عضو شورای عالی فضای مجازی کشور : رسانه تراز انقلاب باید اخلاق را رعایت کند

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۰:۲۴:۳۸


شفقنا - عضو شورای عالی فضای مجازی کشور گفت : امروز وضعیت ما در حوزه رسانه خوب نیست و لازم است یک عده مردانه تر فعالیت کنند و دعواهای جاهلیتی و قبایلی را کنار بگذارند , به گزارش ایسنا ، عزت الله ضرغامی در ایین اختتامیه اولین جشنواره استانی ابوذر در تبریز ، اظهار کرد : جشنواره ابوذر اذربایجان شرقی که در حوزه رسانه برگزار شد ، کار بسیار ارزشمندی است و حتما برکاتی در پی خواهد داشت , وی با اشاره به ویژگی رسانه‌ی تراز انقلاب خاطرنشان کرد : فعالیت در رسانه مصداق کار پیامبران است ؛ چرا که وظیفه‌ی پیامبران ، ابلاغ پیام الهی برای بشر بود .

وی با بیان این که در علم ارتباطات ، ارتباط به دو بخش موفق و ناموفق تقسیم می‌شود ، بیان کرد : وقتی پیام از سوی فرستنده ارسال شده و توسط گیرنده در وهله‌ی اول جذب و در مرحله دوم موجب تغییر رفتار وی شود ، این ارتباط موفق است ؛ در مقابل هر پیامی که توسط گیرنده جذب نشده یا بعد از جذب ، موجب تغییر رفتار وی نشود ، این ارتباط موفقی نبوده و اگر تحلیلی در ارتباطات خود داشته باشیم خواهیم دید که بسیاری از ارتباط‌های ما ممکن است از نوع دوم ( ارتباط ناموفق ) باشد , عضو شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد : پیامبران با حرف ، رفتار و منش خودشان سعی می‌کردند در گیرنده تغییر رفتار ایجاد کنند و بهترین صفت برای یک پیامبر ( پیام رسان ) در قران کریم “ شرح صدر ” داشتن است , اولین قدم نیز برای یک رسانه داشتن “ شرح صدر ” است .

وی با اشاره به تعبیر شهید مطهری در مورد شرح صدر گفت : انسانی که شرح صدر دارد ، انسان بسته و سلبی نبوده و توانمندی باز کردن لایه‌های درونی افراد را دارد ؛ فعالان رسانه ای باید شرح صدر داشته و حتی مسئولان هم باید این ویژگی را داشته باشند , وی با بیان این که مسئولان با شرح صدر کمتر رفاقت دارند ، افزود : برخی مسئولان شرح صدر را به طور کلی به رسمیت نمی‌شناسند ! امروزه به واسطه‌ی وجود فضای مجازی نظارت عمومی بر عملکرد مسئولان زیاد شده و عده ای از مسئولان به این جهت به افکار عمومی توجه می‌کنند و اگر نظارت عمومی از طریق فضای مجازی نبود ، خیلی‌ها هم خودشان را در مقام پاسخگو نمی‌دانستند , ضرغامی یاداور شد : کار رسانه سختی و خطرات خاص خود را دارد ، اما کسی که با تمام وجود و عشق کار رسانه انجام می‌دهند ، باید شرح صدر داشته و از خودش ظرفیت لازم را برای انجام ماموریت بروز دهد ؛ فعالیت رسانه ای شغل نبوده و در حقیقت هنرمندی و مهارتی است که عشق می‌خواهد .

وی گفت : رسانه ای که می‌خواهد “ رسانه تراز انقلاب ” باشد باید با مردانگی فعالیت کند ؛ معتقدم انسان‌ها به انسان‌های مرد و نامرد تقسیم می‌شوند و تقسیم بندی‌های سیاسی را قبول نداشته و باور دارم که این تقسیم بندی را برای ما می‌سازند , وی با بیان این که شهید مطهری شهید راه نقد از نوع “ مردانه ” بود ، بیان کرد : برای نقد کردن کسی باید اول طرف مقابل را خوب شناخت و کارشناس ان حوزه بود ، اکثر اوقات در رسانه وارد حوزه هایی می‌شوند که در ان حوزه کارشناس نیستند ، انسان وقتی می‌خواهد چیزی را نقد کند باید مردانه نقد کند , شهید مطهری وقتی می‌خواست افرادی را نقد کند اول اطلاعات کامل کسب کرده و چنان قوی ، مستدل ، حساب شده و دسته بندی شده با مردانگی نقد می‌کرد که چیزی برای طرف مقابل نمی‌گذاشت ! وی اگر کسی را می‌خواهیم نقد کنیم ایا الگوی شهید مطهری را داریم ؟ یک نگاه به رسانه‌های خود بکنید گاهی اوقات طرف حرفی را نزده انقدر محکوم می‌کنند که سکوت می‌کند ! ضرغامی با تاکید بر این که حفظ جریان فکری ، بلای جان فضای رسانه ای امروز کشور است ، خاطرنشان کرد : اگر رسانه ای می‌خواهد تراز انقلاب باشد ، باید اخلاق را رعایت کند ؛ چرا که رعایت اخلاق و ادب در کلام بسیاری از مشکلات را حل می‌کند .

اگر رسانه‌ها همین ادب کلامی را رعایت کنند 90 درصد کارها درست می‌شود , بعضی وقت‌ها همزبانی از همدلی خوش تر است ، چرا که در مواردی انسان‌ها با یکدیگر همدل نبوده و ما باید در فضای رسانه ای با یکدیگر درست حرف بزنیم , عضو شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد : در فضای رسانه ای باید به یکدیگر قوت بدهید و باید کارهای خوب انجام شده را بگویید ؛ چرا که اطلاع‌رسانی در مورد خدماتی که به مردم ارائه می‌شود ، وظیفه است نه ریا ! ضرغامی گفت : برخی سیاسیون تصور می‌کنند که باید در مقابل کسانی که علیه شان صحبت کرده واکنش بسیار محکمی داشته و در پی پاسخ محکم دادن به طرف هستند ، در حالی که باید برای طرف مقابل راه بازگشت بگذارند و در مطبوعات هم چنین شرایطی حاکم است و برخی تیترها می‌خواهند طرف را تحقیر کنند .

وی خاطرنشان کرد : برخی مواقع افرادی به بنده مراجعه کرده و می‌گویند که هنرمندان به خارج کشور رفته و بی حجابی می‌کنند ، اما انقدری که سیاسیون رفتند و همه چیز را باختند ، هنرمندان چنان نکردند ! انتهای پیام fa,shafaqna,com شفقنا در شبکه‌های اجتماعی : توییتر | اینستاگرام | تلگرام.