ظریف : تعهد محضری بدهم که دنبال 1400 نیستم ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۰:۱۰:۱۲

ظریف همچنان از برجام و دستاوردهای ان دفاع و تاکید می‌کند که « هدف برجام اصلا اقتصادی نبود . مذاکرات ما درباره برجام تا فروردین 94 ( یعنی سه ماه قبل از توافق نهایی برجام ) صرفا هسته ای و امنیتی بود .به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا ، بحث‌های هسته ای ، امنیتی و خارج شدن از شورای امنیت بحث‌های اصلی ما بود و اینکه کسی بگوید هدف برجام اقتصادی بود با واقعیات و خطوط قرمزی که برای ما ترسیم شده بود ، نمی‌سازد ,,.

و در همه این اهداف به نتیجه رسیدیم , همه قطعنامه‌ها هم لغو شد ,» گفت وگوی خراسان با این دیپلمات شیک‌پوش و خوش رو در دومین روز فصل زمستان و در ساختمان تاریخی وزارت خارجه انجام شد .

این دیپلمات عمل‌گرا که در بحبوحه مذاکرات لوزان در مقاله ای در نیویورک تایمز از اصول اصلی خط مشی مذاکراتی خود رونمایی و تصریح کرده بود « امکان ندارد هیچ کشوری به مصالح خود برسد بدون اینکه مصالح دیگران را لحاظ نکند » به طور کامل در را به روی اروپا نمی‌بندد و تاکید می‌کند : « کماکان معتقدیم اگر اروپایی‌ها می‌خواهند از منافع برجام استفاده کنند باید امادگی هزینه کردن در این زمینه را داشته باشند ,» اینکه مصاحبه طبق زمان بندی قبلی ، سر وقت تعیین شده و بدون معطلی در گیت ورودی برگزار می‌شد ، برای ما که خیلی جاها خبر لغو مصاحبه را در دقیقه 90 شنیده بودیم غریب و نامانوس بود , گفت وگوی ما با دکتر محمدجواد ظریف در حالی برگزار شد که همراهان وزیر و همکاران ما تقریبا در جای خود میخکوب شده بودند ؛ هم به خاطر اینکه وقتی با شخصی مانند محمدجواد ظریف مصاحبه می‌کنید باید به تمام جزییات گفتاری و رفتاری‌اش در پاسخ به سوالات دقت کنید و هم انکه کفپوش چوبی اتاق مصاحبه که با کوچک‌ترین رفت وامدی به صدا درمی امد ، عملا امکان هر حرکتی را سلب کرده بود ! متن مصاحبه ما را با دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه در ادامه بخوانید : ما شاهد هستیم که در هفته‌های اخیر صحبت از یک سری ائتلاف‌های جدید در منطقه می‌شود و اسامی برخی کشورها هم مطرح است .

اساسا چه ظرفیتی در شرایط فعلی منطقه برای تشکیل چنین ائتلاف هایی وجود دارد یا این که این مواضع و سخنان ، بیشتر به منظور استفاده از برگه ایران برای امتیاز‌گیری از امریکاست ؟ یکی از واقعیت‌های دوران انتقالی بین‌المللی که شاهدش هستیم ، پایان ائتلاف‌های دایمی است و اگر به شرایط جهانی نگاه کنید بیشتر ائتلاف‌ها موضوعی یا مقطعی هستند , جمهوری اسلامی نیز به عنوان کشوری که استقلال عمل در سیاست خارجی دارد ، امکان ائتلاف‌سازی را همیشه داشته است , ما این امکان را داریم که بدون ملاحظه روابط با دیگران ، ائتلاف هایی داشته باشیم .

ما توانستیم روابط خوبی با ترکیه و روسیه ایجاد کنیم و درباره سوریه همکاری خوبی داشته باشیم که تنها مدل موفق همکاری در سوریه به شمار می‌رود که توانسته حداقل از شدت تخاصمات در سوریه کاهش دهد , قبل از روند استانه هیچ روند موفقی وجود نداشت ولی روند استانه نشان داد که روند موفقی است , همکاری‌های ایران ، ترکیه و قطر برای جلوگیری از فشار عربستان سعودی به قطر همکاری موفقی بود .

اصولا اعتقاد داریم تغییر نقشه جغرافیایی منطقه به صلاح ما و هیچ کشور دیگری نیست , برای همین هم سیاست دایمی ما بوده که با این موارد مقابله کردیم , جمهوری اسلامی این امکان را دارد که بر حسب شرایط ، ائتلاف‌های موضوعی را ایجاد کند و با کشورهای هم فکر خودش همکاری داشته باشد .

موردی هم از این ائتلاف‌ها وجود دارد که الان در دستور کار ایران باشد ؟ بله ، وجود دارد , همکاری هایی در سطح منطقه با کشورهای مختلف هست که برخی وقت‌ها جنبه سازمان یافته‌تری می‌گیرد , ما این همکاری‌ها را بدون اعلام عمومی ادامه می‌دهیم تا زمانی که همه کشورها امادگی اعلام کردنش را داشته باشند .

بحث هایی که درباره ائتلاف قطر ، ایران ، ترکیه و عراق و عمان می‌شود تا چه حد جدی است ؟ ما بیش از این که در سیاست خارجی در دولت یازدهم و دوازدهم به تبلیغات توجه داشته باشیم به نتیجه معطوف هستیم و همکاری هایی را که شکل می‌دهیم ، کمتر تبلیغاتی می‌کنیم بنابراین این گونه همکاری‌ها را با کشورهای منطقه پیش می‌بریم , لازم است اضافه کنم که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حذف هیچ کشوری در منطقه نیست و ما سیاست همکاری با همه کشورهای منطقه را داریم , امریکا چقدر با روند سوریه کنار امده است ؟ امریکا و غرب اصلا به روند استانه روی خوشی نشان نداده و تاکنون چندبار تا اعلام مرگ زودهنگام روند استانه پیش رفته‌اند .

به تازگی هم شنیدیم که گفتند استانه از بین رفته اما دیدیم روند استانه روند مثبتی است و اگر کارشکنی غربی‌ها نبود شاید می‌توانستیم کمیته قانون اساسی را که مورد توافق دولت و معارضین سوریه بود نهایی کنیم , اما حالت حسادت استراتژیک و ملاحظات نامربوط ان‌ها تا به حال مانع رسیدن به راه حل در سوریه شده است , ما پنج سال قبل پیشنهادی را برای حل سیاسی بحران سوریه مطرح و چهار سال قبل نیز پیشنهادی را برای حل سیاسی یمن ارائه کردیم و الان می‌بینید که پس از مدت‌ها جنگ ناجوانمردانه ، امروز فرمول‌های جمهوری اسلامی مطرح شده است .

مشکل این است که غربی‌ها منطق و عقلانیت را فدای برخی ملاحظات و فشارهای متحدان خود می‌کنند , اجازه بدهید وارد بحث برجام شویم , یک انتقاد به دستگاه دیپلماسی این است که واکنش ما به رفتار اروپا در خصوص ادامه برجام خیلی منفعلانه بوده است .

اکنون شرایطی پیش امده که انگار همه راضی هستند ، هم امریکا راضی است چون بدون انجام تعهدات خود از برجام خارج شده ، هم اروپا راضی است چون ما همچنان تعهدات خود را اجرا می‌کنیم ، هم چین وروسیه راضی هستند چون امتیازات بیشتری در این شرایط می‌توانند از ایران بگیرند بنابراین کاری قرار نیست انجام دهند , برای همین برخی معتقدند باید یک اقدام جدی‌تری در این برهه انجام می‌دادیم تا تعلل اروپا ادامه پیدا نکند , هرچند حتی گفته می‌شود ایران هم به این شرایط راضی است چون امریکا را منزوی کرده است .

نظر شما چیست ؟ ما سیاستمان را بر اساس واکنش به دیگران تعیین نمی‌کنیم , سیاست ما در خصوص برجام براساس منافع خودمان تبیین می‌شود و این طور نیست که ما انتخابی نداشته باشیم , امریکایی‌ها شاید فکر دیگری می‌کردند و باور نمی‌کردند جمهوری اسلامی بتواند شرایط را کنترل کند .

فکر می‌کردند در قالب چارچوبی که برای ان‌ها قابل پیش بینی بود ، عمل می‌کنیم , اما این کار را نکردیم و باعث شدیم امریکا منزوی شود , بعضی خیال می‌کنند این که امریکا به رییس یک بانک می‌گوید چه کاری بکند یا نکند یا مسئول مالی یک شرکت مثل هواوی را دستگیر می‌کند نشان از قوت امریکاست در حالی که چنین نیست .

نقطه قوت امریکا این بود که می‌توانست با اهرم‌های بین‌المللی یک اجماع بین‌المللی علیه ایران ایجاد کند , البته کماکان معتقدیم اگر اروپایی‌ها می‌خواهند از منافع برجام استفاده کنند ، باید امادگی هزینه کردن در این زمینه را داشته باشند , جمهوری اسلامی انتخاب‌های متعددی در داخل و خارج برجام دارد و ما از این انتخاب‌ها بنا به مصلحت خود استفاده می‌کنیم .

طراحی داریم و به صورت مداوم در سطوح عالی کشور تصمیم‌گیری می‌شود , تصمیم‌گیری هم در ایران به صورت اجماع‌سازی است که انجام شده است , در دنیا همه احساس می‌کنند جمهوری اسلامی در این قضیه حالت ابتکار عمل را دارد اما برخی از دوستان ما در داخل وانمود می‌کنند ما ابتکار عمل نداریم .

این که ما توانستیم میان امریکا و متحدان نزدیکش در یکی از مسائل مهم امنیت جهانی فاصله بیندازیم و این که الان کشورهای مختلف حتی کشورهای نزدیک به امریکا در حال فاصله گرفتن از دلار در روابط تجاری خود هستند ، تحولات مهم و اساسی در صحنه بین‌المللی به شمار می‌روند , من نمی‌دانم چرا دوستان ما این تحولات را نمی‌بینند و می‌گویند ایران انفعالی عمل می‌کند ؟ البته ان چه لازم است انجام دهیم این است که ابتکار عمل را حفظ کنیم و این که هیچ کس احساس نکند جمهوری اسلامی بی انتخاب است ، جمهوری اسلامی انتخاب‌های متعدد دارد , کسی نباید این پیام را به خارجی‌ها بدهد که ما انتخاب نداریم .

فکر می‌کنم این پیام را بیش از هر کس دیگری داخلی‌های ما به خاطر برخی ملاحظات بی معنی داخلی تولید می‌کنند و بعد از این که این سیگنال بر می‌گردد ، وزارت خارجه را متهم می‌کنند به بی عملی , ما در موضع‌گیری ها ، به خروج از ان پی تی تهدید کردیم تا بازکردن مرزها روی قاچاق مواد مخدر و پناهندگان به سمت اروپا و ,.

, اما متاسفانه به نظر می‌رسد گویا وحدت رویه ای در این موضوع نیست , مثلا اقای عراقچی خیلی تند تهدید می‌کند و 24 ساعت بعد در مصاحبه می‌گوید که اروپا خوب همکاری می‌کند .

این نوسان‌ها پیام‌های متناقضی فرستاده وباعث انتقادهایی شده است , اینها نوسان نیست و همه قسمت هایی از یک حرکت حساب شده است که دنبال می‌کنیم , اگر همراهی بیشتر داخلی داشتیم بهتر از این می‌توانستیم نهادینه کنیم اما همین الان با وجود همراهی داخلی و به رغم این که در هر حرکت خود برای تلاش جهانی که انجام می‌دهیم بیشتر نگاهمان این است که از داخل تیر نخوریم ، کار را پیش برده‌ایم .

البته موضوع جدیدی هم نیست و من و دکتر عراقچی و دکتر صالحی به این عادت کرده‌ایم , در طول مذاکرات برجام هم بیشتر نگران خنجرهای از پشت بودیم اما به هر حال این هم قسمتی از چالش است و این چالش‌ها فرصت می‌سازند و باعث می‌شوند حوصله شما از کار سیاسی سر نرود , درباره موضوع spv ایا قرار است ضرب الاجلی برای اروپا تعیین کنیم ؟ تا چه مدت قرار است این تعلل ادامه یابد ؟ اروپا یکی از انتخاب‌های ماست و تنها انتخاب ما نیست .

ما روابط خود را با کشورهای مختلف گسترش می‌دهیم , حتما همسایگان اولویت بزرگ‌تری از اروپا هستند , روابط ما با روسیه ، ترکیه ، عراق و دیگر همسایگان و روابط با چین هم به لحاظ حجم و قابل اعتماد بودن از روابط با اروپا مهم تر هستند .

البته اروپایی‌ها یک فرصت جدی داشتند در ایران و این فرصت را به خاطر بی عملی و انفعال در برابر امریکا یا ناهماهنگی داخلی یا فرصت طلبی ( که می‌خواستند هم از منافع استفاده کنند و هم هزینه ای ندهند ) از دست دادند , متاسفانه اروپا امادگی هزینه کردن را ندارد , این باعث می‌شود اروپایی‌ها نتوانند از شرایط بین‌المللی بیشترین استفاده را بکنند در شرایطی که می‌توانستند و دیگران استفاده کردند .

کسی که در قضیه spv ضرر کرده اروپاست , اروپا برای ما یک روزنه است که این روزنه spv را هم داشته باشیم , همزمان روزنه‌ها با چین و دیگر کشورها را دنبال می‌کنیم .

اروپایی‌ها اگر بخواهند از منافع برجام استفاده کنند ، باید امادگی هزینه دادن را داشته باشند و ما روش هایی را داریم و این روش‌ها را استفاده می‌کنیم که اروپایی‌ها این را متوجه شوند که اگر می‌خواهند از منافع برجام و روابط با جمهوری اسلامی استفاده کنند باید امادگی هزینه کردن در این روابط را داشته باشند , برجام و اتحادیه اروپا در هم تنیده نیستند و دو شخصیت جداگانه دارند و این واقعیت را به عنوان یک راهبرد کلان مدنظر داریم , هیچ وقت اجازه ندادیم ابتکار عمل دست اروپایی‌ها باشد .

مشکل اساسی ما این است که برخی محافل داخلی ، تصویری که از رفتار ما می‌سازند اولا غیرواقع بینانه است و ثانیا این پیام غلط را به طرف مقابل می‌دهد که جمهوری اسلامی انتخاب و گزینه ای ندارد در حالی که ما انتخاب‌ها و گزینه‌های متعددی داریم , دوستان ما در داخل که ادعای ضدیت با امریکا دارند به جای این که از امریکا یک اسطوره شکست‌ناپذیر بسازند ، شکست‌های امریکا را که یکی بعد از دیگری اتفاق می‌افتد ، نشان دهند , نباید درباره سیاست‌ها و دیدگاه‌های ما یک ببر کاغذی بسازند و بعد ان را شکست دهند .

مثلا می‌گویند " اگر شما معتقد نیستید همه دنیا غرب است ، چرا همه امیدتان را به غرب بسته‌اید ؟ " چه کسی همه امیدش به غرب است ؟ از روزی که برجام مذاکره می‌شد بیشترین سفرهای ما چه در سطح وزیرخارجه و چه رییس جمهور ، به کشورهای غیرغربی بوده و سفرهای من به اروپا انگشت شمار است , این نشان می‌دهد واقعا دوستان ما تصویر غلطی از سیاست خارجی برای اهداف داخلی و محفلی خود می‌سازند , اما عیب اصلی این کار این است که سیگنال غلط به خارج می‌دهد .

جمهوری اسلامی انتخاب‌های متعدد دارد و به صورت منطقی این انتخاب‌ها را دنبال می‌کنیم و ان شاءا ,,.

نتایج را هم مردم خواهند دید , با توجه به تعریفی که گفتید عملا مهم‌ترین هدف از برجام مسائل اقتصادی و رفع تحریم‌ها بود اما الان به دو شاخص می‌رسیم , درباره دستاوردهای برجام یکی به هم خوردن اجماع بین‌المللی و لغو قطعنامه هابود ودیگری رفع تحریم‌ها که الان داریم ان را خارج از چارچوب برجام پیگیری می‌کنیم .

ما باید این دو موضوع را از هم جدا کنیم , یکی اهداف راهبردی ما از برجام و دیگری مابه ازاهای اقدامات ما و غرب , بله غربی‌ها باید هزینه می‌دادند که ان هزینه اقتصادی بود .

ان زمان یک معادله ای درست شد بین اقدامات ما و اقدامات غربی‌ها ، اقدامات ما هسته ای بود و اقدامات ان‌ها اقتصادی ، بنابراین در این که غربی‌ها در انجام تعهدات خود کوتاهی کردند ، شکی نیست , اما این واقعیت به این معنی نیست که هدف از برجام اقتصادی بود , اصلا این طور نیست .

مذاکرات ما درباره برجام تا فروردین 94 ( یعنی سه ماه قبل از توافق نهایی برجام ) صرفا هسته ای و امنیتی بود , اقای دری اصفهانی که واقعا هم خدمات شایانی به برجام کرد در فروردین 94 در لوزان وارد مذاکرات شد یعنی تا ان زمان ما بحث تخصصی اقتصادی نمی‌کردیم , بحث‌های هسته ای ، امنیتی و خارج شدن از شورای امنیت بحث‌های اصلی ما بود و این که کسی بگوید هدف برجام اقتصادی بود با واقعیات و خطوط قرمزی که برای ما ترسیم شده بود ، نمی‌سازد .

بنابراین این دو موضوع را باید از هم جدا کنیم , اهداف برجام استراتژیک بود ان اهداف به دست امده و قابل بازگشت هم نیست , اجماع جهانی علیه ایران شکسته و قطعنامه‌های شورای امنیت هم لغو شده است .

درست است که قطعنامه‌ها می‌توانند برگردند اما ما هم می‌توانیم برنامه هسته ای خود را به شکل قوی‌تری شروع کنیم , برنامه هسته ای ایران حفظ و تقویت شد , مدت زیادی روی تحقیق و توسعه سانتریفیوژها و اب سنگین و .

,, بحث کردیم .

امریکایی‌ها می‌خواستند روی راکتور اراک بولدوزر بیندازند و در فردو را گل بگیرند , می‌خواستند فقط روی ir1 تحقیق و توسعه انجام شود , ما می‌خواستیم همه امکانات را حفظ کنیم و تحقیق و توسعه روی بالاترین سانتریفیوژمان انجام شود .

این‌ها اهداف راهبردی ما بود و در همه این اهداف به نتیجه رسیدیم , همه قطعنامه‌ها هم لغو شد , البته اروپایی‌ها و امریکایی‌ها باید مابه ازای اقتصادی می‌دادند که نقض کردند و باید جبران کنند .

ما مدعی هستیم و ان‌ها باید خسارات جمهوری اسلامی را بدهند , اما این که ما بیاییم صورت مسئله را عوض کنیم و بگوییم هدف برجام رفع تحریم‌ها بود و ما نرسیدیم درست نیست , هدف برجام چیز دیگری بود که حاصل شد .

وظیفه اروپا و امریکا رفع تحریم‌ها بود که به خصوص امریکایی‌ها نشان دادند طرف مذاکراتی خوبی نیستند , این به ان معنا نیست که دوباره هدف برجام را بازتعریف کنیم , اما اشکال این است که در داخل دولت برجام را با اقتصاد و معیشت مردم گره زدیم .

شاید به دلیل فشارهای برخی محافل داخلی که می‌خواستند فرایند برجام طی شود دولت مجبور شد که سرنوشت برجام را با اوضاع اقتصادی مردم گره بزند تا مطالبات را برای انعقاد توافق بالا ببرد , به نظر می‌رسد این نقطه انحراف باشد و الان ادبیاتی که تثبیت شده این است که هدف برجام اقتصاد بوده و چون نرسیدیم برجام شکست خورده است , ما هیچ وقت نباید سیاست خارجی را ابزار دعوای داخلی کنیم .

این دولت نبود که سیاست خارجی را ابزار دعوای داخلی کرد , بعضی محافل داخلی بودند که برای برخی اهداف خود به دولت حمله می‌کردند و دولت ناگزیر بود پاسخ بدهد , خیلی از حرف هایی هم که دولت می‌گفت یا می‌گوید منطقی است .

اگر کسی به ان حرف‌ها شک داشت الان دیگر نمی‌تواند شک داشته باشد , ما در زمینه نقدها نمی‌دانیم با چه کسی بحث کنیم , یک روز می‌نویسند " پرواز هواپیماهای کاغذی بر فراز اسمان انتخابات " وقتی هواپیمای واقعی به کشور می‌اید می‌گویند نیاز مردم هواپیما نیست .

یک روز می‌گفتند کدام ادم عاقلی بعد برجام در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند ؟ بعد که امریکا تحریم‌ها را شروع کرد هر روز تیتر می‌زنند که فلان شرکت رفت , یک جور حرف بزنید یا برجام هیچ دستاورد اقتصادی نداشته پس چرا امروز می‌گویید شرکت‌ها می‌روند ؟ یا برجام دستاورد اقتصادی داشته که باید بگویید داشته است ؟ ممکن است همان روزنامه را به شکل هواپیمای کاغذی دراورده باشند چون فایده دیگری نداشته , این‌ها تیترهای روزنامه بوده این‌ها حرف در هوا نیست .

اگر گفتیم برای صنایع اب کشور هم نیاز به رفع تحریم هاست به خاطر این بوده که تحریم‌ها مانع واردات تجهیزات صنعت اب کشور می‌شده است , امروز نگاه کنید دیوان بین‌المللی دادگستری به امریکا دستور داده اما امریکا اجرا نمی‌کند , این که کشوری در دنیا کشور قانون شکن و یاغی است معنایش این نیست که قانون و توافق بد است معنایش این است که ان دولت بد و یاغی است .

ما به جای این که روی قانون شکنی امریکا تمرکز کنیم ، به خاطر برخی منافع زودگذر داخلی روی هموطنان خودمان تمرکز می‌کنیم , یکی از بحث‌های داغ این چند وقت اخیر درباره شما این است که دوستان منتقد می‌گویند ظریف سیاست داخلی را به سیاست خارجی گره می‌زند و مثال می‌اورند از فیلم گفت و گوی شما با البرادعی یا حضورتان همراه رییس جمهور در اصفهان برای سخنرانی انتخاباتی ، سخنرانی شما در کنگره حزب ندا و ,.

, چرا از سخنرانی برای مراسم شهدای موتلفه کسی چیزی نگفت ؟ خب این کنگره حزب بود , ان هم کنگره حزب بود .

من رفتم برای حزب موتلفه در مراسمی که موتلفه برگزار کرده بود سخنرانی کردم و کسی چیزی نگفت , در کنگره ندا که دوست چهل ساله من برگزار کرده سخنرانی کردم و یک کلمه حرف حزبی و جناحی نزدم و از اول تا اخر گفتم نباید سیاست خارجی جناحی باشد , برخی دوستان ما دنبال بهانه می‌گردند .

از این که بنده به عنوان عضو دولت به هزینه خودم همراه رییس جمهور به شهر خودم رفتم استفاده کردند که کار جناحی می‌کنم , این کم لطفی دوستان است , دوستان منتقد به نظر می‌رسد دو نگرانی دارند یک مورد نگرانی از لطمه زدن به سیاست خارجی و منافع ملی است با گره خوردن فعالیت‌های شما به سیاست داخلی و شاید عده ای هم نگران زمینه‌سازی ظریف برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 باشند .

اقایان به من بگویند چگونه این نگرانی را رفع کنم تا من همان کار را انجام دهم , بنده به چه زبانی بگویم که کارم سیاست خارجی است و سیاست داخلی نیست وعلاقه ای هم ندارم و دنبال 1400 نیستم , چه کار کنم ؟ ( با خنده ) در محضر تعهد بدهم ؟ چه کاری انجام بدهم که این نگرانی برطرف شود و بی خودی به خاطر یک نگرانی بی مورد در تنها کاری که ما بلدیم اختلال ایجاد نکنند ؟ این فیلم را منتشر کنید که از سند محضری هم بهتر باشد .

صحبت‌های شما درباره پولشویی هم حاشیه ساز شد و انتقادی که به ان سخنان وارد می‌کنند این است که به نوعی مورد سوءاستفاده دشمنان خارجی قرار گرفت , این انتقاد را وارد می‌دانید ؟ خیر چون من الان پنج سال است که در داخل تحمل می‌کنم به این خاطر که یک کلمه حرف نزنم که کار خودم را توجیه کنم که ممکن است خدشه ای به پیگیری اهداف ایران در خارج ایجاد کند به همین خاطر هم هست که شاید کمتر از همه از من از منافع برجام شنیده باشید , چون وظیفه من این نیست که از جواد ظریف و همکارانم دفاع کنم وظیفه من دفاع از هشتاد میلیون ایرانی در برابر خارجی هاست و اگر دفاع از خودم و همکارانم در داخل باعث شود زبانم در دفاع از ایران در خارج کوتاه شود حتما این کار را انجام نمی‌دهم .

اما اینکه من گفتم در ایران پولشویی است و اینکه گفتم یک پدیده نامناسب و ناهماهنگ با سیاست‌های جمهوری اسلامی است ، هیچ استفاده ای در خارج نمی‌شود چون پول شویی‌های خیلی گسترده در کشورهای بزرگ دنیا انجام می‌شود و پول شویی یک واقعیت است , اما کاری که دولت باید انجام دهد این است که مقررات و سازوکارهای مبارزه با پول شویی داشته باشد , برخلاف صحبت هایی که می‌شود ، سیاست جمهوری اسلامی مقابله با پول شویی است .

سیاست هیچ کس در ایران حمایت از تروریسم نیست , اما برخی هستند که در کشور دروغ پخش می‌کنند و معتقدم هیچ یک از سازمان‌های کشور طرفدار پول شویی نیستند , ما الان افرادی را مجازات می‌کنیم که این‌ها یکی از مهم‌ترین تخلف هایی که مرتکب شدند داشتن شبکه پول شویی است .

مشکل ما این است که باید مقررات خود را طوری درست کنیم که کشف شبکه پول شویی به کشف جرم منجر شود نه این که پس از کشف جرم به شبکه پول شویی برسیم , یعنی ما یک نفر را که مرتکب جرم شده می‌گیریم و بعد می‌فهمیم یک شبکه پول شویی هم داشته در صورتی که باید به مجرد این که احتمال وجود شبکه پول شویی را دیدیم موضوع را به خودی خود به عنوان جرم دنبال کنیم و بعد از این حتما جرایم دیگر این شبکه را کشف می‌کنیم , پول شویی خودش در ابتدا باید جرم باشد نه این که اگر در جرم دیگری بود ان را جرم تلقی کنیم .

مشکل این بود که از صحبت شما این برداشت ایجاد شد که یک پول شویی سیستماتیک وجود دارد , من ادمی هستم که خیلی بدون حساب حرف نمی‌زنم , شما مصاحبه من را بشنوید .

عین ان را قبول دارم , این یعنی قوه قضاییه ما به دنبال مبارزه با پول شویی است اما قوانین ما در این حوزه باید تقویت شود همین‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا در حوزه مبارزه با پول شویی و تروریسم بتوانیم بیشترین امتیاز را در عرصه جهانی بگیریم , برای سوال اخر بفرمایید درباره حقابه هیرمند چه اقدامی انجام دادید ؟ اولین بار در تاریخ است که فصل خشکسالی ایجاد شده اما مبنای حقوقی حقابه ما از هیرمند تغییر نکرده و حفظ شده است .

همچنین ما در روابط با افغانستان بحث اب را به یکی از محورهای اصلی روابط استراتژیک تبدیل کردیم , ما الان یک سند راهبردی را با افغانستان در پنج کمیته نهایی می‌کنیم که قسمت عمده هم نهایی شده و یکی از کمیته‌ها کمیته اب است , بحث اب یک قسمتی از کل روابط اقتصادی ، مهاجران ، پناهندگان ، مرز ، امنیت و فرهنگ می‌شود ضمن این که دکتر عراقچی نیز در چند روز اینده به افغانستان سفر می‌کند تا نتیجه کمیته‌های پنج گانه را جمع بندی کنند و احتمال این که ما این سند را در سال 97 حداقل به پاراف برسانیم زیاد است .

انتهای پیام /.