چرا اصلاح‌طلبان عارف را دور انداختند ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۵ ۰۰:۴۶:۲۵


به گزارش پول نیوز ، اصلاح‌طلبان و عارف حالا به اخر خط رسیده‌اند , جایی که در گعده تندرو‌ها در حسینیه جماران به جای او ، بهزاد نبوی به عنوان رییس در جلسه حاضر شده و خط و مش اصلاحات در انتخابات را ترسیم می‌کند , صبح روز پیروزی در هفتم اسفند 96 روزنامه‌های اصلاح‌طلب با تیتر « پیروزی قاطع لیست امید در سراسر کشور » نوشتند که اکثر قاطع مجلس در اختیار لیست متبوعشان است و با فرمول « تکرار می‌کنم » توانسته‌اند به یک پیروزی بزرگ دست یابند ! اصلاح‌طلبان از لیست امید یک مجلس ششم می‌خواستند ! ان‌ها تمایل داشتند ؛ نمایندگانی را به مجلس بفرستند که با جنجال‌سازی ها و نطق‌های هرروزه برای نظام هزینه ایجاد کنند .

تندرو‌ها لیست امیدی می‌خواستند که از دلش علی اکبر موسوی خویینی و فاطمه حقیقت جو دراید که در مجلس هل من مبارز بطلبند ! جالب ان که فضاسازی‌ها نیز برای سمت دادن به مجلس جدید خیل زود شروع شد , پروانه سلحشوری یکی از اصلاح‌طلبان ناشناخته ، اما افراطی اصلاح‌طلب هنوز پایش را به مجلس نگذاشته بود که درباره حجاب و ازادی حجاب اظهارنظر کرد ! [1] اصلاح‌طلبان به دنبال ان بودند تا فضا را برای یک مجلس افراطی گرم کنند ، اما عارف تسلیم این بازی نشد ! از ان روز به یک باره همه چیز عوض شد , محمدرضا عارف که از سوی محفل خاص اصلاح‌طلب نقش رییس فراکسیون و زعیم اصلاحات در شورای عالی سیاست‌گذاری را برعهده گرفته بود ، به یک باره تغییر نام داده و او را در روزنامه‌های اصلاح‌طلب « اقای سکوت » نامیدند ! اشاره ان‌ها به این بود که عارف و اطرافیانش افرادی بی خاصیت هستند که به درد جریان اصلاح‌طلبی پیشرو نخورده و باید کنار گذاشته شوند .

غلامحسین کرباسچی در همان روز‌ها در مصاحبه ای می‌گوید : نباید تعارف داشته باشیم ! کار سیاسی که رودربایستی ندارد , اگر کسی نمی‌تواند مفید باشد ، باید او را کنار بگذاریم ! [2] چرا اصلاح‌طلبان عارف را دور انداختند ؟ / عارف برای احیای جایگاه ازدست رفته‌اش تلاش کند سیل انتقادات از عارف و فراکسیون او شروع شد ! عارف نتوانست برای حبیب الله بی طرف وزیر نیرو دولت اصلاحات از مجلس جدید رای اعتماد بگیرد , این حادثه چنان محافل اصلاح‌طلب را عصبی کرد که روزنامه‌های اصلاح‌طلب ؛ عارف را فردی قلمداد کردند که حتی توانایی انجام یک لابی ساده را هم ندارد ! علی نظری نماینده مجلس ششم در توصیف عارف و فراکسیون امید می‌گوید : این‌ها لشگری بی خاصیت و افتضاح هستند که توانایی یک رای دادن ساده را نیز ندارند .

[3] شکاف میان عارف و اصلاح‌طلبان روزبه روز بیشتر شد و در اخرین اقدام اصلاح‌طلبان تندرو برای تصمیم‌گیری انتخاباتی نه تن‌ها شورایی مشورتی که او ریاستش را برعهده گرفته داشت ، منحل کردند ، بلکه بهزاد نبوی و رفقای دیگرش ؛ عارف را به تشکیلات جدید راه نداده و او را به دور انداختند , انگار که محمدرضا عارف باید ، چون یک ربات برنامه ریزی شده دستورالعمل‌های پدرخوانده‌های محفل خاتمی را جزءبه جزء اجرا می‌کرده و حالا که در انجام ماموریت با شکست روبرو شده باید او را در گوشه ای رها می‌کردند ! و شکلاتی که با عنوان رییس فراکسیون و تصمیم گیر ، به او داده بودند را پس گرفته و جام زهر حذف از تشکیلات را به او تعارف کنند , البته محمدرضا عارف به خوبی ویژگی‌های رفتاری اصلاح‌طلبان را می‌شناسد ! او می‌داند که باوجود داشتن رای لازم در انتخابات سال 92 به دروغ و با مهندسی نظرسنجی ، او را مجبور کردند که از انتخابات کنار بکشد .

عارف احتمالا می‌داند که این گعده افراطی حتی به خودشان هم رحم نکرده و به مصطفی معین نامزد خودشان هم در انتخابات سال 84 رای نداده و پیش ازاین ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی را ترور شخصیتی کرده‌اند , هاشمی برای او درس عبرت است ! اصلاح‌طلبان در سال 76 هاشمی را که نردبان روی کار امدن خاتمی شده بود ، با ناجوانمردانه‌ترین شکل ممکن به کنار گذاشته و در مجلس ششم نبوی و همکارانش او را عالی جناب سرخ‌پوش نامیدند و تاج زاده او را متهم به تقلب کرد , حتی این تندرو‌ها موسوی خویینی‌ها را که در نامه ای از اصلاح‌طلبان خواسته بود در انتخابات مشارکت کنند ، به کناری نهاده‌اند ، چه برسد به عارف ! روزنامه‌های اصلاح‌طلب موسوی خویینی را ایت اللهی خواندند که از غار بیرون امده و به ان‌ها دستور تشکیلاتی از بالا می‌دهد .

اما همه ماجرای او و اصلاح‌طلبان به همین نقطه ختم نخواهد شد ! تندرو‌های حلقه خاتمی بار‌ها او را اصلاح‌طلب قلابی نامیده‌اند , ان‌ها عارف را با این دیدگاه که بازی خراب کن است ، از محفل بیرون رانده‌اند , جریان رادیکال اصلاحات به دنبال ان است که با هدایت بهزاد نبوی از فضای انتخابات استفاده کرده و با بهانه رد صلاحیت و تحریم انتخابات ، به جنگ نظام برود [5]، اما عارف و محدود همفکرانش تمایل دارند که در یک کارزار انتخاباتی شرکت کرده و شانس خود را ازمایش کنند .

این اختلاف ان قدر بزرگ است که اصلاح‌طلبان استین‌ها را بالا بزنند و در اولین قدم دست به تصفیه سازمانی زده و عارف را کنار بگذارند , شاید زمان ان فرارسیده که عارف صریح تر از قبل باشد , او با چند انتقاد ساده از اصلاح‌طلبان نمی‌تواند ، صندلی خودش را از تندرو‌ها و حامیان خاتمی پس بگیرد ! عارف باید بیش از گذشته در صحنه نقش افرینی کند ، او باید با صراحت نور به محفل تاریک خاتمی تابانده و احتمالا راهش را از ان‌ها جدا کند ! همان قدر که اصلاح‌طلبان مشتاق جدایی هستند ، عارف می‌تواند باتکیه بر توانایی‌های تشکیلاتی‌اش مسیر اصلاح‌طلبی عقلانی و قانونی را هموار سازد .

اما سوال مهم ان است که ایا او توانایی ان را دارد که مانند هاشمی رفسنجانی مرد نقش‌های زیرکانه باشد ؟ باید کمی صبر کرد ، شاید بهتر باشد او یک بار برای همیشه دندان لق دیکتاتوری محفلی خاتمی را کشیده و با تاسیس یک حزب جدید راهش را جدا کند , زمان مشخص می‌کند که عیار سیاست مداری که اصلاح‌طلبان او را ، چون دستمال یک بارمصرف به دور انداختند ، چقدر است !.