ساماندهی بازارچه جلیلی

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۳:۳۰:۳۶

مهین قاسمخانی - خبرنگار : بازارچه محلی خیابان برادران شهید اقایاری که بین اهالی به بازارچه جلیلی معروف است بعد از بازار مبل یافت اباد و بازار کیف و کفش امامزاده حسن (ع) شناخته شده‌ترین راسته بازار محلی در منطقه 17 است .این بازارچه کوچک اما پرمخاطب حتی از بازارهای کاشی و سرامیک خیابان زمزم و الومینیوم خیابان برادران شهید حسنی ( قلعه مرغی ) هم معروف تر است , بازارچه جلیلی طی 30 سال گذشته به صورت خودجوش در خیابان شهیدان اقایاری شکل گرفته و به میدان جلیلی منتهی می‌شود , همه نوع فروشگاهی در این بازارچه یافت می‌شود .

از فروشگاه‌های لوازم خانگی گرفته تا بزازی‌ها و سبزی و میوه فروشی هایی که اول صبح صف‌های طولانی جلو انها تشکیل می‌شود و فروشگاه‌های پوشاک و طلافروشی هایی که هرکدام مشتری خود را دارد ، اما بازارچه جلیلی شهرت و محبوبیتش را مدیون هیچ کدام از این فروشگاه‌ها نیست , بیشتر اهالی منطقه 17 بازارچه جلیلی را به خاطر چرخی‌ها و دستفروش هایش دوست دارند , دستفروشانی که هرکسی از زاویه نگاه خود انها را ارزیابی می‌کند .

برخی معتقد هستند دستفروشان خیابان اقایاری سوغاتی جز شلوغی و دردسر برای این خیابان نداشته‌اند و برخی دیگر براین باورند که حضور دستفروشان و چرخی‌ها باعث رونق این راسته بازار شده است به طوری که جمع اوری انها کسب و کار مغازه داران را هم کساد خواهد کرد , از چند روز قبل کار بهسازی و ساخت پیاده راه در بازارچه جلیلی اغاز شده است , طرحی که گفته می‌شود در نهایت نان دستفروشان این بازارچه را اجر خواهد کرد و چه بسا کسب و کار مغازه داران این خیابان را هم از رونق بیندازد .

هر چه هست باید منتظر اجرای طرح بود و نباید زود نتیجه گرفت , سعید چناری - کاسب محله نه شغلی ، نه دلخوشی ای چرخ دستی‌اش را نبش میدان جلیلی در ورودی خیابان برادران شهید اقایاری جا کرده است , بار امروزش سیب زمینی است اما خودش می‌گوید : « همه چیز بستگی به وضعیت میدان میوه وتره بار دارد .

یک روز هندوانه و یک روز خربزه می‌اورم ، روز بعد گوجه فرنگی و امروز هم که سیب زمینی , خلاصه چرخ زندگی من و خانواده‌ام روی همین چرخ می‌چرخد , نه سواد درست و حسابی دارم و نه شغلی .

همه دلخوشی من همین چرخ دستی است ,» حدود 8 سالی می‌شود که « سعید چناری » در بازارچه جلیلی کاسبی می‌کند و این روزها سخت نگران اتفاقات اینده است , ماجرا از روزی شروع شد که پیمانکاران امدند و شروع به کندن پیاده روهای کم عرض بازارچه کردند .

می‌گوید : « پسر عمویم از سال 1381 تا حالا در این بازارچه کاسبی می‌کند و تنها منبع درامدش همین کسب و کار مختصر است , سراغ هرکدام از دستفروشان این بازارچه که بروید خواهید دید هیچ کدام از سر شکم سیری دستفروشی نمی‌کنند , » بعد 2 مرد میانسال را که کنار یک چرخ دستی پر از میوه ایستاده‌اند نشان می‌دهد و می‌گوید : « ان 2 نفر را می‌بینی ؟ انها برادرند و هرکدام خانواده دارند .

به همراه پدر و مادر پیرشان در یک اپارتمان زندگی می‌کنند و تنها منبع درامدشان همین چرخ تحافی است ، اما این روزها همه نگران هستیم , می‌گویند قرار است جلو کسب و کار ما را بگیرند ,» حسین عدل - کاسب محله بیکاری بعد از 25 سال 25 سال است که هر روز چرخ تحافی‌اش را پر از میوه می‌کند و تا بازارچه جلیلی می‌اورد و در کنجی منتظر مشتری می‌ماند .

« حسین عدل » می‌گوید : « خیلی از اهالی منطقه خیابان اقایاری را به عنوان بازارچه میوه و تره بار می‌شناسند و برای خرید به این بازارچه می‌ایند , ما بارمان را ارزان تر از مغازه داران می‌فروشیم در نتیجه انها هم مجبور می‌شوند قیمت اجناس را پایین بیاورند , » عدل که از ادامه کار در بازارچه ناامید شده است می‌گوید : « بازارچه که جمع شود چاره ای ندارم جز اینکه با چرخ تحافی در کوچه و خیابان‌های شهر راه بیفتم و دنبال روزی خانواده‌ام باشم .

» مرتضی علیپور - کاسب محله کسب و کارمان کساد می‌شود پسرش بنکدار است و او برای کمک به پسرش امده است , « مرتضی علیپور » که بزرگ شده خیابان اقایاری است می‌گوید : « در صورت جمع اوری این بازارچه کسب و کار مغازه داران هم کساد می‌شود , خیلی از مشتری‌ها برای خرید از دستفروشان به این بازارچه می‌ایند و در کنار ان از مغازه داران هم خرید می‌کنند .

» 2 مرد پا به سن گذاشته درست جلو یک مغازه میوه فروشی نشسته‌اند , هردو معمار هستند و بیکار , سراغشان که می‌رویم با هم شروع به حرف زدن می‌کنند و مرتب حرف یکدیگر را قطع می‌کنند .

اما هیچ یک حاضر به ذکر نامشان نیستند , یکی از انها می‌گوید : « من افرادی را می‌شناسم که از محله‌های دور برای خرید به این بازارچه می‌ایند , حیف است که این بازارچه را که حالا بخشی از هویت محله شده را جمع کنند .

» اسماعیل یوسفی - کاسب محله من موافقم « اسماعیل یوسفی » جزو موافقان طرح بهسازی بازارچه خلیلی است , او می‌گوید : « ما همیشه با مشکل پارک خودرو جلو خانه هایمان مواجه هستیم که با اجرای این طرح این مشکل ما هم حل خواهد شد , » یوسفی می‌گوید : « ما عادت کرده‌ایم که با همه چیز مخالفت کنیم .

نمی‌شود هر طرح عمرانی را که می‌خواهد اجرا شود با ان مخالفت کنیم ,» کیوان خلیجی ، معاون هماهنگ کننده امور مناطق سازمان نوسازی شهر تهران : بازارچه جلیلی سرزنده تر می‌شود بسیاری از مخالفان طرح بهسازی بازارچه جلیلی بر این باورند که با اجرای این طرح نه تنها بازارچه رونق خود را از دست می‌دهد ، بلکه ایمنی ساکنان این خیابان هم به مخاطره می‌افتد , انها معتقدند با اجرای این طرح ، تردد خودروهای امدادرسان ناممکن و در صورت بروز حوادث غیرمترقبه ، امدادرسانی دشوار خواهد شد ، اما « کیوان خلیجی » معاون هماهنگ کننده امور مناطق سازمان نوسازی شهر تهران می‌گوید : « ما فکر همه چیز را کرده‌ایم .

ابتدا قرار بود این خیابان به یک پیاده راه تبدیل شود ، اما به دلیل برخی ملاحظات از جمله لزوم تردد خودروهای امدادی از این طرح صرف نظر کردیم و قرار شد مسیری 3 و نیم متری به سواره رو اختصاص داده شود تا در مواقع خطر ماشین‌های امدادی امکان تردد داشته باشند ,» خلیجی اضافه می‌کند : « هدف این طرح جمع اوری بازارچه نیست ، بلکه مدیریت شهری قصد دارد با استقرار منظم چرخ‌های تحافی ، چهره ای سنتی تر به این بازارچه بدهد و ان را به یکی از ظرفیت‌های گردشگری منطقه تبدیل کند , معتقدم با بهسازی خیابان اقایاری ، بازارچه محلی جلیلی سرزنده تر خواهد شد .

» او همچنین در مورد دلنگرانی ساکنان خیابان اقایاری در مورد نبود فضای پارک خودرو می‌گوید : « قطعه زمینی انتهای بازارچه وجود دارد و مدیریت شهری در حال رایزنی با مالک است تا ان را تملک و به پارکینگ مکانیزه تبدیل کند ,».