17 شهریور جنایتی علیه بشریت و ازادی / اعلام حمایت امریکا از کشتار مردم ایران

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۸:۴۱:۱۲

بعد از کشتار وحشیانه مردم ایران در روز 17 شهریور سال 57 با وجود اینکه در کشورهای اروپایی علیه این کشتار تظاهرات اعتراضی برگزار شد و ان را جمعه سیاه نامیدند امریکا از این جنایت حمایت کرد .به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا ، این روزها سعی می‌شود به بهانه مشکلات اقتصادی کشور که توسط عده ای لیبرال و مدیر و مسئولان دولت قبل رقم خورده چهره پهلوی و جنایات پهلوی سر‌پوش گذاشته شود , در حالی که کارنامه پهلوی اول و دوم پر است از جنایات وحشتناکی که در حق ملت ایران انجام شده جنایاتی که با هیچ بهانه ای پاک نمی‌شود از جمله جنایت 17 شهریور سال 57 که در یک جمعه سیاه مردم بی گناه به دست دژخیمان پهلوی به خاک و خون کشیده شدند , روز واقعه به روایت شاهدان ساعت نزدیک 7:30 صبح بود که جمعیت در میدان ژاله و خیابان‌های منتهی به ان مستقر شدند .

یکی از فرماندهان نظامی با بلندگو به مردم اخطار کرد که حکومت نظامی است ، چرا تجمع کرده‌اید ؟ یکی از روحانیون مردم را دعوت به نشستن کرد , جمعیت روی زمین نشست ، ولی ظواهر امر نشان می‌داد که نیروهای فرمانداری نظامی قصد متفرق کردن مردم را ندارند , راه عبور را از چهار طرف بر روی مردم بستند .

ناگهان صدای رگبار از خیابان‌های منتهی به میدان بلند و همین که جمعیت از چهار طرف به سوی میدان هجوم اوردند ، نیروهای مستقر در میدان نیز از چند سو مردم را به رگبار مسلسل بستند , در مدت چند ثانیه صدها نفر در خاک و خون غلطیدند , مردم بی مهابا مجروحین و شهدا را بر روی دست به سوی بیمارستان‌ها حمل می‌کردند .

اتاق‌ها ، راهروها و حیات بیمارستان‌ها مملو از مجروح و جنازه بود , مردم اطراف بیمارستان‌ها خانه‌های خود را برای پذیرش مجروحین مهیا می‌کردند , هر کس هر چه از لوازم پزشکی ، پنبه ، پانسمان و ملافه داشت به بیمارستان می‌اورد .

پارسونز سفیر انگلیس تعداد شهدا را « صدها نفر » ذکر کرده است , سولیوان سفیر امریکا گزارش می‌کند که در میدان ژاله « بیش از 200 نفر از تظاهرکنندگان کشته شده بودند ,» جان استمپل یکی از اعضای سفارت امریکا در ایران از قول منابع پزشکی تعداد شهدا را « بین 200 تا 400 نفر » براورد کرده است .

شاپور بختیار ادعا می‌کند که « می‌توانم به یقین بگویم تعداد کشته شدگان حداکثر از 700 یا 800 نفر متجاوز نبوده است ,» مردم مدعی بودند چند هزار نفر کشته شده‌اند , موضوع مهم در واقعه 17 شهریور ، تمرد سربازان از دستورات فرماندهان نظامی بود .

در همان لحظه اول در میدان ژاله یک سرباز فرمانده خود را هدف قرار داد و سپس خود را به قتل رساند , طبق گزارش ساواک " سه نفر از سربازان وظیفه لشکر گارد در حین اجرای ماموریت کنترل اغتشاشات ، ضمن سرقت سه قبضه تفنگ ژ 3 با 300 تیر فشنگ متواری شده‌اند ," اسامی این سه نفر عبارت بود از « قاسم دهقان » ، « علی غفوری « و « محمد محمدی » فردای ان روز محل اختفای این سه سرباز کشف و به محاصره نیروهای نظامی درامد که هر سه نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که محمد محمدی در دم به شهادت رسید .

از مجموعه اسناد به دست می‌اید که در این روز هفت سرباز خودزنی کردند , واکنش‌ها به کشتار 17 شهریور 57 در روز 18 شهریور ، سید شهاب الدین مرعشی نجفی ، سید محمدرضا گلپایگانی ، سید محمد کاظم شریعتمداری و سید روح الله خمینی در روز 18 شهریور در واکنش به کشتار خونین میدان ژاله بیانیه هایی را منتشر کردند تا این عمل جنایت امیز دولت پهلوی را محکوم کنند , به دنبال ان ، مردم و بازاریان در شهرهای مختلف اعتصاب کردند .

کارگران پالایشگاه نفت تهران هم در اعتراض به این عمل دست به اعتصاب زدند , 17 شهریور 57 در اروپا پس از وقوع فاجعه 17 شهریور ، خبر حمایت کارتر از شاه ایران در رسانه‌ها منتشر شد , این فاجعه خونین چیزی نبود که بتوان روی ان را سرپوش گذاشت و ان را دروغ نامید کشتار مردم در 17 شهریور در روزنامه‌ها ، رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اروپایی با واکنش‌های شدیدی همراه بود .

به طوری که به مناسبت این روز ، راهپیمایی‌های بزرگی در پاریس و المان علیه رژیم پهلوی برگزار شد , در لندن هم تعدادی از دانشجویان در ادارات سازمان ملل اعتصاب غذا کردند , نشریات کشورهای اروپایی از این کشتار به عنوان سپتامبر سیاه و 8 سپتامبر خونین یاد کردند .

پیام امام خمینی (ره) پس از کشتار 17 شهریور 57 امام خمینی (ره) پس از کشتار 17 شهریور پیامی را به هموطنان مظلوم ایران فرستادند و اعمال وحشیانه رژیم پهلوی را محکوم کردند : چهره ایران امروز گلگون است و دلاوری و نشاط در تمام اماکن به چشم می‌خورد , اری این چنین است راه امیرالمومنین علی علیه السلام و سرور شهیدان امام حسین علیه السلام , ای کاش خمینی در میان شما بود و در کنار شما در جبهه دفاع برای خدای تعالی کشته می‌شد .

باید علما و روشنفکران ملت در زیر چکمه دژخیمان خرد شوند تا کسی خیال ازادی به خود راه ندهد , شما ای ملت محترم ایران که تصمیم گرفته‌اید خود را از شر رژیم شاه خلاص گردانید ، در رفراندومی که در سوم و چهارم شوال در برابر ناظران سراسر جهان انجام دادید ، به دنیا نشان دادید که رژیم شاه جایی برای خود در ایران ندارد , انتهای پیام /170.