استقبال عمادالدین باقی از تغییرات جدید در دستگاه قضایی / گامی مثبت است اما نه به معنای پایان تمام مشکلات قضایی

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۰۴:۰۰:۵۰

عمادالدین باقی ، حقوق دان و فعال حقوق بشر ، با اشاره به انتصاب قاضی زرگر به جای قاضی مقیسه گفت : به نظرم همین گام هایی که برداشته شده و می‌شود هم گام هایی مثبت است ، چراکه احکامی توسط این شعبات در دادگاه بدوی از سوی اقای صلواتی و مقیسه و در دادگاه تجدیدنظر توسط اقای زرگر برای برخی شهروندان صادر شده که بعضا اسیب بسیار وحشتناکی به انها وارد کرده است ؛ احکامی که به لحاظ حقوقی به شدت پر اشکال و معیوب بودند .اعتمادانلاین | عمادالدین باقی از اثار تغییرات در دستگاه قضایی و انتصاب قاضی زرگر به جای قاضی مقیسه گفته است , این گفت وگو را در ادامه می‌خوانید : * اقای باقی ! شما پیش از این ، چند نوبت از جمله در گفت وگوهایی که با « اعتماد » داشتید ، به چند شعبه خاص در روند دادرسی اشاره کردید که برخی پرونده‌ها را به این شعب می‌فرستند و گاهی احکامی صادر می‌کنند که به گفته شما به ابروی کشور و قوه قضاییه نیز ضربه می‌زند و به همین دلیل ، اصلاحات در قوه قضاییه را صرفا در صورتی ممکن می‌دانید که این رویه تغییر کند , ایا تغییراتی که اخیرا در دستگاه قضایی رخ داده و مشخصا انتصاب قاضی زرگر به جای قاضی مقیسه می‌تواند به تغییر رویه موجود بینجامد ؟ واقعیت ان است خبری که منتشر شد ، خبری خوشحال کننده بود ؛ چراکه معضل بزرگی در قوه قضاییه وجود دارد که ما سال هاست با ان دست به گریبانیم و همیشه از استقلال قاضی و استقلال قوه قضاییه می‌گوییم اما در عمل همواره دیده‌ایم که برخی شعب خاص در قوه قضاییه تعبیه شده‌اند و بیشتر متاثر از نظر ضابطین فعالیت می‌کنند .

به همین دلیل نیز در برخی یادداشت هایی که پیش از این نوشته‌ام و اتفاقا در روزنامه « اعتماد » هم منتشر شده ، با ذکر منبع تاکید کرده بودم که حتی وقتی اقای جعفری دولت ابادی متصدی دادستانی شد ، در جلسه معارفه‌اش گفت که از این پس به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که ضابطین بر قضات حکومت کنند , این جمله همان زمان بسیار دلگرم کننده بود , این نشان می‌دهد که معضل چنان جدی بوده که به مهم‌ترین وعده اقای دولت ابادی برای دادستانی تبدیل شده بود .

اما اقای جعفری دولت ابادی نه تنها توان انجام انچه وعده داده بود ، نداشت ، بلکه متاسفانه در ادامه خود نیز شبیه به اسلافش عمل کرد که تحت نظر ضابطین بودند , متاسفانه هیچ وقت در قوه قضاییه اراده ای جدی برای اصلاح این رویه وجود نداشته و حالا در دوره اقای رییسی هم چنانکه بارها گفتیم و نوشتیم ، نمی‌شود وعده تحول و اصلاح داد ، در حالی که در بر همان پاشنه می‌چرخد و چند قاضی با حیثیت تمام کشور و قضات عادل بازی می‌کنند , البته این قضات چند نفر معدود بوده‌اند .

به هر روی ، از مدتی پیش کاملا محسوس بود که چالش هایی وجود دارد , * اما ایا ریاست دستگاه قضایی به چالش‌ها واقف نیست ؟ اقای رییسی یک سال پیش در واکنش به احکام صادره برای فعالان کارگری دستور داده بود که به احکام صادره در مورد این افراد رسیدگی « منصفانه » شود , دستوری که نشان دهنده این است که دستگاه قضایی هم از برخی اشتباهات اگاه است و بعضی ارای صادر شده را منصفانه نمی‌داند .

بله ، این احکام اتفاقا از شعب اقایان مقیسه و صلواتی علیه متهمان در پرونده اعتراضات کارگری صادر شد و پس از صدور احکام ، اقای رییسی دستور دادند که اجرای احکام متوقف شود , این در واقع یکی از نمودهای بیرونی این چالش‌ها بود , البته در ادامه باز هم این افراد همان رویه را ادامه داده و همان احکام را صادر کردند و این بار رییس قوه قضاییه از طریق اعاده دادرسی اقدام کرد ؛ مانند حکم اعدامی که برای محکومان اعتراضات ابان ماه 98 صادر شد یا مثلا در موردی دیگر در بحث عفو کسانی که توسط این شعبات محکوم شده بودند ؛ همه و همه نشان می‌داد که این چالش وجود دارد .

انها به رویه خودشان ادامه می‌دهند و نمی‌خواهند تغییرات را بپذیرند ، از طرف مقابل مدیریت جدید قوه نمی‌خواهد ان رویه ادامه پیدا کند و مخالف تداوم ان است , در مجموع اما به نظر می‌رسید که این افراد حاضر نیستند خودشان را با رویه جدید قوه قضاییه سازگار کنند , پیش از این یک نوبت در صحبت‌های ریاست قوه قضاییه نیز نکته ای مطرح شد که نشان دهنده همین چالش با این شعبات بود ؛ از جمله اینکه گفته شد که در جرایم امنیتی همچون ترور و جاسوسی باید سختگیری باشد اما در مورد معترضان و کسانی که در تجمع‌های اعتراضی شرکت می‌کنند ، باید به نحوی دیگر عمل شود و باید صدای شان شنیده شود ، نه اینکه علیه شان سختگیری کنند .

اما در عمل این اتفاق نیفتاد و باز هم این قضات به همان شیوه سابق با معترضان برخورد می‌کردند ؛ در حالی که اینها به گمان ما اصلا مرتکب جرمی نشده بودند , این حق مشروع ان شخص بوده که اعتراض کند اما احکامی سنگین علیه‌اش صادر شده است ؛ این چالش نشان می‌داد که به هرحال باید تصمیمی اتخاذ شود و فکر می‌کنم انچه اتفاق افتاده ، ادامه همان چالش هایی است که پیش از این وجود داشت , * خود این تغییر اخیر و به خصوص حضور این افراد در جایگاه‌های جدیدشان را چطور ارزیابی می‌کنید ؟! به نظر شما نقش این دو قاضی در دستگاه قضایی در ادامه مسیر چه خواهد بود ؟ حضور اقای زرگر در ریاست دادگاه انقلاب که سمتی اداری و تشریفاتی خواهد بود و ایشان در این سمت دیگر مقام قضایی نیست .

اقای مقیسه هم که به دیوان می‌رود ، در واقع وارد دوران بازنشستگی‌اش شده است , فضای دیوان هم متفاوت از دادگاه انقلاب است , انجا شرایط تاحدودی متفاوت است .

در نتیجه به نظر می‌رسد که بیشتر هدف از این تغییر ان بوده که از این جایگاه‌های فعلی شان برداشته شوند , وقتی دادگاه بدوی حکمی را صادر می‌کند ، محکومان ، وکلا ، قوه قضاییه و همه و همه تا مدت‌ها اسیر حکمی می‌شوند که قاضی دادگاه بدوی داده است , درواقع این تصمیم ناشی از ان است که می‌خواهند از همان ابتدا جلوی برخی مشکلات گرفته شود .

البته این به معنای ان نیست که مشکلات حل می‌شود ؛ چراکه این چالش‌ها ، چالش هایی به واقع عمیقند که بخشی از ان هم ساختاری است و باید اشکالات ساختاری برطرف شوند ، اما به نظرم همین گام هایی که برداشته شده و می‌شود هم گام هایی مثبت است ، چراکه احکامی توسط این شعبات در دادگاه بدوی از سوی اقای صلواتی و مقیسه و در دادگاه تجدیدنظر توسط اقای زرگر برای برخی شهروندان صادر شده که بعضا اسیب بسیار وحشتناکی به انها وارد کرده است ؛ احکامی که به لحاظ حقوقی به شدت پر اشکال و معیوب بودند , به هر حال همین که با این تغییرات سعی می‌کنند تا حدودی قوه قضاییه را از شکل سابق دربیاورند و مانع شوند که چون گذشته چند شعبه خاص ، بی توجه به قانون و مصلحت کشور و قوه قضاییه ، اهنگ خود را بنوازند ، به خودی خود گامی مثبت است , منبع : روزنامه اعتماد.