انتخابات ریاست جمهوری 1400 از بهارستان کلید خورد ؟ / محمود صادقی : اصولگرایان مجلس در ساختمان قدیم ستاد انتخاباتی راه اندازی کرده اند

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۳:۰۹:۰۷

محمود صادقی ، نماینده مجلس دهم گفت : فاجعه بزرگ این است که ساختمان قبلی مجلس در دوره مشروطه به ستاد انتخاباتی تبدیل شده است . نماینده ای که یک کرسی مجلس را اشغال کرده است ، اگر قدر ان کرسی را نداند و همه هم و غم خودش ار صرف رشد و ارتقای نقش ان جایگاه کند ، در درجه نخست به مجلس اسیب می‌رسد و اتفاقا نتیجه معکوس نیز خواهد داشت و تاثیری در اعتماد‌سازی برای انتخابات اتی هم ندارد .اعتمادانلاین | محمود صادقی ، نماینده مجلس دهم با اشاره به عملکرد نمایندگان در مجلس یادهم عنوان کرد : در میان اصولگرایان هیچ وفاقی وجود ندارد و رقابت در میان انها زیاد است ، تبلیغات انتخابتی ، نطق‌های تند و توییت‌های تهدید امیزی که حداقل دو بار رهبری به شدت نسبت به انها اخطار اخلاقی دادند ، نشان دهنده این است که این مجلس برای انتخابات 1400 برنامه دارد , متن مصاحبه محمود صادقی ، نماینده پیشین مجلس ، به شرح زیر است : نظر شما درباره انتخاب بایدن چیست و اینده برجام را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟ این معاهده در مهر 94 در مجلس نهم با 67 رای موافق ، حدود 50 رای مخالف و تعدادی رای ممتنع تصویب شد , در واقع این توافقنامه را مجلسی که اکثریت شان اصولگرا بودند ، تصویب کرد .

هر چند در میان اصولگرایان نیز حدود 50-60 نفر مخالف بودند اما اکثریت موافق بودند و اصلاح‌طلبان در ان مجلس حدودا 20 نفر بودند ، البته از زمان تصویب برجام ، طیف مقابل این روند را شدیدا مورد انتقاد قرار داد و تا ان جا که می‌توانستند ، سنگ اندازی کردند , در مجلس دهم هم همواره سنگ اندازی‌ها نسبت به برجام ادامه داشت ، تاثیر این سنگ اندازی‌ها را در لغو این معاهده چه میزان می‌دانید ؟ مجلس دهم ، مجلسی همراه با دولت بود و به نوعی در ادامه مسیر ، در بهره برداری از فرصت برجام ، پشتیبانی می‌کرد البته در مجلس دهم هم ، شاهد اتش زدن نمادین برجام توسط طیفی از همان مخالفان برجام که از مجلس نهم در مجلس دهم حضور داشتند ، بودیم , اما در نهایت حمایت مجلس دهم از دولت و برجام حمایتی یک طرفه نبود .

در نهایت باید گفت طیف تندروها همواره در لغو برجام و بی ثمر ماندن زحمات دولت کوشیدند , ورای مخالفین داخلی ، ترامپ اصلی‌ترین دلیل در لغو برجام محسوب می‌شود ، با پایان دولت او چه تغییراتی را شاهد خواهیم بود ؟ ترامپ با سیاست‌های خاص خودش نه تنها نسبت به موافقتنامه برجام بلکه نسبت به بسیاری از تعهدات دیگر امریکا هم به این شکل عمل کرد و از بسیاری معاهدات بین‌المللی مانند معاهده پاریس و برخی سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو خارج شد ، بنابراین می‌توان گفت با وجود ترامپ ، همواره سیاست‌های تنش زا و جنجال افرین در حوزه سیاست داخلی امریکا وجود داشت اما در خصوص انتخابات امریکا انچه موجب شکست ترامپ و پیروزی بایدن شد ؛ تشدید تنش‌ها و شکاف‌ها و دوقطبی کردن جامعه امریکا و همچنین مدیریت نامطلوب در دوران کرونا بود , برخلاف ترامپ ، بایدن یک سیاستمدار کهنه کار است ، با انتخاب بایدن امریکا وارد مرحله جدیدی می‌شود و قطعا رفتار امریکا با ایران تغییر پیدا خواهد کرد اما این که این تغییر به چه صورتی باشد ، چه مراحلی را طی کند و با چه چالش هایی رو به رو باشد ، حائز اهمیت است .

نباید فراموش کرد که امریکا در دوره هر رییس جمهوری ، راهبرد نسبتا یکسانی نسبت به ایران داشته و تفاوت احزاب دموکرات و جمهوری خواه ، در حد تاکتیک است , به نظر می‌رسد بایدن نسبت به برجام رویه دیگری را در پیش بگیرد ، چه ارزیابی دارید ؟ نکته ای که در این جا حائز اهمیت است ، این است که فشارها و تحریم‌های امریکا عمدتا از زمان دموکرات‌ها شروع ، طراحی ، پیگیری و تشدید شد , در واقع ، همان فشارها بود که کشور را وادار به مذاکره کرد .

مذاکرات روحانی با امریکا نیز با میانجیگری عمان از دوره ریاست جمهوری پیشین اغاز شد و در نهایت این مذاکرات ، منجر به توافقنامه برجام شد , البته حزب دموکرات پیچیده تر و متعادل تر رفتار می‌کند ، در دوره دموکرات‌ها نسبت به ایران اجماع مثبتی شد اما در زمان جمهوری خواهان ، علی الخصوص ترامپ ، اجماعی منفی علیه ایران ایجاد شد , تاثیر نتیجه انتخابات امریکا بر اقتصاد ایران چیست ؟ مردم با انتخاب دوباره روحانی ، تمایل خودشان را به برجام و حل مناقشات هسته ای نشان دادند اما نباید فراموش کنیم که تا سال 97، روحانی تلاش می‌کرد که شاخص‌های توسعه و اقتصاد را بهبود بخشد .

تورم از حدود 40 درصد به 10 درصد کاهش پیدا کرد , در سال 95، رشد اقتصادی از منفی پنج درصد به 12 درصد رسید , در این بین ، مشکلات مربوط به fatf فشارها را از یک طرف تشدید کرد و بحث تحریم‌های پولی و بانکی از سوی دیگر ، بر تشدید فشارها افزود .

البته برخی شاخص‌های مشکل دار اقتصادی و نظام کلان حکمرانی ایران ، مجموعا فشارهای داخلی را مزید بر علت کرد و همچنین شیوع ویروس کوید 19 نیز اوضاع را بدتر کرد , اکنون بی ثباتی و عدم اعتماد به اینده در کشور به شکل کم سابقه ای نمایان شده است و مردم در این بلای کرونا احساس درماندگی می‌کنند و به همین دلیل شاهد چشم دوختن مردم به پدیده انتخابات امریکا و در پی ان اندکی نوسان قیمت دلار ، مسکن و بودیم , با این تفاسیر در صورت رویکرد مثبت بایدن به برجام ، باز هم ایران و امریکا با چه چالش هایی رو به رو خواهند شد ؟ در وضعیت جدید ، بایدن و از سوی دیگر دولت ایران ، برای برقراری رابطه دوجانبه با چالش رو به هستند ، به عنوان مثال اگر بایدن اراده جدی بر برداشتن تحریم‌های ایران داشته باشد مسیر برای او با مشکلاتی همراه است از جمله این مشکلات می‌توان به ترکیب مجلس سنا در امریکا اشاره کرد که عبور از ان‌ها ، زمان می‌برد و ممکن است دو سال بعد که ترکیب تغییر می‌کند ، بهتر عمل کند .

علاوه بر این در ایران هم ان طیف تندرو که در مجلس نهم و دهم مخالف روابط بین‌المللی کشور بودند ، امروز در مجلس یازدهم تعدادشان بسیار افزایش پیدا کرده است , با جوی که ترامپ ایجاد کرده بود ، خصوصا در انتخابات 98، شاهد بودیم که تندروها و مجلس یازدهمی‌ها با ابزار مخالفت با برجام ، توانستند از بخشی از جامعه که به ان‌ها گرایش دارد ، رای بگیرند , از ابتدای ورودشان به مجلس هم تلاش کردند تا برای انتخابات 1400 تبلیغ کنند و عموما هم از حواشی و تنش‌زایی در این وادی استفاده کردند اما در نهایت ، تحریم‌های امریکا برای نظام ایران ، فرصت هایی را هم ایجاد می‌کند ، هر چند که تغییرات در کاخ سفید ، تغییری روی سیاست‌های ایران نمی‌گذارد .

ما می‌توانیم از این فرصت هم در سطح منطقه و هم در سطح بین‌المللی برای تنش‌زدایی استفاده کنیم , باید بتوانیم در این شطرنج پیچیده جهانی ، درست‌ترین حرکت را داشته باشیم که درد و رنج مردم را کاهش دهیم , برخی مطرح می‌کنند مجلس برای 1400 اسب‌های خود را زین می‌کند ، به همین دلیل هم نمایندگان از دیگر وظایف نهاد پارلمان جا مانده‌اند ، این گزاره را چه میزان دقیق می‌دانید ؟ تغییر ساختار و ارایش سیاسی مجلس ، بارها صورت گرفته است .

نقش مجلس به عنوان یک قوه در کشور ، بسیار افول کرده است , این فروکاستگی نقش مجلس در این دوره نیز تشدید شده است , یکی از دلایل فروکاسته شدن نقش مجلس ، تلقی اشتباه نمایندگان از نقش خودشان است .

در ابتدا باید به این نکته توجه کنند که در هر فراکسیون چه فعالیتی تعریف شده است , کارکرد و وظیفه مجلس ، قانونگذاری و نظارت است , هر چه مجلس از این دو نقش خودش فاصله بگیرد ، خودش را تضعیف می‌کند .

نمایندگان در این دوره ، بسیار از نقش خودشان فاصله گرفته‌اند و همچنین بسیاری از نمایندگانی که سابقه کوتاهی به عنوان نماینده دارند ، این اشتباه راهبردی را مرتکب می‌شوند , با این کار ، هم توقع مردم از انتظارات اجرایی ان‌ها بالا می‌رود و هم مداخله‌ها ، بیشتر می‌شود , فاجعه بزرگ این است که ساختمان قبلی مجلس در دوره مشروطه به ستاد انتخاباتی تبدیل شده است .

نماینده ای که یک کرسی مجلس را اشغال کرده است ، اگر قدر ان کرسی را نداند و همه هم و غم خودش ار صرف رشد و ارتقای نقش ان جایگاه کند ، در درجه نخست به مجلس اسیب می‌رسد و اتفاقا نتیجه معکوس نیز خواهد داشت و تاثیری در اعتماد‌سازی برای انتخابات اتی هم ندارد , با این حساب دولت 1400 را اصولگرایان در دست دارند ؟ نمی توان پیش بینی دقیق داشت اما در میان اصولگرایان در حال حاضر هیچ وفاقی وجود ندارد و رقابت در میان انها زیاد است ، تبلیغات انتخابتی ، نطق‌های تند و توییت‌های تهدید امیزی که حداقل دو بار رهبری به شدت نسبت به انها اخطار اخلاقی دادند ، نشان دهنده این است که این مجلس برای انتخابات 1400 برنامه دارد , مثلا در خوزستان و در دیگر شهرها با فقر و فلاکت مردم عکس یادگاری می‌گیرند .

نباید از این نکته غافل شویم که چنین رفتارهایی از سوی نمایندگان به نهاد مجلس نیز اسیب می‌زند , در نهایت مردم به خوبی متوجه رفتارهای غیرحرفه ای می‌شوند و نمی‌توان ، بار دیگر از انها توقع اعتماد داشت , منبع : برنا.