سئول عزمی برای پرداخت پول‌های ایران ندارد / اینستکس ناکارامد است

۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۰۳:۱۳:۳۲


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی ، عبدالناصر همتی در گفت وگو با خبرگزاری « بلومبرگ » توضیحاتی را در خصوص منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی و نیز دیدار اخیر خود در تهران با هیئت کره جنوبی ، ارائه کرده است , انچه در ادامه می‌خوانید برگردان فارسی این گفت وگوست : شما گفتید که باید به حدود 7 میلیارد دلار منابع موجود ایران در کره جنوبی سود تعلق بگیرد ؛ براورد می‌کنید چه مقدار سود در دو سال گذشته انباشته شده باشد ؟ به خاطر همکاری بانک‌های کره ای با سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران ، جمهوری اسلامی ایران تاکنون نتوانسته است از منابع خود نزد بانک‌های کره ای استفاده کند , این سیاست بر خلاف قوانین بین‌الملل و با اصول حقوقی توجیه‌ناپذیر است .

بنابراین ما اعتقاد داریم که ان بانک‌های کره ای باید خسارت جمهوری اسلامی ایران در طی این دو سال را جبران کنند , میزان این خسارت یک مسئله فنی است و باید توسط متخصصان بانکی و مالی تعیین شود , ایا هیئت کره جنوبی اشاره ای بر ازاد‌سازی سریع منابع انجام داد یا چارچوب زمانی خاصی برای حل این موضوع تعیین کرد ؟ هیئت کره جنوبی اظهار داشت که ان‌ها اراده سیاسی برای حل موضوع و ایجاد امکان استفاده ایران از منابع را دارند اما مسئله انجاست که ان‌ها همزمان می‌خواهند از سیاست‌ها و مقررات ایالات متحده پیروی کنند .

ایا ان‌ها دقیقا مشخص کردند که چه چیزی ان‌ها را از ازادسازی منابع باز می‌دارد ؟ به عنوان مثال ، ایا ان‌ها تحت فشار مستقیم دولت ایالات متحده یا بانک‌های خاصی از این کشور هستند ؟ چند مانع بر سر راه استفاده از منابع متعلق به جمهوری اسلامی ایران وجود دارد , بانک‌های ایرانی و موسسات مالی ان از جمله بانک مرکزی در فهرست تحریم‌های خزانه داری ایالات متحده قرار دارند , متاسفانه دولت کره تسلیم این فشارها شده است و برخلاف دیگر کشورها از همکاری با ایران امتناع می‌ورزد .

شرکای دیگر ما توانستند راه هایی را بیابند تا ما بتوانیم از منابع خود برای واردات کالاهای اساسی استفاده کنیم اما دولت کره هیچ پیشنهاد قابل اتکایی در این زمینه ارائه نکرد , منابع ایران نزد ان بانک‌های کره ای هستند که با بانک‌های امریکایی کار می‌کنند و انها این بهانه را مطرح ساخته‌اند که منابع به ون کره هستند و نمی‌توان ان را مستقیما به یورو تبدیل کرد , جلسه چگونه به پایان رسید ؟ ایا کره جنوبی هیچ قولی برای انجام تلاش‌های جدید و ازادسازی پول‌ها داد ؟ مقامات کره ای وعده دادند که ان‌ها هرچه در توان دارند برای ازادسازی منابع انجام می‌دهند ، اما این اولین باری نیست که ان‌ها چنین قولی می‌دهند .

ایا موضوع نفتکش کره ای و ارتباط توقیف ان با منابع مسدود شده ایرانی مورد بحث قرار گرفت ؟ خیر ایا این امکان وجود دارد که حدود 7 میلیارد دلار منابع مسدود شده ایران در کره جنوبی به ساز و کار اینستکس هدایت شود ؟ ایا شما در این باره بحثی انجام دادید ؟ انتقال منابع به اینستکس یا کانال سوییس از گزینه‌های ممکن اما در گام دوم است , ما باید شاهد اراده سیاسی بانک‌های کره ای برای ازادسازی منابع و همکاری ان‌ها با بانک‌های ایرانی باشیم اما تاکنون چنین اراده سیاسی را مشاهده نکرده‌ایم , علاوه بر این لازم است یاداوری کنیم که اینستکس عملا تاکنون کاربردی نداشته است و عمدتا تحت تاثیر همان تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد .

از این رو اینستکس ان گونه که ما انتظار داشتیم نتوانست روابط تجاری ما با اروپا را فارغ از تحریم‌های امریکا ، پوشش دهد ، زیرا اروپایی‌ها شجاعت کافی برای اعمال حاکمیت اقتصادی خود را نداشتند ,.