مصیبت تلخ مادر صنعت کهگیلویه و بویراحمد / درختانی که در اتش سوء مدیریت سوختند / سکوت اموزش و پرورش در قبال تعطیلی مدرسه قدیمی کارخانه قند یاسوج / مسئولان کمک کنند تا دود کارخانه قند یاسوج بلند شود ( + فیلم و تصاویر )

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۱:۳۹:۱۵

منابع طبیعی ، شهرداری ، و خلاصه دوایر دولتی در خصوص قطع درختان هیچ اقدامی نکردند . عکس‌های هوایی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که چه فضای سبز جالبی این جا بود . اما الان یک شرایط خیلی بد و مشمئز کننده ای بر این مجموعه حاکم است .کبنا ؛ کارخانه‌ی قند یاسوج نماد صنعت استان کهگیلویه و بویراحمد است ؛ این کارخانه به عنوان مادر صنعت کهگیلویه و بویراحمد ، در دهه‌ی 40 افتتاح شد و الان بیش از نیم قرن قدمت دارد , این سرمایه‌ی بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد ، با بی مهری‌های زیادی روبه رو شده است , قصه‌ی پرغصه‌ی کارخانه‌ی قند یاسوج هر دلسوز نظام و استان را متاثر می‌کند .

کارخانه ای که می‌تواند 300 نفر به صورت مستقیم و 10 هزار نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار کند , اما با مفسده هایی که پیش امد چرخ ان از حرکت باز ماند , با توجه به داستان پرفراز و نشیب کارخانه‌ی قند در چند سال اخیر ، به سراغ برخی از افراد حاضر در کارخانه رفتیم تا هم با ان‌ها گفت وگویی داشته باشیم و هم از نزدیک محیط و فضای کارخانه را ببینیم .

به گزارش کبنا از یاسوج ، از اسفندیار طلایی ، قائم مقام جنبش عدالت‌طلبان مبارزه با مفاسد اقتصادی در جنوب کشور و نماینده‌ی کارگران کارخانه قند یاسوج ، خواستیم بخشی از اتفاقات را برای ما تعریف کند و بگوید چگونه کارخانه قند را پس گرفتند , اسفندیار طلایی نماینده‌ی کارگران کارخانه قند یاسوج طلایی با اشاره به این که افراد و گروه‌های زیادی پیگیر بودند گفت : نمایندگان رسمی کارگران کارخانه‌ی قند و جنبش عدالت‌طلبان مبارزه با مفاسد اقتصادی در جنوب کشور و حضرت ایت الله حسینی نماینده‌ی ولی فقیه در استان و امام جمعه‌ی شهر یاسوج ، حضرت حجت‌الاسلام پناهی رییس شورای سیاست‌گزاری ائمه‌ی جمعه‌ی استان ، نیروهای گمنام و بازنشسته‌ی اداره کل اطلاعات استان ، همچنین بسیج دانشجویی استان ، و دانشجویان بومی و بسیجی ساکن در دانشگاه‌های استان فارس به ویژه شهر شیراز ، اصفهان ، تهران ، و همچنین سازمان اطلاعات فتح استان و در راس ان اقای سرهنگ مومنی و اقای رادمهر که مسئول مستقیم پرونده‌ی مفسده‌ی اقتصادی کارخانه‌ی قند بودند و اقای سلیمان کشاورز حسابرس سازمان اطلاعات استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین نیروهای انقلابی و گمنام ، پیگیر این مهم بودند , وی افزود : جالب توجه این که مقام عظمای ولایت حضرت ایت الله امام خامنه‌ای دو بار در خصوص مفسده‌ی اقتصادی کارخانه‌ی قند یاسوج دستور صریح و هوشمندانه در خصوص پیگیری موضوعات دادند .

رییس دستگاه وقت قضا ایت الله املی لاریجانی و همچنین ایت الله رییسی قهرمان مبارزه با مفاسد اقتصادی و محبوب قلوب مردم ایران زمین و ازادی خواهان جهان هم پیگیری کردند , فیلم ) سرنوشت تلخ کارخانه قند یاسوج به گفته‌ی طلایی ، این دستورات و پیگیری‌ها منجر به صدور رای در زمان حضرت حجت‌الاسلام مزارعی شد , جا دارد از ایشان واقعا تقدیر و تشکر کرد که انقلابی ورود و انقلابی عمل کردند .

بعد از ایشان هم اقای نگین تاجی انصافا و به حق انقلابی عمل کردند , وی افزود : رای ابطال معامله‌ی کارخانه‌ی قند صادر شد و کارخانه‌ی قند یاسوج به بانک تجارت برگشت ؛ به بیت المال مسلمین برگشت , در روز 25 خرداد ماه با حضور فیزیکی و میدانی حضرت ایت الله سید نصیر حسینی نماینده‌ی محترم ولی فقیه ، کارخانه‌ی قند بازگشایی شد .

در روز 26 خرداد با حضور اقای نگین تاجی رییس کل دادگستری استان و اقای ملک حسینی جوان انقلابی دادستان مرکز استان کارخانه بازگشایی شد و کارگرانی که بدون ضابطه و بر خلاف قانون و مقررات کار ، اخراج شده بودند ، به محل کار خود برگشتند , از 25 خرداد تا کنون کارگران در محل کار خود حضور دارند , کارخانه در حال واگذاری به ستاد اجرایی فرمان امام هست .

تا اخر تیر ماه و یا مرداد ماه معامله قطعی می‌شود , 51 درصد از سهام را ستاد اجرایی فرمان امام خریداری کرده است , 20 درصد هم بانک تجارت و 13/5 درصد سهام کارگران و مابقی سهام چند شرکت دیگر است .

البته 4 درصد سهام را بهنام باقری خریده که دستگاه قضا پیگیر است که ان را ابطال کند , نماینده‌ی کارگران عنوان کرد : انشاالله با توجه به پتانسیل هایی که ستاد اجرایی فرمان امام دارد ، انشاالله کارخانه قند ظرف 4 تا 6 ماه اینده به بهره برداری خواهد رسید و قطعا کارخانه‌ی قند راه اندازی خواهد شد , ستاد اجرایی ، صنایع جانبی هم در دستور کار خود خواهد داشت .

شاید کارخانه قند در این شرایط فعلی موجود 300 نفر به صورت مستقیم و 10 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در ان اشتغال دارند , چنان چه صنایع جانبی در این کارخانه ایجاد شود ، چیزی حدود هزار نفر به صورت مستقیم و 30 هزار به صورت غیرمستقیم در این کارخانه اشتغال پیدا خواهند کرد , به گفته‌ی طلایی : کارخانه قند با توجه به پتانسیل‌ها و موقعیت مکانی و جغرافیایی که دارد ، نسبت به سایر کارخانه‌های قند کشور ، مزایایی دارد که سایر کارخانه‌ها ندارند ؛ یک ) نزدیکی به منابع جنوب کشور جهت واردات شکر قرمز و تبدیل ان به شکر سفید و عرضه به بازار .

دو ) نزدیکی به مواد اولیه ؛ چغندر , مواد اولیه‌ی این کارخانه از شعاع 10 کیلومتری تا 200 کیلومتری تامین می‌شود , در صورتی که به عنوان مثال کارخانه قند در خراسان شمالی به فاصله‌ی 1750 کیلومتر از بوکان در اذربایجان غربی قند خود را تامین می‌کند .

طلایی با اشاره به این که این کارخانه تبدیل به گوشت قربانی شده است ، عنوان کرد : پتانسیل هایی که این کارخانه دارد باعث شده که همیشه متاسفانه به ویژه از دهه‌ی 70 تاکنون عده ای چشم طمع به این کارخانه داشته باشند , طلایی در پایان اظهار داشت : با توجه به دستور صریح و هوشمندانه حضرت امام ایت الله خامنه‌ای و پیگیری‌های جدی رییس دستگاه قضا حضرت ایت الله سید ابراهیم رییسی ، این کارخانه به ستاد اجرایی فرمان امام واگذار شده است , برای همیشه واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی نیز منتفی شد .

امیدواریم با مالکیت این کارخانه توسط ستاد اجرایی فرمان امام ، این کارخانه همیشه برای مردم این استان ، نان اور باشد , پس از شنیدن صحبت‌های طلایی از او خواستیم تا ما را با فضای کارخانه اشنا کند , با وجود این که بعد از پنج سال برای اولین بار با همت کارکنان کارخانه قند یاسوج یک بار دیگر اب حیات در کارخانه جاری شده بود ، اما فضای سبز محیط کارخانه بیش از ان که شبیه به فضای سبز باشد ، رنگ بیابان به خود گرفته بود .

اغلب درخت یا خشک شده بودند و یا قطع شده بودند , در خصوص فضای سبز و درختان ، نظر طلایی را جویا شدیم , وی گفت : انواع درختان در این کارخانه بودند که اغلب خشک شدند ؛ درختانی که اغلب 30 و یا 40 سال عمر داشتند .

بعضی از این درختان شاید یک سال قبل ابیاری شده‌اند و برخی هم طی 5 سال گذشته اصلا ابیاری نشده و کامل خشک شده‌اند , طلایی افزود : در روز 18 تیر ماه شبکه‌ی اب‌رسانی به فضای سبز کارخانه استارت خورد و کارخانه یک بار دیگر رنگ حیات به خود گرفت , یکی از کارکنان باسابقه‌ی کارخانه در همین زمینه ابراز کرد : کارخانه بعد از واگذاری این اولین بار است که ابیاری می‌شود .

خیلی ناراحت کننده است که حدود 10 هکتار فضای سبز کارخانه به این وضعیت دچار شده است , وی ادامه داد : جایی یک کشاورز با سن بالا یک درخت را قطع می‌کند ممکن است بازداشت شود , اما 10 هکتار فضای سبز در مرکز شهر از بین رفته است .

ولی متاسفانه هیچ مسئولی در این شهر و استان کهگیلویه و بویراحمد توجهی به ان نداشته و این خیلی ناراحت کننده است , سپس مدرسه‌ی موجود در کارخانه که تماما متروک شده بود را به ما معرفی کردند , یکی از افراد قدیمی در این کارخانه ، درباره‌ی مدرسه گفت : این مدرسه همزمان با افتتاح کارخانه قند شروع به کار کرده است و یکی از مدارس استان است که فعال بوده است .

متاسفانه همزمان با واگذاری کارخانه ، این مدرسه هم تعطیل شده است , خیلی عجیب است که حتی اموزش و پرورش استان هم توجهی به این مدرسه نکرده است , حالا که کارخانه تعطیل شده ، چه دلیلی داشت که مدرسه هم تعطیل شود ؟ وی ادامه داد : فضای سبز و فضای اموزشی کارخانه همزمان با هم تعطیل و تخریب شده‌اند .

اما پارک کارخانه هم متروک و خشک شده بود , طلایی درباره‌ی وضعیت این پارک گفت : تمام وسایل بازی کودک در این پارک متمرکز بود , این پارک ، بعد زیبایی شناختی بسیار جالبی داشت .

از دهه‌ی 40 تا قبل از واگذاری کارخانه قند به بخش خصوصی ، در اغلب جشن‌های عروسی ، عروس و داماد از فضای زیبای اینجا استفاده می‌کردند , کارخانه از نظر زیبایی و فضای سبز ، گل سر سبد شهر یاسوج بود , ولی ببینید الان به چه روزی افتاده است .

امان از دست مسئولینی که می‌توانستند ولی اقدامی نکردند , جای تاسف است , فیلم ) مصائبی که بر سر تعاونی کارخانه قند یاسوج گذشت این بی مهری در این جا تمام نمی‌شود ؛ تعاونی موجود در کارخانه و نانوایی هم تعطیل و از بین رفته‌اند .

همه‌ی این‌ها نتیجه‌ی یک مفسده‌ی اقتصادی است که با پیگیری‌های بسیار ، واگذاری کارخانه به بخش خصوصی ابطال شد , یکی از خانواده‌های باسابقه‌ی ساکن در کارخانه قند به ما گفت : ما زمانی که به کارخانه قند امدیم ، صفا و صمیمیت بود ؛ مردم خیلی با هم مهربان بودند , ما همگی مثل یک خانواده بودیم .

این جا فضای خیلی قشنگی بود ؛ همه جا سرسبز بود , اما حالا رفته رفته شده یک ویرانه ؛ نه صفایی هست ، نه صمیمیتی و نه فضای سبزی , وی ادامه داد : بعد از اینکه کارگران را بیرون کردند ، همسرم بیکار شد ؛ الان نه درامدی داریم و نه سرمایه ای .

واقعا خیلی زندگی مان سخت می‌گذرد , وی عنوان کرد : اینجا قبلا درختان میوه شاداب بودند , همه جا سرسبز بود .

یعنی وقتی داخل کارخانه می‌امدی انگار وارد بهشت می‌شدی , اما حالا انگار وارد جهنم می‌شوی , همه جا تبدیل به ویرانه شده .

ماشین اوردند اثاثیه‌ها را بیرون ریختند , خودشان سایپا اورده بودند و مردم را از خانه‌ها بیرون کردند ؛ مردم با اشک چشم رفتند , یک خانواده هم به خاطر این کارخانه از دست رفتند .

شوهر بیکار شد ، رفت ماهی‌گیری ؛ خانواده رفتند زیر تریلی , اخرین نفری که با او گفت وگو کردیم مدیر کشاورزی کارخانه قند بود که از اتفاقات موجود بسیار متاثر بود , وی گفت : سرمایه گذار با معامله‌ی غیرقانونی و غیرشرعی از بانک تجارت که هیچ کدام از ما کارشناسان و مدیران این کارخانه در جریان نبودیم ، کارخانه را تصاحب کرد ؛ یعنی در بایکوت کامل ، این معامله صورت گرفت .

وی با اشاره به فضای سبز کارخانه می‌گوید : فضای سبز شامل درختان غیرمثمر مثل کاج ، نارون ، اقاقیا ، راش و زبان گنجشک ( ون )، اکثرا از بین رفته‌اند , بخش زیادی هم از درختان مثمر هم شامل درخت سیب ، گردو ، انار و درختان هسته داری که این جا بوده ، از بین رفته‌اند , چمن‌ها هم از بین رفته و فضای سبز کاملا تبدیل به یک شرایط بیابانی شده است .

وی ادامه می‌دهد : بخشی از اهن‌الات و دستگاه‌های کارنده‌ی بخش کشاورزی که در محیط کارخانه موجود بودند و الان نیستند ، احتمالا به عنوان اهن قراضه فروخته شده‌اند که باید بررسی شوند , همچنین باید در انبار فنی کارخانه و جایی که شکر استحصال می‌شود ، بررسی کنیم که ببینیم چه مواردی از ابزار ، ادوات ، پمپ‌ها ، تابلوها ، فلزات مختلف و کابل‌ها نیست , وی اظهار داشت : ما با دو کشاورز مرودشتی قرارداد داشتیم .

با بی حرمتی قرارداد این اقایان را فسخ کردند و ان‌ها را به زندان انداختند و پول را از ان‌ها گرفتند , وی گفت : مسئولین باید کمک کنند تا دوباره این کارخانه شروع به کار کند و دودش بلند شود تا جوانان بیکار بتوانند در این جا کار کنند , کارخانه قند یاسوج یکی از بهترین کارخانه‌های قند کشور است .

هم از این جهت که شکر قرمزی که از بندر امام وارد می‌شود ، نزدیک‌ترین کارخانه‌ی فعال به ان جا هستیم , هم این که در دو بهره برداری چغندری ، هم سرحد شامل ؛ دشت‌های اطراف شهرستان اقلید فارس ، اباده ، بیضا ، مرودشت و سایر و حتی سپیدان , می‌توانیم بخش سردسیری را در ان جا فعال کنیم .

بخش گرمسیری هم الان شرایط بسیار ایده الی هست که در امام زاده جعفر ، ممسنی ، و احیانا بهبهان ، ان جا را فعال کنیم , و دو تا بهره برداری داشته باشیم , کارخانه از نظر ملکی و ارزش افزوده ای در وضعیت خوبی قرار دارد ؛ در وسط یک شهر خوش اب و هوا مثل یاسوج قرار دارد .

اما قیمت خیلی نازلی روی کارخانه گذاشته بودند , وی با انتقاد از برخی از ادارات و سازمان‌های دولتی گفت : منابع طبیعی ، شهرداری ، و خلاصه دوایر دولتی در این خصوص هیچ اقدامی نکردند , عکس‌های هوایی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که چه فضای سبز جالبی این جا بود .

اما الان یک شرایط خیلی بد و مشمئز کننده ای بر این مجموعه حاکم است , وی در پایان عنوان کرد : واقعا جای تشکر دارد که دستگاه قضا در این چند سال ، کمک شایانی کردند و این کارخانه را نجات دادند , امیدواریم در اینده‌ی نزدیک کارخانه دوباره به بهره برداری لازم برسد .

تصاویر کوچک تصاویر بزرگ اسلاید تصاویر.