تازه‌های 4 خبر ویژه امروز شنبه 98/8/18

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۶:۳۲:۰۲


اقای مشاور ! هر نظرسنجی دولتی را که قبول دارید منتشر کنید بالا رفتن محبوبیت رییس جدید قوه قضاییه در اثر خدمت بی شائبه به مردم و همت برای مبارزه با مفاسد کلان ، با ناراحتی و تشکیک مشاور رییس جمهور مواجه شد و حال انکه یکی از نظرسنجی هایی که افزایش محبوبیت ایت الله رییسی را نشان می‌دهد ، نظرسنجی وزارت اطلاعات است , حسام الدین اشنا اخیرا در توییتر نوشت « برای دولت و دیگران ؛ اگر می‌خواهید مردم ادعاها را باور کنند ؛ نام و سابقه موسسات نظرسنجی ، جامعه نمونه ، مدل نمونه‌گیری ، حجم و پراکنش نمونه ، سوالات ، و داده‌های خام نظرسنجی‌ها را در دسترس عموم قرار دهید و نتایج را به صورت کامل منتشر کنید , نظرسنجی ، دماسنج و فشارسنج اجتماعی است ان را بی اعتبار نکنید .

» در واکنش به این موضع‌گیری ، امیرابادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس تاکید کرد : اقای اشنا گفته منبع امار استقبال 76 درصدی مردم از رویکرد جدید قوه قضاییه کجاست ؟ شما از وزیر اطلاعات بپرسید به شما خواهند گفت , البته این روزها نظرسنجی‌ها به روش بسیار علمی و پیشرفته جدید !! که اخیرا توسط رییس دولت مطرح شده و ان هم نظرسنجی از داخل ماشین و با دیدن چهره مردم هستش نمی‌رسد , امیر حسین قاضی زاده نماینده مردم مشهد نیز در این زمینه تصریح کرد : وزارت اطلاعات دولت اقای روحانی اماری از موفقیت و امیدافرینی قوه قضاییه داده است .

سرشاخه عملیات روانی دولت در امار تشکیک کرده , اقای اشنا که روزگاری معاون وزارت اطلاعات بوده ، امارهای وزارت را قبول ندارد ؟, وی اضافه کرد : اقایان ! یک نفر دارد کار می‌کند ، به جای تلاش برای متوقف کردن او ، شما هم کار بکنید .

عصبانیت و ترش رویی اقای اشنا در حالی است که چند ماه قبل علی صوفی ( وزیر دولت خاتمی و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان ) هم تصریح کرد : « محبوبیت روحانی در نظرسنجی‌ها به زیر 10 درصد رسیده است ,» اخیرا هم نظرسنجی دانشگاه مریلند منتشر شد که نشان می‌دهد : « بیشتر ایرانی‌ها خواستار مقابله به مثل و خروج از برجام هستند , 59 درصد مردم معتقدند ایران باید از برجام خارج شود .

75 درصد معتقدند حتی اگر امریکا قول دهد تحریم‌ها را تسهیل می‌کند ، باز هم ایران نباید غنی‌سازی را متوقف کند , برای اولین بار ، حمایت از برجام به 42 درصد کاهش یافته است , 69 درصد به اینکه سایر اعضای برجام به تعهدات خود عمل کنند ، اعتمادی ندارند که نسبت به نظرسنجی 10 ماه قبل ، 33 درصد افزایش را نشان می‌دهد .

نگرش منفی به امریکا ، به 86 درصد رسیده است ,» طبق این نظرسنجی ، محبوبیت روحانی شدیدا کاهش یافته و او بعد از سلیمانی ، ظریف ، رییسی ، قالیباف و احمدی‌نژاد ، در جایگاه ششم قرار گرفته است , اقای اشنا به انواع نظرسنجی‌های دولتی دسترسی دارد .

ضرورت دارد او ، نتایج و مستندات هر کدام از این نظرسنجی‌ها را که کمتر به ضرر اقای روحانی و کارنامه‌اش می‌یابد ، عینا منتشر کند , در واقع عموم نظرسنجی‌ها همچنان که از افزایش محبوبیت چهره‌های خدمتگزاری مانند سردار سلیمانی و ایت الله رییسی حکایت می‌کنند ، ضمنا حاکی از ناخرسندی مردم نسبت به معطلی دولتمردان و امید بستن خسارت بار به غرب هستند , بنابراین نمی‌توان با زیر سوال بردن همه نظرسنجی‌ها ، صورت مسئله را پاک کرد .

اتفاقا اگر دولتمردان نیز پس از تجربه 6 ساله ، به شکل عزتمندانه با دولت‌های بدعهد غربی روبه رو شوند و اولویت همت خود را برای اقتدار درون زا و رفع گره‌های افتاده در کار تولید و رونق اقتصادی و مبارزه با فساد بگذارند ، نزد مردم محبوب می‌شوند , اقدامات تدریجی دولت متناسب عهدشکنی امریکا و اروپا نیست گام‌های دولت به عنوان اقدام متقابل در برابر عهدشکنی امریکا و اروپا ، راهبردی نیست , روزنامه فرهیختگان با اشاره به اعلام گام چهارم اقدام متقابل از سوی دولت می‌نویسد : دولت در شرایطی نظاره‌گری یک ساله خود از اردیبهشت 97 تا اردیبهشت 98 را کنار گذاشت که امریکا یک سال تمام در مسیر فشار حداکثری حرکت کرد و اروپا هم چراغ خاموش متر به متر امریکا را در این مسیر همراهی کرد ، مسیری که دقیقا عکس برجام بود و اگر بخواهیم به صورت دقیق ان را توصیف کنیم باید بگوییم نه تنها امریکا که ایالات متحده به اضافه سه کشور اروپایی در اردیبهشت 97 از برجام خارج شدند .

دقیقا 6 ماه از ان روزی که ایران فاز جدید اقدامات خود را اعلام کرد ، می‌گذرد , در این 6 ماه اروپایی‌ها نه تنها به برجام کمکی نکرده‌اند که برعکس با شواف هایی ازجمله انچه رییس جمهور فرانسه انجام داد تنها وقت ایران را تلف کرده‌اند و ما به ازای ان عملی از خود ارائه نداده‌اند , البته انها عقبگرد هم داشته‌اند چراکه کشورهای اروپایی اجرای تحریم‌های امریکا را در این مدت شدت بخشیده‌اند و خلل و فرج کمربند تحریمی را برای امریکا پر کرده‌اند .

همچنین فشارهای حقوقی را در حوزه‌های دیگر گسترش داده‌اند , در این مدت هم متاسفانه دولت همان سیاست کلی یعنی معطل نگه داشتن کشور و منتظر اروپا ماندن را تا حدود زیادی تداوم بخشیده است و اگر ترتیبات مقتضی منتقل شده به بانک مرکزی نبود ، وضعیت به مراتب دشوار تر از قبل می‌بود , چنانکه از اظهارنظرهای مداوم رییس جمهور درباره سیاست خارجی چنین برمی‌اید که « در » دولت دوازدهم بر همان پاشنه تجربه شده قبلی می‌چرخد .

خب همین جا باید چند سوال مهم مطرح کرد , ایا مجموعه اقدامات دولت به اندازه ای هست که بیش از گذشته اروپا و امریکا را متوجه هزینه‌های سیاست نادرست شان کند ؟ یا برعکس رفتارها به گونه ای است که انها مطمئن می‌شوند ایران تا مدت‌های مدیدی در چارچوب برجام باقی خواهد ماند و به اصطلاح خدشه جدی به ان وارد نمی‌کند ؟, در مسیر مبارزه با تحریم‌ها ، دولت از خود اقداماتی نشان داده که امریکا و اروپا مطمئن شوند تحریم‌ها رو به زوال است ؟ با نهایت تاسف باید گفت اگر بخواهیم به صورت جدی به مدیریت دولت در شرایط امروز نگاه کنیم باید جواب منفی به هر دو سوال بالا دهیم و بگوییم اقدامات دولت در هیچ کدام متناسب با فشارهای خارجی و اقدامات طرف مقابل نیست .

درخصوص سوال اول باید گفت امروز دیگر برجامی باقی نمانده که ایران به ان متعهد باشد ، تحریم‌ها به شدید‌ترین حالت ممکن برگشته و اگر روسیه ، چین و هند هم با ایران مبادلاتی دارند از همان مسیرهای پیشین و دوران قبلی تحریم است , از این رو به نظر می‌رسد که با روند کنونی شاید تا ده‌ها مرحله دیگر هم دولت اقدامی انجام ندهد که به قول معروف نقض فاحش برجام باشد , درمورد سوال دوم هم برداشت قریب به اتفاق کارشناسان این است که مجموعه اقدامات دولت به هیچ عنوان متناسب با شرایط تحریم و فشار نیست و اگر دستاوردهای محور مقاومت در هموار کردن مسیر تجارت با همسایگان نبود شاید همین حداقل ارتباطات با کشورهای مثل عراق هم حاصل نمی‌شد .

تصمیم نظام ، اجرای مشروط بود نه اجرای برجام به هر قیمت مشاور سابق رییس جمهور می‌گوید برجام ، تصمیم نظام بود , اکبر ترکان در روزنامه ارمان نوشت : « امروز برخی سیاسیون که می‌گویند برجام شکست خورده و در برداشتن گام چهارم تعجیل دارند ، همان هایی هستند که از ابتدای تصویب برجام با این توافق مشکل داشتند و در فضای مناسب برای استفاده از ثمرات این توافق نیز به تخریب برجام پرداختند , در حالی که توافق برجام ، تصمیم نظام بود و دولت مجری انجام این توافق و اگر هم شرایط برجام به گونه ای شد که امروز شاهد ان هستیم ، این به دلیل بدعهدی امریکا ، پشت کردن به برجام و خروج یکجانبه از این توافق بود .

این در حالی است که امروز برخی برجام را از مسئله ای ملی که تصمیم نظام بوده ، صرفا دولتی تلقی می‌کنند و برمبنای ان دولت را هدف قرار می‌دهند و ان را به سوژه ای برای تاثیرگذاری بر انتخابات تبدیل کرده‌اند , در حالی که این توافق جنبه ملی دارد و نباید ان را تنها از ناحیه دولت تلقی کرد , کما اینکه برداشتن گام چهارم نیز با اراده مجموعه نظام صورت می‌گیرد و اراده نهاد‌ها و هریک از قوا به تنهایی موثر نیست .

گرچه طرح چنین مسائلی در داخل هیچ کمکی به حل مسائل نمی‌کند چرا که باید به رقبای دولت بپردازیم و این نتیجه ای ندارد , مسئله اصلی کشور ایالات متحده و تحریم‌های ظالمانه ای است که علیه ملت ایران اعمال می‌شود , لذا اینکه جریانات سیاسی در داخل به هم بپردازند و علیه یکدیگر موضع‌گیری کنند فایده ای ندارد .

هر چند که برخی مخالفان دولت معتقدند که عملکردهای دولت باعث شده که امریکایی‌ها به تحریم ایران بپردازند ، اما اساس تحریم‌های امریکا کاملا روشن است و با روی کار امدن رییس جمهور جدید امریکا انها به صورت یکجانبه توافق برجام را زیر پا گذاشتند ، از این توافق خارج و تحریم‌های ظالمانه ای را علیه ما اعمال کرد , درباره استدلال‌های اقای ترکان گفتنی است : 1- نظام ، برجام را به شکل مشروط تایید کرد و نه بلاشرط دولت نیز با همان شروط پذیرفت که برجام را به اجرا بگذارد , در واقع این مجوز مشروط ، 28 شرط مجلس ، شورای عالی امنیت ملی و رهبری را شامل می‌شود .

در واقع مجموعه این شروط می‌گفت اگر طرف مقابل بدعهدی کرد ، دولت نیز باید اجرای برجام را متوقف کند , برجام از همان شروع ، اجرا ، توسط دولت اوباما نقض شد و سپس در دولت ترامپ ، ابطال گردید , با این وجود ، دولت که عملا اقتصاد کشور را تبدیل به گروگان برجام کرده ، تن به اجرای قانون مصوب مجلس ( اقدام متقابل ) نمی‌دهد و در واقع ، همچنان تعهدات برجام را یکطرفه و بدون حداقل مراعات ان از سوی طرف غرب به اجرا می‌گذارد .

چگونه می‌توان این انفعال و خودرایی را به نظام نسبت داد ؟! 2- بدعهدی امریکا از همان ابتدا قابل پیش بینی و پیشگیری بود اما منطق توافق به هر قیمت و سپس اجرای ان به هر قیمت - ولو یکطرفه و بدهکارانه - موجب شد دولتمردان نه به هشدارها و تذکرات صاحب نظران در قبل از انعقاد برجام اهتمام کنند و نه پس از اثبات حرف منتقدان ، مسیر غلط و بن بست خود را تغییر دهند , 3- انتخاباتی کردن مذاکرات و توافق ، اتفاقا اراده برخی دولتمردان بود که به خاطر ان حاضر شدند چوب حراج به منافع ملی بزنند ، متن توافق را سرهم بندی کنند ، افکار عمومی را دنبال نخود سیاه بفرستند ، عهدشکنی‌های طرف مقابل را ماله کشی و توجیه کنند و به ویژه در 18 ماه اخیر ، معطل اروپایی‌های عهدشکن بمانند و تورم 43 درصدی و رکود را به اقتصاد تحمیل کنند , 4- چاره تحریم‌های ظالمانه ، شوک و ضربت متقابل از یکطرف و اهتمام به برداشتن موانع رونق تولید در داخل است و اگر دولت نصف فرصتی که برای به دست اوردن دل غربی‌ها کرد و ناکام ماند ، برای این اولویت می‌گذاشت ، حتما امروز از برجام و عواید خیالی ان بی نیازتر بود .

روزنامه حامی دولت : صد رحمت به مسکن مهر یک روزنامه حامی دولت معتقد است دولت فاقد برنامه مفید موثر در حوزه مسکن است و برنامه مسکن مهر در دولت قبل از روحانی ، به مراتب مفیدتر از برنامه‌های دولت یازدهم و دوازدهم بوده است , روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به فاز اول ثبت نام مسکن دولتی نوشت : در این سامانه ، امکان ثبت نام فاقدین مسکن ساکن در 17 کلان شهر یا شهرهای بزرگ وجود ندارد و فقط متقاضیان ساکن در شهرهای کوچک می‌توانند با ترتیبی که طی دو هفته پیش رو اعلام می‌شود ، اسم‌نویسی کنند , دریافت این خانه‌ها 10 شرط کلیدی نیاز دارد که مهمترین ان « داشتن 30 میلیون تومان پول نقد برای سپرده‌گذاری در بانک » و همچنین « توانایی پرداخت 1/5 میلیون تومان قسط ماهانه » است .

اشکالات طرح جدید ، از مسکن مهر هم بیشتر است , فاز اول ثبت نام متقاضیان برای قرار گرفتن در فهرست مشمولان طرح خانه‌سازی دولت در حالی با اجرای پایلوت این طرح از استان کرمان اغاز شده است که برایند شروط و مختصات اعلام شده برای ثبت نام در این طرح ، نشان می‌دهد دست کم به علت شناسایی 10 ایراد عمده ، این طرح ، به مراتب با شرایطی بدتر از مسکن مهر برنامه ریزی شده است , بررسی‌های « دنیای اقتصاد » درباره جزییات مربوط به شرایط ثبت نام متقاضیان برای ساخت و واگذاری 100 هزار واحد مسکونی از مجموع 400 هزار واحد برنامه ریزی شده در دولت دوازدهم با عنوان طرح اقدام ملی ساخت وعرضه مسکن نشان می‌دهد فاز اول ثبت نام برای دریافت خانه‌های دولتی که سرانجام پس از 6 سال از عمر دولت تدبیر و امید ، به عنوان طرح جایگزین مسکن مهر ، اغاز شده است نشان دهنده نوعی غفلت - احتمالا ناشی از بی اطلاعی سیاستگذار - نسبت به کانون التهاب مسکن در کشور است ؛ در حالی که کانون التهاب بازار کشوری مسکن دستکم در یک سال گذشته و حتی در همه سال‌های قبل ابتدا تهران ، سپس سایر کلان شهرها و در مرحله بعد شهرهای بزرگ بوده است .

اولین اشکال وارد به این طرح از دیدگاه کارشناسی به این نکته مربوط می‌شود که این طرح در بدترین زمان ممکن در حال اجراست , دولت احمدی‌نژاد برای اجرای طرح مسکن مهر دو دوره ریاست جمهوری را در اختیار داشت ؛ طرح مسکن مهر از سال 96 کلید خورد و به رغم انکه در طول دوره دو دولت فرصت اجرای این طرح وجود داشت دامنه ساخت و تکمیل واحدها به دو دولت بعدی یعنی دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز کشیده شد و هنوز هم پرونده این طرح بسته نشده است , این در حالی است که با گذشت 6 سال از عمر دولت حسن روحانی و در حالی که تنها حدود دو سال از عمر دولت دوازدهم باقی مانده است و گرفتاری‌های مسکن مهر همچنان بخش قابل توجهی از توان سیاستگذار بخش مسکن را به خود اختصاص داده است ، هم اکنون فاز اول ثبت نام برای اجرای طرح اقدام ملی استارت خورده است .

دومین ایراد این طرح حذف 17 شهر بزرگ کشور از فاز اول ثبت نام برای طرح اقدام ملی است ؛ به ویژه انکه این شهرها دقیقا کانون التهاب بازار کشوری مسکن هستند , سومین اشکال به نبود انسجام و امادگی در دولت برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن مربوط می‌شود , همچنین دولت در فاز اول اجرای این طرح ، از ظرفیت بنیاد مسکن به عنوان نهادی که مسئول تامین مسکن اقشار ضعیف ، نیازمند و محروم است در نقش مجری ساخت خانه برای دهک‌های متوسط رو به بالا استفاده می‌کند .

پنجمین اشکال این طرح ، تغییر برنامه دولت از خانه‌سازی برای اقشار کم درامد در قالب مسکن حمایتی به ساخت مسکن برای اقشار متوسط رو به بالا ، مربوط می‌شود ؛ فعلا در فاز اول ثبت نام متقاضیان این طرح در شرایط دهگانه طرح جایگزین مسکن مهر ، علائم و شواهدی از ساخت مسکن حمایتی برای اقشار کم درامد دیده نمی‌شود ؛ این در حالی است که در قالب ششمین اشکال وارد به این طرح ، مشخص و اعلام نشده است که متراژ واحدهایی که قرار است ساخته شود و از هم اکنون متقاضیان برای دریافت انها اقدام به ثبت نام می‌کنند چقدر است ؛ مشخص نبودن زمان ساخت این واحدها هفتمین اشکال وارد به ان محسوب می‌شود , در قالب هشتمین ایراد وارد بر این طرح ، مشخص نشده که ایا سود بانکی در ازای سپرده‌گذاری 30 میلیون تومانی متقاضیان در بانک در طول دوره سپرده‌گذاری به انها پرداخت خواهد شد یا خیر ! نهمین اشکال به مشخص نبودن نحوه پرداخت بهای زمین در شرایط اعلام شده در فاز اول ثبت نام این طرح برمی‌گردد ؛ دهمین اشکال هم به اعلام توانایی پرداخت حداقل اقساط ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومانی در ماه برای متقاضیان این واحدها مربوط می‌شود ,.