ثمره اجرای 39 بند توافق با fatf چه بوده است ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۷:۵۲:۵۶

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : اکنون که فشارهای حداکثری اعمال می‌شود و روابط بانکی خارجی تحت فشارهای خاص دشمن عده ای به جای طلبکاری از دشمن میگویند سی اف تی نیز باید تصویب شود .به گزارش اقتصادانلاین به نقل از ایسنا ، سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه نشستی که جهت بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1399 با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد ، با واکنش نسبت به برخی اظهارنظرها پیرامون مسئله fatf در داخل کشور اظهار کرد : دلخوش‌ها در حالی که فشارحداکثری بر مردم وارد میشود ، با یک تسلیت و اشک تمساح دشمن سرخوش می‌شوند , پمپئو میگوید این دو لایحه باید بدون تاخیر تصویب شود و کسانی در داخل همان خواسته را پژواک می‌دهند , وی با انتقاد از ان چه « تحریم هراسی » عده ای در داخل کشور خواند ، با استناد به سخنان برخی مسئولان دولت راجع به نبود هرگونه تضمین رفع تحریم از سوی دشمنان ، تصریح کرد : درحالی که طرف مقابل رسما می‌گوید تصویب این دو لایحه را با پیش شرط نمی‌پذیرد ، می‌گویند تصویب کنید و تضمینی هم نیست که چه بدست خواهد امد ؛ نتیجه تحریم هراسی تحریم‌های بیشتر شده است .

معترفند این روند زخمی را التیام نمی‌دهد اما می‌گویند اگر این دو لایحه را تصویب کنیم ، برچسب نمی‌خوریم ؛ التیام زخم‌های تحریم تدبیر می‌خواهد ، نه امید واهی به برچسب نخوردن , وی خاطرنشان کرد : تحجر این است که شرایط زمانی در نظر گرفته نشود و گفته شود اگر فشارحداکثری هم اعمال شد ، ما رفتارمان را در برابر دشمن تغییر نمی‌دهیم , عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور در ادامه سخنانش با اشاره به برخی سخنان درباره دو لایحه فتف ، ابراز عقیده کرد : کسانی که سوء تدبیر و سوء رفتارهای شان نارضایتی را بوجود اورده حالا در کمتر از دوماه مدعی شده‌اند .

می‌خواهند ناتوانی خود در اجرا ، و پیگیری مسائل و مطالبه حقوق ملت از طرف‌های غربی را با انجام تعهدات یک جانبه جبران کنند , به جای این که از طرف مقابل طلبکار باشند فشار را بر روی تصمیم گیران قانونی کشور اعمال می‌کنند , وی در ادامه سخنانش با اشاره به سابقه همکاری دولت یازدهم با fatf اظهار داشت : می‌گویند باید به کنوانسیون سی اف تی بپیوندیم ؛ 39 بند دیگر از اقدام مشترک با فتف که اجرا شد ، نتیجه‌اش چه شد ؟ سال 95 بدون طی مراحل لازم 41 بند اقدام مشترک با فتف امضا شد ؛ باید از fatf بپرسند که ثمره اجرای ده‌ها بند توافق با این نهاد چه بوده است ؟ ایا در این سه سال تراکنش‌های بانکی با خارج بیشتر و اسان تر از قبل شده است یا کمتر ؟! روند انجام تعهدات یک جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه پیدا کند ؟ وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه رژیم امریکا مبنی بر درخواست از ایران برای پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و سی اف تی ، گفت : درحالی که کشور در شرایط ویژه تحت تحریم بوده و بانک مرکزی ، وزیر امورخارجه و نیروی مسلح ما تحریم شده است ، پمپئو می‌گوید ایران بدون تاخیر و بدون هیچ پیش شرطی باید دو کنوانسیون را تصویب و اجرا نماید .

جلیلی همچنین با اشاره به این که « وزیر خزانه داری امریکا – منوچین - به صراحت بیان می‌کند با تصویب این کنوانسیون از سوی ایران می‌توانیم مانع دور زدن تحریم‌ها شویم » ابراز عقیده کرد : انگاه در داخل کشور نیز برخی با تحریم هراسی به دنبال تحمیل فشار بیشتر به مردم و انجام تعهدات یک جانبه هستند , دولتی که مدعی برداشتن تحریم‌ها بود ، اعتراف شان این است که در این دولت تحریم‌ها بی سابقه بوده و تاکنون چنین تحریمی بر کشور اعمال نشده بود , وی در انتهای سخنانش گفت : سیاست تحریم هراسی نتوانست مانع تحریم وزیر امورخارجه و تحریم داروی کشور شود .

باید روشن شود روند انجام تعهدات یک جانبه و نتیجه نگرفتن تا کی می‌خواهد ادامه داشته باشد ؟ و نقطه پایان انجام تعهدات یک جانبه و بی ثمر کجاست ؟.