سوال از اذری جهرمی درباره تلگرام

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۱۳:۴۳:۱۵

سوال عباس مقتدایی نماینده محترم اصفهان و تعدادی دیگر از نمایندگان محترم از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس قرار گرفت .به گزارش « خبرنامه دانشجویان ایران »، سوال عباس مقتدایی نماینده محترم اصفهان و تعدادی دیگر از نمایندگان محترم از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس قرار گرفت , متن سوال این سوال درباره « علت عدم تشریح و شفاف‌سازی در خصوص مفاد قرارداد با تلگرام و چرایی محاسبه ترافیک بین‌الملل برای کاربران این شبکه اجتماعی ( قبل از فیلتر شدن این پیام رسان ) با وجود استقرار cdn‌های تلگرام در کشور چیست ؟» بود , عباس مقتدایی در جریان این جلسه در صحن مجلس گفت : اقای اذری جهرمی شما سوال بنده را تحریف کردید .

وی بیان داشت : توقع این بود که وقتی شما مسئولیت برعهده دارید از ملت ایران حمایت می‌کردید , این نماینده مجلس ادامه داد : تلگرام باید حریم شخصی شهروندان ایرانی را حفظ می‌کرد و اما تلگرام این حریم را حفظ نکرد , امروز اطلاعات هزاران نفر در اختیار دیگران است .

مقتدایی بیان داشت : شما پول‌های اضافه بر سازمان هم دریافت کردید , اگر نگویید اموال و دارایی‌های گرفته شده از مردم را برنمی‌گردانید توضیح می‌دهم چگونه اموال و دارایی مردم از جیبشان خارج شده است , اگر این اموال بازگردد ما با رافت با شما برخورد خواهیم کرد .

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : برخی از ارقامی را که شما گفتید بنده همین الان چک کردم و غلط بود , در شورای عالی فضای مجازی درخواست کردند که بخشی از cdn‌های تلگرام به داخل منتقل شود و مجوز را از این شورا گرفتند و cdn‌ها به داخل منتقل شد ، ولی شما به وظیفه قانونی خود عمل نکردید و به جای محاسبه 50 درصد ترافیک بین‌الملل برای کاربران این شبکه 100 درصد با مردم محاسبه کردید , اهمال کاری شما کاملا مشخص است .

این عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه تاکید کرد : اگر وزیری جایی کوتاهی کند مجلس یازدهم با ان برخورد می‌کند , بنده برای رعایت اخلاق در ماه پنجم سال گذشته تذکر کتبی دادم ، اما پاسخی نگرفتم , در ماه هفتم نامه نوشتم ، اما باز پاسخی نگرفتم .

به مرکز پژوهش‌ها نامه زدم که ان‌ها جویا شوند ، اما گفتند که وزارتخانه پاسخگو نیست , مقتدایی در پایان تاکید کرد : اکنون از شما می‌خواهم که در محضر ملت پاسخگو باشید , بنده با نظرات کارشناسی به این نتیجه رسیدم که حداقل هزاران میلیارد تومان از جیب مردم پول گرفته شده است .

اقای رییس جمهور ، وزیر شما پاسخگو نیست اموال و دارایی مردم به نابودی کشیده شد ، اما پاسخی ندادید , امروز فرهنگیان ، دانشگاهیان و احاد ملت از اقداماتی که باید انجام می‌شد ، اما صورت نگرفته است گلایه مند هستند , اقای وزیر شما در تلگرام پول اضافی از مردم گرفته‌اید و حقوق ملت را زیرپا گذاشتید از مردم باید عذرخواهی کنید .

بنده از توضیحات شما قانع نشده و سوال را به رای می‌گذارم , اذری جهرمی در ادامه و در پاسخ به مقتدایی بیان داشت : وزرات ارتباطات تنها وزراتخانه ای بود که در موضوع قاچاق پروژه ریجستری را اجرا کرد , اگر درباره منافع مردم صحبت می‌کنیم باید از مردم سوال می‌کنیم .

وی تاکید کرد : ایا من به جان مردم افتاده‌ام ؟ هیچ چیزی جز قانون نمی‌تواند در کشور حکم فرا باشد , اذری جهرمی تاکید کرد : کل سرورهای تلگرام در ایران 70 سرور بوده است و خودشان هم این سرورها را تامین کردند و وزرات ارتباطات هم رقمی را پرداخت نکرد , وی بیان داشت : مجموع دارایی تلگرام برای ارائه خدمت در ایران 140 هزار دلار بود ( با قیمت هر سرور 2 هزار دلار ) که با قیمت دلار ان سال ، 600 میلیون تومان می‌شود .

مجموع پهنای باند متصل تلگرام ، 320 گیگابیت برثانیه بوده که در پیک ، 180 گیگابیت بر ثانیه ان مصرف شده است , جهرمی تاکید کرد : تفاهم صورت گرفته با تلگرام باعث شد صرفه جویی ارزی در خرید پهنای باند 180 گیگابیت بر ثانیه اینترنت شد که قیمت ان در سال 96 حداکثر ماهانه 300 هزار یورو بود , در 9 ماه استقرار cdn‌های تلگرام در ایران 2.

7 میلیون یورو صرفه جویی در پرداخت ارز برای خرید اینترنت انجام شد که با قیمت یورو در ان روز 15 میلیارد تومان محاسبه می‌شود که تمام این‌ها در صورت‌های مالی شرکت ارتباطات زیرساخت وجود دارد , وزیر ارتباطات در ادامه گفت : در کمیسیون ، اقای مقتدایی به من گفتند که شما هزاران میلیارد تومان پول به جیب زده‌اید , به ایشان توضیح دادم که عددی که می‌گویند درست نیست و پول حاصل از این کار برای دولت است و به جیب کسی نمی‌رود .

من توضیح دادم که مجموع فروش اینترنت در ماه کمتر از 80 میلیارد تومان است ، اما ایشان مصاحبه کردند و گفتند وزیر ارتباطات قبول کرده که 80 میلیارد تومان منفعت مالی داشته است , وی اضافه کرد : مذاکره با تلگرام ، دستوری بود که حاکمیت در مقطعی برای ما صادر کرد و انجام دادیم , ان زمان بیش از 70 درخواستی که جمع بندی شده و برای تلگرام ارسال شده بود ، در پنج مصداق مسدود شد ، اما در ادامه ، چون تلگرام مسائل امنیتی ما را نپذیرفت ، دستگاه امنیتی شکایت کردند و در یک روالی این پیام رسان خارجی مسدود شد .

اذری جهرمی همچنین گفت : بارها به قراردادی با تلگرام اشاره کردند ، ما با این پیام رسان قراردادی نداشتیم و صرفا یک تفاهم بود , تلگرام یک روزی در کشور فعالیت کرده و یک روزی بنابر تشخیص دستگاه امنیتی عمل نکرده و مسدود شده است , نتیجه سوال در نهایت نماینده سوال کننده پس از استماع توضیحات وزیر ، قانع نشد و سوال خود را به رای گذاشت .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کردند که از توضیحات وزیر قانع نشدند , مجلس شورای اسلامی محمد جواد اذری جهرمی وزیر ارتباطات تلگرام مجلس یازدهم فیلتر مرتبط ها حملات تند یک نماینده مجلس به اذری جهرمی دستور قالیباف به 3 کمیسیون مجلس برای حل مشکل اب خوزستان علی مطهری : توافق وین توسط دولت رییسی امضا خواهد شد شجاعی رییس کمیسیون اصل 90 شد حمایت قاطع مجلس از نظام رتبه بندی معلمان.