بانک مهر ایران فراتر از استانداردهای بین‌المللی عمل کرده

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۵۳:۲۱

مرتضی اکبری ، مدیرعامل بانک مهر ایران در سفر به خوزستان خبر داد : منابع بانک مهر ایران از 50 هزار میلیارد ریال در سال 1395 به 670 هزار میلیارد ریال در مهر ماه 1400 رسیده است . نسبت معوقات بانک نیز در حال حاضر کمتر از یک درصد است که افتخار بزرگی محسوب می‌شود ؛ حتی در نظام بانکی بین‌الملل نیز چنین عددی نداریم .به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران ، مرتضی اکبری در جمع کارکنان این بانک در خوزستان ، اظهار کرد : سال 1400 از سال‌های پرافتخار ما است , صورت‌های مالی ، ساختار مالی و وضعیت بانک مهر ایران از هر جهت یکی از بهترین‌ها در نظام بانکی ایران است , وی افزود : این اتفاق فقط با همدلی ، همکاری و انگیزه مضاعفی بوده که در وجود همه کارکنان بوده و هست و این اتفاق خوب را برای بانک مهر در سال چهاردهم تاسیس رقم زده است .

مدیرعامل بانک مهر ایران با اشاره به وضعیت این بانک در ابتدای حضور خود به لحاظ مالی ، یاداور شد : پنج سال پیش که به بانک مهر ایران امدم منابع بانکی ان حدود 50 هزار میلیارد ریال بود , به هر استانی رفتم ، گفتم که در طول دو تا سه سال اینده منابع بانک مهر ایران از عدد هزار هزار میلیارد ریال گذر می‌کند , رشد بانک مهر ایران در عین محرومیت از ابزارهای بانکی اکبری گفت : خیلی‌ها می‌گفتند 50 هزار میلیارد ریال کجا و هزار هزار میلیارد ریال کجا ؟ و این عدد تا چهار سال اینده محقق نمی‌شود .

در حالی که این روزها در حال دستیابی به مرز 700 هزار میلیارد ریال هستیم و با همتی دیگر از عدد گذر خواهیم کرد , البته باید اعداد خیلی بالاتر را ببینیم , مطمئن باشید تا سه یا چهار سال اینده بانک مهر ایران جایگاهی بسیار عالی در نظام بانکی کشور کسب خواهد کرد و ان موقع بیش از اکنون به بانک مهر ایران افتخار خواهید کرد .

وی یاداوری کرد : این مسئله بسیار ارزشمند است ، زیرا در بانکی کار می‌کنید که ابزار بانکی ندارد , بانک اگر ابزار بانکی داشته باشد ، می‌تواند خود را معرفی کند و موجب رشد خود را فراهم کند , ابزار بانکی هم تسهیلات کلان بانکی ، ارز ، lc و .

,, است ، اما بانک مهر ایران هیچ کدام از این ابزارها را ندارد .

حال با این شرایط شما توانسته‌اید بخش زیادی از منابع بانکی را به سمت بانک مهر ایران جذب کنید که این یک هنر است , مدیرعامل بانک مهر ایران افزود : در نظام بانکی وقتی یک بانک منابع بانکی و سرمایه کم می‌اورد از بانک‌های دیگر قرض می‌گیرد ، اما بازار بین بانکی هم برای بانک مهر ایران وجود ندارد , پیش از این دو چالش داشتیم ؛ یکی در سال 1397 و دیگری در سال 1399.

در طول این پنج سال وقتی پول و منابع بانکی کم می‌اوردیم ، از چه کسی باید ان را تامین و جبران می‌کردیم ؟ این در حالی است که برای همه بانک‌ها ابزاری به نام بازار بین بانکی فراهم است و به محض اینکه منابع کم می‌اورند ، از طریق بازار بین بانکی نیاز خود را جبران می‌کنند و نرخ سود ان هم مشخص است , بانک‌های قرض الحسنه ، مکمل بانک‌های تجاری هستند وی ادامه داد : هیچ وقت ادعا نکردیم که بانک‌های قرض الحسنه می‌توانند جایگزین بانک‌های تجاری باشند ، بلکه ما مکمل بانک‌های تجاری هستیم , بانکداری خرد وظیفه ذاتی بانک‌های قرض الحسنه است و بانک‌های تجاری عمدتا بانکداری شرکتی را انجام می‌دهند .

غالبا انتظار این است که انها در تسهیلات بانکی کلان و در تولید و صنایع بزرگ کار کنند و بانک‌های قرض الحسنه روی منابع بانکی خرد و بانکداری اجتماعی کار کنند , مدیرعامل بانک مهر ایران اظهار کرد : این افتخار اکنون نصیب ما شده که در جایی قرار بگیریم که با مردم سروکار دارد و خدمتی به مردم می‌دهیم که بسیاری از بانک‌های تجاری ، امکان ارائه ان را با این کمیت و کیفیت ندارند , اکبری گفت : در حالی که از همه ابزارهای مالی و بانکی و اعتباری محروم هستیم ، می‌توان گفت بزرگترین ابزاری که در اختیار بانک‌های قرض الحسنه است نیروی انسانی ان‌ها محسوب می‌شود .

نیروی انسانی می‌تواند با تعامل ، تخصص ، رفتار مناسب و تکریم مشتریان ، باعث جذب منابع بانکی شود , خوشبختانه این اتفاق در بانک مهر ایران افتاده است , اگر اکنون منابعی وارد بانک مهر ایران می‌شود ، به علت وجود کارکنان است و اگر ان‌ها نبودند یا رفتار حرفه ای نداشتند ، این امر اتفاق نمی‌افتاد .

رشد 13 برابری منابع بانک مهر ایران وی افزود : امروز شاهدیم که منابع بانک مهر ایران از 50 هزار میلیارد ریال در سال 1395 به 670 هزار میلیارد ریال در مهر ماه 1400 رسیده است , نسبت معوقات بانک نیز در حال حاضر کمتر از یک درصد است که افتخار بزرگی محسوب می‌شود , حتی در نظام بانکی بین‌الملل نیز چنین عددی نداریم .

حال اگر بتوانیم در بخش تسهیلات بانکی ، ضامن را حذف کنیم ، این نیز توفیق بزرگی خواهد بود , در همه بانک‌های دنیا چیزی به نام ضامن به ان معنا و مفهومی که در ایران شاهدیم ، وجود ندارد , اکبری اظهار کرد : وضعیت بانک مهر ایران بسیار خوب است و از ابتدای امسال حدود یک میلیون و 200 هزار نفر توانسته‌اند از این بانک تسهیلات دریافت کنند و حدود 240 هزار میلیارد ریال به انها تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است .

این اتفاق کمی نیست و تا پایان سال به رقم دو میلیون و پانصد هزار نفر و رقم 450 هزار میلیارد ریال هم می‌رسیم , این اعداد در مقایسه با سال 1395 چند برابر شده است , وی افزود : بانک مهر ایران در سال‌های 1395 و 1396 سالانه 2000 میلیارد ریال سود داشت ، اما امسال به بیش از 14 هزار میلیارد ریال سود می‌رسد .

در حالی که اکثر بانک‌ها زیان ده هستند ، اما بانک مهر ایران با افتخار سوداور است و از این بابت باید به خودمان افتخار کنیم , تا شهریورماه امسال 7000 میلیارد ریال سود محقق شده و اگر تا اخر سال با همین روند پیش برویم ، رقم 14 هزار میلیارد ریال تحقق پیدا می‌کند , چشم‌انداز پرداخت 5 میلیون فقره تسهیلات در سال مدیرعامل بانک مهر ایران یاداور شد : با توجه به شرایطی که مشاهده می‌شود و اگر بحران دیگری اتفاق نیفتد و بانک مهر ایران نیز با همین روال پیش برود ، در طول دو سال اینده از رقم 2 هزار هزار میلیارد ریال نیز عبور می‌کند .

این اتفاق حتما خواهد افتاد و بانک در ان زمان باید به رقم 5 میلیون نفر وام گیرنده در سال برسد , از نظر عملکردی و رشد منابع حدود 35 درصد رشد منابع داریم و این کار بسیار سختی است و به نظر می‌رسد با همت همکاران و یاری خداوند رشد منابع به 60 درصد هم برسد , تلاش برای افزایش رفاه مردم خوزستان اکبری ادامه داد : رشد منابع بانک مهر ایران در خوزستان از میانگین کشوری هم بیشتر است و رقمی معادل 42 درصد است .

این رقم بسیار عالی است ، اما جای رشد بیشتر هم دارد , خوزستان در حوزه جذب منابع بانکی طی دو سال اخیر خوب کار کرده و حضور اقای جانانه ، به عنوان مدیر شعب بانک در این استان موثر بوده است , کارکنان هم همراهی کردند و این تحول دو ساله به وجود امد و جای شکر دارد .

البته باید سهم بانک مهر ایران از منابع بانکی استان خوزستان افزایش یابد , وی در پایان تاکید کرد : تلاش ما در بانک مهر ایران معطوف به این است که خدمات بسیار مطلوب‌تری را به مردم خوزستان ارائه کنیم , سعی داریم برای رفع محرومیت و همچنین توانمندسازی و بهبود معیشت مردم به سهم خودمان کمک کنیم .

بر همین اساس لازم است خدمات بانک مهر ایران در استان خوزستان بر ارتقای سطح زندگی مردم و کاهش محرومیت‌های این استان متمرکز شود ,.