غلامعلی رجایی : برخی طوری رفتار می‌کنند که گویا هاشمی رفسنجانی در 8 سال جنگ ایران نبوده است

۱۴۰۰/۰۷/۰۹ ۱۷:۲۴:۲۹

غلامعلی رجایی ، مشاور ایت الله هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست بر مجمع تشخصیص مصلحت نظام گفت : همیشه دغدغه‌ام رصد کردن اخبار مرتبط با اقای هاشمی است . بارها گفته‌ام که با این که اقای هاشمی فرمانده جنگ بوده اما برخی جریان‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویا اقای هاشمی در طی این 8 سال ایران نبوده است .به گزارش جماران ؛ مدارا نوشت : رجایی گفت : برخی جریان‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویا اقای هاشمی در طی این 8 سال ایران نبوده است , سیاستی وجود دارد که مبتنی بر فراموشی او و در برخی موارد هم تخطئه کردن اوست , عمده بهانه ای هم که دارند تحمیل قطع نامه پایان جنگ به امام است که از ان دسته دروغ‌های شاخدار به شمار می‌اید .

غلامعلی رجایی ، مشاور ایت الله هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست بر مجمع تشخصیص مصلحت نظام در واکنش به تلاش برای حذف نام هاشمی از تاریخ جنگ از سوی برخی جریان‌ها گفت : « قاعدتا چون به اقای هاشمی علاقه مند هستم و با ایشان نزدیک به 5 سال همکاری نزدیک داشته‌ام و مشاور ایشان بودم ، همیشه دغدغه‌ام رصد کردن اخبار مرتبط با اقای هاشمی است , بارها گفته‌ام که با این که اقای هاشمی فرمانده جنگ بوده اما برخی جریان‌ها طوری رفتار می‌کنند که گویا اقای هاشمی در طی این 8 سال ایران نبوده است , وی افزود : سیاستی وجود دارد که مبتنی بر فراموشی او و در برخی موارد هم تخطئه کردن اوست .

عمده بهانه ای هم که دارند تحمیل قطع نامه پایان جنگ به امام است که از ان دسته دروغ‌های شاخدار به شمار می‌اید , مثل این که می‌گویند اقای هاشمی در استخر فرح درگذشته است , در کلیپی هم که اخیرا منتشر شده ، اقای خامنه‌ای از ایشان به عنوان فاتح جنگ یاد کردند و به ایشان مدال فتح دادند .

اگر این جریان‌ها به رهبری معتقد باشند ، همین یک کلیپ تاریخی اب پاکی را روی دست شان می‌ریزد که از حرف‌های شان دست بکشند ,» خاطره‌نویسی اقای هاشمی را مسخره می‌کنند رجایی همچنین ادامه داد : « حتی خاطره‌نویسی اقای هاشمی را مسخره می‌کنند , در صورتی که همین نوشتن خاطرات خدمت بزرگی به تاریخ شفاهی بود و الان یک منبع دست اول برای برخی حوادث به حساب می‌اید .

به نظر من برای برخی هاشمی یک فرد نیست بلکه خط و جریانی ست که می‌خواهند ان را تضعیف کنند , حتی بعضا تضعیف افرادی چون روحانی هم برای انتقام از هاشمی بود , البته اقای روحانی طوری عمل کرد که قابل بحث و نقد است اما برخی جریان‌ها می‌خواهند با کوبیدن امثال انها خط اعتدال را زیر سوال ببرند .

چون این افراد به اقای هاشمی به عنوان یک جریان فکری نگاه می‌کنند همچنان تخریب اقای هاشمی در دستور قرار خواهد داشت , کسانی که سال‌ها تحت فرماندهی ایشان بودند چون ایشان جانشین فرمانده کل قوا بودند ، در این سال‌های اخر فرماندهان به دیدار ایشان نمی‌امدند , خاطرم هست تنها کسی که به دیدار اقای هاشمی می‌امد و کاری به حواشی نداشت مرحوم قاسم سلیمانی بود .

حتی یک بار با ایشان صحبت کردم و گفتم شما کرمانی هستی حداقل شما سری به اقای هاشمی بزن که اقای سلیمانی هم با اقای هاشمی دیدار کرد ,» او افزود : « بقیه اما در سالگردهای جنگ تحمیلی به دیدار اقای هاشمی نمی‌امدند , ارتشی‌ها لابد ملاحظاتی داشتند اما سپاهی‌ها که این ملاحظات را نداشتند هم نمی‌امدند .

قدرناشناسی کردند , در 5 سالی که من خدمت اقای هاشمی بودم یک بار خودم به فرماندهان نظامی وقت دادم که انها هم بیشتر گرایش‌های اصلاح‌طلبی داشتند , از سال 88 بقیه به دلیل ملاحظاتی که داشتند از اقای هاشمی دوری می‌کردند .

برخی حتی دست به تخریب اقای هاشمی می‌زدند که ایشان هم بعضی را رندانه پاسخ می‌داد , اگر کسی حرفی برای تخریب می‌زد ، بدون این که نام ببرد می‌گفت برای مثال در ماجرای فاو بحث محاکمه این فرد مطرح بود اما من نگذاشتم محاکمه‌اش کنند و حالا زبان پیدا کردند , اقای هاشمی می‌گفت مثلا فلان شخص عقب‌نشینی کرده بود و برخی نیروها را از دست داده بود ، می‌گفتند باید محاکمه و اعدام شود اما اقای هاشمی می‌گفت چرا وقتی پیروز می‌شوند این حرف‌ها را نمی‌زنید و به هر حال جنگ عقب‌نشینی و پیش روی دارد .

با همه این اوصاف همین افراد علیه اقای هاشمی در این سال‌های اخیر صحبت می‌کردند ,» برای برخی هاشمی یک فرد نیست بلکه خط و جریانی است که می‌خواهند ان را تضعیف کنند رجایی با تاکید بر این که هاشمی از شخص به جریان تبدیل شده است ، گفت : « الان در برخی بحران‌ها همه یاد او می‌کنند و می‌گویند جایش خالی ست , حتی با برخی در کشورهای اطراف صحبت می‌کردم هم می‌گفتند جای این مرد خالی ست .

منتها برای برخی که دچار اشتباه محاسباتی هستند ، اقای هاشمی یک خطر است و فکر می‌کنند باید شخصیت او را بتراشند و تخریب کنند , استراتژی فراموشی هاشمی ست که یکی از نمودهای ان فراموشی هاشمی دوران جنگ است که ایشان نقش بسیار مهمی در ان داشته است , هاشمی جنگ را به خوبی پایان داد .

قطع نامه به نفع ایران صادر شد , سازمان ملل صدام را مجرم شناخت و به پرداخت خسارت ملزم کرد , اسرا باز گشتند .

حتی صدام چند نامه برای هاشمی نوشت که در یکی از انها تاکید کرده بود همه انچه می‌خواستید محقق شد ,» برخی از این‌ها در خبرگان بودند که می‌گفتند ما دل مان با اقای هاشمی است اما توصیه شده به او رای ندهید مشاور فرهنگی هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست بر محمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سکوت برخی چهره‌های مطرح یا حتی علما و هم لباسان هاشمی نیز تصریح کرد : « این‌ها ملاحظات شخصی دارند , اقای هاشمی مثل هر کس دیگری در زندگیش فراز و فرودهایی داشته است .

خودش هم گفته است که من خدمت و خطاهایی داشته‌ام , حتی اگر با ایشان خصوصی صحبت می‌کردند به خطاها هم اشاره می‌کرد , ما توقع معصوم بودن از هیچ کس را نداریم .

کسانی که امروز در مورد حمله به هاشمی سکوت می‌کنند چند دسته هستند , یک دسته نگران موقعیت شان هستند , حتی برخی از این‌ها در خبرگان بودند که می‌گفتند ما دل مان با اقای هاشمی ست اما توصیه شده به او رای ندهید .

حتی گفته شده بود که اگر به هاشمی رای دهید خط تان را شناسایی می‌کنید و دفعه دیگر رد صلاحیت تان می‌کنیم ,» او همچنین ادامه داد :« این افراد قاعدتا می‌خواهند زندگی سیاسی شان ادامه داشته باشد ، نماینده خبرگان شوند ، امام جمعه شوند یا بالاخره مسولیت داشته باشند , طبیعی است که سکوت می‌کند اما اخرت خود را به دنیا می‌فروشند چرا که باید از حق دفاع کرد ولو این که هزینه داشته باشد .

این افراد نمی‌خواهند هزینه حمایت از هاشمی را بپردازند اما اگر با برخی از انها صحبت کنید با اقای هاشمی همراه هستند و خدمات هاشمی را قبول دارند , متروی تهران ، دانشگاه ازاد ، ختم خوب جنگ ، بازسازی کشور بعد از جنگ و با خزانه خالی ، بهبود روابط با برخی کشورهای منطقه و اروپا و مسائلی از این دست , با این حال برخی نمی‌خواهند هزینه این حمایت را بپردازند .

گروه دیگر هم که از اساس مخالف و منتقد هستند که باید با انها بحث و گفت وگو کرد ، دلایل انها را شنید و پاسخ‌های لازم را مطرح کرد ,» رجایی در پایان تاکید کرد : « مثلا کسی چون مرحوم سید مهدی طباطبایی گفت اقای هاشمی را من شهید می‌دانم , از میان فرماندهان مرحوم شهید قاسم سلیمانی ایشان را تایید کرد و گفت اقای هاشمی همواره یک روند ثابت داشته و به درد کشور خورده است .

البته برخی دیگر از فرماندهان بعد از فوت اقای هاشمی ساکت شدند ,» اخبار مرتبط غلامعلی رجایی : اگر امام بود ، رفراندوم برگزار می‌کرد / حتی جوکها را برای هاشمی تعریف می‌کردم / داستان زندان‌ها جدید نیست / برای رییسی یک دست شدن حاکمیت یک ظرفیت است غلامعلی رجایی : رییسی با مشکلی روبه رو است که در دولت‌های قبل کمتر شاهد ان بودیم غلامعلی رجایی : خروج ترامپ از برجام تیر خلاص را به امیدهای روحانی زد ؛ در نقد او باید انصاف داشت / دولت رییسی هیچ راهی جز احیاء برجام ندارد / برای احیای برجام به « ظریف » نیاز داریم / از نظر صدا و سیما انتخابات هنوز ادامه دارد انتهای پیام.