طرح استیضاح روحانی به دست‌انداز رسید

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۱:۴۴:۰۶


خانه تحلیل 3 کد خبر : 4850 1399/04/23 11:37:05 مجلس پا پس کشید ؛ طرح استیضاح روحانی به دست‌انداز رسید به نظر می‌رسد بخشی از عقلای مجلس اصولگرا چندان تمایلی به شدت بخشیدن به تعارضات خود با دولت ندارند طرح استیضاح روحانی به دست‌انداز رسید پیام نو / عزم بهارستانی‌ها و همچنین حامیانشان در بیرون از مجلس در استیضاج حسن روحانی جزم و یکدست نیست , درحالی که به نظر می‌رسد چهره هایی مانند جواد نیک بین یا مجتبی ذوالنوری ، از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری و طیف دلواپس ، بر این طرح پافشاری می‌کنند ؛ اما رسانه‌های اصولگرایی مانند جوان و تسنیم ، در رد این طرح می‌نویسند و حتی سراغ نمایندگان مخالف می‌روند و نظرات انها را برجسته می‌کنند تا ترمز ان اقلیت را بخوابانند ؛ اقلیتی که ادعا کرده می‌خواهد روحانی را مانند بنی صدر عزل کند ! به نظر می‌رسد بخشی از عقلای مجلس اصولگرا چندان تمایلی به شدت بخشیدن به تعارضات خود با دولت ندارند ؛ تا جایی که طیفی از اصولگرایان ، مواجهه با روحانی را تا حد طرح سوال کافی می‌دانند و با اگاهی از تبعات طرح عدم کفایت رییس جمهوری ، به دلایل مختلف دنبال افزایش سطح تنش در فضای سیاسی کشور نیستند , مثلا مدیرمسئول روزنامه جوان در توییتی نوشت : « استیضاح رییس جمهور گرچه حق قانونی مجلس است ، اما باید تضمین کننده بهبود امور شود .

طبق قانون اساسی با عزل وی ، معاون اول 50 روز باید کشور را اداره و انتخابات برگزار کند , سه ماه پروسه انتخابات و سه ماه استقرار دولت طول می‌کشد , طبق روال عادی 10 ماه دیگر انتخابات برگزار می‌شود .

تفاوت یک ماه هم نمی‌شود », رضا تقوی ، عضو جامعه روحانیت و نماینده تهران ، با اشاره به اینکه مجلس اولویت‌های مهم‌تری از فعال کردن تولید ملی و مسائل اقتصادی ندارد ، به تسنیم گفته : برخی همکاران ما طرح سوال از رییس جمهور را مطرح کرده‌اند ، اما هنوز این مهم قطعی نشده است , درباره استیضاح رییس جمهور باید همه جوانب در نظر گرفته شود .

به نظرم این مسئله نیازمند تامل بیشتر نمایندگان و دقت در نتیجه است , احمد نادری ، نماینده تهران نیز به همین خبرگزاری گفته : استیضاح رییس جمهور در برهه فعلی موجب می‌شود ثبات نیم بندی که هم اکنون در داخل دولت وجود دارد نیز از هم گسسته شود , او با اشاره به اینکه نمایندگان لازم است در استفاده از این حق قانونی ، مصالح و منافع ملی را در نظر بگیرند ، گفته : به رغم اینکه بنده طرح سوال رییس جمهور را امضا کرده‌ام ، ولی معتقدم اساسا در شرایطی فعلی ، استیضاح رییس جمهور به هیچ وجه به صلاح کشور نیست .

گویا اصولگرایان مجلس خودشان هم از بازخوردهای فضای متشنج جلسه با ظریف راضی نبوده‌اند ؛ تا جایی که نادری تجویز می‌کند جلسه حضور روحانی در مجلس باید در فضایی تخصصی و منطقی و عاری از هرگونه حاشیه و در کمال ارامش برگزار شود , رضا تقی پور ، دیگر نماینده تهران نیز به این خبرگزاری گفته است : استیضاح اقای روحانی نیازمند تامل بیشتر همکاران ما در مجلس است و به نظر بنده ممکن است در نهایت منافع مردم و کشور را تامین نکند و حتی به ضرر نیز باشد , خبرگزاری تسنیم در گزارشی اصرار دارد که طرح استیضاح روحانی از سوی تعداد بسیار محدودی از نمایندگان مطرح شده و اکثریت با ان هم نوا نیستند .

این خبرگزاری اصولگرا نوشته : « استیضاح روحانی وقتی به صحن خواهد امد که حداقل 80 نماینده با ان همراه باشند ؛ حال انکه دنبال کنندگان استیضاح – ان طور که یکی از نمایندگان گفته - کمی بیشتر از انگشتان دو دست هستند و از همین تعداد اندک ، بسیاری حاضر نیستند حتی استدلال خود را روشن و صریح در رسانه‌ها بیان کنند , این طور برداشت می‌شود که برخی از این نمایندگان محترم ، چیزی جز اجرای یک نمایش سیاسی فارغ از اینکه این نمایش در شرایط فعلی چه هزینه و فایده ای برای کشور دارد - مدنظر ندارند », تسنیم نوشته درخواستش از برخی از انها برای انجام گفت وگو با جواب رد مواجه شده است ! این خبرگزاری در ادامه افزوده است : « فرض کنیم استیضاح هم موفق باشد و نمایندگان بتوانند رییس جمهور را کنار بگذارند ، ان وقت چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ طبق قانون ، ریاست دولت به دست معاون اول رییس جمهور خواهد بود تا زمانی که انتخابات جدید برگزار شود .

ایا ریاست اسحاق جهانگیری تفاوت چندانی با حسن روحانی دارد ؟ و ایا اگر تفاوتی هم داشته باشد ، اساسا زمانی برای انجام کاری وجود دارد ؟ توجه داشته باشیم که از همین امروز کمتر از یک سال دیگر تا زمان انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی نمانده است », خبرگزاری دانشجو پیش تر وقتی در مجلس دهم نیز طیفی از اصولگرایان دنبال طرح عدم کفایت روحانی بودند ، فرازی از سخنان رهبری را در مخالفت با کناررفتن یا کنارگذاشتن دولت برجسته کرده و نوشته بود : « ایشان فرمودند : بعضی‌ها جوری حرف می‌زنند ، جوری اقدام می‌کنند که به اسم اینکه می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم ,.

, در نقشه دشمن کار می‌کنند ، خودشان ملتفت نیستند , اینهایی که خطاب می‌کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف‌ها ، اینها دارند در نقشه دشمن کار می‌کنند .

حضرت ایت الله خامنه‌ای تاکید کردند : نخیر ، دولت باید با قوت سر کار بماند ، کارها را باید این دولت انجام بدهد », به نظر می‌رسد جماعتی که دنبال کشیدن ترمز طیف تندرو مجلس هستند ، نگاه به این فرازهای رهبری دارند , منبع : شرق استیضاح انتخابات دولت قانون اساسی معاون لینک کوتاه لینک کپی شد اخبار مرتبط سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری : برگزاری همزمان انتخابات میان دوره ای با ریاست جمهوری / از اصل قرارداد 25… مرتضی طلایی ، فعال سیاسی اصولگرا : قالیباف بر اساس تکلیفی که بر دوشش نهادند به مجلس امد در نشست علنی مجلس ؛ نماینده خمینی شهر خواستار استیضاح رییس جمهور شد ارسال نظر ارسال اخرین اخبار پربازدید‌ترین ها پربحث ترین جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است همه اخبار 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است چرا عوارض دوز دوم واکسن کرونا شدیدتر است ؟ کرونای « مو » جدی نیست جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است چرا عوارض دوز دوم واکسن کرونا شدیدتر است ؟ کرونای « مو » جدی نیست اکبر خرمدین از قصاص نجات یافت 12 ساعت 24 ساعت 48 ساعت هفته جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است جاسازی « گل » در کتاب کمک اموزشی دلایل احراز و رد صلاحیت قابل توضیح نیست زودتر واکسن بزنید ، موج ششم کرونا ابان می‌رسد کدام کشورهای اروپایی مسافران واکسینه شده با « سینوفارم » را می‌پذیرند ؟ خودکشی خاص قشر جوان جامعه ما شده است.