انگیزه حمله به ظریف ؛ گروگان‌گیری سیاسی یا تخریب ؟

۱۴۰۰/۰۷/۲۱ ۰۹:۴۶:۱۱


انگیزه حمله به ظریف ؛ گروگان‌گیری سیاسی یا تخریب ؟ دسته بندی : ایران 19 مهر 1395 سید عبدالمجید زواری 0 تهران - ایرنا - انگیزه‌ها و پیامدهای انتشار سخنان منسوب به وزیر امور خارجه از سوی یکی از نمایندگان مجلس امروز هم مورد توجه روزنامه‌ها قرار گرفت , نامه درخواست 30 ایرانی خارج‌نشین به ترامپ برای برهم زدن برجام و افزایش تحریم‌ها علیه ایران و نیز نوسان نرخ ارز دیگر محورهای خبری - تحلیلی روزنامه‌ها بود , این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته‌های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه‌های امروز دوشنبه 6 دی 1395 خورشیدی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم‌ترین موضوع‌های مورد توجه این روزنامه‌ها را بررسی کرده است .

** ادامه برچسب زنی‌های دلواپسانه به ظریف ماجرای انتشار سخنان منتسب به وزیر امور خارجه از سوی نماینده مشهد امروز هم در روزنامه‌ها بازتاب داشت , « جواد کریمی قدوسی » نماینده ای بود که ادعاهایی را درباره سخنان « محمدجواد ظریف » در جلسه کمیسیون امنیت ملی روز یکشنبه 28 اذرماه را مطرح ساخت , اقدامی که پس از گذشت چند روز همچنان محور خبری - تحلیلی روزنامه‌ها است .

در تازه‌ترین رویداد در این زمینه ، دیروز کریمی قدوسی متن نوشته شده سخنان محرمانه ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس را در اختیار خبرنگاران قرار داد , روزنامه‌های چاپ امروز به تحلیل این متن و پیامدهای انتشار سخنان محرمانه ظریف در مجلس پرداختند , روزنامه « ایران » در گزارش خود به اظهارات « علی لاریجانی » رییس مجلس درباره انتشار سخنان منتسب به ظریف پرداخت و نوشت : پاسخ علی لاریجانی به تذکر یک نماینده منتقد دولت درباره اظهارت کریمی قدوسی ، در حکم ردیه ای بود بر ادعاهای چند روزه جواد کریمی قدوسی نماینده نزدیک به جبهه پایداری در مجلس .

حسینعلی حاجی دلیگانی ، نماینده منتقد دولت در جلسه بعد از ظهر مجلس در تذکری به رییس مجلس پیشنهاد داد که نوار صحبت اقای ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جلسه علنی پخش شود تا نمایندگان خودشان این موضوع را قضاوت کنند , لاریجانی اما در پاسخ به این تذکر تاکید کرد که « صحبت اقای ظریف به یک موضوع خاص برمی‌گردد نه کلیت برجام ,» در ادامه گزارش این روزنامه می‌خوانیم : متن منتشر شده توسط کریمی قدوسی از سخنان هفته قبل ظریف در کمیسیون امنیت ملی دو موضوع محوری در خود دارد .

نکته اول این است که در خود این متن با وجود اصرار کریمی قدوسی بر غیرمحرمانه بودن جلسه ، وزیر خارجه سه بار تاکید می‌کند که سخنانش را فقط برای جمع نمایندگان حاضر مطرح کرده است , در ابتدای این متن از قول ظریف امده است : « در قضیه برجام خب ما اینجا غیررسمی حرف‌های خصوصی تر را بزنیم , غیررسمی که نمی‌گی که ( خطاب به سخنگوی کمیسیون امنیت ) توی برجام اتفاقی که افتاده در ابتدای مذاکرات برجام استراتژی برای خودمان تعریف کردیم به اقا هم گفتیم .

» جای دیگر در میانه بحث است که امده : « بر اساس توافقی که با اقای کری کردیم و من الان دارم عرض می‌کنم بیرون نمی‌گم , ولی خدمت شما می‌گم من اشتباه کردم ,» ظریف جای دیگری هم تاکید می‌کند : « این حرف هایی که می‌زنیم ، بیرون گفتنی نیست برای خودمان هست .

» گفتنی است ، صحت محتوای متن منتشر شده منسوب به ظریف ، تاکنون توسط منابع معتمد تایید نشده است , « شرق » در گزارشی زیر عنوان « گروگان‌گیری ظریف » نوشت : « جواد کریمی قدوسی » هرکاری می‌کند تا نشان دهد ادعایش در رابطه با سخنان وزیر خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی درست بوده و انتشار ان هم بلااشکال ؛ جلسه ای که « کریمی قدوسی » در ان حضور نداشته و در جریان ان « محمدجواد ظریف » سه بار تاکید کرده محتویات جلسه نقل نشود و به گفته برخی نمایندگان در ان موضوعات محرمانه مطرح شده بود , اما این نوع رفتارها از سوی یک طیف خاص سیاسی ، یک موضوع را به ذهن می‌رساند ؛ « تلاش برای گروگان‌گیری سیاست خارجی و دیپلماسی ، برای نیل به اهداف سیاسی و جناحی .

» این روزنامه به نقل از « محسن رهامی » حقوق دان و فعال اصلاح‌طلب نوشت : نکته اول در این ماجرا بحث سیاسی و اخلاقی است , با این اتفاق ، نمایندگان خود را بی اعتبار می‌کنند و شان نمایندگی را کاهش می‌دهند چراکه باعث می‌شوند از شنیدن و در جریان قرارگرفتن مسائل کلان کلیدی محروم بمانند , بازنمایی این اتفاق این است که وقتی به مجلس می‌روید ، مراقب باشید .

به این ترتیب مسئولان امنیتی و نظامی دیگر جرئت نمی‌کنند نمایندگان را در جریان مسائل کلیدی و کلان قرار دهند , نکته دوم بحث حقوقی ماجراست , ماجرا این است که ما نمی‌دانیم صحبت‌های منتشرشده واقعا به نقل از اقای ظریف است یا نه .

اگر ایشان حرف نزده باشد و منتشرکننده با قصد اینکه نسبت به دولت و اقای ظریف اذهان را تحریک کند ، مطالبی را منتشر کرده ، در این صورت عمل ایشان از مصادیق ماده 398 قانون مجازات اسلامی و نشر اکاذیب است اما اگر وزیر خارجه ان حرف‌ها را گفته ولی محرمانه بوده و قرار نبوده منتشر شود ، باید دید مقررات مجلس دراین باره چه می‌گوید ؟ روزنامه « اعتماد » در گزارش خود از حاشیه‌های انتشار سخنان منتسب به وزیر امورخارجه اورد : کمال دهقانی فیروزابادی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی » حقایق جالبی درباره این نمایش تازه کریمی قدوسی بیان کرد « متن پیاده شده اقای کریمی قدوسی با اظهارات ان روز اقای ظریف هم خوانی ندارد , صحبت‌های اقای ظریف مقدمه و موخره ای داشت که ایشان انها را نیاورده و به علاوه تقدم مطالب هم برهم خورده است , ایشان سخنان اقای ظریف را گزینشی اورده‌اند و به همین دلیل کاملا غیرقابل استناد است .

این متن بخشی از صحبت‌های اقای ظریف است , نکته مهم این است که اقای ظریف ان روز به هیچ وجه درباره برجام صحت نمی‌کرد بلکه درباره انتخاب‌های مختلفی که می‌توانست داشته باشد صحبت کرد , اصلا و ابدا درباره برجام نبود .

» روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان « حراج منافع ملی » نوشت : سیاست خارجی و وزیر خارجه نمی‌تواند دستمایه جدول بندی‌های صوری سیاست داخلی کشور‌ها قرار بگیرد , اتفاقی که این روزها در مورد اقای ظریف و انتشار متن سخنان جلسه محرمانه ایشان در مجلس شورای اسلامی افتاد به نفع امریکا و اسراییل است , این اتفاق قدرت مانور جمهوری اسلامی را می‌کاهد .

اقای کریمی قدوسی چطور می‌خواهد کار خود را توجیه کند ؟ دوران این بگم بگم‌ها و منم منم‌ها تمام شده است , مردم ایران نشان دادند و نشان خواهند داد که اقای کریمی قدوسی ! اخلاق سیاسی مهم‌ترین فضیلت است همان چیزی که حلقه مفقوده شما و همفکران سیاسی تان است , متاسفانه هر کاری را می‌کنند تا فرد مقابل را محکوم کنند .

روزنامه « جوان » اما از با تایید مطالب منتشر شده از سوی کریمی قدوسی ، اورد : پس از مدت‌ها کش و قوس رسانه ای در نهایت متن کامل و پیاده شده سخنان محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد ؛ سخنانی که نشان می‌داد ، برخی اتهامات نشریات اصلاح‌طلب در خصوص دروغ بودن این سخنان غلط است , گرچه بماند که سخنان یکی از نمایندگان شهر تهران که بعدها به صورت غیرمستقیم سخنان خود را پس گرفت ، منبع اصلی گزارش ان نشریات محسوب می‌شد , سرانجام متن کامل سخنان ظریف در کانال نماینده مردم مشهد پخش شد تا عملا این بار از اشتباه ظریف رونمایی شود .

حالا سوال اصلی اینجاست که ایا زمان این نیست که وزیر امور خارجه به طور علنی نزد افکار عمومی نیز به اشتباهات خود اعتراف کند و رسما از اشتباهات دیگر خود در مذاکرات سخن بگوید , ** نامه ای برای نقض برجام انتشار نامه 30 ایرانی خارج‌نشین به « دونالد ترامپ » رییس جمهوری اینده امریکا برای تجدیدنظر در توافق هسته ای و نیز وضع تحریم‌های تازه علیه ایران ، در روزنامه‌های امروز مورد توجه قرار گرفت , روزنامه شرق در گزارشی زیر عنوان « اصلاح‌طلبان علیه تحریم » اورد : یک جریان رسانه ای خاص در تلاش است تا ان 30 نفر را به عنوان « اصلاح‌طلبان خارج‌نشین » معرفی کند .

فعالان سیاسی اما در گفت وگوهای خود با « شرق » تاکید کردند که بین اپوزیسیون خارج‌نشین که قصد براندازی داشته و ضد منافع ملی به ترامپ نامه می‌نویسد و جریان اصیل اصلاحات نسبتی وجود ندارد , عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات در همین پیوند اعلام کرد که جریان اصلاحات معتقد است که تحقق برجام یک توافق عقلایی بوده که نه صد درصد اما تا حدود زیادی منافع ملی را تامین کرده است , در چنین شرایطی این 30 نفر خارج‌نشین ، به کمک دلواپسان امده و تلاش می‌کنند تا این توافق لغو شود ».

در همین ارتباط ، عبدالله رمضان زاده ، سخنگوی دولت اصلاحات هم با تاکید بر اینکه اقدام این 30 نفر چیزی جز خیانت نام ندارد ، گفت که « مواضع براندازانه و ضد نظام این جریان که این 30 نفر هم شامل انها می‌شوند ، روشن است و خط فاصله اصلاح‌طلبان با این گروه نیازی به اثبات ندارد ,» روزنامه « کیهان » در تحلیل خود درباره این نامه نوشت : فتنه 88 یک گزینه بسیار مهم به نام « بی ثباتی داخلی » در سبد خالی شده گزینه‌های امریکا علیه ایران قرار داد و طبیعی بود که امریکایی‌ها به هیچ وجه نمی‌خواستند بدون امتحان کردن این گزینه ، به دیپلماسی در مقابل ایران ادامه بدهند , در واقع ساده اندیشی محض است اگر کسی تصور کند خیانت فتنه 88 صرفا اتش زدن تعدادی سطل اشغال در یکی ، دو شهر ایران بوده است .

خیانت اصلی فتنه ان بود که استراتژی فشار بر ایران را که ناکارامدی ان اثبات شده و تا حد قابل توجهی از روی میز برداشته شده بود ، مجددا هم احیا کرد و هم به سمت خطرناک‌ترین حوزه‌های اقتصادی سوق داد , « وقتی وطن فروشان علیه ملت ایران صف ارایی می‌کنند » عنوان گزارش روزنامه « سیاست روز » در واکنش به نامه گروهی از خارج نشینان به ترامپ است , در بخش هایی از این گزارش می‌خوانیم : مشتی ضد انقلاب خارج‌نشین بادریوزگی هرچه تمام برای مقابله با سیاست‌های جمهوری اسلامی در حوزه منطقه و نیز علیه برجام نامه ای به ترامپ نوشتند و حتی خواستار دیدار با وی شدند .

این روزنامه با اشاره به گفتگوی « حسن هانی زاده » کار شناس روابط بین‌الملل با خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان ، به نقل از وی نوشت : در حقیقت این افراد که به ترامپ نامه نوشتند با اینکه ممکن است با ایران مشکل داشته باشند اما ثابت کردند که با ملت ایران دشمن هستند و از ترامپ خواهش می‌کنند که ملت ایران را تحریم کند و ان‌ها ایرانی نیستند بلکه به لابی صهیونیستی وابسته‌اند و مزدوری ان‌ها برای امریکا و اسراییل روشن است , در تحلیل روزنامه « جوان » از این نامه می‌خوانیم : خائن‌ها اصولا ادم‌های باارزشی تلقی نمی‌شوند ؛ کسی که می‌تواند سرزمین و مردمش را بفروشد ، هر چیز دیگری را هم می‌تواند معامله کند , دولت امریکا هم معطل نامه این 30 نفر باقی نمانده بود .

دولت امریکا در همه سال‌های گذشته تمامی تلاشش در جهت تضعیف و از پا دراوردن ایران را انجام داده و از هیچ تحریم و کارشکنی و اعمال فشاری فروگذار نکرده است , اگر کاری بیشتر نکرده‌اند ، اگر دیگر صریحا دم از براندازی نمی‌زنند ، از نخواستن نیست ، از نتوانستن است , از طرفی امریکا گرچه این جماعت را در ظاهر مورد توجه قرار می‌دهد اما سیاست هایش را حسب نامه این 30 نفر و ادعایشان مبنی بر همراهی میلیون‌ها ایرانی با انها تنظیم نمی‌کند .

ایالات متحده حالا و خصوصا پس از ازادی حلب و خیلی پیش تر از ان دریافته که ایران یک قدرت منطقه ای است و بی حضور ایران در تصمیم‌گیری های کلان منطقه ای ، نمی‌توان امور را پیش برد , ** ادامه نوسان در بازار ارز نرخ دلار امریکا در ساعاتی از روز گذشته تا 4100 تومان هم بالا رفت , نوسان این ارز باعث شده است از ابتدای سال جاری تاکنون نرخ دلار نزدیک به 17 درصد افزایش یابد .

روزنامه‌های امروز به تحلیل عوامل موثر در بالا رفتن قیمت دلار وبررسی پیامدهای ان پرداختند , روزنامه ایران در گفت وگو با « محمد خوش چهره » کارشناس مسائل اقتصادی درباره افزایش نرخ ارز اورد : به گفته این استاد دانشگاه هم اکنون تقاضاهای پنهان و البته کلانی درحال ورود به بازار است که مشاهده نمی‌شود , این غلط است که مبنای رهگیری و تشخیص تقاضای بالفعل و بالقوه صرفا از طریق کارگزاران محدودی به نام صرافی‌ها انجام شود .

ممکن است برخی از عوامل و جریان هایی که بدون ملاحظه منافع ملی برای اختلال در اقتصاد و بویژه با حوزه ارز به تقاضای غیرواقعی ارز دامن بزنند و دولت را ناکارامد جلوه دهند , « دو تاکتیک مهار نوسان ارزی » عنوان گزارش روزنامه « دنیای اقتصاد » درباره راهکارهای مهار قیمت دلار است که در بخش هایی از ان می‌خوانیم : برخی از کارشناسان اعتقاد دارند ، بازارساز بهتر است که هدف مدیریت نوسانی خود را نرخ‌های حواله قرار دهد و از این کانال اقدام به مدیریت بازار ارز نقدی داخلی کند , دومین تاکتیکی که به نظر می‌رسد بازارساز با کمک ان بتواند بازار را در میان مدت مدیریت کند ، باز کردن بیشتر دامنه نوسان قیمت نقدی است .

به گفته فعالان ، تقاضای اسکناس نسبت به تقاضای حواله ای خرد و محدودتر است ؛ بنابراین اگر نوسان ان در دامنه بازتری قرار بگیرد ، بازار به خودی خود پس از مدتی قیمت‌ها را تنظیم خواهد کرد , روزنامه « تجارت » در یادداشتی به قلم « امیر جعفرزاده » پژوهشگر اقتصادی نوشت : موضوع دیگر که باید به ان توجه شود مربوط به ساختار اقتصادی ایران است , ارز صرفا برای سرمایه‌گذاری و انجام فعالیت‌های مفید اقتصادی نیست ، ایران جزء معدود کشورهایی در جهان است که ارز در ان دو نرخی و بعضا سه نرخی است و برخی از افراد با سوء استفاده از این موضوع تقاضاهای کاذب دربازار ارز ایجاد می‌کنند و زمینه را برای افزایش قیمت ان فراهم می‌کنند .

وقتی روند صعودی در بازار ارز به وجود می‌اید ، عرضه و تقاضای ارز در بازار با مشکل مواجه می‌شود , یعنی ما با کمبود عرضه مواجه می‌شویم و از ان طرف تقاضای ارز افزایش پیدا می‌کند , منبع : http://www7.

irna,ir/ برچسب‌ها : بحران‌های سیاسی , جواد ظریف , گروگان‌گیری , وزیر امور خارجه.
شهر تهران ایران ایالات متحده حلب ایران مجلس ایرانی کمیسیون امنیت ملی کمیسیون امنیت ملی مجلس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امریکا اسراییل جمهوری اسلامی مردم ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امریکایی ملت ایران روزنامه سیاست خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان لابی صهیونیستی دولت امریکا روزنامه دنیای اقتصاد ظریف سید عبدالمجید زواری ترامپ جواد کریمی قدوسی محمدجواد ظریف کریمی قدوسی علی لاریجانی حسینعلی حاجی دلیگانی اقای ظریف لاریجانی اقای کری محسن رهامی کمال دهقانی فیروزابادی اقای کریمی قدوسی محمد جواد ظریف دونالد ترامپ عبدالواحد موسوی لاری عبدالله رمضان زاده حسن هانی زاده محمد خوش امیر جعفرزاده جواد ظریف وزیر امور خارجه نماینده مشهد رییس مجلس وزیر خارجه سخنگوی کمیسیون امنیت وزیر امورخارجه نایب رییس کمیسیون امنیت ملی رییس جمهوری اینده امریکا وزیر کشور دولت اصلاحات سخنگوی دولت اصلاحات انقلاب