قاضی زاده هاشمی : با دولت سلام بدنبال تحول در ساختار کشور هستیم

۱۴۰۰/۰۳/۰۸ ۰۳:۱۱:۰۸


fa-ir قاضی زاده هاشمی : با دولت سلام بدنبال تحول در ساختار کشور هستیم مشخصات منتشر شده در 07 خرداد 1400 تهران - نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت : با " دولت سلام " بدنبال تحول در ساختار کشور هستیم و دو سال بر روی 19 برنامه و اقدامات اجرایی کار کردیم و از نقد همه استقبال می‌کنیم , امیرحسین قاضی زاده هاشمی روز جمعه در گفت و گوی تلویزیونی با تشریح برنامه‌های خود گفت : امروز با دولت مردمی بدنبال تحول در ساختار کشور هستیم , وی با تبیین مبانی حاکمیت در اسلام اظهار کرد : معنای حاکمیت اسلام این است تا سازوکارها و سیستمها و کاردکردهای دستگاه‌ها در جامعه رنگ و بوی اسلامی بگیرد و روش و منش مدیران اسلامی باشد .

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد : در فصل اول انقلاب اسلامی نظام تثبیت و برخی از مولفه‌های قدرت برای مردم ایجاد شد اما باید پذیرفت که انقلاب ما انقلاب ارمانهاست نه تن دادن به واقعیت‌ها , بر همین مبنا بیانیه گام دوم توسط مقام معظم رهبری صادر شد , زیرا هنوز به خیلی از ارمان‌ها نرسیدیم .

قاضی زاده هاشمی افزود : فصل دوم زندگی انقلاب برخاسته از تجارب فوق العاده 40 ساله قبل است و باید با عنایت به این تجارب رویکرد نوین داشته باشیم و این امر با پوست اندازی درست نمی‌شود , دگردیسی نیاز هست , باید جاده را عوض کنیم زیرا در پیچ تاریخی قرار داریم که در این پیچ موانع زیادی وجود دارد .

وی با بیان اینکه شرایط ما به مراتب بدتر از قبل شده ، گفت : ارمان ما ، ازادی است و بخاطر ازادی انقلاب کردیم , هرگونه توسل به زور در هر حوزه ای در گذشته و امروز نادرست است , جامعه باید عرف اجتماعی و فرهنگی خود را بطلبد و جامعه شاخص‌های ارزنده زندگی اسلامی را می‌طلبد .

وی با بیان اینکه بحث ازادی بیان از ان شوخی هایی است که در کشور ما با ان خیلی بازی شد ، تصریح کرد : اینکه اسم ازادی بیان را بیاوریم اما اجازه انتقاد ندهیم ، درست نیست و باید روند دولت‌ها در این زمینه خیلی تغییر کند , قاضی زاده هاشمی ارمان بعدی انقلاب را رفاه عنوان کرد و افزود : خیلی از دولتها از توسعه زیرساخت‌ها صحبت کردند و زحمت هم کشیدند , در شاخص‌های بخشی خیلی رشد داشتیم اما نتوانستیم عدالت را برقرار و روند پایدار در توسعه اقتصادی ایجاد کنیم و امروز سفره مردم نه تنها در کمیت و کیفیت بهتر نشده بلکه مردم امروز به سختی‌های جدی گرفتار شدند .

باید خجالت زده باشیم که 43 سال از انقلاب گذشته و هنوز مناطق محروم داریم , وی ارمان بعدی را استقلال سیاسی دانست و گفت : خواستیم براساس فرهنگ دینی کشور را اداره کنیم اما گرفتار این شدیم که تمام امور کشور به خواست بیگانگان پیوند زده شد , ما با بداخلاقی در جامعه بین‌الملل و قهر و انزوا مخالفیم اما اینکه مصلوب الاختیار شویم ، مخالفیم .

سه اصل عزت ، حکمت و مصلحت فراموش شد , می‌خواستیم قدرت خلق کنیم اما این محقق نشد و وابستگی‌های ما را بیشتر کرد و دیگران برای ما تصمیم گرفتند و اثارش در اقتصاد ما دیده شد , نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مخالف اقتصاد درون‌گرا هستیم ، گفت : حتما باید اقتصاد برون‌گرا باشد و بتواند برای خود تصمیم بگیرد و باید تعیین کننده شرایط اقتصادی بین‌الملل باشد .

وی ارمان بعدی را حاکمیت مردم عنوان کرد و افزود : قرار بود که اراده مردم در همه شئون حاکم باشد , الان دولت‌ها وقتی گرفتار مسایل طبیعی می‌شوند مردم باید کمک کنند اما خود بر سر سفره کشور نشسته‌اند و مردم را پایین دست نشانده‌اند , وقتی پای منافع در میان هست مردم غریبه هستند و نمی‌توانند تصمیم بگیرند .

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد : مسایل مردم متاسفانه در طی این 43 سال به صورت جدی توسط دولت‌ها حل نشده است هر چند دولت‌ها زحمات زیادی کشیدند اما مساله تورم و قدرت خرید و موضوعات مسکن و ازدواج حل نشده است , در هر دوره این حرف‌ها زده می‌شود اما هیچ موضوع اساسی حل نشده است , وی با اشاره به سابقه شغلی و حرفه پزشکی خود گفت : دیگر با قرص مسکن نمی‌شود بیماران را درمان کرد .

باید به این تومورهای سرطانی چنگ انداخته بن شکافته و دراورده شود , امروز وقت جراحی‌های بزرگ رسیده است , وی با طرح این سوال که اما چرا مشکلات باقی مانده‌اند ؟ اظهار کرد : گذشتگان تلاش کردند هر چند با خطاهای بزرگی کارگزاران روبرو بودند اما مهم تر از ان مدل حکمرانی ماست و روش اداره کشور غلط بوده است .

این سوال بزرگ را باید بپرسیم چرا دولت‌های ما با محبوبیت کار خود را اغاز کردند اما نتوانستند این محبوبیت را نگاه دارند زیرا زیرساخت را درست نکرده بودند , باید مسایل کشور را به صورت پایدار حل کنیم , دولت‌ها باید برنامه‌های ضربتی داشته باشند و اقدامات اصلاحی درازت مدت هم طراحی شود .

نایب رییس پیشین مجلس با بیان اینکه برخی موضوعات باید به صورت نرم افزاری اصلاح شود ، افزود : دولت‌های ما سکولار هستند , نهادهای اداری م کهنه است در حالی که حتی صاحبان این تکنولوژی اداری هم از ان عبور کردند ، ما همچنان تلاش می‌کنیم تا ان نظام‌ها را حفظ کنیم , اضی زاده هاشما خاطرنشان کرد : انقلاب نتوانسته معماری سازمانی متناسب با خود را ایجاد کند .

امام چند نهاد انقلابی ایجاد کرد اما همان‌ها ادغام شدند , وی ادامه داد : دولت مطلوب ، دولت اسلامی است که با حاکم کردن روابط اسلامی در نظام اداری مشکلات را حل کند , دیگر انکه دولت‌های خود را صاحب کشور و اموال مردم می‌بینند .

در حالی که دولت مردم دولت مشارکت جو است و باید تصمیم هایش براساس مشورت با مردم باشد , مشارکت طلبی اصل یک دولت مطلوب است , قاضی زاده هاشمی در ادامه از دولت‌های رفاقتی دولت‌های رانتی و غارتی گفت و افزود : دولت مردم قانون گراست و در این دولت قانون بر اشخاص مسلط است نه اشخاص بر مردم .

نامزد اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد : مشکل بعدی دولت‌ها خوی اشرافیگری است و به مردم بی اعتنا هستند , ما باید نفت را به مردم بدهیم و دولت با گرفتن مالیات کار خود را انجام دهد , وی ادامه داد : دولت‌های پیر و خسته هم داریم که ذهن‌های غیر قابل انعطاف دارند و تغییر وتحول را نمی‌پذیرند .

دولت باید جوان ، تحول ساز و رویکرد ذهنی ان انقلابی و جوانانه باشد و با عرضه ای که دارد ثبات و ارامش را به ما برگرداند , وی یاداور شد : دولت‌های جزیره ای هم داریم که هر بخش برای خود کار می‌کنند در حالی که دولت‌ها باید سیستمی عمل کنند , شاهد هستیم که دولت‌ها معلول محورند و اجازه می‌دهند تا بحران اجتماعی اتفاق بیفتد .

راهکار مقابله با الودگی هوا نیازمند اصلاح نوع سوخت ، خودرو فرسوده و توزیع جمعیت است , ما این موارد را رها کردیم و با ان برخورد سلبی می‌کنیم , دولت مردم ، دولت علت محور است .

دولت‌های ما گذشته نگر بودند و براساس اتفاقات گذشته تصمیم می‌گرفتند و به همین خاطر مردم و نیازها باقی می‌ماندند و باید دولت اینده نگر شود و افق‌های دور را ببیند , نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد : غیر از اینکه باید برنامه منسجم و درست برای امور ضروری مردم بدهیم اما برای ساخت ایران جدید نیاز به یک نظریه جدید داریم , با این دست فرمان کشور به جایی نمی‌رسد .

دولت‌های سوسیالیست و بعد سرمایه داری را تجربه کردیم و وقت ان است تا اتفاق عمیق‌تری بیفتد و نیاز به انقلاب در سازوکارها داریم , نگاه به اداره کشور و انقلاب کارکردی و عملکردی و تغییر در ساختارهاست و بعد هم انقلاب مدیریت است , این یعنی دولت مردم که کاملا ادغام یافته در مردم است .

وی گفت : دولت مردم ضد دولت است و برای ایجاد این دولت باید 5 ویژگی شکل بگیرد ؛ یعنی دولت سلام 5 کار می‌کند تا دولت مردم اتفاق بیفتد , ویژگی اول شفافیت است و باید نظام جامع شفافیت را برقرار کنیم , دومین ویژگی گفت و گو است و مرتب باید بین مردم و دولت گفت و گو شکل بگیرد تا به تصمیم اجماعی برسند و پایه تفکر دولت باید افکار عمومی باشد .

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد : سومین ویژگی وجود رقابت و عدم انحصار و رانت است , چهارمین ویژگی هم هم عدالت در رشد است , همه مردم در سراسر کشور باید رشد کنند تا مسولیت خود را بپذیرند و اخرین ویژگی اصل پاسخگویی دولت هاست و دولت باید دلایل اقدامات خود را بیاورد .

وی با بیان اینکه نماینده یک جریان جوان است ، گفت : دو سال روی نظریه‌ها کار کردیم و نخست نظریه پایه به نام فصل پروانگی تولید کردیم , بعد از ان به یک مدل تحول رسیدیم به نام دولت مردم که روش اصلاح ما در کشور چگونه هست و پس از ان به برنامه اجرایی رسدیدیم به نام دولت اعتماد و اقدامات اجرایی را در حوزه‌های مختلف ارایه کردیم , نایب رییس پیشین مجلس شورای اسلامی گفت : در این راستا بیش از 19 برنامه را زمان بندی کردیم و اجازه دادیم کارشناسان این برنامه‌ها را نقد کنند و ما از نقد انها استقبال می‌کنیم و دولت باید بتواند تمام جریان نخبگان کشور را به کار بگیرد .

/ ایرنا.