اقای ظریف ! اقدام ضد منافع ملی خود را به دیگران نسبت ندهید

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۲۳:۲۱:۲۲


سرویس سیاسی کیهان نوشت – « محمدجواد ظریف » وزیر امور خارجه اخیرا گفت وگویی با سایت خبری انتخاب که در رسانه‌ها به سایت « حق العمل کار » معروف است انجام داده و طبق معمول به جای پاسخگویی نسبت به پیامدهای عملکرد خود بر سیاست و اقتصاد کشور ، به حمله و تخریب علیه منتقدان پرداخت , او همچنین در این گفت وگو بار دیگر تلاش کرده ضمن مظلوم نمایی ، نقش خود را در حد یک تکنسین مذاکره تقلیل دهد که البته این تخفیف و تنزل نقش معمولا در شرایط شکست ایده مرکزی اجتناب‌ناپذیر است اما نکته قابل تامل در این گفت و گو انجاست که اقای ظریف برای بار چندم از ضرورت پرهیز از نگاه جناحی به سیاست خارجی سخن گفته است , ظریف مدعی شده : « اصولا سیاست خارجی را جناحی نمی‌بینم ؛ یعنی سیاست خارجی باید بر قاعده فراجناحی طرح ریزی شود .

اما متاسفانه این امر در کشور ما از سوی برخی جناح‌ها نادیده گرفته می‌شود , ما باید در پی منافع ملی باشیم ؛ حال چه در دولت دوازدهم باشد چه در دولت سیزدهم ,» ظریف در ادامه همچنین با نسبت دادن ادعای دیگری به منتقدان گفته است : « بعضی دوستان می‌روند و به امریکا «‌گرا » می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید .

ما که سکوت می‌کنیم ، دلیل نمی‌شود که متوجه این گراها نیستیم , من کسی را متهم نمی‌کنم ، ولی می‌دانم و خبرش را بهم می‌دهند که گفته‌اند اینها در قدرت نمی‌مانند و قدرت اینها چند روزه است , اینجاست که فکر می‌کنم سیاست خارجی نیاز به این دارد که منسجم باشد ، اینجاست که فکر می‌کنم ما با خارجی که طرفیم ، یک نفر واحد باید تلقی شویم .

» درباره ادعاهای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه سوال مهم این است که اقای ظریف و دوستان در این سال‌ها چقدر به ضرورت پرهیز از نگاه جناحی به سیاست خارجی پایبند بوده‌اند و دیگر انکه چه کسانی در واقعیت به امریکایی‌ها گرا دادند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید ؟! پاسخ این پرسش‌ها چندان سخت نیست و با اندکی جست وجو در سوابق کاری و مواضع وی به سهولت در دسترس است , پایبندی اقای ظریف به غیرجناحی شدن سیاست خارجی را می‌توان از کنشگری وی به عنوان عضو ارشد مذاکره کننده پرونده در دورانی که پرونده هسته ای در اختیار دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و حسن روحانی بود سنجید و مشخص کرد که چه کسی به دنبال استفاده حزبی و سیاسی از مذاکرات هسته ای به قیمت هزینه کردن از منافع ملی بودند و البته به غربی‌ها گرا‌های معناداری می‌دادند , وزیر امور خارجه دولت روحانی سال 1393 در اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا سخنرانی کرد و در این نشست هاله اسفندیاری ، مدیر بخش مطالعات خاورمیانه اندیشکده « ودرو ویلسون » از ظریف پرسید : « لطفا درباره تاثیر گفت وگوها بر مسائل سیاسی داخلی ایران توضیح بفرمایید البته می‌دانم که این حوزه ، مدنظر شما نیست .

» اگر با ما توافق نکنید مردمدر انتخابات به ما رای نمی‌دهند ! جواد ظریف نیز به این سوال این گونه پاسخ داد : « بی تردید ، همین طور است زیرا ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از ان تغییر فضای سیاست خارجی کشور است , اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل ، این تلاش‌ها بی نتیجه بماند ، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا 16 ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می‌شود ، به این عملکرد ما ( با ارای خود ) پاسخ دهند , وقتی قبلا در تعامل و مذاکرات درباره توافق هسته ای با جامعه بین‌المللی در سال‌های 2004 و 2005، توافق هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف ، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد ، مردم جواب ما را با انتخاب رییس جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد ! البته باید توجه داشت که اتحادیه اروپایی به تنهایی فعالیت نمی‌کرد و مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا مانع از هرگونه توافق شدند ، همان طور که حالا هم کسانی هستند که نمی‌خواهند هیچ گونه توافقی حاصل شود قطع نظر از اینکه مفاد ان چه باشد .

حالا من بار دیگر زنده شده‌ام ( خنده حضار ), به نظر من ، در انتقال پیامی که جامعه بین‌المللی و به ویژه غرب می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند , باید دید تعامل از جانب ایران و تلاش ایران برای باز بودن و نگاه به اینده داشتن با پاسخ مثبت مواجه می‌شود یا اینکه بار دیگر ، رد می‌شود .

من فکر می‌کنم مردم ایران پاسخ خود را در صندوق‌های رای نشان خواهند داد ,» تعلل در توافق با ما نتیجه ای مشابه انتخابات 88 را در پی خواهد داشت ! او چندی بعد و در استانه مذاکرات وین 6، این بار با انتشار یک ویدئو ، یک بار دیگر دغدغه‌های خود از شکست مذاکرات را مطرح کرد ! ظریف در این فیلم گفت : « ما می‌توانستیم مسئله هسته ای را در سال 1384 حل و فصل کنیم ولی در ان زمان حرف من را باور نمی‌کردند ، وقتی می‌گفتم ایرانی‌ها به فشار حساسیت دارند ، دولت بوش با اصرار بر اینکه ما غنی‌سازی را به کلی رها کنیم … با نزدیک شدن به 29 تیر من یک بار دیگر احساس نیاز می‌کنم که هشدار دهم و بگویم بازی شاهین - قمری به امید گرفتن امتیاز در لحظه اخر ، نمی‌تواند نتیجه ای بهتر از سال 1384 بدهد ,» کاندیداهای مخالف ما از شکست مذاکرات سود می‌برند ! ظریف در سال 2004 و در مذاکرات سعداباد نیز در حالی که در گوشه ای در حال مذاکرات محرمانه با محمد البرادعی مدیرکل وقت اژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود ؛ نگرانی‌های جریانی و حزبی خود را با البرادعی در جریان گذاشت .

او به البرادعی درباره اثار و تبعات شکست مذاکرات گفت و گفت : « بسیاری از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ( انتخابات ریاست جمهوری 84) از شکست مذاکرات ما سود می‌برند , انها موفقیتی در این گفت وگو‌ها نمی‌بینند ، از طرفی انها ادم‌های پرنفوذی هم هستند , اعتبار اروپایی‌ها و مذاکره کنندگان ایرانی هر دو در ایران از دست رفته است .

این تنها مشکل اعتماد به انها نبود ؛ این مشکل اعتماد به جبهه ما هم بود , اعتماد به نوع اعتبار ما در خانه », print.