ابراز نگرانی نماینده مجلس از حذف ارز 4200 تومانی

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۳:۰۸

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش زمینه حذف ارز ترجیحی را توانایی شناسایی 100 رانت خوار ارز ترجیحی در کشور معرفی کرد .ابراز نگرانی نماینده مجلس از حذف ارز 4200 تومانی باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش زمینه حذف ارز ترجیحی را توانایی شناسایی 100 رانت خوار ارز ترجیحی در کشور معرفی کرد , مجتبی یوسفی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ، درباره تصمیم مجلس در بررسی لایحه دولت درباره ارز 4200 تومانی گفت : تصمیم مجلس باید به گونه ای اتخاذ شود که اقلامی مثل مرغ ، تخم مرغ ، دارو و ,.

, بعد از حذف این ارز برای مردم گران نشود , اما متاسفانه با تخصیص ارز ترجیحی قیمت این کالاها روز به روز در حال افزایش است .

البته برای برخی از افرادی که در این مسائل دخالت دارند و اقدام به رانت خواری می‌کنند در قوه قضاییه پرونده تشکیل شده است , ارز ترجیحی در تاریخ 21 فروردین 97 و به منظور مدیریت بازار ارز با قیمت 4200 تومان متولد شد و جهانگیری معاون اول رییس جمهور وقت درباره ان گفته بود : با این تصمیم دولت ، هیچ نوع افزایش قیمت ( کالاهای وارداتی ) به بهانه گران شدن ارز قابل قبول نخواهد بود , « روش حذف یک شبه ارز 4200 تومانی غلط است » یوسفی ادامه می‌دهد : با این اقدام و توجه نکردن به اقتصاد و معیشت مردم با مشکلاتی رو به رو می‌شود .

وقتی ما نتواسته‌ایم جلوی 100 رانت خوار ارز ترجیحی را بگیریم چطور قرار است بتوانیم 60 میلیون نفر دهک پایین جامعه را عادلانه شناسایی و به ان‌ها یارانه بدهیم ؟ لایحه دولت برای اصلاح قانون بودجه 1400 و تغییر در روند تخصیص ارز 4200 تومانی 23 ابان ماه به مجلس ارائه شد و مجلس با دو فوریت و یک فوریت بررسی ان مخالفت و لذا این لایحه به صورت عادی در مجلس بررسی خواهد شد , به گفته‌ی این مقام مسئول ، در جامعه 6 و نیم میلیون خانوار داریم که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند و به سختی زندگی خود را می‌گذرانند , یوسفی همچنین در واکاوی بیشتر تصمیم دولت می‌گوید : دولت می‌گوید 20 میلیون نفر در جامعه داریم که جز پایین‌ترین دهک جامعه هستند و با حذف ارز ابتدا این گروه و سپس دو دهک دیگر که هر کدام 20 میلیون نفر هستند را با سیستم هایی که در دست داریم شناسایی و به ان‌ها یارانه پرداخت می‌کنیم .

بر اساس لایحه ارائه شده دولت به مجلس قرار است در صورت تصویب این لایحه ، یارانه جدید 110 هزار تومانی به 60 میلیون نفر از اذر ماه پرداخت شود , « دولت اگر سیستم مانیتورینگ قوی برای شناسایی دهک‌های نیازمند دریافت یارانه دارد ابتدا 100 رانت خوار ارز ترجیحی را شناسایی کند » این جمله را یوسفی می‌گوید , یوسفی با بیان اینکه به 100 نفر ارز ترجیحی تخصیص یافته تا مرغ ، گوشت و مواد پروتیینی گران نشود ، گفت که تولید کننده مرغ دار و دام دار ما به سختی امرار معاش می‌کنند .

ابتدا با سامانه ای که گفته شد ، این 100 نفر را کنترل کنیم , مگر واردات نهاده ، گندم ، دارو دست چند نفر است ؟ این افراد بیشتر از 100 و نهایتا 200 نفر نیستند , سامانه ای برای مدیریت این افراد نداریم و می‌خواهیم یک باره 60 میلیون نفر که عضو دهک‌های پایین هستند را شناسایی کنیم .

دولت تصمیم گرفته است به جای تخصیص این ارز به واردکنندگان ، یارانه ریالی ان را به مردم اختصاص دهد , عضو هیات رییسه مجلس با تاکید بر نگرانی از افزایش قیمت‌ها که جز تبعات حذف این ارز است می‌گوید : ما نگران افزایش قیمت‌ها بعد از برداشته شدن ارز ترجیحی هستیم , باید برای حذف این ارز مرحله ای جلو برویم ، اول این افراد شناسایی شوند و بعد از ان وارد مرحله حذف شویم .

با پیشنهاد دولت قبل 8 میلیارد دلار را برای حمایت از اقشار ضعیف و متوسط جامعه در مجلس مصوب کردیم که به دست مردم هم نرسید ولی در نهایت هزینه کرد این مبالغ بر عهده دولت است ,.