ابراز نگرانی نماینده مجلس از وضع اقتصادی کشور

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۵۵:۳۶


ایران پرسمان - خبرانلاین / عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی پیش زمینه حذف ارز ترجیحی را توانایی شناسایی 100 رانت خوار ارز ترجیحی در کشور معرفی کرد , مجتبی یوسفی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ، درباره تصمیم مجلس در بررسی لایحه دولت درباره ارز 4200 تومانی گفت : تصمیم مجلس باید به گونه ای اتخاذ شود که اقلامی مثل مرغ ، تخم مرغ ، دارو و ,.

, بعد از حذف این ارز برای مردم گران نشود , اما متاسفانه با تخصیص ارز ترجیحی قیمت این کالاها روز به روز در حال افزایش است .

البته برای برخی از افرادی که در این مسائل دخالت دارند و اقدام به رانت خواری می‌کنند در قوه قضاییه پرونده تشکیل شده است , ارز ترجیحی در تاریخ 21 فروردین 97 و به منظور مدیریت بازار ارز با قیمت 4200 تومان متولد شد و جهانگیری معاون اول رییس جمهور وقت درباره ان گفته بود : با این تصمیم دولت ، هیچ نوع افزایش قیمت ( کالاهای وارداتی ) به بهانه گران شدن ارز قابل قبول نخواهد بود , « روش حذف یک شبه ارز 4200 تومانی غلط است » یوسفی ادامه می‌دهد : با این اقدام و توجه نکردن به اقتصاد و معیشت مردم با مشکلاتی رو به رو می‌شود .

وقتی ما نتواسته‌ایم جلوی 100 رانت خوار ارز ترجیحی را بگیریم چطور قرار است بتوانیم 60 میلیون نفر دهک پایین جامعه را عادلانه شناسایی و به ان‌ها یارانه بدهیم ؟ لایحه دولت برای اصلاح قانون بودجه 1400 و تغییر در روند تخصیص ارز 4200 تومانی 23 ابان ماه به مجلس ارائه شد و مجلس با دو فوریت و یک فوریت بررسی ان مخالفت و لذا این لایحه به صورت عادی در مجلس بررسی خواهد شد , به گفته‌ی این مقام مسئول ، در جامعه 6 و نیم میلیون خانوار داریم که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند و به سختی زندگی خود را می‌گذرانند , یوسفی همچنین در واکاوی بیشتر تصمیم دولت می‌گوید : دولت می‌گوید 20 میلیون نفر در جامعه داریم که جز پایین‌ترین دهک جامعه هستند و با حذف ارز ابتدا این گروه و سپس دو دهک دیگر که هر کدام 20 میلیون نفر هستند را با سیستم هایی که در دست داریم شناسایی و به ان‌ها یارانه پرداخت می‌کنیم .

بر اساس لایحه ارائه شده دولت به مجلس قرار است در صورت تصویب این لایحه ، یارانه جدید 110 هزار تومانی به 60 میلیون نفر از اذر ماه پرداخت شود , « دولت اگر سیستم مانیتورینگ قوی برای شناسایی دهک‌های نیازمند دریافت یارانه دارد ابتدا 100 رانت خوار ارز ترجیحی را شناسایی کند » این جمله را یوسفی می‌گوید , یوسفی با بیان اینکه به 100 نفر ارز ترجیحی تخصیص یافته تا مرغ ، گوشت و مواد پروتیینی گران نشود ، گفت که تولید کننده مرغ دار و دام دار ما به سختی امرار معاش می‌کنند .

ابتدا با سامانه ای که گفته شد ، این 100 نفر را کنترل کنیم , مگر واردات نهاده ، گندم ، دارو دست چند نفر است ؟ این افراد بیشتر از 100 و نهایتا 200 نفر نیستند , سامانه ای برای مدیریت این افراد نداریم و می‌خواهیم یک باره 60 میلیون نفر که عضو دهک‌های پایین هستند را شناسایی کنیم .

دولت تصمیم گرفته است به جای تخصیص این ارز به واردکنندگان ، یارانه ریالی ان را به مردم اختصاص دهد , عضو هیات رییسه مجلس با تاکید بر نگرانی از افزایش قیمت‌ها که جز تبعات حذف این ارز است می‌گوید : ما نگران افزایش قیمت‌ها بعد از برداشته شدن ارز ترجیحی هستیم , باید برای حذف این ارز مرحله ای جلو برویم ، اول این افراد شناسایی شوند و بعد از ان وارد مرحله حذف شویم .

با پیشنهاد دولت قبل 8 میلیارد دلار را برای حمایت از اقشار ضعیف و متوسط جامعه در مجلس مصوب کردیم که به دست مردم هم نرسید ولی در نهایت هزینه کرد این مبالغ بر عهده دولت است ,.