بسیج کهگیلویه و بویراحمد در 8 سال دفاع مقدس / غم نامه هایی که از جبهه زمزمه می‌شد

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۵:۱۷:۲۵


به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج ، سید نور محمدحسینی سوق در بخش اول خاطرات خود بسیج در ادبیات سیاسی نظامی مدرن عبارت است از جمع اوری و اماده‌سازی نیروها و تدارکات نظامی برای جنگ و یا حتی موارد اجتماعی دیگر است , کلمه بسیج برای اولین بار در زمینه نظامی در دهه 1850 برای توصیف اماده‌سازی ارتش پروس استفاده شد , تئوری‌ها و تاکتیک‌های بسیج از ان زمان تاکنون به طور مداوم تغییر کرده است .

اما در خصوص تاریخ بسیج در ایران تاریخ را که ورق بزنیم مشاهده می‌کنیم که دو قانون امادگی ملی و بسیج غیرنظامی در تاریخ 23/2/1354 مجلس شورای ملی در همدیگر ادغام و در سال 1356 ابلاغ شد که این سازمان امادگی‌های لازم را در ماموریت هایی چون کمک به اسیب دیدگان از سیل ، زلزله ، حوادث طبیعی و غیرطبیعی در افراد داوطلب به وجود می‌اورد , در سال 1357 مردم ایران به اتفاق و کاملا یکپارچه به جنبش درامدند و تحت رهبری حضرت امام حکومت جمهوری اسلامی را وضع نمودند , تنها دو ماه از پیروزی انقلاب نگذشته بود که ایران با شرایط ویژه ای روبرو شده است .

در کردستان ، ترکمن صحرا ، خوزستان و ,,.

, دشمنان انقلاب ، امنیت کشور و موجودیت انقلاب تازه جوانه زده و بی دفاع را هدف قرار گرفتند , ارتش شرایط انتقالی داشت ، ساختار ژاندارمری برای دفاع از انقلاب فاقد ایدئولوژی لازم بود .

نیروی‌های انقلابی در این دو نهاد نظامی و انتظامی تازه به فکر بازسازی و سازمان‌دهی منطبق بر اهداف انقلاب افتاده بودند , دونیروی کم حجم ولی با ساختار چریکی و عقاید بسیار ارمانی تشکیل شده بود که باانگیزه کافی برای دفاع از انقلاب اماده هر نوع جان فشانی بودند ولی ابزار و نیروی کافی در اختیار نداشتند , سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ماموریت نظامی و مکمل ارتش و کمیته انقلاب اسلامی با ماموریت انتظامی و مکمل ژاندارمری ماموریت‌های انقلابی خویش را انجام می‌دادند .

ولی این نیروهای چهارگانه توان خنثی‌سازی ان همه نقشه‌های ضدانقلاب را در داخل شهرها و مرزها نداشتند , راه نجات استفاده از ظرفیت‌های مردمی و چاره کار تشکیل بسیج مردمی بو چنین شد که با تیزبینی و درایت خاصی ، ایده تشکیل سازمان مردمی بسیج مستضعفین ارائه شد ، حضرت امام خمینی (ره) در جمع سپاه پاسداران در روز چهارم اذرماه سال 1358 در موضوع اهمیت شناخت موقعیت و شرایط زمان برای طرح مسائل ، بر رویارویی قدرتمندترین زورگوی جهان و ضرورت مواجهه همه قوا علیه امریکا تاکید ورزیدند و با صراحت فرمودند : یک کشوری با 20 میلیون جوان که دارد بیست میلیون تفنگدار داشته باشد , بیست میلیون ارتش داشته باشد .

و این یک همچه مملکتی اسیب بردار نیست , این راهکار کاملا مطمئن مبتنی بر اعتماد به پشتوانه مردم تنها راه ابقای نظام نوپای انقلاب بود , همین فرمان شفاهی و دستور نظامی ، اغاز تشکیل سازمانی به نام بسیج مستضعفین شد .

مطابق این دستور در 19/4/1359 تشکیل سازمان بسیج ملی به تصویب شورای انقلاب می‌رسد , بر اساس این مصوبه قانونی ، رییس سازمان بسیج ملی از طرف رهبر یا شورای رهبری منصوب و خط مشی کلی ان توسط شورای عالی دفاع تعیین می‌شد , از همین رو نهادی با عنوان بسیج ملی به ریاست سرهنگ کوچک زاده تشکیل شد که مقرر شد در هر استان ، حلقه ای چند نفر زیرمجموعه ان باشد و به همین ترتیب در شهرستان‌های هر استان نیز اعضایی داشته باشد .

, متاسفانه در سطح استان‌ها حرکت خاص و قابل مشاهده ای برای این تشکیلات جدید مشاهده نشده است , قصه ناامنی‌ها مرزی و قومی هرروز ابعاد گسترده‌تری را پیدا می‌کرد .

بسیاری از نیروهای سپاه برای نجات کردستان به منطقه کردستان اعزام شده بودند , دشمن در این لحظه به فکر طراحی کودتا برامده است , با شکست کودتای ارتش و الوده کردن بخشی از فرماندهان رده بالای ارتش ، حمله نظامی به نوار مرزی ایران از جانب ارتش بعثی که به اصطلاح با کلاشنیکف‌های امریکای مسلح شده بود صادر می‌شود .

قاعده کار در روند سیاست بین‌الملل این است که رهبرانی که با چنین هجمه هایی روبرو می‌شوند کوتاه بیایند و با دادن امتیازاتی قصه را فیصله دهند , برخلاف سیاست‌های معمول ، رهبری جامعه ایران با اتکا به مردم انقلابی و در صحنه و با توکل بر خدای متعال سیاست مقاومت را پیش می‌کشد , متاسفانه دستوری که امام یک سال پیش صادر کرده بود هنوز در گیرودار بروکراسی معیوب و بیمار بوده است و هیچ سازمان و تشکیلات منسجمی برای استفاده از این ظرفیت عظیم تاسیس نشده بود .

گروه‌های مردمی مثل گروه‌های جنگ‌های نامنظم و گروه هاشمی و غفاری در منطقه حاضر شدند , سپاه نیز با ساماندهی برخی از داوطلبان و جوانان و دانشجویان به مدیران روشن بین ، نشان دادند که صرفا یک نیروی مردمی نظامی توان بسیج نیروهای مردمی برای ماموریت‌های مردمی را دارد , در استان کهگیلویه و بویراحمد ، نیروهای مردمی زیادی اعم از عشایر و جوانان امادگی خود را برای اعزام به جبهه‌های جنگ اعلام نمودند بر طبق قانون بسیج ملی ، ژاندارمری‌ها و پاسگاه‌ها وظیفه ساماندهی و مسلح کردن ان‌ها را داشتند .

طنز تلخ ماجرا این است که کشوری که ادعا می‌شد دارای زرادخانه‌های بسیار زیادی است امکاناتی برای مسلح کردن این داوطلبان هم نداشت , این عشایر و نیروهای مردمی با تفنگ‌های قدیمی و برنوی شخصی به مناطق جنگی اعزام می‌شوند , بنا به نقل خاطرات این داوطلبان ، ارتش از عهده تامین غذا و لجستیک ان‌ها هم عاجز مانده و در حالی که جبهه‌ها احتیاج به حتی یک نیروی بیشتر داشتند ان‌ها را مرخص می‌نمایند و به محل خود برمی‌گردند .

با وجود این همه بی توجهی ، برخی از نیروهای داوطلب ، در جبهه ماندند ، ان‌ها عمدتا در گروه‌های رزمی سپاه ، گروه موسوم به هاشمی و جنگ‌های نامنظم به دفاع از خاک میهن پرداختند , شهید سعید محمد لطیف فر در کتاب حرمان فاو به شرح خاطرات خویش و سختی‌ها و بی توجهی‌های تدارکاتی و تسلیحاتی در این دوران بی توجهی به نیروهای مردمی شهید هاشمی می‌پردازد , شهید امرالله تقوی که به عنوان نیروی مردمی به منطقه حمیدیه می‌روند در ان زمان از غربت هم سنگران خویش ، غمنامه هایی زمزمه می‌نمود .

نیروهای عملیاتی واکنش سریع سپاه پاسداران گچساران که از مدت‌ها در مناطق کردستان و سومار و قصر شیرین از این مملکت دفاع می‌نمودند با شروع جنگ تحمیلی توانستند با ساماندهی مجدد و حمایت نیروهای مردمی در سخت‌ترین نقطه ابادان سنگر گرفته و از سقوط شهرابادان جلوگیری نمودند , استان ما تا پایان سال 1359 شمسی یعنی در طی شش ماه اول جنگ ، 24 شهید در کردستان و منطقه جنوب تقدیم انقلاب نموده است , که از این میان عباس حیدری ، اروجعلی شجاعی بلو غلام حسین طویلی ، شاهرخ پرهون ، پنجعلی بهرامی ، حسن حاتمی ، حشمت الله رخسار از نیروهای مردمی و غیرنظامی بوده‌اند .

بقیه شهدا جمعی ارتش و از کادر رسمی سپاه بودند , در اینجا بحث ما خیانت نیست ولی همواره یک سال در ذهن ناظران کاملا بی طرف موج می‌زند که وقتی خطر همه ما را تهدید می‌کند وقتی هرروز شاهد پیشروی نیروهای دشمن هستیم چرا و به چه دلیلی نیروهایی که قصد دارند به کمک کشور بشتابند باید از فرمانده کل قوا و فرماندهی جنگ التماس نمایند که به ان‌ها اجازه فداکاری دهند و باکمال تعجب جواب منفی دریافت نماید ؟ سوال دیگری که مطرح هست ، اگر با همین نیروهای معدود سپاه و نیروی ارتش جنگ را ادامه می‌دادیم و توجهی به نیروی مردمی و بسیج مردمی نمی‌کردیم ، نتیجه جنگ چه می‌شده است ؟ تاریخ تحلیلی جنگ حکایت از این است که معطل ماندن ظرفیت بسیج علی رغم دستور موکد امام ، که بیش از یک سال طول کشید کفه ترازو را به نفع دشمنان سنگین تر می‌نمودند , جلوی این اشتباه و خطا باید گرفته شود .

اگر به این طرفیت توجه نکنیم در جنگ قافیه را باختیم نیروهای انقلابی که در مجلس بودند هم از این وضعیت به شدت ناراضی بودند تحت تاثیر گزارش‌ها نیروهای رزمنده دلسوز و مشاهدات خویش به فکر احیای بسیج و استفاده از ظرفیت‌های مردمی افتادند , بسیج یک نهاد انقلابی است , دستور امام هست .

باید این نهاد به نهاد انقلابی دیگری وصل شود تا برایند این نیروها ، انرژی‌های فوق العاده انقلاب را به دنیا نشان دهد , این امر در جلسه مورخ 28/10/59 مجلس شورای اسلامی مطرح و قانونی به نام ادغام سازمان بسیج ملی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تصویب و در مورخ 21/11/59 توسط شهید محمدعلی رجایی نخست وزیر برای اجرا ابلاغ می‌گردد , و چنین شد که به سپاه پاسداران دستور داده شده است که به فکر احیای ارتش بیست میلیونی و بسیج مردم برای اخراج نیروهای غاصب از مملکت ایران و نهایتا شکست کامل ان‌ها باشد .

ولی سپاه پاسداران هم در این دوران ، به دلایل سیاسی از سوی ابوالحسن بنی صدر فرمانده کل قوا ، امکانات کافی برای گسترش و اجرای دستور و قانون فوق نداشته است , ولی بااین وجود در سطح شهرستان‌ها و واحدهای سپاه واحدی به نام بسیج مستضعفین طراحی و یکی از اعضای شورای فرماندهی را به عنوان فرمانده بسیج مستضعفین ان منطقه منصوب نمودند , انتهای پیام /82024 عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فارس کلیدواژه : کهگیلویه و بویراحمد سپاه پاسداران جنگ سپاه پاسداران بسیج مستضعفین نیروهای مردمی بسیج ملی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

farsnews,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فارس » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33758034 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , فیلم / برکناری 3 نفر از حقوق بگیران نجومی وزارت کار یک زن و شوهر به دلیل « قتل سریالی رانندگان یاسوج » اعدام محکوم شدند خبر خوش نماینده مجلس به فرهنگیان درباره واریز پاداش پایان خدمت جماعتی : عدم واکسیناسیون کودکان می‌تواند باعث موج ششم کرونا گردد ! تشکیل دوباره صف‌های طولانی مقابل صرافی‌ها | در فردوسی چه خبر است ؟ خبر بعدی : تربیت کادر تراز انقلاب اسلامی نیاز جامعه رسانه کشور است به گزارش ایرنا ، عباس محمدیان روز سه شنبه در نشست با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر افزود : با توجه به بازی حرکت رسانه‌های بیگانه ، بسیج رسانه یکی از ظرفیت‌های بالقوه جریان جبهه رسانه تراز انقلاب اسلامی است .

رییس سازمان بسیج رسانه گفت : فعالان رسانه ظرفیت‌های بالقوه ای به شمار می‌روند که می‌توانند برای هر شهر و استان به عنوان بازوان توسعه مذهبی ، دینی ، فرهنگی و سایر ابعاد در خط مقدم باشند , وی یاداور شد : استان بوشهر جزو استان‌های برتر کشور از حیث تنوع برنامه‌ها بوده و همواره مشکلات جامعه رسانه ای این استان مورد پیگیری قرار گرفته و انتظار می‌رود در دولت انقلابی شاهد فصل گشایش مشکلات جامعه رسانه ای باشیم , امام جمعه بوشهر با تاکید بر تشکیل جبهه مقاومت رسانه ای برای خنثی شدن هدف‌های دشمن اضافه کرد : جبهه مقاومت رسانه ای الزامات و مختصات ویژه ای دارد و در همه رسانه‌ها در فضاهای مختلف حقیقی و مجازی در عرصه ملی ، منطقه ای و بین‌المللی باید جبهه متحد در مقابل تهاجم استکبار رسانه ای تشکیل دهند .

ایت الله غلامعلی صفایی بوشهری اظهار کرد : امروز ابر رسانه‌ها برای تصرف جهان ، اسارت ، بندگی ، بهره کشی مدرن و حرکت‌های فوق تهاجم رسانه ای خود را مهیا کرده‌اند , وی با اشاره به فقه و اخلاق رسانه افزود : حوزه رسانه باید در ابعاد گوناگون مورد حمایت قرار گیرد چرا که اگر حمایت نشود توان خود را از دست می‌دهد , صفایی بوشهری نگاه انقلابی و جهادی برای حل مشکلات رسانه‌ها را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد : رسانه می‌تواند مایه اقتدار ملی و بین‌المللی و پیشرفت برای ایران اسلامی باشد که حمایت از اصحاب رسانه امر مهم و ضروری است .

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر از دیرباز در حوزه رسانه نقش افرینی داشته است افزود : استان بوشهر در دوره‌های مختلف تاریخی به عنوان کانون حرکت‌های بین‌المللی مطرح بوده و یکی از مراکز مهم در عرصه رسانه جنوب ایران و منطقه است , صفایی بوشهری گفت : جایگاه استان بوشهر در دوره‌های مختلف تاریخی در عرصه رسانه ، چاپ ، مطبوعات و جراید و با حضور شخصیت‌های مهم و قوی در 150 سال پیش تاکنون درعرصه رسانه همواره در کشور مطرح بوده است , وی یاداور شد : استان بوشهر امروز در حوزه رسانه در عرصه دیجیتال ، مکتوب ، فضاهای مختلف مجازی دارای شخصیت‌های فهمیده ، انقلابی ، فعال و خوب است و به عنوان سومین استان جوان و نخستین استان در حوزه رسانه مجازی معرفی شده است ، این درحالی است که مردم این استان علاقه ویژه ای به مطالعه دارند .

امام جمعه بوشهر با تاکید بر تشکیل جبهه مقاومت رسانه در استان بوشهر بیان کرد : استان بوشهر با توجه به ظرفیت و قابلیتی که دارد می‌تواند به عنوان پایتخت حوزه رسانه مقاومت مورد توجه قرار گیرد و امادگی برگزاری هر گونه همایش و سمیناری در این حوزه را دارد , برچسب‌ها بوشهر رسانه امام جمعه بوشهر غلامعلی صفایی بوشهری هفته بسیج سازمان بسیج مستضعفان.