حقوق 215 میلیونی در غیاب شفافیت

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۲:۵۸:۴۸


جوان انلاین : همزمان با انتشار فیش‌های حقوقی 215 میلیون تومانی و بالای صدمیلیونی از مدیران یک شرکت پتروشیمی ، رییس مجلس نیز در سخنانی یاداور شد که « اول مجلس را و بعد همه کشور را شفاف می‌کنیم ,» ظاهرا پس از سال‌ها تذکر رهبری و شکایت مردم ، چاره ای جز شفافیت بیشتر که تنها مانع واقعی فساد است ، باقی نمانده , شفافیت نیم بند و ظاهری و نمایشی نیز کار را قطعا بدتر می‌کند .

شفافیت یک اصل کلی است و ریشه در مفهوم عمیق مردم سالاری دینی دارد , کسی که خود را نوکر مردم می‌نامد و از مردم حقوق می‌گیرد ، نباید فیش حقوقی‌اش مخفی باشد , شفافیت فقط هم به حقوق‌ها نیست ، بحث حقوق‌ها یک جزء کوچک موضوع شفافیت است ، اما چون مردم به این چیز‌ها بیشتر حساسند ، برای مثال اورده می‌شود وگرنه اصل شفافیت یعنی هر تصمیم کلان و مدیریتی که اینده کشور را می‌سازد و هر انتصاب و انتخاب و هر قرارداد کلان و همه انچه از جنس امدوشد‌های مالی و مدیریتی و برنامه ای در دستگاه‌های حکومت است باید جلوی چشم مردم باشد .

بهانه امنیت ملی و سوء استفاده دشمنان هم به کار نمی‌اید , ان قدر که خودی‌ها از نبود شفافیت بهره‌ها می‌برند ، جای دشمن را به خوبی پر می‌کنند ! باید هرکس در مجلس و خارج از ان مقابل شفافیت ایستاد به او شک کرد و او را دوستدار فساد و همین حقوق‌های نجومی نامید , عزم رییس مجلس برای شفافیت جزم است و باید همه از این تصمیم حمایت کنند .

تا کی باید مردمی که گرفتار نان شب هستند ، بنشینند و خبر‌های نجومی بگیر‌ها را بخوانند ؟! کار مقابله با فساد از طریق شفافیت ، باید از مجلس شروع شود و سپس دولت ان را با دقت اجرا کند , ان وقت نیازی به ورود دستگاه قضا برای مجازات مفسدان نخواهد بود ، چون نوبت به انجا نمی‌رسد انتشار سه فیش حقوقی از مدیران شرکت پتروشیمی امیرکبیر ، بار دیگر بحث حقوق‌های نجومی را بر سر زبان‌ها انداخت , مدیر امور مالی ، 215 میلیون ، مدیر منابع انسانی 125 میلیون و رییس حراست 84 میلیون تومان .

این در حالی است که پنج روز پیش از انتشار این فیش‌های حقوقی با ارقام جنجالی ، مدیر امور مالی و نیز مدیر منابع انسانی این شرکت برکنار و افراد جدید جایگزین ان‌ها شده بودند , اخبار غیررسمی حکایت از برکناری نفر سوم ، یعنی مدیرکل حراست شرکت هم دارد , روشن نیست که دلیل جایگزینی ان‌ها با افراد جدید ، همین موضوع میزان حقوق ان‌ها بوده یا بحث دیگری در میان است .

تا لحظه نگارش این گزارش ، مدیران پتروشیمی امیرکبیر در مورد افشای این فیش‌های حقوقی « سکوت » کرده و حاضر به گفتگو با خبرنگار صداوسیما هم نشدند , محسن ادیبی ، رییس روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به خبرنگار صداوسیما گفت که موضوع این فیش‌ها « هنوز مبهم » است و بررسی‌های حاکمیتی ما از طریق مراجع ذی صلاح درباره این موضوع اغاز شده است , روابط عمومی شرکت پتروشیمی امیر کبیر موظف و مکلف به روشنگری و شفاف‌سازی فیش‌های نجومی صادر شده در این شرکت است و در صورت هرگونه مقاومت از سوی شرکت درباره رفع ابهام‌ها ، موضوع از سوی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی پیگیری خواهد شد .

» با این حال ، مدیر سابق امور مالی شرکت ، که یکی از افرادی است که فیش حقوقی منتسب به او منتشر شده ، این فیش را « جعلی » خواند , اما فیش حقوقی واقعی را هم منتشر نکرد ! مجتمع پتروشیمی امیرکبیر در بندر امام خمینی در جنوب منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در زمینی به مساحت 55 هکتار واقع است , بیش از 51 درصد از شهام این شرکت متعلق به بانک رفاه کارگران ( زیر مجموعه وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی ) و حدود 11 درصد سهام ان متعلق به سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است .

فیش حقوقی اصلی را منتشر کنید ! ف , ر مدیرمالی سابق پتروشیمی امیرکبیر ، فیش حقوقی منتسب به خود را « جعلی » خوانده و این اقدام را در راستای انچه « سناریوی حذف و پرونده‌سازی برای مدیران بومی پتروشیمی امیرکبیر » توصیف کرده ، دانسته است , صحت و سقم ادعا‌های او البته روشن نیست .

اما کاری که او می‌توانست برای اثبات ادعاهایش انجام دهد ، انتشار فیش حقوقی واقعی در برابر این فیشی که جعلی می‌خواند ، بود , اگر او فیش اصلی را منتشر کند ، طبعا افکار عمومی حقیقت ماجرا را مقابل خود خواهند دید و حرف او اثبات خواهد شد , هفته گذشته و در جریان رسیدگی به یک فقره شکایت از سوی وزارت نفت علیه خبرنگار منتشر کننده فیش‌های حقوقی دو مدیر و مشاور در وزارت ، برای متهم از سوی شعبه چهارم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه ( کارکنان دولت ) قرار منع تعقیب صادر شد و در بخشی از رای منتشر شده ، با تاکید بر اصل « اصل شفافیت و دسترسی سریع و اسان مردم به اخبار ، اطلاعات و اسناد موجود در نزد نهاد‌های دولتی » امده : « قانونگذار از محرمانه تلقی نمودن اسنادی که افشای ان‌ها لطمه و خسارتی به مصالح اداری سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی وارد نمی‌اید جلوگیری نموده است .

» لذا فیش حقوقی کارمندان و مدیران دولتی محرمانه نیست و از انجا که این فرد ، فیش منتشره را جعلی خوانده ، لازم است برای اثبات ادعای خویش ، فیش اصلی را منتشر کند , شفافیت اگر قانون و لازم الاجرا شده بود ، اکنون با چنین وضعیتی مواجه نبودیم , حقوق‌های نجومی ، ماجرایی حل نشده بهار سال 95 و در دومین سال دولت حسن روحانی بود که افشای چند فیش حقوقی و ارقام نجومی ان‌ها جنجالی را در فضای رسانه ای و مجازی کشور ایجاد کرد .

دولت قول رسیدگی داد ، و رهبری در خطبه‌های نماز عید فطر ان سال (16 تیر ) این حقوق‌ها را « برداشت‌های غیرمنصفانه و ظالمانه از بیت المال » دانستند که « نامشروع » و « گناه » است و « باید برگردانده بشود », ایت الله خامنه‌ای همچنین خواستار مجازات افرادی شدند که « بی قانونی » کرده‌اند و یا اگر « سوءاستفاده » از قانون شده ، « برکنار » شوند , ایشان در ان سخنان ، چندباره تاکید کردند که « مسئله عزل کردن و برکنار کردن و برگرداندن انچه از بیت المال به صورت نامشروع خارج شده است ، این را در دستور قرار بدهند .

این وظیفه همه است ؛ مردم نسبت به این مسئله اهمیت می‌دهند و اگر چنانچه این قضیه اتفاق نیفتد و دنبال‌گیری نشود ، اعتماد مردم به نظام کاسته می‌شود که این فاجعه بزرگی خواهد بود ,» سوم شهریور همان سال ، رهبری مجدد در دیدار اعضای هیئت دولت تاکید کردند که « از مسئله حقوق‌های نجومی اسان عبور نکنید ,.

, به مردم بگویید که چه کار کردید , در این قضیه ، مردم اعتمادشان ضربه خورده .

» با این حال ، ماجرای حقوق‌های نجومی حل نشد و هر از چند گاهی ، خبری از ان منتشر شده و جنجال به پا می‌شود , 7 اذر همان سال ، رهبری در دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش فرمودند : « ناتمام ماندن کارها ، سوال و اشکال ایجاد می‌کند و متاسفانه اکنون این وضعیت در بعضی از بخش‌های مختلف کشور دیده می‌شود که از جمله این مسائل موضوع حقوق‌های نجومی است و این موضوع از مسائل مهمی است که نتیجه رسیدگی به ان برای مردم روشن نشد و سوالات در ذهن مردم باقی ماند ,» شفافیت ، راهی برای مبارزه با فساد روز گذشته ، محمدباقر قالیباف ، رییس مجلس شورای اسلامی در بخشی کوتاه از سخنرانی خود در هفتمین اجلاسیه کنگره ملی همفکری بسیج دانش اموزی با تاکید بر موضوع شفاف‌سازی عنوان کرد : « این موضوع را از پیش از ورود به مجلس پیگیری می‌کردم و اکنون خود را متعهد به ان می‌دانم ، اما شفاف‌سازی فقط برای مجلس نیست و باید در همه دستگاه‌ها اجرا شود .

با صراحت بگویم ، اول مجلس شفاف خواهد شد و سپس این شفافیت به همه حوزه‌ها گسترش پیدا خواهد کرد ,» موضوع شفافیت نهاد‌ها و دستگاه‌ها و میزان پرداختی‌ها و نحوه تعاملات نمایندگان و وزرا و نهاد‌های مختلف در کشاکش جدل‌های سیاسی همچنان خاک می‌خورد و طرح ان در مجلس هنوز تبدیل به قانون نشده است , در حالی که شفافیت در مسائل مختلف ، از جمله میزان پرداختی‌ها راه فساد و دست متخلف را می‌بندد .

اگر مدیران دولتی ، بدانند که همه مردم از میزان دریافتی انان مطلع می‌شوند و گویی این حقوق ، مقابل چشم 85 میلیون ایرانی به انان داده می‌شوند ، طبعا هر پولی را دریافت نخواهند کرد ، گرچه بند‌های قانونی برای دریافت ان دست و پا کرده باشند ! به نظر می‌رسد شفافیت ، چون با منافع بسیاری مدیران تعارض دارد ، برای تبدیل به قانون شدن راه سختی در پیش دارد , چنانکه در مجالس گذشته و حتی مجلس دهم که دست اصلاح‌طلبان با ان همه ادعا‌های مبارزه با فساد بود ، تصویب نشد , اما اکنون از ریاست مجلس و نمایندگان کنونی با سابقه انقلابی‌گری و شعار هایی که هنگام ورود به مجلس دادند ، انتظار بیشتری می‌رود .

قدم اول مبارزه با فساد در دولت است روزی که سید ابراهیم رییسی بعد از ثبت نام در انتخابات ، دلیل حضورش را « مبارزه با فساد » دانست ، برخی به تمسخر پرداختند که جای مبارزه با فساد در قوه قضاییه است و نه قوه مجریه و اگر رییسی در مبارزه با فساد جدی است ، باید در همان قوه قضاییه بماند , حال انکه این تمسخر‌ها حتی صرف نظر از رویکرد غیراخلاقی ان ، نمایان کننده بی اطلاعی و البته کم سوادی از روند مبارزه با فساد است , مبارزه و مانع‌تراشی برای فساد و بستن راه‌های ان ابتدا در ساختار‌های اداری و دولتی باید انجام شود و اگر ان‌ها به هر دلیلی موفق نشدند ، کار به برخورد قضایی و مجازات می‌رسد .

خیلی ساده است ؛ پیشگیری بهتر از درمان است , در جهان هم « مبارزه با فساد » از وعده‌ها و شعار‌های اصلی نامزد‌های ریاست جمهوری و نخست وزیری است , حالا همین مورد هم روشن می‌کند که اول باید گلوگاه‌های فساد در دولت بسته شود و اگر دولت نخواست یا نتوانست ، کار به قوه قضاییه می‌رسد .

موضوع فیش‌های نجومی حالا باید به قوه قضاییه هم برسد , عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : الف درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,alef.

ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « الف » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33752573 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , حکم اعدام ارمان عبدالعالی اجرا شد / سحرگاه امروز قاتل 5 میلیارد تومان دیه را پذیرفت تا قصاص نشود پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده 7 محصول گروه خودروسازی سایپا بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی 8 میلیون تومان شد بررسی طرح سامان‌دهی بازار خودرو به هفته بعد موکول شد خبر بعدی : اختلاف 20 میلیونی برای انتقال پدیده صرب به یونتوس ستاره صرب باشگاه فیورنتینا ممکن است در پنجره انتقلات زمستانی راهی یونتوس شود , به گزارش " ورزش سه "، باشگاه یونتوس این فصل مشکلاتی در امر گلزنی داشته و همین باعث شده تا سران این باشگاه ایتالیایی به فکر تقویت خط حمله تیم تحت هدایت ماسیمیلیانو الگری بیافتند .

بر اساس گزارش گاتزتا دلو اسپورت ؛ یونتوسی‌ها خود را اماده ارائه پیشنهادی 50 میلیون یورویی به فیورنتینا برای به خدمت گرفتن دوشان ولاهویچ در پنجره نقل وانتقالات زمستانی پیش رو می‌کند , طبق این گزارش ؛ فیورنتینا برای موافقت با جدایی مهاجم صربستانی خود 70 میلیون یورو می‌خواهد ، اما مذاکراتی که یونتوس با مدیر برنامه‌های ولاهویچ داشته ، نشان می‌دهد که او برای پیوستن به یوه علاقه مند است , پاری سن ژرمن ، اتلتیکومادرید ، تاتنهام و منچسترسیتی هم وضعیت دوشان ولاهویچ را زیرنظر دارند و با یونتوس برسر جذب او رقابت خواهند کرد .

این مهاجم صربستانی که در سال 2018 از پارتیزان بلگراد به فیورنتینا پیوست ، تاکنون در 98 بازی برای این تیم به میدان رفته و امار 41 گل زده و 6 پاس گل را از خود برجای گذاشته است , ولاهویچ 21 ساله این فصل هم عملکرد خوبی داشته و در 14 بازی ، ضمن به ثمر رساندن 12 گل برای بنفش پوشان فلورانس ، دو پاس گل هم برای هم تیمی هایش ساخته است , او تا پایان ماه ژوئن 2023 با فیورنتیا قرارداد دارد و این باشگاه ایتالیایی برای سود بردن از انتقال او ، در پنجره زمستانی یا تابستان اینده بایداقدام به فروش این بازیکن کند .

فیورنتینا یونتوس.