به فکر نخبگان

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۲:۳۳:۴۲


گروه سیاست سایت فردا – طبیعی و واضح است که تحلیل گران در عرصه سیاست به موضوعات مختلف از منظر خود و با گرایش سیاسی خود می‌نگرند و می‌نویسند , در اینجا اما سعی داریم با کنار هم قرار دادن این تحلیل‌ها ، مسائل را فارغ از جناح بندی‌های سیاسی بررسی کنیم , در بسته پیش رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح بندی‌های سیاسی بخوانید .

انگور را دانه دانه می‌خورند ! حسین شریعتمداری امروز در « کیهان » نوشته است : «1- شخصی را حکایت کرده‌اند که سبدی از انگور پیش روی نهاده و به خوردن مشغول بود , او برخلاف معمول ، انگور را با خوشه به دهان می‌کشید و در یک چشم بر هم زدن می‌بلعید و چوب خالی از دانه‌های انگور را بیرون اورده و به این سوی و ان سوی پرتاب می‌کرد , عابری با مشاهده این حالت به او گفت ؛ عموجان ! انگور را دانه دانه می‌خورند ، نه خوشه ، خوشه ! و یارو درحالی که به خوردن مشغول بود ، در پاسخ گفت ؛ انکه دانه دانه می‌خورند بادمجان است ، نه انگور ! 2- دیروز فیش‌های حقوقی کارکنان شرکت دولتی پتروشیمی امیرکبیر منتشر شد .

حالا نیم نگاهی به سه نمونه از میزان حقوق‌های ماهیانه سه تن از مدیران این شرکت بیندازید , « ف - ر »، مدیر مالی 215 میلیون تومان , « ع - ج »، مدیر منابع انسانی 125 میلیون تومان و « ‬ ح - الف » رییس حراست ( کسی که وظیفه‌اش گزارش پلشتی‌ها به مقامات مسئول است ) 84 میلیون تومان و .

,, 3- همه ساله بیش از 70 درصد بودجه کل کشور به شرکت‌های دولتی ( از جمله شرکت یاد شده ) اختصاص داده می‌شود ( سال گذشته 75 درصد بودجه و امسال اگرچه هنوز رقم رسمی اعلام نشده است ولی گفته می‌شود که درصد ان افزایش هم یافته است ).

بر اساس امار موجود از 398 شرکت دولتی ، 323 شرکت زیانده هستند و سوال این است که هفتاد و چند درصد بودجه کشور که از سفره توده‌های مردم برداشته می‌شود ، به حلقوم چه کسانی ریخته می‌شود ؟! بدیهی است که شرکت‌های کارامد و مدیران لایق بیرون از این دایره‌اند , 4- همان دیروز ، یکی از کانال‌های خبری نزدیک به دولت خبر داد که اقای رییسی ، رییس جمهور محترم کشورمان بلافاصله بعد از انتشار خبر حقوق‌های نجومی مورد اشاره ، دستور برکناری مدیران شرکت یاد شده را صادر کرده‌اند , اقدامی درخور تقدیر که از جناب رییسی غیر از این هم انتظار نرفته و نمی‌رود .

ولی این اقدام اگرچه شایسته تحسین است ولی کامل نیست و به دو اقدام بسیار ضروری و حیاتی دیگر نیاز دارد , اول ؛ اینکه مدیران حرامخوار برای مجازات به قوه قضاییه معرفی شوند , دوم ؛ در حالی که بیش از سه ماه از شروع به کار دولت انقلابی و مردمی جناب رییسی می‌گذرد ، کار بررسی صلاحیت برخی از مدیرانی که در دولت قبل به بدنه قوه اجراییه تزریق ( بخوانید تحمیل ) شده‌اند و از شایستگی لازم برای حضور در مسئولیت‌های حساس برخوردار نیستند ، صورت نپذیرفته است .

بدیهی است که دولت از مدیران و مسئولان شایسته فراوانی برخوردار است و تعداد نالایق‌ها اندک و کم شمارند ولی همین تعداد اندک با اقدامات پلشت خود ، از یک سو برای ملت و دولت مشکل می‌افرینند و از سوی دیگر به موقعیت و شخصیت مدیران لایق فراوانی که ساختار اصلی دولت را تشکیل داده‌اند ، لطمه می‌زنند ,» عباس عبدی و « دیگه تمومه ماجرا » محمد مهاجری در یادداشتی که « اعتماد » منتشر کرده ، نوشته است : « نقد اقای عباس عبدی به اصلاح‌طلبان و واکنش برخی محافل وابسته به این جناج و سپس دفاع او از نوشته‌اش ( که در روزنامه اعتماد چاپ شد ) به گمانم ازجمله اقدامات موثر در تاریخ اصلاح‌طلبی است , صرف نظر از موضوعاتی که اقای عبدی به انها ورود کرده ، همین که یک چهره پرسابقه و شناخته شده در میان اصلاح‌طلبان ( با حفظ دیدگاه و پرنسیب سیاسی‌اش ) به نقد درون جناحی پرداخته و باصراحت و بی رحمانه ، روش‌های اصلاح‌طلبان را در مقاطع مختلف و به ویژه در انتخابات اخیر به چالش کشیده مورد استقبال قرار گیرد .

این نقد صریح ، شاید برای اصولگرایان فرصتی به شمار‌اید تا به زعم خود از نقاط ضعف حریف نهایت استفاده را ببرند و در بزنگاه‌های سیاسی بعدی مثلا انتخابات مجلس دوازدهم و ریاست جمهوری چهاردهم ، با چشم بازتر ! وارد عمل شوند و نتیجه را باز هم به نفع خود رقم بزنند ، اما اگر اندیشمندانه به نقد عبدی بنگرند ، ان را به مثابه یک اینه می‌یابند که خودشان هم در ان پیدا هستند , عباس عبدی ، انتقاد اصلی‌اش به تصلب و تعصب جریان اصلاح‌طلب ( لااقل بخشی از ان ) است , این ویژگی به باور عبدی باعث شده جریان متبوعش حتی خطاهای خود را نبیند ، چه برسد به اینکه درصدد جبران براید .

هم جناحی‌های اقای عبدی از نگاه او کارشان فقط این است که دور هم نشسته و جلسات بیهوده برگزار کنند ؛ بی انکه هیچ خروجی به دردخوری داشته باشد , اگر این جمله را یک خبر درون تشکیلاتی فرض کنیم ، معنایش این است که اصلاح‌طلبان که دو دهه قبل به عمل گرایی شهرت داشتند هم اینک در لاک رخوت و بی حالی فرو رفته‌اند و کاری از دستشان برنمی‌اید , عبدی در اینجا سوت یک قطار کهنه را به صدا درمی اورد تا شاید مسافران به خود ایند .

بیانیه اخیر اصلاح‌طلبان تا حد قابل توجهی ، مسولیت گریزی اصلاح‌طلبان را نشان می‌دهد و در بخش هایی از ان « کی بود کی بود من نبودم » کاملا موج می‌زند و عبدی این ویژگی را کاملا دریافته و به انها نهیب می‌زند , حقیقیت این است که اصلاح‌طلبان همواره به لحاظ تشکیلاتی مقتدرتر ، هماهنگ تر و موثرتر از اصولگرایان عمل کرده‌اند , جناح چپ حتی قبل از پیروزی انقلاب ( از این جهت ) در مقایسه با جناح راست ، پیشروتر عمل می‌کرد .

در دهه‌های 60 و 70 نیز این برتری از ان چپ‌ها بوده است , معهذا در دهه 80 و البته پس از تنگناهای سیاسی که توسط شورای نگهبان و ,.

, به وجود امد ( که می‌توانست ترمز فعالیت انها نباشد ) این پیشرو بودن خود را از دست داد , در انتخابات 1392 و 1396 با تسامح نسبت به دیدگاه‌های ایدئولوژیک ، عمل گرایانه وارد رقابت شد و از حسن روحانی حمایت کرد .

برخی اصلاح‌طلبان اصرار دارند این حمایت را خطایی بدانند که در ان مقطع ناگزیر از ارتکابش بوده‌اند حال انکه عباس عبدی معتقد است انحراف از همان سال 1384 شروع شده و اصلاح‌طلبان با حرکت در سراشیبی ، به امروز رسیده‌اند , و نکته اخر اینکه ، عباس عبدی تنها کسی نیست که به نقد درون تشکیلاتی خود می‌پردازد اما دو تفاوت محسوس بین عبدی و دیگران وجود دارد , نخست اینکه عبدی از گذشته اصلاح‌طلبانه‌اش تبری نجسته و ضمنا طلبکارانه برخورد نمی‌کند و دوم انکه با وجود نقد تند ، برخلاف دیگر منتقدان ، ایه یاس نمی‌خواند و گمان ندارد که « دیگه تمومه ماجرا ».

بسیج و دولت سیزدهم محمدجواد اخوان امروز در روزنامه « جوان » نوشته است : « یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های ارزشمند انقلاب اسلامی ، « بسیج » است که در طول چهار دهه گذشته در بسیاری از گلوگاه‌های تاریخی به کمک نظام امد و بار‌های بزرگی را از دوش دستگاه‌های مسئول برداشته است , اینک که کارامدی نظام‌های اجرایی ، یکی از چالش‌های اساسی کشور در سال‌های اخیر است ، بسیج به عنوان سرمایه اجتماعی نظام و تبلور نقش افرینی عمومی و تخصصی مردم در حاکمیت جمهوری اسلامی ایران ، همچون گذشته می‌تواند پاسخگوی مناسبی برای این مسئله و مسائلی ازاین دست باشد , هرچند دولت گذشته چندان از این ظرفیت عظیم به سود کارامدی بهره نجست ، اما امید می‌رود که دولت سیزدهم نسبت به این فرصت ارزشمند بی توجه نباشد ؛ برخی از مهم‌ترین فرصت‌های موجود در ان را در ادامه بررسی می‌کنیم .

الف - یکی از مهم‌ترین موانع کارامدی نظام اجرایی ، وجود تزاحماتی است که باعث اتلاف انرژی جریان‌های فعال کشور است و از جمله این تزاحمات ، تزاحم‌های میان دستگاهی و بین دستگاه‌ها و جامعه است , ,.

, تزاحمات نهادی و اجتماعی مانع کارامدی نظام اجرایی است و همان گونه که پیداست ، وجود ظرفیتی همچون بسیج با ویژگی‌های مردمی - حاکمیتی می‌تواند در حل بخش عمده ای از این چالش‌ها مفید فایده واقع شود , ب - از دیگر موانع کارامدی ، نگرش بوروکراتیک و فرسودگی برخی سامانه‌های موجود است ، به گونه ای که گاه برخی تصمیمات مهم و راهبردی که اتفاقا موردقبول نخبگان و جامعه نیز هست در میان چرخ دنده‌های فرسوده و کند بدنه دستگاه‌های اجرایی متوقف شده و سال‌ها به طول می‌انجامد .

,,.

اکنون بسیج به عنوان مهم‌ترین منبع رشد و تسری گفتمان جهادی در جامعه و با وجود ظرفیت عظیم انسانی نیروی « مومن جهادی » می‌تواند رهاورد‌های بی نظیری را در دهه چهارم انقلاب اسلامی در حل چالش کارامدی به ارمغان اورد , ج یکی دیگر از موانع کارامدی ، عدم چرخش نخبگانی و خصوصا نسلی در حوزه‌های مدیریتی است , .

,, تا دیر نشده است باید برای این مهم چاره ای اندیشید و یکی از بهترین ظرفیت‌های پرورش سرمایه انسانی در تراز انقلاب اسلامی ، بسیج است که لزوم توجه هرچه بیشتر دستگاه‌های مسئول به این فرصت راهبردی را نشان می‌دهد .

البته شایان ذکر است بهره‌گیری از این مجموعه عظیم و جریان‌سازی برمبنای ان ، نیازمند توجه به چند نکته اساسی است : 1, مسئولان ، موثرین و احاد بسیج در سراسر کشور مسئولیت و رسالت تاریخی خود را در این امر سرنوشت ساز شناخته و برای نقش افرینی عمومی و تخصصی خود طرح ریزی ویژه داشته باشند , 2.

جریان مستمر تربیت سرمایه انسانی که در جهت نیروی تراز انقلاب اسلامی است ، بی وقفه ادامه یافته و بر توان و عزم بر ان افزوده گردد , 3, متولیان امور کشور خصوصا در دولت سیزدهم نیز در جهت شناخت ظرفیت‌ها و استعداد‌های عظیم انسانی این مجموعه و بهره‌گیری هرچه بیشتر از ان تلاش کنند و حمایت‌های لازم را از گسترش این تفکر ، روحیه و تشکیلات پیش برنده ان بنمایند .

د , مهم‌ترین حوزه ای که ناکارامدی نظامات موجود در ان رخ می‌نماید و به چشم اسفندیار کشور نیز تبدیل شده است ، حوزه اقتصادی است , می‌توان گفت ناکارامدی نظام اقتصادی کشور منشا عمده نارضایتی‌ها و بستر بسیاری از سوءاستفاده‌های بدخواهان ملت ایران بوده است .

اکنون ، به نظر می‌رسد مقاوم‌سازی اقتصاد و تکیه به پیشرفت درون زا ، یگانه راه حل عبور از چالش مزمن اقتصادی کشور است که دستیابی به این جایگاه ، نیازمند عزم عمومی نخبگان و احاد جامعه در اجرای دقیق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و نیز به میدان اوردن همه ظرفیت‌ها ، از جمله ظرفیت بی بدیل بسیج است ,» مهاجرت نخبگان جاوید قربان اوغلی امروز در سرمقاله « شرق » نوشته است : « امار و ارقام مهاجرت اقشار مختلف و از جمله نخبگان علمی در چند سال گذشته در کشور به طرز نگران کننده ای افزایش یافته و بر اساس شواهد مستند در دسترس و قابل راستی ازمایی همچنان با شیب درخور توجهی رو به تزاید است , .

,, در اسیب شناسی گرایش شدید به مهاجرت و عوامل تاثیرگذار بر ان ، موضوعاتی مانند مشکلات اقتصادی ( بی کاری ، تورم ، فساد )، ناکارامدی مدیریت کلان ، نابرابری در برخورداری از فرصت‌های شغلی ، تبعیض در حقوق شهروندی ، فقدان تصویری روشن از اینده ، ناامیدی از اصلاح ، مسئله ازادی‌های مدنی ، دخالت در زندگی خصوصی ، برخورداری از زندگی بهتر و با کیفیت و نگرانی از اینده تحصیلی و شغلی فرزندان را می‌توان برشمرد .

,,.

جامعه شناسان بر این باورند که رضایت مندی ، امنیت ، برخورداری از ازادی‌های قانونی ، برابری شهروندان در برابر قانون ، برخورداری بی دغدغه از حداقل‌های ممکن برای زندگی شرافتمندانه ، امید و اطمینان از اینده ای مطمئن برای فرزندان محرک‌های قابل استنادی برای کشیدن ترمز گریز از کشور است , ,.

, این درد مهلک که کشور را در معرض خطر تهی شدن از سرمایه‌های فکری و مادی قرار داده و رهبری نیز به تازگی نسبت به ان واکنش نشان داد ، چگونه می‌توان درمان کرد , پاسخ به این سوال در شرایط مناسبات اجتماعی شکل گرفته و قوام یافته در سالیان گذشته کشور سهل و نیازمند تغییرات در شیوه حکمرانی بر مردم ، ارام‌سازی فضای بین‌المللی در سیاست خارجی ، رفع موانع توسعه و تحقق اهداف مندرج در سند چشم‌انداز 1404 است .

تحقق چنین شرایطی در وهله اول نیازمند نگاه یکسان به شهروندان ، کنار گذاشتن اقداماتی که کرامت انسانی را به چالش می‌کشد ، برخورداری از حقوق مصرح در قانون برای همگان ، پرهیز از کنکاش در باورهای افراد ، دخالت نکردن در زندگی خصوصی ، رجحان دانش بر نمایش متملقانه و پرهیز از درجه بندی شهروندان است , تا زمانی که بسیاری از مدال اوران المپیادهای علمی و دانش اموختگان فرهیخته ، حتی پس از فارغ التحصیلی به دلیل موانع « سلیقه ای » دستگاه‌های جذب نیروی انسانی ، امیدی به کسب جایگاه و موقعیت مناسب علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور نداشته باشند ، کسب موقعیت‌های علمی و مدیریتی به زندگی شخصی یا فعالیت‌های اجتماعی انها سنجاق شده باشد و نمایندگان مجلس به جای برداشتن موانع ریل‌گذاری زیرساخت‌های توسعه ، به حق انتخاب و سبک زندگی مردم پرداخته و به مداخله در خصوصی‌ترین ابعاد زندگی شهروندان ، محدودیت اینترنت به بهانه صیانت و ,.

, مشغول است ، نمی‌توان جوان نخبه را با « نصیحت » در کشور نگه داشت و مانع از جذب او در بهترین دانشگاه‌های جهان و دسترسی به پیشرفته‌ترین امکانات علمی شد , تکریم نخبگان علمی و سرامدان فکر و اندیشه در گرو کنار گذاشتن باندبازی‌های برخاسته از روابط و توصیه‌های خاص و حاکمیت شایسته سالاری در مناصب حکومتی است .

اعتماد به نخبگان و به کارگیری انان در ساختار بوروکراسی برای رشد و توسعه کشور و اصلاح فرایندهای غلط و باز گذاشتن دست انان برای ارائه راهکارهای پیشرفت‌های کشور گام اول این مسیر است , به دو نمونه تفکر و برخورد با موضوع در سطح بالای تصمیم‌گیری کشور که خود شاهد ان بودم ، اشاره می‌کنم ، با این امید که مشغولیت مسئولان درگیر مشکلات انبوه کشور ، خواسته و ناخواسته انان را از تفکر و برنامه ریزی برای حل این معضل غافل نکند ,» گل طلایی رییسی در 100 روز ابتدایی دولت سعید ساداتی امروز در یادداشتی برای « وطن امروز » نوشته : « هر چند سیدابراهیم رییسی هیچ گاه مانند رییس جمهور پیشین وعده 100 روزه به مردم نداد اما اذهان چشم انتظار بود تا ببیند پس از گذشت 100 روز از روی کار امدن دولت جدید چه گره هایی از کار مردم باز می‌شود .

شاید عده ای واکسیناسیون عمومی را مهم‌ترین دستاورد دولت در این مدت عنوان کنند اما به عقیده نگارنده ، مهم‌ترین اتفاقی که در طول این یکصد روز ابتدایی افتاد ، بازگشت اعتماد عمومی به نهاد اجرایی کشور بود , هیچ کس ماجرای ابان 98 را فراموش نمی‌کند , شاید روزی که رییس جمهور با لحنی تمسخر امیز خطاب به مردم گفت : « خود من هم صبح جمعه متوجه شدم !» نفهمید چه تیشه ای به ریشه اعتماد افکار عمومی به عالی‌ترین نهاد اجرایی کشور زده است .

اتفاقات ابان 98 را با ماجرای هک سامانه سوخت و اعتراضات مردمی اصفهان می‌توان مقایسه کرد , اینکه در زندگی عادی و روزمره مردم خلل وارد شود و انها را عصبانی و معترض کند امری طبیعی است اما نوع رفتار اعتراض امیز انها تنها و تنها به یک موضوع ساده برمی‌گردد و ان اینکه دولتمردان را در کنار خود یا مقابل خود ببینند , مردم ابان 98 دولتمردان را در جایگاهی دیدند که نگاه بالا به پایین دارند و همین نگاه متکبرانه بیشتر مردم را عصبانی کرد اما در نقطه مقابل ، ابان 1400 وقتی شخص اول اجرایی کشور یک اجلاس مهم بین‌المللی را رها می‌کند و دوشادوش مردم در پمپ بنزین‌ها حاضر می‌شود ، ماجرا متفاوت می‌شود .

البته اعتماد عمومی به دولتمردان یک شبه حاصل نمی‌شود اما مردم ایران در طول تاریخ ثابت کرده‌اند قدرشناسند و اگر برای شان یک قدم برداشته شود ، انها ده‌ها قدم برای دولت و حکومت برمی‌دارند , نمونه بارز این قدرشناسی را می‌توان در مراسم تشییع پیکر مقدس شهید حاج قاسم سلیمانی مشاهده کرد ؛ روزی که همه ایران برای مردی که خودش را وقف همه ایران کرده بود بسیج شد و به خیابان امد , 100 روز ابتدایی دولت رییسی هم همین است ؛ مردم تفاوت قائل می‌شوند بین رییس جمهوری که « صبح جمعه » متوجه اخبار می‌شود با رییس جمهوری که حتی اخر هفته‌اش هم تعطیل نیست و به قلب مردم سفر می‌کند .

هر چند دولت فعلی نقاط ضعف زیادی دارد اما باید بابت بازگشت این اعتماد عمومی به حاکمیت قدردان دولتمردان فعلی بود , به جرات می‌توان گفت این بزرگ‌ترین چالش رییسی در اغاز به کارش در دولت بود , قطعا حل مشکلات اقتصادی - سیاسی - اجتماعی بدون اعتماد مردم غیرممکن است .

وضعیت بحرانی امروز یک عمل جراحی سنگین می‌طلبد ؛ عملی که اول باید پای اعتماد بیمار به طبیب در میان باشد ؛ بعد تبحر طبیب ,» حساسیت‌های قومی واجتماعی دوران خشکسالی جعفرگلابی روزنامه نگار امروز در یادداشتی برای « ارمان ملی » نوشته است : « در حال حاضر به جز تمهیدات ویژه و اساسی وگسترده ای که باید برای تامین اب کشور صورت گیرد و حتی در سیاست‌های کلی دخالت داده شود ، توزیع اب‌های موجود از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است که اندکی بی دقتی ممکن است به تنش‌های گسترده اجتماعی منجر شود و بحران خشک سالی را وارد فاز اجتماعی و قومیتی کند و خسارت‌ها را به نقطه اوج خود برساند , بر همین اساس به نظر می‌رسد که برای تصمیم‌گیری در این امور قوانین و رویه‌های جاری ازکارامدی لازم برخوردار نیستند ولازم است که شواری عالی اب با حضور وحق رای استانداران و نمایندگان هر استان و حتی نمایندگانی از قوه قضاییه و همچنین نهادهای مدنی و محیط زیستی کامل تر شود تا تصمیمات متخذه جامع تر و عادلانه تر شوند و ظرفیت پذیرش عمومی پیدا کنند .

مسلما درشرایط سخت ابی لابی‌ها و ذی نفعان هر منطقه به میزان قدرت و نفوذ خود ورود پیدا می‌کنند و عدالت در تصمیم‌ها را مخدوش می‌سازند , منطقه ای که از مراکزصنعتی بزرگ برخورداراست قطعا از توان لابی‌گری بیشتری برخوردار است و امکان تاثیرگذاری برسیاست‌ها را دارا خواهد بود , تاثیرهایی که مورد توجه جدری مردم است و از ان در نمی‌گذرند .

اگر به این نکات مهم و حساس توجه نشود بی تردید مشکلات و تشنجات اجتماعی از راه می‌رسند وگره‌ها کور و بازنشدنی می‌شوند , موضوع اب اشامیدنی وکمبود ان چیزی نیست که مردم یک منطقه هرچند محروم و فقیر باشند بتوانند از کنار ان عبور کنند وحیات خود و منطقه شان را به امان خدا رها سازند , دیدیم که بلافاصله پس ازکشاورزان و مردم اصفهان مردم شهرکرد هم به خیابان‌ها امدند و حقوق خود از منابع ابی را طلب کردند تجمعی که متاسفانه کمتربه ان توجه شد ! گویی مردم با خواسته‌های مشترک تفاوت دارند ! اگر تصمیم‌ها پیرامون تامین وتوزیع اب با دقت ، وسواس و عدالت کارشناسانه اتخاذ شوند و مردم هرمنطقه هم قانع شوند و احساس کنند که دولت حداکثر امکان ابرسانی برای مناطق را بکار برده است مسلما زیاده خواهان به حداقل خواهند رسید و می‌توان ایشان را به ملت معرفی کرد و از تشنج افرینی احتمالی شان جلوگیری به عمل اورد .

نیاز به اعتماد میان دولت و ملت در چنین بزنگاه‌های مهم و حساس خود را نشان می‌دهد که اگر برقرار باشد خوف هیچ تعارضی وجود ندارد و خصوصا نیاز به مجلسی که از متن مردم برخواسته باشد امکان تعادل افرینی را خواهد داشت , متاسفانه در موضوع مهم و دامنه دار بحران اب که این روزها درصدر اولویت‌ها قرارگرفته است خبری از نقش افرینی نمایندگان مجلس نیست و حتی صداوسیما هم سراغ نمایندگان نمی‌رود که خواسته مردم را از انها جویا شود ! وقتی انتخابات مجلس ان گونه و تحت نظارت استصوابی حداکثری برگزارشد ، باید می‌دانستند که در چنین شرایط بغرنجی نمی‌توان از موقعیت طبیعی نمایندگان و وظایف ضروری انها استفاده کرد و برارامش جامعه افزود ,» نخبگان و مراعات ساختاری سیدمهدی ناظمی ، مدرس دانشگاه امروز در یادداشتی برای « ایران » نوشته است : « چند روزی است که در پی سخنان رهبر معظم انقلاب ، مساله مهاجرت نخبگان در افق دید قرار گرفته است .

البته این جای خرسندی دارد ولی اینکه متولیان سیاسی کشور در هر موضوعی ، انقدر وظایف ذاتی خود را به تاخیر می‌اندازند تا رهبری اولویت ان را گوشزد کنند ، مایه تاسف است , درباره بی جایگاهی نخبگان ، عمدتا راهنمایی‌های عملیاتی و ساختاری وجود ندارد و اغلب به ذکر سخنان کلی و عاطفی اکتفا می‌شود , سخنان کلی در نهایت قابل تاویل به بوروکراسی به ارث رسیده از دوره پهلوی هستند .

دوره ای که در ان ، اصل ، رانتهای اقتصادی - سیاسی است و به همین خاطر نیازی هم به وجود نخبه در ان سیستم نیست , این معضلات در هشت سال دولت تکنوکرات که منجر به ضعف ارتباطات بین‌المللی و کاهش شدید سیاست‌های حمایتی شد ، اوج گرفت , باید با جسارت عمل به خرج دادن ، بوروکراسی کشور را ، در برابر تصمیم‌های سیاسی منقاد ساخت .

هیچ گاه حمایت از نخبگان مادامی که تصمیم‌های قانونی ، قاطع و دارای ضمانت اجرا اخذ نشوند ، نمی‌تواند شکل عینی پیدا کند , در ادامه به ارائه چند راهکار عملی برای جایگاه‌سازی واقعی و عینی نخبگی و نخبگان در بدنه جامعه اشاره می‌گردد ؛ برای نخبگان جوان ، ضمن تداوم مشوق‌های قبلی و نظارت بر حسن اجرای انها ، باید سهمیه ای از اشتغال دارای امنیت در کلیه نهادها و ارگان‌های حاکمیت در نظر گرفت , به این شکل که مثلا هر وزارتخانه ای موظف باشد درصد از پیش تعیین شده ای از کلیه استخدام‌های خود را از هر شکلی ، به بکارگیری نخبگان جوانی اختصاص دهد که در ان سازمان نیستند و سابقه علمی - مهارتی انها متناسب با اهداف این وزارتخانه است و سپس این سهمیه در کلیه ادارات و معاونت‌ها و شعب ان وزارتخانه و حتی شرکت‌های تابعه ، توزیع گردد .

کلیه افرادی که به عنوان نخبه در کشور ثبت می‌شوند باید از نظر شغلی ، وضع تضمین شده ای داشته باشند و نهادهای ذی ربط ، مثلا بنیاد نخبگان باید با استفاده از سهمیه فوق ، قبل از اتمام فعالیت علمی - مهارتی نخبگان ، مقدمات شغلی تمامی ایشان را در تناسب با رشته و سابقه انها فراهم اورد و نتیجه را ثبت و در تمامی مراحل ، مشکلات احتمالی پیش روی نخبگان را پیگیری و رصد کند و خود را درباره ان مسئول بداند , اعضای هیات علمی مراکزی که ارتباط وثیقی با نخبگان دارند باید در ازای معرفی نخبگان به مراکز کاری داخلی و همکاری در تثبیت جایگاه متناسب نخبگان ، از مشوق‌های جدی برخوردار باشند و بر عکس ، در صورت « بی تفاوتی محسوس و معنادار » در این باره ، چه رسد به « همکاری نامتعارف » برای انتقال نخبگان به خارج از کشور ، هزینه هایی پرداخت کنند , مشوق‌های قبلی نخبگان ، از جمله معافیت سربازی باید به شکل کارامدتری بازنگری شود تا به عنوان یک مانع برای اغاز به کار نخبگان تلقی نگردد .

همچنین دستگاه هایی که از نخبگان استفاده می‌کنند باید به ازای نخبگانی که جذب می‌کنند از سهم بهتری برای دریافت اعتبار و بویژه اعتبار لازم جهت فعالیت‌های توسعه ای برخوردار باشند , همچنین نخبگان غیرجوان یا نخبگانی که قبلا از سهم مناسبی در کشور برخوردار شده‌اند ، مانند پزشکان متخصص معتبر ، در صورتی که تمایل جدی برای مهاجرت دارند ، باید مالیات سنگینی بابت استفاده از امکانات کشور در طی سال‌های رشد و اعتباریابی خود پرداخت کنند و این مالیات باید به صورت مستقیم صرف توسعه اموزش و پژوهش مراکز خوش سابقه در تربیت نخبگان گردد , البته بدیهی است که هیچ مقرراتی در هنگام اجرا ، شکل ایده الی نخواهد داشت و همواره امکان افراط و تفریط هست ، ولی به نظر می‌رسد توجه به همین چند اصل ساده ، می‌تواند اصلی‌ترین دغدغه نخبگان یعنی وجود جایگاه تضمین شده شغلی ، متناسب با تخصص و شان انها را تامین کند .

» عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فردا کلیدواژه : اصلاح‌طلبان نخبگان تحلیل حقوق نجومی انقلاب اسلامی کارامدی نظام اصلاح‌طلبان دستگاه‌ها عباس عبدی مهم‌ترین ظرفیت‌ها تصمیم ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,fardanews,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فردا » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33752066 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

حکم اعدام ارمان عبدالعالی اجرا شد / سحرگاه امروز قاتل 5 میلیارد تومان دیه را پذیرفت تا قصاص نشود پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده 7 محصول گروه خودروسازی سایپا بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی 8 میلیون تومان شد بررسی طرح سامان‌دهی بازار خودرو به هفته بعد موکول شد خبر بعدی : علت مهاجرت بسیاری از نخبگان بی توجهی مسئولان است غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس ، با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه کسانی که نخبگان را برای رفتن از ایران ترغیب می‌کنند ، خائن هستند ، گفت : مهم‌ترین سرمایه هر کشور سرمایه اجتماعی ان کشور است که در حوزه سرمایه اجتماعی اعتماد نقش تعیین کننده ای دارد و در بحث اعتماد پاسخگویی به نیازهای اساسی بسیار مهم است , وی افزود : وقتی ما در حوزه‌های مختلف فرهنگی ، سیاسی و ,.

, کادرسازی می‌کنیم ، جوانان و نخبگانی که می‌توانند برای اینده کشور تاثیرگذار باشند و تاثیر جدی داشته باشند ، سرمایه‌های انسانی ما هستند , این سرمایه انسانی به راحتی به دست نیامده و حاصل تربیت و جد و جهدهایی است که انجام شده است .

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : اگر ما دقت نداشته باشیم و نتوانیم انتظارات بحق نخبگانمان را فراهم کنیم اینجاست که وسوسه‌های دیگران اثرگذار خواهد بود و زمینه برای پهن کردن تور کشورهای دیگر برای نخبگان ما فراهم می‌شود , منتظری خاطرنشان کرد : با یکی از نخبگان که صحبت می‌کردم ، ضمن گلایه مندی از بی توجهی‌ها ، حرفش این بود که من تا به کی باید برای دل خودم تولید کنم و می‌گفت که من نیازمند یک چتر حمایتی برای رساندن این محصول به تولید انبوه هستم تا بتوانم پا در مراحل بعدی تولید انبوه بگذارم , وی افزود : اگر مدیر و مسئولین نتوانند حمایت لازم را از نخبگان و کشور در حوزه‌های مختلف فراهم اورد به کشور خیانت کرده است .

چون وقتی یک نخبه از کشور خارج می‌شود هزینه تربیتش برای ما بوده اما سودش را کشور دیگری می‌برد , نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : اکثر نخبگان ما کشور و نظام را دوست دارند و می‌خواهند در کشور خود به رشد و بالندگی برسند ، اما وقتی یکسری کوتاهی‌ها را می‌بینند ممکن است اراده قبلی را نداشته باشند و متزلزل شوند که بمانند یا بروند , منتظری خاطرنشان کرد : من در جریان سفر به اصفهان نشستی با نخبگان هنری این استان داشتم ، متاسفانه تعدادی از نخبگان در اندیشه رفتن از کشور بودند ، وقتی با انها صحبت می‌کردم ، علل و عوامل اصلی انها برای رفتن همین بی توجهی‌ها به نخبگان بود .

وی افزود : با یکی از نخبگان که در حوزه گرافیک دارای تجربه ملی است صحبت می‌کردم می‌گفت که در نانوایی کار می‌کند ، با او که صحبت می‌کردم می‌گفت به هر ترتیب معاش خود را از شغل پدری‌ام ( نانوایی ) تامین می‌کنم اما توقع دارم که مسئولان به من توجه داشته باشند , انتهای پیام /.