مرز اقتصاددان و اقتصادخوان

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۲:۵۶:۱۵


پس از جلسه رییس جمهوری با جمعی از افراد صاحب نظر ، این سوال مطرح شد که مرز میان « اقتصاددان » و « اقتصادخوان » چیست ؟ در این خصوص سه نگاه وجود دارد : بر اساس نگاه اول ، اقتصاددان واقعی علاوه بر داشتن مدرک از دانشگاه‌های معتبر ، باید مبنای تحلیل‌های خود را « علم اقتصاد » قرار دهد و اظهارنظرهای خود را بر اساس پژوهش‌های عملی مطرح کند , نگاه دوم این است که اقتصاددان ، هر کسی است که درس اقتصادی خوانده و صرف داشتن مدرک اقتصادی ، بر اقتصاددان بودن فرد دلالت دارد , نگاه سوم نیز پا را فراتر می‌گذارد و معتقد است ، حتی برای اقتصاددان بودن ، نیاز به مدرک اقتصادی نیست .

بررسی کشورهای موفق نشان می‌دهد که عموما اقتصاددانانی که منشا تحول در اقتصاد بودند ، به گروه اول تعلق داشتند , اما نگاه دوم و سوم چرا طرفدار دارد ؟ مطابق بررسی‌ها ، عمدتا زمانی که سیاستمداران بخواهند طرحی را مطابق میل خود پیش ببرند ، با تاییدیه گرفتن از برخی از افراد گروه دوم و سوم ، ریسک اجرای سیاست خود را به این افراد منتقل می‌کنند , به گزارش دنیای اقتصاد ، در هفته‌های گذشته رییس جمهور نشستی را با جمعی از صاحب نظران اقتصادی برگزار کرد و در ان افراد مدعو علاوه بر پاسخ به سوالات رییس جمهور ، به ارائه نظرات و راهکارهایشان پرداختند .

البته جلسه هم اندیشی با اقتصاددانان ، تنها مربوط به دولت جاری نیست و دولت‌های پیشین نیز بسیاری از اقدامات خود را به نظر گروه اقتصاددانان گره می‌زدند تا زمینه اجرایی ان مهیا شود , اما پس از این جلسه ، سه نگاه درخصوص عیارسنجی اقتصاددانان شکل گرفت , برخی معتقدند افرادی که به عنوان اقتصاددان مطرح می‌شوند ، باید علاوه بر تحصیل در زمینه اقتصاد و داشتن مدرک معتبر دانشگاهی ، حرف‌ها و اظهارنظرهای خود را منطبق با علم اقتصاد ارائه کنند .

به عنوان مثال اگر قرار است درخصوص مهار تورم صحبت کنند ، باید مشخص شود که کدام مقاله معتبر علمی ، تایید می‌کند که مثلا می‌توان با قیمت‌گذاری دستوری و روزانه کالاها ، نرخ تورم را مهار کرد , همان طور که اقدامات پزشکی ، بر مبنای علم پزشکی صورت می‌گیرد و نه نگاه اشخاص ، اقدامات اقتصادی نیز متناسب با علم اقتصاد باید صورت گیرد , نگاه دوم اما معتقد است که هر شخصی ، از هر دانشگاهی مدرک اقتصادی داشته باشد را می‌توان اقتصاددان دانست .

حتی برخی در این گروه اعتقاد دارند که لزوما برای اقتصاددان بودن ، نیاز به مدرک اقتصادی نیز نیست , نگاه سوم نیز معتقد است که اقتصاددان حتی نیاز به تحصیلات اکادمیک ندارد و افراد صاحب نظر در حوزه اقتصاد را نیز می‌توان اقتصاددان معرفی کرد , این دو نوع نگاه اخر در تاریخ اقتصادی کشور ، باعث شده که هزینه‌های زیادی در سیاستگذاری ایجاد شود که تبعات زیادی را متوجه اقتصاد کشور کرده و افراد نیز مسولیت سیاستگذاری خود را قبول نمی‌کنند .

از این رو ، بسیار اهمیت دارد که مرز میان « اقتصاددان » و « اقتصادخوان » مشخص شود , بررسی کشورهایی که به طور موفقیت امیزی از پس اصلاحات اقتصادی برامده‌اند نشان می‌دهدکه محور اصلی اصلاحات بر روی دیدگاه اشخاصی بود که واقعا « اقتصاددان » بودند , نکته مهم اینکه بهره‌گیری از عنوان اقتصاددان ، در برخی موارد به بازی سیاستمداران تبدیل شده است و هزینه اقدامات غیرکارشناسی و سیاسی خود را به پای نظر کارشناسی « اقتصاددانان » می‌نویسند ؛ اقتصاددانانی که هیچ گاه به طور دقیق مشخص نمی‌شوند و در نتیجه مسولیتی متوجه شان نمی‌شود و در عوض امکان شانه خالی کردن را به سیاستمدار می‌دهند .

با این حال باید توجه داشت که تجربه‌های مهم در سطح جهان حاکی از ان است که اقتصاددانان می‌توانند نقش مهمی را در تحولات کلیدی اجتماعی ، اقتصادی و حقوقی بازی کنند , این سوال مهم در پی ان است که مشخص کند ایا هر فردی که در رشته اقتصاد تحصیل کرده و به دریافت مدرک دکترا در این رشته نائل امده است را می‌توان اقتصاددان نامید یا اقتصاددان شاخص معینی برای شناسایی شدن دارد ؟ جلسات با اقتصاددانان روز نوزدهم ابان سال جاری ، رییس جمهور در محل هیات دولت با جمعی از اقتصاددانان و صاحب نظران اقتصادی نشستی را به منظور تبادل نظر و گفت وگو با این کارشناسان برگزار کرد , رییسی در صحبت هایش بر این موضوع تاکید کرد که وضعیت اقتصادی در سال‌های اخیر شرایط مناسبی را طی نکرده و باید با تصمیمات کارشناسانه ، وضع موجود اقتصادی را تغییر داد .

در این نشست کارشناسان مدعو علاوه بر اظهارنظر درباره وضعیت اقتصاد ایران و مباحثی چون نرخ ارز ، تورم ، تولید و رکود ، راهکارهای خود را برای برون رفت از شرایط فعلی ارائه کردند , اما اظهارات کارشناسان حاضر در این جلسه واکنش‌های بسیاری را برانگیخت و مباحث بسیاری را حول نظرات این افراد شکل داد , برخی حتی نسبت به افراد دعوت شده و اقتصاددان خطاب کردن گروهی از انها نقد داشتند .

این مباحث تا جایی پیش رفت که برخی سیاست‌های اقتصادی مخرب اجرا شده را به باورهای اقتصاددانان نسبت دادند ؛ باورهایی که نماینده انها ، اظهارنظرهای انجام شده در جلسه با رییس جمهور بود , این موضع در برخی از اظهارنظرها باعث شد گروهی از صاحب نظران اقتصادی به این موضوع پاسخ بدهند و بار دیگر این سوال تکراری اما کلیدی مطرح شود که اقتصاددان کیست و چگونه می‌توان او را از غیر اقتصاددان تشخیص داد ؟ تفاوت محسوس « اقتصاددان » و « اقتصادخوان » سوال مهمی که در پی این اظهارات شکل گرفت ، تعریف اقتصاددان است , طبیعی است افرادی که با نظرات مطرح شده در جلسه رییس جمهور با صاحب نظران اقتصادی مخالف هستند به این ادعا که « صحبت‌های مطرح شده در نشست ، انعکاس نظر اقتصاددانان است » واکنش نشان بدهند .

در این میان برخی به این موضوع اشاره کردند که اگر رییس جمهور در استفاده از نظر اقتصاددانان جدی است می‌توانست به جای برگزاری چنین نشستی از صاحب نظران بخواهد راه حل‌ها و سیاست‌های پیشنهادی شان را در یک متن مشخص ارسال کنند و رییس جمهور نظرات ایشان را برای اگاهی عموم منتشر کند ؛ این امر موجب خواهد شد که عیار صحبت‌های مدعوین به طور جداگانه مشخص شود و اظهارات هر فرد به پای « اقتصاددانان » نوشته نشود , واکنش‌های دیگری ، تعاریف خاصی از مفهوم اقتصاددان ارائه دادند که این تعاریف خود با واکنش هایی مواجه شد , بدیهی است که مرز محسوسی میان اقتصادخوان و اقتصاددان وجود دارد ؛ افراد ممکن است به واسطه گذراندن دوره‌های تحصیلی یا مطالعات و تجارب شخصی توانایی ارائه نظرات کارشناسی را پیدا کنند و از انها به عنوان صاحب نظر اقتصادی یاد شود اما لزوما چنین افرادی را نمی‌توان اقتصاددان نامید .

نکته مهمی که درباره اقتصاددان می‌توان موردتوجه قرار داد این است که اقتصاددان می‌تواند به واسطه تسلط خود ، در بعضی مسائل منشا تحولات مهمی شود و اثرات قابل توجهی در جامعه بگذارد , مساله ای که نمونه‌های تاریخی مهمی دارد , بنابراین باید توجه کرد که هر کسی که دروس اقتصادی را خوانده ( چه به شکل اکادمیک یا غیراکادمیک ) اقتصاددان نیست ، بلکه اقتصادخوان است .

اقتصاددان کیست ؟ سوال مشخص این است که ایا واقعا می‌توان عیاری را برای اقتصاددان مشخص کرد ؟ در این خصوص سه نگاه وجود دارد : از نگاه برخی کارشناسان ، اقتصاددان کسی است که حداقل اقتصاد خرد و اقتصاد سنجی را خوب خوانده و بلد باشد و اگر می‌خواهد در حوزه اقتصاد کلان خوب صحبت کند ، باید علاوه بر دو مورد قبلی اقتصاد کلان را هم خوب خوانده باشد , اقتصاددان امروزی ، لاجرم باید به مباحث مهم اقتصادی مانند مدل‌سازی ساختاری ، طراحی بازار ، نظریه بازی و ,.

, اشنا باشد , با این تعریف شاید میزان اقتصاددانان ، به قدری نباشد که در حال حاضر در رسانه‌ها به ان اطلاق می‌شود .

اما نگاه دومی وجود دارد که هر شخصی که مدرک اقتصادی از هر دانشگاهی دارد ، اقتصاددان است , حتی نگاه سومی وجود دارد که معتقد است برای اقتصاددان دانستن افراد ، نیاز به مدرک مرتبط نیز نیست , این موضوع باعث اعتراض برخی از اساتید اقتصادی شده ، به نحوی که به دنبال مدرک دانشگاهی یا حتی پایان نامه برخی از افراد با عنوان « اقتصاددان » بودند .

بنابراین باید مرزی میان اقتصاددان و اقتصادخوان ایجاد شود ، اما چرا این مساله ، مهم است ؟ اگر یک اقتصاددان درباره یک موضوع اقتصادی نظر دهد ، ان را با معیارهای علم اقتصاد مورد سنجش قرار می‌دهد و در نتیجه به یک معیار مشخص می‌رسد , همان طور که یک پزشک نیز درخصوص یک بیماری با معیاری علم پزشکی صحبت می‌کند , اما زمانی که یک سیاستمدار علاقه مند به اقتصاد ، درخصوص یک مساله اقتصادی نظر می‌دهد ، ان را با دیگر معیارها مورد ارزیابی قرار می‌دهد که در برخی موارد نتیجه متفاوت در پی خواهد داشت .

نقش اقتصاددانان معتبر در تحولات کشورها در سال‌های اخیر نتایج منفی و خسارت‌های سیاست‌های اقتصادی پیگیری شده توسط دولت‌های وقت ، نوک پیکان اتهامات را به سمت اقتصاددانان نشانه گرفته است , دولت با برگزاری یک نشست با جمعی از اقتصاددانان ، این تلقی را تقویت می‌کند که اقدامات دولت برخواسته از نظرات کارشناسی این اقتصاددانان است ؛ جالب انجاست که در نشست هایی که به عنوان دیدار اقتصاددانان با دولت برگزار می‌شود ، افراد صرفا به ارائه شفاهی مطالب کوتاهی می‌پردازند و طبیعتا این مطالب کوتاه و گذرا هیچ گاه مسولیتی را متوجه افراد حاضر در جلسه نخواهد کرد , نتیجه منطقی این اقدام ان می‌شود که در پرونده خسارت باری همچون تخصیص ارز 4200 تومانی همچنان صاحب ایده و افراد تصمیم گیر ان مشخص نیستند و معلوم نیست خسارت‌های این سیاست را باید به پای چه کسی نوشت ؟ به رغم این سوءاستفاده‌ها ، باید توجه داشت که اقتصاددانان همچنان قابلیت‌های مهمی در حل و فصل مشکلات اقتصادی ، اجتماعی و حقوقی در کشور دارند .

مثال‌های تاریخی بسیار زیادی در دسترس است که نشان می‌دهد نقش اقتصاددانان در بزنگاه‌های تاریخی تا چه حد مهم و کلیدی است , برای مثال اصلاحات اقتصادی ترکیه بدون شک مدیون اقدامات اقتصاددانی به نام کمال درویش است و او را می‌توان معمار اقتصادی ترکیه در دو دهه گذشته دانست , کمال درویش ، دارای مدرک فوق لیسانس ، فارغ التحصیل از مدرسه اقتصاد لندن و دکترای پرینستون امریکا در سال 1973، وزیر پیشین دارایی ترکیه و یکی از مقامات ارشد بانک جهانی در حال حاضر است .

یکی دیگر از نمونه‌های قابل توجه نقش اقتصاددانان در بهبود شرایط اقتصادی یک کشور به هندوستان باز می‌گردد , نقش فعالانه مانهومان سینک در اصلاحات اقتصادی هند در دهه 90 میلادی نمونه دیگری از اهمیت وجود اقتصاددانان توانمند در بهبود شرایط کشور است , مثال معروف دیگری که در این زمینه وجود دارد به بحران 2008 در ایالات متحده باز می‌گردد ؛ جایی که در مواجهه با بحران مالی بزرگی که اقتصاد امریکا را در رکود فرو برده و اقتصاد جهان را متاثر کرده بود ، وجود اقتصاددانی مانند بن برنانکه در راس فدرال رزرو و اتخاذ سیاست تعدیل مقداری ، باعث شد فرایند ریکاوری اقتصاد امریکا تسریع شود .

بدون شک وجود اقتصاددانان کارامد و توانمند در حل و فصل مشکلات اقتصادی کشور غیر قابل انکار خواهد بود و بسیاری از تحولات می‌تواند توسط چنین افرادی اغاز شود , عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فرارو کلیدواژه : توان اقتصاددان برای اقتصاددان نظران اقتصادی مدرک اقتصادی رییس جمهور علم اقتصاد نگاه دوم صاحب نظر درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت fararu,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فرارو » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33751378 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

حکم اعدام ارمان عبدالعالی اجرا شد / سحرگاه امروز قاتل 5 میلیارد تومان دیه را پذیرفت تا قصاص نشود پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده 7 محصول گروه خودروسازی سایپا بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی 8 میلیون تومان شد بررسی طرح سامان‌دهی بازار خودرو به هفته بعد موکول شد خبر بعدی : اذربایجان غربی به هاب اقتصادی منطقه تبدیل شود / لزوم همراهی دولت خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها - سکینه اسمی ، قرارگیری 4 کریدور از 5 کریدور بین‌المللی فعال جهان در اذربایجان غربی شامل کریدور بزرگراه‌های التید ، شرق – غرب ، جنوب اسیا و تراسیکا بر اهمیت نقش این استان در توسعه مبادلات اقتصادی کشور تاکید دارد و از طرفی این استان با دارا بودن 6 پایانه مرزی جاده ای ، یک مرز ریلی و سه فرودگاه بین‌المللی ، سه منطقه ویژه اقتصادی و ازاد تجاری ، هزار کیلومتر مرز مشترک با سه کشور خارجی ، ظرفیت‌های اقتصادی ، تجاری و لجستیک ویژه ای نسبت به سایر استان‌های کشور را دارد , همچنین قرار‌گیری مرزهای زمینی مشترک ایران و ترکیه به صورت انحصاری در اذربایجان غربی باعث شده است تا این استان به مهمترین مسیر دسترسی به اروپا تبدیل شود که این امر اهمیت اذربایجان غربی در زمینه پایانه‌های مرزی و ترانزیت را چندین برابر کرده است , موقعیت استراتژیک اذربایجان غربی که در تقاطع کریدور ارتباطی ترانزیت کالاهای تجاری و قرار دارد ، ایجاب می‌کند که متولیان از این سرمایه خدادادی استفاده کرده و با هدف بسط و توسعه مرزهای زمینی استان موجبات افزایش ترانزیت را به جهت جذب درامد و ایجاد اشتغال فراهم و زمینه تبدیل استان به هاب اقتصادی ، ترانزیت ، لجستیک را فراهم کنند .

فارغ از ظرفیت‌های کم نظیر مرزی ، تجارت و حمل و نقل استان در بخش کشاورزی و معدنی نیز از قطب‌های مهم کشور به شمار می‌رود ، هم اکنون دو معدن بزرگ طلا در سطح خاورمیانه در این استان واقع شده است ، استان در تولید محصولات استراتژیک رتبه برتر کشور را داراست , اختصاص بیشترین حجم صادرات و واردات اذربایجان غربی به کشورهای همسایه ، مشترکات بی شمار از تمامی ابعاد بین استان‌های مرزی اذربایجان غربی با استان و شهرهای مرزی کشورهای همسایه ، ظرفیت واردات و صادرات کالا از طریق مرزهای اذربایجان غربی ، جای شکی برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های مرزی نمی‌گذارد , فعالیت 14 گمرک و بازارچه در نوار مرزی شمال و غرب اذربایجان غربی افق‌های روشنی را در زمینه ترانزیت و توسعه روابط اقتصادی بین‌المللی ایجاد کرده و با توجه به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی به خصوص در پایانه‌های مرزی اینده روشنی پیش روی اقتصاد استان و منطقه ترسیم کرده است .

کارشناسان اقتصادی معتقدند که در کنار این مزیت بزرگ ، سرمایه‌گذاری برای توسعه خطوط اهن و اتصال راه اهن مراغه به ارومیه و گسترش ان تا راه اهن رازی فضای بهره‌گیری از ظرفیت ریلی ایران با ترکیه و به تبع ان اروپا را بهبود می‌بخشد و زمینه را برای رشد تجارت مرزی فراهم می‌کند ، اما نکته قابل تامل اینجاست استانی که به تنهایی در بسیاری از زمینه‌های اقتصادی ، کشاورزی ، معدنی و مرزی حرف‌های زیادی نه در کشور بلکه منطقه دارد چرا تاکنون به هاب بزرگ اقتصادی تبدیل نشده و با موانع و مشکلات زیادی در توسعه مواجه است ؟ لزوم استقرار سیستم‌های مدیریت زنجیره تامین در اذربایجان غربی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اذربایجان غربی معتقد است یکی از الزامات ایجاد هاب اقتصادی در منطقه استقرار سیستم‌های مدیریت زنجیره تامین در استان است ، این سیستم در زمینه ایجاد ارتباط بین اعضای زنجیره تامین یعنی تامین کننده ، تولید کننده ، بازاریابی ، فروش و مصرف کننده از نظر کالایی ، خدمات ، مالی و اطلاعاتی ارتباط سیستماتیک و روشمند ایجاد می‌کند , یکی از الزامات ایجاد هاب اقتصادی در منطقه استقرار سیستم‌های مدیریت زنجیره تامین در استان است ، این سیستم در زمینه کالایی ، خدمات ، تولید و … باید در استان ایجاد شود نادر صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اذربایجان غربی به دلیل ظرفیت‌های متعدد اقتصادی ، مرزی ، تجارت ، معادن و … قابلیت زیادی در کشور برای تبدیل شدن به هاب اقتصادی منطقه را دارد ، اظهار کرد : برای تبدیل شدن به هاب اقتصادی باید زیرساخت‌های محدثات مرزی ، حمل و نقل و سایر متغیرهای اقتصادی در منطقه فراهم شود که بخش قابل توجهی از این زیرساخت‌ها در اذربایجان غربی قابل مشاهده است , وی هم مرزی با سه کشور خارجی ، قرار‌گیری در جاده ابریشم نوین ، وجود منطقه ازاد تجاری ماکو ، وجود دو منطقه ویژه اقتصادی در سلماس و ارومیه ، دارا بودن 6 پایانه مرزی ، وجود سه فرودگاه ، خط ریلی و انحصار دسترسی ایران از اذربایجان غربی به ترکیه و بازارهای اروپایی را بخشی از ظرفیت‌های کم نظیر اقتصادی در استان برشمرد .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اذربایجان غربی گفت : وجود 53 نوع ماده معدنی از 67 ماده معدنی کشور در استان ، داشتن بزرگترین معادن طلای کشور و خاورمیانه ، وجود ماده معدنی منحصر به فرد و فراوان پتاس و منیزیوم در دریاچه ارومیه از دیگر شاخصه‌های منحصر به فرد اقتصادی استان محسوب می‌شود که از دلایل تبدیل شدن استان به هاب اقتصادی است , صادقی با تاکید بر اینکه اذربایجان غربی به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور در حوزه ترانزیت و تجارت بین‌الملل است ، عنوان کرد : ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و منافع مشترک با کشورهای منطقه زمینه ایجاد امنیت فراگیر و افزایش ارتباطات منطقه ای را افزایش خواهد داد , استقرار مدیریت زنجیره تامین از نظر عملیاتی در کشور نوپاست وی خاطرنشان کرد : منطقه ازاد تجاری ماکو به عنوان یکی از بزرگترین مناطق ازاد تجاری جهان در تبدیل شدن استان به هاب اقتصادی نقش موثری خواهد داشت باید از تمامی ظرفیت‌های این منطقه برای ایجاد فرصت‌های اشتغال و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بیشتر استفاده شود در این راستا اقتصادی کردن زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و هوایی برای استفاده تجار و بازرگانان ضروری است .

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اذربایجان غربی با بیان اینکه در برخی از بخش‌ها در زمینه ایجاد زیرساخت‌ها با مشکل مواجه هستیم ، گفت : ایجاد زیرساخت‌ها نیاز به زمان ، اعتبار و برنامه مناسب دارد که گام‌های خوبی در این خصوص در استان برداشته شده است , صادقی با تاکید بر الزام استقرار سیستم‌های مدیریت زنجیره تامین در استان گفت : باید از نظر مالی ، کالایی و اطلاعاتی به صورت سیستماتیک بین اعضای زنجیره تامین ارتباط روشمند برقرار شود ، تامین کننده ماده اولیه نیازهای تولید کننده ، تولید کننده نیازهای فروشنده ، فروشنده نیازهای مشتری را بداند , معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اذربایجان غربی اضافه کرد : استقرار مدیریت زنجیره تامین از نظر تئوریک سابقه دیرینه ای در کشور دارد اما از منظر عملیاتی در کشور نوپاست .

هر چند اذربایجان غربی در بخش‌های اقتصادی ظرفیت‌های متعددی را داراست اما مرزی بودن استان و دسترسی به بازارهای جهانی تبدیل استان به هاب ترانزیتی برجسته تر از سایر ضرورت‌ها و ویژگی‌های استان است , مدیریت واحد و یکپارچه مرزی در اذربایجان غربی اجرایی شود مدیرکل راهداری ، حمل و نقل و پایانه‌های اذربایجان غربی در زمینه ظرفیت‌های استان در زمینه ایجاد هاب ترانزیتی در استان گفت : استان اذربایجان غربی دارای 5 پایانه مرز‌ی فعال با 967 کیلومتر طول مرز با سه کشور ترکیه ، عراق و جمهوری اذربایجان است که از طریق سه پایانه رسمی بازرگان در ماکو ، رازی در خوی ، سرو در ارومیه با کشور ترکیه هم مرز بوده و از طریق پایانه مرزی پلدشت با جمهوری خودمختار نخجوان اذربایجان هم مرز و همچنین از طریق مرز رسمی تمرچین با اقلیم کردستان عراق همسایه هم مرز است , متاسفانه هم اکنون از ظرفیت اصلی و واقعی مرزها در استان استفاده نمی‌شود و رسوبی عمل می‌شود ، ایجاد دیدگاه مشترک ملی و پرهیز از دیدگاه‌های درون سازمانی توسط ادارات مستقر در مرز و استفاده از ظرفیت کار ویژه مرز به ریاست استاندار در این خصوص مطلقا کارگشا است ارسلان شکری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مرز کیله سردشت نیز به عنوان ششمین مرز رسمی استاندار طرف هیئت دولت رسمی اعلام شد و منتظر موافقت دولت مرکزی عراق است که در صورت تصویب ششمین مرز استان با اقلیم کردستان و عراق خواهد شد که هم اکنون صرفا به صورت بازارچه فعالیت می‌کند .

وی اضافه کرد : مرز بازرگان در استان اذربایجان غربی بزرگترین و قدیمی‌ترین مرز زمینی کشور است که عبور 10 تا 15 درصد از ترانزیت زمینی کل کشور و بالغ بر 26 درصد از صادرات زمینی و همچنین 65 درصد از واردات زمینی غیر نفتی از این مرز انجام می‌گیرد که رتبه بین یک تا سوم کشور را در این خصوص داراست و مهمترین دروازه ورودی به اروپا و بر سر کریدورهای مهم بین‌المللی شرق و غرب ، کریدور بزرگراهی اسیای جنوب شرقی ، التید و تراسیکا قرار دارد , شکری در خصوص موانع توسعه مرزهای استان گفت : متاسفانه هم اکنون از ظرفیت اصلی و واقعی مرزها در استان استفاده نمی‌شود و رسوبی عمل می‌شود ، ایجاد دیدگاه مشترک ملی و پرهیز از دیدگاه‌های درون سازمانی توسط ادارات مستقر در مرز و استفاده از ظرفیت کار ویژه مرز به ریاست استاندار در این خصوص مطلقا کارگشا است , امسال 200 میلیارد تومان برای ساماندهی پایانه‌های مرزی اذربایجان غربی هزینه می‌شود وی با تاکید بر اینکه باید مرزها را در استان سبک و چابک کنیم گفت : حضور نهادها و ادارات متعدد در صفر مرزی باعث سنگین شدن حرکت و فرایندهای مرزی شده و لازم است که سیستم‌های هوشمند و مکانیزه ، جایگزین سیستم‌های فعلی شوند و هکتارها زمین زیر اشغال بنا و ساخت و ساز درنیاید و ظرفیت تبادل نیز افزایش یابد .

مدیرکل راهداری ، حمل و نقل پایانه‌های اذربایجان غربی گفت : طرح جامع لجستیک مرزها و انتقال تشریفات غیرضروری در ایست اجباری و صفر مرزی و انتقال به تیر پارک‌های پس کرانه تا حد زیادی می‌تواند از این توقف بکاهد و زمینه استفاده از ظرفیت واقعی مرزها فراهم کند ، بازسازی بازارچه‌های مرزی از پایانه‌ها و فعال کردن حمل یکسره و دو سره با کشورهای مقابل از دیگر عوامل دخیل در چابک‌سازی مرزها بوده و در نهایت مرز محل تردد است نه توقف ، باید این اقدام توسط هم ارگان‌ها مدنظر قرار گرفته و در تردد تسهیل شود , شکری خاطرنشان کرد : با سپردن مدیریت واحد مرزی به وزارت راه و شهرسازی و به تبع ان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و اهتمام وزیر راه و شهرسازی به عنوان رییس شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی مرزها به این موضوع و انتقال تشریفات و اقدام غیر ضرور به پس کرانه و طرح‌های جامع حمل و نقل و لجستیک و استفاده از ایزوله‌های نوین و غیره نیز یکی از اقدامات مهم سازمان راهداری و شورای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی است , وی در خصوص برنامه‌های این اداره کل در سال جاری در جهت توسعه فعالیت‌های مرزی گفت : اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سازمان راهداری و حمل و نقل سیاست چابک‌سازی و تسهیل تردد ناوگان را در برنامه اصلی خود قرار داده وهم اکنون در ساماندهی فیزیکی پایانه‌های مرزی استان بیش از 200 میلیارد تومان قرارداد در حال اجرا بوده که شامل تمام پایانه‌ها است .

شکری عنوان کرد : همچنین راه‌های دسترسی به مرزها هم در بحث نگهداری و ایمن‌سازی در ساخت و توسعه نیز کانون توجه بوده وهم اکنون اقدامات موثر و خوبی در تمام مرزهای استان در این خصوص توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل وشرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در حال اجرا است ، همچنین انتقال قسمتی از تشریفات گمرکی ، حذف کنترل‌های مضاعف و طرح جامع لجستیک و انتقال به پس کرانه و ساماندهی تیر پارک‌ها از جمله اقدامات مهمی بوده که توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل در حال پیگیری است , برای تبدیل شدن به هاب اقتصادی اذربایجان غربی برنامه نداریم نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی استان گفت : اذربایجان غربی در مقایسه با سایر استان‌های کشور از ظرفیت‌های مرزی ، تجاری ، کشاورزی ، معدنی و اقتصادی ویژه ای برخوردار است که بهره‌گیری درست از هر کدام از این بخش‌ها می‌تواند استان را به هاب لجستیک ، هاب اقتصادی ، هاب ترانزیت ، هاب کشاورزی و … تبدیل کند , برنامه برای تبدیل شدن استان به هاب اقتصادی نداشته‌ایم ، باید برای این امر یک برنامه 10 ساله تدوین و اجرایی می‌شود وحید جلال زاده با بیان اینکه این در حالی است که تاکنون این ظرفیت‌های اقتصادی اورده ای برای استان تاکنون نداشته است ، افزود : با وجود ظرفیت هم مرزی با سه کشور ، دسترسی ایران به اروپا منحصرا از اذربایجان غربی ، داشتن 5 پایانه مهم و فعال مرزی ، سه منطقه ویژه اقتصادی و ازاد ، قطب کشاورزی بودن ، قطب سنگ‌های تزیینی و ظرفیت‌های کم نظیر معدنی ، استان در خیلی از بخش‌ها با مشکلات و محرومیت دست و پنجه نرم می‌کند .

وی با تاکید بر اینکه چرا استان با وجود چنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های اقتصادی تبدیل به هاب اقتصادی در منطقه نشده است ، گفت : چون تاکنون برنامه برای تبدیل شدن استان به هاب اقتصادی نداشته‌ایم ، باید برای این امر یک برنامه 10 ساله تدوین و اجرایی می‌شود , جلال زاده نبود اعتبارات لازم را از دیگر موانع پیش روی استان برای عدم بهره مندی از ظرفیت‌های اقتصادی دانست و گفت : جای تاسف است در حال حاضر استان یک کیلومتر ازادراه ندارد ، ازاد راه ارومیه – تبریز سالهاست اغاز شده ولی هنوز به بهره برداری نرسیده است , اذربایجان غربی یک کیلومتر ازاد راه ندارد نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بحث فرودگاهی امکانات لازم برای بهره مندی از هاب اقتصادی فراهم نیست ، عنوان کرد : احداث راه اهن ارومیه – مراغه 20 سال زمان برد تا اجرا و افتتاح شود اما امروز فاقد بارانداز باری است .

وی خاطرنشان کرد : مسیر جاده ای از سه راهی ایواوغلی به بازرگان شاهراه اقتصادی اذربایجان غربی هنوز یک جاده قدیمی بین شهری است با این مشکلات چگونه می‌توان استان را به هاب اقتصادی در منطقه تبدیل کرد , نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود هزار کیلومتر مرز مشترک با سه کشور خارجی ترکیه ، عراق و جمهوری اذربایجان افزود : تاکنون این مرزها چه مزایایی را عاید مردم منطقه کرده است ، یه منافع حدالقلی حق مردم مرزنشین استان نیست , وی با گلایه از نبود پایانه صادرات کشاورزی در استان عنوان کرد : در بخش کشاورزی استان یکی از قطب‌های مهم کشور به شمار می‌شود در حالی که به دلیل ظرفیت مرزی می‌توانستیم اذربایجان غربی را به بازار بین‌المللی صدور محصولات کشاورزی به اوراسیا ، قفقاز جنوبی ، ترکیه و اروپا تبدیل کنیم اما این استان هنوز فاقد پایانه صادراتی در این بخش است .

جلال زاده تاکید کرد : این موانع و مشکلات با عزم و همت دولت رفع شدنی است در نظر دارم در سفر رییس جمهوری که در اینده بسیار نزدیک به استان صورت می‌گیرد این مسائل مطرح و استان را به هاب بزرگ اقتصادی منطقه تبدیل کنیم که این مهم نیازمند همراهی مسئولان استان و عزم جدی دولت است , اذربایجان غربی با 891 کیلومتر مرز مشترک به دلیل دارا بودن پنج پایانه مرزی و 9 گمرک مرزی پتانسیل بالایی برای دسترسی به بازارهای جهانی به خصوص اروپا در کشور دارد اما تاکنون این ظرفیت مرزی مورد توجه واقعی قرار نگرفته است , در حال حاضر راه‌های زمینی ارتباط با اروپا از طریق جاده و ریل همچنین مبادی اصلی ورود و خروج زمینی کالا و مسافر از کشور به اروپا و بالعکس در اذربایجان غربی فراهم است و زیر ساخت هایی که متناسب با این امور در استان ایجاد شده در کنار مزیت‌های کم نظیر جغرافیایی و اقتصادی اذربایجان غربی را به یکی از کانون‌های مهم تجارت و صادرات کشور تبدیل کرده است .

این استان به تنهایی در بخش‌های اقتصادی کشاورزی ، مرزی ، معدنی ، حمل و نقل قدرت تبدیل شدن به هاب بزرگ اقتصادی در منطقه را دارا اما متاسفانه این ظرفیت‌ها تاکنون نه تنها استان را به جایگاه واقعی نرسانده بلکه زمین ساز خروج بن بست اقتصادی نیز نشده است , کد خبر 5359412.