اگر گذرتان به داروخانه افتاد شوکه نشوید

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۲:۴۳:۵۷


افتاب نیوز : می گفت برای تهیه دارو‌های نسخه یک سرماخوردگی ساده ، بیش از 150 هزار تومان هزینه کرده و حالا شما این هزینه را کنار درامد‌های پایین اقشار مختلف جامعه بگذارید و ببینید که وضعیت از چه قرار است , هربار که سوژه ای در این حوزه دارم ؛ حوزه بهداشت و درمان ، خصوصا وقتی این سوژه مربوط به خود بیمار و هزینه‌های درمان باشد ، یاد یک چیز و یک جمله می‌افتم و ان هم جمله ای است که قبل تر‌ها بیشتر و پررنگ تر روی دفترچه‌های بیمه نوشته شده بود : « می‌خواهیم اگر کسی در یک خانواده مریض شد ، بیش از رنج مریض داری رنج دیگری نداشته باشد , » اینکه چقدر این مهم اجرایی شده و این گفته رهبری به عمل درامده ، خیلی پوشیده نیست .

منتها اینکه برای رسیدن به این مهم چقدر تلاش شده و اقدامات و سیاست‌ها تا چه میزان در این مسیر بوده ، می‌توان صفحه‌ها نوشت و تحلیل کرد , یکی از این سیاست‌ها و اقدامات ، حذف ارز ترجیحی یا همان ارز 4 هزار و 200 تومانی از دارو است ؛ اقدامی که مدت هاست در ارتباط با ان صحبت می‌شود و البته مدت هاست چراغ خاموش و قلم به قلم روی دارو‌های مختلف اعمال می‌شود و سودش به جیب تولیدکنندگان و فروشندگان دارو و فشارش به کمر بیمار و خانواده او وارد می‌شود , در ارتباط با این ماجرا و اخبار جدید در این حوزه و اثرگذاری ان بر زندگی مردم ، چندخطی نوشتیم و گفتگو هایی هم داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید .

حذف گام به گام ارز ترجیحی دارو همان طور که در مقدمه گزارش اشاره کردم ، ماجرای حذف ارز ترجیحی از دارو ، اتفاق جدیدی نیست و این مهم از مدت‌ها قبل به صورت اهسته ، ولی پیوسته درحال اجرا و انجام است , کافی است با هربار مراجعه به داروخانه‌ها ، قیمت دارو‌های خریداری شده را با قیمت‌های قبلی مقایسه کنید ، ان وقت متوجه اجرایی شدن این سیاست خواهید شد , با این اوصاف روز گذشته ، خبر انلاین در خبری نوشت : « در شرایطی که مجلس و دولت جهت حمایت از مردم فرایند ازادسازی نرخ ارز دارو را متوقف کرده‌اند ، سازمان غذا و دارو چراغ خاموش و بدون پشتوانه قانونی درحال حذف نرخ ارز یارانه ای قلم به قلم دارو است .

قطع ارز 4200 تومانی برخی از مواد موردنیاز صنعت دارویی کشور درحالی انجام می‌شود که مجلس با اعلام مخالفت برای حذف ارز ترجیحی عنوان کرد این کار باعث شوک قیمتی شدید در کالا‌های اساسی ازجمله غذا و دارو خواهد شد ,» در ادامه این خبر هم لیستی از اخرین اقلام دارویی که مشمول حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی شده است را منتشر کرد , اما به رغم این اطلاع خبرانلاین و ادعا‌ها و اخبار پس و پیش از این اقدامات ، نمی‌توان به طور قطع گفت این اقدام یعنی حذف ارز ترجیحی دارو باعث افزایش قطعی قیمت دارو خواهد شد یا نه ، یا حداقل این اقدام مدافعان و مخالفانی دارد و باید نظرات هر دو گروه را شنید و بعد نتیجه‌گیری کرد .

ارز ترجیحی دارو حذف نمی‌شود ! افزایش قیمت دارو ، نتیجه قطعی حذف ارز ترجیحی همان طور که گفتیم ، عده زیادی از مسئولان و کارشناسان معتقد بوده و هستند که حذف ارز ترجیحی باعث افزایش قیمت دارو خواهد شد و مردم در تهیه اقلام دارویی خود دچار مشکل می‌شوند , حتی برخی از مسئولان ، باوجود اینکه حذف ارز ترجیحی دارو از مدت‌ها قبل درجریان است ، حذف ان را رد هم کرده‌اند , برای مثال چند نمونه از اظهارات را باهم مرور می‌کنیم .

مهدی طغیانی ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نظر کمیسیون مبنی بر تغییر روش پرداخت ارز 4200 تومانی از ابتدای سال بود ، گفت : « این نظر در کمیسیون تلفیق رای اورد ، اما نظر دولت دوازدهم این بود که ارز 4200 به شکل تدریجی درطول سال حذف شود که حذف هم نشد , براساس قانون بودجه ، این ارز تا اخر سال باید به شکل تدریجی حذف شود ، به طوری که در سال 1401 چیزی تحت عنوان ارز 4200 نداشته باشیم , ارز 4200 تومانی برای دارو حذف نمی‌شود ، البته این ایده هم وجود دارد که به جای پرداخت به دارو و داروخانه‌ها ، این ارز به بیمه‌ها داده شود .

» سیدمحمد پاک مهر ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم در ارتباط با تخصیص ارز ترجیحی به دارو گفت : « اگر تصمیم بر این می‌شد که دارو و مواد اولیه ان با ارز نیمایی یا ازاد وارد شود ، به یک باره با افزایش نرخ دارو در سطح جامعه روبه رو می‌شدیم و مردم به ویژه قشر ضعیف جامعه تحت فشار قرار می‌گرفتند ، بنابراین باید راهکاری برای این موضوع درنظر می‌گرفتیم و کمیسیون تلفیق به این دلیل برای اینکه مابه التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ نیمایی به دست افراد جامعه برسد موافقت کرد که در سال 1400 هم به دارو ارز ترجیحی تعلق بگیرد ، چون هنوز سازوکار‌ها برای اینکه ارز ترجیحی به سازمان‌های بیمه گر اختصاص پیدا کند ، فراهم نشده است ,» ابراهیم عزیزی ، عضو کمیسیون تلفیق مجلس هم در ارتباط با این ماجرا گفته بود : « ما در کمیسیون تلفیق ارز ترجیحی را برای دارو سزاوار می‌دانیم ، چون دارو یکی از نیاز‌های اساسی مردم است و ان بخش از دارو هایی که در کشور تولید نمی‌شود و نیازمند به واردات ان‌ها هستیم را حتما باید به مناسب‌ترین راه و قیمت ممکن دراختیار نیازمندان قرار بدهیم , به همین دلیل هم اگر قرار باشد ترجیحا ارزی را توزیع کنیم ، بهتر این است که به دارو اختصاص پیدا کند .

» محمود نجفی عرب ، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نیز در پاسخ به این شبهه که ایا درصورت حذف ارز 4200 تومانی ، قیمت دارو افزایش خواهد یافت ، گفت : « قطعا همین طور است و اگر ارز نیمایی به عنوان مبنا درنظر گرفته شود ، قیمت تمام شده افزایش می‌یابد ، باوجود این ، باتوجه به مشکلاتی که ارز دولتی به وجود اورده ، متخصصان بر لزوم حذف ان تاکید دارند و باید دید برنامه دولت برای سال اینده چه خواهد بود , با حذف ارز 4200 تومانی ، برای حمایت دارویی از مردم منابعی درحدود 50 تا 60 هزار میلیارد تومان نیاز خواهد بود ,» سوای این اظهارات هم در روز‌های گذشته طرح دوفوریتی حذف ارز 4200 تومانی که ازسوی دولت به مجلس تقدیم شده بود در صحن علنی رای نیاورد .

اما خب واقعیت موجود در داروخانه‌ها ، چیزی غیر از این ادعا‌ها است و ما شاهد حذف تدریجی و قلم به قلم ارز ترجیحی دارو هستیم ,» 6 دلیل در حمایت از حذف ارز ترجیحی دارو درمقابل این گروه ، اما هستند گروه دیگری که موافق حذف ارز ترجیحی دارو هستند , دلایل مدافعان حذف ارز ترجیحی هم عبارتند از : 1.

ایجاد و گسترش پدیده قاچاق معکوس : تخصیص ارز 4200 تومانی به دارو و مواد اولیه باعث شده تا قیمت دارو در کشور ، بسیار ارزان تر از کشور‌های دیگر ، خصوصا کشور‌های همسایه شود , به عبارت دیگر قیمت دارو در کشور‌های همسایه چندبرابر قیمت همان دارو در کشور است , این موضوع درنهایت منجربه قاچاق دارو به خارج از کشور شده است .

به طور مثال همان طور که در جدول زیر مشاهده می‌شود ، میزان واردات داروی انسولین که در 18 ماهه گذشته دچار کمبود بوده است نه تن‌ها نسبت به سال‌های قبل کمتر نشده ، بلکه با افزایش قابل توجهی همراه بوده است , ازطرف دیگر میزان فروش بیمه ای این دارو کاهش جدی داشته است , درواقع دارو بیشتر از نیاز ، وارد کشور شده ، اما به دست مصرف کننده نهایی نرسیده و قاچاق معکوس شده است .

2, کندی و محدودیت‌های تخصیص ارز : به دلیل محدود بودن منابع ارز ترجیحی ، تامین و تخصیص این ارز با تاخیر بسیاری همراه است , این مساله علاوه بر ایجاد اختلال در تامین دارو‌های وارداتی ، مشکلات زیادی نیز برای تولیدکنندگان داخلی به وجود اورده است ؛ چراکه این شرکت‌ها ، بخش قابل توجهی از مواد اولیه دارویی موردنیاز خود را ازطریق واردات تامین می‌کنند .

نکته دیگر این است که از زمان تخصیص ارز 4200 تومانی ، مدت رسوب مواد اولیه و دارو‌های وارداتی در گمرک افزایش داشته که اختلال یادشده را تشدید کرده است , 3, کاهش توان رقابتی صنایع داخل با داروی وارداتی : تخصیص ارز 4200 تومانی باعث شده داروی خارجی با قیمتی بسیار پایین تر در کشور عرضه شود .

ازطرف دیگر تنها بخش محدودی از داروی تولید داخل با ارز ترجیحی تولید می‌شود و بیشتر تولید با نرخ ازاد انجام می‌شود ، درحالی که تمامی هزینه‌های تولید داروی وارداتی ازقبیل هزینه نیروی انسانی و حمل ونقل با ارز ترجیحی محاسبه می‌شود , این موضوع باعث کاهش توان رقابتی شرکت‌های تولیدکننده داخلی در رقابت با کالای وارداتی شده است , 4.

محدودیت صادرات رسمی : تخصیص ارز ترجیحی نوعی پرداخت یارانه پنهان است , درواقع با پرداخت ارز ترجیحی تمامی دارو‌ها به صورت یارانه ای و با قیمت پایین تولید می‌شوند ، بنابراین مجوز صادرات به این محصولات داده نمی‌شود و عملا فرصت ارزاوری برای کشور از دست می‌رود , 5.

ایجاد زمینه فساد و رانت گسترده : اختلاف بیش از 500 درصدی میان ارز دولتی و ارز ازاد زمینه رانت و فساد بزرگی را به وجود اورده است , ازجمله اقدامات برخی شرکت‌ها در این راستا می‌توان به ارائه فاکتور‌های صوری و بیش اظهاری در سند‌های مالی اشاره کرد , میزان سوداوری در این فساد به قدری بالا بوده که شرکت‌های تولیدکننده عملا انگیزه خود را برای ارتقا و توسعه از دست داده‌اند ؛ چراکه تنها 20 درصد بیش اظهاری ، سودی 100 درصدی برای شرکت‌ها دارد .

6, ایجاد کمبود دارویی : تمامی اسیب‌های یادشده درمجموع منجر به ایجاد کمبود دارویی و کاهش دسترسی مردم به دارو می‌شود , موضوعی که در ماه‌های گذشته جدی تر شده است .

مساله کمبود دارویی صرفا در مورد دارو‌های وارداتی خلاصه نمی‌شود و بسیاری از دارو‌های تولید داخل حتی دارو‌های با فناوری تولید پایین نیز با کمبود مواجه هستند که نشان دهنده ابعاد گسترده این مشکل است , از طرف دیگر با توجه به محدودیت‌های منابع ارز دولتی ، سازمان غذا و دارو ، منابع ارزی را با اولویت رفع کمبود‌های دارویی و واردات فوریتی تخصیص می‌دهد که این موضوع نیز منجر به اسیب به تولید داخل و ایجاد کمبود‌های بعدی خواهد شد , با توجه به نکات یادشده ، ادامه روند فعلی به هیچ وجه ممکن نیست و درصورتی که به هر دلیل ادامه یابد مشکلات جدی در زنجیره تامین دارو به وجود خواهد اورد ؛ بنابراین ضروری است ، سیاست تخصیص ارز ترجیحی متوقف شود و واردات دارو و مواد اولیه دارویی با ارز نیمایی و به صورت تک نرخی انجام شود .

همچنین اختلاف میان ارز نیمایی و ارز دولتی به بیمه‌ها منتقل شده تا بیمه‌ها با افزایش پوشش بیمه ای از ایجاد فشار اقتصادی بر مردم جلوگیری کنند , حذف ارز ترجیحی خوب است ، اما نه با شمایل فعلی در پایان گفتگو هایی هم با کارشناسان و فعالان حوزه دارو و درمان انجام دادیم , یکی از کارشناسان این حوزه در دفاع از حذف ترجیحی دارو به « فرهیختگان » گفت : « تا جایی که اطلاع دارم این اتفاق می‌افتد و از اوایل سال این روند شروع شده است .

تدریجا برخی از دارو‌ها ازاد می‌شود , otc‌ها را سال‌های گذشته ازاد کرده بودند , ببینید به طور کلی ارز 4200 تومانی به ماده موثره دارو‌ها تخصیص داده می‌شود ، یعنی میانگین 40-30 درصد هزینه داروها .

به خاطر مشکلات ارزی که وجود دارد این اتفاق رقم می‌خورد , منتها به لحاظ سیستمی این اتفاق مثبتی ارزیابی می‌شود , در میان مدت و بلندمدت هم به نفع مردم و هم به نفع تولید است منتها بهتر این بود همان طور که سال گذشته در قانون بودجه پیشنهاد شد که قانونا ارز 4200 تومانی هر چه شود و مابه ازای ان مبلغ به بیمه‌ها تخفیف داده شود ، بهترین حالت بود ، ولی این به هر ترتیب محقق نشده است .

اما اینکه این اقدام باعث افزایش قیمت دارو شود یا خیر ، ببینید ، گوشت مرغ در جا‌های مختلف دنیا بالای 3 دلار نیست , ما برای واردات مرغ هم ارز 4200 تومانی تخصیص می‌دهیم و مرغ کیلویی چند است ؟ قیمت مرغ الان 12 هزار تومان است ؟ خیر , مشکل این ارز این است .

به دلایل مختلف به دست مردم نمی‌رسد , در حوزه دارو هم وضعیت همین است , مساله دیگر این است ارزی که تخصیص داده می‌شود به ماده اولیه بوده و سنوات قبل نیز همین طور بوده است .

اگر قیمت ارز ازاد شود ، 30 درصد از قیمت دارو ، مشمول این افزایش قیمت می‌شود , من قبلا مثالی زده‌ام , همین الان ارز 4200 تومانی تخصیص داده می‌شود جای خود نمی‌نشیند .

یعنی قیمت 30 درصد یارانه ای دارو که به خود تعلق می‌گیرد قیمت 4200 تومانی الزاما نیست که این را قبلا دیوان محاسبات گزارش داده بود , دیوان محاسبات رسما اعلام کرد انچه در بازار دارو وجود داشته است در بخش انحرافات ارز 4200 تومانی و دارو بود که متعدد بوده و ارز 4200 تومانی داده شده و قیمت‌گذاری براساس ارز ازاد انجام شده است , با فرض اینکه به دست مردم برسد 30 درصد از قیمت کل افزایش می‌یابد یعنی 70 درصد قیمت کل ثابت است .

رشد 5 برابری باشد 150 درصد افزایش قیمت است و این چنین نیست که با یک رقم عجیبی قیمت دارو افزایش یابد , حالت مطلوب این بود که در قانون بودجه می‌امد ؛ اینکه ارز 4200 تومانی را حذف می‌کنیم و قیمت دارو به صورت میانگین فلان میزان افزایش می‌یابد و این میزان را در 30 درصد کل بازار دارویی ضرب کنیم و یک رقمی می‌شود و به بیمه‌ها تخفیف داده شود , اینکه ارز را حذف می‌کنید کل مصرف بازار دارویی کاهش می‌یابد که براورد‌ها می‌گفت 370 میلیون دلار حذف ارز صرفه جویی ایجاد می‌کند .

وقتی ارز 4200 تومانی می‌دهید همین یارانه را به واردکننده می‌دهید و فرقی برای دولت ندارد و حتی به نفع دولت و مردم است , ریال کمتر تخصیص داده می‌شود و پرداخت مردم ثابت می‌ماند و چه بسا کمتر می‌شود , اصولی این بود ، ولی دوستان این طور جلو نرفتند و من احساس می‌کنم این هم از سر ناچاری است .

اتفاقی است که افتاده ، ولی درمجموع اینکه دارو ازاد شود را مطلوب می‌دانم ، چون ارزی به مردم نمی‌رسد و گزارش دیوان محاسبات این امر را تایید می‌کند , وقتی ارز شکر را برداشتند یک شوک کوتاه مدت به قیمت شکر در بازار ایران خورد و بعد دوباره به نرخ و روند جهانی برگشته است , جالب اینجاست افزایشی به ان معنا که در گذشته تصور می‌کردند وجود نداشته است .

» حذف ارز ترجیحی با وضعیت فعلی و تجربیات قبلی فشار زیادی را به طبقه پایین جامعه وارد می‌کند ناصر نقدی از فعالان و افراد باسابقه صنعت دارو کشور هم در ارتباط با حذف ارز ترجیحی دارو به « فرهیختگان » گفت : « برداشتن ارز ترجیحی یک سری مزایا و معایب دارد , برداشتن ارز ترجیحی سبب از بین رفتن رانت شده و قیمت‌ها واقعی می‌شود , همه این محاسن را دارد مضاف براینکه اور پرایس در ان ور اب نمی‌کنید .

شاهد هستیم خیلی از شرکت‌های وارداتی یا حتی برخی از شرکت‌های تولیدی برای اینکه بتوانند قیمت‌های موجهی را بگیرند اور پرایس در پرفرم هایی که از ان سو می‌گیرند انجام می‌دهند , این اقدامات از بین می‌رود و قیمت دلار و همه موارد مشخص است , ولیکن عوارض از این ور است .

واردکننده‌ها نیز شرط دارند که به شرطی ارز ترجیحی از بین برود و قیمت‌ها هم بر همان منوال اصلاح شود که تولیدکننده بتواند کار تولید را انجام دهد وگرنه اگر ارز ترجیحی را به ارز ازاد برسانید باعث افزایش قیمت می‌شود و اگر متناسب با این افزایش قیمت نداشته باشید تولید خودبه خود نمی‌تواند وظایف خود را کامل انجام دهد , ولیکن مهم‌ترین بحث در اینجا بیمار است , با توجه به وضع معیشتی مردم قیمت دارو به شدت افزایش می‌یابد .

من نکته ای را اضافه کنم که در داروخانه‌ها پزشکان که نسخه می‌نویسند دو گروه روی نسخه‌ها می‌اید ؛ یکی دارو‌ها و یکی مکمل هایی است که در کنار دارو نوشته می‌شود , قیمت اصلی دارو یعنی نسخ بیماران در مکمل هایی است که نوشته می‌شود , یعنی به این دلیل که مکمل‌ها را سال هاست از نرخ ترجیحی خارج کرده‌اند و قیمت‌گذاری ان توسط سندیکا یا خود شرکت‌ها انجام می‌شود ، قیمت‌های بالایی دارند ، مثلا یک قرص ویتامین b6 را در نظر بگیرید ، قیمت ان 15 هزار تومان است ، درحالی که ویتامین b1 هر 10 قرصش 10 هزار تومان است .

یعنی شما دقت کنید یک مکمل چقدر قیمت متفاوتی باید با دارو داشته باشد ، چون ارز ترجیحی می‌گیرد و قیمت توسط کمیسیون قیمت کنترل می‌شود , اگر دارو را از ارز ترجیحی خارج کنید همانند مکمل‌ها می‌شود و بیمار نمی‌تواند قرص‌ها را تهیه کند , این شرط دارد و البته این شرط سال‌های سال امتحان شده و همیشه رفوزه شده است که مابه التفاوت ارز ترجیحی و ارزی که به تولیدکننده می‌دهند را به بیمه بدهند .

این را در بودجه اورده بودند و در دوره احمدی‌نژاد و دوره خاتمی این اتفاق افتاده ، ولی عملا پولی که به بیمه می‌رود خرج مسائل دیگر می‌شود و در درمان و جا‌های دیگر می‌رود و عملا به دارو چیزی اختصاص نمی‌یابد , به این بهانه که نمی‌توانند ، بیمه‌ها هم بسیاری از اقلام را از تعهدات خود خارج می‌کنند به خاطر اینکه بتوانند دارو‌های خاص را پوشش دهند , الان اگر یک نسخه داشته باشید و برای شما دارو‌های عمومی بنویسند شاهد هستید هیچ چیزی را بیمه نمی‌دهد .

به نظرم می‌رسد اگر بتوانند فکری به حال این قضیه کنند بسیار خوب است که ارز ترجیحی را بردارند ، اما با شرایط فعلی این بسیار خطرناک است ، چون اگر نتوانند این را کنترل کنند سلامت مردم به خطر می‌افتد , من به شرطی که دولت بتواند مابه التفاوت را به نوعی در بیمه‌ها مدیریت کند که به مردم برسد بسیار موافق هستم ، ولی اگر این کار را نکنند یا نتوانند این کار را انجام دهند حذف ارز ترجیحی علی رغم حذف رانت و ,.

, فشار زیادی به مردم طبقه پایین جامعه وارد می‌کند ,» ناپروکسن 28، ژلوفن 13 و نوافن 14 هزار تومان ! نقدی با اشاره به تغییر قیمت‌های روزانه و عجیب برخی از دارو‌ها به واسطه حذف ارز ترجیحی گفت : « ناپروکسنی که 6500 تومان بود 28 هزار تومان شده است .

این یک نمونه است , مثلا ژلوفنی که حدود 4500 تومان بود الان 13 هزار تومان شده است و قیمت 19 هزار تومان را هم اعلام می‌کنند , برای اینکه ارز ترجیحی برداشته شده و به ان‌ها ارز ازاد می‌دهند .

الان استامینوفن همین اتفاق را دارد , نوافنی که 5 هزار تومان بود الان 14 هزار تومان شده است , تولیدکننده‌ها بسیار از این وضعیت ناراضی هستند برای اینکه ارز ازاد می‌خرند و قیمت خرید یک باره چند برابر می‌شود ، اما قیمت ان را نهایتا دو برابر می‌کنید و این برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد و در این شرایط به ویژه در بخش خصوصی تولید دچار مشکل می‌شود ، کمبود‌ها افزایش می‌یابد و افزایش کمبود‌ها نارضایتی را مضاعف خواهد کرد .

برداشتن ارز ترجیحی حسن دیگری هم دارد که قاچاق معکوس نداریم ، یعنی یکی از مشکلاتی که الان وجود دارد بردن دارو هایی با ارز ترجیحی همانند انسولین و ,,.

به خاطر گرفتن ارز ترجیحی است و قیمت دلاری ان‌ها بیرون مرز‌ها به شدت بالاست و از طرق مختلف قاچاق می‌شود , مصرف دارو در بیماری‌های خاص واقعی نیست و بیشتر از این است و اگر ارز ترجیحی برداشته شود در این زمینه کنترل کننده می‌شود , به یاد دارم در زمان اواخر دولت هاشمی یا اوایل دولت خاتمی ، همین امر وجود داشت و به نوعی قاچاق معکوس انجام می‌شد .

برای بازدید به کشور پاکستان رفتیم ، داروخانه‌های انجا پر از دارو‌های ایرانی بود که داخل کشور ما کمبود ان‌ها وجود داشت , این اتفاق هم می‌افتد ؛ بنابراین حذف ارز ترجیحی رانت را از بین می‌برد ، قاچاق معکوس را از بین می‌برد ، قیمت‌ها را واقعی می‌کند ، مصرف دارو برای مدتی به خاطر گران شدن ان کنترل می‌شود و به شرطی است که قیمت‌ها برمبنای افزایش نرخ ارز برای تولیدکننده‌ها اعمال شود , همچنین بزرگ‌ترین مشکل و چالش بیماران مردمی هستند که برای دسترسی به دارو با مشکل مواجه می‌شوند و با درامد هایی که دارند هزینه دارو را نمی‌توانند تحمل کنند و بیمه‌ها همین الان بسیاری از اقلام را حذف کرده‌اند و چاره ای ندارند بیمارانی همچون دیابتی ، پروانه ای ، سرطانی و .

,, را پوشش دهند .

این به نظر من چالش بزرگی است و این هم قبلا ، چون چندین بار امتحان شده و عملا بیمه‌ها نتوانستند در این امتحان قبول شوند مابه التفاوت ارز به بیمه‌ها داده شده و بیمه‌ها از پس ان برنیامدند و باز مردم چالش بزرگ داشتند , البته ان زمان درامد‌ها متناسب تر بود , الان که کاملا این امر نامتناسب است .

فردی با حقوق 3 میلیون تومان چطور می‌تواند برای بیماری ساده سرماخوردگی دارو تهیه کند ؟» منبع : روزنامه فرهیختگان عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : افتاب کلیدواژه : قیمت دارو تورم ارز 4200 تومانی حذف ارز ترجیحی دارو تخصیص داده می‌شود ارز 4200 تومانی افزایش می‌یابد کمیسیون تلفیق ارز ترجیحی مابه التفاوت داروخانه‌ها افزایش قیمت باعث افزایش قاچاق معکوس همان طور مواد اولیه ارز نیمایی هزار تومان بیمه‌ها دارو‌ها ارز دولتی تخصیص ارز قیمت دارو خواهد شد کمبود‌ها ارز ازاد شرکت‌ها 30 درصد قیمت‌ها نرخ ارز مکمل‌ها مدت ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « افتاب » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33750687 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , حکم اعدام ارمان عبدالعالی اجرا شد / سحرگاه امروز قاتل 5 میلیارد تومان دیه را پذیرفت تا قصاص نشود پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده 7 محصول گروه خودروسازی سایپا بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی 8 میلیون تومان شد بررسی طرح سامان‌دهی بازار خودرو به هفته بعد موکول شد خبر بعدی : نکاتی درباره " اموکسی سیلین "؛ پرمصرف‌ترین انتی بیوتیک در ایران « اموکسی سیلین » سومین داروی پرمصرف و پرمصرف‌ترین انتی بیوتیک در بین ایرانیان است .

این دارو برای درمان عفونت‌های باکتریایی تجویز می‌شود ، اما برای درمان‌های ویروسی کاربرد ندارد , به گزارش خراسان ، اموکسی سیلین برای درمان عفونت قفسه سینه و سینوس ، گلو و عفونت ادراری ، برخی عفونت‌های دندانی و عفونت هلیکوباکتر تجویز می‌شود , اموکسی سیلین به صورت کپسول ، سوسپانسیون خوراکی ، قرص خوراکی و قرص جویدنی در ایران تولید می‌شود .

نکاتی برای پیش از مصرف اموکسی سیلین در صورت سابقه حساسیت دارویی ، به خصوص حساسیت به پنی سیلین‌ها پزشک خود را مطلع کنید , داروی اموکسی سیلین را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره درمان را حتی اگر احساس بهبودی می‌کنید و علایم تان برطرف شده است ، کامل کنید ( زیرا هنوز باکتری به صورت کامل از بین نرفته است و کامل نشدن دوره درمانی احتمال بروز مقاومت میکروبی را افزایش می‌دهد ), در صورتی که از سوسپانسیون خوراکی اموکسی سیلین استفاده می‌کنید ، به شرایط نگهداری و نحوه مصرف در بروشور دارو توجه کنید .

مقدار داروی مصرفی در هر نوبت را با پیمانه مخصوص اندازه‌گیری کنید , اموکسی سیلین با غذا تداخل خاصی ندارد و می‌توان ان را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد , در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو ، به محض متوجه شدن دارو را مصرف کنید ( اگر تا زمان مصرف بعدی کمتر از 4 ساعت باقی مانده باشد ) نوبت بعد را در همان زمان قبل و به مقدار همیشگی مصرف کنید .

توصیه‌ها مصرف سوسپانسیون اموکسی سیلین ، ممکن است لکه هایی روی دندان ایجاد کند که با رعایت بهداشت دهان می‌توان از ان‌ها پیشگیری کرد و این لکه‌ها به تدریج پس از اتمام دوره دارودرمانی از بین می‌رود , در برخی افراد با مصرف انتی بیوتیک‌ها از جمله اموکسی سیلین ممکن است ضایعات قرمز همراه با خارش در دهان یا واژن ایجاد شود که باید در این باره با پزشک مشورت کنید , نکته : خانم‌ها در صورتی که از قرص جلوگیری از بارداری همزمان با دوره درمانی اموکسی سیلین استفاده می‌کنند ، در صورت ابتلا به هر بیماری که همراه با اسهال و استفراغ باشد و بیشتر از 24 ساعت طول بکشد ، لازم است از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده کنند .

عوارض شایع اموکسی سیلین تهوع ، اسهال ، درد شکم ، سردرد ، اختلال چشایی و بثورات پوستی شایع‌ترین عوارض است که در کمتر از 10 درصد افرادی که اموکسی سیلین مصرف می‌کنند ، رخ می‌دهد , احساس خستگی از عوارض شایع مصرف اموکسی سیلین است ؛ بنابراین توصیه می‌شود رژیم غذایی حاوی غذای سبک و ساده و دارای فیبر مناسب داشته باشید و غذا‌های چرب و پر ادویه را محدود کنید , در صورت بروز اسهال خفیف که از شایع‌ترین عوارض این دارو ست مایعات کافی مصرف کنید .

در صورت بروز لکه‌های قرمز روی پوست حتما به پزشک مراجعه کنید ,.