دوراهی بی پولی و بی اعتمادی

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۰۲:۲۳:۰۵


مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های اقتصادی امروز _ دوشنبه یکم اذرماه 1400_ را در ادامه می‌خوانید , به گزارش خبرنگار ایمنا ، روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه نخست امروز خود با تیتر « جاذبه ملاکی برای دولتیان » به بررسی مانع‌تراشی دستگاه‌های دولتی برای فروش املاک مازاد پرداخت و نوشت : ناکامی دولت در « تامین کسری بودجه از محل فروش املاک مازاد » مطابق نامه ای که وزیر اقتصاد به رییس جمهور در این باره نوشته به « یکسری چالش و مشکلات اجرایی » نسبت داده شده است , اما واقعیت این است که « حبس گسترده منابع در املاک بلااستفاده » فراتر از موارد مطرح شده است .

بررسی‌های « دنیای اقتصاد » درباره بن بست فروش املاک مازاد دولتی نشان می‌دهد سرنخ ماجرا به « انگیزه و اشتهای گسترده دستگاه‌ها برای ملاکی » ارتباط دارد , مالکیت زمین و ساختمان برای دستگاه‌ها فوق العاده جذاب است , بنابراین از انواع بهانه‌ها و مانع‌تراشی ها استفاده می‌کنند تا از « فروش اموال مازاد » خودداری کنند .

نیمه اول امسال فقط 4,7 درصد از هدف تعیین شده برای « سبک‌سازی دولت از املاک راکد » محقق شد , دستگاه‌ها با 13 ترفند ، پروسه « شناسایی و فروش ملک مازاد » را مختل کرده‌اند .

انگیزه این مانع‌تراشی همان راز جذابیت ملاکی برای دولتی‌ها است , چهار محرک شامل « سیاست‌های اقتصادی منحرف کننده پس اندازها از مسیر سرمایه‌گذاری مولد به سمت سفته بازی »، « نااطمینانی و انتظارات تورمی ناشی از بی ثباتی در اقتصاد »، « سبقت تورم ملکی از تورم عمومی با هجوم سرمایه‌ها به بازار زمین و مسکن » و همچنین « حیاط خلوت مالیاتی بازار ملک » باعث این جذابیت شده است , دو گام برای فروش خودکار املاک لازم است .

تامین کسری بودجه 1400 از یک مسیر غیرتورمی با « مقاومت دستگاه‌های دولتی » روبه رو شده است به طوری که صاحبان املاک مازاد در دولت با 13 حقه ملکی ، مقابل فروش این اموال بلااستفاده ، بن بست به وجود اورده‌اند , املاک مازاد دولت قرار بوده « ناجی بودجه کشور » شود اما همچنان نقش « قلک دستگاه‌های دولتی » برای حفظ ارزش پس اندازشان در برابر تورم را بازی می‌کند , این بدعت دولتی‌ها طی امسال و دست کم سه سال گذشته ، با بهانه‌های مختلف و بعضا کارشکنی‌های پشت پرده ، پیش رفته است .

اما اخیرا وزیر اقتصاد برای تحقق منابع پیش بینی شده در بودجه به شکل غیرتورمی ، در نامه ای به رییس جمهور ، مانع‌تراشی های دستگاه‌های دولتی را فهرست کرده و خواستار اجرای قانون فروش املاک مازاد از سوی دولت شده است , مطابق بودجه 1400، مقرر شده بود امسال 20 هزار میلیارد تومان منابع مالی از محل فروش املاک مازاد دولتی ، تامین شود اما در 6 ماه اول امسال ، فقط 4,7 درصد از هدف نیم ساله فروش این املاک ، محقق شد که بیانگر « اشکال بزرگ در کار دستگاه‌ها » است .

روزنامه جهان صنعت در صفحه نخست امروز خود با تیتر « دوراهی بی پولی و بی اعتمادی » به بررسی تبعات سیاسی حذف ارز 4200 تومانی پرداخت و نوشت : مجلس شورای اسلامی به دو فوریت لایحه اصلاح ارز ترجیحی رای نداد ، اما دولت هنوز اصرار دارد , تقصیری هم ندارد ، کسری بودجه و نداشتن درامد کافی دست دولت را بسته است , از اخبار سیاست خارجی و مربوط به مذاکرات هم که بوهای خوبی به مشام نمی‌رسد و تصور نمی‌شود که حداقل به این زودی‌ها خبری از رفع تحریم باشد .

همین است که به فکر حذف ارز سوبسیددار افتاده‌اند , کارشناسان اقتصادی اما به کرات درباره تبعات اقتصادی و اثار تورمی ان هشدار می‌دهند , ان هشدارها البته موضوع این گزارش نیست .

حرف این است که ان اثار تورمی که به وضوح روشن است موجب افزایش نارضایتی‌های اجتماعی خواهد شد ، ارزش ریسک دارد یا نه ؟ به عبارت ساده تر اینکه حذف ارز ترجیحی برای دولت رییسی چه فایده ای دارد ؟ تامین بخشی از کسری بودجه به بهای دامن زدن به نارضایتی‌های موجود ارزش دارد ؟! ایا کوچک تر کردن سفره مردم و تزریق یاس بیشتر به جامعه در بلندمدت دولت سیزدهم را از لحاظ سیاسی متضرر نمی‌کند ؟ ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا حذف ارز ترجیحی را حداقل در شرایط فعلی به زیان دولت رییسی دانسته و معتقد است که دولت باید این کار را به صورت تدریجی انجام دهد یا به زمان دیگری موکول کند , او در گفت وگوی خود با « جهان صنعت » در این باره گفت : « نفع این اقدام برای دولت از جهت کمتر شدن کسری بودجه دولت است , کسری بودجه هم اگر کم شود ، تورم کمتر خواهد شد و این اقدام مفیدی است اما تصور می‌کنم این اقدام در شرایط فعلی اگرچه موجب جبران بخشی از کسری بودجه شود ، به نفع دولت نیست .

» روزنامه تجارت در صفحه نخست امروز خود با تیتر « گردشگری فرصت بربادرفته » به بررسی صنعت گردشگری پرداخت و نوشت : صنعت گردشگری در جهان جایگاه موثری در اقتصاد و توسعه کشورها دارد ، به طوری که قالب کشورها از این فرصت که یکی از منابع متنوع در دنیا به حساب می‌اید ، در جهت افزایش میزان اشتغال ، درامدهای ارزی ، رونق صنایع داخلی ، گسترش همکاری‌های بین‌المللی و تعاملات فرهنگی بهره می‌گیرند ، به طوری که در برخی کشورها با داشتن حداقل جذابیت‌های گردشگری ، با بهره‌گیری بهتر و مدیریت درست ، به قطب گردشگری و صنعت توریست تبدیل شده و اقتصاد خود را متکی بر ارزش افزوده ناشی از این صنعت کرده‌اند , امروز صنعت گردشگری یکی از بزرگترین و پررونق‌ترین بخش‌های اقتصادی جهان تلقی می‌شود ، این در حالی است که ایران با وجود انکه یکی از قطب‌های مهم گردشگری جهان به شمار می‌رود ، با دارا بودن سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ و شرایط اقلیمی متنوع نتوانسته جایگاه مناسب و درخوری را در رتبه بندی جهان کسب کند , ایران از لحاظ جایگاه دینی ، اثار تاریخی و جاذبه‌های اکوتوریستی جزو 10 کشور برتر دنیا قرار دارد ، اما با وجود این فرصت طلایی ، نتوانسته از اقتصاد وابسته به نفت فاصله گرفته و به سمت فرصت‌های موثری همچون گردشگری تغییر پارادایم دهد .

تجارت در این شماره ضمن بررسی نقطه نظرات صاحبنظران حوزه گردشگری ، به فرصت‌های از دست رفته و توصیه هایی که می‌تواند منجر به بهره‌گیری از ظرفیت‌های صنعت گردشگری کشور شود ، می‌پردازند , روزنامه اقتصادی امروز در صفحه نخست امروز خود با تیتر « دخل و خرج در انتظار اصلاحات بودجه ای » نوشت : نخستین بودجه دولت سیزدهم این ماه تقدیم مجلس خواهد شد ؛ بودجه ای که گفته می‌شود قرار است بدون کسری باشد , راه حل دولت برای بودجه ای بدون کسری و تورم چیست ؟ پاییز فصل پرکاری برای دولت‌ها و به طور خاص ، سازمان برنامه و بودجه است زیرا بر اساس قانون ، دولت باید تا نیمه اذر هر ماه ، لایحه بودجه سال اینده را به مجلس تقدیم کند .

بودجه به عنوان سند دخل و خرج دولت ، یکی از اسناد مالی مهم کشور است که بر متغیرهای اقتصادی همچون تورم ، تاثیرگذار است و همچنین از ان‌ها تاثیر می‌پذیرد , اقتصاد ایران با چالش هایی روبه روست که نشان دهنده انباشت خطاهای سیاست‌گذاری در طول چند دهه هستند , تورم بالا ، رشد پایین و کسری بودجه به ویژگی‌های اصلی اقتصاد کشورمان تبدیل شده‌اند .

ایا راه حل فوری برای حل چالش هایی به قدمت چندین دهه وجود دارد ؟ برخی از چالش‌های اقتصادی ایران تبدیل به مسائل تاریخی کشورمان شده‌اند , پایداری تورم و نرخ رشد اقتصادی پایین و حتی منفی از جمله این چالش‌ها هستند که در طول چند دهه در اقتصاد ایران مشاهده شده‌اند , اما ایا برای چالش هایی با این قدمت ، راه حل فوری وجود دارد ؟ رییس جمهور با اشاره به گزارش سازمان برنامه و بودجه برای تامین بودجه بدون استقراض از بانک مرکزی در دوره استقرار دولت سیزدهم تاکید کرد : تلاش شود روند تامین بودجه بدون استقراض از بانک مرکزی تا پایان سال ادامه یابد .

هفته گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ، وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی از برنامه مدون خود در زمینه « رشد اقتصادی بدون تورم » ارائه کرد , در این برنامه سیاست‌های حوزه پولی ، مالی ، کنترل نقدینگی ، بودجه ، تشویق تولید ، اجرا و تکمیل پروژه‌های زیربنایی مورد توجه قرار گرفته است , بر اساس تصمیم اعضای ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ، مقرر شد برنامه پیشنهادی وزارت اقتصاد با برنامه‌های سایر بخش‌های تیم اقتصادی دولت از جمله سازمان برنامه و بودجه ، تلفیق شده و برای عملیاتی و اجرایی شدن در بودجه سال 1401 با رویکرد و هدف کنترل تورم و تامین رشد اقتصادی کشور اماده و ارائه شود .

در این جلسه همچنین سازمان برنامه و بودجه از وضعیت بودجه سال جاری گزارشی ارائه کرد که مبنای ان به کارگیری تمهیداتی از جمله تامین بودجه بدون استقراض از بانک مرکزی در دوره استقرار دولت سیزدهم بود , کد خبر 537046 عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ایمنا کلیدواژه : روزنامه‌های اقتصادی روزنامه روزنامه تجارت روزنامه دنیای اقتصاد روزنامه جهان صنعت شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق سازمان برنامه و بودجه دستگاه‌های دولتی فروش املاک مازاد صنعت گردشگری دولت سیزدهم کسری بودجه برای دولت دستگاه‌ها چالش‌ها حذف ارز درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,imna.

ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ایمنا » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33744000 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , حکم اعدام ارمان عبدالعالی اجرا شد / سحرگاه امروز قاتل 5 میلیارد تومان دیه را پذیرفت تا قصاص نشود پخش زنده قرعه کشی فروش فوق العاده 7 محصول گروه خودروسازی سایپا بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی 8 میلیون تومان شد بررسی طرح سامان‌دهی بازار خودرو به هفته بعد موکول شد خبر بعدی : توصیه یک مرجع تقلید به رییس سازمان صدا و سیما : جامعه گرسنه با برنامه طنز شاداب نمی‌شود ! / حمله تند حسن عباسی به دانشگاه امام صادق (ع) / پیشنهادات معیشتی جلیلی به قوای سه گانه بسته ویژه خبری « تابناک » هر روز سعی دارد با انتخاب تیترهایی ، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند , در این بسته خبری ، نگاهی به اخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه ان به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت .

واکنش وزیر کشور به ادعاها درباره « انتصابات فامیلی » در دولت وزیر کشور انتصاب‌های فامیلی در دولت سیزدهم را تکذیب کرد و گفت : چنین شایعاتی کذب و دروغ است و جوسازی و فضاسازی کسانی است که دنبال این هستند که مردم و دولت را به حاشیه ببرند , احمد وحیدی وزیر کشور در گفت وگو با تسنیم در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه این روزها بحث انتصاب‌های فامیلی در دولت سیزدهم مطرح شده نظرتان را بفرمایید ، اظهار داشت : اصولا چنین چیزی واقعیت ندارد و این جوسازی و فضاسازی کسانی است که دنبال این هستند که مردم و دولت را به حاشیه ببرند , وی با بیان اینکه برخی‌ها با مطرح کردن انتصاب‌های فامیلی و حرف‌های غیرواقعی ، ذهن مردم را مشوش کنند ، گفت : البته مردم تحت تاثیر چنین ادعاهایی قرار نخواهند گرفت چراکه ملت به دولت اطمینان دارند .

وزیر کشور با تاکید بر اینکه دولت از چنین شایعات کذبی به دور است ، تصریح کرد : کشور در این شرایط کنونی نیاز به انسجام و حرکت رو به جلو داشته و باید این افراد از حاشیه‌سازی های بی مورد و دروغین پرهیز کنند , انتقادات غضنفرابادی از دولت روحانی رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت : هر کجا پولی در دسترس بود ، دولت روحانی ان را پیش خور کرد و سال‌ها زمان می‌برد مشکلاتی که انان ایجاد کردند ، حل شود , حجت‌الاسلام موسی غضنفرابادی در گفتگو با مهر ، در واکنش به اظهارات اخیر برخی از اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه رییسی باید گزارش عملکرد 100 روزه دولت را ارائه دهد ، گفت : حجت‌الاسلام رییسی وعده 100 روزه نداده است و فرد دیگری بود که با این وعده رای جمع کرد .

وی بیان کرد : اقایان در دولت سابق زیرساخت‌های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و حتی روابط خارجی کشور را نابود کردند و ممکن است سال‌ها زمان ببرد که این مشکلات حل شود و اقتصاد ما روی ریل اصلی خودش قرار گیرد , رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : متاسفانه با اقدامات نابجا و سوءمدیریت دولت سابق ، اقتصاد کشور ویران شد و انان خزانه را ویران کردند , حل همه این مشکلات مستلزم ان است که به دولت سیزدهم فرصت کافی داده شود .

غضنفرابادی با بیان اینکه حل مشکلات کشور زمان بر است ، افزود : دولت روحانی تمام وجه نقدی را که در بودجه 1400 وجود داشت ، مورد استفاده قرار داد و به همین دلیل دولت فعلی با مشکل جدی بودجه ای مواجه شده است , هر کجا منابع و پولی در دسترس بود ، دولت روحانی ان را پیش خور کرده است , باهنر : اینکه می‌گوییم همه تحریم‌ها باید برداشته شود ، مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت در مصاحبه ای تفضیلی ضمن اشاره به مذاکرات هسته ای تاکید کرد اینکه ما بگوییم همه تحریم‌ها باید برداشته شود تا ما مسائل هسته ای را حل کنیم ، فکر نمی‌کنم به نتیجه برسد .

حمله تند حسن عباسی به دانشگاه امام صادق (ع) در بخشی از صحبت‌های حسن عباسی درباره دانشگاه امام صادق (ع) امده است : کل اعضای هیئت علمی اقتصاد دانشگاه امام صادق در بیست سال گذشته از مسئولین اقتصادی کشور بودند , چرا اقتصاد کشور ، اسلامی نشده است ؟ حسن عباسی رییس اندیشکده یقین و تئوریسین اصلی جریان پایداری در بخشی از اظهاراتش درباره دانشگاه امام صادق (ع) که در ویدیویی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پخش شده است ، گفت : کل اعضای هیئت علمی اقتصاد دانشگاه امام صادق در بیست سال گذشته از مسئولین اقتصادی کشور بودند , چرا اقتصاد کشور ، اسلامی نشده است ؟ او افزود : مگر رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق یعنی اقای مصباحی مقدم ، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نبود ؟ ایشان مگر عضو مجلس خبرگان رهبری نیست ؟ مگر ایشان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست ؟ اقا مگر شما چند مسئولیت باید داشته باشید تا بتوانید کار کنید ؟ می‌گویند اگر من عضو مجلس خبرگان بودم باید کمیته اقتصادی خبرگان از موضع اقا یعنی از بالا به پایین راه بیفتد .

عباسی خطاب به غلامرضا مصباحی مقدم ادامه داد : شما در مجمع تشخیص مصلحت نظام هستید ما باید بیایم دم در مجمع ، التماس کنیم طرح هایمان را بگیرند ؟ شما در صحن مجمع هستید , ما می‌خواهیم کسی را به عنوان نماینده مجلس انتخاب کنیم و بفرستیم که ان هم حالا شاید به کمیسیون اقتصاد راه پیدا کند , این در حالی است که شما رییس ان کمیسیون هستید .

عضو مجمع تشخیص مصلحت ، عضو مجلس خبرگان رهبری ، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق و عضو شورای فقهی بانک و بورس هستید اما در تلویزیون می‌نشینید و حرف دیگری می‌زنید , دولت روحانی 8 میلیارد ارز ترجیحی را یکدفعه هزینه کرد پژمانفر با اشاره به شرایط کشور در روزهای اغازین دولت سیزدهم ادامه داد : رییسی در شرایط بسیار نگران کننده ای دولت را تحویل گرفت ، کشور به بن بست‌های جدی رسیده بود ، اما امروز در حوزه مسائل داخلی و خارجی ما با برگ‌های برنده ای قدم برمی‌داریم , دولت قبل 8 میلیارد ارز ترجیحی که در ارتباط با هزینه نهاده‌های دامی در طول یک سال بود را یک دفعه هزینه کرد و دولت را در زمانی واگذار می‌کند که تا انتهای سال هیچ عددی در ارتباط با ارز ترجیحی باقی نمانده است .

توصیه‌های فریدون عباسی به تیم مذاکره کننده ایران عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مذاکرات هشتم اذرماه در وین گفت : مذاکرات هسته ای پیش از این انجام شده و سال 94 به پایان رسیده و به برجام منتهی شده است ، لذا از اینجا به بعد مذاکرات بر مبنای لغو تحریم‌ها دنبال می‌شود و باید از نظریه مقاومت و تحریم‌زدایی بهره گرفته شود , فریدون عباسی دوانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با فارس ، در خصوص الزامات برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ، با تاکید بر اینکه این دوره از گفتگوها را باید « مذاکرات لغو تحریم‌ها » بدانیم و بر این مبنا کار را دنبال کنیم ، اظهار داشت : اگر مثبت و خوشبینانه فکر کنیم ، بنای دولت قبل در مذاکرات هسته ای بر موضوع تنش‌زدایی بود که البته از نظرات تنش‌زدایی رایج در علوم سیاسی غربی استفاده می‌کردند و هر چقدر هم از طرف افراد دلسوز و ذی صلاح به انها تذکر داده شد ، گوششان بدهکار نبود ، چرا که تئوریسین‌های انها طور دیگری به انها دیکته می‌کردند و انها نیز بر همین مبنا عمل کردند و نتیجه کارشان معلوم شد , وی ادامه داد : مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را گذراند و تعهدات برجامی بر مبنای این مصوبه کاهش یافت ؛ البته دولت قبل نمی‌خواست این مصوبه را اجرا کند ، اما چون ضمانت اجرایی و مجازات برای استنکاف از اجرای قانون در نظر گرفته شده ، مجبور به اجرای ان شدند ، هر چند هر جا توانستند با کارهایی مانند تاخیر در ابلاغ ایین نامه اجرایی قانون ، در مسیر ان سنگ اندازی کردند .

چرا توییتر فیلتر شده اما مسئولان از ان استفاده می‌کنند ؟ معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : چرا توییتر فیلتر شده است اما مسئولان از توییتر استفاده می‌کنند ؟! در حالی که این دور زدن قانون است , معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که اختلافات بین تیم اقتصادی رییسی تا چه حد در افزایش سردرگمی اقتصادی تاثیرگذار است ؟ بنده واقعا در جریان اختلافات تیم اقتصادی اقای رییسی نیستم انچه که شنیده می‌شود شنیده‌های مطمئنی نیست که حاکی از ناهماهنگی بین ارکان دولت باشد , امیدوارم چنین موضوعی ، درست نباشد چون باید قبول کرد که الان شرایط کشور به گونه ای نیست که در حوزه ناهماهنگی بین ارکان اقتصادی ، تاب اوری داشته باشیم .

او افزود : در واقع ما دیگر زمان نداریم و مردم شرایط اقتصادی خوبی ندارند , مردم الان با یارانه 45 هزار تومانی نمی‌توانند یک دبه ماست خریداری کنند , فکر می‌کنم زمان ان رسیده است که ما فرافکنی نکنیم و به نوعی خودمان را جای مردم بگذاریم مگر مسئولان چه تفاوتی با مردم دارند ؟! سعیدی با انتقاد از مسئولان تصریح کرد : چرا توییتر فیلتر شده است اما مسئولان از توییتر استفاده می‌کنند ؟! در حالی که این دور زدن قانون است .

بنابراین باید توجه داشته باشیم در این شرایط نامساعد اقتصادی ، فرصت ازمون و خطا نداریم و همه باید در یک راستا بدون درگیری ارکان اقتصادی کشور ، در جهت حل مشکلات تلاش کنیم , سایت مجلس خبرگان و وزارت دادگستری از دسترس خارج شد سایت مجلس خبرگان رهبری و وزارت دادگستری از دسترس خارج شده است ، هنوز مشخص نیست این موضوع به حملات سایبری چند روز گذشته مرتبط است یا خیر ؟! هنوز وزارت دادگستری و مجلس خبرگان توضیحی درباره دلایل از دسترس خارج شدن سایت‌های خود ارائه نداده‌اند , سایت شخصی ایت الله علم الهدی نیز مورد حمله سایبری قرارگرفته است .

مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفته بود : این پایگاه روز چهارشنبه مورد حمله سایبری قرار گرفته و از دسترس خارج شده است , جامعه گرسنه با برنامه طنز شاداب نمی‌شود وی خاطرنشان کرد : این مملکت به لطف الهی همه چیز دارد ، با وجود این همه منابع و سرمایه‌های مادی و معنوی فراوانی که در این کشور وجود دارد ، مردم را کمیته امدادی اداره کردن ننگ است ! استاد عالی حوزه علمیه قم همچنین با اشاره به رسالت‌های فرهنگی و اجتماعی سازمان صدا و سیما ، خواستار توجه هر چه بیشتر برنامه‌های این سازمان به انعکاس مشکلات مردم و دغدغه‌های انان به ویژه در بخش معیشت و اقتصاد شد , ایت الله العظمی جوادی املی ابراز داشت : فرهنگ دین به ما می‌گوید همین زنجیری که در روز عاشورای حسینی (ع) وسیله عزاداری است باید از روز یازدهم وسیله بستن دست دزدان و متخلفان باشد .

اینچنین فرهنگی باید به وسیله صدا و سیما اشاعه یابد , ایشان تاکید کرد : نباید انتظار داشت با چند برنامه طنز ، جامعه شاداب و بانشاط شود ، باید بدانیم جامعه گرسنه با برنامه طنز شاداب نمی‌شود ، گرچه وجود این برنامه‌ها مانعی ندارد لکن اگر مشکلات اساسی مردم برطرف شود قطعا امید و نشاط به جامعه باز خواهد گشت , این مرجع معزز تقلید در پایان افرود : باید مردم را با عمل ، امیدوار کنید نه با حرف ، حرف بی عمل نتیجه ای جز ناامیدی جامعه در پی ندارد ، هرگز بدون تفکر ، کاری را شروع نکنید و همواره خود را امانت دار مردم بدانید .

در ابتدای این دیدار پیمان جبلی رییس سازمان صداوسیما در سخنانی به بیان کلیاتی از برنامه‌ها و رویکردهای جدید سازمان صدا و سیما پرداخت , باقری با « انور قرقاش » در امارات دیدار کرد منابع رسمی امارات ، عصر امروز ( چهارشنبه )، گزارش دادند که « علی باقری کنی » معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با « انور محمد قرقاش » مشاور دیپلماتیک رییس امارات دیدار کرده است , بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات ( وام )، این دیدار امروز با حضور « خلیفه شاهین المرر » وزیر مشاور اماراتی برگزار شده است .

وام در ادامه نوشت که در این دیدار ، روابط امارات عربی متحده و جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار گرفته و دو طرف بر اهمیت توسعه این روابط بر اساس اصل حسن همجواری و احترام متقابل در چارچوب منافع مشترک ، اقدام در راستای ثبات و شکوفایی بیشتر در منطقه و همچنین توسعه روابط اقتصادی و تجاری تاکید کرده‌اند , پیشنهادات معیشتی جلیلی به قوای سه گانه یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : در شرایط فعلی که دولت نیازمند منابع مالی برای کمک به معیشت مردم است ، بازپس‌گیری ارزی که به مصرف صحیح نرسیده است و توزیع ان بین احاد مردم ، یکی از موثرترین اقداماتی است که باید با دقت پیگیری شود , سعید جلیلی در جلسه بررسی تبعات « ارز ترجیحی » و دغدغه دولت جدید درباره ان که با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد ، با اشاره به اختصاص بیش از 57 میلیارد دلار ارز با قیمت 4200 تومان در چند سال گذشته ، خواستار همکاری سه قوه برای بررسی فرجام تحقق این تخصیص و همچنین برخورد قانونی و قضایی با گیرندگان متخلف این منابع شد .

وی تاکید کرد : در شرایط فعلی که دولت نیازمند منابع مالی برای کمک به معیشت مردم است ، بازپس‌گیری ارزی که به مصرف صحیح نرسیده است و توزیع ان بین احاد مردم ، یکی از موثرترین اقداماتی است که باید با دقت پیگیری شود , جلیلی با یاداوری راهکارهای ارائه شده به مجلس دهم و یازدهم در زمینه توزیع کالاهای هدف ، روش توزیع مویرگی کالاهای اساسی در همه واحدهای تجاری ( مانند سوپرمارکت‌ها و قصابی‌ها و ,.

) با استفاده از ظرفیت تلفن‌های همراه و کارت بانکی متصل به یارانه را روشی ساده و با کمترین انحراف برای رساندن منفعت مدنظر دولت به شهروندان برشمرد , وی عنوان کرد که با ایجاد این ساختار ، علاوه بر جلوگیری از هدررفت منابع ارزی ، میتوان بستر اجرای « طرح سبد مطلوب غذایی ایرانیان » را نیز اجرا نمود , تکذیب حمله سایبری به اطلاعات سدهای کشور مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در خصوص حملات سایبری به سیستم اطلاعات سدهای کشور گفت : برخی محدودیت‌ها از سوی وزارت نیرو برای افراد خارج از سیستم به منظور دسترسی به اطلاعات اعمال شده است .

سید اعتضاد مقیمی با بیان اینکه وزارت نیرو به صورت خودخواسته محدودیت هایی را برای عموم و دسترسی به اطلاعات سدها ایجاد کرده است و این موضوع هیچ ارتباطی با موضوعات مطرح شده ندارد ، اظهار کرد : هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است و از داخل سیستم دسترسی‌ها وجود دارد , وی با تاکید بر اینکه هیچ حمله سایبری رخ نداده و اساس این صحبت‌ها کذب است ، تصریح کرد : وزارت نیرو این محدودیت‌ها را ایجاد کرده و همه چیز تحت کنترل است و هیچ مشکلی وجود ندارد , در برخی رسانه‌ها موضوع حملات سایبری به سیستم اطلاعات سدهای کشور مطرح و اعلام شده که در دو هفته گذشته سیستم‌های مربوط به جمع اوری و ارزیابی میزان ذخایر سدهای کشور بطور کامل قطع شده به نحوی که در این مدت هیچ گونه دسترسی به میزان ذخایر سدهای کشور وجود نداشته است .

.
کشور ایران وین خراسان رضوی امارات مجلس شورای اسلامی دولت رییسی دولت سیزدهم اصولگرا ایران مجلس سازمان برنامه و بودجه بانک مرکزی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت وزارت امور اقتصادی و دارایی وزارت اقتصاد تیم اقتصادی دولت ایمنا گروه خودروسازی سایپا بیمه دانشگاه امام صادق ع تابناک تسنیم دولت روحانی مهر مجمع تشخیص مصلحت هیئت علمی اقتصاد دانشگاه امام صادق مجلس خبرگان رهبری مجمع تشخیص مصلحت نظام مجلس خبرگان کمیته اقتصادی خبرگان کمیسیون اقتصاد کمیسیون انرژی مجلس فارس وزارت دادگستری وزارت دادگستری و مجلس خبرگان سازمان صدا و سیما صدا و سیما امارات خبرگزاری رسمی امارات امارات عربی متحده جمهوری اسلامی ایران مجلس دهم وزارت نیرو ناصر ایمانی ارمان عبدالعالی حسن عباسی جلیلی احمد وحیدی غضنفرابادی حجت الاسلام موسی غضنفرابادی رییسی حجت الاسلام رییسی باهنر امام صادق اقای مصباحی مقدم عباسی غلامرضا مصباحی مقدم پژمانفر فریدون عباسی فریدون عباسی دوانی معین الدین سعیدی اقای رییسی سعیدی ایت الله علم الهدی ایت الله العظمی جوادی املی پیمان جبلی باقری انور قرقاش علی باقری انور محمد قرقاش خلیفه شاهین المرر حسن همجواری سعید جلیلی سید اعتضاد مقیمی خبرنگار ایمنا وزیر اقتصاد رییس جمهور رییس سازمان صدا و سیما وزیر کشور رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رییس اندیشکده یقین و تئوریسین اصلی جریان پایداری رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عضو مجمع تشخیص مصلحت عضو شورای فقهی بانک و بورس عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نماینده مردم چابهار مدیر پایگاه اطلاع رسانی نماینده ولی فقیه استاد عالی حوزه علمیه قم رییس سازمان صداوسیما معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران مشاور دیپلماتیک رییس امارات وزیر مشاور اماراتی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو روز عاشورای حسینی ع