پیگیری هتک حرمت قران در جعبه میوه‌های صادراتی

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۸:۰۹:۰۰


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، پوشال هایی که از خرد شدن صفحات قران کریم ( یا کتبی دینی که حاوی ایات قران کریم است ) در میان جعبه میوه‌های صادراتی به کشور عمان ، به کار رفته بود ، هفته پیش در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی رسانه ای شد , خبری که با تیتر هتک حرمت قران ، حتی در رسانه‌های عربی نیز بازتاب داشت , یکی از خبرگزاری‌های داخلی این رویداد را از حوزه صادرات بررسی کرد و با رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفتگو داشت ، سیدرضا نورانی در این باره گفته است که این اتفاق در گذشته و حال رخ داده است و در اینده هم خواهد افتاد .

مگر این که رویه تجارت خود را عوض کنیم و قبل از این که یک صادرکننده وارد این حوزه شود ، حتما برای او کلاس‌های اموزشی بگذاریم , نورانی افزود : این اتفاق یک ماه گذشته رخ داده است , همان زمان که عکس این رویداد ناگوار را دریافت کردم ، برای مسئولان سازمان توسعه تجارت ارسال کردم .

ان‌ها هم متاسف شدند , نحوه نظارت به این شکل نیست که مثلا یک محموله 10 هزار کارتنی یکی یکی بازدید شود , این امر غیر ممکن است .

کالا‌ها را رندم باز می‌کنند , باید این شرکت که دست به این کار زده است ، شناسایی و مورد بازرسی قرار گیرد , به نظر می‌رسد کالای این شرکت هم مرجوع شده است .

جدا از اینکه این خبر و عکس صحت داشته و باید با صادرکننده برخورد داشت و با اموزش و نظارت دقیق بر روی صادرکننده‌ها از چنین اشتباهاتی که به صادرات کشور لطمه می‌زند ، جلوگیری کرد ، اما این پرسش برای رسانه قران مطرح شد که چاپخانه‌های مصحف شریف یا دیگر کتب دینی و قرانی در صورتی که کاغذ بازیافتی داشته باشند با ان چگونه مواجه می‌شوند ؟ ایا ان را بدون در نظر گرفتن نوع امحای ان به بازیافتی‌ها می‌فروشند ؟ در این باره با محمد بابایی ، مدیر انتشارات مرکز طبع و نشر قران جمهوری اسلامی ایران ، اسحاق ابراهیمی ورکیانی ، مدیر صحافی صداقت و غلامرضا محمدخانی ، مشاوره و مسئول چاپ چاپخانه بزرگ قران ( قم )، گفتگو داشتیم که در ادامه می‌خوانید , محمد بابایی گفت : قبلا موارد مشابه ای رخ داده است ، زیرا چاپخانه‌های متفرقه هم ، قران را چاپ می‌کنند و هنگامی که برخی از صفحات مصحف شریف دچار اشکال چاپی می‌شود یا رنگش به خوبی تنظیم نشده است ، باید با احترام بسته بندی و در نهایت خمیر شود , بابایی با تاکید بر اینکه صفحاتی از مصحف شریف که اشکال دارد باید بسته بندی و خمیر و در چاپخانه از ان برای تولید جلد قران استفاده شود ، اظهار کرد : خیلی از چاپخانه‌ها این کار را انجام می‌دهند .

متاسفانه برخی از ان‌ها صرفا مسئله اقتصادی برایشان اهمیت دارد و خیلی از موازین همچون مسائل شرعی را رعایت نمی‌کنند و حتی صفحات چاپ شده به زیر دست و پا می‌رود ، ان‌ها را جمع می‌کنند و کیلویی می‌فروشند و اینگونه برایشان به صرفه تر است تا نخواهند هزینه ای را برای خمیر کردن بپردازند , مدیر انتشارات مرکز طبع و نشر قران جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه چاپخانه بزرگ قران به این منظور تاسیس شده است که البته این اتفاق در ان نمی‌افتد ، بیان کرد : قران نباید هر جایی چاپ شود ، بلکه باید انتشارات‌ها و افراد دارای صلاحیت ان را چاپ کنند و صلاحیت شرعی داشته باشند , همچنین مسائل فنی و تخصصی در چاپ مهم است ؛ یعنی باید در بهترین فضا و با بهترین دستگاه‌ها انجام شود .

چون قران ، پرفروش است ، متاسفانه چاپخانه‌های متعددی مصحف شریف را چاپ می‌کنند تا از سود اقتصادی بهره مند شوند , اسحاق ابراهیمی ورکیانی ، مدیر صحافی صداقت که از حدود سال 44 وارد عرصه چاپ و صحافی شده است ، گفت : پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ، چاپخانه‌ها ، چاه بسیار عمیقی داشتند که کاغذ باطله‌های قرانی را به داخل ان بیندازند , مدیر صحافی صداقت گفت : پس از اینکه دستگاه‌های تبدیل بهتر شد و از ضایعات چاپخانه‌ها کارتن و مقوا درست می‌کردند ، از مراجع استفتاء گرفتند و ، چون گفتند که با هم زدن دستگاه ، ایات از بین می‌رود و خمیر می‌شود ، اشکال ندارد در این عرصه استفاده شود .

وی ادامه داد : به احتمال زیاد در عکسی که از پوشال‌ها منتشر شده است ته فرم‌های قران‌های فرسوده را به جای پوشال استفاده کرده‌اند که نباید این کار انجام می‌شد , در حال حاضر ورق‌های قرانی باطل در چاپخانه‌ها به اندازه ای در دستگاه هم می‌خورد که خمیر می‌شود و هیچ حروفی بر روی ان باقی نمی‌ماند , ابراهیمی در پاسخ به این سوال که ایا احتمال دارد به دلیل هزینه خمیر کردن ، ترجیح داده شود که کاغذ‌ها به پوشال‌سازی ها فروخته شود ؟ اظهار کرد : بله احتمالش هست و متاسفانه ناظری نیست و این امر بستگی به وجدان ان فرد دارد .

به طور مثال ما به پوشالی مان حتما می‌گوییم که این بسته شامل قران است و باید خمیر شود , در حال حاضر چاپخانه بزرگ قران کریم قم مشغول به چاپ قران است و در چاپخانه‌های محدود تهران چاپ مصحف شریف انجام می‌شود , باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی چاپخانه‌ها بخشنامه کند که این امور را رعایت کنند .

تهیه جلد قران از خمیر ضایعات مصحف شریف و ادعیه در ادامه غلامرضا محمدخانی ، مشاوره و مسئول چاپ چاپخانه بزرگ قران ( قم )، با ابراز تاسف از کار انجام شده و با تاکید بر اینکه ، چون این امر در کشور‌های عربی به وقوع پیوست ، به این اندازه سروصدا به پا کرد وگرنه در ایران چنین نمی‌شد ، گفت : درباره ضایعات سفیدکار‌های چاپخانه خودمان می‌گویم که ان‌ها را برای بسته بندی میوه می‌فروشیم ، اما مابقی ان ، چون چاپ ادعیه‌ها و قران‌ها از سراسر کشور به چاپخانه قران ارسال می‌شود ، ضایعات ان‌ها با نظارت چاپخانه خمیر و مقوای جلد قران می‌شود و به ضرس قاطع می‌گویم که هیچگاه این اتفاق در چاپخانه ما نیفتاده است , وی تصریح کرد : شاید یکی از راهکار‌های برون رفت از این گونه هتاکی‌ها این است که چاپ قران در دو یا چند مرکز متمرکز شود , هنگامی که این کار رخ نمی‌دهد و چاپ مصحف شریف در این صحافی و ان چاپخانه انجام می‌شود ، این گونه اتفاقات رخ می‌دهد .

محمدخانی درباره چرایی اینکه ایات قران سر از پوشال‌ها دراورده است ، بیان کرد : برای خمیر کردن ، قیمت پوشال گران تر از ضایعات است و چاپخانه برای مقرون به صرفه بودن این کار را انجام می‌دهد , نظارت نمی‌تواند اثرگذار باشد ، چون تعداد صحافی‌ها و چاپخانه‌ها کم نیست , راهکار دیگر این است که پوشال‌ها را به یک مرکز بسپارند تا توزیع کند ؛ هر چند باز هم از عهده زیرزمینی‌ها بر نخواهند امد .

وی با اشاره به خاطره از یکی از دوستانش ، گفت : یکی از دوستانم اهل تسنن بود و در چین قران چاپ می‌کرد و بعد به ایران می‌اورد , به کارکنانش متذکر شده بود که کاغذ‌های باطله را زیر دست و پا نریزید و این مورد را در قراردادشان ذکر کرده بود ، ولی ان‌ها رعایت نمی‌کردند , می‌گفت که سرانجام عطای این کار را به لقایش بخشیدم و به دنبال چاپ مصحف شریف در یکی از چاپخانه‌های استانبول رفتم تا با این هتاکی‌ها روبه رو نشود و حاضر نشد به منفعت دست یابد و اخرتش خراب شود .

منبع : خبرگزاری ایکنا انتهای پیام / عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : باشگاه خبرنگاران کلیدواژه : اخبار حوادث هتک حرمت قران چاپخانه بزرگ قران چاپخانه‌ها مصحف شریف پوشال ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,yjc,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « باشگاه خبرنگاران » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33648794 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

خبری مهم برای متقاضیان مسکن دولتی رییسی : مکلف به اجرای عدالت در نظام پرداخت حقوق هستیم یارانه یک ملیون تومانی اذر ماه ! قیمت سکه و طلا امروز 19 ابان ماه ساعت لاکچری و 500 میلیونی علی کریمی / عکس خبر بعدی : « نذر نفس » به چاپ دوم رسید / خاطرات گروه‌های جهادی که رهبر انقلاب از ان‌ها تقدیر کرد چاپ دوم کتاب « نذر نفس ؛ خاطرات گروه‌های جهادی شیراز در مبارزه با کرونا » به نویسندگی اسما میرشکاری فرد توسط انتشارات « راه یار » منتشر و روانه بازار نشر شد , خبرگزاری میزان - چاپ دوم کتاب « نذر نفس ؛ خاطرات گروه‌های جهادی شیراز در مبارزه با کرونا » به نویسندگی اسما میرشکاری فرد توسط انتشارات « راه یار » منتشر شد , در مقدمه کتاب « نذر نفس » به عنوان چهارمین جلد از مجموعه عناوین انتشارات راه یار در رده « مدافعان سلامت »، این طور امده است : « کرونا به شیراز رسیده بود و مثل حرم امام رضا (ع) خبری از تحویل سال نو در حرم برادرش شاه چراغ هم نبود .

,, ویروس ، غنی و فقیر نمی‌شناخت و مثل زمان جنگ هم نبود که عده ای فلنگ را ببندند و به کشور‌های دیگر پناه ببرند .

پشت این همه دلهره ، در شیراز مثل بقیه شهر‌های ایران چراغ گروه‌های جهادی روشن شد , مسجد هر محل پایگاهی شد برای به میدان امدن و مقابله با این ویروس حریص ! درست زمانی که کشور‌های دیگر در حال غارت ماسک و تجهیزات ضدکرونایی از یکدیگر بودند ، با سخنان رهبر انقلاب مبنی بر گسترش فعالیت‌های جهادی ، مردم چنان قوت گرفتند که چه علم داران زمان جنگ و چه نسل جدید افتاب و مهتاب ندیده ، هر مکانی را تبدیل به کارگاه دوخت ماسک کردند و خیلی زود نیاز به ماسک در شیراز و حتی در کل کشور تامین شد , بیشتر بخوانید : برای مشاهده اخرین اخبار ادبیات اینجا کلیک کنید در شیراز طرح صاحب خانه خوب راه افتاد و برخلاف کشور‌های اروپایی و امریکایی ، مردم به جای اینکه نان و اب از دست یکدیگر بکشند ، بسته‌های غذایی و بهداشتی تهیه کردند و بیش از پیش به یاری همدیگر شتافتند ؛ حتی پزشکان و پرستاران جهادی برای رسیدگی به سالمندان به خانه هایشان رفتند .

این کتاب گوشه کوچکی از فعالیت‌های موثر و به موقع فعالان عرصه کرونا در شیراز را در پنج فصل بیان می‌کند , در پشت جلد این کتاب نیز به تقدیر رهبر معظم انقلاب اسلامی از جهادگران شیرازی اشاره شده و امده است : « توی ذهنمان ، راضی کردن صاحب خانه‌ها کار اسانی نبود ؛ اما به قدری صاحب خانه‌ها روی خوش نشان دادند که باور نمی‌کردیم , خیلی زود ، فعالیتمان گسترده شد ؛ از مشهد و اصفهان و تهران هم تماس می‌گرفتند .

,, کار را ادامه دادیم تا رسیدیم به شب نیمه شعبان .

ان شب ، احیای خانگی داشتیم ، صبحش خوابم برد , نزدیک ظهر از خواب پریدم , تا گوشیم را روشن کردم ، سیل پیام‌ها به سمتم سرازیر شد .

حاج اقا تبریک ، حاج اقا خداقوت , با خودم گفتم صد رحمت به اصحاب کهف , همین جور ، هاج واج پیام‌ها را دنبال کردم تا به یکی از پیام‌ها رسیدم که نوشته بود : « حاجی ، تبریک می‌گم .

حضرت اقا در سخنرانی امروزشون اسم شیراز رو اوردن و از کار شما تقدیر کردن ,» پیام‌ها را جدی نگرفتم , گفتم این روز عیدی ، بچه‌ها شیطنتشان گل کرده .

باور هم نکردم تا وقتی که صحبت‌های اقا را با گوش خودم شنیدم , وقت نماز ظهر بود , سجده شکر رفتم و اشک شوق ریختم .

» بنابرین گزارش ، چاپ دوم کتاب 200 صفحه ای « نذر نفس » که تحقیق ان برعهده محمدحسین عظیمی ، زهراسادات هاشمی ، سیدمحمدهاشمی بوده و تدوین ان توسط اسما میرشکاری فرد صورت گرفته ، با قیمت 30 هزار تومان و شمارگان 1000 نسخه به همت انتشارات « راه یار » راهی بازار نشر شده است و علاقمندان علاوه بر کتاب فروشی‌ها می‌توانند از طریق صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub و یا سایت vaketab,ir نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند , لازم به ذکر است پیشتر سه کتاب « هفت خان شستن ؛ خاطرات طلاب جهادی در تغسیل و تدفین اموات کرونایی »، « به چند خیاط ماهر نیازمندیم ؛ خاطرات بانوان خیاط یزدی در مقابله با کرونا » و « نوبت شماست ؛ خاطرات افراد و گروه‌های جهادی یزد در مبارزه با کرونا » نیز از طرف انتشارات « راه یار » درباره مدافعان سلامت و فعالیت‌های جهادی مقابله با شیوع بیماری کرونا منتشر شده است .

انتهای پیام / برچسب‌ها : اخبار تلویزیون معاونت سیما.