گلاره ناظمی و خاطرات شش صبح و دوازده ظهر

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۸:۱۵:۴۰


گلاره ناظمی ، نامزد عنوان برترین داور زن فوتبال و فوتسال سال جهان ، از روزهایی می‌گوید که مجبور بود در پارک‌ها و کنار اتوبان‌ها تمرین کند , به گزارش " ورزش سه " و به نقل از همشهری ، گلاره ناظمی قرار است به افتخار دیگری برسد ؟ اسم او بین 16 داور برگزیده سال 2021 است و این شانس را دارد که صاحب عنوان بهترین داور سال فوتبال و فوتسال زن جهان شود ؛ اما به نظر می‌رسد خود او به همین جایی که رسیده ، راضی است , سقف ارزوهای ناظمی ، داوری در جام جهانی فوتسال مردان بود که چندی پیش تجربه‌اش کرد و حتی در کوبل داوری بازی فینال هم قرار گرفت ؛ این برای یک داور زن که در کشور خودش خیلی دیده نشده ، مهم‌ترین اتفاق است .

اما در بین حرف‌های او می‌شود به چیز دیگری هم رسید , ناظمی خواسته دیگری هم داشته ؛ اینکه به همه بگوید فقط ورزشکاری را که روی سکو می‌رود نبینند ، داورها هم هستند , انگار یک اتفاق مهم دیگر قرار است برای شما بیفتد .

سال‌های گذشته در بین بهترین‌ها بودید ، اما امسال انتخاب متفاوت است , سال‌های پیش انتخاب بین داوران مرد و زن فوتسال بود که فوتسال پلنت انجام می‌داد , سال اول ششم ، سال دوم چهارم و پارسال هم پنجم شدم .

اما این بار انتخاب بین همه داوران زن فوتبال و فوتسال است و فدراسیون بین‌المللی تاریخ و امار که خیلی معتبر است ، این کار را انجام می‌دهد , همین که بین 16 داور قرار گرفته‌ام اتفاق خوشحال کننده ای است , روز دوشنبه چند پیام تبریک برایم امد و چند نفر از دوستان هم زنگ زدند و تبریک گفتند .

نمی‌دانستم چه خبر شده است , پیش خودم گفتم اتفاق خاصی نیفتاده است ، چرا تبریک می‌گویند , پیگیری که کردم ، دیدم اسم من بین نامزدهاست .

خیلی هیجان انگیز بود و خیلی خوشحال شدم , شما در فینال جام جهانی داوری کردید , چرا پیش بینی نمی‌کردید ؟ در شرایطی که ما داریم ، شاید تصور همه این باشد که شانس ما برای رقابت کم است .

به هر حال شرایط پوششی ما متفاوت است و این ذهنیت را ایجاد می‌کند که شاید جایی در بین بهترین‌ها نداشته باشیم , ولی دیدیم فدراسیون جهانی و سایت‌های معتبر جهانی شرایط ما را پذیرفته‌اند و پوشش ما دیگر برایشان مسئله عجیبی نیست , احتمال دارد شما را به عنوان داور سال انتخاب کنند ؟ در مسیر سخت 20 ساله ای که داشتم ، همین که بین 16 داور باشم ، خودش اتفاق مهمی است .

حالا دیگر مهم نیست بین این نفرات چندم شوم , همه چیزی را که در توانم بود ، گذاشتم و با لطف خدا مسیرم را با همه امکانات کم و سختی هایش به سرانجام رساندم , از این خوشحالم که زحماتم بی نتیجه نماند و حضورم در بین این نفرات برای خودم باعث خوشحالی و افتخار است .

20 سال پیش که داوری را شروع کردید ، منتظر این روز بودید ؟ نه اصلا , ان موقع ارزویم این بود که یک روز هم فوتسال و فوتبال زنان مثل مردان لیگ برتر داشته باشد و ما داوران زن هم بتوانیم مثل داوران مرد به شهرهای مختلف برویم و داوری کنیم , هرچه جلوتر رفتیم ، ارزوهای من هم بزرگ تر شد .

وقتی که برای نخستین بار کلاس بین‌المللی داوری در ایران برای زنان برگزار شد ، ارزویم این بود که من هم مثل داوران مرد در مسابقات بین‌المللی قضاوت کنم , سرتق هستم و همیشه دنبال رسیدن به یک رده بالاتر , قبل از جام جهانی ترجیح می‌دادید ایران در فینال باشد نه خودتان .

دوست داشتید بازی برزیل را هم سوت بزنید , تنها اتفاقی که افتاد حضور شما در فینال بود , واقعا از صمیم قلب دوست داشتم ایران به فینال برسد ولی متاسفانه حذف شد .

بعد از ان دوست داشتم خودم داور فینال باشم تا ایران حداقل یک نماینده در این بازی داشته باشد , بازی با برزیل هم بماند برای جام جهانی بعد , شما در یک بازی از جام داور اول بودید و برای کوبل داوری بازی فینال هم انتخاب شدید .

با این حال بعضی‌ها زیر پست‌های اینستاگرامی شما کامنت گذاشته بودند که شما فقط وقت نگه دارید و این خیلی اتفاق مهمی نیست , این نظرها اذیت کننده نبود ؟ من روی این نظرها حساس نیستم , در جمع این همه ادم مثبت و پرانرژی که لطف دارند و حمایت می‌کنند ، یک عده هم اختیار این را دارند که نظر متفاوتی داشته باشند .

اگر این مسائل برای من مهم بود ، خیلی وقت پیش باید این کار را رها می‌کردم , بعد از این قرار است گلاره ناظمی به کجا برسد ؟ اشباع نشده‌اید ؟ واقعیت این است که به هر چیزی که می‌خواستم رسیده‌ام و دیگر بدهکار خودم نیستم , امیدوارم تا زمانی که در داوری هستم ، بتوانم نماینده خوبی برای ایران باشم .

اگر هم نبودم امیدوارم برای جوان ترها راهنمای خوبی باشم , نمی خواهید در جام جهانی بعدی ، داور اول فینال باشید ؟ فعلا به این موضوع فکر نمی‌کنم , با توجه به مسیری که داشتم ، از اینکه یک فینال جام جهانی را بودم ، راضی‌ام .

در این مسیر چقدر حمایت شدید ؟ اصلا حمایتی نبود ، هیچ وقت , در این مسیر فقط خودم بودم و خدای خودم , تا الان که نگاه به داوران زن حداقلی بود ، شاید از این به بعد شرایط بهتر شود .

ما داوران پتانسیل این را داریم که صاحب نام شویم , داوران خیلی زحمت می‌کشند اما دیده نمی‌شوند , همه فقط ورزشکاری را می‌بینند که روی سکو می‌رود ولی یک داور هم می‌تواند باعث سربلندی یک کشور شود .

در این 20 سال داوری چه چیزی بیشتر از همه شما را اذیت کرد ؟ حمایت هایی که باید می‌شد و نشد , حتی برای یک تمرین ساده هم امکاناتی نداشتم , باید در پارک‌ها یا کنار اتوبان‌ها تمرین می‌کردم .

یک پیست مناسب نبود که تمرین کنم , رییس هیات فوتبال تهران با ما همکاری نمی‌کرد , من حداقل‌ها را می‌خواستم و انها را نداشتم .

اگر می‌خواستند به ما داورها پیست بدهند ، می‌گفتند یا باید 6 صبح در پیست حاضر باشید یا 12 تا 2 ظهر , درنظر بگیرید که در این ساعت از فصل تابستان چه افتابی است , حالا با اتفاقاتی که برای من افتاد امیدوارم شرایط برای داوران بهتر شود .

در ورزش زنان همه چیز برعکس است , اول باید به یک جایی برسی بعد حمایت شوی , دقیقا همینطور است .

زنان ورزشکار ما به خصوص انهایی که داور می‌شوند ، روحیه جنگنده ای دارند و خیلی تلاش می‌کنند تا دیده شوند , ما در فوتبال هم داوران خیلی خوبی داریم ولی کسی انها را نمی‌شناسد , مهسا قربانی و بهاره شیخی برای داوری در جام جهانی فوتبال کاندیدا شده‌اند .

داوری در جام جهانی روی دستمزد شما هم تاثیری داشت ؟ نه ، دستمزد من با بقیه داوران فرقی نمی‌کند , البته اقای عزیزی خادم ( رییس فدراسیون ) قول داده‌اند که دستمزدها افزایش پیدا کند , امیدوارم که این قول روی کاغذ نماند و اجرایی شود .

دلتان نمی‌خواهد در ایران و در لیگ مردان داوری کنید ؟ دوست دارم ولی می‌دانم شرایطش فراهم نیست , اخبار تیم ملی فوتسال زنان را هم دنبال می‌کنید ؟ تیم هنوز سرمربی ندارد , بله ، دنبال می‌کنم .

این تیم قهرمان اسیاست و حفظ این قهرمانی راحت نیست ، تلاش و برنامه می‌خواهد , امیدواریم مثل تیم ملی فوتبال زنان ، به تیم فوتسال هم امکانات بدهند و از انها حمایت کنند , فوتسال بانوان کمیته داوران گلاره ناظمی عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ورزش 3 کلیدواژه : فوتسال بانوان کمیته داوران گلاره ناظمی جام جهانی گلاره ناظمی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

varzesh3,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ورزش 3» بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33646758 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , خبری مهم برای متقاضیان مسکن دولتی رییسی : مکلف به اجرای عدالت در نظام پرداخت حقوق هستیم یارانه یک ملیون تومانی اذر ماه ! قیمت سکه و طلا امروز 19 ابان ماه ساعت لاکچری و 500 میلیونی علی کریمی / عکس خبر بعدی : داور جنجالی دعوت به مناظره کرد ( عکس ) داور بازنشسته فوتبال ایران از مسولان کمیته داوران برای حضور در یک مناظره تلویزیونی دعوت کرد .

به گزارش " ورزش سه "، وحید صالحی که دوشنبه شب دو هفته قبل صحبت‌های جنجالی را در برنامه زنده فوتبال برتر شبکه سه بر زبان اورد و از وجود دلالی و دست‌های پشت پرده در داوری برخی مسابقات صحبت کرد ، طی دو مرحله به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال دعوت شده است , این داور که اعلام بازنشستگی از قضاوت در فوتبال کرده ، هفته قبل اعلام نمود به دلیل اینکه کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال نمی‌تواند مرجع رسیدگی به صحبت هایش باشد و او بخاطر خداحافظی از داوری باید در مراجع دیگری جواب بدهد و این کار را انجام داده است , حالا ظاهرا کمیته اخلاق برای دومین بار وحید صالحی را به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال دعوت کرده ، اما او بازهم طی نامه ای به ریاست این کمیته اعلام نموده از فوتبال خداحافظی کرده و نباید در این کمیته جوابگو باشد .

صالحی ضمن بیان نکات دیگری از دلیل عدم حضورش در کمیته اخلاق فدراسیون که در نامه‌اش می‌خوانید ، اعلام کرده حاضر به انجام مناظره زنده در یک شبکه تلویزیونی با مسولان ذی ربط ( کمیته داوران فدراسیون ) است تا ابعاد جدیدی از موضوعاتی که عنوان کرده را مطرح کند , کمیته داوران.