اخبار ویژه 21 اذر

۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۱۳:۵۵:۴۰


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** نگاه به شرق را تخطئه می‌کنید یا سنگ امریکا را به سینه می‌زنید ؟! یک تحلیلگر غربگرا ادعا کرد : سیاست « نگاه به شرق » منطقی نیست , علی بیگدلی در گفتگو با نامه نیوز ، با ابراز تاسف از اینکه « نگاه معطوف به چپ مقامات ایران ، ما را از دنیای غرب جدا و همچنین ما را در فضای بین‌المللی دست نشانده شرقی‌ها کرده » اظهار داشت : « این رویکرد برای منافع ملی ما بسیار زیان اور بوده است », وی گفت : « ما به هیچ وجه نمی‌توانیم روی کمک چینی‌ها حساب باز کنیم .

اگر قرار بود چنین اتفاقی رخ دهد باید طی این چهل و چند سال رخ می‌داد , در حالی که در نتیجه فشار امریکا ، چینی‌ها بلافاصله فعالیت و سرمایه‌گذاری خود را در مناطق جنوبی نفت و گاز ایران قطع کردند , اکنون هم اگر از ما روزی 500 هزار بشکه نفت می‌خرند ، به این دلیل است که زیر قیمت بین‌المللی می‌خرند .

این احتمال نیز وجود دارد که اگر مذاکرات برجامی به نتیجه نرسد ، اروپا و امریکا چین را تحت فشار قرار دهند که این خرید را متوقف کند ,» وی گفت : « سفر اقای باقری به روسیه و مذاکرات مفصل برای خرید اسلحه هم به ناکامی کشیده شد , بیگدلی همچنین گفت : « به هیچ وجه نمی‌توان روی کمک چین به ایران حساب کرد به خصوص با سرمایه‌گذاری های هنگفتی که چین در منطقه خاورمیانه حتی در اسراییل کرده است .

حتی دیدیم که در نتیجه فشار عربستان سعودی و اسراییل و حتی مصر ، قرارداد 25 ساله نیز به هیچ نتیجه ای نرسید ,» وی با انتقاد از سیاست ایران مبنی بر توجه به چین و روسیه ، گفت : خیلی تعجب می‌کنم که نگاه مقامات ما تا این حد معطوف به این دوکشور است , در حالی که ان‌ها هیچ کاری برای کشور ما نکرده‌اند .

مثلا در موضوع فروش اس 300‌ها ان همه معطلی ایجاد کردند یا در تاسیسات بوشهر 10 سال ما را معطل کردند ,» اظهارات اقای بیگدلی براساس مستندات و اخبار متعدد ، مخدوش است , نخست اینکه اساسا در خلا و نه مبتنی بر واقعیات صورت گرفته است .

ایشان اگر می‌خواست واقع گرایانه و مبتنی بر واقعیات سخن بگوید ، باید سیاست انحصاری « نگاه به غرب » در 8 سال دولت سابق را با خسارت‌های هنگفتی که در حوزه‌های گوناگون به ارمغان اورد ، به نقد می‌کشید و دوم ؛ این ادعا که گفته شود نگاه معطوف به چپ مقامات ایران ، ما را از دنیای غرب جدا و دست نشانده شرقی‌ها کرد »، انقدر خام اندیشانه است که حتی در ادبیات محافل اکادمیک و سیاسی غرب خریدار ندارد , ایران اگر نگاه معطوف به چ‌پ داشت ، می‌توانست هنگام اشغالگری شوروی در افغانستان ، صرفا به واسطه چشم پوشیدن از این اشغالگری ( پیشنهاد معاملات شوروی )، از حمایت‌های تسلیحاتی روس‌ها در جنگ تحمیلی صدام برخوردار شود , اما پس از فروپاشی شوروی و بلوک شرق ، ماجرا فرق کرد ، یعنی امریکا تبدیل به تنها ابرقدرت دنیا شد و چین و روسیه در ان موقعیت ابرقدرتی نبودند ، چنان که در غرب ، تعابیری نظیر دنیای تک قطبی و همچنین کدخدایی امریکا در دهکده جهانی یا تعابیری نظیر « قرن جدید امریکایی » مطرح می‌شد .

در وضعیت جدید طبیعی بود که همه کشور هایی که رقیب امریکا هستند یا در معرض زیاده خواهی او قرار دارند ، به هم نزدیک شوند و از موقعیت‌های مشترک همکاری در برابر امریکا استفاده کنند , در چنین شرایطی طبیعی بود که ایران در برابر تحریم‌های گسترده امریکا و غرب ، از فرصت‌های تجاری چین و روسیه یا کشور‌های دیگر برای مهار فشار تحریم‌های غرب استفاده کند , این رفتار خردمندانه برای شکستن حلقه محاصره ، فقط می‌تواند مایه عصبانیت امریکا و غرب باشد که خیال می‌کردند با تحریم‌ها ، ملت ایران را به زانو درمی اورند .

از سوی دیگر در معاملات منطقه ای روشن است که جمهوری اسلامی ایران ، حرف اول را به اذعان دوست و دشمن می‌زند , همچنین رسانه‌های غربی بسیاری مانند فیگارو و ,.

, بار‌ها تصریح کرده‌اند که چین و روسیه می‌خواهند خلا امریکا در غرب اسیا را پر کنند ، اما چین عمدتا دارای قدرت اقتصادی و روسیه دارای قدرت نظامی است ، اما هیچ یک از ان‌ها نفوذ ایران را ندارند , مبتنی بر همین واقعیت هم هست که روسیه به تدبیر و دعوت ایران ( رایزنی مدبرانه شهید سلیمانی ) پذیرفت در کنار ایران ، وارد جنگ سوریه ( جنگ جهانی سوم ، به روایت کیسینجر و موشه یعلون وزیر جنگ وقت اسراییل ) شود و سرانجام نقشه اصلی امریکا و صهیونیسم مسیحی برای زدن متحدان ایران و سپس امدن سراغ خود ایران در این جنگ نیابتی به شکست بینجامد .

اقای بیگدلی و امثال وی نمی‌توانند انکار کنند که ایران ، این جنگ تروریستی نیابتی را با تدابیر خود مغلوبه کرد وگرنه باید در خاک خود ، با تروریست‌های اجاره ای می‌جنگید , سوم ؛ نگاه به غرب در دولت سابق با توجیه‌گری امثال اقای بیگدلی ، ان قدر افراطی اجرا شد که شکل و شمایل اعتماد بی حد و حصر ، و تنازل و التماس و دادن امتیاز‌های هنگفت در برجام و نظایر ان را پیدا کرد , اما سرانجام ان همه ساده زیستی و افراط ، چیزی جز وحشی تر و طلبکارتر شدن امریکا نبود در واقع اگر برجام تبدیل به جنازه شد و زیر لگد امریکایی‌ها افتاد ، به خاطر نسخه پیچی بیمارگونه غربگرایان بود و عجیب این که ان‌ها امروز ، به جای ابراز ندامت - لااقل درباره معامله ای که با برجام کرده‌اند - اهتمام به گسترش شرکای سیاسی و تجاری و درامدن از تعلیق و انتظار را نکوهش می‌کنند .

چهارم ؛ اقای بیگدلی توضیح دهند اگرچین نفت ایران را با تخفیف می‌خرد ، چرا دولت‌های اروپایی ( به قول ایشان ، دنیای غرب )، همین کار را نمی‌کنند ؟ چین البته برخلاف روایت هایشان ، در این چند سال تحت فشار امریکا بوده که روابط تجاری و خرید نفت از ایران را متوقف کند تا حربه تحریم‌ها کارگر شود ؛ اما تن به فشار امریکا نداشته است , در موضوع قرارداد 25 ساله هم ، چین پیشگام بوده و استقبال کرده بود ؛ اما برخی مقامات دولت سابق یا انگیزه کافی برای این کار نداشتند یا می‌خواستند امریکا و اروپا را نرنجانند ، بنابراین این موضوع را که 6 سال قبل مطرح شده بود ، پیش نبردند , بدتر این که در مقطعی ، با وجود این که چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است ، دولت ما به مدت 5 ماه در پکن سفیر نداشت ! البته در دولت جدید بنابر این است که سند همکاری 25 ساله میان دو کشور نهایی شود .

پنجم ؛ در موضوع روابط با روسیه ، اولا روسیه تنها کشوری بود که برخلاف برخی کشور‌های اروپایی ( مثل المان و فرانسه ) به تعهدات هسته ای خود ، از جمله ساخت نیروگاه بوشهر -، ولی با تاخیر - عمل کرد , ثانیا موضوع سفر اقای باقری و دیگران به مسکو ؛ برای خرید تسلیحات نبوده ، بلکه پیش بینی شده به میزان 5 میلیارد یورو ، به مبادلات تجاری دو کشور افزوده شود ؛ و سرانجام این که سال گذشته وقتی امریکا تلاش کرد با وقاحت ، پرونده ایران را در شورای امنیت باز نمود و ایران را بدهکار کند ، چین و روسیه بودند که زیراب تحرک جدید امریکا را زدند , اقدام ضد تورمی دولت ترمز در برابر رشد پایه پولی دولت با کشیدن ترمز رشد پایه پولی ، گامی مهم برای مهار تورم برداشته است .

این موضوع را روزنامه ایران ضمن گزارشی مورد تاکید قرار داده و نوشت : بررسی منشا و ریشه‌های اصلی جهش تورمی اخیر ما را به سیاست‌های دولت می‌رساند , در کنار متغیر هایی مانند نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید ، در سال‌های اخیر ، رشد پایه پولی و نقدینگی یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر تورم بوده است ؛ متغیری که از ناترازی بودجه‌های سنواتی به خصوص بودجه سال جاری زاییده شده , بدین ترتیب دولت برای تامین کسری قابل توجهی ، از منابعی استفاده کرده که بر حجم پایه پولی افزود .

یکی از این منابع استفاده از منابع صندوق توسعه ملی بدون دسترسی ارزی ان است که به عنوان موتور محرک رشد نقدینگی عمل کرده و خود را در افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی نشان داد , همچنین افزایش بدهی‌های بخش دولتی به بانک مرکزی عامل دیگری است که به خصوص در ماه‌های نخست امسال موجبات رشد بالای پایه پولی را فراهم کرد , در نتیجه نقدینگی در سال جاری با عبور از مرز 4000 میلیارد تومان و درپایان مهرماه امسال با 4227 میلیارد تومان ، در بالاترین قله تاریخی خود ایستاد .

بررسی میزان پایه پولی و رشد ان براساس داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که پایه پولی از بیش از 76 هزار میلیارد تومان در سال 1390 به 458 هزارمیلیارد تومان در سال 1399 افزایش یافته است , در نخستین ماه از سال جاری نرخ رشد پایه پولی به 27,4 درصد محدود شد و بدین ترتیب حجم ان به 465 هزار میلیارد تومان رسید .

در اردیبهشت و خرداد ماه نیز به ترتیب نرخ رشد پایه پولی به 31,5 و 30,7 درصد رسید ، اما اثار کسری بودجه در نخستین ماه تابستان نمایان شد و بالاترین رشد پایه پولی در یک دهه اخیر ثبت شد .

در تیرماه امسال پایه پولی به بیش از 517 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 42,6 درصد افزایش داشت , در مرداد ماه نیز هر چند اندکی از رشد پایه پولی کاسته شد ، ولی همچنان نرخ رشد ان با 42.

1 درصدی بالای 42 درصد بود , نگاهی به روند رشد پایه پولی نشان می‌دهد که در مهرماه رشد این متغیر در مقایسه با تیرماه 6,2 درصد کم تر شده است .

بر این اساس هرچند همچنان رشد و حجم پایه پولی بالاست ، ولی اثار تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم اشکار است , توقف استقراض از بانک مرکزی مهم‌ترین علت کاهش شتاب رشد پایه پولی به عنوان دلیل اصلی رشد نقدینگی و تورم محسوب می‌شود , انچه در دولت گذشته باعث افزایش پایه پولی شد این بود که کسری بودجه را از طریق ذخایر بانک مرکزی و انتشار پول جبران کردند .

همچنین با توجه به اینکه نرخ بهره بین بانکی پایین بود ، خلق پول برای سیستم بانکی هزینه ای نداشت و زمینه افزایش نقدینگی و پایه پولی را ایجاد کرد , البته مشکل افزایش پایه پولی تنها به این موارد ختم نمی‌شود , زمانی که سیستم خلق پول می‌کند از طریق عملیات وام‌گیری و اضافه برداشت از ذخایر بانک مرکزی بر اساس میزان نرخ بهره بین بانکی زمینه خلق پول و استقراض ایجاد می‌شود و تا زمانی که منافع این اقدام به هزینه‌های ان اولویت داشته باشد ادامه می‌یابد .

200 هزار میلیارد پول به ارث گذاشتید یا کسری بودجه 450 هزار میلیاردی ؟! رییس سازمان برنامه و بودجه در دولت سابق ادعا کرد بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان از دولت دوازدهم برای دولت سیزدهم باقی ماند , به گزارش افتاب نیوز ، اخیرا سید محمد حسینی ، معاون پارلمانی رییس جمهور اظهار داشت که « دولت را با خزانه خالی و کلی بدهی تحویل گرفتیم », وی در جریان یک سخنرانی گفته بود : همه می‌دانیم اقای رییسی در یک شرایط گل و بلبل کشور را تحویل نگرفته است .

همین الان ماهانه چندهزار میلیارد تومان بدهی‌های دولت سابق توسط دولت سیزدهم پرداخت می‌شود , اگر در گذشته می‌گفتند خزانه خالی تحویل گرفتیم ما باید بگوییم که علاوه بر ان دولت را با قرض فراوان تحویل گرفتیم » محمدباقر نوبخت ، رییس سازمان برنامه و بودجه در دولت روحانی در واکنش به این اظهارات ، گفت : اقای حسینی قطعا بی اطلاع هستند که بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان معادل ارزی به صورت نقد و اسکناس در دسترس از دولت دوازدهم برای دولت سیزدهم باقی ماند , نوبخت توضیح نداده که دقیقا منظورش از « معادل ارزی به صورت نقد و اسکناس در دسترس » چیست ؟ چرا که اولا دولت روحانی بالغ بر 55 میلیارد دلار از صندوق توسعه ارزی به عنوان قرض گرفت ، اما ان را تسویه نکرد .

همچنان که ده‌ها هزار میلیارد توان تنخواه تسویه نشده نیز از بانک مرکزی اخذ شده بود , ثانیا اقای نوبخت همین اواخر مدعی بود که دولت امکان فروش یک بشکه نفت را هم ندارد , ثالثا دولت روحانی ، همین امسال با پیش خور کردن بودجه سالانه در همان پنج ماه اول سال ، کسری بودجه 450 هزار میلیارد تومانی را برای دولت جدید به ارث گذاشت .

رابعا مجموعه بدهی انباشته و تسویه نشده دولت روحانی ، حداقل 1500 هزار میلیارد تومان ارزیابی شده و دولت جدید همین حالا ، ماهانه 10 هزار میلیاد تومان سود اوراق فروخته شده در دولت سابق را پرداخت می‌کند , خامسا گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد 8 میلیارد دلار منابع ارزی که برای خرید کالا‌های اساسی از جمله نهاده‌های دامی ، روغن ، دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری اختصاص داشته ، در پنج ماه اول امسال توسط دولت سابق پیش خور شده است , ************** روزنامه وطن امروز ** سند جامع همکاری‌های ایران و ترکیه رونق اقتصادی به همراه دارد رییس مجلس شورای اسلامی گفت : امیدواریم سند جامع همکاری‌های ایران و ترکیه در سفری که رییس جمهور این کشور به ایران دارد نهایی شود ، زیرا موجب ایجاد رونق بیشتر در مسائل اقتصادی می‌شود .

محمدباقر قالیباف در بدو ورود به تهران پس از پایان سفر 2 روزه خود به ترکیه برای حضور در شانزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی گفت : این سفر به مدت 2 روز و به دعوت رییس مجلس ترکیه برای شرکت در شانزدهمین کنفرانس اتحادیه بین المجالس کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی انجام شد , رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه در این سفر ملاقات‌های چندجانبه ای خصوصا با رییس مجلس ترکیه صورت گرفت ، ادامه داد : دستور جلسات این اجلاس متمرکز بر موضوع افغانستان و مهاجران با توجه به شرایط سختی که در افغانستان با سرد شدن هوا در زمستان وجود دارد و موضوع فلسطین بود , قالیباف با تاکید بر اینکه اجلاس به مدت 2 روز برگزار و تصمیمات خوبی در ان گرفته شد ، عنوان کرد : در کنار این اجلاس ملاقاتی با رییس جمهور ترکیه درباره همکاری‌های تجاری ، سیاسی ، فعالیت‌های بیشتر و بالا بردن سقف تجارت 2 کشور انجام شد .

رییس مجلس شورای اسلامی گفت : در سفر چندی قبل وزیر خارجه ترکیه به تهران ، بحث مربوط به توافقنامه و سند جامعی در روابط دوجانبه انجام شد که در این باره با اردوغان نیز مباحثی مطرح شد , وی ادامه داد : بزودی رییس جمهور ترکیه سفری به تهران خواهد داشت که امیدواریم در این سفر سند جامع نهایی شود و به امضا برسد و رونق بیشتری در حوزه مسائل اقتصادی داشته باشیم , *** به شکل روزانه قدرت خود را گسترش می‌دهیم فرمانده کل سپاه با بیان اینکه امروز مصمم هستیم به شکل روزانه قدرت خود را گسترش دهیم ، گفت : تولید قدرت برای ما یک عادت نیست بلکه الهام یافته از یک راهبرد نیرومند است و از یک منطق استراتژیک تبعیت می‌کند و کاملا هدفمند و هوشمندانه این توسعه قدرت اتفاق می‌افتد .

سرلشکر حسین سلامی اظهار داشت : ما در عرصه یک تحریم ظالمانه جهانی در حال گسترش قدرت دفاعی خود هستیم و منطقی که ما را به این موضوع ترغیب می‌کند و حکمت راهبردی ای که از قلب به زبان رهبر انقلاب جاری می‌شود بر این اساس شکل گرفته که امروز یا باید قدرتمند بود و ازاد زندگی کرد یا اگر مسیر ضعف را پیش گیریم باید اسیر دشمن شویم , *** وزیر خارجه هند : تحریم‌های امریکا تاثیری بر پروژه بندر چابهار نداشته است وزیر خارجه هند در یک جلسه پرسش و پاسخ در پارلمان این کشور ، هرگونه تاثیر تحریم‌های امریکا بر پروژه بهره برداری از بندر چابهار را رد کرد , سوبرامانیام جایشانکار در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان پارلمان این کشور درباره تاثیر تحریم‌های امریکا بر همکاری دوجانبه هند و ایران در زمینه پروژه بندر چابهار ، گفت : تحریم‌های امریکا علیه ایران بر پروژه بندر تاثیری نداشته و این تحریم‌ها اصلا هیچ ربطی به پروژه بندر چابهار ندارد .

وی در پاسخ به ادعای نماینده مذکور مبنی بر اینکه چین تلاش می‌کند روی پروژه چابهار کار کند و از تحریم‌های امریکا علیه ایران به نفع خود استفاده کند ، اظهار داشت : مایلم به اطلاع تان برسانم این ادعا کاملا نادرست است , این توافق [ بهره برداری از بندر چابهار ] سال 2016 امضا شد , بهره برداری از این بندر سال 2018 به دست ما افتاد .

ما تاکنون 6 جرثقیل در بندر چابهار نصب کرده‌ایم و کاملا فعال است , نماینده پارلمان هند همچنین از جایشانکار پرسید ایا هند توافقی پنهان برای بهره برداری از بندر چابهار در راستای کمک به کشور‌های اسیای میانه و افغانستان پس از در دست‌گیری قدرت این کشور توسط طالبان امضا کرده است یا نه ، گفت : تمام توافق‌های ما درباره عملیات‌های بندر چابهار محدود به ایران است , در اصل ، این یک توافق سه جانبه بود ، اما در واقع ان توافق مبنای شکل‌گیری این پروژه بود .

لازم نیست در زمینه فعالیت بنادر قراردادی با دولت طالبان داشته باشیم , من به شما اطمینان می‌دهم این بندر فعال است , *** معاون رییس اکادمی موشکی روسیه : ایران می‌تواند اسراییل را به محلی غیرقابل سکونت تبدیل کند معاون رییس اکادمی دانش موشکی روسیه با بیان اینکه ایران جزو 4 کشور اول تولیدکننده سامانه‌های موشکی در سطح جهان است ، گفت ایران قادر است اسراییل را به محلی غیرقابل سکونت تبدیل کند .

« کنستانتین سیوکوف » در گفتگو با « روسیاالیوم » درباره احتمال وقوع جنگ میان ایران و رژیم صهیونیستی ، با بیان اینکه احتمال اغاز جنگ از طرف تل اویو علیه ایران کم است و اسراییل طبق ارزیابی‌ها بین 200 تا 400 کلاهک هسته ای در اختیار دارد ، گفت : ایران موشک‌های میانبرد و تسلیحاتی متعارف در اختیار دارد که از دقت بالایی در نقطه زنی برخوردار هستند که این موضوع هنگام شلیک موشک به سمت پایگاه‌های امریکا نمایان شد , معاون رییس اکادمی دانش موشکی روسیه ادامه داد : مقابله با این موشک‌ها در توان اسراییل نیست , اسراییل امروز سامانه‌های پدافند هوایی یا سامانه‌های پدافند موشکی را که بتواند با این موشک‌ها مقابله کند ، در اختیار ندارد .

بر این اساس ، حمله موشکی ایران به این سامانه‌ها و راکتور‌های هسته ای اسراییل ، سرزمین کوچک اسراییل را به محلی غیرقابل سکونت تبدیل خواهد کرد , ************** روزنامه خراسان ** تورم امریکا به بالاترین رقم 40 سال گذشته رسید فارس - شاخص قیمت مصرف کننده ( تورم ) در امریکا در ماه نوامبر به 6,8 درصد افزایش یافت که بالاترین رقم از ژوئن 1982 به شمار می‌رود .

این افزایش به دلایل متعدد از فشار دستمزد‌ها و کمبود کارگر گرفته تا اختلال در زنجیره تامین و تقاضای بالا برای کالا اتفاق افتاده است , افزایش قیمت میوه در استانه یلدا مهر - قیمت میوه‌ها در بازار با نزدیک شدن به شب یلدا روند افزایشی در پیش گرفته به طوری که قیمت هر کیلوگرم انار به 27 هزار و 900 تومان رسیده است , قیمت هر کیلوگرم انار در هفته‌های گذشته بین 20 تا 25 هزار تومان بود .

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم خرمالو در مراکز خرده فروشی 39 هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم کیوی 23 هزار و 700 تومان است , بر این اساس قیمت هر کیلوگرم سیب درختی نیز 19 هزار و 800 تومان و پرتقال 17 هزار و 800 تومان است , واردات لوازم خانگی کره ای برای مرزنشینان هم ممنوع شد ایسنا - مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت ثبت اماری 16 تعرفه لوازم خانگی با نشان تجاری و ساخت کشور کره جنوبی را برای مشمولان تسهیلات قانون سامان‌دهی مبادلات مرزی ، بازارچه‌های مرزی غیر رسمی موقت ، ملوانان و کولبران ممنوع اعلام کرد .

شکاف حداقل 100 میلیون تومانی خودرو از کارخانه تا بازار تسنیم - به اعتقاد فعالان بازار با وجود افزایش قیمت‌ها هنوز فاصله قیمتی انواع خودرو‌ها از کارخانه تا بازار بیش از 100 میلیون تومان است , بر همین اساس می‌توان گفت فقط با افزایش قیمت‌ها سود دلالان از بازار کاهش یافته است , به عنوان نمونه اگر در محصول 206 تیپ 2 سود 140 میلیون تومانی نصیب دلالان می‌شد با افزایش قیمت‌ها این سود به 120 میلیون تومان کاهش پیدا کرده است .

هزینه پیامک بانک‌های خصوصی زیاد شد ایسنا - دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی از افزایش هزینه سرویس پیامکی بانک‌های خصوصی به 20 هزار تومان خبر داد , محمدرضا جمشیدی اظهار کرد : طبق اخرین مصوبه شورای عالی کانون بانک‌های خصوصی هزینه سرویس پیامکی بانک‌های خصوصی برای هر حساب بانکی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی به ترتیب به 20 و 100 هزار تومان افزایش پیدا کرد که بانک‌ها ملزم به دریافت این مبلغ هستند و باید ان را در دو یا یک نوبت به شرط اطلاع به مشتری و اعلام رضایت او دریافت کنند , ************** روزنامه ایران ** اعطای مدال قدس به نماینده دولت مالزی توسط دانشجویان خبر اول اینکه ، جمعی از دانشجویان بسیجی به دلیل ممانعت مالزی از ورود تیم اسکواش رژیم اشغالگر قدس به خاک این کشور ، مدال قدس را به شخص اول سفارت مالزی در تهران اعطا کردند .

چندی پیش ، دولت مالزی که میزبانی مسابقات جهانی اسکواش را بر عهده داشت ، مانع از ورود تیم رژیم اشغالگر قدس به خاک خود شد و به همین دلیل ، فدراسیون جهانی اسکواش حق میزبانی را از این کشور سلب کرد , محمد نظام حلیمی کاردار سفارت مالزی در تهران ، در گفتگو با دانشجویان بسیجی ضمن اشاره به پیشینه مقابله کشورش در عرصه ورزش با رژیم صهیونیستی ، افزود : هیچ گونه رابطه دیپلماتیک بین دولت مالزی و رژیم صهیونیستی وجود نداشته و در اینده نیز وجود نخواهد داشت , همگان باید بدانند که مردم و دولت مالزی مساله فلسطین را رها نخواهند کرد .

گفتنی است این اقدام دولت مالزی ، با بازتاب گسترده ای در رسانه‌های منطقه همراه شد , به چالش کشیدن دولت بایدن از سوی ایران ، روسیه و چین خبر دیگر اینکه ، معاون سابق ستاد ارتش ایالات متحده و تحلیلگر ارشد شبکه خبری امریکایی گفت که « جو بایدن » رییس جمهور ایالات متحده در چالش ایران ، روسیه و چین قرار گرفته است , به گزارش فارس ، ژنرال جک کین گفت : « من معتقدم که این دولت توسط روسیه ، ایران و همچنین چین به چالش کشیده شده است .

ان‌ها به دولت بایدن به عنوان مماشات کننده ای نگاه می‌کنند که می‌توان از ان بهره برد و مطمئنا پس از فروپاشی افغانستان ، این عامل تسریع کننده ای برای دشمنان ما شده است که با جدیت بیشتری از ان استفاده کنند , شاهد هستید که در مرز اوکراین با روسیه با 110 هزار نظامی چه می‌گذرد ,» چندی قبل نیز یک وبگاه تحلیلی امریکایی با اشاره به شکل گرفتن ائتلاف قدرتمند ایران ، روسیه و چین نوشت ، رسمی شدن همکاری اشکار و فزاینده ایران ، روسیه و چین نشان دهنده تقویت اتحاد قدرتمند ضد امریکایی است .

الحاق 110 شناور تندرو و موشک‌انداز به نیروی دریایی سپاه دست اخر اینکه ، 110 شناور تندرو و موشک‌انداز به سازمان تجهیزات رزمی عملیاتی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ملحق شد , به گزارش خبرگزاری صدا وسیما ، سرلشکر پاسدار حسین سلامی ، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه این مراسم با بیان اینکه ساخت شناور‌های تندرو سپاه از راکت‌انداز به موشک‌انداز پیشرفت کرده است ، گفت : این موشک‌ها نقطه زن هستند و برد ان‌ها از 10 کیلومتر تا یک برد استراتژیک که بزودی اعلام می‌شود ، افزایش یافته است , وی اضافه کرد : توان این موشک‌ها در زمینه‌های برد ، سرعت ، دقت و قدرت تخریب برای دفاع از کشور اسلامی افزایش یافته است .

دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه هم در این مراسم گفت : شناور‌های الحاقی امروز در کلاس‌های ذوالفقار موشک‌انداز ، طارق موشک‌انداز ، عاشورا اژدر افکن ، عاشورا راکت‌انداز ، شناور ویژه رعد و ناصر است , فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود : این هفتمین الحاق شناور هاست که در این مرحله سرعت ان‌ها از 55 نات به 75 و 90 نات رسیده است و در مرحله بعد به 110 نات خواهد رسید , ************** روزنامه شرق ** گروه 7 به دنبال جبهه متحد علیه تهاجم روسیه هم زمان با اینکه بریتانیا میزبان نشست وزیران خارجه گروه هفت در شهر لیورپول در شمال انگلیس است ، ثروتمندترین دموکراسی‌های جهان به دنبال ارائه یک « جبهه متحد » علیه « تهاجم » روسیه به اوکراین خواهند بود .

به گزارش ایسنا ، به نقل از خبرگزاری رویترز ، در میان نگرانی‌های بین‌المللی تحت عنوان اینکه روسیه می‌تواند به اوکراین حمله کند ، گرچه روسیه چنین چیزی را رد می‌کند ، نشست « گروه هفت » (g 7) با حضور انتونی بلینکن ، وزیر خارجه امریکا و همتایانش از فرانسه ، ایتالیا ، المان ، بریتانیا ، ژاپن و کانادا برگزار می‌شود , لیز تراس ، وزیر خارجه این کشور ، قبل از مذاکرات به خبرنگاران گفت : کاری که ما باید انجام دهیم ، این است که اقدامات روسیه را متوقف کنیم , نشست گروه هفت درباره « اتحادی » بین اقتصاد‌های اصلی و همفکر جهان است .

ما قطعا نسبت به موضع خود در قبال تهاجم روسیه با احترام به اوکراین قاطع خواهیم بود , هم زمان با اینکه اوکراین ، روسیه را به علت گرداوری هزاران سرباز روسی در مرز به ایجاد « احتمال درگیری نظامی » متهم کرده ، این کشور ( اوکراین ) مرکز بحران در روابط شرق - غرب شده است , روسیه ، اوکراین و امریکا را به « رفتار بی ثبات کننده » متهم می‌کند و گفته است برای حفاظت از خود به تضمین‌های امنیتی نیاز دارد .

بریتانیا به عنوان رییس فعلی نشست گروه هفت از اعضا خواسته تا در قبال دفاع از انچه « دنیای ازاد » نامیده می‌شود ، مصمم باشند , امریکا باز هم فرانسه را دور زد وزارت خارجه امریکا فروش احتمالی ناوچه‌های نیروی دریایی این کشور به دولت اتن را که توافق ماه سپتامبر میان فرانسه و یونان را به چالش می‌کشد ، تایید کرده است , به گزارش ایسنا ، به نقل از شبکه خبری فرانس 24، اژانس همکاری امنیت دفاعی امریکا در بیانیه ای فروش 6.

9 میلیارددلاری چهار فروند ناوچه ضربتی ساخت کمپانی لاکهید مارتین امریکا به یونان را تایید کرد و این درست 10 هفته پس از ان صورت می‌گیرد که اتن یک تفاهم نامه با پاریس منعقد کرد تا در معامله ای مشابه از فرانسه ناو خریداری کند , این اژانس همچنین برنامه 2,5 میلیارد دلاری لاکهید مارتین برای تقویت و ارتقای ناوچه کلاس «meko» یونان شامل افزودن و ارتقای سیستم‌های تسلیحاتی و الکترونیکی را تایید کرده است .

این توافق تسلیحاتی نشان می‌دهد که فرانسه با یک تهدید جدید تجارت تسلیحاتی پس از توافق اکوس میان امریکا ، استرالیا و انگلیس روبه رو شده است , **********************************************************.
امریکا ایران روسیه منطقه خاورمیانه اسراییل بوشهر افغانستان غرب اسیا سوریه پکن سفیر مسکو تهران ترکیه بندر چابهار اسیای میانه تل اویو کشور کره جنوبی اوکراین شهر لیورپول شمال انگلیس فرانسه ایتالیا المان بریتانیا کانادا کشور اوکراین یونان اتن فرانسه ناو پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ایران چینی امریکا اروپا چین عربستان سعودی اسراییل مصر روسیه دولت سابق شوروی روس امریکایی ملت ایران جمهوری اسلامی ایران اروپایی المان فرانسه نیروگاه بوشهر شورای امنیت صندوق توسعه ملی بانک مرکزی دولت سیزدهم دولت دوازدهم افتاب نیوز دولت روحانی صندوق توسعه ارزی ترکیه افغانستان فلسطین هند طالبان دولت طالبان روسیاالیوم رژیم صهیونیستی فارس ایسنا تسنیم شورای عالی کانون بانک های خصوصی مالزی تیم اسکواش رژیم اشغالگر قدس قدس سفارت مالزی دولت مالزی تیم رژیم اشغالگر قدس فدراسیون جهانی اسکواش دولت بایدن نیروی دریایی سپاه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبرگزاری صدا وسیما سپاه بریتانیا خبرگزاری رویترز ژاپن اوکراین روسی وزارت خارجه امریکا دولت اتن یونان اژانس همکاری امنیت دفاعی امریکا کمپانی لاکهید مارتین امریکا پاریس استرالیا انگلیس علی بیگدلی اقای باقری بیگدلی اقای بیگدلی صدام فیگارو شهید سلیمانی کیسینجر موشه یعلون سید محمد حسینی اقای رییسی محمدباقر نوبخت اقای حسینی نوبخت اقای نوبخت خامسا محمدباقر قالیباف قالیباف اردوغان سرلشکر حسین سلامی رهبر انقلاب کنستانتین سیوکوف محمدرضا جمشیدی محمد نظام حلیمی جو بایدن ژنرال جک کین سرلشکر پاسدار حسین سلامی دریادار علیرضا تنگسیری ناصر انتونی بلینکن لیز تراس لاکهید مارتین وزیر جنگ وقت اسراییل رییس سازمان برنامه و بودجه معاون پارلمانی رییس جمهور رییس مجلس شورای اسلامی رییس جمهور رییس مجلس ترکیه رییس قوه مقننه رییس جمهور ترکیه وزیر خارجه ترکیه فرمانده کل سپاه وزیر خارجه هند سوبرامانیام جایشانکار نماینده پارلمان هند معاون رییس اکادمی موشکی روسیه معاون رییس اکادمی دانش موشکی روسیه مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی نماینده دولت مالزی کاردار سفارت مالزی معاون سابق ستاد ارتش ایالات متحده رییس جمهور ایالات متحده فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرمانده نیروی دریایی سپاه وزیر خارجه امریکا وزیر خارجه شانزدهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی شانزدهمین کنفرانس اتحادیه بین المجالس کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی شب یلدا مسابقات جهانی اسکواش عاشورا اژدر افکن عاشورا نشست گروه هفت g 7