یادداشت روزنامه‌های 18 اذر

۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۱۳:۵۵:۴۵


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** سنگ‌ها نباید بسته باشند !/ حسین شریعتمداری 1- « دانیل لرنر » در اثر معروف خود با عنوان « گذار از جامعه سنتی »، درباره چگونگی وادار کردن کشور حریف به پذیرش انچه از او خواسته‌اند تاکید می‌کند « برخورد‌ها و اعلام مواضع باید به گونه ای باشد که در نهایت درک حریف را از رخداد‌ها تغییر دهد و این برداشت را به دستگاه محاسباتی طرف مقابل القاء کند که مقاومت بی فایده و پرهزینه است و باید سطح خواسته‌های خود را کاهش دهد »! و توصیه می‌کند باید به حریف القاء شود که « این خواسته‌های حداقلی را هم فقط با پذیرش پیشنهاد ما می‌تواند به دست اورد »! 2- « نیکی هیلی »، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد ( دوران ترامپ ) بعد از برکناری در مصاحبه ای گفته بود ؛ ترامپ به من توصیه می‌کرد که او را یک رییس جمهور غیر قابل پیش بینی معرفی کنم که برای رسیدن به اهداف خود هیچ مانعی پیش پای خود نمی‌بیند ! نیکی هیلی می‌گفت ترامپ معتقد بود معرفی او در این قاب حریف را به وحشت انداخته و باعث می‌شود به خواسته‌های ما ( امریکا ) تن بدهد ! همان تئوری « مرد دیوانه » که نیکسون در جنگ ویتنام برای ترساندن ویت کنگ‌ها به کار گرفت و البته ناموفق بود , 3- دیروز ، در استانه از سرگیری مذاکرات وین ، وزارت دادگستری امریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد حکم مصادره محموله دو کشتی که متعلق به ایران بوده و در سال‌های 2019 و 2020 از سوی نیروی دریایی امریکا توقیف شده بود را صادر کرده است و ,.

, در اطلاعیه وزارت دادگستری امریکا امده است این دو کشتی غیر ایرانی بودند ، ولی محموله ان‌ها ( نفت برای ونزوئلا و تسلیحات برای یمن ) متعلق به ایران بوده است ! خبر این اطلاعیه بلافاصله در صدر اخبار رسانه‌های غربی و عبری و عربی جای گرفت و ,.

, چند و ، چون ماجرا و ضریب صحت ان مشخص نیست ، ولی بی تردید ، انتخاب زمان صدور این اطلاعیه با مذاکرات وین و دست خالی امریکا و غرب در دور جدید مذاکرات ارتباط غیر قابل انکاری دارد , 4- حالا به دو نمونه از عملیات روانی امریکا که فقط به عنوان مشتی از خروار‌ها و اندکی از بسیارها ، به ان اشاره شد نگاه کنید .

« باید درک حریف از رخداد‌ها را تغییر داد و این برداشت را به دستگاه محاسباتی طرف مقابل القاء کرد که مقاومت بی فایده و پرهزینه است و باید سطح خواسته‌های خود را کاهش دهد »! و یا ، باید رییس جمهور امریکا غیر قابل پیش بینی معرفی شود که برای رسیدن به اهداف خود هیچ مانعی پیش پای خود نمی‌بیند ! 5- متاسفانه برخورد دولت اقای روحانی با امریکا و کشور‌های غربی ، ان‌ها را جری کرده و به باج خواهی کشانده بود , به عنوان نمونه رادیو فرانسه درباره برخورد دولت اقای دکتر روحانی با غرب اورده بود ؛ « ارزیابی غرب از وضعیت کنونی دولت روحانی ، تعامل با فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناچار به فروش « حقوق ملی » می‌بیند , برپایه این جمع بندی ، صبوری خریدار ، وضعیت فروشنده را دشوارتر و قیمت فروش را کمتر خواهد کرد .

پیشنهاد سقف زمانی 3 ماهه از سوی روحانی برای انجام معامله قطعی با غرب ، نشانه وضعیت اضطراری اوست که در ژنو در هیئت فروشنده ظاهر می‌شود »! وقتی امریکا رییس جمهور وقت کشورمان را در نقش « بدهکار مستاصل و ناچاری » می‌بیند که به منظور خروج از این استیصال برای « فروش منافع ملی کشورش » عجله دارد ! به وضوح می‌توان حدس زد که در مقابل جمهوری اسلامی ایران - که ان را دشمن واقعی و مقتدر خود می‌داند - هیچ فرصتی را برای اقدام خصمانه و باج خواهی از دست نمی‌دهد ؛ که نداد , 6- امروزه اما ، امریکا و متحدانش به وضوح می‌دانند که دوران لاف‌های گزاف و ادعا‌های خلاف برای امتیاز گرفتن از ایران اسلامی در مقابل وعده‌های نسیه سپری شده است و از سوی دیگر فراموش نکرده است که هرچند با ترساندن تیم هسته ای کشورمان به امتیازاتی دست یافته بود ، ولی در همان ایام ، سپاه پاسداران و نیرو‌های مقاومت ، تمامی منطقه را به ویترین شکست‌های پی در پی امریکا و اسراییل و متحدان عرب ان‌ها تبدیل کرده بودند که شکست سنگین امریکا در افغانستان و پوزه به خاک مالیده شده ائتلاف امریکا و اروپا و اسراییل و ال سعود در یمن ، تازه‌ترین نمونه‌های ان است ، ولی با این حال نباید رجز خوانی امریکا را بی پاسخ گذاشت و به قول حضرت امیر علیه السلام : « ردوا الحجر من حیث جاء فان الشر لا یدفعه الا الشر ,» سنگ را از همانجا که امده بازگردانید ، چراکه شر و بدی را جز از همان طریق نمی‌توان دفع کرد .

( نهج البلاغه ، حکمت 306), 7- اگرچه چند و ، چون ماجرای مصادره محموله دو کشتی مورد ادعای امریکا مشخص نیست ، ولی اکنون که امریکا با صراحت به دزدی دریایی خود اعتراف می‌کند باید مانند بسیاری از موارد دیگر ، پاسخی درخور و پشیمان کننده نیز دریافت کند , چگونه ؟ پیش از این نیز به انچه درپی خواهد امد پرداخته بودیم که ابتدا با اعتراض شدید همراه با ناسزا و اهانت غربگرا‌های داخلی و رسانه‌های غربی به کیهان و نگارنده ان یادداشت رو به رو شد ، ولی چند سال بعد برخی از مسئولان بلند پایه دولت وقت نیز از ان به عنوان یک راه حل یاد کردند .

بخوانید ! 8- تنگه هرمز ، دومین تنگه پرترافیک دنیاست که روزانه نزدیک به 18 میلیون بشکه نفت که معادل 42 درصد نفت خام حمل شده جهان توسط نفتکش هاست از ان عبور می‌کند , جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های 1958 ژنو و 1982 جاماییکا که موضوع ان « نظام حقوقی ابراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی هاست » حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند ، تنگه هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد و دلیلی ندارد که کشور‌های متخاصم از تنگه ای که در اب‌های سرزمینی کشورمان قرار دارد اجازه عبور داشته باشند , در بند 4 از ماده 14 کنوانسیون 1958 ژنو امده است عبور و مرور کشتی‌ها از یک ابراهه بین‌المللی تا جایی بی ضرر خواهد بود که به ارامش ، نظم و یا امنیت کشور ساحلی تنگه اسیب نرساند و بند یک از ماده 16 همین کنوانسیون تشخیص بی ضرر بودن عبور کشتی‌ها از تنگه بین‌المللی - در اینجا هرمز - را برعهده کشور ساحلی - در اینجا ، ایران اسلامی - گذارده است .

ماده 16 کنوانسیون ژنو و ماده 37 کنوانسیون جاماییکا تصریح می‌کند که چنانچه کشور ساحلی قصد ممانعت از عبور کشتی‌های یک یا چند کشور دیگر را داشته باشد لازم است این تصمیم از قبل به اطلاع عموم - منظور عرصه بین‌المللی است - برسد , همانگونه که ملاحظه می‌شود ، بستن تنگه هرمز به روی کشور هایی نظیر امریکا و برخی کشور‌های اروپایی حق مسلم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است و نباید در استفاده از این حق قانونی کشورمان کمترین تردیدی به خود راه بدهیم و مطمئن باشیم که امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند ,.

, مسئولان محترم باید اطمینان داشته باشند که در مقابله با غارتگری‌ها و جنایات امریکا همه ملت را به پشتیبانی در صحنه حاضر خواهند دید و در حالی که دشمن قلاده سگ‌های هار را گشاده است نباید سنگ‌ها بسته باشند ! ************** روزنامه وطن امروز ** اجلاس دموکراسی امریکایی و تقسیم بندی جنگ سردی دنیا / فرزانه دانایی اجلاس دموکراسی دولت بایدن امروز به صورت اینترنتی در واشنگتن برگزار خواهد شد , برگزاری یک اجلاس مرتبط با دموکراسی در امریکا و تلاش برای گسترش دموکراسی در سراسر جهان و تعیین ارزش‌ها و پایه‌های اصلی دموکراسی در کشور‌های مختلف ، یکی از اهداف اصلی بایدن بود که در رقابت‌های انتخاباتی امریکا در سال 2020 به ان پرداخت .

با این حال اجلاس دموکراسی در شرایطی در امریکا برگزار می‌شود که نه تن‌ها برگزاری این اجلاس توسط ایالات متحده ، بلکه حتی چگونگی برگزاری ان و میهمانانی که برای حضور در این اجلاس دعوت شده‌اند نیز محل بحث و چالش و درگیری بوده است , کاخ سفید از تعدادی از رهبران و روسای جمهور کشور‌های دنیا برای حضور در این اجلاس دعوت کرده و چنین برای دنیا ادراک‌سازی شده است که کشور هایی که به این اجلاس دعوت نشده‌اند ، دارای دموکراسی نبوده و دولت امریکا و دنیا ان‌ها را به عنوان یک دموکراسی نمی‌پذیرند , البته دولت بایدن در این باره بار‌ها اعلام کرده است لیست مدعوین به معنای این نیست که همه ان‌ها به صورت کامل دموکراسی و ارزش‌های ان را رعایت می‌کنند ، اما رسانه‌ها بر این باورند دولت امریکا خط مرزی پررنگی را بین کشور‌های جهان در خصوص کشور‌های دارای دموکراسی و کشور‌های دیکتاتوری یا رژیم‌های تمامیت خواه ترسیم کرده است و سعی دارد دنیا را به 2 بخش تقسیم کند .

همان طور که دعوت نشدن تعدادی از رهبران کشور‌های جهان به محل تردید درباره ثمربخش بودن این اجلاس یا دارای اهمیت بودن ان تبدیل شده است ، دعوت از تعدادی از کشور‌های دیگر نیز که از متحدان امریکا بوده و در عین حال به صورت کامل دموکراسی محسوب نمی‌شوند ، باعث ایجاد تردید هایی درباره اهداف اصلی برگزاری این اجلاس شده است , برگزاری اجلاس دموکراسی در امریکا یکی از برنامه‌های اولیه بایدن برای بحث نجات سیاست خارجی امریکا بعد از دوران ترامپ بود , او در مقاله ای با عنوان « چرا امریکا دوباره باید رهبری کند ؛ نجات سیاست خارجی امریکا بعد از ترامپ » صراحتا از برگزاری این اجلاس نام برده و می‌گوید می‌خواهد گام‌های فوری را جهت بازافرینی دموکراسی در امریکا و حفاظت از اینده اقتصاد این کشور برداشته و دوباره امریکا را به جایی برساند که رهبری دنیا را بر عهده بگیرد .

برای برگزاری این اجلاس از 101 کشور دنیا دعوت شده است , به غیر از تمام کشور‌های اروپایی به استثنای مجارستان ، کشور‌های دیگری که حضورشان در این اجلاس محل بحث زیادی بوده است ، کشور هایی نظیر پاکستان ، برزیل ، فیلیپین ، ترکیه و مصر بودند , یکی از نکات جالب در این زمینه اینکه دولت بایدن به غیر از مجارستان از تمام کشور‌های دیگر اروپایی برای حضور در این اجلاس دعوت کرده است .

رسانه‌های امریکایی از جمله واشنگتن پست در این زمینه گفته‌اند احتمالا دلیل اصلی دعوت نکردن از مجارستان این بوده است که رییس جمهور این کشور رابطه بسیار خوبی با ترامپ داشته و از جنبش « امریکا را دوباره باعظمت سازیم » بشدت دفاع می‌کرد ؛ به همین دلیل بایدن تلاش کرده است ویکتور اوربان ، نخست وزیر مجارستان در این اجلاس شرکت نکند , مجارستان در عین حال از اورسولافون درلاین ، رییس کمیسیون اروپا خواسته است در اعتراض به اینکه مجارستان جایی در این اجلاس ندارد و تمام کشور‌های اروپایی به واشنگتن دعوت شده‌اند ، در این اجلاس سخنرانی نداشته باشد ، اما او اعلام کرده است با وجود تمام تنش‌ها در این اجلاس سخنرانی می‌کند , سفارت مجارستان در واشنگتن تصمیم دولت بایدن را در همین راستا « بی احترامی » به مردم این کشور خوانده است .

تعدادی از متخصصان حوزه روابط بین‌الملل و بنیاد‌های مرتبط با ازادی بیان و دموکراسی در دنیا اعلام کردند اقدام بایدن در واقع جدا ساختن دنیا و تمایز قائل شدن میان کشور‌های متحد امریکا و رقیب امریکاست , در تاریخ امریکا البته روسای جمهور زیادی بوده‌اند که قصد داشتند دنیا را به 2 بخش خوب و بد تقسیم کنند , می‌توان به صراحت بیان کرد بایدن نخستین رییس جمهوری نبوده است که سعی داشته با توسل به ارزش‌های دموکراسی در جهان ، کشور‌ها را به بازیگران خوب و بد تقسیم کند .

رونالد ریگان نیز نظریه تقسیم بندی دنیا را در سر داشته است و به همین دلیل به بلوک اتحاد جماهیر شوروی لقب « امپراتوری شیطان » داده بود , جورج بوش نیز کشور‌های « محور شرارت » را عنوان کرده بود و سعی داشت این کشور‌ها را از کل دنیا متمایز بداند , 2 کشور مهم دیگری که از این اجلاس بیرون مانده‌اند روسیه و چین هستند .

دولت بایدن در همین راستا روز سه شنبه گذشته طرح تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی چین را اعلام کرد و گفت در واکنش به به اصطلاح اقدامات ضد حقوق بشری چین این تحریم را انجام می‌دهد و امریکا در المپیک زمستانی پکن حضور دیپلماتیک نخواهد داشت , تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی چین نخستین گام بایدن برای فضاسازی جهت تبلیغ اجلاس بین‌المللی دموکراسی‌اش بود و در گام بعدی روسیه و چین را نیز از حضور در این اجلاس منع کرد , مسولان چینی دولت بایدن را به داشتن ذهنیت جنگ سرد متهم و اعلام کردند برگزاری این اجلاس باعث تقابل ایدئولوژیک در جهان و ایجاد خط کشی‌های جدید در جهت متمایز کردن کشور‌ها از یکدیگر و جدا کردن ان‌ها می‌شود .

دعوت نکردن از چین برای این اجلاس و در عین حال دعوت رسمی از تایوان پیام دیگری را نیز به چین منتقل می‌کند , فضای موجود در حوزه کشور‌های شرق اسیا این گونه است که بسیاری از این کشور‌ها به دلیل اینکه ممکن است احساس کنند رابطه شان با چین در معرض خطر قرار می‌گیرد ، در سطوح پایین‌تری در این اجلاس شرکت خواهند کرد ، کشور هایی نظیر کره جنوبی ، مالزی و اندونزی از جمله کشور هایی هستند که به احتمال زیاد حضور پررنگ در این اجلاس نخواهند داشت , نکته جالب در این باره این است که بسیاری از تحلیلگران و حتی مشاوران دولت بایدن بر این عقیده‌اند برگزاری کنفرانس‌های اینچنینی نمی‌تواند کمکی به روند گسترش دموکراسی در جهان کند و تنها به ایجاد تنش بین امریکا و رقبای جهانی‌اش می‌پردازد .

دولت بایدن ظاهرا به این توصیه‌ها عمل نمی‌کند ، زیرا همزمان با برگزاری این اجلاس تلاش دارد با استفاده از ابزار همیشگی خود در حوزه سیاست خارجی ، یعنی تحریم ، افتتاحیه این نشست را با اعلام تحریم‌های جدید علیه کشور هایی اغاز کند که به زعم امریکا دموکراسی به حساب نمی‌ایند , مقامات دولت بایدن با این حال معتقدند برخی مسائل در داخل امریکا نیز می‌تواند بر تاثیرگذار بودن این اجلاس سایه بیفکند , یکی از این مسائل درگیر بودن مردم و کنگره امریکا با مساله شائبه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 است .

بایدن در شرایطی کاخ سفید را از ترامپ تحویل گرفت که خیابان‌های امریکا مملو از معترضان و همچنین نیرو‌های امنیتی بود , انتخابات پرشائبه ریاست جمهوری گذشته ایالات متحده ، دموکراسی امریکایی را عملا زیر سوال برد , وجه تمایز و مساله نمادین این ماجرا ، داستان حمله معترضان به نتایج انتخابات به ساختمان کنگره به عنوان نماد دموکراسی امریکایی بود .

حادثه 6 ژانویه بخوبی نشان داد امریکا بشدت از شاخص‌های اصلی دموکراسی فاصله گرفته است , در طول چند هفته گذشته نیز بسیاری از رسانه‌ها به این مساله پرداخته و عنوان کردند از نظر افکار عمومی امریکا ، این کشور دیگر یک دموکراسی کامل نیست و فاصله زیادی با ان دارد , گزارش جدیدی که درباره درجه بندی دموکراسی‌ها در جهان منتشرشده نیز نشان می‌دهد با وجود اینکه امریکا هیچ گاه یک دموکراسی کامل - به معنای اثرگذاری رای مردم در ساختار‌ها و تصمیم‌گیری های سیاسی - نبوده است ، باز هم از جایگاه قبلی خود فاصله گرفته و دچار افول در بحث دموکراسی شده است .

خانه ازادی به عنوان سازمانی که گزارش ازادی و دموکراسی در کشور‌های مختلف را منتشر می‌کند ، سال 2021 اعلام کرد امریکا نسبت به دهه گذشته میلادی با کاهش رتبه در بحث دموکراسی مواجه بوده است و از نمره 94 به 83 سقوط کرده است , این سازمان غیردولتی اعلام کرده است دلیل این مساله انتخابات سال 2020 و تردید هایی است که درباره سلامت این انتخابات وجود دارد , همچنین حمله به ساختمان کنگره ، دموکراسی امریکایی را از چشم بسیاری از متحدان امریکا انداخت .

برگزاری چنین اجلاسی همان طور که بار‌ها توسط اندیشمندان حوزه سیاسی و روابط بین‌الملل گفته شده است باعث ایجاد تنش در کل دنیا شده و در عین حال برگزاری این اجلاس که کاملا روی مفهومی ایدئولوژیک بنا شده و رویکرد در قبال ان نیز ایدئولوژیک است ، می‌تواند کشور‌های دنیا را به تنش با یکدیگر وادارد , در شرایط فعلی این هراس در بین تحلیلگران امریکایی وجود دارد که امریکا نتواند اعتبار و قابل اطمینان بودن خود درباره تلاش‌ها برای گسترش دموکراسی را به نمایش بگذارد و نشان دهد اعتبار خوبی برای رهبری دموکراسی در جهان ندارد ، زیرا هم اینک نیز حوادث 6 ژانویه و همچنین تلاش جمهوری خواهان برای زیر سوال بردن سیستم دموکراسی در امریکا خود مساله ای است که سیاستمداران امریکایی باید به ان پاسخ دهند , در دولت بایدن کسانی هستند که از این مساله نگرانی دارند که برگزاری این اجلاس در واقع به نوعی زخم زدن به خود در عرصه دموکراسی باشد .

************** روزنامه خراسان ** مالیات بر خانه‌های خالی چه شد ؟!/ مهدی حسن زاده روز گذشته ، معاون وزیر راه و شهرسازی امار جدیدی از خانه‌های خالی و اخبار جدیدی از وضعیت اجرای قانون مالیات بر این خانه‌ها مطرح کرد , به گفته محمودزاده ، از مجموع 2,3 میلیون واحد مسکونی خالی ، 900 هزار واحد در اختیار اشخاص حقوقی است .

اگرچه امار 900 هزار واحد مسکونی خالی متعلق به اشخاص حقوقی ، امار مهمی است و پیش از این نیز اماری از واحد‌های مسکونی خالی متعلق به بانک‌ها منتشر شده بود ، اما مشخص است که بخشی از این خانه‌های خالی متعلق به اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی دیگری است که تجمیع این واحد‌ها در دست چنین مجموعه هایی که به منزله احتکار مسکن است ، موضوع تاسف باری است , این امار‌ها نشان می‌دهد که تا چه اندازه ضرورت برخورد با محتکران مسکن و استفاده از ابزار مالیات برای الزام ان‌ها به عرضه واحد‌های مسکونی خالی ضروری است , با این حال نگاهی به گذشت یک سال از ابلاغ قانون مصوب مجلس برای اجرا نشان می‌دهد که این مصوبه مهم همچنان در پیچ و خم هماهنگی متولیان اجرای قانون گیر کرده است .

شاید بسیاری از مخاطبان ندانند که مالیات بر واحد‌های مسکونی خالی برای نخستین بار در ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب در سال 94 امده بود ، اما وزیر وقت راه و شهرسازی در اجرای این قانون تعلل کرد و بهانه هایی نظیر عدم امکان جمع اوری اطلاعات را مطرح می‌کرد , پس از ان در دوره وزیر سابق راه و شهرسازی اقدامات اولیه ای صورت گرفت ، اما با تغییر مجلس و تصمیم نمایندگان برای کارامدتر کردن قانون ، مالیات بر واحد‌های مسکونی خالی افزایش یافت و همزمان الزام به ثبت اطلاعات مسکن در سامانه نیز پیش بینی شد تا قانون جدید بتواند اثرگذاری بیشتری بر عرضه واحد‌های مسکونی خالی به بازار مسکن داشته باشد , با این حال به گفته محمودزاده ، معاون وزیر راه و شهرسازی ، پس از این که در اذر سال 99 قانون مالیات بر خانه‌های خالی ابلاغ شد و در نیمه فروردین ماه سایتی برای ثبت اطلاعات سرپرست‌های خانوار ایجاد شد ، زمان 2 ماهه برای ثبت نام و وارد کردن اطلاعات بیش از 26 میلیون خانوار در نظر گرفته شد که به گفته وی کافی نبودن این زمان در چند مرحله تمدید شد .

همچنان مهلت برای ثبت اطلاعات وجود دارد ، ولی اخبار رسیده حاکی از این است که استقبال مردم از ثبت اطلاعات کم بوده است , این روند طولانی و فرسایشی اجرا و البته اختلافاتی که شنیده می‌شود بین سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی بر سر ارائه اطلاعات وجود دارد ، موجب شده است تا همچنان طی ماه‌های باقی مانده تا پایان سال چشم اندازی برای اجرای این قانون وجود نداشته باشد , سیر فرسایشی و کند اجرای قانونی نظیر مالیات خانه‌های خالی نشان می‌دهد که تا چه اندازه دستگاه بوروکراسی برای تحقق اهداف اصلاحی کند و دچار مشکل است .

بسیاری از مردم مطلع نشده‌اند یا جدی نگرفته‌اند که اگر اطلاعات سکونت خود اعم از مالکیت یا مستاجر بودن را وارد نکنند ، از برخی خدمات عمومی مثل داشتن حساب بانکی محروم می‌شوند , بسیاری از مردم شاید هنوز در تبلیغات رسانه ای و اطلاع‌رسانی های روزمره با این خبر که باید اطلاعات سکونتی خود را در سامانه وارد کنند ، مواجه نشده‌اند , این موضوع نشان می‌دهد که در سیر تصویب و اجرای قوانینی که به اقدامات بین دستگاهی و مشارکت مردمی نیاز داریم ، سازوکار‌ها به گونه ای پیش بینی نشده است که قابلیت اجرا داشته باشد .

این واقعیت تلخی است که ان چه قانون می‌شود و به عنوان قانون باید معیار اداره کشور قرار گیرد دچار زنجیره نخواستن‌ها ، نتوانستن‌ها و نشدنی‌ها می‌شود , حتما می‌توان قوانین دیگری را نیز به این فهرست اضافه کرد ، اما در هر صورت این مسئله که چرا قوانین به ویژه در موضوعاتی که مشارکت مردم را می‌طلبد چنین فاقد انگیزه‌های لازم برای مشارکت دادن مردم است ، به نظر می‌رسد مسئله در طراحی قوانین و الزامات اجرایی ان است ، جایی که قانون باید به مقررات اجرایی تبدیل شود ، یا از سوی دولتمردان عزم کافی وجود ندارد یا الزامات اثرگذاری برای اجرای قانون پیش بینی نمی‌شود , در هر صورت انتظار می‌رود دولت جدید که وزیر اقتصاد ان خود جزو طراحان اصلی قانون مالیات بر خانه‌های خالی بوده است ، هرچه سریع تر در روند اجرای قانون تحرک لازم را ایجاد کند و به عنوان متولی امور مالیاتی کشور و حلقه نهایی اجرای قانون ، ضمن اسیب شناسی دلایل اجرایی نشدن این قانون ، موانع اجرای ان را رفع کند .

************** روزنامه ایران ** انتظارات جامعه پرستاری پس از دو سال جانفشانی / محمدنظری اشتهاردی * در استانه روز پرستاری دیگر ، درود می‌فرستیم به 250 هزار پرستار ، این فرشتگان رحمت الهی و سپیدجامگان پاک سیرتی که در نهایت ایثار و از خودگذشتگی ، در طول دو سال دفاع مقدس در مبارزه با کرونا همچون همیشه ، نجات دهندگان جان مردم و تامین کننده ارامش روحی خانواده‌های ایران عزیز هستند , کرونای منحوس تمام پرستاران بالینی را حداقل یکبار یا دوبار مبتلا و تعداد زیادی را از خدمت در این شغل محروم کرده و باعث شهادت تعدادی از بهترین پرستاران این مرز پر گوهر شد ، به گونه ای که 143 هزار ابتلا ، 8500 پرستار اسیب دیده از کرونا و بالغ بر 150 جانباخته و شهید پرستار ، گواه روشن ازجان گذشتگی این جامعه خدوم و ایثارگر است , پرستاران در اپیدمی کرونا همچون سال‌های دفاع مقدس و حضور در بحران هایی مثل زلزله از خود ، لذت زندگی ، علائق و خانواده شان گذشتند تا از سلامت مردم ، ان هم در خطرناک‌ترین شرایط و در نفس به نفس شدن با بیماران کرونایی از انان مراقبت کنند و در لحظات نفسگیر مرگ و زندگی ، جان‌های خود را تقدیم سلامت و تندرستی ملت ایران کردند .

اکنون که با عنایت خداوند متعال و بر اثر رشادت‌های مدافعان سلامت ، شرایط کشور اندکی بهتر شده است ، از مسئولان کشور خصوصا در دولت و مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود تا به مناسبت ولادت حضرت زینب کبری ( س ) و روز پرستار همراهی و همگامی خود را با پرستاران نشان دهند و حداقل با تحقق بخشی از انتظارات انها ، گام‌های عملی بردارند و باعث شوند تا کسانی که با ایثارگری از پس ویروس کرونا برامدند امروز که نزد خانواده هایشان می‌روند ، بتوانند با انگیزه ناشی از قدرشناسی مسئولان با عزیزان خود روبه رو شوند , و ، اما انتظارات حداقلی جامعه پرستاری : 1, اجرای فوری قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری : این قانون در سال 1386 مصوب شده و سال گذشته مقام معظم رهبری برای اجرای ان دستور اکید صادر کردند و ایین نامه اجرایی ان نیز در دولت گذشته و شورای عالی بیمه به تصویب رسیده است و در حال حاضر منتظر اجرای عملی است که امیدواریم دستور ان هر چه سریع تر صادر شود .

2, پرداخت فوق العاده خاص که این مورد هم در مردادماه امسال با توافق وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه جهت تصمیم‌گیری نهایی به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال شده است که امیدواریم هر چه زودتر تعیین تکلیف و پرداخت شود , 3.

اصلاح استاندارد نیروی انسانی پرستاری براساس شرایط موجود و واقعی کشور و برنامه ریزی و اقدام جهت جذب و استخدام پرستاران برای جبران کمبود شدید کادر پرستاری و همچنین تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی و قراردادی , 4, اجرای کامل قانون ارتقای بهره وری برای تمام پرستاران دانشگاهی ، تامین اجتماعی و بخش خصوصی .

5, استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های پرستاران در سطوح مختلف مدیریتی و سیاستگذاری کلان بهداشت و درمان کشور , 6.

توجه ویژه به خانواده معظم شهدای سلامت دوره کرونا که متاسفانه اکنون با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و از عدم رسیدگی‌ها گله مند هستند , در پایان ضمن تبریک این روز بزرگ ، سلامتی و تندرستی را برای تمام مردم ایران ارزو می‌کنیم , * سوپروایزر بیمارستان امام خمینی تهران ************** روزنامه شرق ** خاک کشور چند ؟/ سیدمصطفی هاشمی طبا قرار است ریاست جمهور محترم در 21 اذر جاری بودجه کل کشور را تقدیم مجلس کنند .

اینکه برخلاف برخی سال‌ها بودجه در وقت خود به مجلس تقدیم می‌شود امر نیکویی است و اینکه ریاست جمهوری محترم « ثبات اقتصادی »، « حمایت از تولید » و « تامین معیشت » را محور‌های بودجه خوانده‌اند هم نیکوست ، اما سوال اینجاست که این نیکویی‌ها تا چه حد می‌تواند در جهت حل مسائل کشور تاثیر بگذارد , اینکه ارقام و احکام بودجه تا چه حد می‌تواند در سه مورد یادشده تاثیر بگذارد ، به دلیل عدم دسترسی به متن لایحه فعلا امکان‌پذیر نیست ، اما در صورت حمل بر صحت اطلاعات اعلام شده باید به این مهم بپردازیم که ایا مسائل کشور منحصر به این سه مورد است و ایا مسئله مهم دیگر یا بااهمیت بیشتری در کشور وجود ندارد و در حقیقت ابتدا باید مسئله شناسی کنیم ، صورت مسئله را و اهم مسائل مبتلا به را بشناسیم و سپس با شناخت اولویت و تاثیر ان در بقا و شادابی کشور برای ان راه حل بیابیم , در همین رابطه فرمانده سپاه تهران در روزنامه همشهری 14 اذر می‌گوید که حل مشکلات کشور زمان می‌خواهد و سپس مشکلات کشور را در رشد اقتصادی و مواد اولیه و توزیع عادلانه و تثبیت قیمت‌ها برمی‌شمارد .

در همین روزنامه می‌خوانیم که معادل 16,7 تن فرسایش خاک در هر هکتار زمین داریم یعنی چهار برابر میانگین جهانی , همچنین 450 شهر درگیر فرسایش ابی بوده و نرخ فرونشست زمین در ایران 30 سانتی متر است .

باز در همین روزنامه می‌خوانیم برداشت بی رویه از سفره‌های اب زیرزمینی پایتخت را با خطر فرونشست مواجه کرده است , تمام 609 دشت کشور با فرونشست روبه رو هستند ، از 31 استان 18 استان از نظر فرونشست در شرایط بحرانی و تحمیل به 24 میلیون نفر قرار دارد ، علاوه بر ترک خوردن ساختمان‌ها ناشی از فرونشست زیرساخت‌ها و خطوط شریان حیاتی مانند انتقال سوخت ، گاز ، فاضلاب ، خطوط انتقال برق با این پدیده درگیر است , در شانگ‌های چین که فرونشست در ان مشاهده می‌شد ، با اصلاح روش ابیاری و محدودیت پمپاژ اب‌های زیرزمینی شرایط تثبیت شده است و در توکیو که فرونشست سالانه 12 سانتی متر بود اینک با اقدامات انجام شده به صفر رسیده است .

اقای سیدحمید حسینی ، عضو اتاق بازرگانی در روزنامه « شرق » 14 اذر می‌گوید ما در هفت ، هشت سال گذشته بیش از درامدهایمان هزینه کرده‌ایم ، از منابع بانک‌ها هزینه کرده‌ایم ، از منابع اب و منابع زیرزمینی بیش از استحقاق مان استفاده کرده‌ایم و اگر مشکلات صندوق‌ها مسئله اب ، مسئله فساد و بوروکراسی برطرف نشود حتی بازگشت به برجام هم مشکلی از ما حل نمی‌کند , روزنامه همشهری 13 اذر در گزارشی از اقدامات صدروزه دولت در 10 بند اورده و یکی از ان‌ها پیگیری مطالبات ابی مردم است و راهکار هایی مانند چاه‌های ژرف ، اب شیرین کن‌ها و دیپلماسی اب با همسایگان را به عنوان کنترل بحران موجود و حل مسئله در اینده برشمرده است , مقام محترم ریاست جمهوری در مصاحبه 14 اذر با صداوسیما ضمن ارائه اقدامات انجام شده اشاره ای گذرا به حقابه‌های کشاورزان کرده و در کنار مسائل دیگر از مسئله تامین اب ( و نه اثار مخرب استفاده فعلی از اب ) یاد کردند .

اگر فرمانده سپاه تهران می‌گوید که حل مشکلات کشور زمان می‌خواهد و اقای حمید حسینی می‌گوید که 10 سال است از قافله توسعه عقب افتاده‌ایم و نیز درباره مسائل نشست خاک و اسیب دیدن زیربنا‌های کشور محققان هشدار می‌دهند ، اما مقامات رسمی کشور همواره به برتربودن و اینده مشعشع کشور اذعان می‌کنند و ظاهرا این نوع اینده بینی یعنی اعلام خوش بینی به اینده کشور در بودجه کل کشور هم متجلی شده است , حقیقت ان است که نه تن‌ها مشکلات را در زمان اینده حل نمی‌کنیم و از قافله توسعه 10 سال عقب افتاده‌ایم ، بلکه با « عدم اقدام » هایمان هرگز مشکلات حل نمی‌شود و مسیرمان رو به افول خواهد بود , مولی علی (ع) می‌فرماید ان کس دوست من است که عیب هایم را بگوید و نه ان که من را تحسین کند .

حکمرانان کشور باید به انان که هشدار می‌دهند بها بدهند و کار را شوخی نپندارند , درست است که مجموعه‌های سه گانه مذکور در بیانات رییس جمهور صحیح است ، اما به فرض انکه بودجه 1400 ان‌ها را حل کند یا در جهت حل ان قدم بردارد ( که البته بعید است چنین باشد ) سیر تخریب کشور و نابودی خاک و زمین و کشاورزی همچنان با سرعت می‌تازد و اب‌های ژرف و ,.

, در غیاب اقدامی جامع برای اب و خاک کشاورزی کشور کاری صورت نمی‌دهد و نتیجه « عدم اقدام » که متاسفانه در دولت‌های گذشته هم بوده است ، علاوه بر تهدیدات تخریبی برای زیربنا‌های کشور به نابودی کشاورزی خواهد انجامید و در 10 سال اینده به جای 15 میلیون تن نهاده‌های دامی و 9 میلیون تن گندم ، مقدار بسیار بیشتری واردات خواهیم داشت , در لایحه بودجه امسال مثل همیشه بالاخره حساب درامد‌ها و هزینه‌ها را با ارقام و اعداد هم تراز کرده‌اند ( حال در عمل چه خواهد شد به جای خود ) و معمولا مجلس هم ارقام را بالاتر می‌برد .

در لایحه بودجه برای هزاران طرح دولتی اعتبار در نظر گرفته‌اند و گویا اولویتی برای مشکلات کشور وجود ندارد , معمولا لایحه‌های بودجه لایحه راضی کردن فوری نمایندگان مجلس است ، بدون انکه به خطر‌های واقعی اولویت دهند , درست است که تورم و عدم رشد اقتصادی و واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی و مشابه این‌ها اولویت است ، اما اگر فردا به دلیل نشست زمین و فرسایش خاک تاسیسات زیربنایی کشور اسیب ببیند و خدمات اعم از راه اهن و جاده و انتقال گاز و نیرو و سوخت دچار مشکل شود و خانه‌های مردم ترک بردارد و نشست کند و اثار تاریخی منهدم شود ، ان وقت چه کار باید کرد ؟ بی اعتنایی و عدم تحرک در برابر این مسائل به مثابه ان است که گروهی کمر به تخریب ، ویرانی و سرگردانی و اوارگی مردم بسته‌اند .

مگر نمی‌گوییم 300 هزار شهید و صد‌ها هزار جانباز خون خود و سلامتی شان را جهت حفظ خاک این کشور تقدیم کرده‌اند و برخلاف قاجار و پهلوی یک وجب از خاک را به دشمن نداده‌اند ، پس چرا میراث معنوی ان شهدا به ما نرسیده و حکمرانی در برابر فاجعه اینده و تخریب ایران ساکت است , البته گاهگاهی برخی مسئولان نظراتی در این خصوص می‌دهند ، ولی از وسعت و عمق فاجعه اینده سرزمینی ایران یا غافل هستند یا تغافل می‌کنند , امروز اگر تمام طرح‌های عمرانی مندرج در بودجه کل کشور بلااقدام بماند ( که البته می‌توان به بخش خصوصی واگذار کرد ) و تمام هم و غم بودجه ای متوجه مسئله اب و خاک شود ، باز هم کفایت نمی‌کند و نیاز به تدبیر خاص و به قول حکومت گردانان امروز ایجاد یک قرارگاه کل و قرارگاه‌های فعال در سراسر کشور است ؛ زیرا مسئله بسیار وسیع تر و بزرگ تر و اجرای طرح‌های ان بسیار سنگین تر از تصور است .

همین امروز ویدئویی از یک خانم مسیحی ارتدکس ساکن علی اباد کتول به نام خانم هاراطونیان که زندگی‌اش را وقف نقاشی چهره شهدا کرده است ، به دستم رسید که می‌گوید : « یک مشت خاک کشورمان را با هیچ جای دنیا عوض نمی‌کنم », ایا ما به عنوان مسلمان و تنها کشور شیعه جهان احساس این خانم مسیحی را داریم ؟ **********************************************************.
ایران یمن امریکا ژنو افغانستان تنگه هرمز هرمز ایران اسلامی واشنگتن کاخ سفید مجارستان پاکستان برزیل فیلیپین مصر امپراتوری چین شرق اسیا کره جنوبی مالزی اندونزی ایالات متحده کرونا شانگ توکیو پایگاه بصیرت روزنامه کیهان سنگ سازمان ملل متحد امریکا ویت کنگ وین وزارت دادگستری امریکا نیروی دریایی امریکا ایرانی ونزوئلا عربی رادیو فرانسه دولت روحانی کشورش جمهوری اسلامی ایران ایران اسلامی سپاه پاسداران اسراییل اروپا اروپایی دولت بایدن ایالات متحده دولت امریکا ترکیه امریکایی واشنگتن جنبش امریکا مجارستان سفارت مجارستان روسیه چین چینی تایوان کنگره امریکا کاخ سفید خانه ازادی ازادی و دموکراسی سازمان غیردولتی مجلس سازمان امور مالیاتی وزارت راه و شهرسازی کرونا ایران ملت ایران مجلس شورای اسلامی شورای عالی بیمه وزارت بهداشت سازمان برنامه و بودجه ستاد ملی مقابله با کرونا مردم ایران صداوسیما حسین شریعتمداری دانیل لرنر نیکی هیلی ترامپ نیکسون اقای روحانی اقای دکتر روحانی روحانی حضرت امیر علیه السلام فرزانه دانایی بایدن رهبری ویکتور اوربان اورسولافون درلاین رونالد ریگان جورج بوش مهدی حسن زاده محمودزاده اشتهاردی مقام معظم رهبری سیدمصطفی هاشمی طبا اقای سیدحمید حسینی اقای حمید حسینی مولی علی ع قاجار پهلوی علی اباد کتول خانم هاراطونیان سفیر امریکا رییس جمهور رییس جمهور امریکا نخست وزیر مجارستان رییس کمیسیون اروپا روسای جمهور نخستین رییس جمهوری معاون وزیر راه و شهرسازی وزیر وقت راه و شهرسازی وزیر سابق راه و شهرسازی وزیر اقتصاد سوپروایزر بیمارستان امام خمینی تهران ریاست جمهور ریاست جمهوری فرمانده سپاه تهران مقام محترم ریاست جمهوری جنگ ویتنام اجلاس دموکراسی امریکایی المپیک زمستانی پکن المپیک زمستانی چین اجلاس بین المللی دموکراسی انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 روز پرستاری دفاع مقدس ولادت حضرت زینب کبری س