اخبار ویژه 17 اذر

۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۱۳:۵۵:۴۶


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** هاارتص : رویکرد ایران برای توافق بهتر کاملا عقلانی است یک روزنامه صهیونیستی تاکید کرد : کاملا خردمندانه است که ایران در مقابل نقض برجام توسط امریکا ، برنامه هسته ای خود را گسترش دهد , یوسی میلمان تحلیلگر صهیونیست در روزنامه هاارتص نوشت : رفتار ایران در سرعت دادن به برنامه غنی‌سازی اورانیوم ، کاملا عقلانی است , اگر ایران در حالی که امریکا ، توافق هسته ای را زیر پا گذاشته ، و تحریم‌های بیشتری را اعمال می‌کند از واشنگتن تبعیت کند قطعا خودکشی سیاسی و دیپلماتیک خواهد بود .

غنی‌سازی اورانیوم ابزار ایران برای بهبود موقعیت چانه زنی و گزینه معقول فشار برای توافقی بهتر از نسخه 2015 است , این موضع‌گیری طبیعتا اسراییل را می‌ترساند و ما را به رفتار اسراییل در جریان مذاکرات جاری می‌برد , هاارتص می‌افزاید : اعلامیه‌های نخبگان سیاسی و دفاعی اسراییل که از امادگی برای حمله نظامی صحبت می‌کند ، لفاظی‌های پوچ و بی معنی است ؛ هرچند که موضع اسراییل منعکس کننده یک استراتژی دفاعی کلاسیک مدیریت بحران در پاسخ به چالش ایران با وضعیت موجود هسته ای است .

استراتژی دیپلماسی اجباری امریکا در قالب تحریم که ترامپ ان را امتحان کرد ، اشکارا شکست خورده است ؛ بنابراین غرب برای دفاع از وضع موجود به راهبردی متفاوتی نیاز دارد , بله ، ایران اکنون تمام تلاش خود را می‌کند تا به یک کشور استانه هسته ای تبدیل شود ، اما دلایل خوبی دارد , اساسا ، وعده‌های برجام تحقق نیافت و باعث شد ایرانی‌ها موقعیت خود را دوباره ارزیابی کنند .

ان‌ها ممکن است به این نتیجه رسیده باشند که بدون توافق وضعیت بهتری دارند ، یا می‌خواهند گزینه‌های خود را باز نگه دارند ، اما باید از موضع قوی تر چانه زنی کنند تا تهدید تحریم‌ها را برای همیشه از بین ببرد , کرباسچی بعد از تغییر دبیرکل در جلسات کارگزاران شرکت نمی‌کند عضو شورای مرکزی کارگزاران ، ناراحتی کرباسچی از جلسه تغییر دبیرکل حزب را تایید کرد ؛ جلسه ای که در ان ، مرعشی جای اقای کرباسچی دبیرکل کارگزاران شد , اخرین جلسه شورای مرکزی کارگزاران ؛ بدون دبیرکل سابق برگزار شد .

غلامحسین کرباسچی پس از کنار گذاشته شدن از سمت دبیرکلی در هیچ کدام از جلسات درون حزبی شرکت نکرده تا پس از ربع قرن ، قطع ارتباط خود با حزبش را علنی کند , علی محمد نمازی عضو کارگزاران در گفتگو با « مشرق » می‌گوید : اقای کرباسچی مدتی است که جلسات مربوط به حزب شرکت نمی‌کنند , اصل ناراحتی ایشان به جلسه انتخاب دبیرکل بازمی گردد ؛ که اقای مرعشی جای اقای کرباسچی انتخاب شد .

گروه مخالف کرباسچی ، اکثریت را داشت , نمازی می‌افزاید : اقای کرباسچی ظاهرا قهر کرده‌اند ، نمی‌خواهند در جلسات حضور پیدا کنند ,.

, قرارمان این بود که در بیرون از حزب درباره این موضوع صحبت نکنیم ؛ ولی حالا که کار به اینجا کشیده شده ، باید گفت , ایشان در ادوار گذشته تمایل نشان می‌داد که از سمت دبیرکلی کنار برود ، اما اصرار برخی از دوستان ما در شورای مرکزی باعث ابقای ایشان شد .

نظر حزب بر ان بود که تغییراتی رخ دهد , ازجمله برای دبیرکلی کاندیدای بیش‌تری به میدان بیایند و باهم رقابت کنند , در دوره قبل یک نفر نامزد دبیرکلی بود و همان فرد هم رای می‌اورد .

در این دوره شورای مرکزی می‌خواست افراد دیگری هم درصحنه باشند , اقای کرباسچی در این دوره ، برخلاف دوره‌های قبل گفتند که الان وقت انجام این کار نیست ! ایشان می‌گفتند که وقت این کار نیست و رویه گذشته ادامه پیدا کند , ولی اعضای شورای مرکزی تاکید داشتند که ما به سمت رقابت برویم و ایشان از این موضوع استقبال نکردند و به جلسه نیامدند .

علی محمد نمازی درباره ریشه اختلاف کرباسچی و مرعشی اظهار داشت : من خود مخالف حضور حزب در انتخابات بودم , من از اول مخالف جدی حضور حزب در انتخابات بودم ، ولی این دو نفر جدی باهم در ان دوره همکاری می‌کردند , من دیدم اقای مرعشی بیش تر از اقای کرباسچی تلاش می‌کند ، شاید یکی از دلایل نارضایتی بعضی از اعضای شورای مرکزی شاید همین انتخابات بود .

بخشی نظرشان همین تحریم یا عدم شرکت در انتخابات بود , تحریمی‌ها روی کرباسچی نظر مساعدی نداشتند , ان‌ها می‌گفتندکه ما نباید به این شکل وارد انتخابات شویم .

وی تصریح کرد : اقای همتی اصلا رای نداشت , همتی در لحظه‌های اخر راضی به ثبت نام شده است , جبهه اصلاحات این شیوه را قبول نداشت .

صحبت از این نبود که ما در این انتخابات شرکت می‌کنیم ، صحبت از این بود که ما در این انتخابات شرکت نمی‌کنیم , به نظر من حزب نباید اینجا از جبهه اصلاحات جدا می‌شد , نمازی درباره توقف انتشار روزنامه سازندگی هم گفت : بالاخره مسئولیت اداره روزنامه با اقای کرباسچی بوده است .

مدیریت ، تدارکات ، انتشار و ,,.

به عهده اقای کرباسچی بوده است , ایشان الان می‌گویند که من امادگی ادامه کار را ندارم , حالا باید حزب تصمیم‌گیری کند .

به نظر من ، شورای مرکزی برای این قضیه تصمیم خواهد گرفت ، بالاخره این مسئله ساده ای نیست , به نظر من هر حزبی باید ارگان داشته باشد و روزنامه سازندگی هم معروف بود ارگان حزب کارگزاران است , فارین پالیسی : امریکا ابرقدرت بیمار و گرفتار است یک نشریه تخصصی سیاست خارجی در امریکا معتقد است تهدید‌ها علیه ایران نتیجه عکس گذاشته و ایرانی‌ها امریکا را جدی نمی‌گیرند .

فارین پالیسی در تحلیلی به قلم استفان والت نوشت : امریکا به علت تکرار ایده‌های بی اعتبار و عدم تمرکز روی تهدید‌های واقعی ، در تراز یک ابرقدرت توانمند عمل نمی‌کند , ابرقدرت دارای ایده‌های بلندپروازانه جهانی ، باید کار رهبری را جدی بگیرد , نیاز به چیزی بیش از هزینه کردن پول در گران‌ترین ساختار نظامی جهان است .

یک قدرت جدی جهانی ، البته که به ضرورت با متحدان و دشمنانش تعامل می‌کند ، اما برحذر است که به دولت‌های خارجی اجازه ندهد تا به « خرید نفوذ » بپردازند , یک قدرت بزرگ جدی ، زمان بیشتری را صرف توسعه راهبرد‌های موثر و منسجم می‌کند تا اینکه سرگرم ان باشد که چه اسمی روی راهبردهایش بگذارد , همچنین یک قدرت بزرگ واقعا جدی ، مسئولینش را پاسخگو نگه می‌دارد و از انتصاب یا توجه به مقام‌های پیشین که بار‌ها در ماموریت‌های خود ناکام مانده و داوری هایشان ناکارامد از اب درامده ، پرهیز می‌کند .

ایالات متحده ، این روز‌ها عمیقا گرفتار بیماری « غیرجدی بودن » است , بیشتر به نظر می‌رسد که سیاستمداران و سازمان‌های رسانه ای ، فعالانه تلاش می‌کنند توجه جامعه را از مشکلات واقعی و سوء مدیریت‌های اصلی دور کنند , هزاران حرفه ای در درون و بیرون دولت هستند که هر ساعت و روز ، در تقلای انجام کارشان هستند ، اما تلاش هایشان به اسانی توسط یک سری انتیک‌های غیرجدی خنثی می‌شود .

در موضوع هسته ای ، شاید فکر کنید که مقام‌های امریکا ، کارشان را جدی گرفته‌اند ، اما اشتباه می‌کنید , یک کشور جدی ، درک می‌کند که تهدید پیوسته کشوری مثل ایران به سرنگونی و جایگزینی رژیم ، تنها به ان‌ها این انگیزه را می‌دهد که راه هایی را برای دفع تهدید امریکا بیابند که احتمالا یکی از ان‌ها هم دستیابی به توانایی سلاح هسته ای است , اگر امریکا واقعا خواهان پیشگیری از چنین رخدادی است ، باید از تلاش برای سرنگونی حکومت در ایران دست بردارد و به توافقی پایبند بماند که پیش از این ، راه ایران را بسته بود .

اگر امریکا جدی باشد ، مقامات ان چه می‌کنند ؟ از نگاه شهروندان چند دهه اینده به پشت سر نگاه کنید و ببینید که چه میزان بهت زده‌اند که چه مسائل مهمی برای نسل ما بی اهمیت بوده و بر پیامد‌های خطرناک ان تمرکز نکرده‌ایم , سیاستمداران و اندیشه ورزان اگر جدی باشند ، سرانجام دست از این مترسک « تروریسم » برمی‌دارند , تروریسم ، بی خطر نیست و تلاش مناسب برای مهار ان باید ادامه یابد ، اما یک خطر وجودی هم نیست .

ظرف کمتر از دو سال ، 730 هزار نفر از مردم امریکا به دلیل ابتلای به کوید 19 کشته شدند حال ان که در بیست سال گذشته 549 نفرشان در حملات تروریستی از میان رفته‌اند , سامانه سیاسی امریکا ، باید ایده « امریکا بازگشته است » را که جو بایدن مطرح کرد ، به برساختن و حفظ نفوذ در نهاد‌های بین‌المللی موجود تبدیل کند , چین ، برخلاف رویه چند سال اخیر امریکا ، تلاش چشمگیری را صرف برساختن نفوذ در این نهاد‌ها کرده است چرا که رهبران پکن می‌فهمند که ظرفیت شکل‌دهی به نورم‌های تازه جهانی ( از جمله معیار‌های فنی در زمینه‌های کلیدی فناوری ) می‌تواند به سود شرکت‌های چینی و تقویت نفوذ کلان چین باشد .

شما نمی‌توانید در محافلی همچون سازمان بهداشت جهانی یا اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور ، رقابت کنید اگر مجموعه ای کامل از کارشناسان را در این نهاد‌ها نداشته باشید , امید مقام دولت سابق به رشد غیرتورمی در دولت جدید معاون وزیر جهاد کشاورزی در دولت سابق می‌گوید : دولت رییسی می‌تواند اقتصاد را قابل پیش بینی کند , علی قنبری ( عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم ) درباره نقشه راه رشد غیرتورمی دولت ، به روزنامه ایران گفت : نقشه راه رشد غیرتورمی ، ویژگی‌های متعددی دارد که دولت سیزدهم به صورت کارشناسی و دقیق تدوین کرده است و لذا اجرای این نقشه ، می‌تواند بخش قابل توجهی از چالش‌های موجود را برطرف کند و اقتصاد ایران را به سمت ثبات که به شدت نیاز داریم ، ببرد .

چند سالی است که در حوزه‌های مختلف و به خصوص قیمت کالا‌ها هیچ ثبات قیمتی وجود ندارد و مردم طی چند سال اخیر شاهد کوچک شدن سفره‌های خود بودند , با نقشه راه تدوین شده که به نظر می‌رسد واقع بینانه طراحی شده می‌توان از مشکلات عبور کرد , یکی از ویژگی‌های بارز نقشه راه ، توجه به تولید است .

رفع موانع کسب وکار و افزایش پیش بینی پذیری اقتصاد ، دو موضوع کلیدی است که تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بار‌ها به ان اشاره داشتند و طی سال‌های گذشته نتوانستند به خواسته بحق خود برسند , از این رو و با توجه به نقشه راه می‌توان امید داشت که دولت سیزدهم به تولید بهای بیشتری خواهد داد و دیگر اجازه نمی‌دهد که ریسک سرمایه‌گذاری و فعالیت تولیدی در کشور بیشتر شود , مبحث دیگری که در دولت سیزدهم و در قالب نقشه راه مورد توجه قرار گرفته و پیش از این به ان پرداخته نمی‌شد ، کاهش مصارف بودجه با هدف انضباط بخشی به بودجه ، کاهش هزینه در مراکز عمده مصرف و ساماندهی درامد و هزینه شرکت‌های دولتی است و در این میان افزایش منابع بودجه بنا شده از طریق پایه‌های مالیاتی ، اصلاح نظام مالیاتی و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی دنبال شود ؛ این موارد کمک خواهد کرد که تا حدودی از ناترازی بودجه کاسته شود .

چند سالی است که می‌گویم باید از تجربه موفق سایر کشور‌ها در مباحث مالی و بودجه ای استفاده کرد ؛ وقتی می‌گویم که دولت باید بودجه واقعی تنظیم کند ، برای این است که کشور با کسری بودجه مواجه نشود , سال گذشته در مورد کسری بودجه تذکر داده شد ، ولی متاسفانه به ان توجه نشد , نقشه راه مکتوب شده را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم که تمام بخش‌های اقتصادی با هدایت معاون اول رییس جمهور بتوانند به وظایف خود عمل کنند و هیچ وزارتخانه ای خود را جدا از سایر وزارتخانه‌های اقتصادی نداند .

مرتضی عزتی استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس هم معتقد است در نقشه راهی که از سوی وزیر اقتصاد برای « رشد غیرتورمی » ارائه شده رونق تولید همزمان با کاهش تورم دیده شده و به برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت پرداخته شده است , همه مواردی که در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت سیزدهم وجود دارد برای اقتصاد کشور بسیار خوب است و می‌تواند کمک کننده باشد , اقتصاد ایران به چنین نقشه راهی نیاز داشت چرا که بر مبنای ان می‌توان تصمیم‌های درست و اصولی گرفت .

اما یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد و امیدوارم دولت سیزدهم به این سمت برود ، انضباط مالی است ؛ جدا شدن بودجه از انتشار پول و جلوگیری از خلق نقدینگی یکی از موضوعاتی است که دولت سیزدهم باید در دستور کار خود قرار دهد , دولت‌های گذشته چنین راه و روشی را انتخاب کردند و همین امر موجب شد تا افزایش نرخ تورم ، سرعت بیشتری بگیرد , پیش بینی کاهش گرانی در پی کاهش تورم تولیدکننده کاهش تورم تولید کننده ، خبری خوب در زمینه بهبود وضعیت تولید و کاهش تورم در اینده است .

در این زمینه ، روزنامه اصلاح‌طلب دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت : بررسی امار‌های رسمی درخصوص تورم تولید کننده نشان می‌دهد که تورم نقطه ای تولید کننده در فصل تابستان به میزان 58/9 درصد رسید که در مقایسه با تورم نقطه ای فصل بهار ( معادل 73 درصد ) به میزان 14/1 واحددرصد کاهش داشته است , به عبارت دیگر میانگین قیمت دریافتی تولید کنندگان به ازای تولید کالا و خدماتشان در داخل کشور در فصل مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل ، 59 درصد رشد داشته است , این موضوع در حالی است که تورم نقطه ای تولید کننده بخش صنعت در فصل بهار سال جاری به حدود 95 درصد رسیده بود طی یک دهه اخیر بی سابقه بود ؛ در حالی که این نرخ در فصل تابستان به 62/3 درصد رسید .

دیگر اینکه در بین بخش‌های مختلف تولید ، کم‌ترین نرخ تورم تولید کننده نقطه به نقطه مربوط به بخش تولید ، انتقال و توزیع برق ( به میزان 19 درصد ) و بیش‌ترین نرخ مربوط به بخش معدن ( معادل 101/6 درصد ) براورد شده است , در نهایت اینکه تورم نقطه ای تولید کننده پس از 4 فصل صعودی ، نزولی شد , کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اتخاذ سیاست‌های درست در حوزه پولی ، تجاری و ارزی می‌تواند باعث فروکش کردن دمای تورم پیش نگر شود .

از این رو شرایط باثبات در تابستان و کاهش انتظارات تورمی در پیش نگر منعکس شد , بنا بر تعاریف و مفاهیم رسمی ، شاخص قیمت تولیدکننده ، اندازه ای است از تغییر قیمت کالا‌ها و خدماتی که توسط تولیدکننده خریداری شده و پس از تولید محصول نهایی به فروش می‌رسد , در ادبیات نظری اقتصاد ، از این شاخص به عنوان یک شاخص پیش نگر یاد می‌شود .

در واقع انتظار بر این است که تغییرات شاخص تولیدکننده با یک وقفه زمانی در شاخص مصرف کننده نیز منعکس شود , دنیای اقتصاد در ادامه گزارش خود می‌افزاید : برخلاف تورم فصلی و سالانه که در تابستان با رشد همراه بود ، تورم نقطه ای در بازه زمانی مذکور با کاهش مواجه شد , این در حالی بود که تورم نقطه ای تولید کننده در 4 فصل قبل سعودی بود ، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اتخاذ سیاست‌های درست در حوزه پولی ، تجاری و ارزی می‌تواند باعث فروکش کردن دمای تورم پیش نگر شود .

در چند ماه نخست سال ، دولت قبلی با استقراض از منابع تنخواه گردان بانک مرکزی به منظور پوشش کسری بودجه باعث رشد نگران کننده متغیر‌های پولی شده بود که در ادامه این روند به دلیل پر شدن سقف استقراض متوقف شد و دولت جدید به تامین مالی غیر تورمی از طریق انتشار اوراق روی اورد , از دیگر تصمیمات درست دولت سیزدهم اذعان به نادرست بودن ارز ترجیحی و تصمیم به حذف این سیاست در سال اینده است , ************** روزنامه وطن امروز ** موافقت مجلس با تعطیلی پلتفرم‌ها جوسازی است رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درباره طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی علیه مجلس جوسازی شد ، خاطرنشان کرد : در این رابطه گفتند مجلس به دنبال تعطیلی پلتفرم هاست ، در حالی که این حرف‌ها بی اساس است و اتفاقا مجلس به دنبال توسعه اینترنت برای همه مشاغل خرد و کلان است .

محمدباقر قالیباف در نشست علنی مجلس با بیان اینکه هوشمندسازی و دولت الکترونیک اساس و پایه تحول در حکمرانی است ، اظهار داشت : اگر به دنبال عدالت اجتماعی و اقتصادی ، شفاف‌سازی و مبارزه با فساد هستیم ، راه حل ان‌ها توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است , وی افزود : در حوزه زیرساخت‌ها ، شبکه ملی اطلاعات مهم‌ترین موضوع است و امروز برای کشور از نان شب هم واجب تر است , وی با اشاره به سهم 5 درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی گفت : این عدد پذیرفتنی نیست و امروز در شرایط کرونایی کسب و کار‌های خرد و کلان دغدغه جدی در حوزه اینترنت دارند ، لذا توسعه و حمایت از این بخش مهم است .

*** دانشجویان می‌توانند حصار تحریم را بشکنند عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست با دانشجویان با بیان اینکه باید امریکا را از تحریم کردن پشیمان کنیم ، گفت : دانشجویان می‌توانند حصار تحریم را بشکنند و تلاش‌های خصمانه امریکا را در عرصه‌های علم و اقتصاد به چالش بکشند , سعید جلیلی در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که در استانه روز بزرگداشت مقام دانشجو برگزار شد ، با اشاره به تعالیم قرانی از سوره مبارکه عصر ، اظهار داشت : یکی از دغدغه‌های همیشگی ان است که سرمایه دانشجویان که همان صرف بهترین دوران عمر خود در دانشگاه هاست ، در بهترین شکل به نفع خود ان‌ها و کشور سپری شود , عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه افق بلندی پیش روی ایران اسلامی است ، خاطرنشان کرد : برخی دانشجویان حسرت می‌خورند که چرا دوران دفاع مقدس را درک نکرده‌اند ، اما باید بدانید که رسالت انقلاب همچنان ادامه دارد و عرصه‌های مختلفی برای تاثیرگذاری مثبت در سیر انقلاب به روی شما عزیزان گشوده شده است .

وی با بیان اینکه عرصه جهاد ، جهش و پیشرفت و عدالت ، تقسیم کار و کار جبهه ای می‌طلبد ، خاطرنشان کرد : این جبهه باید به درستی شکل بگیرد و هرکس نقش خود را انجام دهد ؛ قرار نیست یک نفر همه مسولیت‌ها را به عهده بگیرد ، چرا که وسع انسان‌ها محدود است ، اما مهم ان است که تلاش‌ها هم افزا و مکمل یکدیگر باشد و ما نیز از وسع خودمان بخوبی استفاده کنیم , جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دغدغه دانشجویان حاضر در این نشست نسبت به عملکرد برخی مسولان ، گفت : امام خمینی (ره) درباره قائم مقام شان فرمودند ما با هیچ کسی عهد اخوت نبسته‌ایم ؛ این وظیفه همه ماست که معروف و منکر را بشناسیم و برای اصلاح یا پیشرفت مسیر کشور ، به ان عمل کنیم و دیگران را نیز در این راستا کمک کنیم , وی خاطرنشان کرد : انچه تحت عنوان دولت سایه طرح شد ، یک گفتمان در همین چارچوب است ؛ « تایید ، تصحیح ، تکمیل » روند اداره کشور از جمله اهدافی است که در این گفتمان مطرح می‌شود و محدود یا منحصر به مجموعه ما نیست ؛ کما اینکه جنبش دانشجویی در این سال‌ها اقدام‌های خوبی در زمینه تصحیح روند‌های خطا داشته است .

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا افزود : اینکه نقش دانشجویان در این جبهه ، یک نقش ویژه است به خاطر ان است که ازادگی دانشجویان از تعلقات مادی بیش از دیگران است ؛ دانشجویان کمتر دچار محافظه کاری می‌شوند و حرکت جریانی ان‌ها نشان می‌دهد اقدامات موثر دانشجویی همواره منجر به نقطه عطفی در تاریخ معاصر کشورمان شده است , *** امریکا به دنبال احیای داعش و تداوم بحران افرینی در منطقه است دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه سوریه با تبیین شرایط حاکم بر منطقه گفت : امریکا از فروپاشی داعش در سوریه و عراق و پیروزی جبهه مقاومت که موجب افزایش قدرت راهبردی این جبهه شده بشدت عصبانی است و به دنبال بحران افرینی‌های جدید است , دریابان علی شمخانی توطئه ایجاد بحران امنیتی در سوریه را یک طرح امریکایی - صهیونیستی ذکر کرد و نسبت به پیامد‌های خطرناک ان که می‌تواند امنیت کل منطقه را دچار اسیب کند ، هشدار داد .

وی با بیان اینکه اشغالگری از سوی هر کشوری در سوریه موجب استمرار ناامنی و گسترش دامنه خشونت خواهد شد ، خاطر نشان کرد : سرنوشت هر گونه تجاوز و اشغالگری در تاریخ جز عقب‌نشینی و شکست خفت بار چیز دیگری نبوده است , دبیر شورای امنیت ملی با محکوم کردن تجاوز مستمر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه ، این حملات را در استمرار تجاوزات وحشیانه این رژیم به فلسطین و لبنان برشمرد و تصریح کرد : مقاومت و ستیز قهرامیز ، تنها راه دفع غده سرطانی صهیونیسم از منطقه است , شمخانی با اشاره به روابط راهبردی ایران و سوریه در حوزه‌های سیاسی و امنیتی ، تسری ان به سایر بخش‌ها بویژه حوزه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و امادگی کامل کشورمان را در این زمینه اعلام کرد .

فیصل مقداد ، وزیر خارجه سوریه نیز در این ملاقات با تشکر از حمایت‌های همه جانبه تهران از مردم و دولت سوریه ، اظهار داشت : با شکست جبهه متحد تروریسم و ایجاد ثبات نسبی در سوریه فصل جدیدی در همکاری‌های 2 کشور با اولویت مناسبات اقتصادی اغاز شده است , وی حضور نظامی غیر قانونی امریکا در سوریه را ناقض اصل حاکمیت و تجاوز به تمامیت ارضی این کشور عنوان کرد و افزود : امریکا به دنبال احیای هسته‌های تروریستی برای جلوگیری از ایجاد ثبات پایدار در سوریه است , ************** روزنامه خراسان ** اینماد بی ستاره در کمترین زمان برای کسب وکار‌های خرد مهر - معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت : کسب وکار‌های خرد می‌توانند به طور کاملا سیستمی و برخط و تنها با ارائه اطلاعات هویتی و دامنه خود برای دریافت اینماد بی ستاره اقدام کنند .

محرمیان با بیان این که کسب وکار‌های خرد می‌توانند به طور کاملا سیستمی و برخط و تنها با ارائه اطلاعات هویتی و دامنه خود درخصوص دریافت اینماد بی ستاره اقدام کنند ، تاکید کرد : دریافت این نوع اینماد در کمترین زمان و با حداقل اطلاعات امکان‌پذیر است , بدهی بیش از 70 هزارمیلیاردی خودروسازان به زنجیره تامین تسنیم - دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با بیان این که امروز قطعه ساز باید مواد اولیه را نقدی و چه بسا چند برابر قیمت جهانی خریداری کند ، اما محصولات خود را به صورت مدت دار به خودروساز بفروشد ، اظهار کرد : امروز خودروساز نقدینگی قطعه ساز را بلعیده است , محبی نژاد گفت : هم اکنون مطالبات تعیین تکلیف نشده قطعه سازان از زنجیره تامین داخلی بیش از 40 هزار میلیارد تومان است با در نظر گرفتن این موضوع میزان مطالبات معوق به 14 هزار میلیارد تومان رسیده و فقط حدود 25 تا 30 هزار میلیارد تومان از بدهی خودروسازان به قطعه سازان و زنجیره تامین در قالب ال سی ، خرید دین و قرارداد‌های سه جانبه تفاهم نامه‌ها و .

,, تعیین تکلیف شده و کل بدهی خودروساز به زنجیره تامین بیش از 70 هزار میلیارد تومان است .

************** روزنامه ایران ** اول اسمش « ر » بود ! خبر اول اینکه ، رحیم پور ازغدی ، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه شهید رجایی گفت : دراسناد لانه جاسوسی می‌گویند ما فعلا این نسل را از دست دادیم ؛ اما بچه‌های ان‌ها هستند ؛ یعنی 30 سال بعد ، همین دانشجویان کنونی , این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد : در سال‌های اخیر راجع به تسخیر لانه جاسوسی چه دروغ هایی گفتند و تاریخ را تحریف کردند و می‌گفتند که امریکا به شما کاری نداشت ، شما هی مرگ بر امریکا گفتید و بعد سفارت امریکا را تسخیر کردید ، درواقع برعکس تفسیر می‌کردند , برخی امدند گفتند که اقای خمینی شعار‌های دوران انقلاب را تحت تاثیر کمونیست گفته در صورتی که شعار‌های امام از سال 42 اغاز شود .

بعضی‌ها به دروغ گفتند که وقتی لانه را گرفتیم باعث شد که جنگ اغاز شود که دروغ است , از همان موقع نقشه جنگ را امریکا کشیده بود و گفته بود برای اینکه جلوی سقوط بقیه حکومت‌ها را بگیریم ، جنگ را اغاز کردیم ؛ ولی فکر نمی‌کردند که مردم ایران 8 سال جلوی این‌ها ایستادگی کنند , به گزارش جهان نیوز ، رحیم پور ازغدی ادامه داد : در سال‌های بعد انقلاب رییس جمهوری داشتیم که ارزو داشت به سازمان ملل برود و با رییس جمهور امریکا یک دقیقه ملاقات کند رییس جمهوری که اخوند بود .

همین ادم با یک تماس تلفنی یک دقیقه ای اوباما کلاه گشادی سر ایران گذاشت و از خوشحالی چند شب نخوابیده بود , اول اسمش « ر » بود ! رییس سیا : شواهدی از تصمیم ایران برای ساخت سلاح هسته ای وجود ندارد دست اخر اینکه ، « ویلیام برنز »، رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا ( سیا ) بامداد سه شنبه (16 اذر / 7 دسامبر ) به نبود جنبه‌های تسلیحاتی در برنامه هسته ای ایران اعتراف کرد , به گزارش فارس ، برنز در نشستی که توسط روزنامه وال استریت ژورنال برگزار می‌شود ، گفت که سیا « هنوز هیچ شواهدی درباره تصمیم ایران برای تسلیحاتی کردن » برنامه هسته ای نمی‌بیند .

کشور‌های غربی به رهبری امریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند , ایران قویا این ادعا‌ها را رد کرده است , ایران تاکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی ( ان پی تی ) و عضوی از اژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، حق دستیابی به فناوری هسته ای را برای مقاصد صلح امیز دارد .

************** روزنامه شرق ** دعوت نشدن دیپلمات‌های امریکایی به المپیک تلافی به شیوه پکن سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به تصمیم امریکا برای بایکوت دیپلماتیک المپیک پکن گفت که چین اقدامات « تلافی جویانه قاطعی » در این زمینه انجام خواهد داد , به گزارش ایسنا ، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، ژائو لیجیان ، سخنگوی وزارت خارجه چین ، بدون اشاره به اقداماتی که پکن در پاسخ به ان در نظر دارد ، گفت : چین نارضایتی خود را ابراز می‌کند و به شدت با تصمیم امریکا مخالفت می‌کند , ما پیش تر اعتراض رسمی خود را در برابر تصمیم امریکا نشان داده‌ایم و همچنین اقدامات متقابل شدیدی را اتخاذ خواهیم کرد .

لیجیان افزود که امریکا باید از سیاسی کردن ورزش و هیاهوی به اصطلاح « بایکوت دیپلماتیک » دست بردارد تا بر گفتگو و همکاری چین و امریکا در زمینه‌های مهم تاثیری نگذارد , او افزود : سیاست مداران ایالات متحده بدون اینکه به بازی‌ها دعوت شوند به « بایکوت دیپلماتیک » تبلیغات می‌کنند , هدف این تفکر واهی و خودنمایی ، سیاسی است .

سخنگوی وزارت خارجه چین این تحریم را « تمسخر منشور المپیک » و « توهین جدی به 1,4 میلیارد چینی » خواند , از سوی دیگر لیو پنگیو ، سخنگوی سفارت چین در امریکا ، در توییتر نوشت : « سیاست مدارانی که خواهان تحریم المپیک 2022 پکن هستند ، این کار را به خاطر منافع و موضع‌گیری سیاسی خود انجام می‌دهند .

در واقع ، هیچ کس به امدن یا حضورنداشتن این افراد اهمیتی نمی‌دهد و هیچ تاثیری بر برگزاری موفقیت امیز پکن 2022 ندارد », سفر وزیر خارجه اسراییل به مصر یاییر لاپید ، وزیر خارجه اسراییل ، این هفته و برای دیدار با سامح شکری ، وزیر خارجه مصر و مقامات بلندپایه این کشور ، به قاهره سفر خواهد کرد , قرار است وزیر خارجه اسراییل در این سفر ، قضیه فلسطین ، نوار غزه ، مسئله اسرا و مفقودان ، مسائل منطقه ای مانند چشم‌انداز توسعه اقتصادی در خاورمیانه علاوه بر مسائل سیاسی - امنیتی دیگر را بررسی کند .

هنوز مصر تایید یا رد نکرده است که ایا وزیر خارجه اسراییل با عبدالفتاح السیسی ، رییس جمهوری مصر ، دیدار خواهد کرد یا خیر , گفته می‌شود در صورت دیدار دو طرف ، وزیر خارجه اسراییل یک اثر باستانی متعلق به مصر را که به صورت غیرقانونی به اسراییل قاچاق شده بود و تاکنون نگهداری شده ، تحویل دهد , **********************************************************.
ایالات متحده ایران سوریه پکن مصر قاهره فلسطین غزه خاورمیانه اسراییل پایگاه بصیرت روزنامه کیهان هاارتص ایران امریکا واشنگتن اسراییل هاارتص ایرانی شورای مرکزی کارگزاران مشرق شورای مرکزی اداره روزنامه ارگان حزب کارگزاران مردم امریکا چین پکن چینی سازمان بهداشت جهانی اتحادیه بین المللی ارتباطات دولت رییسی فراکسیون مشارکت مجلس ششم دولت سیزدهم دانشگاه تربیت مدرس سعودی بانک مرکزی مجلس فناوری اطلاعات و ارتباطات مجمع تشخیص مصلحت نظام دانشگاه صنعتی شریف ایران اسلامی داعش عراق امریکایی صهیونیستی رژیم صهیونیستی فلسطین لبنان سوریه تهران دولت سوریه تسنیم دانشگاه شهید رجایی سفارت امریکا مردم ایران جهان نیوز سازمان ملل فارس سیا اژانس بین المللی انرژی اتمی امریکایی ایسنا خبرگزاری اسپوتنیک ایالات متحده اسرا مصر یوسی میلمان ترامپ کرباسچی مرعشی اقای کرباسچی غلامحسین کرباسچی علی محمد نمازی اقای مرعشی نمازی دبیرکلی اقای همتی همتی فارین پالیسی استفان والت رهبری بایدن امید علی قنبری مرتضی عزتی محمدباقر قالیباف سعید جلیلی جلیلی امام خمینی ره دریابان علی شمخانی شمخانی فیصل مقداد محرمیان محبی نژاد رحیم پور ازغدی اقای خمینی اوباما ویلیام برنز برنز ژائو لیجیان لیجیان لیو پنگیو یاییر لاپید سامح شکری عبدالفتاح السیسی تحلیلگر صهیونیست دبیرکل حزب دبیرکل کارگزاران معاون وزیر جهاد کشاورزی معاون اول رییس جمهور وزیر اقتصاد رییس مجلس شورای اسلامی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دبیر شورای عالی امنیت ملی وزیر خارجه سوریه دبیر شورای امنیت ملی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی رییس جمهوری رییس جمهور امریکا رییس سیا رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا سیا سخنگوی وزارت خارجه چین سخنگوی سفارت چین در امریکا وزیر خارجه اسراییل وزیر خارجه مصر رییس جمهوری مصر دفاع مقدس انقلاب روز دانشجو المپیک پکن المپیک 2022 پکن