یادداشت روزنامه‌های 22 مهر

۱۴۰۰/۰۷/۲۲ ۱۴:۵۳:۰۳


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** عراق به کدام سو می‌رود ؟/ جعفر بلوری روز یکشنبه گذشته یعنی 18 مهر 1400 سرانجام پس از چند دور تاخیر ، انتخابات مهم و تعیین کننده پارلمانی عراق برگزار و نتایج اولیه ان حدود 24 ساعت بعد اعلام شد , طبق اخرین گزارش هایی که از این کشور می‌رسد ، میزان مشارکت در این انتخابات ضعیف بوده (41 درصد ) و کار شمارش اراء ادامه دارد و اعلام نتایج قطعی تا پایان ماه جاری شمسی یعنی 30 مهر به طول می‌انجامد , تا دیروز و لحظه تنظیم این یادداشت و بر اساس اعلام کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق ، جریان شیعی صدر 70 کرسی ، ائتلاف سنی تقدم 38 کرسی ، ائتلاف دولت القانون 40 کرسی ، ائتلاف الفتح 20 کرسی ، جنبش امتداد 12 کرسی ، جریان حکمت ملی 2 کرسی و حزب دموکرات کردستان عراق 34 کرسی را به دست اورده‌اند و ممکن است هرچه جلوتر می‌رویم در تعداد کرسی‌ها ، تغییراتی صورت گیرد .

طی دو روز گذشته خبر‌های زیاد رسمی و غیررسمی از نارضایتی شماری از جریان‌های سیاسی عراق از نتایج اعلامی منتشر شده و برخی چهره‌های سیاسی نیز از وقوع « تقلب » و « دستکاری در نتایج » گله کرده‌اند , در برخی شهر‌ها تجمعات اعتراضی صورت گرفته و مقامات مسئول عراق ، اطمینان داده‌اند که ، به همه شکایات و اعتراض‌ها رسیدگی کنند , علاوه بر این موارد ، دلیل دیگری که این انتخابات را « مهم »، « حساس » و « متفاوت » کرده ، و از همین رو تمام جریان‌های سیاسی عراق حتما به ان توجه دارند ، گره خوردن مسئله ادامه حضور امریکا در این کشور به سرنوشت و نتیجه این انتخابات است .

دقیقا به همین دلیل ، سرنوشت این انتخابات برای امریکایی‌ها هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است , نمایندگان پارلمان عراق پس از ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ سلیمانی و همرزم بزرگوارش ابومهدی المهندس ، با اکثریت قاطع رای به اخراج امریکایی‌ها دادند و امریکا طی دو سالی که از استعفای « عادل عبدالمهدی »، نخست وزیر وقت عراق و روی کار امدن نخست وزیر غربگرا و دولت موقت عراق گذشته ، دست به هر کاری زده تا از اخراجش جلوگیری کند ؛ لذا ان‌ها به خاطر ایران هم که شده ، تحولات این روز‌های عراق را با دقت رصد می‌کنند و نمی‌توانند نسبت به ان بی تفاوت باشند , موضوعی که روز دوشنبه گذشته روزنامه امریکایی « وال استریت ژورنال » این طور به ان پرداخت : « رای عراقی‌ها در انتخابات پارلمانی که دیروز برگزار شد ، احتمالا سرنوشت و اینده نیرو‌های امریکایی را که هنوز در عراق مستقر هستند ، تعیین می‌کند .

نتایج این انتخابات ، نحوه برخورد بغداد با درگیری ژئوپلیتیک بین واشنگتن و تهران را نیز مشخص خواهد کرد ,» این تحولات ، فضای اجتماعی پس از انتخابات و حتی نتیجه انتخابات ، به همان دلایلی که برای امریکایی‌ها مهم است ، برای رژیم صهیونیستی نیز دارای اهمیت ویژه ای است , دیروز یکی از رسانه‌های رسمی رژیم صهیونیستی با اشاره به تحولات پساانتخاباتی این کشور و استقبال از مواضع عجیب مقتدی صدر ! نوشت : « عراق در مسیر درستی قرار گرفته است .

»! اما انتخابات عراق چرا پیچیده شد ؟ عراق به کدام سو می‌رود ؟ میزان مشارکت در انتخابات چرا پایین امد ؟ بخشی از این پیچیدگی ، ریشه در دل تاریخ دارد , وضعیت اقتصادی بدی که مردم این کشور در ان قرار دارند در کنار متعدد بودن بازیگران خارجی صحنه سیاسی این کشور نیز از جمله دلایل پیچیده شدن وضعیت در عراق و مشارکت ضعیف در انتخابات ان است , کارشناسان اتفاق نظر دارند وضعیت اقتصادی و امنیتی حاکم بر این کشور در میزان مشارکت ضعیف موثر بوده و مردمی که سال‌ها بخش‌های زیادی از کشورشان در اشغال تروریست‌های ادمخوار بوده ، و با ترس و وحشت و سختی زندگی کرده‌اند ، بیش از این نمی‌توانند ناکامی‌ها را تحمل کنند .

ده‌ها سال قبل از داعش ، دیکتاتور‌ها بر این کشور حکومت می‌کردند ، دیکتاتور هایی که با کودتا قدرت را قبضه کرده و تمام امور سیاسی و اقتصادی کشور را ، نه در راستای تامین منافع ملی که در راستای تامین منافع شخصی و تامین و تقویت قدرت هزینه کرده‌اند , از زمان سقوط صدام نیز این کشور با اشغال امریکایی‌ها روبه روست , طبیعی است چنین کشوری با بحران‌های پیچیده و مشکلات عدیده اقتصادی و امنیتی درگیر باشد و باز هم طبیعی است ، مردمانش ، به هر شکلی که شده ، این نارضایتی را نشان دهند .

« چارلز کورزمن »، اندیشمند امریکایی که در حوزه « جامعه شناسی انقلاب » اثرات خواندنی از خود بجا گذاشته ، پیچیدگی‌های موجود در بطن جامعه به ویژه در شرایط غیرعادی و حساس را ، در تحلیل اوضاع ان جامعه ، برجسته و مهم می‌داند , وقتی کشوری شرایطی مثل شرایط امروز عراق را دارد و هر روز در گوشه ای از ان ، تجمع ، انفجار و تیراندازی و کشتار صورت می‌گیرد ، اوضاع اقتصادی مطلوبی ندارد و ,.

, یعنی شرایط عادی نیست و پیچیده است , تحلیل چنین جامعه ای نیز پیچیده و به قول « کورزمن » پیش بینی تحولات اینده ان نیز سخت است .

شاید پاسخ دادن به این سوال که « عراق به کدام سو می‌رود ؟» به دلیل همین پیچیدگی‌ها ، دشوار باشد ، اما چند موضوع خیلی شفاف و روشن است , ادامه حضور اشغالگران امریکایی در این کشور ، وضعیت عراق را وخیم تر خواهد کرد , چرا ؟ بخوانید : یک مورد - فقط یک مورد نشان دهید - امریکا کشوری را به هر نامی اشغال کرده و ان کشور ، سرنوشت وخیمی پیدا نکرده باشد .

نزدیک‌ترین مثال برای این ادعا ، وضعیت امروز افغانستان است , امریکایی‌ها ایا غیر از این بود که اعلام کردند ، برای بهبود شرایط این کشور و مبارزه با تروریسم ( طالبان ) وارد افغانستان شده‌اند ؟! غیر از این است که ، پس از 20 سال اشغالگری ، همان شبه نظامیانی که می‌گفتند برای نبرد با ان‌ها وارد افغانستان شده‌اند بر این کشور مسلط شده‌اند ؟! به دلیل همان پیچیدگی هایی که بالا اشاره کردیم ، پیش بینی تحولات اتی عراق کمی دشوار است ، اما پیش بینی وضعیت این کشور در صورت ادامه حضور اشغالگران امریکایی ، کار سختی نیست : « ادامه وضع موجود »، خوش بینانه‌ترین پیش بینی است که ادامه اشغالگری برای مردم عراق را به دنبال خواهد داشت , اینکه چه جریانی در عراق روی کار بیاید به هیچ کس جز خود عراقی‌ها مربوط نیست ، اما باید متوجه بود که گاهی ، یک انتخاب غلط می‌تواند ، تبعات جبران ناپذیری داشته باشد .

حذف عامل وضع نامطلوب ، مهم‌ترین راه برای بهبود ان وضع است و ادامه اختلافات و چنددستگی‌ها نیز ، مهم‌ترین مانع برای حذف این عنصر نامطلوب از عراق است , ******** روزنامه وطن امروز ** به مناسبت سالگرد رحلت موحد عظیم ، ایت الله العظمی سیدعلی قاضی (ره) / سیدمحمدامین علیدوست روز گذشته ، ششم ربیع الاول ، سالگرد عروج ملکوتی عارف عظیم الشان ، اسوه توحید ، ایت الله العظمی میرزا علی اقای قاضی (ره) بود , بزرگمردی که رهبر حکیم انقلاب از وی به عنوان یکی از حسنات دهر یاد کردند .

ایشان خردادماه 91 در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت ایت الله العظمی قاضی (ره) درباره شخصیت این عارف برجسته فرمودند : « مرحوم اقای قاضی - میرزا علی اقای قاضی - یکی از حسنات دهر است ؛ یعنی واقعا شخصیت برجسته علمی و عملی مرحوم اقای قاضی ، حالا اگر نگوییم بی نظیر ، حقا در بین بزرگان کم نظیر است », ایشان در ادامه فرمودند : « مهم‌ترین مساله در این باب ، این است که ما در بین سلسله علمی ، فقهی و حکمی خودمان در حوزه‌های علمیه - در این صراط مستقیم - یک گذرگاه و جریان خاص الخاص داریم که می‌تواند برای همه الگو باشد ، هم برای علما الگو باشد - علمای بزرگ و کوچک - هم برای احاد مردم و هم برای جوان‌ها ؛ می‌توانند واقعا الگو باشند , این‌ها کسانی هستند که به پایبندی به ظواهر اکتفا نکردند ، در طریق معرفت و طریق سلوک و طریق توحید تلاش کردند ، مجاهدت کردند ، کار کردند و به مقامات عالیه رسیدند و مهم این است که این حرکت عظیم سلوکی و ریاضتی را نه با طرق من دراوردی و تخیلی - مثل بعضی سلسله‌ها و دکان‌های تصوف و عرفان و مانند این‌ها - بلکه صرفا از طریق شرع مقدس ان هم با خبرویت بالا ، به دست اوردند ».

حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ علی بهجت ، فرزند ایت الله العظمی بهجت نقل می‌کند : به همین سادگی و از بس این ساده است ، کسی باور نمی‌کند ؛ پدرم می‌فرمود : اقای قاضی در اواخر عمر به این نتیجه رسید و گفت : « ترک معصیت و نماز اول وقت برای رسیدن به مقامات عالیه کافی است », پدرم می‌فرمود : من این نظریه استاد را جرات نکردم برای همکلاسی‌های خودم نقل کنم ؛ به دلیل اینکه با برنامه‌های 40-30 ساله استاد منافات داشت , چیزی نگفتم تا اینکه حرف ، خود به خود پراکنده شد و من نیز گفتم : بله ! من این موضوع را از ایشان شنیدم .

2 بار هم شنیدم , پدرم خودشان نیز از همین راه رفته بودند , در دورانی که بسیاری از استادنما‌ها بساط کاسبی به نام عرفان و معنویت گشوده‌اند ، این توصیه ایت الله العظمی قاضی که راوی ان ایت الله العظمی بهجت است بسیار راهگشاست .

راه خدا ، راه پرپیچ و خمی نیست ، راهی نیست که مخفی باشد ، قران که راهنمای بشریت است به « مبین » بودن ستوده شده ، یعنی اشکار و واضح بودن , راه خدا ، یک کلمه است ، تقوا ، که به روایت ایت الله قاضی 2 چیز سازنده ان است : نماز اول وقت و ترک معصیت ، همین ، به همین سادگی و روشنی , در اینجا خالی از لطف نیست به چند روایت از سیره و زندگی مرحوم ایت الله قاضی اشاره کنیم .

* کمک به مردم یکی از اعلام نجف می‌گفت : روزی به دکان سبزی فروشی رفته بودم ؛ دیدم مرحوم قاضی خم شده و مشغول سوا کردن کاهو است ، ولی برخلاف معمول ، کاهو‌های پلاسیده و دارای برگ‌های خشن و بزرگ را برمی‌دارد , من مرحوم قاضی را کاملا زیر نظر داشتم تا اینکه وی کاهو‌ها را به صاحب دکان داد و وزن کرد و مرحوم قاضی ان‌ها را در زیر عبا گرفت و روانه شد , من که در ان وقت طلبه جوان بودم و مرحوم قاضی ، مرد مسن و پیرمردی بود ، به دنبالش رفتم و عرض کردم : اقا ! من سوالی دارم ؛ شما به عکس همه ، چرا این کاهو‌های غیرمطلوب را سوا کردید ؟ مرحوم قاضی فرمود : اقا جان من ! این مرد فروشنده ، شخص بی بضاعت و فقیری است و من گاه گاهی به او مساعدت می‌کنم .

نمی‌خواهم چیزی به او بلاعوض داده باشم تا اولا عزت و شرف و ابروی او از بین نرود و ثانیا خدای ناخواسته به مجانی گرفتن عادت نکند و در کسب نیز ضعیف نشود ؛ برای ما نیز فرقی ندارد که کاهو‌های لطیف و نازک بخوریم یا از این کاهوها , من می‌دانستم که این‌ها بالاخره خریداری ندارد و ظهر که دکان خود را می‌بندد ، به بیرون خواهد ریخت لذا برای اینکه او ضرر نکند ، مبادرت به خریدن ان‌ها کردم , * اگر دنیا می‌خواهی نماز شب بخوان در مجلس اول ملاقات مرحوم علامه طباطبایی با استاد اخلاقی خود مرحوم اقاسیدعلی قاضی ، مرحوم قاضی به ایشان فرموده بود : فرزندم ! اگر دنیا می‌خواهی نماز شب بخوان ، اگر اخرت هم می‌خواهی نماز شب بخوان .

در روایت هم امده است : « هر کس نماز شب بخواند و در روز بگوید گرسنه هستم یا غذا و روزی ندارم ، او را تکذیب کنید », * صفات اخلاقی اقابزرگ که سال‌ها با سیدعلی قاضی دوستی و مراوده داشته ، وی را با صفاتی ، چون استقامت ، کرامت و شرافت ستوده است , سیدعلی قاضی استقامت در طلب خداوند را عامل درک اسم اعظم و لایق اسرار ربوبی شدن می‌دانست .

وی در عین فقر و ساده زیستی ، با ریاضت‌های سخت و غیرشرعی مخالف بود و اعتقاد داشت سالک باید به جسم هم رسیدگی کند ، زیرا جسم مرکب روح است ، از این رو به وضع ظاهری خود اهمیت می‌داد و معمولا عطر می‌زد و لباس سفید و تمیز می‌پوشید و به حسن خلق و نیکوکاری سفارش می‌کرد , ************** روزنامه خراسان ** 3 گام تکمیلی برای مصوبه مهم مجلس / محمد حقگو مصوبه دیروز مجلس پتک محکمی به پایه‌های سخت نظام دیوان سالاری دولتی کشور کوبید , نظام دیوان سالاری که به جای قرار‌گیری در سکوی نظارت و ریل‌گذاری ، هم اینک بیش از 50 درصد خدماتش به حوزه مجوز‌ها محدود و نهایت حمایتش از اقتصاد در بخش‌های مختلف به وام‌دهی خلاصه شده است .

اصلا شاید به همین دلیل هم هست که نباید از ان یک حکمرانی برای توسعه اقتصاد ایران انتظار داشت , با این حال ، دیروز نمایندگان مجلس بررسی و تصویب طرحی را به فرجام رساندند که این جایگاه غلط فعلی دولت در قبال کسب و کار‌ها را نشانه رفته است , با تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوز‌های کسب و کار ، عملا بوروکراسی دولتی از سر راه اغاز کسب و کار‌ها کنار زده خواهد شد تا این مجوز‌ها سه روزه صادر و در عوض ، نظارت‌های مربوط به صلاحیت‌های شغلی به بعد از اغاز فعالیت اقتصادی موکول شود .

طبق این مصوبه دیگر ممانعت ورود مصنوعی به بسیاری از مشاغل نظیر داروخانه‌ها ، سونوگرافی ، نانوایی‌ها ، مراکز اموزش رانندگی ، وکالت ، سردفترداری ، کارگزاری بورس و ,,.

برداشته شده و اساسا زمینه رانت‌های موجود نظیر خرید و فروش تا چند میلیاردی مجوز‌های کسب و کار و نیز فساد و سوء استفاده برخی افراد در دستگاه‌های اجرایی برای صدور مجوز از بین خواهد رفت , بدیهی است حذف انحصار‌ها به معنی حذف ملاک‌های تخصصی و عملی برخی از این کسب و کار‌ها مثل وکالت نیست بلکه صحبت از حذف سهمیه‌ها و عدد‌گذاری های مصنوعی محدود کننده است , با این حال ، اگر چه باید این اقدام اساسی را به فال نیک گرفت ، اما لازم است انتظارات را در قبال ان شفاف و به دیگر اقدامات نیز توجه کرد .

در این زمینه سه موضوع مهم قابل اشاره است , اول این که این مصوبه ، تنها یکی از مهم‌ترین موانع کسب و کار را رفع خواهد کرد و بنابراین طبیعتا نمی‌توان صرفا از ان ، بهبود کل فضای کسب و کار را انتظار داشت , به عنوان مثال ، اخرین نتایج پایش ملی محیط کسب و کار که به طور دوره ای توسط اتاق ایران منتشر می‌شود ، نشان می‌دهد که در بهار امسال فعالان اقتصادی ، « غیر قابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات »، « بی ثباتی سیاست‌ها ، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار »، « دشواری تامین مالی از بانک‌ها »، و « فساد و سوء استفاده افراد از مقام و موقعیت‌های اداری در دستگاه‌های اجرایی »، 4 عاملی بوده‌اند که در کنار « موانع اخذ مجوز کسب و کار در دستگاه‌های اجرایی »، به عنوان مهم‌ترین موانع کسب و کار شناخته شده‌اند ؛ بنابراین رفع تک تک این موانع برای بهبود فضای کسب و کار ، تدبیر جداگانه ای را می‌طلبد .

دومین مورد که به مورد اول هم مربوط است ، این است که این اقدام تنها یکی از زمینه‌های لازم برای رشد اشتغال در کشور است , به خصوص در حوزه خدماتی مانند وکالت ، اگر چه رفع انحصار ، راه را منطقا برای رشد اشتغال متخصصان در این عرصه باز می‌کند ، اما تا زمانی که مردم عملا کارکرد مثبت این قانون را برای گسترش خدمات با کیفیت و هزینه مناسب مشاهده نکنند ، اقبال زیادی به خرید این خدمات نشان نخواهند داد , در نتیجه ، رشد اشتغال مورد انتظار محقق نمی‌شود و اثار مثبت مورد انتظار از رفع انحصار‌ها نظیر کاهش دعاوی دادگاه‌ها در نتیجه رشد خدمات حقوقی نیز محقق نخواهد شد .

اما سومین و شاید مهم‌ترین مورد که بدون ان عملا این قانون ابتر خواهد ماند ، به نظارت‌های پسینی کسب و کار‌ها باز می‌گردد , با این قانون اگر چه ورود به کسب و کار‌ها اسان شده ، اما در صورت تضعیف نظارت‌های پسینی به هر دلیل ، اعم از بروز فساد ، ناتمام ماندن فرایند رسیدگی به صلاحیت‌های حرفه ای ، اسیب دیدگی نظام مهارت حرفه ای کسب و کارها ، جزیره ای ماندن سیستم‌های نظارتی و ,.

, می‌تواند اتفاقا تبعات زیانباری برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد , بنابراین ، تکمیل اثربخشی این قانون مستلزم هماهنگی کامل و سیستماتیک بین نهاد‌های مختلف دولتی است .

در خاتمه باید گفت که طعم و جنس این مصوبه به وضوح با بخش زیادی از مصوباتی که در مجلس به تصویب رسیده ، متفاوت بوده و از جنس اصلاح نظام حکمرانی است , طبعا نظام اقتصادی ما به این نوع قوانین برای تحول ساختاری نیاز مبرم دارد تا پس از مدت‌ها یک بار در زمینه اصلاحات نهادی پوست اندازی کند , حوزه‌های شفافیت ، رفع سایر انحصارات در اقتصاد ، رفع موثر تعارضات منافع که در جای جای بوروکراسی دولتی لانه کرده‌اند ، می‌تواند قدم‌های بعدی در این زمینه باشد .

البته با این شرط که تجربه موفقی از این تسهیل قانونی برای نظام اقتصادی و مردم حاصل شود , ************** روزنامه ایران ** با حذف محدودیت‌ها ایمنی حاصل از واکسن را زیر سوال نبریم / احمد مهری از ابتدای اپیدمی کوید 19 بود که زمزمه هایی برای یافتن راه حل نهایی این بحران جهانگیر مطرح می‌شد , الگوی انتقال بیماری کشف و کشور‌های سازنده واکسن به فکر تولید واکسن هایی برای مدیریت این بیماری افتادند .

براساس شواهد منتشر شده بعدی ، مشخص شد راه انتقال تنفسی نقش مهمی دارد و ساختار ویروس شناسایی شده به خدمت گمارده شد تا واکسن‌های معتبری تولید شود , شواهد اپیدمیولوژیک نشان داد اگر هر جامعه ای بتواند به ایمنی جمعی حاصل از ابتلا یا واکسن برسد ، می‌تواند چرخش ویروس را ضعیف و عملا اپیدمی را به کنترل دراورد , کنترل اپیدمی - در این روند - با استفاده از واکسن معقول تر و کم هزینه تر بود .

از همان ابتدا نیز کشور‌های ثروتمند با خرید واکسن هایی که فاز سوم بالینی را گذرانده‌اند توانستند پوشش واکسیناسیون خود را افزایش دهند , به طوری که هم اکنون بسیاری از کشور‌های ثروتمند به وضعیت مطلوب پوشش واکسن رسیده‌اند , کشور پرتغال توانسته است با واکسینه کردن کامل 86 درصد از جمعیت خود ، میزان مرگ روزانه تک رقمی را داشته باشد .

بسیاری از کشور‌ها نیز پروتکل‌های بهداشتی خود را کاهش داده‌اند و این نشان دهنده اثر واکسن است , هرچند در ایران سرعت واکسیناسیون به حد مطلوبی رسیده است ، اما این نگرانی وجود دارد تصمیمات عجولانه و فاقد شواهد ، ایمنی حاصل از واکسن را در جامعه زیر سوال ببرد , به طور مثال از ابتدا بهتر بود سبد واکسیناسیون مردم متنوع می‌بود تا می‌توانستیم واکسن‌های معتبر متنوع و بیشتری به مردم تزریق کنیم .

هرچند واکسن‌های معتبر فعلی نیز ارزشمند هستند و بایستی مورد استفاده سریع قرار بگیرند , و ,.

, حال توصیف مسئولان وزارت بهداشت و دولت کمی نگران کننده است , سخن گفتن از برداشتن محدودیت‌ها و اجرای پایلوت قرنطینه هوشمند در چند استان این دل نگرانی را ایجاد می‌کند که در شرایط فعلی که ایمنی حاصل از واکسن در جامعه تحقق پیدا نکرده است ، صحبت کردن از برداشتن محدودیت‌ها کمی زود است .

تا تاریخ 9 مهرماه 1400، حدود 50 درصد دوز اول و تنها 20 درصد با هر دو دوز واکسینه شده‌اند , با این درصد پوشش بایستی عجله را کنار گذاشت و مراقب بود برداشتن محدودیت‌های سریع ، ایمنی حاصل از واکسن را زیر سوال نبرد , براساس اخرین شواهد اپیدمیولوژیک بیماری کوید 19، از انجایی که کشور با ویروس جهش یافته دلتا درگیر است ، حسب محاسبه برای قطع زنجیره انتقال ، محاسبه‌ها عدد 80-85 درصد پوشش واکسن مورد نیاز را نشان می‌دهد .

به عبارتی برای قطع کامل زنجیره انتقال ، بایستی 80-85 درصد جامعه در معرض خطر واکسینه شوند , حال ایا یک دوز واکسن می‌تواند شرط ایجاد این ایمنی باشد ؟ پژوهشگران و مراکز علمی معتبر مطرح می‌کنند افراد با یک دوز واکسن به عنوان جمعیت واکسینه شده کامل full vaccinated در نظر گرفته نمی‌شوند بلکه در واکسن‌های دو‌دوزی ، حداقل 2-3 هفته بعد از دوز دوم و در واکسن‌های تک دوزه ، دو الی سه هفته بعد از تزریق ، فرد واکسینه شده کامل در نظر گرفته نمی‌شد , بر این اساس و از انجایی که هنوز جمعیت واکسینه شده مستعد ایران به عدد 80 درصد نرسیده ، باید برای برداشتن پروتکل‌ها با دقت عمل کرد .

تجارب برخی کشور‌ها از جمله انگلستان نشان می‌دهد با وجود واکسینه شدن کامل ، به دلیل برداشتن سریع محدودیت‌ها ، باز موج بیماری ایجاد شد و مرگ و میر و بستری را ایجاد کرد , هرچند این مرگ و بستری بیشتر در گروه‌های واکسینه نشده بود ، اما چرخش ویروس در جامعه و بالا رفتن میزان ویروس می‌تواند ایمنی حاصل از واکسن را در هم شکند و عملا اپیدمی به کنترل درنیاید , مع الوصف ، انتظار می‌رود دولت و وزارت بهداشت ایران ، فعلا تمام تلاششان را برای واکسینه کردن کامل حدود 80 درصد جمعیت بالای 6 سال بگذارند و در چند قدمی تحقق این اقدام ، صحبت از برقراری قرنطینه هوشمند بکنند .

با واکسینه شدن نسبتی کمتر از 80 درصد ، ویروس در جامعه در چرخش است و ایمنی حاصل از واکسن ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد , از طرفی دیگر ایجاد یک مسیر درست اطلاع‌رسانی و شفافیت در فرایند‌ها و اگاهی بخشیدن به مردم می‌تواند سرعت واکسیناسیون و استقبال مردم از واکسن را افزایش دهد , هرچه میزان تزریق واکسن به حد مطلوبی نرسد ، ویروس در حال چرخش نمی‌گذارد پیک‌های اپیدمی به حالت تعادل برسد .

مرگ و میر بالا و بستری زیاد را شاهد خواهیم بود و اپیدمی کنترل نخواهد شد , برخی شواهد همچنین نشان می‌دهد ، کشور هایی که به سطح بالای واکسیناسیون رسیده‌اند ، به دلیل عدم واکسینه شدن کشور‌های دیگر ، می‌توانند تحت تاثیر ویروس‌های جهش یافته جدید باشند , امار‌ها نشان می‌دهد تاکنون حدود 30 درصد از جمعیت جهان واکسینه شده‌اند که در کشور‌های پردرامد این درصد پوشش کامل بالای 60 درصد و برای کشور‌های کم درامد زیر 10 درصد بوده است .

پس می‌تواند عدم واکسینه شدن کامل جمعیت جهانی نیز سایر کشور‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و سرعت بالا در برداشتن محدودیت‌ها نیز کمی نگران کننده باشد , به نظر می‌رسد مسئولان وزارت بهداشت و دولت به این نکات علمی بایستی توجه کنند و نگذارند بهانه ای دست گروه‌های ضد واکسن باشد که نرسیدن به پوشش کافی واکسیناسیون منجر به پیک‌های مکرر بعدی شود که بسیار خسارتبار خواهد بود , ************** روزنامه شرق ** جهاد در راه / سیدمصطفی هاشمی طبا دستور ریاست جمهور محترم به معاون اول درخصوص احیای ماموریت جهاد سازندگی شاید بتواند راهی برای برون رفت از شرایط نابسامان تولید روستایی و سیر نزولی زندگی در روستا‌ها باشد .

البته مشکلات زیستگاهی و تولید در روستا‌ها به دلیل ادغام جهاد سازندگی در وزارت کشاورزی و ایجاد وزارت جهاد کشاورزی نیست ؛ چه اینکه اگر حکمرانی کشور مبنای کار جهاد کشاورزی را بر اینده‌نگری کشاورزی و تامین غذای مردم ( که می‌گویند ایران باید 300 میلیون جمعیت داشته باشد ) می‌گذاشت ، ان وقت سازمان برنامه و بودجه و دیگر نهاد‌های تصمیم گیر و مردم همگی به جهاد کشاورزی کمک می‌کردند تا سیاست‌های درست برای دگرگونی وضع کشاورزی و حراست از اب و خاک را که ضامن بقای کشور است به اجرا بگذارند ، اما اصالت دادن به سخنوری و سیاست « همه چیز در اولویت » برای همه اقشار و شعار راضی کردن همه مردم به هر روش موجب بروز وضع جدید کشور شده است , اینکه در دستور رییس جمهور تاکید بر استفاده از عناصر اولیه و سابقه دار جهاد سازندگی شده امری مطلوب است و طبعا می‌تواند در شکل‌گیری فعالیت جدید به نام جهاد کشاورزی تاثیر مثبت داشته باشد ، اما حتما سابقون جهاد سازندگی نیز خود می‌دانند که مسئله امروز روستا‌ها با مسائل زمان پیروزی انقلاب یعنی 42 سال قبل تفاوت‌های اشکاری کرده است , در ان زمان اکثر روستا‌ها از نعمت جاده ، اب ، برق ، گاز و خدمات دیگر محروم بودند ، اما در عوض به صورت بالقوه از خاک مطلوب و اب کشاورزی کم و بیش برخوردار بودند و محیط زیست ان‌ها به اندازه امروز دستخوش الودگی نبود .

با نگاهی به وضع عمومی اب و خاک کشور ( من‌های شرایط جوی امسال و عدم بارندگی در سال جاری و به طور کلی تغییرات اقلیمی ) می‌توان به معنی واقعی فاجعه در حال انجام و گسترش را برای روستا‌ها و البته کل کشور مشاهده کرد , فرونشست زمین در نقاط مختلف کشور از جمله ورامین ، اصفهان ، کاشان ، شیراز ، میناب و ایجاد فروچاله‌های بزرگ در نقاط مختلف کشور مانند موریانه که تخته زیر پا را سست می‌کند ، موجبات فروپاشی کشور را از لحاظ تولید کشاورزی و شرایط اجتماعی فراهم خواهد کرد , برخی این مشکلات را تنها به خاطر تغییر اقلیم در سراسر جهان می‌دانند .

با قبول مشکلات ناشی از تغییر اقلیم و منطقی دانستن ان باید سیاست‌های جبرانی و نه تشدید کننده را طراحی و پی ریزی کرد , متاسفانه سازمان برنامه و بودجه در هشت سال گذشته به جای انکه اهتمام خود را مبذول به انجام مواد 35، 36 و 37 قانون برنامه ششم یا به عبارت گسترده تر برنامه ریزی و اصرار به اجرای بخش‌های 7، 8 و 9 یعنی بخش‌های کشاورزی ، اب و محیط زیست و تخصیص اعتبار به موقع برای طرح‌ها و فراهم کردن سازوکار‌های لازم برای اجرای بخش‌های یاد شده کند ، تنها به بزرگ ترشدن و تخصیص بودجه جاری و نیز طرح هایی که نسبت به بخش‌های فوق الذکر اولویت ندارد ، اقدام کرد و به هیچ وجه سیاست‌های جبرانی تغییر اقلیم را پیگیری نکرد و به طور کلی حاکمیت کشور به جای پرداختن به امور جبرانی تغییر اقلیم ، با سیاست‌های خود مشکلات ناشی از تغییر اقلیم را تشدید کرد , این عملکرد انسان را به یاد جمله عرفی معمول یعنی « من که دارم میرم چرا هلم میدی !» می‌اندازد .

اینک طبق دستور ریاست جمهور « جهاد سازندگی » در راه است , صرف نظر از اینکه چگونه و تحت چه سازمان و زیر نظر چه شخصی این کار انجام می‌شود ، باید ابتدا بدانیم « جهاد سازندگی » چه می‌خواهد انجام دهد , فردا پس از تشکیل ان سیاهه بلندی از وظایف جهاد سازندگی منتشر می‌شود و همه کار‌ها را به گردن ان می‌اندازند .

واقعا معلوم نیست تشکیل یک سازمان جدید یا تغییر نام یک سازمان مانند سازمان تعاون روستایی به جهاد سازندگی چه گرهی را باز می‌کند , « جهاد » یک امر کیفی است و نه کمی , در طول 42 سال گذشته بوده‌اند افراد و سازمان هایی که نام جهاد بر خود نداشتند ، اما عملشان جهادی ، پرثمر و مطلوب و حتی شگفت انگیز بوده است .

اگر در شش سال گذشته بخش‌های 7 و 8 و 9 قانون توسعه ششم به انجام می‌رسید ، یقینا کار جهادی انجام شده بود ، اما متاسفانه به جای « جهادی کار کردن »، « کارنکردن جهادی » صورت گرفته است و البته برای این تسامح دلایل محکمه پسندی هم در موقع خود بیان خواهند کرد , می‌خواهم بگویم که عمل کردن به قانون را باید « جهاد » دانست , شاید بگوییم جهاد فوق العاده نمی‌خواهیم ، قانون را اجرا کنید که خود جهاد است و از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم ، مرحمت فرموده ما را مس کنید .

به یاد اوریم که در ابتدای پیروزی انقلاب « جهاد سازندگی » یک مسئله خودجوش در سراسر کشور بود ؛ یعنی با بیانات امام (ره) در همه نقاط کشور گروه‌های مختلف دانشجویی و مردم عادی بدون ساماندهی قبلی با تشکیلاتی برای کمک به روستا‌ها به مناطق مختلف رفته و بعضا در کار دروکردن گندم هم کمک می‌کردند , حال اینکه یک دانشجوی شهری با دستان کارنکرده چقدر می‌تواند با داس گندم درو کند ، جای خود دارد ، ولی نفس عمل مهم بود ، اینکه مردم به یاری محرومان بشتابند , به تدریج جهاد استان‌ها و جهاد سازندگی مرکز شکل گرفت و شورا و نماینده امام برای ان تعیین شد ؛ هرچند باز هم استان‌ها مستقل بودند و هر استان به تشخیص خود کار می‌کرد و عمدتا پشتیبانی لجستیکی از مرکز صورت می‌گرفت تا ان گاه که دفاع مقدس شروع شد و سنگرسازان بی سنگر از دل جهاد سازندگی بیرون امد .

به یاد دارم که فردای حمله عراق ، صبح زود جهادگران با ساک‌های در دست برای اعزام در ساختمان مرکزی حاضر شدند ؛ این یعنی خلوص و ایثار , به نظر می‌رسد عبارت « جهاد کشاورزی » هرچند ان موقع اندکی بوی راضی کردن جهادگران را می‌داد ، اما متاسفانه در طول سه دهه گذشته مفهوم واقعی ان روشن نبوده و به همین دلیل کشاورزی ما نه تن‌ها دچار تحول نشده بلکه با مصرف بی رویه و غیرعاقلانه اب‌های زیرزمینی به تخریب سرزمینی ایران دست زده است , امروز باید « جهاد سازندگی » معنی واقعی خود را بیابد .

مهم نیست توسط چه کسی و در کجا , مهم ان است که هم کارکنان وزارت جهاد کشاورزی و هم دیگر کارکنان مرتبط و نیز همه کسانی که دلی در گرو اینده کشور دارند ، « جهاد کشاورزی » را مفهوما بدانند و این جز با تعیین سیاست‌های مشخص جهادی توسط دولت و حکمرانی میسر نیست , امروز مسئله اب ، تصفیه فاضلاب‌ها و پساب‌ها ، ابخیزداری و ابخوان داری ، خاک ، تولید کشاورزی ، ایجاد کشاورزی نوین ، تامین غذای مردم در داخل و نه از واردات ، تامین تجهیزات کشاورزی نوین مبارزه با سوءاستفاده از اب ، « جهاد کشاورزی » و « جهاد سازندگی » است .

اگر چنین شود ، اقتصاد روستایی مورد اشاره رییس جمهور تحقق پیدا می‌کند و نه انکه اب چند روستا را به یک کارخانه جدید الاحداث به عنوان اشتغال تخصیص دهیم , گاهی نهادی تشکیل می‌شود و ، چون وظیفه ان نهاد سخت و سنگین نوشته شده است ، ان نهاد برای تشفی خود و ارضای دیگران به کار‌های دیگری دست می‌زند , جهاد سازندگی با هر اسم دیگر باید وظایفش معلوم باشد و اولویت‌ها معلوم شود .

اگر به همه چیز اولویت بدهیم به هیچ یک نمی‌رسیم , امروز اولویت کار جهادی به مسائلی که ذکر کردم ، بازمی گردد , دولت باید براورد صحیحی از توان اجرایی خود داشته باشد .

این طور که پیش می‌رود دولت خود را ابرقدرتی می‌داند که همه کار را می‌تواند به انجام برساند , خیر ! چنین نیست ؛ دولت باید به انچه تهدید اینده کشور است ، بپردازد و بعید است توانی بیش از انجام اموری که ذکر شد داشته باشد , بلی ، می‌توان با نام « جهاد سازندگی » یا « جهاد کشاورزی » رسانه‌ها را از سخنان فراوان و تبلیغات پرحجم متراکم کرد ، اما کار به گونه ای پیش رود که نه تن‌ها اثری موثر نداشته باشد که جنبه‌های منفی و تخریبی نتایج ان بر کار‌های انجام شده معمولی نیز غلبه پیدا کند .

مطمئنا اگر رییس جمهور اولویت‌ها را برای مردم بشمرد ، مردم در عین قناعت همکاری می‌کنند ، اما ارائه وعده‌های مختلف که سرجمع ان بسیار بیشتر از توان اجرایی و مالی دولت است ، هرگز نمی‌تواند کمکی به حفظ و ابادانی ایران کند , اقای رییس جمهور به یاد داشته باشند که مسئله اصلی کشور حفظ ان است , حفظ ایران هم از دشمنان خارجی و هم از سیاست‌های مصرفی و مردم نمایی داخلی .

متاسفانه طلیعه تخریب کشور بسیار نگران کننده است , ************** ************** ************** ************** **************.
عراق افغانستان نجف کشور پرتغال ایران انگلستان ورامین اصفهان کاشان شیراز میناب ساختمان مرکزی پایگاه بصیرت روزنامه کیهان عراق پارلمانی عراق کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق حزب دموکرات کردستان عراق عراق امریکا امریکایی پارلمان عراق ایران عراقی بغداد واشنگتن تهران رژیم صهیونیستی داعش افغانستان طالبان نظامیانی مردم عراق ستاد کنگره بزرگداشت ایت الله العظمی قاضی ره مجلس مجلس پتک نظام دیوان سالاری دولتی کشور نظام دیوان سالاری اتاق ایران وزارت بهداشت وزارت بهداشت ایران وزارت بهداشت و دولت جهاد سازندگی وزارت کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی سازمان برنامه و بودجه سازمان تعاون روستایی جعفر بلوری سردار بزرگ سلیمانی ابومهدی المهندس عادل عبدالمهدی مقتدی صدر صدام چارلز کورزمن ایت الله العظمی سیدعلی قاضی ره سیدمحمدامین علیدوست ربیع الاول اسوه توحید ایت الله العظمی میرزا علی اقای قاضی ره بزرگمردی رهبر حکیم انقلاب اقای قاضی میرزا علی اقای قاضی حجت الاسلام والمسلمین شیخ علی بهجت ایت الله العظمی بهجت ایت الله العظمی ایت الله قاضی علامه طباطبایی اقابزرگ سیدعلی سیدعلی قاضی حسن خلق محمد حقگو احمد مهری جهانگیر سیدمصطفی هاشمی طبا امام ره مسئول عراق نخست وزیر وقت عراق نخست وزیر غربگرا و دولت موقت عراق ریاست جمهور رییس جمهور ریاست جمهور جهاد سازندگی انقلاب انقلاب جهاد سازندگی دفاع مقدس