نشریه اخبار و تحلیل‌های شنبه ، 10 مهرماه

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۰۹:۵۶:۱۳


پایگاه بصیرت نشریه اخبار و تحلیل‌ها word نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf ▼ حرف روز دولت و اولویت بندی حل مسائل در ابتدای دولت سیزدهم و درحالی که همگان منتظر هستند تا ببینند دولت جدید چگونه به حل مسائل مردم می‌پردازد ، لازم است دولت اقای رییسی ضمن اولویت بندی مشکلات ، برخی مسائل را از همین اغاز در مسیر ساماندهی قرار دهد , نمی‌توان حل همه مسائل را به اینده حواله داد ؛ مرتفع ساختن برخی مشکلات با اصلاح برخی امور در کوتاه مدت شدنی است , نکات تحلیلی : 1- دولت و سفرهای استانی : اینکه مردم در شرایط دشوار کنونی رییس جمهور و اعضای کابینه را در کنار خود ببینند ، امر قابل تحسینی به شمار می‌رود .

درباره کارکرد این گونه سفرها مهم‌ترین نکته ای که می‌شود بیان کرد ان است که اعتماد تخریب شده بین دولت و مردم را بازسازی می‌کند , از دیگر سو مهم‌ترین چالش سفرهای استانی ان است که بعد از گذشت یک دوره ، مردم احساس کنند که این سفرها جنبه نمایشی دارد و نه ابزاری برای حل مسائلی که مردم در نقاط مختلف کشور با ان‌ها دست به گریبان هستند , این نکته ان قدر دارای اهمیت است که تاکید رهبر معظم انقلاب را نیز در برداشت و ایشان با اشاره به سفر رییس جمهور به خوزستان بیان داشتند که اقای رییسی بکوشد وعده هایی که به مردم داده شده را به مرحله تحقق برساند .

2- دولت و انتصاب مدیران : انچه مربوط به گذشته است ان بوده که با اغاز کار دولت جدید ، همه یا اکثریت مدیران دولتی جابجا می‌شدند , در مقطع کنونی و در خصوص مدیران ، جدای از اینکه قضاوت قطعی صورت بگیرد و یا ان که تجویزی ارائه شود ، به نظر می‌رسد که مسئولان در شرایط بلاتکلیفی و تردید در ماندن و نماندن سرگردان هستند , نتیجه این ابهام نیز افتادن در وضعیت روزمرگی و حتی بی عملی است .

ازاین رو لازم است دولت درباره اتمام یا تداوم همکاری با مدیران دولتی به جمع بندی نهایی برسد و سیاست خود را هر چه که هست ، اعلام و اعمال کند , 3- دولت و تسلط بر بازار و سیستم توزیع : در اینکه حل مسائل اقتصادی به جای مانده از دولت قبل کار زمان بری است ، تردیدی نیست ؛ اما اصلاح برخی از امور محتاج گذشت زمان و اقدامات پیچیده نیست ؛ مثلا سیستم معیوب ، فسادزا و ضدمردمی توزیع کالاها و خدمات که چندی پیش تذکر رهبر معظم انقلاب را نیز به همراه داشت ، بیش از همه چیز به اقدامات قاطع و فوری اما دقیق و هوشمندانه نیاز دارد , ( نویسنده : عزیز غضنفری ) ▼ گزارش روز پشت پرده رزمایش نظامی ایران در شمال غرب از روز گذشته رزمایش ارتش کشورمان با عنوان « فاتحان خیبر » در بخش هایی از شمال غرب اغاز شد .

به گفته مسئولان برگزاری ، این رزمایش با حضور یگان‌های زرهی ، توپخانه ، پهپاد ، جنگال و با پشتیبانی اتش بالگرد‌های هوانیروز و باهدف ارتقای امادگی رزمی در این منطقه برگزار می‌شود , گزاره‌های تحلیلی : 1- برگزاری رزمایش‌های نظامی ایران در مرزهای شمال غربی کشور به طورکلی دارای اهداف مشخص و از قبل برنامه ریزی شده است , در این زمینه دو هدف کلی قابل شناسایی است : نخست ، رونمایی از جدیدترین توانمندی‌های قدرت سخت و اخرین دستاوردهای تکنیکی و تاکتیکی در حوزه نظامی و دوم ، نمایش قدرت و اقتدار ملی .

2- در کنار اهداف مذکور ، رزمایش‌های اخیر یک پیام بسیار مهم و استراتژیکی برای برخی بازیگران منطقه ای و در راس ان‌ها برای رژیم صهیونیستی دارد , پیام رزمایش اخیر برای سران صهیونیستی این است که جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با هرگونه تحرکات خارجی در محیط پیرامونی خود که ممکن است امنیت ملی و تمامیت ارضی‌اش را خدشه دار کند ، مماشات نمی‌کند , 3- اینکه رییس جمهور اذربایجان و برخی مقامات دولت باکو و حتی بعضی محافل رسانه ای و سیاسی وابسته به دولت ترکیه تلاش می‌کنند تا اهداف اصلی این رزمایش را به اذربایجان و ترکیه ربط دهند ، انحراف از اصل ماجرا بوده و عمدتا باهدف ایجاد کشمکش‌های سیاسی و تنش زا بین ایران با باکو و انکارا است .

سیاست تهران در خصوص این دو کشور که بعضا تحت القائات دیگران مرتکب برخی اشتباهات می‌شوند ، کاملا مشخص بوده و مبتنی بر رعایت حسن هم جواری و توسعه مناسبات دوجانبه و مقابله با تهدیدات مشترک است , 4- از نظر تهران ، اظهارات مداخله جویانه و تحریک امیز اخیر علی اف و پیش تر اظهارات ضدایرانی برخی نمایندگان مجلس اذربایجان ناشی از سطحی‌نگری است که عمدتا از تل اویو نشئت می‌گیرد , وقتی جلال اوغلو ، رهبر حزب دموکرات اذربایجان ، در پاسخ به رزمایش‌های اخیر ایران اعلام می‌کند : « به محض ان که ایران علیه ما اقدام کند ، نیروهای پاکستانی در تهران خواهند بود ! ایران باید از چنین اقداماتی اجتناب کند !»، کاملا معلوم است که رژیم صهیونیستی به خوبی پیام رزمایش نظامی اخیر ایران را قبل از برگزاری دریافته است ! نکته راهبردی : در اینکه دولت علی اف و اردوغان اهداف بلندمدتی را دنبال می‌کنند ، شکی نیست ؛ اما این اهداف نباید مخل امنیت و تمامیت ارضی ایران باشد .

ایران به خوبی می‌داند که روابط خارجی رژیم جعلی با اذربایجان گسترش یافته و از مناسبات نظامی به حضور شرکت‌های عمرانی و مخابراتی در بخش‌های تازه ازادشده قرباه باغ انجامیده است ! رزمایش اخیر پیامی برای تل اویو است که استقرار اطلاعاتی و امنیتی در قفقاز جنوبی ، دارای مبنای محاسباتی غلطی است , این رژیم نمی‌تواند حضور ایران در مرزهای سرزمین‌های اشغالی را در قفقاز جنوبی ، مهندسی معکوس کند , ( نویسنده : حمید خوش ایند ) ▼ خبر ویژه هشدار وزیر امور خارجه به سفیر اذربایجان ! در جریان تقدیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید جمهوری اذربایجان در تهران ، وزیرخارجه از برخوردهای نامناسب نیروهای مرزبانی جمهوری اذربایجان با رانندگان کامیون‌های ایرانی و بازداشت 2 نفر از ان‌ها ابراز نارضایتی کرد و اظهارات منفی اخیر از سوی جمهوری اذربایجان را تعجب اور و تاسف برانگیز خواند .

امیر عبداللهیان گفت : « ایران حضور و فعالیت رژیم صهیونیستی علیه امنیت ملی خود را تحمل نمی‌کند و در این رابطه هر اقدامی که لازم باشد ، انجام می‌دهد », ▼ اخبار جمعه‌های کاری ؛ این بار کهگیلویه و بویراحمد ! سید ابراهیم رییسی مطابق رویه کاری خود از اول دولت تاکنون ، در اخرین روز هفته گذشته به استان دیگری سفر کرد , رییس جمهور در خصوص تعداد طرح‌های مصوب در سفر کهگیلویه و بویراحمد ، به 217 طرح در حوزه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در حوزه راه و شهرسازی و صنعت و گیاهان دارویی اشاره کرد که این طرح‌ها اگر به سامان برسد مشکل اشتغال این استان حل خواهد شد .

وی گفت : « کارخانه‌ها در شهرک‌های صنعتی که 40 تا 50 درصد ظرفیت ان‌ها دچار مشکل شده ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال بوده و به رونق تولید کمک می‌کند », وی افزود : « به زودی شورای عالی مسکن را تشکیل خواهیم داد و در حوزه مسکن کشور تحول ایجاد می‌کنیم مسکن را به عنوان اقتصاد پیشران فعال خواهیم کرد تا بقیه بخش‌ها از این رهگذر فعال شود », فرمانده نیروی زمینی ارتش : تغییرات مرزی را تحمل نمی‌کنیم ! دیروز ( جمعه ) رزمایش فاتحان خیبر نزاجا با حضور تیپ‌های زرهی ، گروه توپخانه ، گروه پهپاد ، گروه مهندسی رزمی و با پشتیبانی بالگردهای هوانیروز در منطقه عمومی شمال‌غرب کشور اغاز شد .

امیر سرتیپ حیدری ، فرمانده نزاجا در خصوص اهداف این رزمایش گفت : « جمهوری اسلامی ایران در دو قرن اخیر هیچ گاه مهاجم نبوده و هیچ گونه چشم داشتی به خاک همسایگان نداشته و ندارد و صرفا از خود دفاع کرده است , در مدت دوره طولانی اشغال قره باغ توسط ارمنستان همواره بر تمامیت ارضی اذربایجان تاکید کرده و هیچ گاه اشغالگری را تایید نکرده‌ایم , انجام این رزمایش‌ها باهدف ارتقای امادگی است ، همان طور که چندین رزمایش اجرا شده در کشور همسایه ما با اهداف خاص خودشان در حال انجام است .

در این منطقه یک عنصر ناخوانده و برهم زننده امنیت با نام رژیم نامشروع صهیونیستی وجود دارد و از موقعی که این رژیم امده ، حساسیت ما به این مرز افزایش یافته و فعالیت ان‌ها در اینجا کاملا رصد می‌شود , هنوز برای جمهوری اسلامی ایران خروج نیروهای تروریستی که از سوریه به این منطقه امده‌اند محرز نشده و جمهوری اسلامی ایران از این بابت حساس است », فرمانده نیروی زمینی ارتش افزود : « ایران کاملا نسبت به تغییرات مرزهای رسمی کشورها در این منطقه حساس است .

ضعف احتمالی یک کشور در حفظ مرزهای خود دلیل نمی‌شود که کشور دیگری با کمک بیگانه ، مرزها را به هم بریزد , ایران اجازه این کار را نمی‌دهد , زمان جنگ اذربایجان و ارمنستان ، تروریست‌های داعشی به منطقه اورده شده‌اند و ما مطمئن نیستیم که این منطقه را ترک کرده‌اند .

به هیچ وجه حضور تروریست‌ها و صهیونیست‌ها را در این منطقه برنمی‌تابیم », نتایج یک نظرسنجی از میزان محبوبیت رییس جمهور دوماهه ! مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ( ایسپا ) به منظور سنجش نگرش شهروندان در خصوص دولت سیزدهم ، نظرسنجی را در مقیاس ملی در شهریورماه 1400 انجام داده است , جامعه اماری این نظرسنجی کلیه شهروندان 18 سال به بالای ساکن در مناطق شهری و روستایی کل کشور و تعداد نمونه ان 1581 نفر بودند .

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ؛ 51,1 درصد مردم محبوبیت اقای رییسی در جامعه را زیاد ، 22,2٪ کم و 16.

3٪ متوسط می‌دانند , 10,3٪ نیز در این زمینه اظهار بی اطلاعی کرده و به سوال پاسخ ندادند .

مقایسه روند ارزیابی مردم از میزان محبوبیت رییس جمهور در جامعه نشان می‌دهد درصد کسانی که محبوبیت ایشان را زیاد ارزیابی کرده‌اند ، از 48,2٪ در تیرماه به 51,1٪ در شهریور رسیده و می‌توان گفت ارزیابی مردم از محبوبیت عمومی رییس جمهور 2.

9٪ افزایش یافته است , در یکی از سوال‌های این نظرسنجی ، از جامعه مخاطب پرسیده شده است که ؛ « اقای رییسی در جریان رقابت‌های انتخاباتی و بعدازان وعده هایی داده‌اند , شما بفرمایید ایا دولت ایشان می‌تواند به این وعده‌ها عمل کند ؟».

شرکت کنندگان در این نظرسنجی ، به انجام وعده واکسیناسیون همه مردم تا بهمن ماه ، 70,8 درصد ؛ مبارزه جدی با فساد ، 58 درصد ؛ حل مشکلات مناطق محروم کشور مثل سیستان و بلوچستان و خوزستان ، 55,9 درصد ؛ رونق تولید و ایجاد اشتغال ، 52.

3 درصد ؛ ساخت یک میلیون مسکن در هر سال ، 47,7 درصد ؛ کنترل تورم و گرانی ، 39,9 درصد و به رفع تحریم‌ها ، 36.

8 درصد نظر مثبت داده‌اند , اخبار کوتاه ◄ واردات لوازم خانگی ، ممنوع !/ طی روزهای اخیر برخی رسانه‌های خبری ، نامه ای از رهبر معظم انقلاب به رییس جمهور را انتشار دادند که طی ان معظم له با اشاره به نامه ای که کارخانه‌های تولیدکننده لوازم خانگی به ایشان نوشته‌اند ، تاکید فرموده‌اند ، واردات این محصولات باعث شکستن کمر تولیدکنندگان می‌شود و باید جلوی ان گرفته شود , رییس جمهور نیز دستور اجرای این دغدغه به جا را به وزرای اقتصاد و صنعت دستور داده تا واردات لوازم خانگی از دو شرکت کره جنوبی ممنوع شود .

◄ وزیر اقتصاد : ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود / دکتر خاندوزی اعلام کرد : « اقدامات اخیر دولت برای افزایش صادرات نفت ، ورود برخی ارزهای بلوکه شده و صفر شدن استقراض جدید از بانک مرکزی ، موجب کنترل تورم در ابتدای سال بعد خواهد شد , با تغییر لایحه بودجه سال 1401، کمتر کسری بودجه خواهیم داشت و شاهد پایین امدن سطح عمومی قیمت‌ها در ماه‌های اینده خواهیم بود », ◄ خطوط قرمز ایران در افغانستان !/ سخنگوی وزارت خارجه در گفت وگو با روزنامه فرانسوی لوموند در خصوص به مشروعیت شناختن طالبان توسط کشورمان گفت : « خیلی زود است در مورد مشروعیت صحبت کنیم .

الان وقت ان است ببینیم طالبان به انچه گفته عمل می‌کند و ایا دولت فراگیر تشکیل می‌دهد و حقوق اقوام را در نظر می‌گیرد , مهم‌ترین خطوط قرمز ما این است که افغانستان عاری از افراطی‌گری شود و بهشت داعش نشود ، تهدید همسایگان و دنیا نشود ، اراده و خواست مردم در اینده افغانستان محقق و دولت فراگیر که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد ، تشکیل شود و افغانستان دوباره پایگاه هیچ کشور خارجی نشود », ◄ باندهای مافیایی که از کشورها باج می‌گیرند !/ « ریچارد مدهرست »، تهیه کننده و خبرنگار مطرح شبکه راشاتودی انگلیس می‌گوید : « انچه در کتاب‌های تاریخ نوشته شده که عصر استعمار به پایان رسیده ، ساختگی و غیر صحیح است .

واقعیت این است که امریکا و کشورهای غربی همچنان می‌خواهند از دیگر کشورها باج بگیرند , وضعیت استعماری به جایی رسیده که وقتی دو کشور ایران و ونزوئلا بخواهند باهم تجارت کنند ، رسانه‌های غربی هم ان را محکوم می‌کنند ، دقیقا مانند سرکرده گانگسترها که باید به ان‌ها باج دهید », ◄ سرمایه گذار ایرانی بزرگ‌ترین بندر اماراتی !/ بزرگ‌ترین بانک دولتی ایران تامین مالی بزرگ‌ترین رقیب منطقه ای ما را انجام داد ! این ادعا توسط « ارش علویان » تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با یکی از سایت‌های خبری اعلام شد .

وی گفته است : « بیشترین حجم صادراتی ما از بندر شهید رجایی است ولی بندر فجیره امارات 10 برابر این بندر ظرفیت دارد و تمام خدمات بندری و کالایی منطقه را پشتیبانی می‌کند ؛ بخش مهم سرمایه‌گذاری های این بندر عربی را بانک ملی ایران تامین مالی کرده است !»,.
خوزستان شمال غرب اذربایجان تهران تل اویو قفقاز جنوبی اشغالی کهگیلویه و بویراحمد ارمنستان سوریه سیستان و بلوچستان افغانستان بندر اماراتی بندر شهید رجایی بندر فجیره امارات پایگاه بصیرت نشریه اخبار دولت سیزدهم ایران رژیم صهیونیستی صهیونیستی جمهوری اسلامی ایران دولت باکو دولت ترکیه ترکیه باکو انکارا تهران مجلس اذربایجان پاکستانی دولت علی اف نیروهای مرزبانی جمهوری اذربایجان ایرانی جمهوری اذربایجان شورای عالی مسکن هوانیروز رژیم نامشروع صهیونیستی اذربایجان ارمنستان تروریست داعشی صهیونیست مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران ایسپا وزرای اقتصاد و صنعت شرکت کره جنوبی بانک مرکزی طالبان داعش افغانستان امریکا ونزوئلا بانک دولتی ایران بانک ملی ایران اقای رییسی رهبر معظم انقلاب عزیز غضنفری حسن علی اف جلال اوغلو اردوغان حمید خوش استوارنامه امیر عبداللهیان سید ابراهیم رییسی امیر سرتیپ حیدری دکتر خاندوزی ریچارد مدهرست ارش علویان رییس جمهور رییس جمهور اذربایجان رهبر حزب دموکرات اذربایجان وزیر امور خارجه سفیر اذربایجان سفیر جدید جمهوری اذربایجان فرمانده نیروی زمینی ارتش فرمانده نزاجا وزیر اقتصاد سخنگوی وزارت خارجه روز دولت