اخبار ویژه 6 مهر

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۰۱:۰۵:۴۰


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** برمر : امریکا هم شکست خورد هم نشان داد غیرقابل اعتماد است رییس یک اندیشکده امریکایی اذعان کرد بی کفایتی امریکا در خروج از افغانستان ، عقوبت بارترین بحران سیاست خارجی است که از زمان بحران گروگان‌گیری در ایران شاهدش بوده‌ایم و این یک بحران فوق العاده بزرگ است , ایان برمر کارشناس و تحلیلگر امریکایی و رییس و بنیان گذار اندیشکده امریکایی « گروه اوراسیا » نوشت : پایان ساده طولانی‌ترین ماجراجویی نظامی و طولانی‌ترین جنگ در تاریخ امریکا رقم خورد , چگونگی اغاز این جنگ ، نحوه دنبال کردن ان ، پولی که برای ان هزینه شد ، و تلفات انسانی ان مورد سرزنش و ملامت فراوان قرار خواهد گرفت و بدون شک کتاب‌های بسیاری درباره ان نوشته خواهد شد .

اما در حال حاضر باید به بی کفایتی‌ها در حوزه اجرایی درخصوص پایان دادن به جنگ و خروج نیرو‌های امریکایی از افغانستان پرداخت , سیاستی که با ان موافقم و یک راهبرد واقعی می‌دانم ، این است که با توجه به وضع موجود پیشین و پیشروی طالبان و در دست گرفتن قدرت توسط انها ، یا باید حضور خود را افزایش می‌دادیم یا از انجا خارج می‌شدیم , اما روند اجرایی افتضاح بود .

این به باور من به مراتب عقوبت بارترین بحران سیاست خارجی است که از زمان بحران گروگان‌گیری در ایران و سپس ناکامی در نجات گروگان‌ها شاهدش بوده‌ایم , بنابراین ، این اتفاق بزرگی است , ما شاهد بحران‌های بزرگ‌تری در حوزه سیاست داخلی در امریکا به طور مشخص در روز ششم ژانویه بوده‌ایم .

اما در حوزه سیاست خارجی ، این یک بحران فوق العاده بزرگ است , کجای کار اشتباه بود ؟ به باور من ، چهار شکست اصلی در حوزه اجرایی ذیل مسئولیت بایدن اتفاق افتاده است : شکست اول یک شکست نظامی و اطلاعاتی بود , بایدن نخستین بار روز 11 سپتامبر اعلام کرد که همه نیرو‌ها تا ماه اوت از افغانستان خارج می‌شوند .

در ان مقطع ، سازمان‌های اطلاعاتی امریکا گفتند که قوای دفاعی افغانستان قادر خواهند بود به مدت دو تا سه سال طالبان را عقب برانند , پس از انکه طالبان طی چند روز گذشته تهاجم خود را اغاز کرد ، ارزیابی اطلاعاتی به دو تا سه روز کاهش یافت , در طول فعالیت شغلی‌ام هیچ گاه شاهد این چنین شکست اطلاعاتی نبوده‌ام .

امریکا بیست سال وقت و حدود 90 میلیارد دلار هزینه صرف تعلیم قوای افغانستان کرد و این نیرو‌ها از جنگیدن امتناع کردند , حقیقت دوم نیز این است که امریکا پس از انکه به مدت دو دهه شخصا افغان‌ها را تعلیم داد ، هنوز از روحیه و قابلیت‌های نیرو هایی که تعلیم داده بود ، خبر نداشت , شکست دوم همانا شکست در زمینه هماهنگ‌سازی بود .

امریکا به مدت دو دهه در کنار متحدان ما جنگید ، در پی رویداد‌های 11 سپتامبر از ان‌ها خواست تا در کنار ما بجنگند ، و ان‌ها با روی گشاده پذیرفتند و شجاعانه جنگیدند , ان‌ها شجاعانه در میدان نبرد جنگیدند و تلفاتی را متحمل شدند , اما وقت خروج که فرا رسید ، بایدن تک روی کرد .

او صرفا روند تصمیم‌گیری ، اعلام تصمیم ، و سیاست‌های جاری را مدنظر قرار داد ، سیاست هایی نظیر اینکه مثلا ایا پناه جویان را بپذیریم یا نپذیریم و اینکه ایا کمک‌های بشردوستانه ارائه دهیم یا نه یا این موارد را به چه نحو صورت دهیم , حتی مواردی نظیر نقش سفیر امریکا در افغانستان نادیده گرفته شد و سفیر موقت امریکا از افغانستان گریخت و ان کشور را ترک کرد , شکستی به این بزرگی در زمینه ایجاد هماهنگی اتفاق افتاده و متحدان امریکا از این مسئله سرخورده شده‌اند و سرخوردگی خود را نشان می‌دهند .

ان‌ها طی چند ماه گذشته سرخوردگی خود را در خلوت نشان می‌دادند و اکنون علنا این کار را می‌کنند , شکست سوم به مقوله برنامه ریزی مربوط می‌شود , خطای اطلاعاتی و ناکامی در زمینه ایجاد هماهنگی را می‌توان هضم کرد ، اما اگر برای سناریو‌های ثانویه برنامه ریزی صورت گرفته بود ، چنین فاجعه ای اتفاق نمی‌افتاد .

طی ماه‌های منتهی به خروج انجام داد و می‌باید در ان مقطع صورت می‌گرفت , بسیار عجیب است که چنین چیزی اتفاق نیفتاد , در نهایت به شکست چهارم در زمینه برقراری ارتباط می‌رسیم .

اکنون دیگر ویدئو هایی مربوط به روز هشتم جولای را دیده‌اید که در ان‌ها رییس جمهور بایدن در حمایت از خروج از افغانستان به امریکایی‌ها اطمینان می‌دهد و سلطه طالبان بر سرتاسر کشور را بسیار نامحتمل می‌داند , این پیش بینی‌ها بی درنگ به صورت وارونه اتفاق افتادند و ما همچنان شاهد ان بودیم که بایدن و وزیر امور خارجه و دیگر مقامات در کاخ سفید در قالب اظهارات علنی خود خروج نیرو‌ها را موفق ارزیابی می‌کنند ، ادعایی که مایه شگفتی است , به گزارش مشرق ، در بخش دیگری از این گزارش امده است : علی رغم انچه گفته شد ، کار هنوز تمام نشده و اوضاع می‌تواند از این هم بدتر شود .

این امر می‌تواند به قیمت از دست رفتن ریاست جمهوری بایدن تمام شود , من فکر می‌کنم اکنون وضعیت در داخل بیشتر شبیه خط قرمز ناموفقی است که اوباما برای سوریه وضع کرده بود , او گفت « اسد باید برود »، اما اسد هیچ جا نرفت .

اما این موضوع در سطح بین‌المللی از اهمیت بیشتری برخوردار است , متحدان امریکا که امیدوار بودند امریکا طبق گفته بایدن بازگشته باشد ، احساسشان این است که امریکا به تنهایی عمل می‌کند و یکجانبه گراست و نمی‌توان به ان اعتماد کرد , مدیرکل اژانس از کوری و کری درامد ؟! رافائل گروسی ، مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرد تصمیم ایران مبنی بر عدم دسترسی اژانس به کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در مجمع تسا در کرج ، برخلاف شرایط توافق شده در بیانیه مشترک روز 12 سپتامبر (21 شهریور ) ایران و اژانس است .

این ادعا در حالی است که اولا ایران در بیانیه مذکور اجازه دسترسی مجدد به مجتمع تسا را نادیده و ثانیا اژانس در تعامل با ایران برخلاف تعهدات متقابل خود عمل کرده است , اژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، به عنوان نهاد حقوقی برامده از معاهده ان پی تی ، باید دو کار را انجام دهد ؛ به کشور‌ها برای دستیابی به انرژی صلح امیز هسته ای کمک کند و ضمنا مانع اشاعه تسلیحات هسته ای شود , اژانس ، اما در این سال‌ها مثل خیلی از نهاد‌های شبه بین‌المللی دیگر ، به عنوان گماشته امریکا و غرب عمل کرده است .

نه تنها دارندگان تسلیحات اتمی را مورد خطاب و عتاب قرار نمی‌دهد ( چاقو ، دسته خود را نمی‌برد !)، بلکه در مقابل اشاعه فعالیت‌های غیرصلح امیز از سوی دولت‌های غربی هم غالبا ساکت است , ایران در طول دو دهه اخیر در معرض بیشترین بازرسی‌های اژانس قرار داشته و صلح امیز بودن فعالیت هایش محرز است , در مقابل ، رژیم هایی مثل امریکا و برخی دولت‌های اروپایی ، ضمن تولید تسلیحات اتمی ، به رژیم صهیونیستی هم کمک کرده‌اند تا به تسلیحات اتمی دسترسی پیدا کند .

اما اژانس و هیئت حاکمه غالبا غربی ان ، هرگز به طور جدی معترض رژیم صهیونیستی نشده‌اند که چرا عضویت و نظارت اژانس را نمی‌پذیرد , اما از ان سو ، بر اساس فضاسازی صهیونیست‌ها و غرب ، ایران را بار‌ها در مظان اتهام قرار داده و خواستار بازرسی - حتی فراپادمانی - شده است ! ایران دو بار به فاصله 15 سال ، همکاری داوطلبانه با اژانس برای رفع برخی ابهامات و همچنین انجام بازرسی‌های فراپادمانی را پذیرفت ، اما غرب و اژانس در هر دو بار ، طلبکار تر شدند و تعهدات خود برای بستن پرونده و رفع فشار‌های سیاسی و تحریمی را زیر پا گذاشتند , رافائل گروسی مدیرکل اژانس در اخرین گزارش خود ، اعلام کرده « ایران به بازرسان اژانس اجازه داده کارت حافظه را در بیشتر تجهیزات جایگزین کنند .

اما برخلاف توافق انجام شده ، از انجام این کار در کارگاه ساخت تجهیزات سانتریفیوژ در کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در مجتمع تسا در کرج ، ممانعت کرده است », کارگاه مذکور همان جایی است که چند ماه قبل عملیات خرابکاری علیه ان انجام گرفت و صهیونیست‌ها با تلویح نزدیک به تصریح ، مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده گرفتند , این چندمین اقدام خرابکارانه بود که از سوی صهیونیست‌ها یا امریکا علیه مراکز هسته ای ایران انجام می‌گرفت و عجیب و تاسف بار اینکه ، اژانس از محکومیت اصل اقدام تروریستی به مرکز تسا درمانده و عاجز بود .

در مقابل جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که به خاطر بررسی‌های امنیتی و اقدامات ترمیمی این مجتمع ، نمی‌تواند اجازه تعمیر و جایگزینی دوربین‌ها و تجهیزات اژانس را بدهد , موضوع مهم این است : اژانس خواستار دسترسی مجدد به مرکز تولید سانتریفیوژی است که به هنگام عملیات تروریستی و خرابکارانه علیه همان مرکز ، لال شده و از امنیت مراکز هسته ای یک کشور عضو خود ( ایران ) دفاع نکرده بود , این نهایت وقاحت و اسباب سرافکندگی برای شخص رافائل گروسی است که هنگام اقدامات خرابکارانه علیه تاسیسات یک کشور عضو ، کور و کر می‌شود و ناتوان از حتمی محکومیت لفظی است ، اما مدتی بعد خواستار همکاری ایران برای احیای نظارت هایش در همان مرکز می‌شود .

معنای دیگر این رفتار ، نوکری و سرسپردگی مدیرکل اژانس نسبت به طرف‌های تروریستی است که هم تسلیحات هسته ای را تولید می‌کنند و هم مرتکب خرابکاری و ترور علیه برنامه صلح امیز اعضای اژانس می‌شوند , با این اوصاف و در حالی که اژانس به تعهد خود برای کمک به توسعه برنامه‌های صلح امیز ایران هیچ کمکی نکرده ، اما امار مراکز و دانشمندان هسته ای ایران را برای خرابکاری و ترور در اختیار دشمنانش قرار داده ، ایا تداوم همکاری یکطرفه با این مرکز جاسوسی هسته ای امریکا منطقی به نظر نمی‌رسد و حتما باید تجدیدنظر اساسی در این باره انجام شود , لاوروف : امریکا باید همه تحریم‌های پسابرجامی را لغو کند وزیر خارجه روسیه گفت : دولت امریکا از توافق هسته ای ( برجام ) خارج شده و تمام طرف هایی را که به شکل قانونی با ایران تجارت می‌کنند ، تحت تحریم قرار داده ، اما با این حال در مذاکرات می‌گوید ، حاضر نیست تعهد بدهد که پس از بازگشت به توافق ، مجددا ان را زیر پا نمی‌گذارد و خارج نمی‌شود .

سرگیی لاوروف ضمن یک نشست خبری در نیویورک گفت : در مذاکرات احیای برجام گفت : ایرانیان از جمله از امریکایی‌ها می‌پرسند : ایا می‌توانیم بنویسیم که دولت‌های بعدی به انچه در حال حاضر بر سر ان توافق کرده‌ایم احترام می‌گذارند ؟ امریکایی‌ها می‌گویند : نه ، ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم », لاوروف گفت : امریکا باید فعال تر باشد و همه مسائل مربوط به احیای دوباره توافق هسته ای ایران را حل کند , از ماه اوریل مذاکراتی بین ایران و کشور‌های باقی مانده در برجام ، روسیه ، بریتانیا ، المان ، چین و فرانسه و همچنین مذاکرات غیرمستقیم با امریکا برای بازگشت به توافق هسته ای ایران به شکل اولیه در حال انجام است .

در این مذاکرات ، طرفین در مورد لغو تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ، انجام تعهدات خود در حوزه هسته ای و همچنین بازگشت ایالات متحده امریکا به برنامه جامع اقدام مشترک بحث می‌کنند , لاوروف درباره لغو اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران و محدود کردن دسترسی اژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات اتمی خود گفت : ایران هیچ کاری را که از سوی پیمان منع گسترش سلاح اتمی و پروتکل الحاقی ان ممنوع باشد انجام نمی‌دهد , وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد : ایران به کاهش تعهدات خود اقدام کرده ، زیرا امریکا از ان خارج شده است و همه کسانی را که به صورت قانونی با ایران تجارت می‌کنند تحت تحریم قرار داده است .

لاوروف گفت : همه تحریم‌های امریکا علیه جمهوری اسلامی که پس از خروج امریکا از برجام اعمال شده ، باید در چارچوب احیای برجام لغو شود و همه شرکای تجاری ایران در همه زمینه‌ها نباید از اقدامات یکجانبه امریکا رنج ببرند , الترمن : چین ، بازی تحریمی امریکا علیه ایران را به هم زد یک تحلیلگر امریکایی می‌گوید ؛ چین در حال به هم زدن بازی امریکا در مذاکرات هسته ای با ایران است , جان .

بی , الترمن ( مدیر برنامه خاور میانه ، در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی ) در تحلیلی خاطرنشان کرده است : راب مالی ، نماینده امریکا در امور ایران ، پیش از نشست مهم شورای حکام اژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفری به پایتخت‌های کلیدی انجام داد و با مقام‌های کشور‌های عضو برجام دیدار کرد , وی علاوه بر پاریس ، برای گفتگو با روس‌ها به مسکو سفر کرد .

اما او به پکن نرفت و پکن نیز نزد او نیامد , این نشانه دیگری است که افزایش تنش‌های چین و امریکا به احتمال زیاد تلاش‌های ایالات متحده برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران را پیچیده می‌کند , هنگامی که جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی و انتونی بلینکن ، وزیر خارجه امریکا در ماه مارس با دیپلمات‌های برتر چینی در انکورج دیدار کردند ، لحن‌ها تلخ و اتهام امیز بود و پس از ان دیدار‌های مقامات ارشد ایالات متحده و چین ضعیف بود .

چین از رفتار‌های ایالات متحده اشکارا شکایت می‌کند ، افول ایالات متحده را مسخره می‌کند و تهدید می‌کند که سرپیچی از چین عواقبی خواهد داشت , زمینه گسترده همکاری چین و امریکا در حال کمرنگ شدن است , مورد دوم ، نقض اشکار تحریم‌های امریکا علیه ایران از سوی چین است که از دولت ترامپ شروع شده و در دولت بایدن افزایش یافته است .

چین نفت ایران را با نقض اشکار تحریم‌های امریکا وارد کرده است , واردات نفت چین از ایران در بهار از قطره به سیل تبدیل شد و در ماه می‌بالغ بر حدود یک میلیون بشکه در روز وارد کرد , در شرایطی که اینده مذاکرات هسته ای در هاله ای از ابهام قرار دارد ، مشخص نیست که ایا ایران همچنان به سادگی حسن نیت امریکا را به جیب می‌زند یا خیر ، و ایا چین مایل است میزان واردات خود از این کشور را با درخواست فزاینده ایالات متحده قطع کند یا خیر .

سومین مورد ، غیبت قابل توجه چین در تلاش‌های جمعی 5+1 برای بازگرداندن ایران به توافق هسته ای است , چین نیز نگرانی جدی در مورد برنامه هسته ای ایران دارد ، اما خوشحال است که می‌تواند سوار بر تلاش‌های جهانی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران باشد , چین همه احساسات صحیح را در مورد تمایل به حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره نشان می‌دهد ، اما همزمان توافقنامه‌های خودرا با ایران دنبال می‌کند .

در حالی که چین گسترش برنامه هسته ای ایران را نامطلوب می‌داند ، اما از جانب ایران احساس خطر نمی‌کند , در عوض ، چین ایران را به عنوان بازیگر مفید برای استفاده در سیاست خارجی خود می‌داند و میزان فاصله و نزدیکی خود به ایران را تا حدی به عنوان راهی برای نزدیک شدن یا فاصله گرفتن از ایالات متحده و متحدانش در نظر می‌گیرد , انگیزه اصلی در حال حاضر این است که بیشتر پیشروی کنیم .

برای ایالات متحده ، این خبر تلخی است , دیدگاه‌های رهبران ایران در مورد مذاکرات هسته ای همچنان مبهم است ، اما نشانه‌های فزاینده ای وجود دارد که نشان می‌دهد دولت رییسی و طیف حامی او ، نسبت به ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری بی اعتماد هستند و چین که به طور فزاینده ای بر تضعیف قدرت و نفوذ ایالات متحده متمرکز است ، به یک ابزار جانبی برای مقاومت ایران تبدیل می‌شود و اهداف دوگانه چین یعنی جلب رضایت ویژه ایران ( که منافع اقتصادی چین را هم در بر خواهد داشت ) و زیر پا گذاشتن موقعیت جهانی ایالات متحده را نیز محقق می‌کند , همانطور که تنش‌های کنونی با فرانسه نشان می‌دهد ، به نظر می‌رسد دولت بایدن متوجه شده که شیفت به سوی اقیانوس ارام پیامد‌های جهانی خواهد داشت .

اما تاکنون به نظر نمی‌رسد که استراتژی چندانی برای پیگیری منافع دیپلماتیک مشترک با چین و تقسیم بندی تنش‌های دوجانبه داشته باشد , اگر ایالات متحده بتواند یک راه مشترک با چین را در مورد مسائل ایران مدیریت کند ، این می‌تواند به مسائل دیگر مانند تغییر اقلیم نیز سرایت کند , در غیر این صورت بازگشت ایالات متحد به برجام بسیار دشوار خواهد بود ، چه برسد به توافق « طولانی تر و قوی تر » که دولت به عنوان هدف خود تعیین کرده است .

************** روزنامه وطن امروز ** رییسی خطاب به سفیر جدید انگلیس : حقایق ایران را همان گونه که هست به مقامات خود منعکس کنید حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی ، روز یکشنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید انگلیس در تهران ، استقلال و ازادی را شعار اصلی مردم ایران خواند و گفت : جمهوری اسلامی ایران با همه کشور‌ها بنای همکاری و تعامل دارد ، اما این همکاری باید بر اساس احترام متقابل و در نظرگرفتن منافع ملت‌ها باشد و جریان سلطه گر و نظام سلطه بر این روابط سایه نیندازد , رییس جمهور تاکید کرد : کشور ما حقیقتا مستقل است و استقلال ما ادعایی نیست , شما با توجه به اشنایی خوبی که به زبان فارسی دارید ، باید مفهوم واقعی این کلمات در ایران را برای دولتمردان خود تبیین کنید .

وی تاکید کرد : روح استقلال و ازادی خواهی در وجود ملت ایران است و هر وقت احساس کنند کشور‌های دیگر زورگویی می‌کنند ، زیر بار زور نمی‌روند و عکس العمل نشان می‌دهند , رییس جمهور با بیان اینکه بهترین روش برای تعامل و همکاری با ایران رعایت اصل احترام متقابل است ، تصریح کرد : جمهوری اسلامی هیچ حرف نادرست و برخلاف حق را نمی‌پذیرد و اروپا و غرب بر اساس تجربیات خود باید به ایران به عنوان یک کشور مستقل نگاه کنند , رییسی با اشاره به اینکه امروز حقوق بشر به یک حربه سیاسی برای ضربه زدن به کشور‌ها تبدیل شده است خاطرنشان کرد : ما خود را موظف می‌دانیم به حقوق انسان‌ها براساس باور‌ها و اعتقادات دینی احترام بگذاریم و شما می‌دانید خیلی از مدعیان حقوق بشر ، چه رفتاری با ملت خود دارند .

رییس جمهور خطاب به سفیر جدید انگلیس در تهران گفت : حقایقی را که در ایران مشاهده می‌کنید به درستی و واقعی به کشور خود منعکس و منتقل کنید , سایمون شرکلیف ، سفیر جدید انگلیس در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به ایت الله رییسی ، با بیان اینکه برای دومین بار و بعد از 20 سال در ماموریتی جدید به عنوان سفیر به تهران سفر کرده است ، گفت : تجربه و شناخت خوبی از ایران دارم و هدف اصلی من تلاش برای بهبود روابط 2 کشور با نگاهی مثبت و سازنده است , *** شهادت 2 تن در اتش سوزی انبار مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در پی حادثه اتش سوزی روز یکشنبه در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه 2 تن از کارکنان این مرکز به نام‌های سید مرتضی کریمی و حسین عابدی به علت شدت جراحات وارده به خیل شهدا پیوستند .

در اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امده است : « در پی اتش سوزی عصر یکشنبه 4 مهر در انبار یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران و مجروح شدن تعدادی از کارکنان این مرکز ، 2 تن از کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نام‌های « سیدمرتضی کریمی » و « حسین عابدی » به علت شدت جراحات شهید و به خیل شهدای گرانقدر این نهاد مقدس و مردمی پیوستند », *** نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی : تل اویو قدرت از بین بردن توان هسته ای ایران را ندارد نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در مقاله ای اذعان کرد ادعای مقامات این رژیم مبنی بر قریب الوقوع بودن دستیابی ایران به بمب اتم درست نیست و تل اویو نیز توان از بین بردن صنعت هسته ای ایران را ندارد , به گزارش فارس ، « ایهود اولمرت » در روزنامه « هاارتص » نوشت : سیاست « بنیامین نتانیاهو » در قبال ایران و تکرار این ادعا که ایران در استانه دستیابی به سلاح اتمی است ، درست نبود ، چرا که غنی‌سازی وسیع و سریع اورانیوم لزوما موجب نمی‌شود ایران به بمب اتم دست یابد .

وی سیاست هراس افکنی درباره برنامه هسته ای ایران را غیرضروری دانست و نوشت : ایران در هر زمانی در عرض چند ماه ، توانایی غنی‌سازی اورانیوم مورد نیاز خود برای تبدیل شدن به کشوری دارای بمب اتم را دارد ، اما غنی‌سازی اورانیوم یک شرط لازم است نه کافی و در صورت فراهم‌سازی دیگر شروط که به ادعای او هنوز برای ایران میسر نیست ، ایران می‌تواند به ان جایگاه برسد , او ادعا کرد که ایران به زمانی طولانی برای تبدیل شدن به قدرت نظامی اتمی نیاز دارد , وی در پاسخ به سوال خود مبنی بر اینکه پس در قبال توان هسته ای ایران چاره چیست و چه باید کرد ، نوشت : سخنان تحریک امیز باعث نمی‌شود توان نظامی واقعی برای از بین بردن توان هسته ای ایران را به طور کامل به دست اورید ، انگونه که در عراق و سوریه انجام دادیم و زمانی که تلاش می‌کنیم اماده مواجهه فراگیر نظامی شویم ، ممکن نیست چگونگی پایان ان را ارزیابی کنیم .

نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در ادامه مدعی شد به جای حمله نظامی ، می‌توان از « شبکه پیچیده عملیاتی » برای از بین بردن ثبات اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی ایران بهره برد , او در این راستا نوشت : شبکه و نظام‌های عملیات [‌های اسراییل ] علیه ایران نیازمند همکاری ، اعتماد و خویشتنداری اسراییل و نیازمند یک شیوه کاری مبتنی بر همکاری و قبل از همه ، همکاری با امریکاست , ایهود اولمرت همکاری رژیم صهیونیستی با امریکا را در دوره « جورج بوش » و « باراک اوباما » ستود و نوشت : نتانیاهو این همکاری را از بین برد و به بیان سخنان اتشین علیه ایران و تهدید و عملیات‌های سری که برخی از ان‌ها موفقیت امیز و برخی صرفا یک نمایش تبلیغاتی بود ، عادت داشت .

************** روزنامه خراسان ** افزایش وام مسکن از محل اوراق ابلاغ شد فارس - طبق اعلام فرابورس ایران ، سقف وام مسکن از محل خرید اوراق حق تقدم به 200 میلیون تومان افزایش یافت , براساس این اطلاعیه ، تسهیلات در شهر تهران با اوراق حق تقدم به صورت انفرادی تا سقف دو میلیارد ریال معادل 200 میلیون تومان و جعاله انفرادی تا سقف 800 میلیون ریال ، تسهیلات برای زوجین از محل اوراق تا سقف چهار میلیارد ریال معادل 400 میلیون تومان و جعاله برای زوجین تا سقف 800 میلیون ریال در نظر گرفته شده است , در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت ، تسهیلات با اوراق به صورت انفرادی تا سقف یک میلیارد و 600 میلیون ریال و برای زوجین سه میلیارد و 200 میلیون ریال در نظر گرفته شده است .

اجاره مسکن بازهم رکورد زد مهر - بازار رهن و اجاره مسکن در روز‌های اخیر به دلیل نبود سیاست مشخص و نیز دوره تغییر مدیریت دولت با رکوردزنی در اجاره بها مواجه شده است , اگرچه در دو سال کرونایی اخیر (1399 و 1400)، ستاد ملی مقابله با کرونا دو مصوبه تعیین سقف 25 درصدی اجاره بها برای تهران و اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی ودیعه مسکن به مستاجران تهرانی را تصویب کرده است ، اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بیشتر مستاجران ، هم برای فرار از شرایط کرونایی و هم به دلیل افزایش بیش از تصور اجاره بها ، حاضر به جابه جایی نیستند و با ارقام پیشنهادی موجران و مالکان که عموما از سقف 25 درصد بسیار بیشتر است ، کنار می‌ایند , ایران بیستمین خودروساز بزرگ دنیا شد ایسنا - نشریه ورلد پاپیولیشن ریویو براساس اطلاعات سال 2019 اعلام کرد : چین با تولید 25 میلیون و 720 هزار دستگاه خودرو در رتبه اول و امریکا با تولید 10 میلیون و 818 هزار دستگاه خودرو در رتبه دوم قرار دارند .

ژاپن ، المان و هند نیز به ترتیب رتبه‌های سوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند , همچنین ایران با تولید 821 هزار و 60 دستگاه خودرو ، به عنوان بیستمین خودروساز بزرگ جهان معرفی شده است , ************** روزنامه ایران ** محموله‌های نفت ایران به لبنان رایگان نیست خبر اول اینکه ، هادی بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره لزوم تداوم صادرات سوخت و فراورده به کشور هایی مثل لبنان گفت : ایران باید برای حفظ کار جمعی به مجموعه دوستان خود کمک کند ، وقتی کشوری در دنیا تنها می‌شود تضعیف هم خواهد شد ، کشوری که جمعی کار می‌کند هم باید کمک بگیرد و هم کمک کند .

امروز لبنان به ما نیاز دارد ما هم باید کمک کنیم همان گونه که زمان جنگ ما به کمک نیاز داشتیم و سوریه به ما کمک می‌کرد , به گزارش ایلنا او ادامه داد : ما باید به لبنان کمک انسانی کنیم ضمن اینکه این کمک رایگان نیست و در واقع یک تجارت است که در قبال ان پول دریافت می‌کنیم و طرف حساب ما نیز تجار و مردم لبنان هستند نه دولت این کشور , بیگی نژاد با بیان اینکه امنیت تردد این نفتکش‌های حامل محموله‌ها تا رسیدن به مقصد به عهده خریدار است ، گفت : همان گونه که حزب الله اعلام کرد حفظ امنیت به عهده خودشان است ، ضمن اینکه با انجام این تجارت قانونی دولت لبنان هم در حوزه تامین سوخت دچار مشکل نخواهد شد و از لحاظ اقتصادی هم به نفع ما و هم به نفع لبنان بوده و درواقع یک همکاری دوجانبه برد - برد است .

این نماینده مجلس درباره نحوه پرداخت پول سوخت صادراتی نیز تاکید کرد : پول محموله‌ها پرداخت شده و می‌شود و قطعا رایگان نیست , تشکیل کمیته ای برای بررسی فوت یک زندانی خبر دیگر اینکه ، با انتشار خبر فوت یک زندانی به نام امیرحسین حاتمی در زندان تهران بزرگ ، روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران نوشت : در حال حاضر کمیته ای برای بررسی موضوع فوت اقای حاتمی در زندان مستقر شده است , اداره کل زندان‌های استان تهران تاکید کرد : صرف نظر از نوع بزهکاری ، بیماری یا اعتیاد مرحوم حاتمی ، در صورت احراز خطا با عوامل برخورد خواهد شد .

بر اساس این گزارش با توجه به اینکه ابتلا به بیماری و یا فوت برای هر یک از 12 هزار مددجوی حاضر در تهران بزرگ ، امکان‌پذیر است ، ملحوظ می‌دارد با دریافت گزارش کمیته بررسی که اندکی پس از زمان گزارش فوت مرحوم حاتمی در زندان ، حاضر شده‌اند ، چنانچه خطایی احراز شود با عوامل اعم از پزشک ، پاسیار و مراقب بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد شد , انهدام یک باند تروریستی در خوزستان شنیدیم که ، سربازان گمنام امام زمان ( عج ) در اداره کل اطلاعات خوزستان با رصد اطلاعاتی یکی از تیم‌های ضدامنیتی را مورد ضربه عملیاتی قرار دادند , به گزارش ایرنا ، در ایام منتهی به اربعین حسینی که گروهک‌های ضدانقلاب و وابسته به برخی کشور‌های منطقه قصد خدشه دار نمودن امنیت کشور را دارند ، یکشنبه شب در منطقه مرزی جنوب غرب خوزستان یک باند ضد امنیتی توسط اداره کل اطلاعات خوزستان مورد ضربه قرار گرفته و ده‌ها قبضه سلاح جنگی از ان‌ها کشف و ضبط گردید .

واکنش امریکا به خبر انعقاد توافق نفتی میان ایران و ونزوئلا دست اخر اینکه ، امریکا به امضای یک قرارداد نفتی میان ایران و ونزوئلا واکنش منفی نشان داد , به گزارش جماران ؛ وزارت خزانه داری امریکا در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز درخصوص توافق نفتی ایران و ونزوئلا ، گفت که این امر می‌تواند نقض تحریم‌های ایالات متحده باشد , این وزارتخانه اعلام کرد که به اعمال تحریم علیه هر دو کشور ادامه خواهد داد .

************** روزنامه شرق ** توافق جبهه مقاومت و طالبان : حملات نظامی متوقف می‌شود هیئت مذاکره کننده جبهه مقاومت ملی افغانستان و نمایندگان طالبان مذاکراتی را در مرکز ولایت پروان برگزار کردند , به گزارش طلوع نیوز ، هیئتی که به نمایندگی از احمد مسعود در این مذاکره شرکت کرده از توافق طرفین بر سر توقف حملات نظامی تا پایان این مذاکرات سخن گفته‌اند , رسانه‌های افغانستان نوشته‌اند ترکیب هیئت مذاکره کننده طالبان در این نشست متشکل از شش عضو ارشد این گروه و رییس ان ، محمدمحسن هاشمی ، سرپرست وزارت اطلاعات طالبان بوده است .

در مقابل هیئت جبهه مقاومت ملی متشکل از 12 نفر از اعضای جبهه مقاومت ملی و مقام ارشد ان‌ها محمد الماس زاهد بوده است , محمد علم ایزدیار ، عضو جبهه مقاومت ملی که در این مذاکرات حضور داشت ، در حساب فیس بوک خود نوشت در گفت وگوی سه ساعته با طالبان ، افزون بر مسائل دیگر ، توافق شده که دو طرف از حمله به مواضع یکدیگر خودداری کنند , او ادامه داد که قرار شد هیئت دو طرف پیام طرفین را با رهبری شان در میان بگذارند و مذاکرات برای دستیابی به یک صلح و ثبات دائمی در کشور از سر گرفته شود و تا برگزاری دور دوم مذاکرات ، طرفین هیچ گونه حمله نظامی به همدیگر نداشته باشند .

در مقابل طالبان نیز اعلام کرده که در مذاکره روز یکشنبه به دنبال حل « مسئله پنجشیر » بوده‌اند , این در حالی است که طالبان از لفظ جبهه مقاومت ملی افغانستان برای خطاب قرار دادن گروه مقابل خودداری می‌کند , انعام الله سمنگانی ، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان ، برگزاری این نشست را تایید کرد ، اما گفت انان می‌خواستند درباره حل مسئله پنجشیر گفتگو کنند ، ولی « نیرو‌های طرفدار احمد مسعود » خواهان گفتگو درباره ساختار دولت اینده بودند و ازهمین رو این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشت .

احمد مسعود هم در جدیدترین اظهاراتش مجددا بر توسعه مقاومت مردمی در افغانستان تاکید کرد و گفت حمایت جهانی از مقاومت سبب خواهد شد افغانستان به مامنی برای نیرو‌های تروریستی تبدیل نشود و افزود : « طالبان پس از تسلط بر افغانستان و غصب قدرت ، زمینه ورود ده‌ها گروه تروریستی دیگر را مهیا کردند و اگر جهان توجه نکند ، افغانستان به زودی به پایگاه امن تروریست‌ها مبدل خواهد شد که امنیت منطقه و جهان را به خطر خواهد انداخت , جبهه مقاومت تا حد توان اجازه نمی‌دهد افغانستان پناهگاه امن تروریست‌ها شود و اگر جهان نیز بخواهد از این جبهه حمایت کند ، ان را می‌پذیریم », مسعود مجددا تاکید کرده است برای « ازادی ، عدالت ، برابری و داشتن یک نظام فراگیر » به مبارزه ادامه می‌دهد .

برنامه ریزی میقاتی برای سفر به 4 کشور عربی روزنامه کویتی الجریده اعلام کرد نجیب میقاتی ، نخست وزیر لبنان ، درخواست سفر به عربستان ، کویت ، قطر و مصر را در راستای کسب حمایت کشور‌های عربی از لبنان ارائه کرده است , این روزنامه کویتی به نقل از منابع اگاه اعلام کرد میقاتی در حال برنامه ریزی برای سفر به چهار کشور عربی مذکور است ، اما تاکنون پاسخ این درخواست‌ها را دریافت نکرده است , میقاتی پیش از تشکیل دولت جدید اعلام کرده بود برای بازگرداندن لبنان به خاستگاه عربی و دوری از کشمکش‌های منطقه ای تلاش خواهد کرد و امید بسیاری به حمایت کشور‌های عربی از لبنان دارد ، اما این حمایت‌ها بدون تضمین نخواهد بود .

لبنان تا پیش از تشکیل کابینه جدید از سوی میقاتی از سوی حسن دیاب ، سی و ششمین نخست وزیر این کشور ، به صورت دولت پیشبرد امور اداره می‌شد که در اگوست سال 2020، یک هفته پس از انفجار مرگ بار انبار نیترات امونیوم در بندر بیروت از سمت خود استعفا داد , لبنان علاوه بر تبعات انفجار بیروت ، به دلیل ناکارامدی سیستم اجرایی و فساد حاکم بر دستگاه حاکمه که اعتراض‌های گسترده ای را به همراه داشته ، با بحران اقتصادی و کاهش شدید ارزش واحد پول نیز روبه رو است , کشور‌های اروپایی ، به ویژه فرانسه ، پیش تر هرگونه کمک مالی به این کشور را منوط به اصلاح ساختار سیاسی و روی کار امدن افراد لایق و کارامد کرده بود .

از سوی دیگر سازمان ملل متحد نیز با توجه به شرایط حاد اقتصادی در لبنان ، تخمین زده است بیش از نیمی از ساکنان این کشور هم اکنون زیر خط فقر زندگی می‌کنند , بانک جهانی پیش از این در گزارشی بحران اقتصادی حاکم بر لبنان را که از تابستان سال 2019 اغاز و روز به روز تشدید شده ، از سال 1850 تاکنون بی سابقه توصیف کرده است , میقاتی پس از ترور رفیق حریری در سال 2005 برای نخستین بار به عنوان رییس دولت منصوب شد و سپس برای یک دوره سه ساله دیگر در سال‌های 2011 تا 2014 سکان هدایت دولت در لبنان را در دست گرفته بود .

************** ************** ************** **************.
افغانستان ایران امریکا کاخ سفید سوریه کرج مجتمع تسا نیویورک بریتانیا المان پاریس مسکو پکن انکورج چین ایالات متحده تهران غرب تهران تل اویو عراق شهر تهران لبنان خوزستان جنوب غرب خوزستان مرکز ولایت پروان پنجشیر عربستان کویت قطر مصر کشور عربی بندر بیروت پایگاه بصیرت روزنامه کیهان برمر امریکا امریکایی افغانستان طالبان سازمان های اطلاعاتی امریکا افغان مشرق ایران مجمع تسا اژانس بین المللی انرژی اتمی اروپایی رژیم صهیونیستی صهیونیست مرکز تسا جمهوری اسلامی ایران دولت امریکا ایرانیان روسیه چین فرانسه ایالات متحده امریکا جمهوری اسلامی شورای حکام اژانس بین المللی انرژی اتمی روس پکن ایالات متحده چینی دولت ترامپ دولت بایدن دولت رییسی ایالات متحد استقلال ازادی ملت ایران اروپا مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه سپاه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فارس اسراییل فرابورس ایران ستاد ملی مقابله با کرونا تهرانی ایسنا ژاپن المان هند لبنان سوریه ایلنا مردم لبنان حزب الله دولت لبنان مجلس زندان تهران روابط عمومی اداره کل زندان های استان تهران اداره کل زندان های استان تهران اداره کل اطلاعات خوزستان ایرنا ونزوئلا جماران وزارت خزانه داری امریکا خبرگزاری رویترز طلوع نیوز رسانه های افغانستان فیس بوک عربی بیروت سازمان ملل متحد بانک جهانی ایان برمر بایدن اوباما اسد کری درامد رافائل گروسی لاوروف سرگیی لاوروف الترمن راب مالی جیک سالیوان انتونی بلینکن حسن رییسی حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی سایمون شرکلیف استوارنامه ایت الله رییسی سید مرتضی کریمی حسین عابدی سیدمرتضی کریمی ایهود اولمرت بنیامین نتانیاهو جورج بوش باراک اوباما نتانیاهو هادی بیگی نژاد بیگی نژاد امیرحسین حاتمی اقای حاتمی حاتمی امام زمان عج احمد مسعود محمدمحسن هاشمی محمد الماس زاهد محمد علم ایزدیار رهبری انعام الله سمنگانی مسعود مجددا نجیب میقاتی میقاتی حسن دیاب حریری رییس و بنیان گذار اندیشکده امریکایی گروه اوراسیا سفیر امریکا سفیر موقت امریکا رییس جمهور وزیر امور خارجه مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی مدیرکل اژانس وزیر خارجه روسیه وزیر امور خارجه روسیه مدیر برنامه خاور میانه نماینده امریکا در امور ایران مشاور امنیت ملی وزیر خارجه امریکا سفیر جدید انگلیس نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی عضو کمیسیون انرژی مجلس سرپرست وزارت اطلاعات طالبان عضو کمیسیون فرهنگی طالبان نخست وزیر لبنان رییس دولت اربعین حسینی