مردم گناه نکرده اند

۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ۱۰:۵۰:۱۶


گروه سیاست سایت فردا – طبیعی و واضح است که تحلیل گران در عرصه سیاست به موضوعات مختلف از منظر خود و با گرایش سیاسی خود می‌نگرند و می‌نویسند , در اینجا اما سعی داریم با کنار هم قرار دادن این تحلیل‌ها ، مسائل را فارغ از جناح بندی‌های سیاسی بررسی کنیم , در بسته پیش رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح بندی‌های سیاسی بخوانید .

اقای ظریف ! کار پژمردگی یک گل نیست حسین شریعتمداری ، امروز در « کیهان » با اشاره به سخنان کلاپ هاوسی اخیر ظریف نوشته است : « اعتراف اقای ظریف به اظهارات خلاف واقع خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ، اگرچه دیر هنگام است ولی همین اندازه نیز بر ادامه سکوت ایشان ترجیح دارد و می‌تواند نمونه ای از بیراهه منجر به فاجعه برجام باشد , ,.

, در این مختصر اما ، اشاره به چند نکته درباره اظهارات اخیر جناب ظریف را گفتنی می‌دانیم , بخوانید ! اول : اقای دکتر ظریف مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای بوده‌اند و برجام نتیجه نهایی مذاکرات بود ، بنابر این چگونه می‌توان پذیرفت که درباره متن این سند به اظهارات یکی از اعضای تیم اعتماد کرده و خود ایشان از مطالعه متن نهایی که وظیفه قانونی و قطعی وی بوده است خودداری ورزیده‌اند ؟! می‌فرمایند وجود این واژه در ضمیمه برجام را مذاکره کننده‌ها به ما اطلاع نداده بودند ! و توضیح نمی‌دهند که مگر خود ایشان در راس مذاکره کنندگان و مسئول و مدیر انها نبوده‌اند ؟! دوم : بی توجهی‌ها و بی دقتی‌های اینگونه در عملکرد تیم هسته ای کشورمان بی سابقه نبوده است .

,,.

سوم : مشکل تیم مذاکره کننده بسیار فراتر از وجود کلمه تعلیق در سه یا چهار نقطه از متن ضمیمه برجام و خودداری یک عضو مذاکره کننده از اعلام ان است ! در تیم مذاکره کننده هسته ای تعدادی از عوامل دشمن حضور داشته و برای حریف جاسوسی می‌کرده‌اند ! ولی جنابان روحانی و ظریف حتی پس از بازداشت برخی از انها به حمایت از انان ادامه دادند , خسارت حضور انها در تیم هسته ای محدود به سرپوش نهادنشان بر وجود کلمه تعلیق در ضمیمه برجام نیست , .

,, چهارم : اقای ظریف ! همین جا باید به سخنان شما در شورای روابط خارجی امریکا اشاره کرد که خطاب به انها ( یعنی خطاب به دشمنان تابلودار ایران اسلامی و طرف مذاکره کننده ) گفته بودید ، اگر در مذاکرات به توافق نرسید و حزب و گروه سیاسی شما در انتخابات پیروز نشود ، « تندروها » قدرت را در دست خواهند گرفت ! این سخن جنابعالی چه مفهومی داشت ؟ همانگونه که نگارنده در یکی از یادداشت‌های کیهان اورده بود ، پیام روشن اظهارات جنابعالی برای امریکا این بود که اگر تند روها - بخوانید انقلابیون - قدرت را در دست بگیرند اهل باج دادن نیستند ! معنای دیگر سخن شما این بود که گروه و جریان سیاسی شما اهل باج دادن است ! با این حال چه کسی می‌توانست از شما انتظار دستاوردی در برجام داشته باشد ؟! لطفا فاجعه برجام را در حد و اندازه فراموشی کلمه ساسپنشن تقلیل ندهید ، ماجرا فاجعه بار تر از این است .

پنجم : در طول مذاکرات هسته ای خطاهای بزرگی مرتکب شدید که تمامی ان اشتباهات - بدون استثناء - از سوی منتقدان با ارائه دلایل و اسناد روشن به جنابعالی و تیم تحت مدیریت شما گوشزد شده و درباره عواقب سوء ان هشدار داده شده بود ولی شما و اقای روحانی به هیچیک از ان هشدارها توجه نکردید و انتقاد دلسوزانه منتقدان را با اهانت‌های بی سر وته پاسخ دادید و ,,.

ششم : سایت‌های مدعی اصلاحات و روزنامه‌های زنجیره ای که طی 8 سال گذشته تنها ماموریتشان حمایت - کورکورانه و دستوری - از تمامی مواضع و عملکرد دولت اقای روحانی و بزک امریکا و برجام بود ، این روزها و بعد از اظهارات اقای ظریف به ترفند خنده داری روی اورده و ادعا می‌کنند که کلمه تعلیق در ضمیمه برجام امده بود و ضمیمه را « حاشیه »! قلمداد می‌کنند و حال انکه ضمیمه‌های برجام بخش‌های جدایی‌ناپذیر و به بیان دیگر بخش‌های اصلی برجام هستند و باید‌ها و نبایدهای برجام در همین چند بخش ضمیمه امده است , هفتم : و بالاخره جناب ظریف ! ماجرای بلایی که برجام بر سر ملت و نظام اوار کرده است منحصر به بی خبری شما از واژه تعلیق در ضمیمه برجام نیست و باید گفت ؛ کار پژمردگی یک گل نیست ، دولت اقای روحانی و تیم هسته ای ایشان ، جنگلی را به اتش کشیده و سوزانده‌اند !» مخالفت با واکسن چقدر است ؟ عباس عبدی ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی برای « اعتماد » نوشت : « یکی از پرسش‌های متعارف این است که ایا همه مردم علاقه ای به زدن واکسن دارند ؟ اگر نه دلایل انان چیست ؟ ,.

, به طور میانگین 26 درصد مردم جهان با زدن واکسن مخالف هستند , .

,, اینجا هم مخالفت هایی با واکسن هست .

مخالفان رسانه و تریبون هم دارند , ,.

, در بهمن سال 1399، نظرسنجی ملی نشان داد که 5/21 درصد مردم علاقه ای به زدن واکسن ندارند , البته ان زمان هنوز واکسن در حد مناسبی در جهان استفاده نشده بود .

لذا تصوری از اثربخشی ان یا میزان زیانبار بودنش وجود نداشت , این نگرش با همین رقم دقیقا در موج پنجم نظرسنجی پژوهشگاه وزارت فرهنگ در اردیبهشت 1400 تکرار شد , ولی اخرین نظرسنجی انجام شده از سوی ایسپا نشان می‌دهد که این رقم به 2/14 درصد رسیده است .

چرا مخالفت کمتر شده ؟ طبعا مردم هم اثرات واکسن را دیده‌اند و هم خطرات کوید -19 را بیشتر حس کرده‌اند , کمتر کسی در ایران است که تحت تاثیر فوت یکی از نزدیکان یا اشنایان خود به دلیل کوید قرار نگرفته باشد , به ویژه در موج پنجم که هم بسیار طولانی شده و هم ارقام مرگ و میر بالاست .

,,.

اکنون گفته می‌شود که ظرفیت تزریق واکسن در مراکز مربوط ، بیش از تقاضای جامعه است و این را به عدم استقبال جامعه از واکسن ربط می‌دهند ، در حالی که درست نیست , این ناشی از عدم استقبال نیست , ماه‌های گذشته تقاضا بسیار بالا بود و نباید با ان مقایسه کرد ، زیرا عرضه بسیار کم بود و اوضاع مرگ و میر و ابتلا هم خیلی خراب بود .

به علاوه انتشار خبر ورود فایزر و جانسون‌اند جانسون ، موجب شد که برخی منتظر استفاده از انها شوند و عجله ای برای زدن واکسن نکنند , همچنین عرضه فراوان واکسن موجب شده است که خیال مردم از دسترسی به ان راحت شود و عجله ای در زدن واکسن نکنند و منتظر واکسن‌های دیگر بمانند , البته عوامل دیگری هم در ایران بر این روند اثر منفی گذاشت که مهم‌ترین ان سیاسی کردن واکسن اعم از واردات یا تولید داخل بود .

با همه اینها به نظر می‌رسد که برخلاف سر و صدای فراوان عده ای ، تقاضا برای واکسن زیاد است , مخالفان واکسن هم در خلوت واکسن می‌زنند ، ولی منافع انان در این است که در ظاهر با ان مخالفت کنند , کسانی که علیه پزشکی نوین شعار می‌دهند ولی برای درمان بیماری خود عازم لندن می‌شوند !!» گام بلند دولت برای رفاه روستاییان حجت الله عبدالملکی ، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی برای « ایران » نوشته است : « جامعه روستایی و عشایری کشور که به دلیل ماهیت اشتغال غیر رسمی خود ، یکی از اسیب پذیرترین گروه‌های اجتماعی در مواجهه با تکانه‌های اقتصادی به شمار می‌روند ، در سال‌های اخیر با بحران جدی در تامین معیشت و گذران زندگی روبه رو شدند .

از همین رو وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نسبت به طراحی « طرح ملی بیمه اجتماعی خانوارهای محروم و کمتر برخوردار روستایی و عشایری » اقدام کرد , هدف از طراحی و عملیاتی‌سازی این طرح گسترش ضریب پوشش ارائه خدمات بیمه اجتماعی برای خانوارهای محروم و کمتر برخوردار مناطق روستایی و عشایری بوده ، تا از این طریق اطمینان یابیم که هیچ کس از چتر و پوشش نظام تامین اجتماعی دولت خارج نخواهد ماند , اکنون به مناسبت 15 مهر ماه و روز ملی روستا و عشایر مفتخرم که خبر بیمه شدن یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر از زنان و مردان روستایی و عشایر کشور را اعلام کنم .

گام بلندی برای بسط عدالت اجتماعی ، کاهش نابرابری و تامین رفاه اجتماعی جامعه روستاییان و عشایر ایران برداشته شده است , با نهایی شدن « طرح ملی بیمه اجتماعی اقشار کم درامد روستایی و عشایری » بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر از اسیب پذیرترین گروه‌های اجتماعی کشور که فاقد هرگونه بیمه اجتماعی بوده‌اند ، از ابتدای مهرماه سال جاری تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار گرفتند , این طرح که در دولت دوازدهم تصویب شده بود به فضل الهی در دولت سیزدهم محقق و عملیاتی شد .

توانمندسازی فرهنگی و اقتصادی فرد برای ارتقای مشارکت در تامین اینده ای مبتنی بر شان و کرامت انسانی و برداشتن هزینه‌های حمایتی از روی بودجه عمومی دولت ، راهبرد وزارت تعاون در پیگیری و اجرایی شدن این طرح بود , بر اساس این طرح جامعه هدف طی سال اول از سوی دولت با اختصاص بودجه 1000 میلیارد تومانی مشتمل بر حق بیمه سهم بیمه شده و 2000 میلیارد تومانی مشتمل بر حق بیمه سهم دولت ( جمعا به میزان 3000 میلیارد تومان )، که بر اساس نظام چند لایه تامین اجتماعی قابلیت توانمندسازی دارند ، بیمه خواهند شد , بر این اساس ، در سال اول افراد مشمول طرح ، کاملا رایگان بیمه خواهند شد و طی 4 سال بعد ، هر سال سهم دولت در پرداخت حق بیمه افراد یک درصد کاهش یافته و خود فرد موظف به پرداخت میزان کاهش یافته خواهد بود پس از 5 سال ، پرداخت کل حق بیمه سهم بیمه شده صندوق (5 درصد )، مانند سایر بیمه شدگان این صندوق بر عهده خود فرد قرار خواهد گرفت .

در کنار ایجاد لایه حمایتی مستحکمی برای اقشار اسیب‌پذیر روستایی و عشایری در این طرح ، از منظر اماری و گسترش ضریب پوشش ارائه خدمات بیمه اجتماعی ، عملیاتی‌سازی طرح مذکور معادل عملکرد صندوق از زمان تاسیس ان طی 16 سال گذشته بوده و منجر به رشد ضریب پوشش ارائه خدمات بیمه اجتماعی در مناطق روستایی و عشایری از 16,64 درصد به 32,46 درصد خواهد شد .

توجه به رفع شکاف‌های جنسیتی و دسترسی برابر زنان به بیمه‌های اجتماعی ، اولویت مناطق محروم و کمتر برخوردار از حمایت‌های اجتماعی دولت با تعیین سهم 50 درصدی جمعیت زنان بیمه شده و اختصاص بالاترین سهم به استان سیستان و بلوچستان عینیت یافت , این بدان معناست که دولت سیزدهم به منظور رفع شکاف‌ها در دسترسی برابر احاد مردم به شاخص‌های رفاه اجتماعی از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند ,» کلاب هاوس وتطهیر گذشته مجید ابهری ، رفتارشناس امروز در یادداشتی برای « افتاب یزد » نوشته است : « فناوری نوین وفضای مجازی همراه خود نوعی از نگاه خاص رسانه ای برای عرض اندام و فضل‌پراکنی ایجاد نمود .

در حال حاضر تعداد قابل توجهی از هموطنان در تمام رده‌های سنی در این فضا حضوریافته و با توجه به حوصله ، فرصت وتوانایی فیزیکی و علمی بین 2 تا 18 ساعت در کلاب هاوس فعالیت می‌نمایند , براساس تحصیلات ، تخصص و علاقه ، هر فرد می‌تواند در اتاقهای مورد علاقه ومنطبق بر سلیقه وذائقه حاضر شده ودوستان وهمفکران خودرا دعوت نماید , برخی دیگر از افراد نیز براساس نام وتیتر اتاق ، وارد اتاق شده و در صورت تمایل وارد بحث شود .

در این فضا میتوان ازهررشته وتخصص ، افرادی را مشاهده کرد و هیچ ممنوعیتی در ورود افراد به اتاق‌های مختلف نبوده وتنها شرط ورود ومشارکت ، اشنایی با زبان فارسی و توانایی خواندن و نوشتن است , هموطنان مقیم خارج از تمام کشورها نیز فرصت مناسبی برای دیدار با هموطنان و گفتمان با ان‌ها را در این فضا به رایگان به دست می‌اورند , در این فضا اتاق هایی با موضوعاتی چون فال بینی ودعا‌نویسی ، اشتغال افرینی ، همسریابی ، مشاعره ، خرید وفروش مواد مخدر ، موضوعات سیاسی و .

,, وجود دارد .

قسمت جالب توجه ماجرا اینجاست که عکس ومشخصات تعداد قابل توجهی از فعالان در این فضا کاملا فیک وتقلبی است , متاسفانه نمیدانم بر اساس چه دلایلی در مورد اینگونه فضاها اطلاع‌رسانی نشده واموزش‌های لازم به هموطنان مخصوصا جوانان داده نمی‌شود , البته ممکن است به خاطر جلوگیری از بد اموزی‌های اجتماعی از طرح اینگونه نکات در رسانه‌ها مخصوصا صدا وسیما جلوگیری هایی صورت پذیرد .

جهت استحضار این گونه عزیزان به عنوان یک اسیب شناس اجتماعی عرض می‌کنم که نگرانی وحساسیت در این نکات هیچ تاثیری در پیشگیری یا کاهش اسیب‌های اجتماعی نداشته بلکه باعث اختفای ان‌ها می‌گردد , بنابراین مخفی کاری در رابطه با اسیب‌های اجتماعی درست مثل مخفی کردن اشغال‌های یک اتاق زیر فرش بعد از جارو کردن است ولاغیر , در این فضا عده ای از کهنه سیاسی کاران که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور خارج شده وبرخی به عنوان پادو سازمان‌های جاسوسی مشغول به سمپاشی وشایعه پردازی هستند ، قصد تطهیر گذشته سیاه خویش وفریب جوانان را دارند .

متاسفانه اساتید ونخبگان به علت گرفتاری‌های متعدد شغلی وعلمی ، کمترفرصت حضور در اینگونه فضاها ورفع شبهه از جوانان وسرمایه‌های ملی کشور را دارند و همین کاستی‌ها فرصت را برای ان‌ها مغتنم وطلایی می‌شمارد , شوربختانه به خاطر این غفلت ؛ روزی به صرافت موضوع افتاده و به انحراف جمعیت کثیری از فرزندان انقلاب ونظام پی خواهند برد ,» از خیلی چیزها اطلاع نداشتید جناب دکتر ! مهدی خانعلی زاده ، در یادداشتی برای « وطن امروز » نوشته است : « ظریف بالاخره بعد از 6 سال پذیرفت اشتباهات فاحشی در مطالعه و تدوین متن سند توافق هسته ای با گروه 1+5 داشته و اعتراف کرد منتقدانی که در این سال‌ها نسبت به ایرادات جدی برجام و تبعات سنگین ان برای امنیت ملی کشورمان هشدار داده بودند ، برخلاف ادعای رییس جمهور سابق ، نه بی سواد بودند و نه کاسب تحریم ، بلکه با شناخت دقیقی که از دشمن امریکایی و همچنین رویکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشتند ، « دلواپس » حقیقی منافع ملی بودند .

این نکته در طول سال‌های گذشته به صورت مکرر از سوی منتقدان به تیم مذاکره کننده کشورمان تذکر داده شده بود که طرف غربی برای شانه خالی کردن از مسولیت خود و اجرای تعهدات برجامی ، واژه « تعلیق » را به جای « رفع » در حوزه تحریم‌ها به کار گرفته تا هم جلوی منفعت اقتصادی ایران از برجام گرفته شود و هم با کوچک‌ترین اشاره ای ، امکان اجرای مجدد و سختگیرانه تمام تحریم‌ها وجود داشته باشد , وجود کلمه تعلیق در برجام که با یک جست وجوی ساده در متن این توافق نیز قابل دسترسی است ، سال‌ها از سوی دولت حسن روحانی و تیم مذاکره کننده دکتر ظریف انکار می‌شد و حتی در صحن علنی مجلس صراحتا دروغ نامیده شد تا اینکه چند شب پیش ، اقای دیپلمات صراحتا اعلام کرد اشتباه کرده و این مساله به او اطلاع داده نشده است , .

,, اما فارغ از این مساله ، نکته بسیار مهمی که اعتراف دیرهنگام دکتر ظریف نباید افکار عمومی را از ان منحرف کند ، بخش‌های بسیار خطرناک و ضدایرانی دیگر برجام است .

بر فرض صحت انگاری عدم اطلاع دکتر ظریف از وجود کلمه تعلیق در متن برجام ، می‌توان سوالات زیادی را از ایشان و سایر اعضای تیم مذاکره کننده کشورمان درباره سایر بندهای توافق هسته ای پرسید , ایا تاکید طرف غربی بر بتن ریزی در قلب راکتور اب سنگین اراک - به عنوان یکی از دستاوردهای بسیار مهم و درخشان دانشمندان ایران - و نابودی کامل ان هم به اطلاع دکتر ظریف نرسیده بود ؟ ایا وجود بندهای 36 و 37 در متن توافق هسته ای که از ان با عنوان « مکانیزم ماشه » نام برده می‌شود و اصلی‌ترین مانع برای هرگونه بهره مندی ایران از دستاوردهای اقتصادی برجام و حضور سرمایه گذاران خارجی در کشورمان است هم به اطلاع دکتر ظریف نرسیده بود ؟ ایا تاکید امریکایی‌ها بر بازرسی اژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز علمی ، دانشگاهی و نظامی کشورمان - مانند اتفاقی که در دانشگاه علم و صنعت افتاد - و برگزاری جلسات بازجویی از اساتید دانشگاه و دانشمندان کشورمان هم به اطلاع دکتر ظریف نرسیده بود ؟ ایا موضوع بازگشت تمام تحریم‌های ضدایرانی در صورت بدعهدی طرف امریکایی به دلیل عدم وجود سازوکار مناسب تضمینی در برجام هم به اطلاع دکتر ظریف نرسیده بود ؟ عدم اطلاع مذاکره کننده ارشد کشورمان از وجود « واژه‌های معنادار حقوقی » در متن یک توافق بسیار مهم و سند معتبر بین‌المللی که نشان دهنده عدم مطالعه ان توسط ایشان است ، فقط یک قطعه از پازل خسارت محضی است که در سال‌های گذشته به ایران تحمیل شد و دکتر ظریف و دوستان تلاش کردند ان را یک دستاورد درخشان (!) معرفی کنند , اثرات و تبعات ضدمنافع ملی برجام تا اندازه ای است که ساده انگاری در استفاده از کلماتی نظیر تعلیق و رفع ، نمی‌تواند بیان کننده میزان ان باشد .

در مجموع و با تاسف بسیار زیاد باید گفت سنگ برجام که توسط محمدجواد ظریف ، سیدعباس عراقچی ، مجید تخت روانچی ، علی اکبر صالحی ، حمید بعیدی نژاد و چند نفر دیگر در چاه اعتماد به امریکا انداخته شد ، به اندازه ای اسیب رسان و ازاردهنده بوده که حتی حضور تیم جدید در دولت سیدابراهیم رییسی در فرایند مذاکرات هم نمی‌تواند براحتی شر ان را از سر منافع ملی کشورمان کم کند و برای رفع سایه خسارت محض ، دیپلمات‌های ما باید همچنان تلاش کنند و عرق بریزند ,» کمک‌ها را به مردم برسانید روزنامه جمهوری اسلامی امروز در یادداشتی نوشته است : « ارسال کمک‌های انسان دوستانه برای مردم افغانستان توسط جمهوری اسلامی ایران ، یک اقدام کاملا صحیح و لازم است که خوشبختانه بسیار هم مفید واقع شده است , نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد اینست که مواظبت و مراقبت شود این کمک‌ها واقعا به دست مردم نیازمند برسد و حاکمان ، مانع حل مشکلات معیشتی مردم نشوند .

,,.

متاسفانه ، تسلط گروه تروریستی طالبان بر افغانستان و مشکلاتی که برای مردم پدید اورده ، زمینه زندگی عادی و همیشگی را از مردم سلب کرده است , از یکطرف ، شرایط اقتصادی بسیار سختی بر افغانستان حاکم است و از طرف دیگر گروه تروریستی طالبان عده ای از مردم را در بخش‌های روستایی به ویژه هزاره‌ها را از خانه و املاک و مزارع کشاورزی رانده بطوری که عده ای از انها هم اکنون اواره کوه‌ها و بیابان‌های فاقد هرگونه امکانات زندگی هستند , این ظلم بزرگ ، مردم را در معرض مرگ و نابودی قرار داده و بسیاری از انان هم اکنون با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند .

کمک رساندن به این مردم در شرایط دشوار کنونی ، از مهم‌ترین وظایف انسانی و اسلامی ما مردم ایران است ، کاری که تاریخ ان را به ثبت خواهد رساند و روابط عاطفی دو ملت ایران و افغانستان را در زیباترین چهره ممکن برای نسل‌های اینده ماندگار خواهد کرد , اطلاعات موجود نشان می‌دهند کمک‌های ارسالی جمهوری اسلامی ایران که گروه تروریستی طالبان انها را دریافت می‌کند ، طبق میل خود این گروه و در موارد خاص مورد نظر انها مصرف می‌شوند و به نیازمندان واقعی نمی‌رسند , پیشنهاد می‌شود جمهوری اسلامی ایران این کمک‌ها را مستقیما به مناطق محروم و مثلا با پرواز مستقیم به فرودگاه بامیان ارسال نماید تا از مصرف درست و بجای انها اطمینان حاصل کند .

نظارت بر توزیع کمک‌ها و حصول اطمینان از رسیدن انها به دست نیازمندان واقعی به این صورت میسر خواهد بود که ناظران ایرانی در کنار مسئولین محلی بر توزیع نظارت کنند و مانع سوء استفاده‌های احتمالی شوند ,» مردم علیرضا خانی امروز در سرمقاله روزنامه « اطلاعات » نوشته است : « اینکه مسائل مربوط به مذاکرات برجام و بازگشتن همه طرف‌ها به تعهدات و نهایتا رفع تحریم‌ها و متعادل شدن شرایط اقتصادی کشور ، موضوعات بسیار پیچیده ای است که به روابط بین‌الملل و معادلات و موازنات قدرت در منطقه و جهان باز می‌گردد و روابط دوجانبه کشور با هر یک از کشورهای 1+5 و نیز کشورهای اثرگذار دیگر نیز بر این مذاکرات و توافقات احتمالی اثرگذار است و ترتیبات امنیتی منطقه و اینده موازنه قوا میان ایران و عربستان و ترکیه از یکسو و امریکا و اروپا و روسیه و چین از سوی دیگر می‌تواند بر مذاکرات بازگشت به برجام سایه افکند ، یک موضوع است و اینکه مردم گناه نکرده‌اند که باید تورم 50 درصدی و بیکاری 25 درصدی جوانان را تحمل کنند ، موضوع دیگری , طبق امار بانک مرکزی نرخ تورم در شهریورماه 8 ر 45 درصد بود که در 8 استان از 31 استان کشور این نرخ بیش از 50 درصد ثبت شده است .

این اتفاق به زبان ساده یعنی از شهریور پارسال تا شهریور امسال قیمت‌ها یک و نیم برابر شده و مردم یک سوم قدرت خریدشان را از دست داده‌اند , دولت چه دولت قبلی و چه دولت نو برای جبران چنین خسرانی به واقع چه کرده است ؟ تورم ، از منظر اقتصادی یعنی روند افزایش متوالی شاخص قیمت کالاها و خدمات در طول یک دوره زمانی , معنی تورم با گرانی متفاوت است اما توده مردم ان را به جای هم به کار می‌برند و مترادف می‌گیرند .

گرانی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت‌ها به نسبت درامد و قدرت خرید مردم بالا باشد , بنابراین در جامعه ای ممکن است تورم باشد اما مردم احساس گرانی نکنند , این زمانی رخ می‌دهد که به میزان تورم یا حتی بیش از ان بر درامد افراد افزوده شود و در واقع افزایش قیمت‌ها را جبران کند .

در جامعه دیگری ممکن است گرانی باشد اما تورم نباشد , یعنی قیمت‌ها افزایش نیابند اما همان قیمت‌های ثابت ، از قدرت خرید عموم مردم فراتر باشند بنابراین تورم نیست اما گرانی هست , در اقتصاد ما اما به مثابه مصرع « انچه خوبان همه دارند تو یکجا داری » هم تورم وحشتناک است و هم گرانی ، فرساینده .

بنابراین توده مردم حق دارند که این دو مفهوم را مترادف بگیرند و به جای هم به کار برند , درباره علل تورم اقتصاددانان به وفور سخن گفته‌اند , کاهش تولید ناخالص داخلی ، کاهش درامد حاصل از صادرات ، استقراض از بانک مرکزی و خلق پول بدون پشتوانه اصلی‌ترین عوامل بروز تورم است .

وزیر اقتصاد گفته است که 50 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در 4 ماهه نخست سال از محل استقراض از بانک مرکزی تامین شده و اثر تورمی‌اش را در پاییز نشان می‌دهد , او معتقد است که برای کنترل تورم باید درامد حاصل از فروش نفت را بالا ببریم ، به دارایی‌های بلوکه شده کشور نزد دیگر کشورها دسترسی یابیم و از استقراض بیشتر از بانک مرکزی بپرهیزیم , پارسال میزان بدهی دولت به بانک مرکزی 24 درصد افزایش یافته است .

نسخه وزیر اقتصاد برای افزایش درامد نفتی در شرایطی ارائه می‌شود که در 4 ماه نخست امسال فقط 9 درصد درامد نفتی پیش بینی شده در بودجه محقق شده است در حالی که باید حدود 33 درصد محقق می‌شد , تسهیل دسترسی به منابع ارزی بلوکه شده در خارج از کشور نیز کار چندان اسانی نیست , اخرین نمونه‌اش پیشنهاد کره ای‌ها برای صادرات لوازم خانگی به جای پس دادن 7 میلیارد‌ها دلار پول ایران بود که به شان و کرامت ملت ایران و نیز منافع ملی در تضاد بود و با دخالت رهبری متوقف شد .

کاهش استقراض از بانک مرکزی نیز به طریق اولی به دو عامل فوق وابسته است , یعنی اولا امکان فروش نفت مطابق نیاز کشور باشد و ثانیا درامد حاصل از فروش نفت به تمامی به کشور برسد , بدیهی است که همه این راهکارها که توسط وزیر محترم ارائه شده است ، لامحاله به مذاکرات برجام و رفع تحریم‌ها باز می‌گردد .

اگر منظور وزیر محترم از ارائه این سه راهکار ، اعلام نظر درباره ضرورت پیش بردن مذاکرات و حصول به توافق برای رفع و لغو تحریم هاست و ایشان در واقع می‌خواهد به زبان اقتصادی به مسئولان سیاسی بگوید که برای رفع بحران‌های اقتصادی و معیشتی باید برجام را دوباره زنده کنیم ، سخن معقول و درستی است اما اگر منظور وزیر محترم ان است که با شرایط فعلی و بدون دسترسی به توافق و با حفظ همه تحریم‌ها ، هم درامد نفتی را به اوج می‌رسانیم هم منابع ارزی بلوکه شده در اثر تحریم بانکی را باز می‌گردانیم و هم دیگر از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم ، باید توضیح دهد که با حفظ تحریم‌ها دقیقا چگونه و با چه مکانیزمی می‌توان به این اهداف رسید , مسئولان دولت جدید که بر طبق روال همه دولت‌ها ، در دوران ماه عسل مشغول گفتن سخن‌های زیبا و وعده‌های دلپذیر هستند ، نباید فراموش کنند که خط فقر به 10 میلیون تومان رسیده ، یک سوم جمعیت کشور زیر خط فقر است ، مردم سالانه یک سوم قدرت خریدشان را از دست می‌دهند و جز اقلیتی مرفه و جمعی رانت خوار ، بقیه مردم در تنگنای معیشتی و فشار فرساینده زندگی دست و پا می‌زنند ,» عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فردا کلیدواژه : مردم تحلیل ظریف روستایی و عشایری تیم مذاکره کننده روستایی و عشایر ضمیمه برجام جمهوری اسلامی بانک مرکزی بیمه اجتماعی رفاه اجتماعی منافع ملی وجود کلمه اقای ظریف زدن واکسن تحریم‌ها حق بیمه قیمت‌ها هسته ای سال‌ها عده ای کمک ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

fardanews,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فردا » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33326744 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , عزت الله مهراوران بر اثر کرونا درگذشت طوفان گرایی و کسب مدال برنز جهان قتل حبیب طلاساز تهرانی در بهارستان / 2 گلوله کافی بود ! شناسایی 9897 بیمار جدید کرونایی / 185 نفر دیگر فوت شدند توپ طلای 2021 به چه بازیکنی می‌رسد / رقابت 15 فوتبالیست برای کسب عنوان بهترین بازیکن خبر بعدی : روحانی باید در مورد اظهارات ظریف به تاریخ و مردم پاسخ دهد به گزارش « نماینده » سید محمدرضا میرتاج الدینی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره اعتراف محمد جواد ظریف به عدم مطالعه دقیق متن برجام گفت : به نظر من در این موضوع اقای روحانی باید پاسخگوی عملکرد خود در قبال برجام باشد .

وی با تاکید بر اینکه خسارت بزرگی را دولت اقای روحانی به کشور تحمیل کرد ، ادامه داد : اقای روحانی حتی در زمانی که داشت ریاست جمهوری را هم ترک می‌کرد از برجام دفاع کرد و می‌گفت اگر به اول برگردم همین کار را دوباره انجام می‌دادم , نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : چطور ممکن است که یک توافقی به این مهمی انجام شود و کشور را سال‌ها معطل ان کنند و ضربات سنگینی به اقتصاد ما بخورد , وی اضافه کرد : اقای روحانی باید به اظهارات وزیر خارجه خود پاسخ دهد .

الان وزیر خارجه ایشان دارد واقعیات را اعتراف می‌کند و می‌گوید کلمه « تعلیق » در برجام بوده اما ایشان اطلاعی نداشتند درحالی که نمایندگان به این موضوع تاکید داشتند , باید اقای روحانی برای تاریخ و ملت ایران پاسخ دهد و پاسخگوی عملکرد خود باشد ,.
ایران لندن استان سیستان و بلوچستان افتاب یزد کلاب هاوس امریکا کشور ایران بهارستان کیهان کلاپ مجلس شورای اسلامی شورای روابط خارجی امریکا ایران اسلامی امریکا دولت اقای روحانی پژوهشگاه وزارت فرهنگ ایران وزارت تعاون صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر دولت دوازدهم دولت سیزدهم کلاب هاوس صدا وسیما امریکایی دولت حسن روحانی مجلس اژانس بین المللی انرژی اتمی دانشگاه علم و صنعت دولت سیدابراهیم رییسی افغانستان جمهوری اسلامی ایران گروه تروریستی طالبان فرودگاه بامیان ایرانی عربستان ترکیه اروپا روسیه چین بانک مرکزی دولت نو کره جمهوری اسلامی بانک مرکزی بیمه اجتماعی رفاه اجتماعی منافع ملی اقای ظریف حسین شریعتمداری ظریف جناب ظریف اقای دکتر ظریف روحانی اقای روحانی عباس عبدی فایزر جانسون حجت الله عبدالملکی مجید ابهری جناب دکتر مهدی خانعلی زاده دکتر ظریف محمدجواد ظریف سیدعباس عراقچی مجید تخت روانچی علی اکبر صالحی حمید بعیدی نژاد علیرضا خانی رهبری عزت الله مهراوران حبیب طلاساز تهرانی سید محمدرضا میرتاج الدینی محمد جواد ظریف مسئول تیم مذاکره کننده هسته ای وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی رییس جمهور وزیر اقتصاد نماینده مجلس شورای اسلامی ریاست جمهوری وزیر خارجه روز ملی روستا و عشایر انقلاب اسلامی انقلاب طوفان گرایی و کسب مدال برنز جهان