نه به پوشاک ناهنجار ، معادلات الگوریتمی و مشکلات دستیاری ؛ داغ‌ترین مطالبات « فارس من » در هفته گذشته

۱۴۰۰/۰۷/۱۷ ۱۰:۵۰:۱۶


گروه فارس من خبرگزاری فارس ؛ مطالبات واقعی مردم گاه میان اخبار پرشمار رسانه‌های رسمی مغفول است , برای همین توده‌های مختلف افکار عمومی ناگزیر از داغ کردن کمپین‌های متفاوت در بسترهای متفاوت هستند , « فارس من » با میلیون‌ها مخاطب یکی از ان فضاها است .

جایی که گروه‌های مختلف می‌توانند با تاسیس یک پویش و جمع اوری امضا برای ان ایده‌ها یا مطالب خود را بیان کنند , مرور این مطالبات خاصه داغ‌ترین های ان برای فهم خواسته‌های واقعی افکار عمومی ضروری است , این گزارش مروری بر همین قسم پویش‌ها در هفته گذشته است .

37700 امضا | مطالبه مردم برای نظارت بر تولیدکنندگان پوشاک اوضاع نگران کننده است ؛ بویژه برای خانواده هایی که از البسه فاخر و البته پوشیده استفاده می‌کنند , حالا پیدا کردن یک پوشاک خوب چه برای پسرها چه دختران حسابی سخت شده است , عرضه لباس‌های عمدتا بی کیفیت و البته مغایر با شئونات معارف ایرانی دغدغه خیلی‌ها است .

برای همین گروه‌های مختلفی از مردم با تشکیل و داغ کردن یک کمپین در « فارس من » بدنبال جلب توجهات مسولان برای نظارت بیشتر بر بازار پوشاکند , لب محتوای مطالبه انها این است ؛ اگر بر فعالیت تولیدکنندگان عمدتا ایرانی پوشاک به درستی نظارت شود ، می‌توان تاحدود فراوانی اصطلاحا بازار را جمع کرد , در بخشی از این پویش امده است : « چرا جلوی تولیدکنندگان متخلف گرفته و فعالیت انان متوقف نمی‌شود ؟ از سازمان تعزیرات حکومتی می‌خواهیم که بر فعالیت‌های تولیدکنندگان پوشاک بانوان نظارت کند و فعالیت متخلفین ، متوقف شود .

» همین 37 هزار امضا نشان از اهمیت ماجرا برای بخش قابل توجهی از افکار عمومی است ؛ مطالبه ای که احتمالا میان توده‌های اخبار مختلف عملا فراموش شده , پویش دیگری نیز همزمان با همین اهداف در « فارس من » تشکیل شده , این مطالبه نیز توانسته در مدت کوتاهی صدها امضا بعنوان حمایت جمع اوری کند .

در بخشی از ان نیز امده : « متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولین و نبود مقررات کارامد وضعیت فرهنگی نامناسبی در کشور به وجود امده است ,» نویسنده این پویش می‌افزاید : « این گونه لباس‌ها ابتدا در ویترین فروشگاه‌ها نمایش داده می‌شود و پس از چندی در قامت جوانان ما رخ می‌نماید , این پویش به دنبال ان است تا با گوشزد کردن خطرات این حوزه مسئولین مربوط در کشور را وادار به انجام اقدامی عملی در مقابله با این پدیده شوم نماید .

خاطرمان باشد امر به معروف و نهی از منکر تنها محدود به تذکرات لسانی نیست , گاهی پویش‌های اجتماعی اثراتی به مراتب بزرگ تر و موثرتر دارند ,» مطالبات مردم کاملا به جا است ؛ وظیفه فارس پیگیری خواسته ده‌ها هزار نفری امضاکنندگان کمپین در « فارس من » است .

همکاران من در گروه‌های مختلف خبرگزاری پیگیر ماجرا هستند ؛ اخبار تکمیلی را در فارس دنبال کنید , 6859 امضا | مطالبه سهامداران ؛ معادلات الگوریتمی متوقف شود خیلی‌ها این روزها در بازار سرمایه مشغول فعالیتند ؛ جماعتی که ترجیح دادند سرمایه هایشان را به جای سفته بازی ، به جای مشارکت در فعالیت‌های ناسالم اقتصادی ، به سمت تولید هدایت کنند , البته که پشتیبانی از این بازار و جلب اعتماد فعالان ان نقش موثری در تامین مالی بنگاه‌های مختلف ایرانی خواهد داشت .

برای همین پای صحبت‌های فعالان بازار باید نشست ؛ دغدغه‌های انان را برای اصلاح حداکثر امور کاملا گوش داد , تازه‌ترین مطالبه موضوع « معادلات الگوریتمی » است , معادلاتی که توسط برخی به مثابه یک ابزار رانتی برای کسب منفعت استفاده می‌شود .

مطالبه فعالان بازار محدود کردن چنین موضوعی است , بخاطر اینکه عموم سهامداران عمدتا به چنین ابزاری دسترسی ندارند , استناد قانونی امضاکنندگان کمپین این است : « در ماده دوم قانون بورس و اوراق بهادار امده که سازمان بورس با هدف ساماندهی ، حفظ و توسعه بازار شفاف و منصفانه اوراق بهادار تشکیل می‌شود .

» امضاکنندگان دقیقا بدلیل انکه معادلات الگوریتمیک امکان رقابت منصفانه را از بین برده ، مخالف ان هستند : « الگوریتم به دلیل اینکه در دسترس عموم و اشخاص حقیقی قرار ندارد منصفانه نیست و انحصار الگوریتم شرایط نابرابری در معاملات ایجاد می‌کند , اینکه یک عده بتوانند از ابزاری استفاده کنند که در اختیار بقیه نیست نوعی رانت محسوب می‌شود , فعالیت الگوریتم‌ها در بازار یا باید متوقف شود و یا اینکه در اختیار عموم قرار گیرد .

» همین کمپین البته توجهات مسولان بازار سرمایه را جلب کرد , دهقان دهنوی رییس سازمان بورس هفته گذشته با صدور دستورالعملی خطاب به معاون نظارت بازار ، خواستار توقف ارسال سفارشات الگوریتمی بدون رعایت دستورالعمل معاملات شد , وی هم چنین دستور داد دسترسی همه سرمایه گذاران اعم از حقیقی و حقوقی به معاملات الگوریتمی برای مراعات انصاف و حداکثر عدالت در بازار فراهم شود .

« فارس من » این بار نیز توانست تریبون مناسبی برای توده‌های مردم باشد , توده هایی که مطالبات انها در میان کرور - کرور اخبار یومیه فراموش شده بود , 2347 امضا | اصلاح شرایط رزیدنت‌ها ؛ پزشکانی که زیر قانون کار دریافت می‌کنند ! عمده بار بیمارستان‌ها به دوش انها است .

دستیاران پزشکی عملا همه کاره بیماران در مراکز مختلف پزشکی هستند , با این وجود علیرغم سنگین‌ترین مسولیت‌ها ، مطلقا شرایط کاری مناسبی ندارند , از ساعت‌های کاری گرفته تا امکانات رفاهی و البته حقوق و مزایا .

انقدر که برخی از انها علیرغم انکه عملا پزشک محسوب می‌شوند ، بعضا زیر قانون کار دریافتی دارند ! البته که این اوضاع جبرا افول کیفیت بیمارستان‌ها را در پی خواهد داشت , مطالبه انان همین هفته گذشته برای چندمین بار در « فارس من » تشکیل شد , خیلی زود توانست هزاران امضا بعنوان حمایت جمع کند .

در بخشی از این پویش امده : « مهم‌ترین خواسته‌های ما پزشکان جوان ، پاسخگویی شفاف و صریح وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی ، به این سوال که ایا از دیدگاه وزارت بهداشت ، رزیدنت‌ها نیروی کاری بیمارستان هستند یا نیروی اموزشی و دانشجو !؟» امضاکنندگان پویش در ادامه شرایط اسف بار دریافتی رزیدنت‌ها را در بیمارستان یاداوری کرده و می‌نویسند : « اگر رزیدنت نیروی کار است چرا سقف پرداختی ما از کف پرداختی قانون کار پایین تر است ؟ چرا بیمه و مرخصی ما از قانون کار پیروی نمی‌کند ؟ چرا پرداختی ما ارتباطی با ساعات کاری ندارد ؟ طبق کدام محاسبه است که برای 400 ساعت کار در ماه ، 2 و نیم میلیون حقوق تعلق می‌گیرد ؟» مطالبه کاملا به جا است ؛ پیشتر نیز پویش‌های فراوانی با همین محتوا در « فارس من » ثبت شد , وزارت بهداشت البته قول‌های مساعدی برای پیگیری ماجرا داده است , امیدها در دولت تازه برای احیای شان و منزلت دانشجویان پزشکی افزایش یافته است .

اتفاقی که در صورت وقوع می‌تواند به ارتقای خدمت‌رسانی انها در بیمارستان‌ها و رضایت مراجعین منتهی شود , 1114 امضا | امر به معروف و نهی از منکر در حرم رضوی اموزش داده شود امر به معروف و نهی از منکر برای همه مردم واجب شرعی است ؛ لکن مقدماتی دارد , طبعا هر مومنی برای انجام فریضتین می‌باید ابتدا کیفیت انجام ان را اموزش ببینید .

دغدغه امضاکنندگان این پویش نیز در همین فضا است , این که با تعلیم روش‌های درست امر به معروف و نهی از منکر ، تعداد بیشتری از مخاطبان را به انجام ان ترغیب کنند , کجا بهتر از حرم مطهر رضوی ؟ اجتماع مومنین ، و تریبون‌های فراوان جهت ترویج معارف اسلامی .

امضاکنندگان پویش می‌گویند موضوع را در قالب یک نامه علی حده به اطلاع ایت الله مروی تولیت استان مقدس رضوی (ع) نیز رسانده‌اند , با این همه تشکیل این پویش و داغ کردن ان می‌تواند ضرورت و اهمیت ان را نزد افکار عمومی برای مسولین امر روشن کند , « فارس من » سال هاست که در کنار شما است ؛ جلب اعتماد میلیون‌ها نفر بزرگ‌ترین افتخار ما است .

مثل همه این چند سال حداکثر تلاش خود را برای میزبانی از مطالبات و پیگیری انها خواهیم داشت , همراه ما باشید , گزارش از محمد ازادی انتهای پیام / عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : فارس کلیدواژه : وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی فارس من خبرگزاری فارس امر به معروف نهی از منکر ایت الله مروی سازمان بورس اوراق بهادار محمد ازادی رزیدنت دستیاران پزشکی مانتو جلوباز امر به معروف و نهی از منکر افکار عمومی قانون کار فارس من درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

farsnews,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « فارس » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33326705 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , عزت الله مهراوران بر اثر کرونا درگذشت طوفان گرایی و کسب مدال برنز جهان قتل حبیب طلاساز تهرانی در بهارستان / 2 گلوله کافی بود ! شناسایی 9897 بیمار جدید کرونایی / 185 نفر دیگر فوت شدند توپ طلای 2021 به چه بازیکنی می‌رسد / رقابت 15 فوتبالیست برای کسب عنوان بهترین بازیکن خبر بعدی : کاسه داغ تر از‌اش شدن پایداری‌ها و احمدی‌نژادی‌ها در حمله به ظریف به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، بیان کلمه « اشتباه » از سوی محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه پیشین کشورمان در گفت و گویی کلاب هاوسی کافی بود تا تندروها به ویژه پایداری چی‌ها به او حمله کنند و اتهامات بی اساس و تکراری شان مبنی بر نخواندن برجام توسط ظریف را مجددا مطرح کنند و تا محاکمه او هم پیش بروند .

اما ماجرا از چه قرار بود ؟ 14 مهرماه بود که محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه پیشین کشورمان ، در گفت و گویی کلاب هاوسی در نشستی با عنوان « هاشمی بدون سانسور از قطعنامه 598 تا برجام » در خصوص متن برجام و در پاسخ به سوالی در خصوص به کار رفتن عبارت suspend در متن برجام گفت : من در مجلس گفتم که در برجام کلمه suspention نیست و این اشتباه از من بود و دلیل این مساله هم این نیست که من برجام را نخوانده باشم , در ضمائم کتاب « راز سر به مهر » همه قسمت هایی که نشان می‌دهد من نه تنها برجام را خوانده‌ام بلکه ان را نوشته‌ام ، وجود دارد , واقعیت این است که ما به همه دوستانی که ضمائم برجام را مذاکره می‌کردند دستورالعمل داده بودیم که از برخی عبارات استفاده نشود .

در لحظات اخری ضمائم برجام در حال مذاکره بود نماینده اروپا گفته بود ما تحریم‌های ایران را بر می‌داریم و لغو و lift می‌کنیم اما تصمیمات اتحادیه اروپا که شامل چیزهای دیگر است را تا زمانی که کل تحریم‌ها برداشته شود ، نمی‌توانیم برداریم , اینجا بود که برای این مورد که به امریکا هم ربطی نداشت و در مورد اروپا بود و ان هم نه برای تحریم‌های کنونی بلکه تحریم هایی که بعدا قرار بود برداشته شود 4 یا 3 بار کلمه suspend در ضمیمه استفاده شده بود و این را مذاکره کننده ما که ریز این مسائل را بحث می‌کرد در لحظاتی که اضافه شد به ما اطلاع نداده بود , انجا من سوال کردم و به من اطلاع دادند و در این مورد برخی گفتند ظریف برجام را نخوانده که هم ظلم بزرگی به کشور و هم ظلم بزرگی به واقعیت بود که حتما دروغ بود که اگر از غربی‌ها هم بپرسید می‌گویند این حرف درستی نیست .

» اما این سخنان ظریف در خصوص متن برجام در حالی با عنوان اعتراف ظریف به عدم مطالعه متن توافق هسته ای از سوی مخالفان و تندروها و در راس انها پایداری چی‌ها تفسیر شد که او در توضیحاتی کامل و شفاف نه تنها بار دیگر بر نگارش متن برجام توسط خود تاکید کرد بلکه پاسخ سوال را به ضمائم متن برجام ارجاع داد , دست برتر پایداری‌ها در حمله به ظریف حتی تاکید ظریف بر وجود پاسخ سوالات در ضمائم و نه در خود برجام ، نه تنها نتوانست صدای تندروها را خاموش کند بلکه به تعبیری اتش‌های زیر خاکستر دوباره شعله ور شدند و حمله به ظریف را مجددا در دستور کار قرار داده‌اند ؛ دلواپسانی که تا دیروز محاکمه روحانی را مطرح کردند و حالا امروز اسم رمز حمله شان ، ادعای تکراری نخواندن برجام و اشتباه ظریف است , در این میان ، برخی ، ظریف را متهم به « دروغگویی » کردند ، برخی نیز ادعای قدیمی نخواندن برجام از سوی او را مطرح کردند در اخر هم عده ای گفتند ظریف باید محاکمه شود .

محمود نبویان از پایداری‌های مجلس به ویژه مجلس نهم که در زمان تصویب برجام نیز حضور داشته و از این بابت سبقه طولانی در حمله به ظریف و دروغگو خواندن و اتهام زنی‌های رنگارنگ به او دارد ، جزو اولین کسانی است که به اظهارات ظریف واکنش نشان داده و ضمن تکرار اظهارات و ادعاهای قبلی‌اش درباره ظریف و برجام ، در گفت و گویی خطاب به ظریف می‌گوید : اقای ظریف ! لااقل الان که فرصت دارید یک بار برجام و ضمائم ان را بخوانید ، مهم‌ترین بخش برجام ضمائم ان است که معترفید ان را نخوانده‌اید و از ان بی اطلاع هستید , » ا سم رمز حمله پایداری‌ها و احمدی‌نژادی‌ها ، از دروغگویی و غرب زده تا اعتراف ظریف و محاکمه تیم مذاکره کننده علاوه بر نبویان ، سایر مخالفان برجام و از هم گعده ای‌های او نیز در این میان بیکار نماندند و اظهارات نبویان را تکرار کردند و حتی تا محاکمه ظریف پیش رفتند , محمدحسن اصفری نایب رییس کمیسیون امور داخلی و شوراها که از همسنگران نبویان به ویژه مخالفان برجام و ظریف در مجلس نهم بوده و در این دوره از مجلس هم اظهارنظرات اتشینی درباره محاکمه روحانی داشته ، گوی سبقت را از هم کیشان پایداری‌اش ربوده و سخن از محاکمه ظریف و تیم مذاکره کننده به میان اورده است .

او درباره اظهارات ظریف که توسط رسانه‌های دلواپس ، تقطیع شده ، گفته است :« تیم مذاکره کننده به ویژه ظریف و روحانی باید به دلیل خسارات برجام و اعتراف به عدم دقت در متن ان مورد مواخذه و محاکمه قرار گیرند چرا که افکار عمومی انتظار دارد ابعاد مختلف ان شفاف شده و پشت پرده‌ها روشن شود ,» علاوه بر اصفری و نبویان که از پیروان و باقی مانده‌های دلواپس مجلس نهم هستند ، احمدی‌نژادی‌ها و یاران وی نیز بیکار نمانده و فرصت حمله به ظریف و روحانی را غنیمت شمردند و به میدان امدند , محمود عباس زاده مشکینی که زمانی از یاران رسانه ای ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد و استاندار دولت معجزه هزاره سوم بوده و حالا در ردای نمایندگی ظاهر شده ، خواستار عذرخواهی و محاکمه ظریف و روحانی است ، این در حالی است که به باور بسیاری ، اصولگرایان و حامیان رییس دولت نهم و دهم ، هیچ گاه به دلیل تحمیل شش قطعنامه تحریمی شورای امنیت ( کاغذ پاره به تعبیر احمدی‌نژاد ) به ملت به لطف احمدی‌نژاد که خسارات بسیاری را برای مردم به بار اورد و اثارش نیز همچنان ادامه دارد نه تنها عذرخواهی نکرده‌اند بلکه پاسخگو هم نبوده‌اند .

در نتیجه هم هیچ برخوردی نیز با احمدی‌نژاد صورت نگرفت , زهره الهیان از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز که زمانی به عنوان گزینه تصدی وزارت رفاه و تامین اجتماعی دولت احمدی‌نژاد معرفی شده بود ، حالا با اعتراف خواندن اظهارات ظریف ، پای منافع ملی را به میان می‌کشد و اشاره می‌کند که « اعتراف اخیر محمدجواد ظریف که 8 سال وزیر خارجه جمهوری اسلامی بوده و هشت سال وقت و توان کشور را معطل برجام کرد نشان از ناکارامدی و اهمال در منافع ملی و حقوق ملت ایران دارد ,» او با تاکید بر اینکه باید با خاطیان این موضوع برخورد کرد ، اضافه کرد : « باید عدم اطلاع اقای ظریف از متن برجام به صورت دقیق پیگیری و با افراد خاطی برخورد شود زیرا ابعاد و سطح موضوع بسیار وسیع است چراکه برجام تاثیرات بالایی در داخل و بین‌الملل داشته و تبعاتی مانند معطل کردن کشور و اقتصاد کشور داشته است .

» نمایندگان مجلس جانشین ملت در جایگاه قضاوت ! در حالی که تمام تلاش تندروها و مخالفان برجام و ظریف ، بر این بود که او را از چهره ای محبوب ملت به چهره ای خائن تبدیل کنند ، حالا پا را فراتر از این گذاشته و اکنون به جای ملت ، خواستار محاکمه ظریف شده‌اند , نبویان ، اصفری ، عباس زاده و الهیان و امثال اینها ، حالا از زبان افکار عمومی ، خواستار محاکمه دولت روحانی و ظریف و تیم مذاکره کننده شده‌اند و برجام به عنوان توافقنامه ای بین‌المللی را که با اذن رهبری امضا شده بود را به قراردادهای ترکمنچای و گلستان تشبیه می‌کنند و به تعبیری کاسه داغ تر از‌اش شده‌اند , 23219 کد خبر 1562017.
فارس کشور ایران بهارستان امریکا گلستان فارس گروه فارس خبرگزاری فارس ایرانی ایرانی پوشاک سازمان تعزیرات حکومتی سازمان بورس وزارت بهداشت نیروی اموزشی و دانشجو وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی فارس سازمان بورس اوراق بهادار خبرگزاری خبرانلاین مجلس ایران lift اتحادیه اروپا اروپا مجلس نهم اصولگرایان کمیسیون امنیت ملی مجلس وزارت رفاه و تامین اجتماعی دولت ملت ایران دولت روحانی امضاکنندگان دهقان دهنوی ایت الله مروی محمد ازادی عزت الله مهراوران حبیب طلاساز تهرانی احمدی نژادی ظریف محمد جواد ظریف محمدجواد ظریف هاشمی روحانی محمود نبویان اقای ظریف احمدی نبویان محمدحسن اصفری اصفری محمود عباس زاده مشکینی احمدی نژاد زهره الهیان عباس زاده الهیان رهبری رییس سازمان بورس معاون نظارت بازار وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی تولیت استان مقدس رضوی ع دستیاران پزشکی مانتو جلوباز امر به معروف و نهی از منکر افکار عمومی قانون کار فارس وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه پیشین کشورمان نماینده اروپا نایب رییس کمیسیون امور داخلی و شوراها رییس دولت وزیر خارجه جمهوری اسلامی طوفان گرایی و کسب مدال برنز جهان