اختراع بزرگ پروفسور ایرانی در حوزه تشخیص سلول‌های سرطانی

۱۴۰۰/۰۷/۱۲ ۲۳:۰۸:۱۱


پروفسور دکتر محمد عبدالاحد برای نخستین بار در جهان یک سیستم دقیق و بی درنگ در حین عمل جراحی سرطان پستان که پروب تشخیصی سرطان یا cdp نام دارد اختراع کرده است که برای تشخیص حضور سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی ساخته شده است , - اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ امروزه سرطان پستان جز شایع‌ترین سرطان‌ها است و حفظ پستان در جراحی به عنوان روش برتر جراحی در تمام مراحل بالینی به اثبات رسیده است , نکته مهم در این جراحی ، بررسی دقیق و سریع وضعیت مارجین‌های تومور خارج شده و در حفره درونی پس از برداشتن تومور در بدن بیمار در حین جراحی است .

حین عمل جراحی برداشتن تومور سرطانی پستان جهت اطمینان از سرطانی نبودن مارجین‌های جراحی ، پروسه پاتولوژی فروزن ( تشخیص بدخیمی‌های بافت‌های بدن در حین جراحی ) صورت می‌گیرد به طوری که مرزهای تومور برداشته شده به پاتولوژی فرستاده می‌شود و ظرف مدت سی تا چهل دقیقه جواب احتمال سرطانی بودن ان اعلام می‌شود که پروسه ای زمان بر است و به علت عدم فیکساسیون کامل نمونه ، احتمال کاهش دقت رنگ‌گیری و اعلام نتیجه غلط وجود دارد , در واقع ، روند زمان بر و کم دقت بررسی مارجین‌ها به همراه 20 تا 70 درصد منفی کاذب ، محدودیت‌های ارزیابی مارجین‌ها در پاتولوژی فروزن هنگام جراحی به حساب می‌ایند , حتی در صورت درست بودن ان ، این تشخیص روی مارجین‌های روی تومور خارج شده صورت گرفته و امکان وجود سلول‌های سرطانی پراکنده و بسیار فعال در مارجین سمت بدن وجود دارد .

علاوه بر ان در بیماران شیمی درمانی شده امکان استفاده از فروزن به دلیل اسیب‌های بافتی شدید در اثر شیمی درمانی وجود ندارد , باقی ماندن سلول‌های سرطانی درون بدن موجب جراحی‌های مجدد و اقدامات درمانی اجتناب‌ناپذیر پس از جراحی شده که عوارض جانبی بسیاری به همراه خواهد داشت , " علم بیوالکترونیک " در حوزه سرطان ، طلوعی نوین را اغاز کرده است و تحلیل خصوصیات و عملکرد بیوالکترونیک سلول‌ها و بافت‌های سالم و سرطانی منجر به ظهور دستاوردهای علمی و فناوری جدیدی شده است که در جراحی دقیق سرطان می‌تواند بسیار موثر باشد .

برای نخستین بار در جهان یک سیستم دقیق و بی درنگ حین عمل جراحی سرطان پستان که پروب تشخیصی سرطان (cancer diagnostic probe) و به اختصار cdp نام دارد ، برای تشخیص حضور سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی در مارجین‌های داخلی بیماران کاندید سرطان پستان طراحی و ساخته شد , این سیستم بر پایه سنجش الکترونیکی متابولیسم گلیکولیز ناشی از کمبود اکسیژن در سلول‌های پیش سرطانی و سرطانی به صورت زنده ، حین عمل جراحی استوار و به عنوان ابزار کمک جراحی در سرطان پستان معرفی شده است و به عنوان سیستم مکمل پاتولوژی فروزن ( حین عمل ) و پاتولوژی پرمننت ( بعد از عمل ) استفاده می‌شود , این سیستم به عنوان یک ابزار تشخیص مکمل می‌تواند با دقت چند میلی متر هر ناحیه مشکوک در مارجین‌های داخل بدن را ظرف مدت 30 ثانیه در حین عمل با کمک یک سنسور سوزنی با کالیبراسیون پاتولوژی به جراح اعلان کند .

این سیستم به صورت همزمان ، مولکول ­‌های پراکسید هیدروژن / گونه ­‌های فعال اکسیژن (h2o2/ros) را که طی فرایندهای مربوط به متابولیسم سرطانی شدن (hypoxia glycolysis/reverse warburg effect) ازاد شده از سلول‌های سرطانی و یا سلول‌های پیش سرطانی را به یک شیوه کمی تشخیص می‌دهد , در نهایت ، توسط این سیستم یک طبفه بندی تشخیصی بالینی متناسب بین نتایج پاتولوژیکی بافت‌های مورد ازمایش و پیک‌های پاسخ cdp، براساس طبقه بندی سیستم پاتولوژی سرطان سینه ، گزارش شده توسط سازمان بهداشت جهانی با توجه به اخرین اصلاحات اعلان شد , تشخیص سلول‌های سرطانی توسط cdp در مارجین‌های داخلی ( پس از خارج کردن تومور ) در حین عمل جراحی برای بیش از 1000 نمونه بالینی درون بدنی پستان با sensitivity و specificity به ترتیب 93 % و 90% به دست امد .

قابلیت منحصر به فرد تشخیص فوری و غیرتهاجمی مارجین‌های درونی با ارزش‌های پاتولوژیکی ( از توده خوش خیم و با ریسک بالا گرفته تا ضایعات سرطانی پیش تهاجمی و تهاجمی ) cdp را به یک ابزار متمایز در حین عمل جراحی با تجهیزات ساده و قابل حمل کوچک برای افزایش دقت تشخیص سلول‌های سرطانی در بیماران کاندید جراحی سرطان پستان مبدل می‌کند , این دستگاه هم اکنون فقط برای سرطان سینه اما پس از انجام پروسه‌های تحقیقات و ازمایشات بالینی لازم برای سایر سرطان‌ها از جمله گوارش ، دهانه رحم ، پوست نیز معرفی خواهد شد , لازم به ذکر است همکاری تنگاتنگ و سه ساله بین دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران با دانشگاه علوم پزشکی تهران ( انستیتو کانسر و بخش جراحی و پاتولوژی بیمارستان امام خمینی ، مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی در پزشکی بیمارستان امام خمینی )، پژوهشکده سرطان پستان معتمد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ( مرکز تحقیقات سرطان و بیمارستان شهدای تجریش ) با تست cdp بر روی بیش از 1000 نمونه مارجین بر پایه سنجش الکترونیکی متابولیسم hypoxia glycolysis در سلول‌های پیش بدخیم و بدخیم به صورت زنده ، در حین عمل جراحی منجر به چنین دستاورد ارزشمندی شد است .

این دستگاه دارای مجوز صادر شده از سازمان غذا و دارو ( اداره کل تجهیزات پزشکی ) وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران به شماره 23212882 در تاریخ 10/09/1398 و همچنین ، ثبت اختراع گرنت شده امریکا به شماره us 10,786,188 b1 و چندین مقاله isi است و همه ازمایشات تحت مجوز کمیته اخلاق پزشکی ( شماره کد اخلاق : ir,tums,vcr.

rec,1397,355 و کد :irct irct20190904044697n3 و irct20190904044697n1) و با رضایت بیماران داوطلب انجام شده است .

نتایج مطالعات بالینی انجام شده با استفاده از cdp از سال 1397-1400 بر روی مارجین داخلی بیماران در چندین مقاله isi ارائه شده است , محقق و مخترع دستگاه ، پروفسور دکتر محمد عبدالاحد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران ، محقق و پژوهشگر در حوزه تشخیص و درمان سرطان و برنده جایزه بین‌المللی مصطفی (ص) است , تقدیر از واقفان هنرمند جایزه مصطفی (ص) موفقیت یک دانش بنیان ایرانی در ساخت دستگاه اندازه‌گیری اکسیژن فعال ریه در 30 ثانیه انتهای پیام / عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : تسنیم کلیدواژه : شرکت‌های دانش بنیان علم و تکنولوژی شرکت‌های دانش بنیان علم و تکنولوژی سلول‌های سرطانی پیش سرطانی حین عمل جراحی سرطان پستان حین عمل سلول ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

tasnimnews,com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « تسنیم » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33282403 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , زلزله خوزستان و چهارمحال بختیاری در اصفهان هم احساس شد وضعیت سبد سهام عدالت در 12 مهرماه اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله زده قلعه خواجه قرعه کشی خودرو حدف می‌شود قیمت جدید ایران خودرو / قیمت هایما همه را شوکه کرد ! + قیمت ها خبر بعدی : 70 درصد سرطانهای صعب العلاج با سلول بنیادی درمان می‌شوند دکتر امیرعلی حمیدیه ، متخصص انکولوژی سالهاست به درمان کودکان مبتلا به سرطان در ایران به کمک فناوری سلول‌های بنیادی مشغول است .

او معتقد است : اینده پزشکی جهان را این فناوری نوین شکل می‌دهد , دانشی که در لبه‌های علم بشری به سرعت رو به توسعه است و نه تنها به درمان قطعی بیش از 70 بیماری صعب العلاج پرداخته بلکه با شاخه‌های ژن درمانی ، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی جهان طبابت را متحول می‌کند , به گفته او ، در اینده نزدیک بیماران برای درمان بیماری هایشان دیگر به طب مدرن امروز قانع نمی‌شوند بلکه می‌خواهند عضو بیمارشان به کمک دانش سلولهای بنیادی از نو ساخته شده و در بدن انها قرار گیرد و این تحول بزرگی است که دانش پزشکی و اقتصاد جهان را دستحوش تغییرات بنیادی می‌کند .

دکتر حمیدیه ، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و بنیانگذار اولین بانک سلولهای بنیادی در ایران است , او انجمن خیریه حمیدیه را برای کمک به درمان کودکان مبتلا به بیماری‌های صعب العلاج تاسیس کرده و شبکه توسعه فناوری سلول‌های بنیادی را در ایران در وزارتخانه‌های مختلف اعم از وزارت بهداشت ، علوم ، جهاد کشاورزی ، صنعت و دانشگاههای مختلف کشور ، مدیریت می‌کند , در بخش اول گفت و گوی تفصیلی پژوهشگر ایرنا با این پزشک متخصص ، دکتر حمیدیه از تولید لوازم یدکی انسان با استفاده از دانش سلولهای بنیادی و جایگاه ایران در منطقه مدیترانه شرقی در حوزه فناوری سلول‌های بنیادی اشاره کرد .

ادامه این گفت و گو را می‌خوانیم : اشاره کردید که هر سال 1200 پیوند سلول بنیادی خونساز از منشا مغز استخوان در کشور انجام می‌شود , پیوند سلول بنیادی دیگری هم داریم که به سلامت مردم کمک کند ؟ حمیدیه : بله ، پیوند سلولهای بنیادی دیگری هم داریم ، مثلا با تزریق سلول فیبروپلاست برای جوانسازی پوست که برای درمان بیماری برص انجام می‌شود و خیلی حوزه‌های گسترده و متنوعی دارد , تاکنون چه تعداد پیوند سلول بنیادی در ایران انجام شده است ؟ حمیدیه : بیش از 12 هزار مورد پیوند سلول بنیادی در کشور انجام شده است .

اولین مورد پیوند سلول بنیادی خونساز به سال 1370 بر می‌گردد , حدود 30 سال پیش , پیوند سلول بنیادی خونساز در کودکان نیز به طور مستقل از حدود 15 سال پیش شروع شده است .

این 12 هزار پیوند بیشتر برای درمان چه بیماری هایی بوده است ؟ حمیدیه : بیشتر برای درمان سرطان خون بوده است , چطور این روش سرطان خون را درمان می‌کند ؟ حمیدیه : بسیاری از سرطان‌های خون با شیمی درمانی یا ترکیب شیمی درمانی و رادیوتراپی خوب می‌شوند پیوند سلولهای بنیادی خونساز برای ان دسته از بیمارانی است که بیماری انها با شیمی درمانی خوب نمی‌شود , مثلا از بین کودکان مبتلا به سرطان خون افرادی برای درمان به روش سلول بنیادی مراجعه می‌کنند که شانس درمانشان با شیمی درمانی در بیمارستانهای سرطان کودکان صفر است .

70 درصد کودکان و بیماران مبتلا به سرطان به روش شیمی درمانی در این بیمارستانها خوب می‌شوند اما 30 درصد این بیماران به روش‌های رایج شیمی درمانی و رادیوتراپی خوب نمی‌شوند و به اصطلاح عام جواب می‌شوند ، این افراد برای درمان به مراکز درمان با پیوند سلول بنیادی می‌ایند , از این 30 درصد چند درصد به روش سلول بنیادی درمان می‌شوند ؟ حمیدیه : 70 درصد این افراد به این روش خوب می‌شوند ، اکنون چالش و تحقیقات پزشکی بازساختی برای این است که ان 30 درصد باقیمانده از 30 درصد درمان نشده با پزشکی رایج را درمان کنیم , تحقیقات زیادی با استفاده از سلول درمانی و ژن درمانی در این راستا در حال انجام است .

دنبال تکنولوژی موثر هستیم , این امار فقط برای درمان سرطان است ؟ حمیدیه : این امار برای درمان سرطان خون است , البته برای درمان بیماری‌های دیگری مثل تالاسمی یا بیماری‌های ژنتیک دیگری نیز به سمت ژن درمانی می‌رویم .

یعنی در اینده بعد از درمان با سلولهای بنیادی هنوز یک پله بالاتر به نام ژن درمانی هم دارد که در واقع دستکاری ژنتیک سلولهاست , بعد از سرطان خون بیشتر برای درمان چه بیماری هایی در کشور از سلولهای بنیادی استفاده می‌شود ؟ حمیدیه : بعد از ان بیماری‌های ژنتیک هستند , متاسفانه هنوز ازدواج‌های فامیلی باعث بروز تعداد زیادی بیماری‌های نقص ایمنی ارثی و متابولیک از زمان تولد است .

درمان خیلی از این اختلالات راهی جز پیوند سلولهای بنیادی خونساز ندارد , اینده این افراد نیز به سمت ژن درمانی می‌رود , اینده این درمان‌ها به چه سمتی می‌رود ؟ حمیدیه : همیشه یک محقق باید 5 سال یا 10 سال اینده را ببیند .

خیلی از بیماری‌های که دیروز صعب العلاج بودند امروز صعب العلاج نیستند , چرا مرحوم دکتر قریب این قدر عزیز است , در زمان او بیماری وبا صعب العلاج بود .

وبا هر سال تعداد زیادی از مردم را می‌کشت , دکتر قریب توانست این بیماری را درمان و در کشور کنترل کند , مرحوم دکتر میرخانی چرا این قدر جایگاه بالایی دارد .

30 سال پیش دکتر میرخانی روشهای جراحی و درمان بیماری‌های قلبی و دریچه‌های قلب را در ایران راه اندازی کرد و امروز این بیماری دیگر کشنده نیست , ان زمان اکثر این بیماران برای درمان به خارج می‌رفتند , امروز این جراحی‌ها در کشور ان قدر عادی شده که در همه شهرستانها انجام می‌شود و راحت در همه شهرستانها برای بیماران قلبی استنت می‌گذارند .

تعریف بیماری‌های صعب العلاج 50 سال پیش یک چیز بود ، 30 سال پیش چیز دیگری بود و امروز چیز دیگری است , پنج سال اینده مطالبه مردم با امروز فرق می‌کند , فکر می‌کنید پنج سال اینده مطالبه مردم چه باشد ؟ حمیدیه : دیگر مردم نمی‌خواهند بیماری شان را با طب سنتی یا طب جدید درمان کنید .

از شما پزشکی بازساختی می‌خواهند , اصلاح کامل عضو و رفع کامل بیماری صعب العلاج را می‌خواهند , طول عمر مردم افزایش می‌یابد .

ژاپن برای 300 سال اینده برنامه دارد , پنج سال پیش اگر کسی می‌گفت طول عمر بشر به بالای 100 سال می‌رسد همه می‌گفتند داستانهای ژول ورن زیاد می‌خواند , 50 سال پیش طول عمر ایرانیان حدود 50 سال بود ، امروز در ایران به 75 سال رسیده و در ژاپن به 90 سال نزدیک شده است پس به زودی به بالای 100 سال هم می‌رسد .

ژاپن ، المان و امریکا به سرعت در این زمینه پیش می‌روند , تعریف بیماری‌های صعب العلاج تغییر کرده است و ما در لبه یک انقلاب پزشکی دیگر قرار داریم , چند سال دیگر مردم از پزشکان عمل لیزیک چشم نمی‌خواهند چشم کاملا سالم می‌خواهند .

اگر ان طرف دنیا این کار را انجام دادند ، مردم نمی‌ایستند کور شوند برای درمان به خارج می‌روند , در واقع با علم پزشکی بازساختی ، چشم سالم برای انها ساخته می‌شود ؟ حمیدیه : بله و مردم با هر وسیله و علمی که در دنیا باشد نمی‌گذارند از خدمات روز دنیا عقب بمانند ، به خارج می‌روند , اگر یک لحظه سرمان را بجنبانیم می‌بینیم میلیونها دلار ارز از کشور خارج شده است .

ایا از این نظر عقب ماندگی داریم ؟ حمیدیه : مساله مهم این است که باید در عرصه پزشکی بازساختی در کشور سرمایه‌گذاری کنیم , نمی‌خواهم صنعت کشور را زیرسوال ببریم اما قضاوت را به مردم می‌سپارم , می‌گوییم صنعت خودروسازی یا داروسازی داریم اما در همه این صنابع وابسته به واردات وسایل و مواد اولیه از خارج هستیم .

در واقع در ایران کارخانه خودروسازی یا داروسازی داریم نه صنعت , صنعت زمانی است که تمام چرخه را به طور کامل داشته باشیم , حالا نباید غصه بخوریم .

زمانی که قطار صنعتی شدن اروپا 150 سال پیش شروع به حرکت کرد ما از قطار فناوری جا ماندیم , اکنون فناوری‌های جدیدی مثل سلولهای بنیادی در دنیا مطرح شده است , ما در ایران می‌توانیم در این زمینه صاحب سبک باشیم .

اکنون در لبه تبدیل علم به فناوری و ثروت هستیم به جز درمان ، هزاران شغل در این فناوری و صنعت خوابیده است , فروش دانش خوابیده ، در این حوزه باید خیلی سرمایه‌گذاری کنیم , منظورم فقط سرمایه‌گذاری دولت نیست .

برنامه ریزی می‌خواهد تا همه بخش‌های غیر دولتی و خیریه‌ها هم وارد شوند , یک مثال می‌زنم ، زمانی دانشگاه ازاد را در کشور گسترش دادیم ، تعداد زیادی ساختمان برای این دانشگاه تهیه کردیم , بعد از انقلاب در اموزش رشد خوبی داشتیم ، دانشگاههای زیادی ساختیم اما اکنون 60 درصد کلاس‌های دانشگاه ازاد خالی مانده است .

در و دیوار و ساختمان ، ادم نمی‌سازد , بعد در حوزه پژوهش سرمایه‌گذاری کردیم گفتیم ایران باید تولید علم داشته باشد , مرتب مقاله چاپ کردیم .

رتبه ایران در تولید علم دنیا اکنون 17 است , رتبه تولید علم دانمارک بالای 40 یا 50 است اما یک شرکت نونوردسیک دارویی دارد که دنیا را می‌چرخاند , بعد از انقلاب در حوزه اموزش و پژوهش کارهای زیادی کردیم اما در پله اخر که تبدیل فناوری به صنعت است در جا می‌زنیم .

در این حوزه دولت به تنهایی نمی‌تواند , همه باید سرمایه‌گذاری کنند , چرا خیرین به میدان نمی‌ایند .

باور کنید دیگر ساختمان‌سازی و مدرسه‌سازی نمی‌خواهیم , ساختمان خالی زیاد داریم ، بیایند اینها را به خوابگاه ، مدرسه و دانشگاه تبدیل کنند , باید خیرین فناوری وارد میدان شوند ، اگر می‌خواهیم اقتصاد راه بیفتد ، شغل درست شود ، فقط راهش این است .

ایران در حوزه پزشکی بازساختی ، ترمیمی و تولید ارگانهای بدن به روش سلولهای بنیادی چه جایگاهی دارد ؟ حمیدیه : ایران در این زمینه وارد شده است , گول رتبه‌ها را نباید خورد , افتخار یک استاد دانشگاه یا یک مسئول نباید این باشد که چند مقاله چاپ کرده است .

افتخار این است که چند تا شغل و چه محصولاتی تولید کرده است , چه خدمات درمانی نوینی به مردم ارائه کرده است , به هر حال ایران در زمینه سلولهای بنیادی حرف برای گفتن دارد .

اقای رییسی ، رییس جمهوری ایران اخیرا در اجلاس سازمان ملل در همان چند دقیقه ای که صحبت کرد به پیشرفت ایران در حوزه سلولهای بنیادی اشاره کرد , حتما اتفاقی افتاده که رییس جمهوری ایران در ان زمان کم که باید به مهمترین مسائل اشاره کند به فعالیت ایران در حوزه سلولهای بنیادی توجه می‌کند , بالای 190 شرکت دانش بنیان در کشور داریم که تعداد زیادی از انها در حوزه سلولهای بنیادی کار می‌کنند .

به طور واضح در این زمینه در منطقه جلو افتاده‌ایم , اگر این حوزه حمایت شود ایران می‌تواند اول تا سوم دنیا باشد , یک صنعت ماندگار با برندینگ ایرانی می‌تواند ایجاد شود .

مثل فایزر در داروسازی می‌توانیم شرکت صنعتی با برند ایرانی در حوزه سلولهای بنیادی ایجاد کنیم , اما اگر حمایت نشود ، جوانان و دانشمندان این حوزه هم از کشور می‌روند , این فناوری را هم می‌توانند از ایران بگیرند .

مهمترین مساله سرمایه انسانی است , در سنگاپور اکنون مردم گوشت تولید شده با سلول بنیادی می‌خورند ، رستورانهای ان باز شده است , ما هم باید وارد این عرصه بشویم .

با این کمبود اب و مشکلات مراتع چطور می‌توانیم غذا و گوشت مردم را تامین کنیم ، بحث‌های فقهی و اخلاقی ان را باید باز کنیم , یک وقت نبینیم که عقب مانده‌ایم و باید گوشت‌های ساخته شده با فناوری سلول بنیادی را از خارج وارد کنیم , گوشتی که با این فناوری تولید می‌شود دیگر نیازی به حیوان ندارد ، چه کار باید کرد ؟ حمیدیه : نقش دولت بسیار مهم است .

البته همه کار با دولت جلو نمی‌رود , در هیچ جای دنیا هم دولت به تنهایی نمی‌تواند یک فناوری نو را به جایی برساند ، بخش خصوصی و خیرین همه باید وارد شوند , تا فقط از سلول بنیادی ، درمان بیماری بیرون نیاید ، محصول ، کارافرینی و درامد ایجاد شود و یک چرخه صنعتی داشته باشیم .

در حوزه هایی مثل هواپیماسازی یا هر حوزه ای که کشورهای بزرگ برند شده‌اند حتی اگر پیشرفت کنیم و همپای انها هم باشیم خیلی سخت است بتوانیم برند شویم ، چون انها جای خود را پیدا کرده‌اند اما در حوزه فناوری سلول بنیادی هنوز فرصت هست , باید شرکت‌های ایرانی را برند جهانی کنیم , پایه فناوری و سرمایه‌گذاری را باید ایجاد کنیم .

باید یک خط ویژه برای این حوزه ایجاد شود , سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی اینده پزشکی دنیاست اگر به این حوزه توجه نکنیم در اینده باید ان را به قیمت گران بخریم , اگر سرمایه‌گذاری نکنیم به همان شرایط شورای پزشکی اول انقلاب بر می‌گردیم که بیماران را به خارج اعزام می‌کردند ؟ حمیدیه : دقیقا به همان شرایط بر می‌گردیم .

با این تفاوت که اکنون پایه و توان اینکه بتوانیم همپای دنیا حرکت کنیم داریم , ان زمان نداشتیم , دیگر نیازی به ساختمان و بیمارستان خاص نیست .

نگرش باید تغییر کند , در همین حوزه ستاد فناوری سلول‌های بنیادی 6 نفر در دو اتاق کوچک فعالیت می‌کنیم , نیازی به ساختار بزرگ نیست اما دانشگاههای علوم پزشکی مختلف ، وزارت بهداشت و جاهای مختلف درگیر این موضوع شده‌اند ، شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌شوند ، اتاق‌های تمیز (clean room) ایجاد شده‌اند .

اما قطعا به امکانات بیشتری نیاز داریم تا مغزها نروند , کشش بازار و تقاضای مردم هم هست , انسان امروز فهمیده است که هیچکدام از طب‌های قدیم مشکل سلامت را حل نمی‌کند ، سلول بنیادی است که سلامت بخش است .

با این فناوری همان کاری را می‌کنیم که خالق هستی بخش انجام می‌دهد , دیگر درمان به روشهای قدیم جوابگو نیست , راهی جز سلول درمانی ، ژن درمانی و مهندسی بافت نداریم .

پزشکی بازساختی یا ترمیمی یا همان تولید لوازم یدکی انسان چه چشم اندازی دارد ؟ حمیدیه : روزنامه گاردین پنج سال پیش عکس بایدن که ان روز معاون اوباما بود را چاپ کرد که از یک شرکت فعال در ژن درمانی بازدید می‌کرد , خیلی خبر مهمی بود , شرکتی که برای اولین بار در دنیا به عرصه دستکاری ژنتیک انسان وارد شده بود .

برخی کشورها به صورت محرمانه وارد این عرصه‌ها می‌شوند , این اینده پزشکی دنیاست که دنیا را عوض می‌کند , با تغییرات داخل سلول می‌توانیم انسانهای سالم تر ، قوی تر ، باهوش تر ، دونده تر و .

,, داشته باشیم که می‌توانند اینده کشورها ، دانشگاهها و ارتش‌ها را بسازند .

خیلی از بیماری‌ها و مشکلات بشر حل می‌شود , مشکلات اخلاقی ندارد ؟ حمیدیه : این مشکلات را هم کارشناسان حوزه اخلاق و مذهب باید حل کنند , من متخصص ان نیستیم اما زمانی که امریکا جلوی توسعه سلول بنیادی و ژن درمانی را گرفته بود ، فقه شیعه ان را تایید کرد .

فقه شیعه فقه پویا و پیشرویی است و به همین علت دانشمندان خیلی کشورها ارزو دارند در ایران کار کنند , تولید حیوانات تراریخته و دستکاری ژنی شده هم بر اساس همین علم است ؟ حمیدیه : یک بخش کوچکی از این علم است ، فناوری سلولهای بنیادی و ژن درمانی خیلی فراتر از این بحث هاست , درباره سایر حوزه‌های سلول‌های بنیادی به جز سلولهای بنیادی خونساز هم توضیح می‌دهید .

حمیدیه : مثلا ژن درمانی برای درمان بیماری sma کارهای بزرگی انجام داده است , یا درمان بیماری لبر چشم یا تولید محصولاتی که برای درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها از طریق مهندسی بافت تولید شده و به بازار امده است , یا درفت هایی که برای ساخت و ترمیم استخوان یا غضروف به بازار امده است .

حداقل 40 محصول در این حوزه مجوز سازمان غذا و داروی امریکا ، چین و کره جنوبی را گرفته‌اند , در کشور ما نیز تاکنون حدود پنج محصول برای ترمیم بیماری‌های پوستی ، غضروفی و استخوانی مجوز گرفته و وارد بازار شده است , در این حوزه حدود 500 محصول می‌توانیم تولید کنیم اما در سالهای گذشته حتی ظرف کشت سلول نداشتیم .

اما اکنون شرکت‌های داخلی این ظروف را تولید می‌کنند , بیش از 40 درصد کار این حوزه را پزشکان و دانشمندان حوزه پزشکی انجام نمی‌دهند ، مهندسان پزشکی و پلیمر انجام می‌دهند , این حوزه وسیله ، دستگاه ، ظروف و کارهای شیمیایی دارد .

کشوری در این حوزه موفق است که به دنبال فناوری‌های همگرا باشد باید از بقیه تکنولوژی‌های علوم دیگر هم استفاده کنیم کشورهایی که تک بعدی جلو می‌روند موفق نمی‌شوند , برای توسعه علم سلول‌های بنیادی به ساختار جدید نیاز داریم ؟ حمیدیه : هر چقدر ساختارها را بزرگ کنیم , کار مشکل تر می‌شود .

ساختارهای بزرگ ما را غرق می‌کند , علت اینکه سلول بنیادی در ایران رشد کرده ، این است که ساختار کوچکی دارد و می‌تواند بخش‌های مختلف را همگرا کند , اگر در یک وزارتخانه مثل وزارت بهداشت بود به نتیجه نمی‌رسد ، وزارت علوم ، دانشگاهها ، اموزش و پرورش ، وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت صنعت همه باید همراه باشند .

سند ملی و درخت فناوری سلولهای بنیادی تدوین شده و همه باید در یک راستا حرکت کنیم , چه مشکلاتی در سر راه بوده است ؟ حمیدیه : در ستاد فناوری سلول‌های بنیادی و معاونت علمی مشکلی نبوده اما در وزارت بهداشت در چهار سال گذشته ناهماهنگی هایی بین معاونت غذا و دارو و معاونت درمان بوده است , سلول بنیادی فقط مال وزارت بهداشت نیست .

در سنگاپور اکنون مردم گوشت تولید شده با سلول بنیادی می‌خورند ، رستورانهای ان باز شده است , ما هم باید وارد این عرصه بشویم , با این کمبود اب و مشکلات مراتع چطور می‌توانیم غذا و گوشت مردم را تامین کنیم ، بحث‌های فقهی و اخلاقی ان را باید باز کنیم .

یک وقت نبینیم که عقب مانده‌ایم و باید گوشت‌های ساخته شده با فناوری سلول بنیادی را از خارج وارد کنیم , گوشتی که با این فناوری تولید می‌شود دیگر نیازی به حیوان ندارد ، گوشت در صنعت تولید می‌شود با همان شکل و طعم و مزه , مسائل اخلاقی و فقهی ان قابل بحث است .

اگر مشکلی ندارد چرا وارد این عرصه نشویم , چه سرمایه بزرگی تولید می‌شود , باید از پایه نیرو تربیت کنیم .

اکنون این علوم را در برخی مدارس وارد کرده‌ایم باید برای اینده ادم تربیت کنیم , چشم‌انداز بازار فناوری سلولهای بنیادی چگونه است ؟ حمیدیه : بازاریابی ان بعد از تولید نیمه صنعتی و بعد صنعتی محصولات ، خودش یک علم است و افراد و متخصصان خودش را می‌خواهد , باید متخصصان بازاریابی و اقتصاد هم وارد این عرصه بشوند .

دانش اموختگان دانشگاه علامه برای بازاریابی و معرفی این فناوری باید وارد شوند , ایران امروز و فردا بیش از همه به متخصصان علوم انسانی نیاز دارد , بازاریابی کار پزشک و مهندس پزشکی نیست .

یکی از قسمت‌های پولساز پزشکی خدمات زیبایی مثلا خدمات جراحی پلاستیک یا زیبایی پوست است ، در این حوزه سلولهای بنیادی چه کار کرده است ؟ حمیدیه : پزشکی بازساختی کارش همین است , این افراد 70 ساله را که در دنیا 20 ساله به نظر می‌رسد ، نگاه کنید , فکر می‌کنید با کرم و پودر و بوتاکس جوان می‌شوند ، نه با پزشکی بازساختی انجام شده است .

این افراد سلول تزریق می‌کنند و این جوانسازی‌ها ماندگار است , شاید در اینده بتوانند خیلی مسائل مثل کچلی را هم درمان کنند , ممکن است روزی به جایی برسیم که یک انسان را کپی کنیم مثلا یک انسان موفق ، دانشمند یا قهرمان ورزشکار را دوباره بسازیم و مثلا بعد از مرگش هم وجود داشته باشد ؟ حمیدیه : امیدوارم هیچ وقت این اتفاق نیفتد .

خدا نکند این اتفاق بیفتد , فکر نمی‌کنیم چنین اتفاقی بیفتد , این کار نباید بشوند و پروردگار هم نخواهد گذاشت .

گفت و گو از افشین شاعری برچسب‌ها ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی امیر علی حمیدیه سلول‌های بنیادی وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی.
کشور ایران چهارمحال بختیاری اصفهان قلعه خواجه ایران منطقه مدیترانه شرقی حمیدیه ژاپن اروپا دانمارک سنگاپور ایرانی گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم سازمان بهداشت جهانی دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان امام خمینی مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی در پزشکی بیمارستان امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مرکز تحقیقات سرطان و بیمارستان شهدای تجریش سازمان غذا و دارو اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امریکا تسنیم ایران خودرو انجمن خیریه حمیدیه وزارت بهداشت ایرنا ایران ژاپن ایرانیان المان دانشگاه ازاد سازمان ملل هواپیماسازی ستاد فناوری سلول های بنیادی سازمان غذا و داروی امریکا چین کره جنوبی وزارت علوم اموزش و پرورش وزارت جهاد کشاورزی وزارت صنعت دانشگاه علامه ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی امیر علی حمیدیه پروفسور دکتر محمد عبدالاحد دانشیار مصطفی ص دکتر امیرعلی حمیدیه دکتر حمیدیه دکتر میرخانی ژول ورن اقای رییسی بایدن افشین شاعری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران رییس جمهوری ایران معاونت غذا و دارو زلزله خوزستان انقلاب روز معاون اوباما