تامین منافع ملی با تضمین حسن اجرای برجام

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۴:۴۹:۵۶


رافائل گروسی رییس اژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفری که در همین هفته جاری به تهران داشت با محمد اسلامی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی دیدار کرد ، در نتیجه این دیدار بیانیه مشترکی صادر شد که طبق ان به اژانس اجازه سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه انها که تحت مهروموم مشترک در ایران نگه داری خواهند شد ، داده شد , به هرحال توجه بیشتر به منافع ملی امر مثبتی است و باید از ان استقبال کرد , رسانه‌های اعتدال گرا سفر مهم گروسی ؛ توافق ایران و اژانس چه تاثیری بر مذاکرات وین دارد ؟ حسن بهشتی پور کارشناس مسایل هسته ای در گفت گو با خبرگزاری خبرانلاین گفت : توافقی که در تهران با گروسی انجام گرفت اثرش را تقریبا فوری بر جلسه شورای حکام گذاشت .

در اجلاس شورای حکام به دنبال قطعنامه علیه ما بودند , توافقی که در تهران به دست امد مانع از صدور قطعنامه شد , سیاست کجدار مریز فعلا تا استارت بعدی اژانس ادامه پیدا می‌کند .

البته اقای اسلامی قرار است هفته اینده به وین سفر کند و بعد اقای گروسی به تهران سفر کند , باید دید که راجع به چه موضوعاتی قرار است صحبت کنند , احتمالا یکی از این موضوعات چهارسوالی است که اژانس بهانه گیر اورده و راجع به ان صحبت می‌کنند .

اگر این مساله حل شود شاید یک مقداری کمک به باز شدن گره همکاری‌های ایران و اژانس کند , ما وقتی می‌خواهیم فعالیت‌های صلح امیز هسته ای داشه باشیم ناچاریم به سوالات نهاد ناظر بر فعالیت‌های هسته ای پاسخ دهیم , ما در دنیا تافته جدا بافته نیستیم که انتظار داشته باشیم برخورد متفاوتی با ایران شود .

انها سوالاتی دارند که در مکان هایی که اورانیوم غنی‌سازی شده وجود داشته چه خبر است , البته خوشبختانه موضوع برای هفده سال پیش است و طبق گزارش‌های غربی‌ها میزان غنی‌سازی ان هم پایین بوده , ما باید راه حلی پیدا کنیم .

در دیپلماسی راه حل همیشه هست و اگر این خواسته وجود داشته باشد که از طریق مسالمت امیز این مساله حل شود ، امکانش وجود دارد , راه حل هم دیپلماتیک است و نه هسته ای , خود این چهارسوال هم نه جنبه عمومی و نه فنی دارد بلکه سیاسی است .

یک بهانه ای از سوی انها پیدا شده و راهش هم این است که از طریق دیپلماتیک و سیاسی این بهانه را برطرف کرد , اقای گروسی انجایی که در مورد مسائل فنی و حقوقی صحبت می‌کند مشکلی نیست , اما نباید ابراز نگرانی کند .

کار مدیر اژانس این نیست که ابراز نگرانی کند , مدیر کل اژانس تیم تحقیق دارد و بر اساس گزارش انها باید به شورای حکام گزارش دهد , اما فضاسازی و ابراز نگرانی خارج از حیطه کار اوست و به این جو‌سازی می‌گویند .

او می‌خواهد ایران را وادار کند تا امتیاز بیشتری دهد یا همکاری بیشتری کند , اما تهران هم می‌گوید که اگر می‌خواهید ما در سطح برجام با شما همکاری کنیم ، باید طرف‌های برجام را مجبور کنید که تعهدات خود را انجام دهد و در این صورت ما هم این کار را خواهیم کرد , اظهارات گروسی بیشتر فضا‌سازی سیاسی برای وارد کردن فشار بیشتر بر ایران به حساب می‌اید .

توافق ایران و اژانس ، قطعنامه شورای حکام علیه تهران را منتفی کرد روزنامه جمهوری اسلامی در گزارشی اورده است : قدرت‌های غربی روز دوشنبه پس از موافقت تهران با تمدید نظارت بر برخی فعالیت‌های هسته ای این کشور ، طرحشان برای صدور قطعنامه علیه ایران را کنار گذاشتند , تصمیم ایالات متحده ، فرانسه ، بریتانیا و المان مبنی بر عدم پیگیری صدور قطعنامه علیه ایران در نشست این هفته شورای حکام اژانس بین‌المللی انرژی اتمی ، از تشدید تنش با ایران که می‌تواند امیدهای از سرگیری مذاکرات گسترده تر برای احیای برجام را از بین ببرد ، جلوگیری می‌کند , خبرنگار وال استریت ژورنال هم به نقل از سخنگوی وزارت خارجه امریکا گزارش داد که در جلسه شورای علیه هیچ قطعنامه ای علیه ایران صادر نخواهد شد .

" لارنس نورمن " خبرنگار وال استریت ژورنال در توییتی به نقل از " ند پرایس "، سخنگوی وزارت خارجه نوشت : ما برنامه ای برای ارائه قطعنامه در نشست شورای حکام این هفته نداریم , در جریان سفر لحظه اخری رافائل گروسی ، مدیر کل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران ، ایران موافقت کرد که به اژانس دسترسی دیرهنگام به تجهیزات خود که برخی از بخش‌های حساس برنامه هسته ای را تحت نظارت دارد ، اعطا کند , رسانه‌های اصولگرا اعلام امادگی امریکا برای لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام خبرگزاری مهر در گزارشی اورد : هیات نمایندگی ایالات متحده نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در اکانت رسمی خود در توییتر با اشاره به بیانیه ای که توسط « لوییس ال .

بونو » دیپلمات امریکایی در نشست شورای حکام پیرامون برجام قرائت شد ، امادگی واشنگتن را برای لغو تمام تحریم‌های ناسازگار با برجام اعلام کرد , « لوییس بونو » در بخشی از این بیانیه - که متن کامل ان بر روی تارنمای رسمی هیات نمایندگی ایالات متحده منتشر شده است - با چشم پوشی از نقض عهد اشکار مقامات واشنگتن و خروج یکجانبه انها از برجام مدعی شد : « اجازه دهید شفاف بگویم : ما با حسن نیت به پیگیری این اهداف ادامه می‌دهیم و روشن بیان کرده‌ایم که اماده‌ایم در صورتی که ایران پایبندی خود به تمام تعهداتش ذیل برجام را از سرگیرد ، تمام تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کنیم !» بونو در ادامه افزود : « اما تمام طرف‌های شرکت کننده ( در مذاکرات برجام ) لازم است واقع بین باشند , فرصت برای بازگشت کامل به تعهدات ذیل برجام تا ابد دوام نخواهد داشت ».

هیات نمایندگی ایالات متحده در ابتدای این بیانیه و همچنین در یک پیام توییتری جداگانه از « رافائل گروسی » مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی (iaea) و تیمش به خاطر تلاش هایشان برای تعامل با ایران بر سر موضوعات مربوط به راستی ازمایی و نظارت بر فعالیت‌های هسته ای ایران قدردانی کرد , توافق دولت با اژانس خلاف قانون مجلس نیست روزنامه صبح نو در گزارشی نوشت : اولین سوالی که با روی کارامدن دولت جدید و حتی پیش از ان مطرح بود ، به برجام و اینده ان مربوط می‌شد , اینکه رییسی و همکارانش چطور با این پرونده پیچیده مواجه خواهند شد ؟ مذاکره خواهند کرد یا نمی‌کنند ؟ اگر مذاکره خواهد کرد ، چه کسی مذاکره خواهد کرد و بر مبنای کدام سیاست‌ها ؟ ایا همان رویه دولت روحانی را پیش می‌گیرند یا اینکه راه را بر مذاکره می‌بندند ؟ اقای رییسی در نشست خبری اول خود در مقابل احتمال دیدار با بایدن یک « نه » قاطع گفت اما بعدتر در مواضع خود ثابت کرد که مخالفتی با مذاکرات احیای برجام برای رفع تحریم‌ها ندارد .

تکلیف تیم مذاکره کننده نیز اگرچه هنوز معلوم نشده اما براساس اظهارات و اقدامات فعلی می‌توان گفت که باید منتظر تغییراتی در تیم مذاکره کننده بود , دراین بین اما اصلاح‌طلبان رادیکال نوک پیکان را به سوی مجلس گرفته و با متهم کردن این قوه به تندروی ، انان را مانع اجرایی شدن برجام دانستند , غرب و سراب تحمیل برجام یک طرفه روزنامه رسالت در سرمقاله ای به قلم حنیف غفاری ، نوشت : سفر اخیر رافائل گروسی ، مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شانتاژ هدفمند وی در نشست اخیر شورای حکام بار دیگر نشان داد که استقلال این نهاد بین‌المللی ، وجه المصالحه وابستگی مدیران ان به لابی‌های امریکایی و اروپایی قرارگرفته است .

ترسیم مختصات بازی ناشیانه امریکا ، اتحادیه اروپا و اژانس چندان دشوار به نظر نمی‌رسد ! بازیگران غربی و اژانس در حال تقویت اهرم‌های فشار علیه ایران با هدف « پذیرش توافقی یک طرفه » از سوی کشورمان هستند , مقامات امریکایی و اروپایی در مذاکرات وین عنوان کرده‌اند که نه تنها ارائه تضمین در خصوص اینده توافق هسته ای و راستی ازمایی در پروسه بازگشت خود به برجام رانمی پذیرند ، بلکه قصد ندارند همه تحریم‌های مغایر با توافق هسته ای سال 1394 را نیز رفع کنند ! از سوی دیگر ، افرادی مانند « ریچارد نفیو » و « رابرت مالی » که در وزارت خارجه امریکا و در بخش ایران مشغول به فعالیت هستند ، تاکیددارند که هندسه تحریم‌های ضد ایرانی باید در هر شرایطی حفظ شود ! چنانچه بارها تاکید شده است ، تفکیک بازی اژانس اروپا از امریکا یک خطای بارز راهبردی و استراتژیک بود که دولت دوازدهم مرتکب شد و همین خطای پرهزینه ، منجر به باقی ماندن تعهدات برجامی ایران در عین عدم رفع تحریم‌ها شد , خطایی که دولت سیزدهم قطعا ان را تکرار نخواهد کرد .

پیوستگی این بازی به گونه ای محرز است که تحلیلگران مستقل غربی نیز در برخی مواضع مستقلانه خود نسبت به ان اذعان کرده‌اند , رمز موفقیت جمهوری اسلامی ایران در برهه کنونی ، یکی رصد هوشمندانه و متعاقبا ، علنی‌سازی بازی پشت پرده امریکا - اروپا - اژانس و دیگری ، اتخاذ گاردی بسته و محکم در برابر این بازی مشترک است , درصورتی که تحت تاثیر جوافرینی اخیر اژانس ، کشورمان گارد خود را بازکرده یا اسیر پیچیده‌سازی صحنه بازی توسط طرف مقابل شود ، در این صورت اقدامات سلبی و بازدارنده اتی جبهه غرب و اژانس علیه ما اغاز خواهد شد .

بنابراین ، اکنون باید « بازی ضد ایرانی امریکا - اژانس - اروپا » را در مقابل دیدگان جوامع بشری به تصویر کشید و ان را در معرض قضاوت افکار عمومی دنیا قرار داد , این اقدام ، باید از سوی وزارت امور خارجه کشورمان به صورتی جدی موردتوجه قرار گیرد , ایران بیشتر از همه کشورها درخواست‌های اژانس پاسخ داده است محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجو ، درباره سفر رییس اژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران ، اظهار کرد : تکلیف ایران با اژانس انرژی اتمی مشخص است ، زیرا تمام اقدامات ایران در راستای پروتکل‌های اژانس انرژی اتمی است و هیچ خلافی صورت نگرفته است .

چندین بار بازرسان اژانس در ایران حضور یافتند و گزارش هایی را تهیه کردند و اکنون نیز تحت پادمان‌های رسمی دائما درحال رصد فعالیت‌های ایران هستند , ایران بیشتر از همه کشورهای عضو به سوالات و درخواست‌های اژانس انرژی اتمی پاسخ داده و همکاری‌های فراتر از پروتکل‌ها و پادمان‌های اژانس داشته است از این رو ایران همیشه از مذاکرات و رفت و امدها استقبال کرده است , ایران همواره سعی کرده درخواست هایی که در چارچوب رسمی اژانس است را پاسخ دهد و فراتر از ان امکان‌پذیر نیست و این موضوع را طرف مقابل به خوبی در جریان است یعنی هر زمان کشورهای طرف برجام به تعهدات خودشان در قالب برجام عمل کردند ایران هم به تعهدات خودش باز خواهد گشت و هیچگاه انجام تعهدات یک طرفه را نمی‌پذیریم .

اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اقدامی به موقع و متناسب با رفتار طرف مقابل برجام بود ، زیرا این موضوع درست نیست که اقدامات یک طرفه باشد ، چون این باعث سوءاستفاده طرف مقابل می‌شد , با تصویب قانون راهبردی ایران نشان داد که در اقدامات خود جدی است که همین جدیت باعث شد که طرف مقابل دوباره دریابد که ایران قدرتمند است که همین امر باعث اتفاق افتادن مذاکرات وین شد ، زیرا تنها خواست ایران این است که طرف مقابل به تعهدات خود که امضا کرده است بازگردد و تمام تحریم‌ها را لغو کند , رسانه‌های اصلاح‌طلب حمایت روسیه از برجام به گزارش برنا ، میخاییل اولیانوف با ایراد سخنانی در این نشست که فرازهایی از ان در حساب رسمی توییتر دفتر نمایندگی روسیه در وین منتشر شد افزود که به همین خاطر مسکو « از برجام و بازگشت سریع به اجرای این توافق از سوی تمام طرف‌ها حمایت می‌کند » این دیپلمات روسیه عنوان کرد که ملاقات مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رییس سازمان انرژی اتمی ایران تاثیر ثبات ساز به موقع و عملی داشته است .

وی با بیان اینکه شورای حکام باید اهمیت این دیدار را مد نظر داشته باشد افزود : ملاقات دو طرف به حذف شکاف در ارتباط میان ایران و اژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمک و باب مذاکره با دولت جدید ایران را باز کرد , همچنین تمایل دو طرف را برای ادامه گفت وگوها مورد تاکید قرار داد , گزارش نیویورک تایمز از فشار ایران به دولت بایدن برای احیای سریع برجام به گزارش ایسنا ، روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود مدعی شد : ایران به زودی به ظرفیتی دست خواهد یافت که برای تولید مواد هسته ای لازم جهت ساخت یک بمب اتم تنها یک فاصله کوتاه خواهد داشت و این یک تاکتیک است تا دولت امریکا را برای بازگشت فوری به توافق هسته ای 2015 تحت فشار قرار دهد .

اگرچه مقامات فدرال در امریکا به طور علنی ارزیابی‌های خود در این زمینه را اعلام نمی‌کنند اما در مکالمات پشت پرده می‌گویند که معتقدند ایران تا چند ماه اینده به ظرفیت لازم برای تولید سوخت مورد نیاز یک کلاهک هسته ای دست پیدا خواهد کرد , این روزنامه می‌نویسد : دیوید البرایت رییس موسسه علوم و امنیت بین‌الملل (isis) روز جمعه در یک کنفرانس خبری مدعی شد که ظرفیت غنی‌سازی کنونی ایران به این کشور اجازه می‌دهد تا سوخت مورد نیاز اولین بمب را ظرف یک ماه تولید کند , تولید سوخت بمب دوم نیز سه ماه و سومین بمب ، پنج ماه زمان خواهد برد .

وی در ادامه گفت که این اقدامات تلاشی است از سوی دولت جدید ایران تا امتیازات بیشتری ، به گونه ای که به نفع این کشور باشد ، بگیرد , ما باید دقت کنیم , نباید اجازه دهیم ما را بترسانند .

هفته‌های پیش رو با توجه به اغاز نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برای دیپلماسی بسیار حساس است , انتظار می‌رود که مقامات دولت ایران ، شامل وزیر امور خارجه جدید این کشور در نشست حضور داشته باشند , ایران و کره شمالی که به تازگی موشک کروز ازمایش کرده و نشان دادند که قادر به عبور از سیستم‌های دفاع موشکی هستند ، در حال ازمودن دولت بایدن‌اند .

رز گوت مولر که یک مقام سابق در حوزه کنترل تسلیحات در چند دولت امریکا بوده و اکنون در دانشگاه استنفورد فعالیت دارد ، دراین باره اظهار کرد : هر دوی این کشورها ( ایران و کره شمالی ) تلاش می‌کنند تا میز مذاکره را زمانی که دولت بایدن سرانجام به سمت انها می‌چرخد ، به نفع خود بچینند , ایا امریکا تمایلی به احیای برجام دارد ؟ بشیر اسماعیلی کارشناس مسایل بین‌الملل در گفت وگو با روزنامه راهبرد معاصر ، در خصوص احتمال احیای برجام گفت : به طور کلی امریکا به دنبال این است که مذاکرات احیای برجام در وهله اول به یک مذاکره فرسایشی تبدیل بشود و در وهله بعد با طولانی شدن مذاکرات و افزایش فشارهای اقتصادی ، ایران رضایت دهد که کف امتیازات را از مذاکرات برجام بدست اورده ، اما در عوض بیشترین حد امتیاز را واگذار کند , مقامات امریکایی در روزهای اخیر مدعی شده‌اند که ایران در حال رسیدن به نقطه ای است که بازگشت به برجام عملا سودی نداشته باشد .

به تعبیر این مقام امریکایی با گذشت زمان ، ایران در حال تکمیل دانش هسته ای خود است و برنامه هسته ای را به جلو می‌برد , سوال اینجاست امریکایی‌ها که زمانی برجام را تایید کرده بودند ، چرا با عهدشکنی و سپس خروج رسمی از برجام ان را به این نقطه رساندند ؟ و در عین حال اکنون هم این دست اظهارنظرات متناقض همه روزه از سوی مقامات امریکایی و بعضا اروپایی درباره از سرگیری مذاکرات صورت می‌پذیرد , به طور کلی امریکا به دنبال این است که مذاکرات احیای برجام در وهله اول به یک مذاکره فرسایشی تبدیل بشود و در وهله بعد با طولانی شدن مذاکرات و افزایش فشارهای اقتصادی ، ایران رضایت دهد که کف امتیازات را از مذاکرات برجام بدست اورده ، اما در عوض بیشترین حد امتیاز را واگذار کند .

به عنوان مثال امریکا ممکن است در مراحل نخستین مذاکرات ، تحریم هایی که اثر مستقیم روی اقتصاد ایران ندارد را رفع کند اما مانع از ازاد شدن دارایی‌های مسدود شده ایران ، رفع تحریم بانک مرکزی و فروش نفت ایران شود , موضع بی سابقه اسراییل درباره برجام سایت خبری عصر ایران در گزارشی اورده است : بنی گانتز موضعی متفاوت از مواضع گذشته رژیم تل اویو درباره بازگشت امریکا به برجام گرفت ، و گفت تل اویو دلیل بازگشت امریکا به برجام را درک می‌کند و می‌پذیرد , موضع بنی گانتز بی سابقه محسوب می‌شود .

مقامات اسراییلی چه در دولت نتانیاهو و چه در دولت جدید اسراییل همواره مخالف سرسخت برجام بوده‌اند , وزیر دفاع اسراییل می‌گوید کشورش با بازگشت امریکا به برجام کنار می‌اید اما مشروط بر اینکه امریکا نیز در صورت شکست مذاکرات ، در کنار اسراییل برای اعمال طرح جایگزین علیه برنامه هسته ای ایران ، وارد اقدام جدی شود , گانتز گفت : رویکرد فعلی دولت ایالات متحده امریکا در قرار دادن مجدد برنامه هسته ای ایران درون یک جعبه ( برجام ) است و من این را می‌پذیرم .

وزیر دفاع اسراییل همزمان تاکید کرد خواسته اسراییل این است که ایالات متحده امریکا اماده به کارگیری با قدرت یک طرح جایگزین ( طرح بی ) علیه برنامه هسته ای ایران ، در صورت شکست مذاکرات احیای برجام باشد , او همزمان مدعی شد اسراییل اماده است برای دفع خطر دستیابی ایران به سلاح هسته ای ، خود به تنهایی وارد اقدام نظامی ( طرح سی ) شود , درخواست اژانس برای مذاکره فقط در چارچوب فنی پذیرفته شد عباس مقتدایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا درخصوص « تذکر امروز یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه نمایندگان در جریان جزییات توافق صورت گرفته میان ایران و اژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیستند ، ایا اعضای کمیسیون امنیت ملی نیز بی اطلاع هستند ؟»، گفت : با توجه به اینکه در موضوعات سطح کلان این مباحث در شورای عالی امنیت ملی یا در جلسه سه قوه موضوع مطرح می‌شود که در این جلسات شخص رییس مجلس حضور دارد و ایشان در این جلسات علاوه بر ماموریت‌های فردی که یک رییس قوه دارد ، به نمایندگی از کل مجلس در جلسات شرکت می‌کنند ؛ قاعدتا باید در مباحثی که نیاز است نمایندگان در جریان ان‌ها باشند ، همکاران را در جریان ان موضوع قرار دهند .

اقای قالیباف درخصوص موضوعات اخیر با نمایندگان مجلس صحبت کرد ، البته طبیعی است که این صحبت‌ها در جلسات غیرعلنی و اگر ضرورت داشته باشد ، در جلسات محرمانه مطرح خواهد شد , بنابراین کمیسیون امنیت ملی و نمایندگان مجلس در جریان موضوعات هستند ؛ البته طبیعی است که مثلا اعضای کمیسیون امنیت ملی یا رییس کمیسیون امنیت که در برخی از جلسات اختصاصی ملی هم شرکت می‌کنند ، موضوعات ریزتر را در جریان قرار می‌گیرند , سمت و سوی ما منافع ملت ایران و حداکثر ساختن منفعت هایی است که ما برای حال و اینده خواهیم داشت ، بنابراین اگر اژانس هم در روزهای اخیر تقاضا کرد که در ایران حضور داشته باشد و مذاکراتی انجام دهد ، این پذیرفته شد که فقط در چارچوب فنی ما با همدیگر کار می‌کنیم چون وظیفه ان‌ها کارهای فنی است و کارهای سیاسی نباید در حیطه فعالیت‌های اژانس باشد ، اکنون ایران در بالاترین سطح از قاطعیت و پیشبرد منافع ملی است .

از تغییر موضع مخالفان برجام خوشحالیم داریوش قنبری در گفت وگو با سایت خبری نامه نیوز اظهار داشت : دولت عوض شده و به نظر می‌رسد که مواضع برخی فعالان سیاسی نیز به فراخور این تغییر ، دچار تحول شده است , نگاهی به مواضع برخی از سیاسیون مخالف برجام و مذاکره در روزهای اخیر و مشاهد استقبالی که از سفر گروسی به تهران و توافق با اژانس کرده‌اند ، شاهد این مدعا است , از اینکه بالاخره دریافته‌اند دیپلماسی کارگشا است و باید از این طریق منافع کشور را تامین کرد ، خوشحال هستیم اما این سوال نیز به ذهن می‌رسد که ایا این رویه موجب درو کردن انچه دولت قبل به دشواری کاشت نیست ؟ یا ثبت توفیقاتی که می‌شد زودتر از این‌ها حاصل شود ، به نام خود ؟ « متاسفانه برخی مخالفان دولت روحانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بیشترین کارشکنی‌ها را در حوزه پیشبرد منافع ملی به عمل اورده و مشکلات زیادی را ایجاد کردند .

با این حال ما خوشحالیم که همان‌ها اینطور چرخش کرده و از سیاست‌های مبتنی بر تعامل با جهان و مذاکره استقبال می‌کنند », « من فکر می‌کنم مذاکرات برجامی هم در دولت جدید در همان چارچوبی که قبلا تعیین شده بود ، پیش خواهد رفت منتها با این تفاوت که در این دولت مخالفت‌های کمتری در داخل با این رویه صورت می‌گیرد , ضمن اینکه اکنون با روی کار امدن دولت بایدن در امریکا فرصت احیای برجام هست و اگرچه در دولت قبل به نتیجه نرسید ، امیدواریم که این دولت با نگاه مبتنی بر منافع ملی بتواند این کار را به سرانجام برساند .

» برچسب‌ها وین سازمان انرژی اتمی ایران اصولگرایان وزارت امور خارجه دولت امریکا وال استریت ژورنال عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ایرنا کلیدواژه : وین سازمان انرژی اتمی ایران اصولگرایان وین سازمان انرژی اتمی ایران اصولگرایان وزارت امور خارجه دولت امریکا وال استریت ژورنال اژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات احیای برجام کمیسیون امنیت ملی برنامه هسته ای مذاکرات برجام ایران و اژانس هسته ای ایران گفت وگو رافائل گروسی ایالات متحده علیه ایران شورای حکام تعهدات خود دولت بایدن طرف مقابل منافع ملی دولت جدید تحریم‌ها یک طرفه مدعی شد درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,irna,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ایرنا » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33117933 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

مراسم قرعه کشی مرحله دوم فروش فوق العاده ایران خودرو برگزار شد + ظرفیت و تعداد متقاضیان سازوکار واردات « خودروهای خارجی » تعیین شد قیمت سکه امروز چند ؟ (1400/6/24) اعزام 60 هزار زائر به مراسم اربعین پرسپولیس در انتظار حریف ایده ال خبر بعدی : غریب ابادی در شورای حکام : تا زمانی تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد انتظار خویشتنداری و اقدام سازنده نداشته باشید به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس ، کاظم غریب ابادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین امروز ( چهارشنبه ) طی سخنرانی در نشست فصلی شورای حکام اژانس بین‌المللی انرژی اتمی با موضوع بررسی وضعیت اجرای برجام در جمهوری اسلامی ایران ، مواضع جمهوری اسلامی را در این خصوص برای نمایندگان کشور‌های عضو تشریح کرد , وی در این نشست طی سخنانی گفت : امریکا قطعنامه 2231 شورای امنیت را از طریق خروج از برجام و اعمال سیاست شکست خورده « فشار حداکثری » و از سرگیری تحریم‌ها ، که به طور مستقیم و مخربی بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران که مهمترین هدف توافق هسته ای می‌باشد اثر گذاشته است ، نقض کرد , غریب ابادی ادامه داد : از انجا که بخش لغو تحریم و تاثیرات ان در برجام ، مبنای اساسی رضایت ایران به این توافق را تشکیل می‌دهد ، نقض‌های ایالات متحده امریکا باعث شد که این قسمت از توافق ، بی اثر و عاری از فایده شود .

متاسفانه ، به طور مناسبی به این نگرانی‌ها توسط اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی نیز به منظور یافتن راه حل‌های عملی جهت جبران نقض توافق رسیدگی نشد , وی بیان کرد : لازم می‌دانم اینجا به ویژه از بیانیه‌های برخی کشور‌های عضو توافق هسته ای و کشور‌های اروپایی ابراز تاسف جدی و همچنین تعجب کنم , گویی این کشور‌ها فراموش کرده‌اند که این ایران بود که به تمامی تعهدات خود تحت این توافق پایبند بود و از مزایای ان نیز به خاطر اقدامات قانون شکنانه امریکا و بی اقدامی اروپایی‌ها ، بهره مند نشد .

ظاهرا این کشور‌ها قصد دارند جای قربانی را با قانون شکنان عوض کنند , نماینده دائم ایران در اژانس همچنین اظهار داشت : مایه تاسف است که کشور‌های اروپایی همچنان حاضر نیستند امریکا را به خاطر خروج غیرقانونی و یکجانبه از توافق هسته ای محکوم کنند و از ان بخواهند تحریم‌های خود را علیه ملت ایران بردارد ، اما در عوض از ایران مطالبه اجرای تعهدات ان تحت برجام را می‌کنند , * مادامی که تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد ، از ایران انتظار خویشتنداری و اقدام سازنده نداشته باشید وی اضافه کرد : مادامی که تحریم‌ها علیه ایران ادامه دارد ، از ایران انتظار خویشتنداری و اقدام سازنده نداشته باشید .

اقدامات و فعالیت‌های هسته ای ما ، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف و تولید سوخت سیلیساید ، برابر حقوق ما تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرند ، جنبه کاملا صلح امیز دارند و از بعد پادمانی نیز تحت نظارت و راستی ازمایی اژانس قرار دارند , از این رو ، به این کشور‌ها توصیه می‌کنم که عوام فریبی نکنید و به تعهدات عمل نکرده خود در برابر ملت ایران عمل کنید , ما بدهکار شما نیستیم .

غریب ابادی گفت : همانگونه که توسط رییس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان اعلام شد ، ایران خواهان مذاکراتی است که نتیجه محور باشد , مهم است که خروجی این تلاش‌ها متضمن این باشد که تمامی تحریم‌ها بطور موثر و قابل راستی ازمایی برداشته شوند و ما دوباره شاهد فجایعی مانند خروج امریکا از توافق ، یا سوءاستفاده از مکانیسم‌های مندرج در برجام و نقض تمامی تعهداتش ذیل ان نباشیم , * ادامه یا توقف ثبت داده‌ها ربطی به تعهدات پادمانی ایران ندارد وی ادامه داد : هنوز مشاهده نشده است که ایا دولت کنونی امریکا عزم کافی و امادگی ترک اعتیاد خود برای استفاده از اقدامات قهری یکجانبه ، احترام به حقوق بین‌الملل ، اجرای تعهدات خود درخصوص لغو تحریم‌ها به روشی کامل و موثر و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه ؟ بسیار مهم است که امریکا بدون تاخیر بیشتر و هرگونه پیش شرط ، نقض تعهدات خود تحت توافق هسته ای و قطعنامه 2231 شورای امنیت را متوقف کند .

نماینده دائم ایران بیان کرد : ادامه یا توقف ثبت داده‌ها ربطی به تعهدات پادمانی ایران ندارد , بدون شک ، هرگونه تصمیمی که قرار باشد توسط ایران در این خصوص اتخاذ شود ، تنها بر پایه ملاحظات سیاسی خواهد بود و اژانس نمی‌تواند و نباید ان را جزو مطالبات خود بداند , وی همچنین گفت : اژانس عادت کرده صرفا به فکر بازرسان ، تجهیزات و نظارت‌های خود باشد و وظایف و مسئولیت‌های خود در برابر خرابکاری تروریستی علیه تاسیسات صلح امیز اعضای خود را ایفاء نمی‌کند .

مادامی که اژانس تکلیف خود را با این تناقض‌ها روشن نکند ، مشکلات ادامه خواهند داشت , غریب ابادی تصریح کرد : اژانس باید موضع روشنی در این خصوص اتخاذ کند , انتهای پیام /.
تهران ایران وین غرب و سراب امریکا کشور ایران ایران وین خبرگزاری خبرانلاین شورای حکام تهران ایالات متحده فرانسه بریتانیا المان رسانه های اصولگرا امریکا خبرگزاری مهر هیات نمایندگی ایالات متحده واشنگتن تارنمای رسمی هیات نمایندگی ایالات متحده مجلس دولت روحانی پیکان استقلال امریکایی اروپایی اتحادیه اروپا اژانس وزارت خارجه امریکا ایرانی دولت دوازدهم دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران اروپا اژانس اروپا وزارت امور خارجه خبرگزاری دانشجو اژانس انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی روسیه برنا مسکو اژانس بین المللی انرژی اتمی دولت جدید ایران نیویورک تایمز دولت بایدن ایسنا دولت امریکا فدرال مجمع عمومی سازمان ملل دولت ایران کره شمالی دانشگاه استنفورد بانک مرکزی اسراییل رژیم تل اویو تل اویو اسراییلی دولت نتانیاهو دولت جدید اسراییل دولت ایالات متحده امریکا ایالات متحده امریکا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرگزاری ایلنا کمیسیون امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی کمیسیون امنیت ملی و نمایندگان مجلس ایرنا ایران شورای حکام ایران خودرو خبرگزاری فارس جمهوری اسلامی ملت ایران دولت کنونی امریکا رافائل گروسی محمد اسلامی گروسی حسن بهشتی پور اقای اسلامی اقای گروسی لارنس نورمن ند پرایس بونو لوییس بونو حسن نیت رییسی اقای رییسی بایدن بعدتر حنیف غفاری ریچارد نفیو رابرت مالی محمود عباس زاده مشکینی میخاییل اولیانوف وگوها دیوید البرایت رز گوت مولر بشیر اسماعیلی بنی گانتز گانتز عباس مقتدایی اقای قالیباف داریوش قنبری غریب ابادی کاظم غریب ابادی سفیر رییس اژانس بین المللی انرژی اتمی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی مدیر کل اژانس تیم خبرنگار وال استریت ژورنال سخنگوی وزارت خارجه امریکا سخنگوی وزارت خارجه مدیر کل اژانس بین المللی انرژی اتمی دیپلمات امریکایی مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی iaea مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران رییس موسسه علوم و امنیت بین الملل isis وزیر امور خارجه کارشناس مسایل بین الملل وزیر دفاع اسراییل رییس مجلس رییس قوه رییس کمیسیون امنیت وین سازمان انرژی اتمی ایران اصولگرایان وین سازمان انرژی اتمی ایران اصولگرایان وزارت امور خارجه دولت امریکا وال استریت ژورنال اژانس بین المللی انرژی اتمی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نماینده دائم ایران رییس جمهور وزیر امور خارجه کشورمان اجلاس شورای حکام هفته شورای حکام اژانس بین المللی انرژی اتمی مراسم اربعین پرسپولیس