زیباکلام : دولت رییسی دچار « بی برنامگی » است / اگر به fatf نپیوندیم یعنی حامی تروریسم هستیم

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۵:۲۵:۵۸


فعالین اصلاح‌طلب تعمدا « میراث دولت روحانی » را سانسور می‌کنند , دولت روحانی در حوزه‌های مختلف و از جمله اقتصاد و سیاست خارجی به هیچ عنوان وضعیت قابل قبولی نداشت , سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب ، نکات قابل توجهی استخراج کرد ؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل استفاده و محوری برای تحلیل باشد ، در گزارش روزانه " ویژه‌های مشرق " نکات و تاملات قابل استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد ؛ با « ویژه‌های مشرق » همراه شوید .

****** ** زیباکلام : دولت رییسی دچار « بی برنامگی » است « صادق زیباکلام » فعال اصلاح‌طلب که پیش از پیش بینی کرده بود که « ترامپ به برجام وفادار خواهد ماند و بیشترین انعطاف را نسبت به برجام نشان خواهد داد » در یادداشتی در روزنامه ارمان با اشاره به عملکرد دولت رییسی نوشت :« اصولگریان تندرو یا دلواپسان به رغم انکه ماه‌ها فرصت داشتند اما هر قدر که زمان می‌گذرد ، مشخص تر می‌شود که هیچ برنامه و دستورالعملی برای برنامه‌های هسته ای کشور ندارند , فی الواقع به جز مشتی شعار و کلی گویی چیز دیگری در خصوص برنامه‌های هسته ای کشور ندارند , به بیان ساده تر تندها در حقیقت زندانی شعارهایی هستند که در تمام هشت سال دولت روحانی می‌دادند ».

زیباکلام در ادامه نوشت :« ایا پس از 3 ماه مذاکرات که قبل از ریاست جمهوری سیزدهم صورت گرفت و اقای روحانی اعلام کرد که همین امروز می‌تواند موجب لغو برخی از تحریم‌ها شود حاصل ان توافق را قبول دارید یا نه ؟ معلوم نیست , لذا دلواپسان سیاست و برنامه مشخصی در خصوص برنامه هسته ای ارائه نکرده‌اند و ای کاش که بی برنامه گی انها فقط محدود به هسته ای می‌شد », فعالین اصلاح‌طلب تعمدا « میراث دولت روحانی » را سانسور می‌کنند .

دولت روحانی در حوزه‌های مختلف و از جمله اقتصاد و سیاست خارجی به هیچ عنوان وضعیت قابل قبولی نداشت , در دولت روحانی علیرغم محدودیت گسترده در صنعت هسته ای ، نه تنها تحریم‌ها لغو نشد بلکه گسترده تر نیز شد , در دولت روحانی ، حامیان برجام ادعا کردند که اگر مسئله هسته ای رفع شود و ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند ، شاهد فتح الفتوح اقتصادی خواهیم بود .

بزک کنندگان برجام مدعی بودند که ناکامی توافق هسته ای به دلیل روی کارامدن ترامپ بود و اگر وی کنار رود ، مشکل رفع خواهد شد , بر همین اساس این طیف مدعی شد که اگر جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود ، در ابان 99 شاهد وضعیت رویایی و فتح الفتوح اقتصادی خواهیم بود , بایدن هم امد اما هیچ تغییری در وضعیت تحریم‌ها ایجاد نشد .

جریانی که مدعی بود که به زبان دیپلماسی و مذاکره مسلط است ، دلار 3 هزارتومانی تحویل گرفت و دلار 26 هزارتومانی تحویل داد , دولت روحانی در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن ، خودرو ، نقدینگی ، بدهی‌های دولت ، بازار دلار ، بازار بورس ، اقلام خوراکی و ,.

, در وضعیت بسیار نامناسبی کلید پاستور را به دولت بعدی تحویل داد , حالا بانیان وضع موجود و عاملان اصلی کوچک شدن سفره مردم ، ژست منتقد به خود گرفته و مدعی هستند که دولت جدید دچار بی برنامگی است .

گویا از نگاه این طیف ، اهتمام جدی دولت برای ساخت یک میلیون مسکن در سال و کاهش قیمت خودرو و رونق تولید و افزایش اشتغال و رونق بورس و ,,.

مصداق بی برنامگی است , از نگاه اقای زیباکلام و همفکران وی برنامه داشتن یعنی به کشاورز بگوییم سبوس بخور و به مراجعه کننده بگوییم خودت بمال و با افتخار بگوییم ما در دولت حتی یک واحد مسکن هم برای مردم نساختیم و ,.

,« پررویی نجومی » هم حدی دارد ,.

, ** سنت اصلاح‌طلبی با رفتار قبیله ای میانه ای ندارد « فیاض زاهد » فعال سیاسی اصلاح‌طلب در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت :« گاهی ما فکر می‌کنیم که اقدامات مثبت حتما باید به دست ما و همفکران و هم نظران ما باشد , هر کس دیگری کار درست کند یا نادیده گرفته یا تخطئه می‌کنیم .

این کار درستی نیست و با سنت اصلاح‌طلبی هم ناسازگار است », زاهد در ادامه نوشت :« جنابان اقایان اژه ای و رییسی ! مهم ان است که پنجره را باز کنید تا هوای تازه ای بیاید , مهم نیست ما در ان نقشی نداشته باشیم .

کار باارزش از خود دفاع خواهد کرد و ما از شما ممنون خواهیم بود , این به صلاح نزدیک تر است », برخلاف اظهارنظر این فعال اصلاح‌طلب ، این جریان سیاسی الوده به رفتار قبیله ای و حزبی است .

در سالهای گذشته و در مقطعی که دولت ، شورای شهر و شهرداری تهران در اختیار جریان اصلاح‌طلب بود ، « فائزه هاشمی » با افشاگری درباره قبیله گرایی در این جریان سیاسی گفته بود : « روی صحبت در این بخش ، دولت و شورای شهر و شهرداری تهران است … در نهادهای در اختیار اصلاح‌طلبان تقریبا منافع قومی و قبیله ای و باندی و حزبی و جناحی و خانوادگی به منافع ملی و حقوق مردم می‌چربد », طیف اصلاح‌طلب شدیدا به رفتار قبیله ای الوده است , این الودگی موجب می‌شود که حقوق مردم به راحتی لگدمال شده و منافع شخصی و حزبی همواره در اولویت قرار گیرد .

چندی پیش « عبدالله رمضان زاده » سخنگوی دولت اصلاحات گفته بود :« ما اصلاح‌طلبان کاسب کاری کردیم ، منفعت جویی‌های شخصی و گروهی داشته‌ایم و جایی که باید از منافع عمومی دفاع می‌کردیم به صراحت این کار را انجام ندادیم , اینها واقعیت هاست », یکی از ویژگی‌های رفتار قبیله ای و باندی ، واکنش متفاوت به موضوعات واحد است .

افرادی و جریان‌ها و رسانه هایی که به رفتار قبیله ای و باندی الوده هستند ، مفسدین اقتصادی را به دو گروه تقسیم می‌کنند ؛ « مفسد اقتصادی خوب و ذخیره نظام و کارافرین برتر » و « مفسد اقتصادی بد و عامل همه بدبختی مردم »؛ یا « تروریست جانی » و « تروریست خوب » یا « جاسوس وطن فروش » و « جاسوس خوب » و ,,.

همین طیف یکروز فریاد وامصیبتا سر می‌دهد که چرا اعدام کردید !؟ و فردای ان روز فریاد می‌زند که چرا اعدام نکردید !؟ ** اگر به fatf نپیوندیم یعنی حامی تروریسم هستیم روزنامه شرق در مطلبی با عنوان « تعیین تکلیف fatf با رفع تحریم‌ها » نوشت :« fatf در ساختار یکدست اصولگرایان هم معلق خواهد ماند , دولت رییسی برخلاف دولت روحانی اصراری به تعیین تکلیف ان ندارد , مجلس اصولگرایان هم اصراری بر بازگشت ان به پارلمان ، تا جایی که دیروز یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصمیم‌گیری درباره ان را منوط به لغو تحریم‌ها کرده است .

این یعنی در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین و لغونشدن تحریم‌ها ، خبری از پیوستن کامل ایران به fatf نیست », این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت :« این در حالی است که پیش تر تصور می‌شد شاید با تغییر دولت و یکدست شدن ساختار قدرت و همسویی و هم افزایی در سه نهاد دولت ، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام ، بهانه جویی‌ها بر سر تعیین تکلیف این پرونده پایان یابد », همچنین « فریدون مجلسی » فعال اصلاح‌طلب و دیپلمات سابق در مصاحبه با روزنامه ارمان گفت :« بدترین اتفاق در سال‌های اخیر برای ایران برهم خوردن برجام بود .

مشخصا نپیوستن به fatf نیز مکمل این اتفاق بد بود که هنوز هم تمام جهان جز ایران ان را پذیرفته‌اند , نپذیرفتن و عدم تصویب این لوایح به جهان این پیام را انتقال می‌کند که ایران خواهان پولشویی ، کمک به تروریسم و انجام اقدامات مجرمانه است », وقتی دولت روحانی روی کار بود ، رسانه‌ها و فعالین اصلاح‌طلب مدعی بودند که مخالفت‌ها با fatf صرفا سیاسی و غیرکارشناسی است .

این طیف در ادامه ادعا کردند که اگر دولت بعدی در دست منتقدان دولت روحانی باشد بلافاصله لوایح مرتبط با fatf را تصویب و به این سازمان می‌پیوندند , اما با روی کارامدن دولت رییسی ، اظهارات منتقدان fatf هیچ تغییری نکرد ، چرا که این انتقادها نه سیاسی و حزبی ، بلکه کارشناسی و فنی و دلسوزانه بود , fatf به هیچ عنوان در پی مبارزه با تروریسم و پولشویی نیست .

اگر چنین بود امریکا و اروپا - اعضای اصلی fatf- رکورددار پولشویی نبودند , در حاضر 70 درصد پولشویی در جهان توسط امریکا و اروپا انجام می‌شود , سازمان fatf هیچگاه در مقابل اقدامات تروریستی اقدامی انجام نداده است .

از سازمان جنایتکار منافقین تا گروهک تروریستی داعش , وظیفه fatf این است که تحریم‌های امریکا علیه ایران را هوشمند کند , با اینحال برخی در داخل برای هوشمندسازی تحریم‌های ضدایرانی بی قرار و دلواپس هستند .

عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : مشرق کلیدواژه : کرونا تحولات افغانستان ویژه‌های مشرق فریدون مجلسی عبدالله رمضان زاده امریکا ترامپ زیباکلام روحانی ویژه‌های مشرق تروریست جاسوس مجلس تروریسم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روزنامه شرق شهرداری تهران پولشویی ویژه‌های مشرق مجمع تشخیص مصلحت نظام صادق زیباکلام فیاض زاهد سید ابراهیم رییسی فائزه هاشمی دولت رییسی گروهک تروریستی داعش دولت روحانی اروپا رفتار قبیله ای دولت روحانی بی برنامگی دولت رییسی قبیله ای اصلاح‌طلب تحریم‌ها رسانه‌ها هسته ای درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,mashreghnews,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « مشرق » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد .

چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33112829 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است .

مراسم قرعه کشی مرحله دوم فروش فوق العاده ایران خودرو برگزار شد + ظرفیت و تعداد متقاضیان سازوکار واردات « خودروهای خارجی » تعیین شد قیمت سکه امروز چند ؟ (1400/6/24) اعزام 60 هزار زائر به مراسم اربعین قیمت پروازهای اربعین در برخی مسیرها تغییر کرد / مشهد نجف مشهد 6 میلیون تومان خبر بعدی : 7 دلیل روزنامه اصلاح‌طلب برای تعامل ایران با طالبان حفظ ارتباط با طالبان به چند دلیل بهتر از قطع ارتباط با انها است : 1- در دوران تحریم بازار افغانستان یکی از بازارهای اصلی صادرات ایران است , 2- حضور در تحولات افغانستان و ارتباط با طالبان می‌تواند اهرمی برای کنترل رفتار انها در قبال شیعیان و دیگر اقوام غیرپشتون باشد , 3- حضور در صحنه سیاسی افغانستان ایران را از تحولات این کشور اگاه و سیاستگذاران جمهوری اسلامی ایران را قادر به تصمیم‌گیری براساس تحولات جهت ممانعت از تبدیل این کشور به کانون بحران علیه ایران خواهد کرد .

4- وابستگی شرق ایران ، استان سیستان وبلوچستان ، به حقابه اب رودخانه هیرمند از طریق حفظ رابطه با طالبان بهتر قابل تحقق است , 5- ممانعت از تبدیل افغانستان به کانون تولید و صادرات مواد مخدر از طریق همکاری با طالبان بهتر امکان‌پذیر است , 6- در داخل ایران در نواحی مرزی با افغانستان گروه هایی ساکنند که از نظر مذهبی به طالبان سمپاتی داشته و از تحولات این کشور استقبال کرده‌اند ، لذا منافع ملی اقتضا می‌کند که ایران از طریق تنش‌زدایی منطقه ای مانع از رویکرد این گروه‌ها به سمت رفتار رادیکالیسم گردد .

7- حضور در صحنه افغانستان مانع از تبدیل این کشور به حیاط خلوت رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای ایران می‌گردد ,/ روزنامه اعتماد.
کشاورز کشور ایران مشهد نجف مشهد ایران شرق ایران استان سیستان وبلوچستان رودخانه هیرمند افغانستان دولت رییسی دولت روحانی سرویس سیاست مشرق ایران شورای شهر و شهرداری تهران شهرداری تهران fatf اصولگرایان مجلس اصولگرایان پارلمان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وین مجلس مجمع تشخیص مصلحت نظام امریکا اروپا سازمان fatf سازمان جنایتکار منافقین افغانستان مجلس تروریسم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روزنامه شرق شهرداری تهران دولت روحانی اروپا ایران خودرو طالبان افغانستان ایران جمهوری اسلامی ایران زیباکلام صادق زیباکلام ترامپ دلواپسان اقای روحانی جو بایدن بایدن اقای زیباکلام فیاض زاهد زاهد اژه ای رییسی فائزه هاشمی عبدالله رمضان زاده فریدون فریدون مجلسی عبدالله رمضان زاده امریکا ترامپ زیباکلام روحانی صادق زیباکلام فیاض زاهد سید ابراهیم رییسی ریاست جمهوری سیزدهم سخنگوی دولت اصلاحات مجلسی فعال اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری اربعین