محمودصادقی : اصلاحات منفعل نیست

۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ۱۱:۵۷:۱۲


محمود صاقی گفت : اصلاح‌طلبان ، منتظر به این معنا که بی عمل باشند و ببینند انها چه اقدامی می‌کنند ، نیستند اما مولفه فوق در نوع کنش اصلاح‌طلبان تاثیر دارد , اگر نظام با توجه به شرایط گذشته ، خودش به این جمع بندی رسیده باشد که یکی از دلایل کاهش مشارکت ، محدودیت هایی است که برای احزاب و حضور کاندیداها ایجاد کرده ، باید فضا را بازتر کند از این رو اصلاح‌طلبان رغبت بیشتری برای تعامل برایشان به وجود می‌اید , ناطقان : روزگار اصلاح‌طلبان در دولت رییسی چگونه خواهد بود ؟ ایا به اصلاح‌طلبان فرصتی داده می‌شود ؟ اصلاح‌طلبان صرفا منتظر رفتار جریان مقابل و دولت رییسی خواهند بود یا منتقد و یا در هاله ای از سکوت قرار می‌گیرند ؟ و .

,,.

اینها سوالاتی است که اصلاح‌طلبان قرار است به ان پاسخ بدهند , محمود صادقی از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب بر این باور است که اصلاح‌طلبان در این دوره ، منتظر بی عمل نخواهند بود , او می‌گوید در واقع همواره انتظار پیروزی داشتن و بعد ، خلاف ان نتیجه را هم دیدن ، ممکن است انسان را با یاس و ناامیدی روبرو کند .

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب عنوان می‌کند که دو دیدگاه در درون جریان اصلاحات وجود دارد و در عین حال تاکید دارد که اصلاح‌طلبان باید چندصدایی را به رسمیت بشناسند نه اینکه تک صدایی حاکم شود , او اشاره می‌کند که نباید انتظار داشت همواره شرایط برای اصلاح‌طلبان مهیا باشد و مردم به اصلاح‌طلبان اقبال داشته باشند بلکه باید صبر و تحمل داشت چراکه از لوازم اصلاح‌طلبی ، تدریجی بودن ان است و اگر انتظار داشته باشیم در کوتاه مدت ، تحولات اساسی رخ دهد ما را دچار یاس و سرخوردگی می‌کند , مشروح مصاحبه با محمود صادقی از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب را می‌خوانید ؛ ************* * اقای صادقی ! بحث‌های اسیب شناسی جریان اصلاحات به کجا رسیده باتوجه به ماموریتی که اقای خاتمی به عده ای اصلاح‌طلبان در این ارتباط داده است ؟ در حال حاضر بعد از چندین جلسه که در مجموعه جبهه اصلاحات بحث و گفت و گو شده ، همچنان بحث‌ها ادامه دارد و گروهی هم برای ارائه تحلیل تعیین شدند .

دبیرخانه هم در حال تهیه گزارش از انچه که اتفاق افتاده ، است , گروهی که اقای خاتمی تعیین کردند به نوعی در حال تبادل نظر هستند , بنابراین گزارش‌ها ، هنوز جمع بندی و ارائه نشده است و همچنان در حال بحث و گفت و گو هستند .

* این چند نفری که اقای خاتمی تعیین کردند چه کسانی هستند ؟ هم از چهره‌ها و هم از احزاب در این گروه حضور دارند , بنده در این باره نمی‌توانم اظهارنظر دقیقی داشته باشم و باید سخنگوی جبهه اصلاحات بیان کند , دو دیدگاه درون جریان اصلاحات شکل گرفته است * نظرتان درباره اسیب شناسی جریان اصلاحات چیست ؟ ما به عنوان انجمن اسلامی دانشگاه‌ها در حال بحث و تبادل نظر هستیم و در شورای مرکزی هم به این کار می‌پردازیم .

با بعضی از احزاب دیگر هم در حال رایزنی هستیم , در حال حاضر طیفی از مجموعه هم در جبهه اصلاحات و هم درون احزاب شکل گرفته است که تفاوت دیدگاه دارند , یک دیدگاه این است که باید از ظرفیت حداقلی موجود در نظام باید استفاده کرد و از این روزنه‌ها ، بهره حداکثری برد .

در واقع به خاطر موانعی که وجود دارد این فرصت‌ها از دست می‌رود چون مهمترین مانعی که وجود دارد مانع نظارت استصوابی است در این راستا برخی بر این باورند تا زمانی که این گونه با اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات برخورد می‌شود نباید ما هم برای معرفی کاندیداها و حضور در انتخابات اصرار کنیم , چون نظام ، این فرصت را نمی‌دهد پس اصلاح‌طلبان هم نباید اصرار داشته باشند و از روش‌های دیگری چون جامعه محوری و مطالبه تحول ساختاری و ,.

, استفاده کنند , مشکلات اصلاح‌طلبان را نباید محدود و منحصر به مشکلات ساختاری نظام دید عده ای دیگر بر این باورند که مشکلات اصلاح‌طلبان را نباید محدود و منحصر به مشکلات ساختاری نظام دید و بخشی از مشکلات ، هم به عملکرد اصلاح‌طلبان و هم به واقعیات موجود باز می‌گردد مثلا در انتخابات اخیر ، اگرچه همه کاندیداهای جبهه اصلاحات ردصلاحیت شدند برخی می‌گویند مشخص هم نبود اگر همه انها هم تایید می‌شدند مردم به انها اقبال می‌کردند .

همواره انتظار پیروزی داشتن اصلاح‌طلبان موجب یاس و ناامیدی شان می‌شود بنابراین لازم است همه جوانب موضوع را سنجید ؛ در واقع همواره انتظار پیروزی داشتن و بعد خلاف ان نتیجه را هم دیدن ، ممکن است انسان را با یاس و ناامیدی روبرو کند , مثلا در انتخابات اخیر ، اقای روحانی حضور داشت ، به طور طبیعی هر چقدر هم کاندیدای قوی داشته باشیم مردم به طور معمول به سمت نیروهای مقابل روی می‌اورند یا اقبالشان نسبت به گروهی که قدرت را در دست دارند کاهش پیدا می‌کند به ویژه در ارتباط با مشکلاتی که به صورت خواسته یا ناخواسته به وجود امده است , صادقی : اصلاح‌طلبان منتظر بدون عمل نیستند / باید صبر و تحمل داشت اصلاح‌طلبان باید صبر و تحمل داشته باشند حال بخشی از مشکلات به ضعف عملکرد اقای روحانی در برخی قسمت‌ها مربوط بود و برخی از مشکلات دیگر هم ناشی از خروج امریکا از برجام ، بیماری کرونا و سایر مسائل مربوط بود .

طبق این نظر نباید انتظار داشت که همواره شرایط مهیا باشد و مردم به اصلاح‌طلبان اقبال داشته باشند بلکه باید صبر و تحمل داشت چراکه از لوازم اصلاح‌طلبی ، قائل به تدریجی بودن است و اگر انتظار داشته باشیم در کوتاه مدت ، تحولات اساسی رخ دهد ما را دچار یاس و سرخوردگی می‌کند , در حال حاضر این دو دیدگاه در حال چالش فکری با یکدیگر هستند و هنوز جمع بندی‌ها انجام نشده است , تعدد احزاب باعث فرسایش نیروها می‌شود * این فرایند بازسازی جریان اصلاحات و اسیب شناسی در چه ابعادی باید صورت بگیرد ؟ نخست در بحث‌های ساختاری است چراکه بسیاری معتقدند ، تعدد احزاب باعث فرسایش نیروها می‌شود در واقع در تحولات ساختاری باید برای تجمیع احزاب تلاش کرد مثلا در حد دو ، سه حزب .

در نتیجه وحدت نظری ایجاد شود , اگر به هر حال تنوع رویکردی وجود دارد این تنوع باید درون جریان اصلاحات و چهره‌های اصلاح‌طلب ، به رسمیت شناخته شود مثل احزاب سیاسی در کشور که درون یک حزب ، جناح‌های مختلف وجود دارد مثل حزب دموکرات که جناح چپ و راست دارد در عین حال با یکدیگر همکاری و هم افزایی می‌کنند و رقابت درون جناحی هم دارند , چندصدایی را درون جبهه اصلاحات به رسمیت بشناسیم تصورم بر این است که با توجه به واقعیت موجود ، به جای اینکه همه به طور کامل منطق بر یکدیگر شوند و یکصدایی حاکم شود به گونه ای چندصدایی را درون جبهه اصلاحات به رسمیت بشناسیم به هر حال برخی دارای نگرش‌های محافظه کارانه تر ، برخی هم دارای نگرش‌های رادیکال‌تری هستند .

فکر می‌کنم راه حل این نیست که صداهای دیگر حذف شود و یک صدا حاکم شود , این چند صدایی باید به رسمیت شناخته شود و اصلاح‌طلبان حول یک محورهای اساسی با یکدیگر وحدت داشته باشند اما در عین حال در درون خودشان ، طیف‌ها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند یعنی ان اصطلاح فلسفی وحدت در عین کثرت را ما باید بپذیریم کمااینکه در بین اصولگراها هم این تکثر و تنوع وجود دارد و در بین اصلاح‌طلبان هم وجود دارد , از این رو می‌توان در قالب دو ، سه حزب ، این دیدگاه‌های متکثر ، به رسمیت شناخته شوند و فعالیت کنند اگرچه در دوره فعلی باید دید که این دولت اقای رییسی و وزارت کشورش و همچنین نهادهای امنیتی ، تا چه حد فرصت فعالیت به احزاب می‌دهند .

این هم یک عامل مهم است , اصلاح‌طلبان منتظر بدون عمل نیستند * یعنی به نوعی اصلاح‌طلبان منتظر جریان مقابل و دولت رییسی هستند که چگونه رفتار می‌کنند ؟ اصلاح‌طلبان ، منتظر به این معنا که بی عمل باشند و ببینند انها چه اقدامی می‌کنند ، نیستند اما مولفه فوق در نوع کنش اصلاح‌طلبان تاثیر دارد , اگر نظام با توجه به شرایط گذشته ، خودش به این جمع بندی رسیده باشد که یکی از دلایل کاهش مشارکت ، محدودیت هایی است که برای احزاب و حضور کاندیداها ایجاد کرده ، باید فضا را بازتر کند از این رو اصلاح‌طلبان رغبت بیشتری برای تعامل برایشان به وجود می‌اید اما اگر احساس کنند فضا ، بسته تر می‌شود ممکن است فاز کنش‌ها هم تغییر پیدا کرده و گرایش به سمت ان طیف رادیکالی ، افزایش پیدا کند .

نهادهای خارج از دولت بر فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی اثرگذار خواهند بود * با توجه به اینکه وزارت کشور در بحث فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی ، نقش بسیار مهمی دارد ، وزیر کشور دولت اقای رییسی را چطور می‌بینید ؟ وزارت کشور به عنوان یک نهاد رسمی در مورد فعالیت‌های سیاسی مسولیت رسمی دارد ؛ کمیسیون ماده 10 احزاب ، معاونت سیاسی وزیر کشور ، شخص وزیر کشور و تشکیلات مربوط به شورای امنیت که در وزارت کشور فعالیت می‌کنند همچنین استاندارها و مجموعه این تشکیلات وزارت کشور ارتباط مستقیمی با فعالیت‌های احزاب دارد البته وزارت ارشاد هم در فعالیت مطبوعاتی و فرهنگی احزاب موثر است ؛ وزارت اطلاعات در حوزه‌های اطلاعاتی و امنیت نیز موثر است , در واقع مهم است که چه رویکردهایی داشته باشند , اگر رویکردهای اعلامی اقای رییسی در بخش‌های دولتی اعمال شود می‌توان انتظار تعامل هم داشت البته خارج از دولت نیز یک سری نهادها اثرگذار هستند مانند نهادهای امنیتی و رویکردهای که انها از بیرون دارند موثر است و شاید تعیین کننده تر هم باشد .

چون انتظار می‌رود این دولت با نهادهای خارج از دولت ، یک نوع نزدیکی بیشتری داشته باشد این نهادها ممکن است موثرتر واقع شوند و نسبت به دولت‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب که به نوعی دوگانگی نسبت به انها حاکم بود نقش پررنگ‌تری در این دوره خواهند داشت , در حال حاضر باید یک سیاست صبرو انتظار را پیشه کرد تا ببینیم وزرا ، زمانی که مستقر می‌شوند چه رویکردهای عملی خواهند داشت بنابراین نمی‌توان قضاوت قبلی و یا پیش از موعد داشت , منبع : خبر انلاین برچسب‌ها : محمودصادقی ، اصلاحات ، منفعل عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ناطقان کلیدواژه : محمودصادقی اصلاحات منفعل باید صبر و تحمل اصلاح‌طلبان جریان اصلاحات جبهه اصلاحات داشته باشند اصلاح‌طلب حال حاضر وزارت کشور جمع بندی چهره ها درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت nateghan.

ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ناطقان » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33107027 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , یارانه جدید نصیب چه کسانی می‌شود ؟/ واردات خودرو به شرط چاقو / هراس باغداران از طمع دلالان / بیدار باش زمان در زمانه کرونایی متقاضیان وام ازدواج بخوانند خبر‌های خوب درباره مسکن تا دو هفته اینده موج ششم کرونا ابان از راه می‌رسد / از همین حالا واکسن بزنید ثبت نام در سامانه سماح توقعی برای علاقه مندان سفر به عراق ایجاد نکند خبر بعدی : پیشنهاد بادامچیان به اصلاح‌طلبان برای افغانستان / ورشکسته‌های سیاسی به دنبال ایجاد دو قطبی‌های کاذب به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس ، اسدالله بادامچیان که در پایان نشست دبیران این حزب سخن می‌گفت ، تصریح کرد : این حجم از واردات واکسن و سرعت بخشیدن به تولید واکسن در داخل نشان از یک کار جهادی است و مردم سوال می‌کنند چرا این کارها در دولت قبلی با این همه امکانات انجام نشد , بادامچیان با اشاره به سفرهای استانی رییس جمهور گفت : رییس جمهور در روز غیر کاری جمعه به نقاط محروم کشور سفر می‌کند و با مردم رخ به رخ سخن می‌گوید که این کار فاصله دولت – ملت را کاهش می‌دهد .

وی ادامه داد : نشستن پای درددل کارگران معدن و تلاش برای حل مشکل انها و بردن وزرا و مسولان که در همان محل مشکلات را بررسی و چاره جویی کنند نشان از یک تحول در رسیدگی به دردهای مردم دارد و این خود یک تجلی از مردمی بودن دولت است , دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره اظهارات اخیر مدیرکل اژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته ای ایران و مذاکرات وین اظهار داشت : اژانس همیشه درباره پرونده هسته ای ایران طرف دشمنان ملت ایران غش می‌کند و اقای گروسی انتظار دارد با بدعهدی امریکا و نقض پیمان اروپاییها ، همچنان ایران سخاوتمندانه دسترسی‌های فراپادمانی به اژانس بدهد و جمهوری اسلامی همچنان به اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی ادامه دهد , وی افزود : فعالیت هسته ای ایران صلح امیز است و تمام فعالیت‌های ما در چارچوب حقوق هسته ای ایران است که اژانس ان را به رسمیت می‌شناسد .

بادامچیان تصریح کرد : اگر اژانس بخواهد در زمین امریکا بازی کند ایران باید در تداوم همکاری با اژانس تجدیدنظر کند , چرا که این همکاری جز ضرر و زیان چیزی عاید ملت ایران نمی‌کند , وی موضع اروپایی‌ها در قبال مذاکرات برجامی را غلط دانست و اضافه کرد : تعجب در اینست که اروپایی‌ها بر مواضع غلط خود اصرار دارند .

امریکا و اروپا می‌دانند که ایران در مواضع خود استوار است و اگر انها به خطاهای سیاسی خود پی برده‌اند مسیرشان را تغییر دهند , دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در ادامه به حادثه 11 سپتامبر اشاره کرد و گفت : 20 سال پیش امریکا به بهانه حمله تروریستی به برج‌های دوقلو و پنتاگون ، به افغانستان و عراق حمله کرد و میلیونها انسان بیگناه را به خاک و خون کشید , وی افزود : امریکا اجازه نداد در داخل این کشور تحقیقات در این خصوص به نتیجه برسد و به دنبال بهانه جویی بود که به افغانستان حمله کرد .

بادامچیان تاکید کرد : امروز امریکاییها با خفت و خواری از افغانستان فرار کردند و فردا باید از عراق فرار کنند , وی ادامه داد : جنایات امریکا در سرزمینهای اسلامی به ویژه افغانستان و عراق بی شمار است و کارنامه سنگینی از نقض حقوق بشر و ارتکاب جنایات جنگی به جا گذاشته است , دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به تحولات افغانستان اظهار داشت : ملت افغانستان خودشان باید بدون دخالت خارجی سرنوشت خود را تعیین کنند و حکومتی مبتنی بر رضایت عامه پدید اورند .

وی اضافه کرد : هیچ وقت راه حل نظامی در افغانستان جواب نداده و اکنون هم جواب نمی‌دهد , وی طالبان را به رعایت حقوق اقوام و مذاهب در شکل‌گیری دولت جدید فراخواند و با اشاره به اینکه دولت‌های زیادی در چهل سال گذشته در افغانستان روی کار امدند و رفتند گفت : ملت افغانستان ملتی بزرگ ، دارای ریشه فرهنگی عمیق و تمدنی با غنای زبان فارسی هستند , مردمی صبور ، مقاوم و ضد اجنبی که لیاقت انها یک حکومتی است که همه ملت در ان مشارکت کنند تا ازادی و استقلال ان تامین شود .

بادامچیان با اشاره به بیانیه خاتمی در مورد دفاع از مقاومت در پنچشیر تصریح کرد : واقعیت تحولات افغانستان را ان طور که هست باید دید نه ان طور که مایلیم , ضمن اینکه نباید با بدفهمی در سیاهچاله توطئه و دسیسه امریکاییها و غربیها سقوط کنیم , وی با اشاره به مواضع برخی اصلاح‌طلبان تندرو گفت : اگر اصلاح‌طلبان واقعا دلشان برای دموکراسی در افغانستان می‌سوزد ، یک تیپ از اصلاح‌طلبان تشکیل دهند و بروند در پنجشیر بجنگند .

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به ورشکستگی سیاسی اصلاح‌طلبان در تولید دوقطبی‌های کاذب اظهار داشت : مساله افغانستان چیزی نیست که بشود از ان یک دوقطبی ساخت , وی افزود : برخی نظرات ارائه ادرس غلط به سیاست خارجی مستقل کشور است و باید از ان عبور کرد , دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در بخش دیگری از این گفت وگو از اقدامات رییس قوه قضاییه در تداوم اجرای سند تحول قضایی تجلیل کرد و گفت : ان تصمیمی که درباره سند خودرو گرفته شده بسیاری از مشکلات مردم را حل می‌کند .

انتهای پیام /.