توزیع عادلانه بودجه از طریق « امایش سرزمینی » در دستور کار دولت سیزدهم

۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ۰۸:۴۹:۴۵


به گزارش روز سه شنبه ایرنا ، ایت الله « سید ابراهیم رییسی » چندی پیش در نشست شورای اداری استان خراسان جنوبی تصریح کرد : توزیع منابع باید در کشور به صورت عادلانه انجام شود و بهترین راه برای توزیع عادلانه منابع این است که بودجه ریزی براساس امایش سرزمینی صورت گیرد , تنها راه دست‌یابی به عدالت بودجه ای مبنا قرار دادن سند امایش سرزمینی و توزیع اعتبارات بر اساس خصوصیات و ویژگی‌های سرزمینی و منطقه ای در استان‌های مختلف کشور است , ایران کشوری است با تنوع ، جغرافیایی و فرهنگی بسیار زیاد و به همان اندازه نیز از نظر ظرفیت‌های اقتصادی متنوع است .

پرسش هایی که سال هاست ذهن صاحبنظران اقتصادی و اجتماعی را به خود درگیر کرده این است که ایا این تنوع در برنامه‌های مختلف توسعه و به ویژه بودجه ریزی‌های سالیانه جایگاهی داشته است ؟ چرا پس از تجربه بیش از هفت دهه اجرای برنامه‌های مختلف توسعه ، نابرابری زیادی در توسعه منطقه ای به چشم می‌خورد ؟ چرا بین استان هایی که در صدر رتبه بندی توسعه قرار دارند با استان هایی که در قعر هستند تفاوت بسیار بسیار زیاد است ؟ جواب این سوال‌ها تقریبا ساده است ؛ برنامه ریزی و توزیع بودجه بر اساس ظرفیت ، توانمندی و به ویژه نیازمندی‌های منطقه ای نبوده است , در این سال‌ها در مناطقی کارخانه ایجاد شده که نباید می‌شد و سدها را بر رودخانه هایی بنا کردند که نباید می‌کردند , درجاهایی که باید جاده و ریل کشیده می‌شد ، نشد .

راه حل و چاره کار نیز به همان اندازه ساده است ؛ برنامه ریزی و توزیع بودجه بر اساس سند امایش سرزمینی , مطالعات تدوین سند ملی امایش سرزمین توسط مرکز توسعه و اینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه کشور در حدود سه سال انجام شد و در اسفندماه سال 99 به تصویب شورای عالی امایش سرزمین رسید , البته نباید فراموش کرد که در برنامه‌های توسعه همواره موضوع توسعه منطقه ای مد نظر بوده ، اما در عمل توسعه منطقه ای هنگام اجرای برنامه‌ها و به ویژه در بودجه‌های سالیانه و تخصیص اعتبار در کشاکش‌های سیاسی بین نمایندگان مجلس و دولت‌ها فراموش می‌شود .

هر کسی می‌خواهد برای جلب رضایت حوزه نمایندگی خود بودجه بیشتری در قالب طرح‌های مختلف جذب کند , نتیجه این کشاکش‌ها ، تعریف و اجرای پروژه هایی است که هیچ تناسبی با ظرفیت‌ها و نیازهای منطقه ای ندارد , در نهایت ، تجربه ای ناموزون از توسعه رخ خواهد داد که پیامدهایی جز تشدید فقر و مهاجرت و به دنبال ان گسترش انواع مسائل و اسیب‌های اجتماعی ، زیست محیطی و غیره در بر نخواهد داشت .

در این مورد « البرت بغزیان »، استاد دانشگاه و اقتصاد دان به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت : چندین دهه است که موضوع امایش سرزمین مطرح شده و همیشه گفته می‌شد که ما باید بر اساس سند امایش سرزمین عمل کنیم , اما متاسفانه اینگونه نبوده است , بودجه ریزی باید بر اساس توسعه منطقه ای باشد .

هر منطقه ای ظرفیت و مزیت هایی در زمینه‌های خاصی دارد که باید بودجه مورد نظر به ان مناطق اختصاص یابد , برخی از مناطق کشور اب فراوان دارند اما برخی ندارند , برخی خشک و بیابانی هستند .

حال اگر در مناطق کم اب و خشک کارخانه فولاد ایجاد کنیم درست است ؟ وی ادامه داد : امایش‌های مختلفی از نظر اب ، نیروی انسانی ، اموزش و غیره لازم است انجام شود و به نظر من در برخی حوزه‌ها نیز انجام شده است , امایش چیزی پیچیده و مشکل نیست , مثل یک نقشه است .

به ما می‌گوید کدام استان و منطقه از چه ظرفیت‌ها و ویژگی هایی برخوردار است , سپس بر اساس همان ویژگی‌ها طرح و برنامه و بودجه لازم به ان منطقه اختصاص داده شود , این استاد دانشگاه ضمن اشاره به اهمیت نیروی انسانی و تفاوت مناطق از نظر ویژگی‌های جمعیتی و نیروی انسانی ، گفت : وقتی بر اساس ظرفیت‌ها ، توانمندی‌ها و مزیت‌های منطقه ای و استانی برنامه‌های توسعه و بودجه سالیانه توزیع و شود و تخصیص پیدا کند جمعیت بیکار و جویای کار در صنایع ، کارخانه‌ها و پروژه‌های عمرانی و تولیدی اجرا شده در ان مناطق جذب می‌شوند .

حتی در صورتی که در منطقه ای جمعیت کافی وجود نداشته باشد اما ظرفیت اجرای طرح‌های عمرانی و تولیدی باشد ، جمعیت جویای کار و شغل از سایر مناطق جذب ان منطقه خواهند شد , برای مثال امروزه جمعیتی از همه نقاط ایران در جزیره کیش مشغول به کار هستند , این استاد دانشگاه اظهار داشت : البته بعید به نظر می‌رسد که منطقه ای که جمعیت قابل توجهی دارد ظرفیت و مزیت‌های کافی برای ایجاد اشتغال از طرق برنامه‌های مختلف را نداشته باشد .

هر کدام از مناطق ایران از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و کافی است که زیرساخت‌های ارتباطی مانند جاده و راه اهن و غیره فراهم شود تا با اتصال به سایر نقاط کشور راه تبادل کالا و نیروی انسانی و غیره فراهم شود و مناطق مختلف به تناسب ویژگی هایشان توسعه پیدا کنند , بغزیان به نقش مجلس نیز اشاره کرد و عنوان داشت : سازمان برنامه و بودجه به عنوان یک نهاد تخصصی می‌تواند بودجه ای علمی بر اساس سند امایش سرزمین تهیه کند ، اما از انجایی که در نهایت این مجلس شورای اسلامی است که بودجه را تصویب می‌کند نقش نمایندگان در این مورد بسیار مهم و کلیدی است , رویکرد تخصیص بودجه در مجلس باید علمی بوده و از سیاسی کاری دوری شود .

نمایندگان در جذب بودجه باید به ظرفیت‌های استان و حوزه انتخابیه خود توجه کنند نه مسائل سیاسی , اگر واقعا شهر یا منطقه ای برای مثال ظرفیت ایجاد کارخانه‌ها ، سدها و دیگر انواع پروژه‌های عمرانی را ندارد برای جذب بودجه در چنین مواردی تلاش نکنند , برچسب‌ها عدالت اجتماعی مناطق محروم توسعه ایران سازمان برنامه و بودجه توسعه اقتصادی عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ایرنا کلیدواژه : عدالت اجتماعی مناطق محروم توسعه ایران عدالت اجتماعی مناطق محروم توسعه ایران سازمان برنامه و بودجه توسعه اقتصادی سند امایش سرزمین برنامه و بودجه توسعه منطقه ای امایش سرزمینی نیروی انسانی برنامه‌ها ظرفیت‌ها ویژگی‌ها بر اساس درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

irna,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ایرنا » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33103955 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , خبر‌های خوب درباره مسکن تا دو هفته اینده موج ششم کرونا ابان از راه می‌رسد / از همین حالا واکسن بزنید فیلم | کشف میلیون‌ها دلار از خانه معاون اول اشرف غنی توسط طالبان به روز‌رسانی | مجیدی : مقصر این شکست من هستم افسوس استقلالی‌ها با توپ‌های یزدانی خبر بعدی : امریکا یک کاروان نظامی دیگر از عراق وارد سوریه کرد به گزارش خبرگزاری مهر ، خبرگزاری رسمی سوریه ( سانا ) از ورود یک کاروان حامل تجهیزات نظامی و لجستیکی امریکا به سوریه از خاک عراق خبر داد .

بر اساس این گزارش ، این کاروان که شامل 45 کامیون تجهیزات نظامی و لجستیک بود از طریق گذرگاه غیرقانونی الولید در شمال عراق وارد خاک سوریه شد , این کاروان پس از ورود به خاک سوریه به سمت فرودگاه خراب الجیر در منطقه المالکیه در شمال الحسکه به حرکت درامد , این نخستین باری نیست که نظامیان امریکایی به منظور غارت و چپاول منابع سوریه ، تجهیزات نظامی و لجستیک را از طریق گذرگاه‌های غیرقانونی وارد خاک این کشور می‌کنند .

کد خبر 5304227.