ابلاغ 7 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۸:۲۷:۴۵


به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری ایسکانیوز ، دکتر سعیدرضا عاملی با اشاره به ابلاغ نشدن 29 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رییس جمهوری در سال‌های متمادی بیان کرد : در این زمینه گاهی بخش حقوقی ایراداتی بعد از تصویب مصوبه گرفته و گاهی دستگاه مجری ذی نفع به مصوبه ایراد گرفته است و یا به دلایل مختلف علت عدم ابلاغ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص نبوده است ! درحقیقت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به نوعی از ابلاغ نشدن مصوبات ، احساس نارضایتی کرده بودند , بعد از اینکه مصوبه ای به تصویب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد ، قاعدتا باید ابلاغ شود , همچنین حتی اگر اقدامات حقوقی و یا گرفتن نظر کارشناسی دستگاه‌ها مد نظر باشد ، باید قبل از تصویب مصوبه در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته باشد .

وی در ادامه افزود : مجموعه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در اختیار ریاست جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جناب ایت الله رییسی قرار گرفت و ایشان هم با گذراندن فرایندهای لازم مصوبات ، 7 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابلاغ کردند , به نظر می‌رسد 90 درصد مجموعه مصوبات در دست بررسی رییس جمهوری ، ابلاغ خواهد شد , عاملی ضمن اشاره به ابلاغ مصوبه " سند ملی حقوق کودک و نوجوان " اظهار کرد : این سند مهم در سال 1397 در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است .

این سند جامع متفاوت از سند " کنوانسیون حقوق کودک " است , جمهوری اسلامی ایران در اسفند 1372 رسما این کنوانسیون را به صورت مشروط پذیرفت ، مشروط بر انکه مفاد " کنوانسیون حقوق کودک " هر زمان در تعارض با قوانین داخلی و موازین اسلامی باشد ، این سند از طرف دولت ایران قابل پذیرش نیست , اما " سند ملی حقوق کودک و نوجوان " ضمن اینکه بسیاری از مولفه‌های مربوط به حقوق کودک چون حقوق فرهنگی ، اموزشی و تربیتی ، حقوق اقتصادی ، حقوق قضایی ، حق امنیت ، حق کودکان اقلیت‌های دینی را توجه کرده است ؛ در عین حال در سند ملی حقوق کودک و نوجوان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بسیاری از مواد کنوانسیون حقوق کودک پذیرفته شده و در قالب سند انعکاس پیدا کرده است .

وی افزود : این سند با ساز و کار متفاوت و موضوع بندی شده به حقوق کودک و نوجوان توجه کرده است , سند " ملی حقوق کودک و نوجوان " بسیار قوی تر ، متنوع تر و فراگیرتر نسبت به کنوانسیون حقوق کودک تدوین شده است , نگاه موضوعی بحث هویت کودک ، حوزه مرتبط با خانواده کودک ، امور تعلیم و تربیت کودک ، تفریح و بازی کودک و حتی امور اقتصادی کودک چون دارایی‌ها و مالکیت‌های انها مورد توجه این سند قرار گرفته است .

این مجموعه بسیار دقیق ، توسط گروهی از حقوقدانان مجرب در شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده تدوین شد , خوشبختانه این سند ابلاغی مبنای روابط ایران با سازمان ملل بر محور کنوانسیون حقوق کودک و سایر تعهد حقوقی بین‌المللی خواهد بود , این سند بالادستی تکالیفی را برای دستگاه‌های مختلف ایجاد کرده است که جنبه‌های حمایتی کودک در سند لازم الاجرا خواهد بود .

استاد دانشگاه تهران یکی از امتیازات این سند را توجه به کودکان استثنایی ، کودکان بی سرپرست ، ناتوانان جسمی عنوان کرد و گفت : جنبه حمایت کامل در دوران کودکی مبنای کار سند قرار گرفته است , نکته ای را که باید در خصوص اسناد بین‌المللی مرتبط با کیفیت زندگی انسان و جامعه انسانی مورد توجه قرار داد اینکه عموما این اسناد بر مبنای نگرش لیبرال و سکولار طراحی می‌شود و به جنبه الهی زندگی انسان بی توجه است , حتی اگر از مولفه هایی صحبت می‌کند که داری ارزش‌های الهی است مثل مثلا عدالت ، ولی خدا و خالق عدالت و پیوند زندگی این جهانی به جهان اخرت را نادیده می‌گیرد و محصول ان یا توسعه انسانی ناقص است .

از سوی دیگر تفکر و سیاست یکپارچه‌سازی دنیای غرب ، ناخواسته گرفتار یک نگاه سلطه امیز بر جهان بر مبنای ارزش‌های امریکایی و اروپایی است , سیاست یکپارچه‌سازی و همسان‌سازی فرهنگی " به نوعی بازگشت به سیاست شبیه‌سازی دوران هیتلر است ولی در زرورقی زیبا و به اصطلاح دموکراتیک , دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد : هیتلر در دوران حکومتش به دنبال شبیه‌سازی بود و خط مشی یکپارچه‌سازی اقلیت‌ها assimilation policy)) را دنبال می‌کرد .

این سیاست ، خط مشی درستی را دنبال نمی‌کند و پیامدهای اعتراضی زیادی را در جهان بوجود اورده و خواهد اورد , زمانی که اروپاییان به تنوع فرهنگ‌ها احترام می‌گذاشتند ، موفق تر بودند تا زمانی که به سراغ سیاست یکپارچه‌سازی رفتند ! همچنین بعضی از روسای جمهور اروپایی مطرح کردند که سیاست یکپارچه‌سازی برای ما پرهزینه است و باید به دنبال سیاست " یکی شدن " (unification) برویم ! درواقع این سیاست اراده را از فضای اجتماعی و فرهنگی سلب می‌کند , عاملی با اشاره به این موضوع که نگاهمان به اسناد بین‌المللی تا زمانی که استقلال فرهنگی و اجتماعی کشور را دچار تعارض نکند ، محترمانه است ؛ گفت : ابلاغ " لغو سند یا بیانیه اموزش 2030" یکی دیگر از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است که با همین نگرش مراحل مصوبه ای ان طی شده است .

در سند لغو اموزش 2030 امده است ؛ هر نوع سند بین‌المللی و بالادستی که سیاست‌های تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران را تحت الشعاع قرار دهد ، قابل پذیرش نخواهد بود ؛ باید گفت این مورد تنها به سند اموزش 2030 مربوط نمی‌شود بلکه هر سندی که با موازین جمهوری اسلامی ایران و ارزش‌های اسلامی در تعارض باشد لازم الرعایه نیست , وی ادامه داد : در سال 2009 امریکایی‌ها با همکاری اروپاییان سیاست جدیدی تحت عنوان " چند نهادی " را در پیش گرفتند , انها عنوان کردند از سیاست تک قدرتی به سیاست چند نهادی منتقل شده‌ایم .

بدین معنی که نهادهای بین‌المللی ، جهان را اداره می‌کنند , چون انها با سیاست یکجانبه‌نگری نمی‌توانستند ملت‌ها را قانع کنند و بازخوردهای شدیدی از کشورها دریافت می‌کردند بنابراین سیاست چند نهادی را در پیش گرفتند , " سازمان تجارت جهانی " نمونه ای است در این میان به وجود امد تا تعرفه‌ها ، ضوابط و مقررات خود را به جهان تحمیل کند .

" گات " موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت ، معاهده ای بین‌المللی دیگری با هدف گسترش تجارت بین کشورهای عضو به وجود امد , استاد دانشگاه تهران از تحمیل چشم گیر قوانین و مقررات جهانی سخن گفت و افزود : باید از این نکته غفلت نکنیم که بسیاری از قوانین بین‌المللی در ظرف تفکر لیبرال طراحی می‌شود و این تفکر بنیانش بر عدم نقش وجودی خدا و دنیوی گرایی laicism)) است , بنابراین تعلیم و تربیت و نظام فرهنگی که تکیه بر قوانین دینی و مقررات الهی داشته باشد را نمی‌بینید .

حال باید دید این موضوع برخاسته از چیست ؟ اگر جمهوری اسلامی ایران از بعضی قوانین و مقررات جهانی سر باز می‌زند ، به این علت نیست که جمهوری اسلامی ایران تفکر جهانی و بین‌المللی ندارد بلکه این موضوع به شکست‌های کشورهای اروپایی در پروژه‌های مختلف جهانی بر می‌گردد ! به عنوان مثال ؛ استراتژی " توسعه پایدار در اروپا " چرا به وجود امد ؟ توسعه پایدار برای این منظور به وجود امد که توسعه صنعتی منشا تخریب محیط زیست و انسان می‌شد بنابراین به ناچار سراغ توسعه پایدار رفتند , در واقع توسعه پایدار تلاشی بود برای توجه به مولفه‌های همه جانبه نگر مثل انسان ، طبیعت و اقتصاد ولی منتهی به پایداری جامعه نشد , عاملی در ادامه گفت : لذا همچنان شما می‌بینید دنیای غرب با نقص‌های بزرگ مواجه است مثل طلاق‌های گسترده ، تنهایی انسان در جوانی تا پیری و حتی در دوره کودکی که منجر به گسترش خانواده‌های تک سرپرست شده است .

متاسفانه تبعیت از همین فرهنگ در جامعه ایران ، بخشی از جوانان را درگیر مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی کرده است ! به خاطر تبعیت از همین الگوی فرهنگی توسعه ناپایدار است که دچار تعارضات و مشکلات عدیده ای شده‌ایم , بعضی تصور می‌کنند بخش اموزشی 2030 مشکل داشته ولی واقعیت این است که اساسا الگوی توسعه پایدار مشکلات زیادی دارد , دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد : " سیاست‌ها و اقدامات اساسی حمایت از ترویج نام‌ها و نشانه‌های اسلامی - ایرانی " هم یکی از مصوباتی است که ابلاغ نشده بود .

زبان یک کشور ، بنیان هویتی ان است , اگر زبان فارسی را از کالاهای ایرانی حذف کنیم و اسم‌ها و نامگذاری‌های غیر ایرانی را حاکم شود ، دچار بی هویتی و تشویش اجتماعی می‌شویم , همچنین اگر تابلوهای کسب و کار شهری از اسامی ایرانی تهی شوند ، زیستگاه زندگی نسل ایرانی ، غیر فارسی می‌شود .

باید گفت زبان ، نظام معنایی و هویت ملی یک کشور را شکل می‌دهد , این سند ظرفیت‌ها و الزامات تبلیغی و ترویجی را فراهم کرده است تا در کالاها و نمایش نامگذاری‌های شهری زبان فارسی کاربردی تر شود , البته این سند نفی کننده دو زبانه بودن بعضی از علائم ، کالاها ، تابلوها و … نیست در صورتی که اصالت زبان فارسی تامین شود .

در کشور المان که زبان متفاوتی با انگلیسی دارد ! و یا در روسیه که مردم به زبان روسی سخن می‌گویند ، یکپارچگی زبان ملی محسوس است , به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی ، وی به سند ابلاغی دیگر " شکل‌گیری کمیسیون فرهنگی ورزش " اشاره کرد و گفت : این سند ظرفیت کار فرهنگی را در ارتباط با شورای عالی انقلاب فرهنگی برای وزارت ورزش و جوانان فراهم می‌کند , البته اسناد دیگری چون اسناد " انرژی‌های جایگزین "، " معماری اسلامی ایرانی " و ذخایر ژنتیکی در نوبت ابلاغ قرار گرفته‌اند .

که متعاقبا به اطلاع عموم جامعه خواهد رسید , انتهای پیام / سیده سمیه حسینی کد خبر : 1110889 برچسب‌ها شورای عالی انقلاب فرهنگی عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : ایسکانیوز کلیدواژه : شورای عالی انقلاب فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی ملی حقوق کودک و نوجوان کنوانسیون حقوق کودک جمهوری اسلامی ایران سیاست یکپارچه‌سازی توسعه پایدار وجود امد بین‌المللی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,iscanews.

ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « ایسکانیوز » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33100781 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق متاثر از زمین لرزه قوچان / پس لرزه 2,8 ریشتری (+ فیلم ) 448 فوتی جدید کرونا در کشور موج ششم کرونا ابان از راه می‌رسد / از همین حالا واکسن بزنید خبر‌های خوب درباره مسکن تا دو هفته اینده ثبت نام در سامانه سماح توقعی برای علاقه مندان سفر به عراق ایجاد نکند خبر بعدی : لغو سند 2030 ابلاغ شد دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود ، از سوی رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد .

به گزارش برنا ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود ، از سوی رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد , وی افزود : لغو اجرای سند 2030، بنیاد ایرانشناسی ، قانون تشکیل هیئات امنا دانشگاه‌ها و موسسات اموزش عالی و پژوهشی ، تاسیس گروه برنامه ریزی مراکز و موسسه‌های اموزشی و پژوهشی خاص و اصلاح و تکمیل ایین نامه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور از جمله مهمترین مصوباتی است که از سوی رییس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد ,.