نشریه اخبار و تحلیل‌های شنبه ، 8 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۹ ۰۷:۰۴:۲۹


پایگاه بصیرت نشریه اخبار و تحلیل‌ها word نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf ▼ حرف روز کارامدی و امید به اینده بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نقطه عطفی در فرایند انتخابات ریاست جمهوری 1400 به حساب می‌اید , نکات تحلیلی : نقطه کانونی سخنرانی ایشان دمیدن روح امید به جامعه و مانند همیشه دفاع از ساختارهای نظام و کنار نهادن سایه ابهام و تردیدی بود که انتخابات را تحت تاثیر خود قرار داده بود , اعلام نتایج بررسی فرایند تایید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان واکنش‌های گوناگون و متعددی را در پی داشته است .

ان چنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند این عکس العمل‌ها از رویکردهای دلسوزانه تا مخالفینی که از اساس شورای نگهبان را قبول نداشتند ، در برمی‌گیرد , نکته اساسی و یا شاید نقطه اشتراک همه و یا دست کم قریب به اتفاق نقدهای وارده به شورای نگهبان ، به مسئله رقابت و به طورکلی رابطه این پدیده با مشارکت برمی‌گردد , روشن است که بین رقابت و مشارکت یک رابطه و اثرگذاری وجود دارد ؛ اما به این معنا نیست که تنها متغیر تعیین کننده در خصوص مشارکت در انتخابات ، رقابت است .

رقابت یکی از این عوامل موثر در ترغیب مردم دراین باره به شمار می‌اید ؛ به این معنا که تنوع کاندیداها چیزی نیست که مشارکت را تضمین قطعی بکند و یا فقدانش مشارکت بالا را به طور اساسی فروبکاهد , هرچند رقابت در انتخابات پیش رو به طور کامل منتفی نیست ، بااین حال بایستی به نقش و تاثیرات متغیرهای دیگر نیز توجه کرد , به عنوان نمونه امید مردم به بهبود شرایط یکی از عوامل موثر در این زمینه است .

بررسی پیمایش‌های متعدد نشان می‌دهد که مردم در پاسخ به این مسئله که چرا در انتخابات شرکت نمی‌کنند ؟ پاسخ داده‌اند که در صورت شرکت ان‌ها در انتخابات ، مشکل و دردی از مشکلات معیشتی و دردهای متراکم ان‌ها برطرف نخواهد شد , معنای این واکنش اجتماعی به پدیده انتخابات ، ان است که مردم دچار یاس و ناامیدی شده‌اند و بایستی روحیه امید و اعتماد را به جامعه بازگرداند , نکته پایانی : برای بهبود رویکردهای امیدوارانه به مردم و سوق دادن ان‌ها به صحنه سیاست و صندوق انتخابات ، لازم است مجموعه ای از اقدامات موثر و هوشمندانه ، طراحی و عملیاتی شود .

راهکار اساسی و البته کوتاه نیز ان است که کاندیداها برنامه‌های قوی و واقع گرایانه و مدیران تحول خواه در معرض نگاه مردم قرار دهند , دراین باره بسیار اهمیت دارد که مسائل اصلی مردم ( سامان دادن به اقتصاد و معیشت )، به مرکز ثقل برنامه‌ها و تبلیغات انتخاباتی تبدیل شود , ( نویسنده : عزیز غضنفری ) ▼ گزارش روز انتخابات درس‌اموز سوریه « حموده صباغ » رییس مجلس سوریه در کنفرانس خبری در دمشق با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه ، گفت : « بشار اسد رییس جمهور این کشور با کسب 13 میلیون و 540 هزار و 890 رای یعنی معادل 95.

1% به عنوان رییس جمهور جدید برای یک دوره هفت ساله انتخاب شده است , گزاره‌های تحلیلی : 1- امروز بشار اسد محبوب سوری هاست و این محبوبیت در سطحی است که مثلث شوم عبری - عربی - غربی با تمام توان رسانه ای و تبلیغاتی خود علیه او و کشورش به میدان امد ، اما نتوانست بر روی افکار عمومی این کشور علیه اسد تاثیر بگذارد , 2- در این انتخابات 78 درصد مردم مشارکت کردند و بیش از 95 درصد ارا به سبد اسد ریخته شد .

این مشارکت بالا و رای قاطع به اسد ، عملا باعث تثبیت قدرت و حاکمیت سیاسی در سوریه می‌گردد و شکاف‌های اجتماعی سیاسی گذشته را برطرف می‌کند , 3- بر کسی پوشیده نیست که رای 95 درصدی مردم سوریه به شکل قابل توجهی معنادار است , این رای نه تنها رای به بشار اسد ، بلکه قبل از ان رای به مقاومت تلقی می‌گردد .

به عبارتی بشار اسد امروز تبدیل به نماد مقاومت در سوریه شده و این پیروزی ، مقبولیت این مشی و روش را نشان می‌دهد , 4- رای 95 درصدی به بشار اسد ، نتیجه اعتماد ، اتکا و وفاداری به مردم ، ان هم در شرایطی است که این مثلث شوم اجماع کرده بودند تا سوریه را از طریق تقسیم ، به میدان منافع خود تبدیل نمایند , مردانگی ، شجاعت و وفاداری اسد به منافع ملت سوریه ، در کنار تکیه بر ظرفیت مقاومت ملی و منطقه ای ، شرایط را به نفع سوریه تغییر داد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب بشار اسد را تبدیل به قهرمان جهان عرب نمود .

5- نکته درخور تامل این است که انتخابات کنونی در سوریه به شکل واقعی عرصه رقابت سیاسی مشروع میان بازیگران داخلی چند سال اخیر این کشور بود ؛ به شکلی که بشار اسد با محمود احمد مرعی از چهره‌های معارض داخلی و عبدا ,,.

سلوم عبدا ,,.

عضو حزب اتحاد سوسیالیست ، به رقابت پرداخت و پیروز شد , این نشان می‌دهد دموکراسی به شکل حقیقی در این کشور اجرا شده است , جمع بندی : نتیجه انتخابات سوریه درس‌اموز است ؛ به ویژه برای کسانی که در منطقه اعتماد به غرب را بر اعتماد به مردم خود ترجیح می‌دهند .

رای مردم سوریه ، ابتدا رای به مقاومت بود ؛ امروز مردم سوریه ، دانسته تصمیم گرفته‌اند به مقاومت و ایستادگی رای دهند و بر استمرار این مهم به عنوان تنها راه عبور از سختی‌ها تاکید می‌کنند ؛ و همچنین این مزد و پاداش کسی است که در مقابل دشمن ، جانب مردم خود را گرفته و بر انان تکیه می‌کند , ( نویسنده : احمد بنافی ) ▼ خبر ویژه لیدرهای فتنه 88 نگران جمهوریت شدند « محمد خاتمی » رییس دولت اصلاحات که در سال 88 از صحنه گردانان اصلی فتنه بود ، پس از احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری ، در بیانیه ای اعلام کرد : « انتخابات واقعی نماد نظام هایی است که مردم سالاری را پذیرفته‌اند و به نوبه خود استحکام بخش اصل زرین " حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش " است », خاتمی ازجمله افرادی است که در فتنه 88، انتخاباتی را که با مشارکت 85 درصدی برگزار شد ، به صحنه اشوب و درگیری بدل کرد ؛ چرا ؟! به این دلیل که اکثریت مردم ، کاندیدای موردحمایت خاتمی و همفکران وی را انتخاب نکردند ؛ برای همین افراطیون اصلاح‌طلب علیه جمهوریت شورش کرده و رای مردم را پایمال کردند .

فتنه گران در سال 88 خوی دیکتاتوری خود را به صورت تمام و کمال نمایش داده و علی رغم انکه در جلسات خصوصی تاکید داشتند که قطعا تقلب صورت نگرفته ، پشت تریبون ، دروغ تقلب را فریاد زده و جوانان را به اشوب و اغتشاش تشویق کردند , حالا لیدرهای فتنه 88 که ید طولایی در لگدمال کردن رای مردم و دهن کجی به جمهوریت دارند ، خود را دلواپس مردم سالاری جا زده و هجمه گسترده ای علیه اقدام قانونی شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها به راه انداخته‌اند , ▼ اخبار قول و قرارهای نامزدهای انتخاباتی با مردم نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری طی دو روز گذشته قول هایی به مردم دادند که بعد از انتخابشان موظف به تحقق ان‌ها هستند ؛ قاضی زاده هاشمی : تورم را تک رقمی خواهیم کرد .

برای کمبود 4 و نیم میلیون مسکن ، برنامه ریزی داریم , نهادهای اداری کشور برای دوره رضاخان است ؛ اگر رییس‌جمهور شوم با اولویت ، دستور تشکیل فوری صندوق رفاه جوانان را تا قبل از اسفند 1400 صادر می‌کنم و هر زوج جوان 500 میلیون تومان برای اشتغال ، ازدواج و مسکن خود از این صندوق دریافت خواهد کرد , رضایی : اگر وضعیت کنونی کشور ادامه پیدا کند ، در 6 ماهه دوم امسال با تورم 50 درصد مواجه خواهیم بود و در سال‌های بعدی با فوق تورم مواجه هستیم .

برنامه دولت من کنترل تورم و گرانی هاست , هوشمند و هدفمند کردن یارانه‌ها از اولویت‌های دولت من است ؛ وقتی می‌گویم یارانه 450 هزارتومانی ، این یارانه مبانی دارد و منابع ان مشخص است , مهرعلیزاده : میانگین سنی دولت من از 45 سال عبور نخواهد کرد .

برنامه‌های مشخصی برای نشاط جوانان دارم , برای تامین کسری بودجه پول چاپ نخواهم کرد ، اوراق مشارکت منتشر نمی‌کنم ، خلع نقدینگی نخواهم کرد , سه تا چهار ماه بعد از تشکیل دولتم ، روند افزایش تورم را متوقف خواهم کرد .

اقتصاد بایستی همانند اکواریوم اداره شود و شفاف باشد , زاکانی : تمام تقویت کننده‌های تولید را دنبال می‌کنیم تا تولید در کشور حرف اول را بزند , مقابله با مفاسد اقتصادی و موانع جدی تولید هدف مقدماتی ما است .

داشته‌های بیرون از مرزهای ایران را یک فرصت بزرگ می‌بینیم , همتی : معیشت و رفاه ، مهم‌ترین مشکل مردم است و دلیل ان سیاست‌های غلط ، تحریم‌ها و سیاسی کردن تصمیم‌های اقتصادی است , رییسی : 70 درصد ظرفیت‌های اقتصادی کشور غیرفعال است .

شفافیت از نکاتی است که یک عده شعارش را می‌دهند ولی ما بنا داریم که هم در حوزه اجرا و هم در حوزه تصمیم‌گیری ، شفافیت وجود داشته باشد تا مردم احساس ارامش کنند , کاهش تورم با افزایش تولید و برنامه ریزی امکان‌پذیر است , یکی از مسائلی که مدنظر دارم ، تیم اقتصادی هماهنگ است .

تیم اقتصادی فعلی ناهماهنگ است و هر بخش ان یک صدایی دارد , کاهش تورم به تورم یک رقمی امکان‌پذیر است , سیاست‌ها و قوانین اجرانشده ای مانند تعرفه‌گذاری برای خدمات پرستاری و حقوق سایر بخش‌های کادر درمان باید اجرایی شود .

می‌توانیم هزینه درمانی را تا 50 درصد کاهش دهیم , جلیلی : اشتغال‌زایی باید به گونه ای انجام شود که مردم احساس کنند معطل چند کشور خارجی نیستند , یک بخش مهم برنامه جامع اقتصادی ، تعامل سازنده و گسترده با کشورهای دیگر است .

متقاضیان منتظر و رکود بازار مسکن ! بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی حاکی از کاهش 65 درصدی معاملات مسکن در تهران طی اردیبهشت 1400 است , مسئله ای که نشان می‌دهد رکود این بخش عمیق تر شده است , طی اردیبهشت ماه امسال 3900 فقره قرارداد مسکن در شهر تهران ثبت شده که این رقم در مقایسه با فروردین امسال 88.

1 درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته 65,2 درصد کاهش یافته است , طی ماه‌های اخیر بازار مسکن تحت تاثیر انتظار جامعه در خصوص دو موضوع مذاکرات برجام و انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته است .

این مسئله باعث شده تا افزایش سرسام اور قیمت‌ها در سال 98 و 99 متوقف شده و این روند معکوس شود , در زمان حاضر رکورد غیرتورمی بازار مسکن عمیق تر شده ، اما این نگرانی وجود دارد طی هفته‌های اینده با تعیین تکلیف شدن دو موضوع مذاکرات وین و انتخابات ریاست جمهوری ، تقاضای مصرفی وارد بازار مسکن شود , نگرانی ازاین جهت است که طی 8 سال اخیر تولید مسکن متناسب با نیاز کشور صورت نگرفته و با ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن ، شاهد افزایش مجدد قیمت‌ها خواهیم بود .

دلسردی وزارت خارجه از نتایج مذاکرات وین ! سخنگوی وزارت امور خارجه : وزرای خارجه امریکا و انگلیس در تلاش برای جلب رضایت دشمن قسم خورده برجام ، اهداف مذاکرات وین را تحریف می‌کنند , مایه دلسردی است ! رژیم خون خوار اسراییل که سعی بر جلب رضایتش دارید تمام تلاشش را کرده تا توافق را تخریب کند , به جای اعتبارزدایی از خودتان ، بر احیای توافق اصلی - که تنها راه حل روی میز است - تمرکز کنید .

وزیر خارجه امریکا نیز به تازگی با رونمایی از برجام پلاس بعد از بازگشت کشورش به برجام ، گفته است : « در صورت احیای برجام ، دولت بایدن به دنبال تقویت و طولانی تر کردن ان است تا فعالیت‌های ثبات زدای ایران در منطقه ، اشاعه تسلیحات ، حمایت از گروه‌های تروریستی را شامل شود », اخبار کوتاه ◄ نقش سوابق مدیریتی در احراز صلاحیت‌ها / ایت الله « سید محمدرضا مدرسی یزدی » از فقهای شورای نگهبان درباره عدم احراز صلاحیت مسببان وضع فعلی کشور گفت : « اگر معلوم شود به خاطر عدم تدبیر یک فرد ، مشکلاتی در کشور ایجادشده ، حتما در بررسی صلاحیت او ، بنا بر اصل مدیر و مدبر بودن ، تاثیر خواهد داشت », وی افزود : « شورای نگهبان مایل است بالاترین مشارکت وجود داشته باشد ، اما هیچ کس حاضر نیست با نقض قانون ، مشارکت بالا رود .

ما کسی که پایین‌ترین سطح معیارها را هم داشته باشد را تایید می‌کنیم تا حتی هزار نفر هم به مشارکت اضافه بشود ولی ایا کسی می‌پذیرد کسی که مدیر و مدبر نیست و معیارهای لازم را ندارد در فرایند انتخابات شرکت کند ؟», ◄ املی لاریجانی : حرفم از سر دلسوزی بود / رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به برخی حواشی در خصوص اعلام موضع ایشان به نهاد شورای نگهبان ، گفت : « مرز من با کسانی که از حرف هایم سوءاستفاده کردند ، جداست , اگر حرفی زده‌ام از سر دلسوزی برای شورای نگهبان و جهت اعتمادسازی بوده است .

تنها نهاد رسمی متولی تایید صلاحیت‌ها شورای نگهبان است , وقتی این شورا نظری داد ، همه باید مطیع باشند , نهاد شورای نگهبان همواره باید محترم شمرده شود .

خروجی شورای نگهبان باید موجب افزایش مشارکت مردم و اعتمادساز شود , سخن صحیحی نیست که بگوییم کاری به مشارکت مردم نداریم , ارکان نظام اسلامی بر انتخابات و مشارکت مردم استوار است ».

◄ امار رای اولی‌ها در انتخابات 1400/ سخنگوی ستاد انتخابات : در این دوره از انتخابات بیش از یک میلیون و 300 هزار رای اولی داریم , انتظار داریم با حضور و مشارکت جدی رای اولی‌ها انتخابات 1400 جذاب شود به ویژه که جوانان نخستین بار می‌خواهند رای بدهند و شوق وذوق دارند , ◄ پرونده ترخیص کالاهای اساسی به دادگاه کشیده شد / ترخیص فوری کالاهای اساسی در حالی در روزهای اخیر در دستور کار دستگاه‌های مربوطه قرارگرفته که دادستانی کل نیز به ماجرای دپوی 6 میلیون تنی کالاهای اساسی واردشده و ضرب الاجل تعیین کرده است .

◄ رونمایی گردان‌های القسام از موشک‌های سجیل / گردان‌های القسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی ( حماس )، از موشک‌های سجیل به کاررفته در نبرد اخیر خود با رژیم صهیونیستی رونمایی کرد , این گروه مقاومت فلسطینی اعلام کرد : « موشک‌های خانواده سجیل ، از قدرت تخریبی بسیار بالایی برخوردارند ، زیرا کلاهک هایی انفجاری ان از موشک‌های انگلیسی ساخته شده که در نزدیکی سواحل غزه توسط نیروهای مقاومت پیدا شد », ◄ توصیه سردار قاانی به صهیونیست‌ها / فرمانده نیروی قدس سپاه گفت : « به همه صهیونیست‌ها توصیه می‌کنم قبل از اینکه خانه هایی که در اروپا و امریکا داشته‌اید گران تر بشود ، به همان جا برگردید و خانه هایتان را بسازید ».

.
دمشق سوریه ایران تهران شهر تهران سواحل غزه اروپا امریکا پایگاه بصیرت نشریه اخبار مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان صندوق انتخابات سوری مردم سوریه ملت سوریه سوریه صندوق رفاه جوانان بانک مرکزی وین وزارت خارجه رژیم خون خوار اسراییل دولت بایدن ایران نهاد شورای نگهبان نظام اسلامی جنبش مقاومت اسلامی حماس رژیم صهیونیستی صهیونیست رهبر معظم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب عزیز غضنفری حموده صباغ بشار اسد اسد رهبر معظم انقلاب بشار اسد محمود احمد مرعی احمد بنافی محمد خاتمی خاتمی قاضی زاده هاشمی رضاخان رضایی مهرعلیزاده زاکانی همتی رییسی جلیلی وین ایت الله سید محمدرضا مدرسی یزدی املی لاریجانی سردار قاانی رییس مجلس سوریه رییس جمهور عضو حزب اتحاد سوسیالیست رییس دولت اصلاحات ریاست جمهوری سخنگوی وزارت امور خارجه وزرای خارجه امریکا و انگلیس وزیر خارجه امریکا رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنگوی ستاد انتخابات فرمانده نیروی قدس سپاه روز کارامدی و امید روز انتخابات درس اموز سوریه انتخابات ریاست جمهوری سوریه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری