یادداشت اقتصادی | میراث سیاه روحانی برای رییسی

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۲:۵۵:۳۰


اقتصاد پاشنه اشیل همه دولت‌های بعد از انقلاب بوده است ، اما بدترین عملکرد با اختلاف بسیار ، عملکرد دولت روحانی است ,,.

- اخبار اقتصادی - خبرگزاری تسنیم ، اقتصاد پاشنه اشیل همه دولت‌های بعد از انقلاب بوده است ، اما بدترین عملکرد با اختلاف بسیار ، عملکرد دولت روحانی است , اولین و مورد اعتراض‌ترین مسئله اقتصادی از نظر کارشناسان چاپ پول و نقدینگی بالای کشور در دوره دولت روحانی است , " حجم نقدینگی در پایان سال 91 برابر 460 هزار میلیارد تومان بوده است ولی به لطف سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی ، نقدینگی در پایان اردیبهشت ماه سال 1400 به 3 هزار و 601 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است .

نرخ تورم در سال‌های اخیر به ارقام بسیار بالا رسیده و حتی رکورد 75 ساله را هم شکسته است با این حال اما دولت روحانی دلیل افزایش چشم گیر تورم را تحریم و محدودیت‌های ارزی اعلام می‌کند ؛ انهم درحالی که امارها بیانگر تورم 52 درصدی در ماه‌های نخست سال 1400 است ! بنابراین میراثی که در حوزه پولی از روحانی به رییسی می‌رسد ، تورم بیش از 52 درصدی ، نقدینگی بیش از 3600 هزار میلیاردی و پایه پولی 489 هزار میلیاردی است ؛ این امار برای دوماه نخست سال 1400 است ," در همین راستا ضریب جینی به صورت وحشتناک بالا رفته و در رتبه‌های 88 قرار گرفته‌ایم , " در سال 92 نرخ خط فقر برای یک خانواده چهار نفره 1.

800,000 تومان بوده است , این مقدار در سال 1399 رشد 5.

5 برابری داشته و به 10,000,000 تومان رسیده است .

این درحالیست که براساس مصوبه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در سال 1400 عدد 4,100,000 تومان حقوق کارگران تصویب شده است .

دولت یازدهم و دوازدهم 20 درصد به افراد زیر خط فقر افزوده و این نرخ را به 35 درصد رسانده است ," معیشت و گرانی‌های افسار گسیخته دیگر میراث شومی است که از دولت روحانی به دولت رییسی رسیده است , افزایش قیمت بی سابقه کالاهای اساسی به طوریکه برخی از مردم مجبورند ساعت‌ها در صف مرغ و گوشت بایستند چالش بسیار مهمی است که دولت رییسی باید فکری اساسی در مورد ان بکند .

" بیشترین گرانی در بین مواد پروتیینی در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم مربوط به گوشت گوسفند بوده که 309 درصد نسبت به ابتدای شروع به کار دولت روحانی افزایش قیمت داشته و به عبارت ساده تر 4 برابر شده است , مقایسه نوسان قیمت مواد پروتیینی در دولت‌های نهم و دهم با دولت روحانی ، بیانگر عملکرد ضعیف تر دولت فعلی نسبت به دولت قبل است , با گرانی‌های گوشت و مرغ در دولت روحانی ، به تدریج این مواد پروتیینی از سفره بسیاری از اقشار ایرانی حذف یا به شدت کم شده است .

" نابودی سرمایه‌های مردم در بورس و تقلیل سرمایه‌های مردم به یک سوم و کمتر ارثیه ای دیگری برای دولت منتخب است که البته گفته میشد دولت روحانی کسری بودجه‌اش را از این طریق جبران کرده است , مسئله بعدی مسکن است , اقای اخوندی وزیر مسکن شهرسازی روحانی گفته بود مسکن مهر مزخرف است و افتخارش این است که حتی یک خانه برای مردم نساخته است .

او هیچ طرح جایگزین برای مسکن مهر و یا هر طرحی که به خانه دار شدن مردم بیانجامد هرگز ارائه نداد ," طبق امار حدود 30 درصد مردم کشور اجاره‌نشین هستند , در هشت سال دولت روحانی قیمت مسکن رشد 650 درصدی را تجربه کرده است و از متری حدود 3 میلیون تومان به متری 20 تا 90 میلیون تومان ( در تهران ) رسیده است .

" ازدواج و اشتغال هم وضع بهتری ندارند , نرخ بیکاری در تابستان 99 در حالی از سوی دولت روحانی تک رقمی اعلام شد که بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها این عدد را غیر واقعی و نرخ واقعی بیکاری را بیش از 18 درصد اعلام کرده‌اند , دولت روحانی نه تنها نتوانست بصورت موثر اشتغالزایی کند بلکه در حفظ اشتغال موجود هم بسیار ناکارامد بود .

در دولت یازدهم بیش از نیمی از کارخانه‌ها تعطیل یا به صورت نیمه تعطیل درامد , ناگفته نماند که برخی از این کارخانه‌ها بیش از نیم قرن سابقه فعالیت داشته‌اند , کارخانه هایی مانند داروگر و ارج .

بر اساس امار طی هشت سال گذشته حدود 1000 کارخانه تولیدی تعطیل شده است , در همین راستا و با افزایش دهشتناک قیمت مسکن و لوازم خانگی ؛ افزایش وام ازدواج نتوانست گره ای از جوانان باز کند و امارها نشان از کاهش 33 درصدی ازدواج و افزایش 3,5 درصدی طلاق در طی 7 سال اخیر دارد .

با گذشت 8 سال از فعالیت دولت یازدهم نبود یک سازوکار مناسب در قیمت‌گذاری خودرو باعث شده تا این صنعت مدام تحت تاثیر اتفاقات بازار قرار گرفته و افزایش 8 برابری قیمت‌ها را تجربه کند , " افزایش قیمت خودرو ربطی به تحریم‌ها ندارد و به مدیریت مجموعه برمی‌گردد ، بر این اساس دولت دکتر روحانی از مدیران شایسته در این عرصه استفاده می‌کند و قیمت خودرو کاهش خواهد یافت ," اینها بخش هایی از گفته‌های نوبخت مشاور اقتصادی رییس جمهور در روزهای پر التهاب انتخاب برای کسب رای اعتماد مردمی بود که متاسفانه با پایان دولت روحانی محقق نشده و همچنان در حد وعده باقی مانده است .

در حوزه سیاست خارجی کشور را شش سال معطل برجام بی فرجام کردند , خسارت محضی که طبق پیش بینی‌ها و با بدعهدی طرف‌های غربی نه تنها باعث رفع تحریم‌ها نشد بلکه به تحریم‌ها افزود , یکی از سهمگین‌ترین میراث روحانی بدهی سنگین خارجی است که از 5 میلیارد دلار در سال 93 با افزایشی 78 درصدی به 9 میلیارد دلار در سال 99 رسیده است .

بررسی دیگر مسائل و مشکلات وضعیت بهتری نسبت به انچه گفته شد ندارد , همه موارد گفته شد و بسیاری موارد دیگر که در این مقال نمی‌گنجد باعث بوجود امدن شکافی عمیق بین حکومت و مردم شده است , شکافی به نام بی اعتمادی .

عدم اعتماد عمومی به دولت و حکومت شاید بدترین میراث روحانی برای رییسی است , اعتماد از دست رفته ای که نمودش را در دو انتخابات اخیر شاهد بودیم و از مقصران اصلی ان قطعا سومدیریت ، فساد و ناکارامدی وحشتناک دولت قبلی بوده است , تقریبا هیچکدام از وعده‌های روحانی هرگز به ثمر نرسید و در همه مواردی که روحانی قول بهبود وضعیت را داده بود وضع بدتر شد .

مدیریت ناکارامد دولت را در اشل کوچکش میتوان در نحوه برخود با ویروس منحوس کرونا مشاهده کرد , دکتر رییسی در حالی کشور را تحویل گرفته است که علاوه بر مشکلات گفته شده ، ضعف مدیریت و ناکارامدی دولت مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا را به روزانه بالای 500 نفر در ایران رسانده است , کمبود دارو باعث بوجود امدن صف‌های طولانی در برابر داروخانه‌ها و روند کند واکسیناسیون باعث افزایش ابتلا و به تبع ان کمبود ظرفیت پذیرش بیمارستان‌ها و مرگ و میر بالا شده است .

بهر حال این یک نمای کلی است از انچه که از روحانی بر جای مانده است :" سرمایه‌گذاری منفی شش درصد ، شکستن رکورد تورمی 60 ساله ، رشد اقتصادی هشت ساله در مجموع صفر درصد ، افزایش 700 درصدی نرخ تورم ، رکود بازار سهام در 50 سال اخیر ، کوچک شدن 35 درصدی سفره‌های مردم ، بالاترین شکاف طبقاتی در ده سال اخیر ," این نتیجه غربگرایی و اعتماد به غرب و حاصل سیاستهای لیبرالی در همه شئون حکمرانی و بی توجهی به رهنمودهای مقام معظم رهبری است , شرطی کردن اقتصاد به برجام و وصل همه امور کشور به سیاست خارجی ذلیلانه ، اورده ای جز " هیچ " برای کشور نداشت .

لیبرال‌ها یک زمین کاملا سوخته را تحویل اقای رییسی داده‌اند , * حمید طالبی انتهای پیام / عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : تسنیم کلیدواژه : هزار میلیارد دولت روحانی درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www,tasnimnews.

com دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « تسنیم » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33095411 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید , لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید .

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق متاثر از زمین لرزه قوچان / پس لرزه 2,8 ریشتری (+ فیلم ) جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار بازیگر سریال پایتخت بر اثر کرونا درگذشت مشهد لرزید پیشگیری از سرقت مسلحانه طلافروشی در شرق پایتخت خبر بعدی : همه ش تقصیر این روحانی و لاریجانی بود بازدید دادستان تهران از ندامتگاه رجایی شهر از خوب‌های سامورایی مقیم ندامتگاه رجایی شهر ورود محموله واکسن وارداتی به ایران چرا دوره دولت روحانی این همه واکسن وارد نشد ؟ - چون دولت روحانی دوست نداشت مطالبه واکسن به اسم خودش پاسخ داده شود ؟ - چون دولت روحانی روی واکسن‌ها نشسته بود و وقتی پاشد واکسن‌ها دیده شدند ؟ - چون نمکی ؟ - چون با دولت سیزدهم گشایش شد ؟ روند واکسیناسیون شهروندان تهرانی در مجتمع ایران مال بالاخره نوبت به ما دهه شصتی‌ها هم رسید .

هرچند کمی شکسته شدیم حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران ، شیخ محمد بن عبدالرحمن ال ثانی وزیر امور خارجه قطر خیلی خوش اومدی ؛ همینجا وایسا عکس بگیرند , کجا میری برادر ؟ وایسا ! نه میرم پیش رییس جمهورها وایسم فک کنم میخواد ادای منو در نشست بغداد دربیاره ولی خب بهش نمیاد با سرعت نجومی داریم مرزهای دیپلماسی رو جابجا می‌کنیم بازدید رییس قوه قضاییه از ندامتگاه دماوند چند بار مختارنامه رو دیدین ؟ - من با 16 سال حبس 215 بار این سریال رو تو همین بند دیدم - من روزهای باقی مونده به ازادیمو با تعداد تماشای این سریال می‌شمارم - من ابولفضل پورغریب نیا رو حفظم بخصوص اونجا که به درخت تکیه داده وقتی میگیم زندان دانشگاه شده جلسه سران سه قوه با میزبانی رییس جمهور هماهنگی بین ما باعث شد این همه واکسن وارد شد ، سیمان ارزان شد و توافق با اژانس هم صورت گرفت همونو بگو ، همه ش تقصیر این روحانی و لاریجانی بود , والله ! وزیر امور خارجه و سفیر فلسطین پروتکل دیپلماتیک فدای سرت لااقل پروتکل بهداشتی رو رعایت کن سفیر عزیزم نشست خبری فرمانده نیروی دریایی ارتش نشست خبری بذارم ، تنها مخاطبم می‌شی ؟ نیروهای طالبان در تصرف سفارت نروژ این چیه ؟ - دسته بیله ؟ نه بابا اون اینظوری تیز نیست .

- شمشیر مشقیه ؟ - هر چیه دو ایکس لارجه بزرگه سایز من نیست , دیدار رییس سازمان انرژی اتمی و دبیرکل اژانس توافق کنیم ؟ - سنگ کاغذ قیچی کنیم بعد مشتمو باز نمیکنم برات صحن علنی مجلس شورای اسلامی عنابستانی : اقا به اون سرباز سیلی که زده بودم بعدش شکایت کرده بودم میخواستم دوباره حالشو بگیرم یادتونه بالاخره رضایت داد ماجرا تموم شد این همه فعالیت کردم , سر منو و سعید جلیلی بی کلاه موند فقط اقا این صندلی‌ها غرور میارند فساد میارند .

رو زمین بشینیم سالم تره ! نری علیه برجام صخبت کنی‌ها ! خلاصه اسب از ماست و زمین از ماست چهار سیخ کوبیده بده میز 11 اقا شما هم دوست داشتین استفعفا بدین تشریف بیارین دولت خلاصه دولت قبلی با اتوبوس رفتن , جای خالی کم نیست ! استعفا بدیم بریم بابا ؛ مجلس نمی‌چسپه دیگه , مخالف برجام بودن هم که دیگه متنفی شده ! بغلم کن که من از همه خستم بغلم کن همین جوری که هستم بغلم کن که شکستم بغل تو میده به من حس قشنگو و و و اقا تو سازمان جا هست ؟ یکی از همکاران هم میخواد استعفا بده ! خواهر صحبت کردم ولی میگن چند نفر حتما باید تو مجلس انقلابی بمونن اگه الکل زدین بذار از سرتون ماچ کنم و برم بنیاد فعلا خداحااااافظ .

,,.

, اقا ما بریم , مراسم تجلیل از سازندگان و عوامل سریال گاندو خب یه نفسی تازه کنین شاید لازم باشه برای دولت فعلی هم گاندو بسازین نویسنده : ارس مخترع.