اخبار ویژه شنبه 8 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۸ ۰۷:۵۰:۴۳


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** ادعای انتخاباتی اصلاح‌طلبان چرا پذیرفتنی نیست ؟! چرا ادعا‌های انتخاباتی طیف موسوم به اصلاحات و اعتدال درباره نداشتن نامزد و عدم امکان رضایت در انتخابات مسموع نیست ؟ اخیرا در پی اعلام اسامی نامزد‌های احراز صلاحیت شده ، برخی اصلاح‌طلبان و همچنین روابط عمومی جبهه اصلاحات اعلام کردند که با توجه به رد صلاحیت‌های انجام شده ، نامزدی در انتخابات ندارند و نمی‌توانند نامزدی را به مردم معرفی کنند , این اظهارات به چند دلیل مخدوش است , نخست اینکه دو چهره سیاسی اصلاح‌طلب ، هم اکنون در میان نامزد‌های تایید شده حضور دارند .

یکی اقای همتی عضو حزب کارگزاران و رییس کل فعلی بانک مرکزی که در دولت‌های سازندگی و اصلاحات به مدت 12 سال ، ریاست بیمه مرکزی را هم برعهده داشت و دیگری اقای مهرعلیزاده ، با سوابق معاونت رییس جمهور در دولت اصلاحات و استاندار خراسان و استانداری اصفهان در دولت روحانی , نکته دوم این است که هم طیف حامی خاتمی و هم طیف حامی مرحوم هاشمی همواره ادعا کرده‌اند روحانی از خود رایی نداشت و ان‌ها بوده‌اند که با تایید و تکرار توانسته‌اند رای روحانی را از 3 درصد ( یا 11 درصد ) به بالای 50 درصد برسانند , معنای دیگر ادعا این است که طیف مذکور از هر کس حمایت کنند ، بی چون و چرا انتخاب می‌شود .

بسیار خوب ! اکنون نه شخصیتی با وزن بی نظیر هاشمی بلکه چهره هایی چند پله پایین تر تایید صلاحیت نشده‌اند و طبعا طیفی که ادعا می‌کند از شوک عدم تایید صلاحیت هاشمی بیرون امد و با « تکرار می‌کنم » خاتمی توانست روحانی را دوباره به ریاست جمهوری برساند ، باید عیار واقعی ادعای خود را با حمایت از همتی یا مهرعلیزاده نشان دهد , برخلاف ادعای مذکور ، طرح برخی وعده‌های خلاف واقع ، اما فریبنده ، نقش مهمی در پیروزی ائتلاف مدعیان اصلاحات و اعتدال داشت و اکنون که عیار قلابی اغلب ان ادعا‌ها معلوم شده ، طبعا نمی‌توان با تکرار همان ادعاها ، اعتماد دوباره مردم را جلب کرد بلکه طبق نظرسنجی‌ها ، فقط 7 درصد مردم همچنان دولت روحانی را مقبول می‌دانند , در چنین شرایطی طبیعی است که طبق نظرسنجی‌های خبرگزاری و مراکز رفتارسنجی دولتی ، عمده نامزد‌های احراز صلاحیت نشده این طیف 3 درصد ( و بعضا زیر یک درصد ) مقبولیت مردمی داشته باشند .

در همین نظرسنجی‌ها مثلا رای اقای رییسی بالای 42 درصد بوده است , همچنین 56/8 درصد مردم ، اولویت ترغیب کننده به مشارکت در انتخابات را « داشتن برنامه جدی برای مبارزه با فساد »، 56 درصد « برنامه جدی برای رفع بیکاری » و 49/1 درصد هم « داشتن برنامه جدی برای بهبود وضعیت اقتصادی » را به عنوان گزینه‌های مد نظر خود معرفی کرده‌اند , از سوی دیگر گفتنی است با وجود رد صلاحیت اقایان هاشمی و احمدی‌نژاد به عنوان دو چهره سیاسی معروف در انتخابات 92 و 96، مشارکت مردم در انتخابات بالای 72 و 73 درصد بود که نشان می‌دهد ارتباط چندانی میان رد صلاحیت‌ها و کاهش مشارکت مردم وجود ندارد .

اگر هم اکنون دلزدگی در میان برخی اقشار دیده می‌شود به خاطر ناکارامدی دولت و خلف وعده‌های 8 ساله است که موجب شده دولت برامده از ائتلاف مدعیان اعتدال و اصلاحات ، پایین‌ترین میزان محبوبیت را حائز شود , بالاخره مردم باید در بورس سرمایه‌گذاری می‌کردند یا نه ؟! سخنگوی دولت در حالی مشکل بورس را « ورود مردم در اوج بازار بورس » می‌داند که رییس جمهور در همین اوج بازار مردم را برای سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کرد ! به گزارش روزنامه جوان ، سخنگوی دولت اخیرا مشکل بورس را این دانست که عده ای در اوج بازار ، سهام خریداری کردند , بد نیست اقای ربیعی ، مروری بر سخنان سال گذشته اقای روحانی داشته باشد که در اوج بازار ، مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کرد .

رییس جمهور در اواخر مرداد ماه 99 در اوج بازار سرمایه از مردم خواست که همه چیز را به بورس بسپارند و بازار سهام را بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاری معرفی کرد و حتی بعد از اغاز ریزش بازار نیز رییس دفتر رییس جمهور در رسانه ملی از بازگشت یا تثبیت بازار سخن گفت ، امروز بعد از 10 ماه ریزش بازار سهام و مالباخته شدن میلیون‌ها سهامدار در کشور سخنگوی دولت گفت مشکل بورس این بود که مردم در اوج وارد شدند , ریزش بی سابقه بورس در حالی از مرداد 99 اغاز شد و همچنان ادامه دارد که طبق اذعان کارشناسان اقتصادی ، روند غلط مدیریتی دولت و وزارت اقتصاد باعث زیان میلیون‌ها سهامدار در بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس شده است , امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که در اوج بیش از 2 میلیون واحد را به خود دیده بود در مرز یک میلیون و 100 هزار واحدی به سر می‌برد .

نوسانی که بازار سرمایه طی دو سال گذشته به خود دیده ، نوسان بسیار قابل ملاحظه ای بوده ، زیرا برخی از سهامداران سود‌های اتفاقی قابل ملاحظه ای به دست اوردند و بسیاری از سهامداران که به دعوت دولت دیر وارد بازار سرمایه شدند در واقع بخش زیادی از ارزش دارایی خود را از دست داده‌اند , طی 10 ماهه اخیر انتظار می‌رفت دولت که مردم را برای سرمایه‌گذاری در این بازار دعوت کرده و گفته بود مردم همه چیز را به بورس بسپارند ، مانع از وقوع چنین فاجعه ای در بورس شود ، اما در مرحله عمل چنین اتفاقی نیفتاده است , با این حال سخنگوی دولت در نشست خبری در اظهاراتی قابل تامل گفت : « متاسفانه عده ای از هموطنان صرفا در مقطع اوج‌گیری بورس وارد بورس شدند و امروز مسئله ما حمایت از این افراد است ، به رغم اینکه نقش دولت‌ها در همه کشور‌ها در بازار سرمایه نقش ضامن نیست و نقش حامی‌گری دارد .

» سخنگوی دولت در حالی مردم را مقصر وضعیت فعلی بازار سرمایه دانسته و مدعی شده که مردم در مقطع اوج بورس وارد این بازار شده‌اند که دقیقا در ان مقطع ، عده زیادی از مردم به دعوت شخص رییس جمهوری راهی بورس شده بودند , روحانی در سخنرانی‌های متعددی مردم را تشویق به حضور در بازار سرمایه کرد ، ولی یکی از این سخنرانی‌ها به 22 مرداد ماه 99 برمی‌گردد , بسیاری از سهامداران که سال قبل وارد بازار سرمایه شده بودند ، تاکنون حداقل 80 درصد از سرمایه خودشان را از دست داده‌اند .

بنابراین باید از اقای ربیعی سوال کرد : چه کسی مردم را در روز‌های اوج به بورس دعوت کرد و باعث شد سرمایه‌های اندک سهامداران خرد به راحتی پودر شود ؟ مهم‌ترین نقدی که به عملکرد دولت در بازار سرمایه وارد است ، به روش دولت برای جبران کسری بودجه در سال 99 برمی‌گردد ؛ ان طور که شخص وزیر اقتصاد در اسفندماه اعلام کرده بود ، دولت حدود 30 هزار میلیارد تومان از بورس کسب درامد کرده است ، این در حالی است که مالیات دریافتی از خرید و فروش سهام نیز گویا حدود 18 هزار میلیارد تومان ارزیابی شده است , گزارش همشهری از کاری که دولت با بورس کرد امار‌های رسمی نشان می‌دهد که عمده سهامداران بورس در سال اخیر زیان کرده‌اند , در حالی که اقای روحانی ادعا می‌کند « بورس را به اوج رساندیم »، روزنامه همشهری در گزارشی نوشت : در طول 9 ماه گذشته بازار سهام 3 هزار و 700 میلیارد تومان ، معادل 160 میلیارد دلار ، ارزش خود را از دست داده ، با این حال روند نزول بازار در سال جاری تشدید شده و به افزایش رقم زیان سهامداران منجر شده است به طوری که می‌توان ادعا کرد تقریبا هیچ سهامدار برنده ای در بازار سهام وجود ندارد .

تازه‌ترین اطلاعات اماری نشان می‌دهد که میانگین نزول 10 صنعت بزرگ بورس بیش از دو برابر نزول شاخص کل بورس تهران بوده که به خوبی نمایانگر ابعاد زیان سهامداران است , پارسال در چنین روز هایی شاخص بورس به سرعت در حال رشد بود و این ایده که بازار سهام با چاه نزول عمیقی مواجه می‌شود در بازار سهام وجود نداشت ، اما در بیستم مرداد پارسال ، زمانی که شاخص بورس به محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحد رسید ، زمان نزول شاخص بورس هم فرارسید و بازار سهام به سرعت با افت مواجه شد , شدت نزول به حدی بود که از پارسال تاکنون شرکت‌های بورس 40 درصد از ارزش سهام شان ، یعنی معادل 3 هزار و 700 میلیارد تومان را از دست داده‌اند .

این نزول که برابر با 160 میلیارد دلار است ، در تاریخ 50 ساله بازار سهام بی سابقه است ، سهامداران در هیچ دوره ای چنین نزولی را تجربه نکرده‌اند , از ان زمان تاکنون شاخص کل بورس تهران که بیانگر میزان بازده سرمایه‌گذاری در بورس است ، 45 درصد افت کرده ، این عدد نشان می‌دهد که میانگین کل زیان سهامداران در 9 ماه گذشته 45 درصد بوده است , امار‌ها نشان می‌دهد که شاخص کل بورس تهران از ابتدای امسال تاکنون 205 هزار واحد کاهش یافته و از یک میلیون و 310 هزار واحد به یک میلیون و 105 هزار واحد رسیده ؛ یعنی سهامداران بورس تهران به طور متوسط از ابتدای امسال تاکنون 15 درصد زیان کرده‌اند .

با این حال محاسبه دقیق تر ارقام ، حاوی اطلاعات تازه‌تری است , اطلاعات موجود از میزان بازده صنایع از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد که میزان زیان تقریبا 10 صنعت بورس که عمدتا صنایع بزرگ بورس نیز هستند ، بیش از میانگین نزول شاخص و حتی در برخی صنایع تا دوبرابر میانگین نزول بورس است , این ارقام که یک چهارم از صنایع بورس را شامل می‌شود به خوبی بیانگر میزان زیان واقعی سهامداران است .

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که سهامداران صنایع فراورده‌های نفتی ، استخراج معادن ، استخراج نفت و گاز ، منسوجات ، مخابرات ، حمل ونقل و ارتباطات ، خدمات فنی و مهندسی و خودرو‌سازی از اول امسال تاکنون به طور میانگین بین 20 تا 30 درصد زیان دیده‌اند , در این میان سهامدارانی که در گروه استخراج سایر معادن ، سرمایه‌گذاری کرده‌اند ، بزرگ‌ترین زیان دیده‌های سال جاری هستند ، زیرا این صنعت به طور میانگین بیش از 30 درصد از ارزش خود را در 2 ماه گذشته از دست داده که دو برابر میانگین زیان کل بازار سهام است , اعتدال و توسعه از همتی حمایت می‌کند ؟ سخنگوی حزب اعتدال و توسعه می‌گوید : باید از شوک رد صلاحیت نامزد هایی مثل لاریجانی و جهانگیری و پزشکیان و هاشمی خارج شد و از شخصیت توسعه گرایی مثل اقای همتی در انتخابات حمایت کرد .

غلامعلی دهقان در پاسخ به این سوال نامه نیوز که « جریان اصلاحات و اعتدال چه تصمیمی درباره انتخابات و نامزد هایی مثل همتی و مهرعلیزاده می‌گیرد ، گفت : برای پاسخ به این سوال باید یک خاطره ای را نقل کنم , هفته اول خرداد 1392 بود , به مناسبتی در دفتر فاطمه هاشمی در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام بودم .

برخلاف همیشه وی را بسیار ناراحت دیدم , معلوم شد ساعتی قبل علی لاریجانی پیغامی از سوی شورای نگهبان اورده مبنی بر اینکه هاشمی رفسنجانی برای انتخابات صلاحیتش احراز نشده است ! و بهتر است انصراف دهد ؛ اما اقای هاشمی قبول نکرد , وی افزود : خبر عجیبی بود .

واقعا شوک بود , دو سه روز بعد که اسامی نهایی اعلام شد ، معلوم شد خبر درست است , جامعه هم در تعجب که چگونه رییس جمهور دو دوره کشور و رییس مجمع تشخیص نظام برایش عدم احراز صادر شده است .

اما این پایان کار نبود , سخنگوی حزب اعتدال و توسعه یاداور شد : در انتخابات سال 96 جامعه پس از شوک اولیه به خود امد و به تدریج و طی مناظرات به شخصیتی دیگر اقبال نمود که به ارا و اندیشه هاشمی نزدیک بود , پس این دوره هم می‌تواند این اتفاق بیفتد .

وی ادامه داد : هرچند خبر عدم احراز صلاحیت جهانگیری و لاریجانی و حتی پزشکیان و محسن هاشمی برای جامعه و نخبگانش سنگین است , بااین وجود ، باید از این شوک عبور کرد و راهی گشود , در میان شخصیت‌های باقیمانده ، دکتر همتی نشان داده شخصیتی توسعه‌گرا ، دانا بخصوص در حوزه اقتصاد ، باشهامت که مصداق ان ورود وی به بانک مرکزی در سخت‌ترین شرایط و مهار نسبی قیمت ارز بود .

ان هم زمانی که صادرات نفت دومیلیون بشکه ای به زیر صدهزار بشکه رسیده بود , دهقان اظهار کرد : همتی با توجه به حضورش به عنوان معاونت سیاسی سیما در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد از شم سیاسی خوبی هم برخوردار است , حضور یک اقتصاددان برجسته دانشگاهی ان هم با تخصص اقتصاد کلان فرصت مغتنمی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور است .

این فعال سیاسی ادامه داد : نباید ناامید شد , همیشه در ناامیدی‌ها بسی می‌توان امیدوار بود , هرچند کار سخت و راه ناهموار است ، اما برای شروع کار ، همتی لازم است .

یاداور می‌شود اقای همتی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است , او در عین حال در چند ماه اخیر درباره علت کسری بودجه و استقراض دولت ، مجادلات لفظی با نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه ( دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ) داشته است , اوضاع نابسامان مردم اشی است که دولت پخت ؟ یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به روحانی درباره وضعیت کشور و نابسامانی‌های موجود نوشت : این اشی است که شما پخته‌اید ! « عصر ایران » با بیان اینکه روحانی امید مردم را ناامید کرد و نباید با بزرگ کردن ترامپ ، برای ناکارامدی دولت بهانه جویی کرد ، می‌نویسد : ترامپ ، بهانه خوبی برای ناکارامدی دولت نیست .

اقتصاد تحریم بود ، اما ایا در مسائل دیگر و تصمیم‌گیری ها هم تحریم بودیم ؟ ایا در مسائل فرهنگی هم ترامپ مقصر است ؟ بحران‌های اجتماعی را هم ترامپ خلق کرد ؟ نابسامانی در ورزش کشور هم کار امریکاست ؟ مردم عملکرد نمایندگان مجلس دهم را هم باید به نام ترامپ بزنند ؟ در 4 سال عمر مجلس دهم چه قدمی در راستای شعار هایی داده شده بود برداشته شد ؟ مقصر شرایط امروز ، روحانی ، دولت و مجلس دهم ] متهم به ریاست لاریجانی است , بله ، کارشکنی‌ها را هم می‌دانیم , اما انفعال حسن روحانی نقش بسزایی در شرایط امروز کشور دارد .

مردمی که با هزار امید پای صندوق رای دادند ، امروز با نهایت تاسف از ناامیدی حرف می‌زنند , کاش رییس جمهور کمی به گذشته نگاه می‌کرد و می‌دید چگونه ممکن است رقبای او هم اکنون ریاست مجلس و احتمالا ریاست جمهوری را هم در اختیار خواهند گرفت , حالا که گذشت ، اما وقتی دوران ریاست جمهوری به پایان رسید و از سد دادگاه ، دادگاه نمایندگان مجلس دهم که خود را انقلابی می‌دانند گذشتید ، از شرایط کشور در زمان خودتان حرف بزنید .

بگویید چه شد که از دولت موفق یازدهم به دولت دوازدهم رسیدیم که قیمت‌ها لحظه ای بالا می‌رفت و دولت صبح جمعه متوجه اتفاقات کشور می‌شد , واقعا چقدر برای ما که به شما رای دادیم سخت بود که بشنویم صد رحمت به زمان احمدی‌نژاد ! شرایط امروز مقصران زیادی دارد ، اما یکی از مهم‌ترین ان‌ها حسن روحانی است , اگر کار به درستی انجام می‌شد ، بدون دردسر تفکر اعتدال می‌توانست تداوم پیدا کند و داستان مجلس و ریاست جمهوری این چنین نوشته نشود .

بهتر است در سال‌های پیش رو ، جریان اصلاحات و اعتدال به فکر رسیدن به هوای تازه و ادم‌های تازه با حرف‌های تازه باشند که اگر به دنبال تکرار گذشته باشند ،‌اش همان‌اش است و کاسه همان کاسه , ******************** روزنامه وطن امروز ** کدخدایی : مصلحت سنجی به مفهوم خوب یا بد بودن افراد نداریم سخنگوی شورای نگهبان گفت : شورای نگهبان یک شخص واحد نیست و تصمیمات ، خروجی کل شوراست ؛ به این مکانیزم قانونی ، نمی‌توان سلیقه گفت و اعضای شورا ، برخی مستندات را قبول دارند و برخی را قبول ندارند و رای نمی‌دهند , عباسعلی کدخدایی در دیدار برخی فعالان دانشجویی و رسانه ای با بیان اینکه شورای نگهبان یک نهاد حقوقی است که وظیفه مستمر ان یک نظارت تقریری است ، افزود : مصوباتی که از سوی مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران به شورای نگهبان ارسال می‌شود ، بر اساس شرع مقدس و قانون اساسی بررسی می‌شوند تا مغایرتی با موازین اسلامی و قانون اساسی نداشته باشند .

تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات نیز بر عهده شورای نگهبان است که این مسائل تاثیرات سیاسی و اجتماعی زیادی داشته و دارد , وی در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه روش و معیار‌های اصلی شورای نگهبان برای تایید یا عدم تایید صلاحیت افراد در انتخابات‌های مختلف چیست ؟ پاسخ داد : بنده در هر زمانی بوده ، به میان جمع‌های دانشجویی رفته و صحبت کرده‌ام و ما همیشه اماده پاسخگویی بوده‌ایم , معیار‌های شورای نگهبان معیار‌های قانونی است و همیشه در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ، همین طور بوده است .

باید گفت ایا شورای نگهبان طبق این معیار‌ها عمل می‌کند ؟ این معیار‌ها متاسفانه خیلی روشن نیست و باید دقیق تر مشخص شود , به عبارتی این معیار‌ها کیفی است و تعابیر و تفاسیر متفاوتی از سوی افراد مختلف از ان انجام می‌گیرد و هر کس از زاویه ای به ان نگاه می‌کند , وی تصریح کرد : به عنوان مثال در همین انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ، تعریف از رجل سیاسی متفاوت است و معیار‌های عرفی و حقوقی زیادی وجود دارد .

در کل باید گفت معیار‌های قانونی ما باید دقیق تر از وضعیت فعلی باشد , صلاحیت افراد برای هر دوره در شرایط همان دوره بررسی و اعلام می‌شود و ممکن است فردی در دوره ای تایید و در دوره ای رد شود , *** سخنگوی ستاد انتخابات کشور : 10 هزار شعبه اضافه کردیم سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت : در این دوره انتخابات بیش از 10 هزار شعبه به تعداد شعب اضافه کردیم و اکنون بیش از 70 هزار شعبه داریم که نسبت به دوره‌های پیشین تعداد شعب بسیار مناسب و عدد بالایی است .

به گزارش تسنیم ، سیداسماعیل موسوی ، در گفت وگویی اظهار داشت : در این دوره از انتخابات بیش از یک میلیون و 300 هزار رای اولی داریم , انتظار داریم انتخابات 1400 با حضور و مشارکت جدی رای اولی‌ها جذاب شود ، بویژه که جوانان نخستین بار می‌خواهند رای بدهند و شوق و ذوق دارند , وی درباره تعداد شعب نیز گفت : 10 هزار شعبه به تعداد شعب قبلی افزوده شده که ما هم تصمیم به این کار داشتیم و هم از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا مکلف شدیم تعداد شعبه‌ها را به گونه ای افزایش دهیم که مردم بدون دغدغه و بدون اینکه با صف مواجه شوند ، بیایند و در انتخابات شرکت کنند .

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در ادامه تصریح کرد : لذا بیش از 10 هزار شعبه به تعداد شعب اضافه کردیم و اکنون تعداد شعب بیش از 70 هزار شعبه است که نسبت به دوره‌های پیشین ، تعداد شعب بسیار مناسب و عدد بالایی است , طبق براورد‌های دوره‌های قبل ، هر جا شعبه ای بیش از هزار برگه رای داشت ان شعبه را 2 قسمت کرده و یک شعبه جدید در کنارش ایجاد کردیم , *** وزارت امور خارجه پیروزی بشار اسد را در انتخابات سوریه تبریک گفت وزارت امور خارجه با صدور بیانیه ای برگزاری موفق انتخابات سوریه و پیروزی بشار اسد را به دولت و ملت سوریه تبریک گفت .

در این بیانیه امده است : برگزاری موفق انتخابات و مشارکت گسترده مردم سوریه گام مهمی در استقرار صلح ، ثبات ، ارامش ، بازسازی و شکوفایی سوریه است , در بیانیه وزارت امور خارجه تاکید شده است : جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به تصمیم مردم سوریه ، از حق تعیین سرنوشت ملت سوریه و اینده ان کشور بدون هر گونه دخالت خارجی حمایت کرده و پیروزی قاطع رییس جمهور اسد در این انتخابات را به ایشان و مردم مقاوم سوریه تبریک می‌گوید , *** امیرعبداللهیان : راز پیروزی‌های مقاومت ، وحدت است دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل گفت : سلاح مقاومت فلسطین در نبرد « شمشیر قدس » برای حمایت از قدس شریف و مسجدالاقصی به کار گرفته شد و این باعث شد کرانه باختری و نوار غزه در کنار هم برای هدفی مشترک شهید بدهند .

به گزارش فارس ، « حسین امیرعبداللهیان » در گفتگو با العهد به تحول دیگر نبرد مذکور یعنی خروج اهالی اراضی اشغالی 1948 و اعتراض ان‌ها به تجاوزات صهیونیستی همزمان با درگیری اخیر اشاره کرد , وی به مناسبت سالروز ازادسازی جنوب لبنان (25 مه 2000) گفت : فرار رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان باعث ایمان اوردن لبنانی‌ها به مقاومت شان شد و این پیروزی پیامی مهم دربر داشت مبنی بر انکه دشمن صهیونیستی تنها زبان زور را می‌فهمد , امیرعبداللهیان با تبریک « عید مقاومت و ازادسازی » به « سیدحسن نصرالله » دبیرکل حزب الله لبنان گفت : برخی گمان می‌کنند صدای سید تنها در لبنان و غرب اسیا شنیده می‌شود ، اما به اذعان دشمنان وی ، صدای سید به عنوان صدای دفاع از مظلوم در جهان شنیده می‌شود .

وی در پایان گفت : صدای امروز مقاومت صدای وحدت است نه تفرقه ؛ صدای پیروزی ، توسعه و امنیت است که از حنجره سیدحسن نصرالله خارج می‌شود و همه به این رهبر بزرگ افتخار می‌کنند , جمهوری اسلامی ایران برای ارائه هر کمکی در راستای توسعه و پیشرفت لبنان اماده است و امنیت و پیشرفت لبنان را مانند امنیت و پیشرفت خود می‌داند , ******************** روزنامه خراسان ** نیاز به 6 میلیون مسکن تا 1404 فارس - بر اساس بررسی‌های طرح جامع مسکن ، کشور تا پایان سال 1404 نیاز به ساخت حداقل شش میلیون واحد مسکونی دارد تا التهاب شکل گرفته در سال‌های اخیر سامان‌دهی شود .

قیمت تخم مرغ همچنان زیر نرخ مصوب است مهر - رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به این که قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری به 11 هزار تومان رسیده است ، گفت : در اینده ای نزدیک شاهد بحران در بازار تخم مرغ خواهیم بود , ناصر نبی پور ، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را در مرغداری بین 10 هزار و 900 تا 11 هزار تومان اعلام کرد و گفت : با اتمام ماه مبارک رمضان و افزایش جزیی مصرف ، قیمت تخم مرغ بین 400 تا 500 تومان افزایش یافته است , وی ادامه داد : این قیمت با نرخ مصوب 14 هزارتومانی که دولت تعیین کرده سه هزار تومان فاصله دارد .

نبی پور با اشاره به این که قیمت جوجه یک روزه تخم گذار بین 15 تا 17 هزار تومان است ، گفت : این در حالی است که نرخ مصوب جوجه یک روزه تخم گذار هشت هزار تومان است , وی همچنین از تاخیر در تامین نهاده‌های دامی انتقاد کرد و افزود : در تهران برخی واحدها ، دو ماه است که جوجه ریخته‌اند ، اما نتوانسته‌اند نهاده بگیرند , حباب سکه در حال تخلیه شدن است ایسنا - طبق تحلیل محمد کشتی ارای ، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی ، به رغم این که به دلیل افزایش نرخ ارز در داخل و افزایش قیمت هر اونس جهانی طلا ، قیمت هر قطعه سکه 350 هزار تومان افزایش داشته ، اما حباب سکه در حال تخلیه شدن است و پایین‌ترین میزان خود طی سال‌های اخیر را تجربه کرده است .

بحران ارزی ارژانتین وخیم تر شد ایسنا - ارزش پزو به کمترین سطح تاریخی خود رسید , به گزارش رویترز ، با تشدید بحران بدهی ، کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ تورم ، بحران ارزی در سومین اقتصاد بزرگ امریکای جنوبی بیش از پیش تشدید شده است تا جایی که با ریزش مجدد 5 درصدی ارزش پزو در برابر دلار در اخرین روز از معاملات هفتگی ، میزان سقوط این ارز در برابر دلار در سال 2021 به 24 درصد افزایش پیدا کرد , در طول چهار سال اخیر ، ارزش پزوی ارژانتین بیش از 83 درصد کاهش یافت و این کشور دست کم دو بار دچار بحران ارزی کم سابقه ای شد که منجر به تشکیل صف‌های طولانی برای خرید ارز در برابر صرافی‌ها یا هجوم مشتریان به بانک‌ها برای برداشت سپرده‌های ارزی خود شد .

تعرفه 12 درصدی واردات موبایل ابلاغ شد مهر - گمرک جزییات وصول حقوق ورودی 12 درصدی گوشی تلفن همراه وارداتی با ارزش بیش از 600 دلار را اعلام کرد , در این بخشنامه با اشاره به بخشنامه اخیر وزارت صنعت ، اعلام شده است : با توجه به این که بر اساس قانون بودجه امسال ، میزان حقوق ورودی گوشی تلفن همراه با ارزش بالای 600 دلار ، 12 درصد تعیین و فرایند ماخذ و تعرفه نیز از فرایند ارزش‌گذاری منفک شده ، لازم است این موضوع از سوی کارشناسان کنترل و برای ان اقدام شود , ************** روزنامه ایران ** اروپا خواستار بازبینی یک پرونده قضایی خبر اول اینکه ، سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا حکم جدید صادر شده برای نرگس محمدی فعال حقوق بشر را « نگران کننده » تلقی کرد .

به گزارش ایسنا « پیتر استانو » در بیانیه ای مداخله جویانه درباره حکم جدید صادر شده برای نرگس محمدی ، گفت که اتحادیه اروپا خواستار بازبینی پرونده نرگس محمدی است , دستگاه قضایی در حکمی که ان را شعبه 1177 دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران صادر کرده ، محمدی را با اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار بیانیه مبارزه با اعدام »، « تحصن در دفتر زندان » مربوط به دی ماه 98، « تمرد از ریاست و مقامات زندان » برای پایان دادن به تحصن اعتراضی ، « تخریب شیشه‌ها » و « افترا نسبت به اتهام شکنجه‌گری و ایراد ضرب و جرح » به تحمل 80 ضربه شلاق 30 ماه حبس و پرداخت 2 فقره جزای نقدی محکوم کرده است , معنای انتخابات از نظر ایت الله اراکی خبر دیگر اینکه ، یک عضو مجلس خبرگان رهبری گفت : مخالفت با نظر شورای نگهبان مخالفت با جمهوریت و اسلامیت نظام است .

به گزارش جماران ، ایت الله محسن اراکی با بیان اینکه معنای اصلی انتخابات اعلام فرمانبرداری از نظام تشکیلات الهی است ، افزود : در راس این تشکیلات رسول اکرم و بعد از رسول خدا در عصر ما امام زمان ( عج ) که ( در دوره غیبت ) از سوی حضرت ، ولی عصر ( عج ) هم ، ولی فقیه قرار دارد , وی گفت : معنای انتخابات این است که مردم اعلام می‌کنند ما فرمانبر این نظام تشکیلاتی هستیم و برای کمک به ان فرمانروای فعلی ما که ، ولی فقیه است یک بازوی اجرایی خوبی می‌خواهیم انتخاب کنیم , ادعای اطلاعاتی فیس بوک علیه ایران و روسیه شنیدیم که ، فیس بوک ایران و روسیه را متهم به توزیع اطلاعات نادرست در اینترنت کرد .

به گزارش ایلنا به نقل از مسکو تایمز ، فیس بوک در گزارشی گفت روسیه و ایران مهمترین عامل گسترش اطلاعات نادرست در اینترنت با هدف دستکاری افکار عمومی هستند , جبهه اصلاح‌طلبان ربطی به خاتمی و اصلاحات ندارد با خبر شدیم که ، در پی اعلام خبری مبنی بر حمایت « جبهه اصلاح‌طلبان ایران » از محسن مهر علیزاده در انتخابات پیش رو ، اذر منصوری سخنگوی جبهه اصلاحات ایران تاکید کرد که این جبهه نامزدی در انتخابات ندارد , به گزارش ایلنا ، به گفته وی ، « جبهه اصلاح‌طلبان ایران » هیچ ارتباطی با اقای خاتمی و جبهه اصلاحات ایران و احزاب اصلاح‌طلب ندارد و هدف از انتشار اخبار از سوی این جبهه ، تشویش اذهان عمومی است .

تلاش برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام دست اخر اینکه ، جمهوریخواهان کنگره امریکا اصلاحیه ای را تنظیم کرده‌اند که با ضمیمه شدن به یکی از مصوبه‌های مرتبط ، دولت بایدن را ملزم خواهد کرد بدون تاییدیه کنگره وارد هیچ توافقی با ایران نشده و تغییری در به کارگیری تحریم‌های امریکا علیه ان ندهد , به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن ، طبق رونوشت اصلاحیه ای که فری بیکن ان را رویت کرده ، قانونی در سنای امریکا تصویب می‌شود که دولت جو بایدن رییس جمهوری امریکا را ملزم خواهد کرد پیش از امضای یک قرارداد با ایران ، تاییدیه کنگره را داشته باشد , این اصلاحیه مانع چشم‌گیری در مسیر اجرایی شدن طرح دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای ایران خواهد بود .

******************** روزنامه شرق ** تشریح وضعیت جسمانی سیدحسن نصرالله نعیم قاسم ، معاون دبیرکل حزب الله لبنان ، در مصاحبه ای تلویزیونی گفت : وضعیت سلامتی سیدحسن نصرالله ، دبیر کل حزب الله خوب است , حال او خوب است , او اذعان کرد که دبیر کل حزب الله به تازگی در معرض یک عارضه جسمانی قرار گرفت که ایجاب می‌کرد استراحت کند و مسئله ای بیشتر از این نیست ؛ اما رسانه‌های اسراییل به نقل از منابع ارتش ان کشور گفته‌اند که شواهد موجود حاکی از ان است که حسن نصرالله احتمالا به ویروس کرونا مبتلا شده است .

نشست سران چهارگانه عراق در پی بازداشت یکی از فرماندهان حشدالشعبی و ناارامی هایی که در عراق در پی این اقدام به وقوع پیوست ، سران چهارگانه عراق با برگزاری نشستی ، بر لزوم احترام به دستورات صادرشده از دستگاه قضایی و احترام به اقدامات نهادهای دولت در بازخواست قانونی و نیز برگزاری انتخابات در زمان معین ان تاکید کردند , عدم بازگشت به معاهده اسمان‌های باز دولت جو بایدن ، رییس جمهوری امریکا ، قصد تمدید قرارداد « اسمان‌های باز » با روسیه را ندارد , وندی شرمن ، معاون وزارت خارجه امریکا گفت که روسیه برای حفظ این قرارداد تلاشی نکرده است .

دونالد ترامپ ، سلف بایدن سال گذشته از این قرارداد خارج شده بود , وعده جدید کیم جونگ اون رهبری کره شمالی وعده داده که علیه عناصر ضد سوسیالیسم در کشور چالشی سازش‌ناپذیر به راه می‌اندازد , این اظهارنظر از سوی کیم جونگ اون ، رهبری کره شمالی در حالی مطرح شده که او تلاش می‌کند در بحبوحه مشکلات و گرفتاری‌های مرتبط با پاندمی کرونا و تحریم‌های اقتصادی به رهبری امریکا ، قدرت خودش را تحکیم ببخشد .

اذعان المان به نسل کشی در نامیبیا المان برای نخستین بار اعتراف کرد که در دوران استعماری مرتکب نسل کشی در کشور نامیبیا شده است , دولت المان با اذعان به نقش داشتن در کشتار اعضای دو قوم « ناما » و « هیررو » در نامیبیا طی دوران استعماری ، وعده داد تا بیش از یک میلیارد یورو برای کمک به توسعه این کشور بپردازد , احکام جدید زندان برای مخالفان هنگ کنگی جیمی لای ، تاجر مشهور اسیایی که به « غول رسانه ای » هنگ کنگ نیز مشهور است ، روز گذشته به همراه هفت فعال دموکراسی خواه دیگر از سوی دادگاه به دلیل شرکت در تظاهرات اعتراضی هفتادمین سالگرد تاسیس چین کمونیست به زندان محکوم شد .

لای پیش از این و برای اولین بار در اگوست 2020 میلادی از سوی پلیس هنگ کنگ به اتهام « نقض امنیت ملی » بازداشت شده بود , پیروزی 95 درصدی بشار اسد بشار اسد ، رییس جمهور سوریه ، با کسب 95,1 درصد ارا در انتخاباتی که غرب ان را تقلبی و فرمایشی خوانده بود ، برای چهارمین بار به عنوان عالی‌ترین مقام دستگاه اجرایی در کشور جنگ زده سوریه برگزیده شد .

حمودا صباغ ، رییس پارلمان سوریه ، میزان مشارکت رای دهندگان در این انتخابات را حدود 78 درصد اعلام کرد و افزود که بیش از 14 میلیون سوری در ان شرکت کرده‌اند , پذیرش مسئولیت تاریخی فرانسه امانوئل مکرون ، رییس جمهوری فرانسه ، در سخنانی بی سابقه اعلام کرد کشورش « نقش خود در نسل کشی توتسی‌های رواندا » را می‌پذیرد , او گفت : « فرانسه نقش ، تاریخ و مسئولیت سیاسی در رواندا دارد ؛ چراکه در کنار و حامی رژیم نسل کش رواندا ایستاد ».

*****************************************.
مسجدالاقصی کرانه باختری نوار غزه اراضی اشغالی جنوب لبنان لبنان غرب اسیا فارس تهران امریکای جنوبی سنای امریکا عراق نامیبیا المان کشور نامیبیا نامیبیا سوریه رواندا پایگاه بصیرت روزنامه کیهان روابط عمومی جبهه اصلاحات حزب کارگزاران دولت های سازندگی و اصلاحات دولت اصلاحات دولت روحانی بورس روزنامه جوان وزارت اقتصاد بورس اوراق بهادار و فرابورس بورس اوراق بهادار تهران همشهری بورس تهران شرکت های بورس دفتر فاطمه هاشمی مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان بانک مرکزی شورای مرکزی حزب کارگزاران ایران امریکاست مجلس دهم دادگاه نمایندگان مجلس دولت دوازدهم مجلس مجلس شورای اسلامی هیات وزیران تسنیم ستاد ملی مقابله با کرونا وزارت امور خارجه ملت سوریه مردم سوریه سوریه جمهوری اسلامی ایران فلسطین قدس قدس شریف فارس العهد صهیونیستی رژیم صهیونیستی لبنانی لبنان ایسنا ارژانتین پزو رویترز وزارت صنعت اتحادیه اروپا شعبه 1177 دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران نظام جمهوری اسلامی ایران مجلس خبرگان رهبری جماران فیس بوک روسیه فیس بوک ایران ایلنا مسکو تایمز کنگره امریکا دولت بایدن امریکا پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن رسانه های اسراییل حشدالشعبی عراق دستگاه قضایی دولت جو بایدن المان دولت المان ناما هیررو هنگ کنگی هنگ کنگ پلیس هنگ کنگ سوری فرانسه کشورش رواندا رژیم نسل کش رواندا اقای همتی اقای مهرعلیزاده خاتمی هاشمی روحانی همتی مهرعلیزاده اقای رییسی احمدی نژاد اقای ربیعی اقای روحانی اعتدال لاریجانی جهانگیری پزشکیان غلامعلی دهقان علی لاریجانی هاشمی رفسنجانی اقای هاشمی اندیشه هاشمی محسن هاشمی دکتر همتی دهقان نوبخت ترامپ حسن روحانی کدخدایی عباسعلی کدخدایی سیداسماعیل موسوی بشار اسد اسد امیرعبداللهیان حسین امیرعبداللهیان سیدحسن نصرالله ناصر نبی پور نبی پور محمد کشتی ارای نرگس محمدی پیتر استانو محمدی ایت الله اراکی ایت الله محسن اراکی رسول اکرم رسول خدا امام زمان عج محسن مهر علیزاده اذر منصوری اقای خاتمی بایدن فری بیکن سیدحسن نصرالله نعیم قاسم حسن نصرالله وندی شرمن دونالد ترامپ کیم جونگ جیمی لای بشار اسد بشار اسد حمودا صباغ امانوئل مکرون رییس کل فعلی بانک مرکزی ریاست بیمه مرکزی معاونت رییس جمهور استاندار خراسان و استانداری اصفهان ریاست جمهوری سخنگوی دولت رییس جمهور رییس دفتر رییس جمهور رییس جمهوری وزیر اقتصاد سخنگوی حزب اعتدال و توسعه رییس مجمع تشخیص نظام معاونت سیاسی سیما رییس سازمان برنامه و بودجه دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ریاست لاریجانی ریاست مجلس سخنگوی شورای نگهبان سخنگوی ستاد انتخابات کشور دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دبیرکل حزب الله لبنان رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخنگوی جبهه اصلاحات ایران رییس جمهوری امریکا معاون دبیرکل حزب الله لبنان دبیر کل حزب الله معاون وزارت خارجه امریکا رهبری کره شمالی رییس جمهور سوریه رییس پارلمان سوریه رییس جمهوری فرانسه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات سوریه سالروز ازادسازی جنوب لبنان 25 مه 2000 ماه مبارک رمضان نشست سران چهارگانه عراق