اخبار ویژه پنجشنبه 6 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۰۷:۳۳:۲۴


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** اصلاح‌طلبان شاید روی همتی اجماع کنند عضو جبهه اصلاحات گفت : دو نفر از اصلاح‌طلبان تایید شده‌اند و چه بسا کاندیدای حزب کارگزاران ، اقای همتی باشد , علی صوفی که سابقه وزارت در دولت اصلاحات و عضویت در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را دارد ، به ایلنا گفت : در مرحله ثبت نام ، اصلاح‌طلبان کاندیدایی معرفی نکردند ، هرچند در مرحله اول مجمع عمومی جبهه اصلاحات با معرفی 10 نفر وارد فاز انتخابات شدند و ان‌ها برنامه‌های خودشان را ارائه کردند ، اما به دلیل انکه جبهه اصلاحات وارد مراحل بعدی نشد ؛ یعنی رای‌گیری های لازم « یک سوم » و « دو سوم » را که نیاز داشت تا کاندیدا‌ها معرفی کنند انجام نداد ، همه رفتند ثبت نام کردند تا بعد از تایید صلاحیت‌ها افراد ارزیابی شوند , وی خاطرنشان کرد : در اصل جبهه اصلاحات کاندیدایی انتخاب نکرد ؛ اما افرادی که ثبت نام کردند در جامعه به عنوان کاندیدای جریان اصلاحات معرفی شدند و این جریان به روال سابق خود برگشت و منتظر شد صلاحیت‌ها بررسی شود و بعد بین افرادی که تایید شدند ، ان کسی که اقبال عمومی بیشتری دارد و در مناظرات و رقابت‌های انتخاباتی پیشتاز بود مورد حمایت مردم قرار گرفت را به عنوان گزینه نهایی معرفی کند .

صوفی گفت : در حال حاضر بین کسانی که معرفی شدند هنوز اقای همتی و مهرعلیزاده اصلاح‌طلب هستند , این دو نفر متعلق به جریان اصلاحات هستند ، مخصوصا اقای همتی که عضو حزب کارگزاران است و به نظر نمی‌اید این حزب در حال حاضر از رد اقایان جهانگیری و هاشمی ناراحت باشد چه بسا که کاندیدای اصلی شان هم اقای همتی باشد , وی با بیان اینکه همتی رییس کل بانک مرکزی ، و اعتدال و توسعه ای است ، گفت در مورد رییس کل بانک مرکزی باید گفت ، حاکمیت و دولت از عملکردش راضی هستند و باید یاداوری کنم در ان دوره ای که نوسانات نرخ ارز و گرانی داشتیم ، صداوسیما پوشش بسیار قوی از اقای همتی داشت و مرتب در بخش‌های خبری از وی دعوت می‌کرد و فضای رسانه ملی را در اختیار ایشان قرار می‌داد .

اقای همتی کاندیدای مشترک حاکمیت و حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران است , وی ادامه داد : معتقدم هنوز بازی تمام نشده است و باید منتظر روز‌های اتی باشیم ، ای بسا کاندیدایی با حکم حکومتی برگردد و همچنین اصلاح‌طلبان را هم متقاعد کنند مانند سال 92 که از اقای روحانی حمایت کردند ، از شخص دیگری در این دوره انتخابات حمایت کنند , صوفی خاطرنشان کرد : درست است که اقای مهرعلیزاده هم اصلاح‌طلب است ، اما ان وفاقی که مشاهده می‌کنیم پشت پرده روی اقای همتی وجود دارد ، روی ایشان نیست .

در همین حال ، غلامحسین کرباسچی ، دبیرکل حزب کارگزاران به ایلنا گفت : اقای همتی نیروی خوبی است ، منتها ما نمی‌دانیم ایشان امادگی ماندن در صحنه و کار کردن در این شرایط را دارد یا خیر ؟ و این را باید بررسی کنیم , ما بر اساس اینکه ایشان به کارگزاران می‌اید یا نمی‌اید ، در مورد اقای همتی بحث نمی‌کنیم , وی افزود : ایشان عضو کارگزاران بوده و هیچ وقت هم استعفا نداده‌اند .

اما برای ما مسئله اصلی بحث کشور ، کارامدی و حل مشکلات مردم است ، باید ببینیم که ایشان در این زمینه چه اندازه می‌تواند کار کند و چه برنامه کاری در این حوزه دارد , البته اصل این موضوع باید در جبهه اصلاح‌طلبان بررسی شود و بعد درباره ان اعلام نظر صورت گیرد , در همین حال علی محمد نمازی عضو دیگر کارگزاران گفته است : نظر کرباسچی بر همتی است .

او ویژگی‌های مناسبی دارد , نیرویی معتدل است که روحیه کار دارد و کمتر مشاهده شده که جنجال به پا کند , همتی با هماهنگی نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان اقدام کرد .

مرغ در دولت روحانی 400 درصد گران شد قیمت مرغ رسما در دولت روحانی بیش از 400 درصد گران شد , به گزارش روزنامه جوان ، مرغ ارزان‌ترین پروتیین گوشتی در کشور است که این روز‌ها با 5000 تومان بیشتر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد , قیمت مصوب مرغ در بازار 24 هزار و 900 تومان است که این روز‌ها با قیمت حداقل 30 هزار تومان عرضه می‌شود .

چندی پیش فروش مرغ قطعه بندی شده ممنوع شد و فروشندگان اجازه انجام این کار را نداشتند و پس از ازادسازی چند ماهی بازار در ثبات قرار داشت ، اما اکنون در ویترین فروشگاه‌های عرضه مرغ ، سینی‌های قطعه بندی شده قرار گرفته و مرغ کامل عرضه نمی‌کنند , در طول هشت سال گذشته قیمت مرغ با افزایش 305 درصدی روبه رو شده ، به طوری که در حال حاضر هر چند قیمت این محصول 24 هزار و 900 تومان در میادین به فروش می‌رسد ، ولی بیشتر خرده فروشی‌ها ان را با نرخ نزدیک به 35 هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رسانند , در واقع در سال گذشته نیز با توجه به صف‌های گسترده خرید مرغ که به کمبود عرضه محصول برمی‌گشت ، دولت برای کنترل بازار مجبور به تشکیل قرارگاه ساماندهی بازار مرغ شد و مجوز واردات 50 هزار تن مرغ را نیز صادر کرد ؛ با این وجود به سختی توانست تعادل را به بازار برگرداند .

تولیدکنندگان و مرغداران معتقدند این افزایش قیمت به دلیل نابسامانی بازار نهاده‌های دامی ، میزان جوجه ریزی و کاهش تولید مرغ است که همین مسئله به طولانی تر شدن صف‌ها و سخت تر شدن دسترسی مردم به این ماده پروتیینی منجر شده است , قیمت مصوب مرغ قیمت مرغ در ابتدای دولت در سال 92 حدود 6000 و 150 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این رقم تا امروز با نرخ مصوب به 24 هزار و 900 تومان رسیده و حاکی از ان است که قیمت این محصول پروتیینی رشدی 400 درصدی را به خود دیده است , روزنامه جوان نیز در گزارشی در همین باره نوشت قیمت مرغ در استانه انتخابات ریاست جمهوری ، به 35 هزار تومان رسیده است .

جوان بی توجهی دولت به هشدار‌های مرغداران در خصوص افزایش مجدد قیمت مرغ و عدم کنترل و تنظیم بازار جوجه یکروزه باعث گرانی قیمت ان به 35 هزار تومان شد , به طوری که در چند روز گذشته مجددا مرغ دولتی دوباره نایاب شد و متولیان تولید و بازار همچنان در سکوت به سر می‌برند , روایت عجیب عطریانفر از علت افشای فایل صوتی ظریف واکنش منفی خاتمی به کاندیداتوری لاریجانی و رایزنی‌های خاتمی و سید حسن خمینی برای کاندیداتوری ظریف ، زمینه ساز انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف و خلع سلاح کردن وی در انتخابات شد ! به گزارش جوان ، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در اظهارنظری انصراف دکتر ظریف از کاندیداتوری انتخابات را دنباله رقابتی شدید در دفتر رییس جمهور با اصلاح‌طلبان عنوان کرد .

محمد عطریانفر در گفت وگویی که در شبکه‌های خبری بازتاب داشت ، برای نخستین بار و به صورت اشکار پرده از رقابت‌های دفتر رییس جمهور با اصلاح‌طلبان برداشت و مدعی شد : افشای فایل صوتی ظریف ، دنباله رقابتی شدید بود که در دفتر رییس جمهور با اصلاح‌طلبان وجود داشت , اگر اصلاح‌طلبان حاضر به همراهی با دولت سوم حسن روحانی به ریاست علی لاریجانی می‌شدند ، شاید این فایل در امنیت کامل حفظ و نگهداری می‌شد , عطریانفر با بیان اینکه ظریف قصد کاندیداتوری داشت و به خاطر انتشار فایل صوتی کاندیدا نشد ، اضافه کرد : گزینه دولت روحانی و مشخصا حزب اعتدال و توسعه به محوریت واعظی ، از ابتدا علی لاریجانی بود نه ظریف .

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تلویحا دفتر ریاست جمهوری را متهم انتشار فایل صوتی ظریف معرفی و ادعا کرده است : واکنش منفی خاتمی به کاندیداتوری لاریجانی و رایزنی‌های خاتمی و سید حسن خمینی برای کاندیداتوری ظریف ، زمینه ساز انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف و خلع سلاح کردن وی در انتخابات شد ! روایت استاندار بازنشسته از سوءمدیریت شدید دولت استاندار بازنشسته دولت روحانی که نامزد انتخابات شده بود ، می‌گوید : نامزد شدم تا مشکل مرغ و تخم مرغ حل شود , محمود زمانی قمی در دولت اصلاحات ، استاندار ایلام و چهارمحال و بختیاری بود و در دولت روحانی نیز به استانداری یزد رسید ، اما در پی اعمال قانون منع به کارگیری بازنشستگان ، اجبار از فعالیت دولتی منفک شد ، وی که برای انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده بود ، قبل از اعلام اسامی نامزد‌های تایید شده ، به جماران گفت : ما امروز در حوزه معیشت و اقتصاد وضع بسیار نابسامانی داریم و شاید هیچ مقطعی بعد از پیروزی انقلاب را با شرایط امروز ایران نمی‌توانیم مقایسه کنیم , اما به این معنا نیست که همه علل وضع موجود ریشه‌های اقتصادی صرف دارد ؛ به نظر من ریشه‌های مدیریتی هم فراوان دارد .

وی افزود : اگر قرار است ما امروز به سفره مردم رسیدگی کنیم و اجازه ندهیم تخم مرغ هم از سفره‌ها خارج شود , این را برگردانیم و ارام ارام سفره مردم را به یک نقطه قابل قبول برسانیم , حتما باید اقتصاد رانتی - نفتی را ارام ارام به نفع اقتصاد صادراتی ، تولید ، رونق و خلق ثروت کاهش بدهیم .

از طرف دیگر حتما باید به دنبال حل این سه بیماری باشیم , من تصریح می‌کنم ، ادم هایی که برادر به کار گرفته‌اند ، خویشاوندی استخدام کرده‌اند و باند تشکیل داده‌اند ، در هر جایی می‌خواهند باشند ، ان‌ها صلاحیت تغییر و تحول در این حوزه را ندارند , نمی‌شود که من خودم به ان امراض دچار باشم و بعد بگویم که می‌خواهم معجزه کنم .

زمانی قمی گفت : من در 9 استان کشور کار کرده‌ام و همین جا اعلام می‌کنم ، به عنوان یک سیاستمدار اصلاح‌طلب خودم و همه همفکران و دوستانم باید در سهمی که در به وجود اوردن شرایط امروز کشور داشته‌ایم از مردم عذرخواهی کنیم , مگر ما چه کسی هستیم که فکر می‌کنیم هر کاری انجام داده‌ایم درست بوده و داریم درست انجام می‌دهیم ؟ استاندار سابق یزد در دولت روحانی گفت : تمام بخشنامه هایی که با نفوذ بعضی از عناصر از وزارتخانه‌های صنعتی ، اقتصادی ، گمرک و جا‌های دیگر به نفع واردات و به زیان صادرات صادر شده همه یک جا باید لغو شود , بعد برای تدوین و ابلاغ بخشنامه‌های جدید با رویکرد اینکه واردات ما به سمت ورود مواد اولیه و متریال تولید برود ، نه زینتی ، و صادرات غیرنفتی را اسان کنیم ، باید پیش برویم .

من اگر دولت را در دست بگیرم حتما هر دو ماه یک بار با کارافرینان بزرگ کشور از نزدیک گفتگو می‌کنم و معتقد هستم اگر قرار است ما دولت را کوچک کنیم ، کارافرینان نامی ایران و کسانی که امتحان پس داده‌اند ، کم نیستند و در صنایع مختلف هم هستند ، وقتی مدیریت را از بالا ، میانی و پایینی سالم‌سازی کردید و بیماری‌ها را پاک کردید حالا دیگر این مدیر در خصوصی‌سازی این طرف نمی‌نشیند شوت کند و ان طرف قوم و خویش هایش تحویل بگیرند , وقتی ماشین‌سازی تبریز را با 280 میلیارد تومان واگذار کردید و اولین چک پس از واگذاری هم برگشت خورد ، 10 هزار نفر بیکار زنجیره اشتغال تولید cnc است که کار ماشین‌سازی تبریز روش خودش هست ؛ قرار بوده ماشین تولید کند ، چرا ما این بلا را سر ان اوردیم ؟ برای اینکه این طرف میز می‌نشینیم ، به ان طرف میز شوت می‌کنیم و باند و قوم و خویشمان تحویل می‌گیرد , نباید این کار را بکنیم .

وی همچنین گفته است : می‌گوییم می‌خواهیم خصوصی‌سازی کنیم و به باند و بستگان خودمان می‌دهیم , اگر این کار را نکرده بودیم اخر ماجرای ماشین‌سازی تبریز ، هپکوی اراک و جا‌های دیگر این نمی‌شد , چطور کشور‌های دیگر دنبال یک مدل عاقلانه رفته‌اند و از ان نتیجه گرفته‌اند و امروز مظهر و نماد استاندارد صنعتی در دنیا می‌شوند ؟ اگر می‌خواهیم دنبال بیمه ، بورس و خیلی از این چیز‌ها برویم ، باید دنبال مدل برویم .

هر کاری منطق دارد , این نظام بانکی است که ما داریم و مرتب می‌خواهند برج بفروشند ؟ شورای پول و اعتبار یک بار برای همیشه کارویژه بانک‌ها را مشخص کند , بالاخره شما باید قدرت خرید مردم را بالا ببرید و این حرف هایی هم که کلی گویی می‌کنیم و می‌گوییم اقتصاد را متحول می‌کنیم ، من اصلا از این حرف‌ها بلد نیستم بزنم .

من خیلی کار کنم ، فعلا یک مردم را دو کنم ، تخم مرغ را به سفره برگردانم و جلوی اتلاف منابع ایران را هم می‌گیرم , ما بیش از 70 میلیارد دلار اتلاف منابع پنهان به خصوص در حوزه نفت و گار داریم , چرا من باید به عنوان یک تولیدکننده در پتروشیمی مرتب احساس بزرگی کنم که من این همه سوددهی داشته‌ام ؟ یکی نیست از من بپرسد با کدام قیمت سوخت ؟ حتی فولادها ، با کدام قیمت ؟ با قیمت مجانی از دولت می‌گیریم و با قیمت بین‌المللی به مردم می‌فروشیم ؛ از جیب مردم برداشته‌ایم و یاد گرفته‌ایم بلافاصله به سراغ مصارف خانگی می‌رویم .

قصور دوجانبه در زمینه تولید برق در کشور سوءتدبیر‌های دولت در چند سال اخیر ، موجب کاهش 28 درصدی رشد ظرفیت تولید برق و همچنین فرسودگی شبکه توزیع شده و همزمان ، سایه برجام بر سر صنعت هسته ای و برق کشور سنگینی می‌کند , به گزارش وطن امروز ، نرخ رشد ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کشور بین سال‌های 85 تا 92 معادل 45/5 درصد و بین سال‌های 93 تا 99 معادل 17/6 درصد بوده است که نشان از کاهش 27/9 درصدی دارد , چند سالی است با گرم شدن هوا ، شاهد قطعی‌های برق گسترده در نقاط مختلف کشور هستیم ، صنعت برق به عنوان صنعتی زیرساختی ، علاوه بر تامین رفاه عمومی ، نقش پررنگی در بخش تولید ایفا می‌کند ؛ بنابراین زمانی که از رونق تولید صحبت می‌شود ، توامان باید ظرفیت تولید برق را نیز افزایش داد .

بخشی از تولید برق به منظور تامین برق مشترکان ثابت است و بخشی دیگر نیز باید برای مشترکان تازه ای که به شبکه افزوده می‌شوند ، تولید شود , این مشترکان جدید شامل بخش خانگی ، صنعتی ، تجاری و کشاورزی می‌شود , طی سال‌های 97، 98 و 99، معادل 6 هزار و 118 مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است ، یعنی طی هر سال حدود 2 هزار مگاوات ، این در حالی است که طبق برنامه ششم توسعه سالانه باید 5 هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود و تا پایان سال 1400 ظرفیت تولید برق کشور به 101 هزار مگاوات برسد ظرفیت اسمی تولید برق کشور در حال حاضر حدود 85 هزار مگاوات است که در اوج مصرف در ایام پیک میزان تولید از این ظرفیت به حدود 60 هزار مگاوات می‌رسد .

این روزنامه همچنین با اشاره به تاثیر منفی برجام می‌نویسد : کم کاری در افزایش ظرفیت برق هسته ای کشور بی تاثیر از برجام نبوده و در حالی که وزارت نیرو در مذاکرات روزانه خود در سال‌های پایانی دولت یازدهم و شروع دولت دوازدهم به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی در زمینه برق حرارتی بوده ، برق هسته ای به فراموشی سپرده شد , از مهم‌ترین ظرفیت‌های استفاده صلح امیز از انرژی اتمی ، ساخت راکتور‌های هسته ای جهت تولید برق است , در حالی که ظرفیت عملی تولید برق در تمام انواع نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های حرارتی ، برقابی ، تجدیدپذیر و .

,, هر کدام به دلیلی کمتر از ظرفیت اسمی است ، تنها در نیروگاه هسته ای ظرفیت عملی تولید برق برابر با ظرفیت اسمی است و به عبارتی ، برق هسته ای یک برق پایدار برای تامین نیاز شبکه برق است .

******************** روزنامه وطن امروز ** باید مردم سالاری اقتصادی را احیا کنیم محسن رضایی ، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت : امده‌ام با کنار گذاشتن هر ملاحظه ای ، با اراده یکایک ملت ایران ، اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم , محسن رضایی نوشته است : « ملت بزرگ ایران ! برای ساختن اینده روشن و ارام و کشوری جذاب در جهان ، با تمسک به خون همرزمان شهیدم و تمام شهدای تاریخ این مرز و بوم که پاسدار این میراث بوده‌اند ، با شما پیمان می‌بندم تمام تلاش خویش را جهت احیای اقتصاد و خروج کشور از دور باطل مدیریت ناکارامد به کار گیرم , نگهبانان دائمی ایران و انقلاب ، مردم هستند .

مردم سالاری به معنای احساس مثبت ملت به صندوق رای و انتخابات است , در کنار ان ، باید مردم سالاری اقتصادی را احیا کنیم و کشور را از شر تبعیض و فقر نجات دهیم , امده‌ام تا دولت مردم را تشکیل دهم و رییس جمهور همه شما باشم نه یک جناح خاص .

ملت بزرگ ایران شاهدند بیش از 20 سال است درباره معیشت مردم و اینده اقتصاد ایران هشدار می‌دهم , در تدوین و ابلاغ سیاست‌های اقتصادی کشور مشاوره دادم , دولت‌ها کاری نکردند .

این بار امده‌ام با کنار گذاشتن هر ملاحظه ای ، با اراده یکایک شما ملت ایران ، اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهیم », *** اعلام قوانین جدید برای مناظره‌های انتخاباتی عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت : با توجه به کرونا و جلوگیری از تجمعات تصمیم گرفته شد هر نامزد انتخاباتی با هر استانی گفتگو با دوربین داشته باشد , سیداحسان قاضی زاده هاشمی درباره زمان مناظره زنده نامزد‌ها خاطرنشان کرد : مناظره بین نامزد‌های انتخاباتی هر کدام به مدت 3 ساعت است و این مناظره از تلویزیون پخش زنده خواهد شد .

علاوه بر این اگر نامزدی به نامزد دیگر توهین کرده یا تهمت و افترا بزند و زمان ان فرد برای پاسخ دادن به این تهمت‌ها به اتمام رسیده باشد ، با نظر کمیسیون به او برای دفاع از خود وقت داده می‌شود , عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود : بنابراین اگر در مناظره نامزدی فکر کند وقت دارد و هیچ کس نمی‌تواند پاسخ دهد ، صحیح نیست ، بلکه به نامزدی که به وی تهمت و افترا وارد شده ، زمان داده می‌شود ، حتی چنانچه نسبت سویی به افراد خارج از مناظره داده شود ، 2 برابر وقت به ان فرد حقیقی یا حقوقی داده می‌شود که برنامه او به صورت ضبط شده پخش خواهد شد , قاضی زاده هاشمی ادامه داد : البته مناظره رادیویی میان نماینده نامزد‌های انتخاباتی در رادیو اقتصاد برگزار می‌شود .

در پیشنهادات بحث مستندات تولیدی و فیلم‌های تبلیغاتی نامزد‌ها 2 مستند 30 دقیقه ای بود که بر اساس این پیشنهاد مستنداتی که توسط ستاد‌های تبلیغاتی خود نامزد‌ها تولید می‌شود ، پخش می‌شود , ابتدا قسمت اول مستند همه نامزد‌ها پخش می‌شود و سپس قسمت‌های بعدی , علاوه بر این بحث گفت وگوی کاندیدا‌ها با استان‌ها نیز مطرح است به این ترتیب که هر نامزد انتخاباتی با هر استانی گفتگو با دوربین خواهد داشت که با توجه به کرونا و جلوگیری از تجمعات این تصمیم گرفته شده است .

این کار جدید و به ازای ان ، دشوار است ، اما شورافرینی جدی و جدیدی را به همراه خواهد داشت , *** امیدواریم ثمره انتخابات پیش رو تشکیل دولت جوان حزب اللهی باشد رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور اظهار امیدواری کرد ثمره انتخابات پیش رو تشکیل دولت جوان حزب اللهی و تقویت نور امید در بین مردم باشد , حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری در نخستین اجلاس مشترک نمایندگان ، ولی فقیه ، ائمه جمعه و فرماندهان نیروی انتظامی با تبیین ابعاد و ویژگی‌های انتخابات پیش رو ، اظهار امیدواری کرد این رویداد ملی ، پرشورتر از همیشه و در کمال سلامت و امنیت برگزار شود و ثمره ان ، تشکیل دولت جوان حزب اللهی و تقویت نور امید به افق روشن پیش رو در قلب مردم شریف باشد .

*** کارخانه رشت الکتریک در اختیار بیت المال قرار گرفت پیرو گزارش سازمان بازرسی کل کشور و دستور رییس قوه قضاییه در سفر به استان گیلان درباره کارخانه الکتریک ایران - رشت ، با تکمیل پرونده و اقدامات قضایی توسط دادگستری استان گیلان ، سهام این شرکت به صندوق بازنشستگی کشوری بازگشت , به گزارش ایسنا به نقل از سازمان بازرسی کل کشور ، در پی گزارش مستند و مبسوط بازرسی کل استان گیلان درباره واگذاری ناموفق شرکت الکتریک ایران - رشت و تعطیلی و توقف تولید و اشتغال در این کارخانه بزرگ و دستور موکد رییس قوه قضاییه و پیگیری و نظارت مستمر مسولان قضایی گیلان ، اخیرا سهام این شرکت و اراضی و املاک کارخانه بالغ بر 5/8 هکتار در داخل شهر رشت به ارزش بالغ بر هزار میلیارد تومان اقاله و این اموال به بیت المال بازگردانده شد , شرکت الکتریک ایران - رشت به عنوان یکی از تولیدکننده‌های اصلی محصولات الکتریکی و دارای 2 هزار کارگر ، سال 82 به بخش خصوصی واگذار شده بود ، ولی خریداران به رغم توافق اولیه واحد تولیدی را تعطیل کرده و به فروش گذاشته بودند .

طی سفری که سیدابراهیم رییسی بهمن سال گذشته به استان گیلان داشت ، پس از بازدید از کارخانه رشت الکتریک دستور رسیدگی فوری به وضعیت این کارخانه را صادر کرد که در نهایت این واگذاری با توافق طرفین فسخ شد , ******************** روزنامه خراسان ** دلیل گرانی حبوبات مشخص شد تسنیم - در حالی بر اساس مشاهدات میدانی حبوبات در بازار کیلویی 30 تا 45 هزار تومان به فروش می‌رسد که امار رسمی نشان می‌دهد با وجود کمبود تولید ، واردات این محصولات هم 81 درصد کاهش داشته است , با افزایش قیمت گوشت و مرغ ، مصرف حبوبات به عنوان یکی از پروتیین‌های جایگزین افزایش یافته ، اما این محصولات نیز از گرانی دور نمانده و قیمت ان‌ها در دو سال گذشته چند برابر شده است به طوری که انواع حبوبات در محدوده 30 تا 45 هزار تومان به فروش می‌رسد .

سرانه مصرف حبوبات در کشور حدود 10 کیلوگرم برای هر نفر است ، اما بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی سالیانه حدود 700 هزار تن انواع حبوبات تولید و کمبود‌ها از دیگر کشور‌ها از جمله کانادا وارد می‌شود , قیمت‌گذاری خودرو معطل حضور وزیر صمت در مجلس فارس - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت : کمیسیون پس از دریافت گزارش سازمان گسترش از جمع بندی پیشنهاد‌های وزارت صمت ، خودروسازان ، قطعه سازان و شورای رقابت ، درباره قیمت‌گذاری خودرو تصمیم‌گیری می‌کند , « فیروزی » در تشریح نشست روز گذشته کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به انتقاد شدید اعضای این کمیسیون از حضور نیافتن وزیر صنعت ، معدن و تجارت در سه جلسه گذشته کمیسیون صنایع با دستور کار قیمت‌گذاری خودرو ، اظهار کرد : این عملکرد بیانگر بی توجهی وزیر صمت به موضوع خودرو است .

موسسه اعتباری کاسپین در بانک اینده ادغام می‌شود ؟ ایسنا – در حالی که پیش از این مطرح شد که در ماه‌های پیش رو موسسه اعتباری کاسپین در بانک اینده ادغام می‌شود ، مسئولان این بانک می‌گویند که در این زمینه ، هنوز ابلاغیه رسمی از سمت بانک مرکزی دریافت نشده است و منتظر دستور رسمی بانک مرکزی هستند , به تازگی گفته هایی مبنی بر ادغام موسسه اعتباری کاسپین در بانک اینده مطرح شده است ؛ ماجرا به این برمی‌گردد که در اسفند 94 بانک مرکزی با دادن مجوز به این موسسه با نام جدید « کاسپین » موافقت کرد , اونس طلا مرز 1900 دلار را درهم شکست ایسنا - قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر دلار ضعیف تر و رشد نگرانی‌های تورمی به بالای مرز روانی مهم 1900 دلار صعود کرد و با 4/0 درصد افزایش ، به 1906 دلار و 99 سنت رسید که بالاترین قیمت از هشتم ژانویه بود .

هدف‌گذاری صادرات 3 برابری لوازم خانگی مهر - مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به صادرات 200 میلیون دلاری لوازم خانگی در سال گذشته ، براورد کرد صادرات طی امسال به 600 میلیون دلار افزایش یابد , « کیوان گردان » با اشاره به این که در سال‌های 95 و 96 تا 60 درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برند‌های خارجی بود و 40 درصد تولید داخل نیز از عمق ساخت داخل بسیار پایینی برخوردار بود ، اظهار کرد : از خرداد 97 واردات لوازم خانگی را متوقف کردیم , هر چند فکر نمی‌کردیم تحریم‌ها تا این حد مبادلات مالی این صنعت را سخت کند ، اما با وجود این در سال 99 در اقلام اصلی لوازم خانگی خودکفا شدیم و امسال به دنبال صادرات برخی محصولات هستیم .

بازگشت ارز به کشور 100 درصد رشد کرد ایسنا - سازمان توسعه تجارت می‌گوید میزان بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور 100 درصد رشد کرده است , از حدود سه سال قبل و همزمان با از سرگیری تحریم‌های امریکا علیه ایران ، دولت اعلام کرد که صادرکنندگان باید بخشی از ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند , هرچند در سال‌های گذشته پرونده‌های فراوانی برای بازگشت ارز به کشور باز شده است و حتی برخی صادرکنندگان با توقف فعالیت هایشان مواجه شدند ، اما در سال گذشته با همراهی که میان صادر کنندگان و بانک مرکزی به وجود امده ، سرعت بازگشت ارز به کشور افزایش یافته و این روند در سال 1400 نیز ادامه یافته است .

دبیر کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت از رشد 100 درصدی میزان ایفای تعهدات ارزی در فروردین 1400 نسبت به اسفند 1399 خبر داده و گفته است : تعهدات ارزی در فروردین 1400، به میزان 4/1 میلیارد یورو ایفا شده در حالی که در اسفند 99 این میزان برابر با 700 میلیون یورو بوده است , ************** روزنامه ایران ** بازداشت 8 نفر از عوامل پرونده پولشویی در اسفراین خبر اول این که ، رییس کل دادگستری خراسان شمالی در حاشیه بازدید سرزده از حوزه قضایی اسفراین از دستگیری و بازداشت 8 نفر از عوامل اصلی مرتبط با پرونده پولشویی در شهرستان اسفراین خبر داد , به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام جعفری ، با اشاره به گزارش مراجع اطلاعاتی و اقدامات بموقع سربازان گمنام امام زمان ( عج ) به کشف فرایند پولشویی در جریان تخریب محیط زیست و مشخصا اموال عمومی و معادن البلاغ در این شهرستان که به طور سازمان یافته و هماهنگ و هدایت شده توسط تعدادی از افراد منفعت طلب و سودجو انجام شده بود و شناسایی عوامل اصلی ان اشاره کرد و در ادامه نسبت به متعدیان و متعرضین به حقوق عامه شدیدا هشدار داد .

وی گفت : تاکنون 8 نفر از عوامل اصلی مرتبط با این موضوع دستگیر شده‌اند و مراتب در شعب ویژه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اسفراین تحت نظارت مستقیم دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان تحت رسیدگی‌های قضایی قرار دارد , رییس کل دادگستری خراسان شمالی افزود : 6 نفر از 8 متهم یاد شده با صدور قرار بازداشت موقت و دو نفر دیگر هم متعاقب صدور قرار وثیقه ، به لحاظ عجز از تعرفه وجه الوثاق روانه زندان شده‌اند , جعفری با بیان اینکه افراد دیگری نیز در این خصوص شناسایی شده‌اند و دستور‌های قضایی لازم نیز در راستای دستگیری انان صادر شده است ، گفت : متاسفانه این افراد با روش‌های مختلف مبادرت به استخراج ذخایر معدنی معدن البلاغ شهرستان اسفراین و تخریب محیط زیست می‌کردند و سپس با فروش اموال عمومی سود‌های هنگفتی به دست می‌اوردند و در ادامه با ارتکاب پولشویی موجبات تضییع حقوق عامه را فراهم می‌کردند .

نامزد‌ها از عنوان « جهادی » استفاده نکنند خبر دیگر اینکه ، مجمع عالی جهادگران کشور در بیانه ای با تاکید بر اهمیت انتخابات و مشارکت مردم و جهادگران در انتخابات ، از نامزد‌های تایید صلاحیت شده خواست که از عنوان « جهادی » در تبلیغات خود استفاده نکنند , به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج سازندگی در بخشی از این بیانیه امده است : به کاندیدا هایی که از جانب شورای محترم نگهبان احراز صلاحیت شده‌اند توصیه می‌شود ؛ از نام جریان جهادی در تبلیغات به نفع خود استفاده نکرده ، چرا که ارمان قطعی گروه‌های جهادی ، خادمی محض از ، ولی نعمتان انقلاب می‌باشد و به همین سبب خود را در کانون هیچ کدام از جریان‌های سیاسی احزاب قرار نخواهند داد , چنانچه افرادی با نام جهادی ، کمیته یا ستادی از جانب هر کدام از کاندیدا‌های محترم ریاست جمهوری تشکیل دهند ان‌ها را کاسبان فضای جهادی تلقی کرده و به قطع و یقین اجازه نخواهیم داد جریان مقدس و امیدافرین جهادی هزینه امر زودگر انتخابات شود .

حمایت مجلس از بررسی دقیق صلاحیت نامزد‌های رییس جمهوری دست اخر اینکه ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت‌های نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند , به گزارش مهر ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردند , علی لاریجانی ، اسحاق جهانگیری ، محمود احمدی‌نژاد و مسعود پزشکیان از داوطلبان شاخصی بودند که صلاحیت ان‌ها از سوی شورای نگهبان احراز نشده است .

******************** روزنامه شرق ** روحانی با اشاره به روند بررسی صلاحیت‌ها : خدا نکند مردم حس کنند می‌خواهیم برای ان‌ها تصمیم بگیریم ایسنا : رییس جمهور روز گذشته در جلسه هیئت دولت گفت : ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده ، عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند , برای خیلی از سیاسیون و ما این گونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند ؛ چراکه مبانی انتخابات و اصل ان رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند , حسن روحانی با تاکید بر اینکه دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد ، عنوان کرد : من نسبت به اصل 113 قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم .

منتها ما هر وقت اصل 113 را به شورای نگهبان می‌نویسیم ان‌ها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید , او افزود : من روز سه شنبه به ناچار درباره این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و انچه را در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم ، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور مردم تصمیم خواهند گرفت ؛ البته اقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند ، اما به هرحال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند و از حکم حکومتی خود استفاده کرده‌اند , در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند .

روحانی گفت : این مسئله برای ما بسیار مهم است چراکه ما نمی‌توانیم صندوق ارا را رها کنیم , اگر نظام تاکنون حفظ شده به خاطر همین صندوق رای و حضور و فداکاری مردم بوده است , من از همه مردم خواهش می‌کنم در سراسر کشور این مسئله مهم را مدنظر قرار دهند .

اگر سوالی در ذهن مردم شکل گرفته ما باید به ان سوال که با زبان و قلم بیان می‌کنند بتوانیم پاسخ دهیم ، چون هدف مهم ما این است که این نظام ، وحدت ، انسجام ، قدرت و امنیت ملی را حفظ کنیم و این اصل را نباید ما فراموش کنیم , حزب مردم سالاری : از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنیم شرق : حزب مردم سالاری در پی اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان و عدم احراز صلاحیت نامزد‌های معرفی شده از سوی جبهه اصلاحات ایران بیانیه ای صادر کرد , در این بیانیه امده است : بی شک هدف حزب مردم سالاری و همچنین کاندیدا‌های طیف‌های مختلف سیاسی از حضور در عرصه انتخابات این بود که سلایق مختلف در انتخابات اتی ریاست جمهوری ، امکان حضور داشته باشند و خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند تا به افزایش مشارکت مردم منجر شود .

حزب مردم سالاری علی رغم انکه تمایل به قهر با صندوق‌های رای ندارد و بدون انکه به دنبال تحریم انتخابات باشد اعلام می‌کند در انتخابات پیش رو از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد و اعلام می‌دارد که حزب مردم سالاری با هرگونه خشونت‌ورزی هم مخالف است و اعتقاد دارد در سایه نظم و امنیت و قانون گرایی ، می‌توان در جهت تحقق مطالبات مردم گام برداشت تا به مرور زمان شاهد تثبیت جایگاه تحزب در کشور و همچنین امکان رقابت ازادانه همه سلایق سیاسی در انتخابات فراهم شود , حمایت مجلس از اقدام شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها مهر : نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردند , روز سه شنبه نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد .

پرونده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حدود 10 روز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت , علی لاریجانی ، اسحاق جهانگیری ، محمود احمدی‌نژاد و مسعود پزشکیان از داوطلبان شاخصی بودند که صلاحیت ان‌ها از سوی شورای نگهبان احراز نشده است , *****************************************.
تبریز ایران استان گیلان شهر رشت کانادا اسفراین شهرستان اسفراین پایگاه بصیرت روزنامه کیهان حزب کارگزاران دولت اصلاحات شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان ایلنا مجمع عمومی جبهه اصلاحات صداوسیما حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران دولت روحانی روزنامه جوان شورای مرکزی حزب کارگزاران دفتر رییس جمهور حزب اعتدال و توسعه استانداری یزد ایران هپکوی اراک بورس شورای پول و اعتبار وطن وزارت نیرو دولت یازدهم دولت دوازدهم ملت ایران رادیو اقتصاد دولت جوان حزب اللهی دولت جوان حزب اللهی و تقویت نور امید کارخانه رشت الکتریک سازمان بازرسی کل کشور کارخانه الکتریک ایران رشت دادگستری استان گیلان صندوق بازنشستگی کشوری ایسنا مستند و مبسوط بازرسی کل استان گیلان شرکت الکتریک ایران رشت تسنیم وزارت جهاد کشاورزی مجلس فارس سازمان گسترش وزارت صمت کمیسیون صنایع و معادن مجلس موسسه اعتباری کاسپین بانک مرکزی کاسپین سازمان توسعه تجارت امریکا حوزه قضایی اسفراین دادسرای عمومی و انقلاب اسفراین پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی شورای محترم نگهبان مجلس مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان مهر صندوق ارا حزب مردم سالاری همتی اقای همتی علی صوفی صوفی مهرعلیزاده جهانگیری هاشمی اقای روحانی اقای مهرعلیزاده غلامحسین کرباسچی علی محمد نمازی کرباسچی عطریانفر ظریف خاتمی لاریجانی سید حسن خمینی محمد جواد ظریف دکتر ظریف محمد عطریانفر حسن روحانی واعظی علی لاریجانی محمود زمانی قمی جماران قمی محسن رضایی پیمان سیداحسان قاضی زاده هاشمی قاضی زاده هاشمی حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری سیدابراهیم رییسی فیروزی کیوان گردان حجت الاسلام جعفری امام زمان عج جعفری اسحاق جهانگیری محمود احمدی نژاد مسعود پزشکیان مقام معظم رهبری روحانی عضو جبهه اصلاحات رییس کل بانک مرکزی دبیرکل حزب کارگزاران رییس جمهور ریاست علی لاریجانی تلویحا دفتر ریاست جمهوری استاندار ایلام و چهارمحال و بختیاری استاندار سابق یزد عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور رییس قوه قضاییه رییس قوه قضاییه و پیگیری و نظارت مستمر مسولان قضایی گیلان وزیر صمت سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس وزیر صنعت ، معدن و تجارت مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت دبیر کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت رییس کل دادگستری خراسان شمالی دادستان عمومی و انقلاب ریاست جمهوری رییس جمهوری انتخابات ریاست جمهوری انقلاب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری