یادداشت روزنامه‌های پنجشنبه 6 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۶ ۱۶:۲۰:۵۰


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** ارمان‌های انقلابی ضامن منافع ملی / سیدمحمدسعید مدنی 1- امام علی (ع) : « امروز در شهر کوفه همه در رفاه زندگی می‌کنند ، پایین‌ترین افراد ، نان گندم می‌خورند ، خانه دارند ، و اب اشامیدنی سالم می‌نوشند ,» ( فضائل الصحابه , احمد حنبل .

به نقل از الحیاه ) 2- اسلام دین دنیا و اخرت است , دین شعار و عمل است , دینی است که بدون اینکه واقعیات تلخ و شیرین را منکر شود به جای تسلیم شدن ، ان‌ها را در خدمت ارمان‌های بزرگ و متعالی خود درمی اورد .

یکی از دلایل هجرت تاریخی و سرنوشت ساز پیامبر از مکه به مدینه اثبات این اصل بود که اسلام مکتب نظریه و تئوری پردازی صرف نیست بلکه فراتر از ان مکتب عمل است و هرانچه اسلام می‌گوید و قران وعده ان را داده ، پیامبر مردم را به ان دعوت می‌کند صرفا حرف خوب و به قول بعضی روشنفکرنمایان همان زمان شعار خیال پردازانه دور از دسترس نیست بلکه کاملا در سایه مدیریتی باورمند و مومن اجرایی و عملی است ,,.

و این را پیامبر پس از هجرت ، در مدینه که حکومت اسلامی تشکیل شد ، با همه سختی‌ها و دشمنی‌ها و شرارت‌ها و تحریم و فشار‌ها و ,,.

ثابت کرد و بدون اینکه قدمی از اصول و ارزش‌های اعتقادی خود عقب بنشیند انی از مشکلات و گرفتاری‌های مختلف جامعه از فرهنگی و فکری گرفته تا اقتصادی و معیشتی و از مسائل قضایی و حل اختلافات گرفته تا تامین امنیت و سلامت روانی جامعه ، غافل نشد و ,,.

پایه گذار تمدنی خیره کننده شد که حتی امروز نیز تمدن شناسان شهیر عالم مثل ویل دورانت امریکایی و توین بی انگلیسی و لوبون فرانسوی و ,,.

در توصیف ان نمی‌توانند شگفتی و تحسین خود را پنهان نمایند ! 3- ارمان گرایی و عمل به شعار‌های انقلاب با رفع مشکلات مردم و رفاه اقتصادی در تناقض و تضاد نیستند , برخلاف القائات دشمنان و نغمه‌های شوم بعضی جریان‌های غربگرا و رسانه‌های وابسته این طور نیست که اگر دنبال زندگی همراه با رفاه نسبی و کم دغدغه برویم به طوری که نیاز‌های اولیه مثل تحصیل و شغل و مسکن و ازدواج و ,.

, براورده شود باید قید ارمان‌ها و اصول و ارزش‌ها را بزنیم یا اگر می‌خواهیم دنبال ارمان‌ها و عزت و استقلال سرزمین باشیم باید قید یک زندگی ارام و ابرومندانه را بزنیم و پیه سختی‌ها و مشکلات و محرومیت‌ها را به تن بمالیم , رهبر انقلاب به دفعات به این موضوع پرداخته و ان را تبیین کرده‌اند از جمله « بعضی‌ها وانمود می‌کنند که ارمان گرایی با واقع بینی نمی‌سازد ؛ این را ما به شدت رد می‌کنیم .

بسیاری از ارمان‌های جامعه ما و مطالبه ان‌ها جزو واقعیت‌های جامعه است ، مردم مایلند عزت ملی داشته باشند ، مردم مایلند زندگی ایمان مدار و دین مدار داشته باشند ، مردم مایلند در اداره امور کشور و مدیریت سهیم باشند - یعنی مردم سالاری - مردم مایلند پیشرفت داشته باشند ، استقلال سیاسی و اقتصادی داشته باشند ؛ این‌ها خواسته‌های عمومی مردم است , این خواسته‌ها ، واقعیت‌های جامعه است ، این واقعیت‌ها دقیقا در جهت ارمان خواهی است ؛ این‌ها که مسائل تخیلی و ذهنی نیست ,.

, یک جامعه زنده و مومن دنبال این چیز هاست ,.

,» نباید فراموش کرد که اصولا مردم ایران برای رسیدن به همین اهداف انقلاب اسلامی برپا کردند و از دولت‌ها و مسئولان در قوای مختلف خواهان پیگیری و تحقق این مطالبات هستند , 4- سنت الهی و قوانین تاریخ می‌گوید که راه استقلال و حفظ هویت فرهنگی و شخصیت ملی بر پای خود ایستادن و تکیه بر داشته‌های مادی و معنوی و انسانی است نه دست دراز کردن و دنبال دیگران دویدن و از ان‌ها انتظار کمک داشتن است .

ان هم دیگرانی که دشمن و بدخواه ، طمعکار و دارای خوی چپاولگر و استکباری باشند در این باره تاریخ مثال‌ها و نمونه‌های فراوان در برگ‌های خود ثبت کرده که ذکر ان از حوصله این نوشته خارج است ، اما حداقل می‌توان به اخرین و تازه‌ترین این موارد اشاره کرد که چند روز پیش در جریان جهاد و پیروزی بزرگ ملت فلسطین علیه گرگ صفتان صهیونیستی چهره بست , ملت فلسطین با پشت سر گذاشتن تجربیات بسیار ، حالا کاملا یقین کرده است که برای تحقق ارمان خود ، نمی‌توان به اقدامات دیپلماتیک و مذاکرات فریبکارانه و نهاد‌ها و تشکیلات بین‌المللی در خدمت استکبار دل خوش داشت و به دولت‌های عربی مرتجع که پشت پرده عملا نوکر حلقه به گوش صهیونیست‌ها هستند ، امیدوار باشند , بلکه برای شکست دشمن متجاوز و غاصبان گستاخ باید راه و رسم مقاومت و وحدت و جهاد و شهادت را در پیش بگیرند و .

,, این تازه از نتایج سحر و اول بسم الله است ! صیاد پی صید دویدن عجبی نیست صید از پی صیاد دویدن عجب این است ! 5- تجربه 42 ساله انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که هر وقت و در هر مقطع و در هرجا و عرصه ای در مسیر ارمان‌ها و ارزش‌های منبعث از انقلاب عمل شده همراه با پیروزی و موفقیت بوده است .

چنانکه امروز این یک اصل و نظر اثبات شده است که ارمان‌های انقلاب اسلامی نه تنها با منافع ملی و استقلال و سربلندی این سرزمین منافات نداشته بلکه ضامن و پاسدار ان است , این است که طی این سال‌ها هرجا به شعار‌های انقلاب عمل شده و در مسیر تحقق ارمان‌ها گام برداشته‌ایم موجب امید و رضایت مردم و یاس و خشم دشمنان شده است , یکی از رموز شکست نهضت‌ها و قیام‌های مردم ایران در تاریخ معاصر در این نکته نهفته است مردم ایران تحقق ارمان‌های ملی و تاریخی خود را در چارچوب اموزه‌های اعتقادی و پایبندی به اصول ایمانی خود می‌خواهند نه از راه‌های انحرافی و تقلیدی و بیراهه هایی که قدرت‌های طمعکار برای به دام انداختنش به ان‌ها تحمیل می‌کنند .

این است که وقتی قیام عدالت خواهانه ملت معروف به مشروطه به وسیله غربزدگان به انحراف کشیده شد و رهبران مذهبی و دینی به انزوا رانده شدند ، مردم نیز خود را کنار کشیدند ، نهضت ملی شدن نفت را نگاه کنید و ,,.

یکی از رموز اصلی پایداری و تداوم انقلاب اسلامی با این حجم از دشمنی‌ها و شرارت‌ها - که بی اغراق می‌شود گفت در تاریخ بی سابقه است - باز در همین نکته است , جمهوری اسلامی به عنوان نظام برامده از انقلاب ملت ایران با همه تلاش هایی که دشمنان اگاه و عملکرد ضعیف و غیرانقلابی برخی مسئولان ناکارامد و دوستان نادان برای تغییر ماهیت و سیرت ان به خرج داده کماکان در مسیر انقلاب و تحقق ارمان‌های ملی و تاریخی ملت با تکیه بر اموزه‌های دینی و اصول اعتقادی مقاومت می‌کند و به پیش می‌رود و ان 98 درصد و خرده ای دشمن شکن علی رغم بعضی دلخوری‌ها و گلایه‌های جدی نه تن‌ها اب نرفته بلکه با کم و کیف بیشتر پای انقلاب خود ایستاده است , تشییع پرشکوه و حماسی پیکر سردار رشید اسلام و فرزند خلف ایران حاج قاسم سلیمانی دلیلی غیرقابل انکار برای اثبات این مدعا است .

6- همه تلاش و تبلیغات دشمنان برای روی کار امدن دولت هایی است که علی رغم شعار‌ها و وانمود به ارمان گرایی ، در تفکر و ذات خود اعتقادی به ان ندارند و در عمل هم ان را ثابت کرده‌اند دولت هایی که راه حل مشکلات را نه در درون و مقاومت و تکیه بر داشته‌های ملی و ظرفیت‌های مردمی که در دست برداشتن از اهداف انقلابی و ارمان‌های تاریخی و اعتقادی که در مذاکرات بی حاصل و بر سر لطف امدن دشمنان خونی این مردم انقلاب کرده می‌دانند , دشمنانی که 42 سال است یکسره و بی امان علیه ملت ایران که دست‌های چپاولگر ان‌ها را از منافع نامشروع قطع کرده است ، توطئه و دشمنی می‌کند و از هر شرارت و خباثت که می‌توانستند علیه این مردم و سرمایه‌های مادی و انسانی ان دریغ نورزیده‌اند و اگر هم کاری بیشتر نکرده‌اند ، چون نتوانسته و از دستشان ساخته نبوده است نه اینکه دلشان به رحم امده و نخواسته‌اند ! مطلوب دشمنان هم روی کار امدن دولت هایی است که میان ارمان‌ها و واقعیات جدایی و فاصله ای میان خاک تا افلاک قائل هستند , ارمان‌ها را با رویاپردازی و خواب و خیال یکی می‌دانند و هر حرکتی در این مسیر را سیاست پردازی خیالبافانه تلقی می‌کنند و به تلویح یا صریحا در نوشته‌ها و گفته‌های خود ان را نادیده می‌گیرند .

بازخوانی اعترافات یکی از عناصر معاند معدوم و صاحب یکی از سایت‌های ضدانقلابی در باره دیدگاه دشمنان این مملکت و در راس همه دولت تروریست و جنایتکار امریکا در باره انتخابات 96 می‌تواند این نوشته را مستند تر سازد , مطلوب دشمنان این است که جریانات و عناصری بر مسند‌های حساس دولت و وزارت و وکالت و ,.

, بنشینند که برای اداره مملکت و حل مشکلات به راهی جز دست شستن از شعار‌ها و ارمان‌های انقلاب و تسلیم شدن به خواسته‌های دشمن باور نداشته باشند , فلذا موجب ایجاد بدبینی و یاس در بین مردم می‌شود .

متاسفانه دولت فعلی به نوبه خود تجربه ای غیرقابل انکار در باره دیدگاه و روشی است که برای اداره جامعه و حل مشکلات و ,,.

بیش از انکه به درون توجه داشته باشد نگاهی غالبا معطوف به بیرون دارد , خوب است کسانی که صلاحیت شان از سوی شورای محترم نگهبان برای تصدی مقام ریاست جمهوری تایید شده است با توجه به این واقعیات تلخ و شیرین و تجربیات دور و نزدیک بیش از هر چیز انچنان که اکثرا این ادعا را دارند « واقع بینانه » به میدان گام بگذارند و دچار « واقع نماها » نشوند و جنگ روانی گمراه کننده و توهمات و القائات دشمنان را به جای واقعیات ننشانند و ,.

, که ملک و ملت از بی بصیرتی مسئولان و نشناختن واقعیات جامعه و مطالبات واقعی مردم و عمل بر مبنای توهمات و القائات دشمنان هزینه‌های سنگینی متحمل شده است ,.

, ******************** روزنامه وطن امروز ** جهان مقاومت اسلامی و تکامل تدریجی یک رویا / فاطمه صابری نوار غزه جمعه شب گذشته بی خوابی دیگری را تجربه کرد ، اما این بار نه به دلیل بمباران شدید اسراییل در جنگ 12 روزه ، بلکه به خاطر جشن و پایکوبی‌های شادمانه مردم فلسطین - که شاهد اتش بس و شکست مفتضحانه اسراییل بودند - در حالی که بلندگو‌های مساجد در حمایت از مقاومت شعار سر می‌دادند و اتومبیل‌ها ، خیابان‌های غزه را پر کرده و پرچم‌های فلسطین و مقاومت از پنجره‌ها به اهتزاز درامدند ؛ اما در ان سوی مرز‌های فلسطین ، برای اولین بار در تاریخ 73 ساله اشغال فلسطین ، خیابان‌های کشور‌های عربی که حاکمان شان به دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی بودند ، خاموش شدند تا برای اولین بار هژمونی همبستگی با فلسطینی‌ها در سطح جهان ، تغییر شکل دهد و ناسیونالیسم عربی مدافع ملت مظلوم فلسطین ، جای خود را به همراهی ملت‌های مسلمان بویژه ملت‌های محور مقاومت در منطقه و افکار عمومی سراسر جهان بدهد , * معامله بر باد رفته قرن فلسطین دوقطبی شده بین کرانه باختری و غزه ، این بار متحد با برادران خود در قدس شرقی ، در دفاع از حقوق ساکنان محله « شیخ جراح »، جلوه ای از وحدت و یکپارچگی را به اسراییل و جهانیان مخابره کردند و به دشمن وحشی و گرگ صفت خود اسراییل ، فهماندند در برابر قیام یکپارچه ملت فلسطین ناتوان است .

در این 12 روز ، رژیم جابر و ظالم اسراییل ، جنایات بزرگی عمدتا در غزه مرتکب شد که افکار عمومی بسیاری از مردم جهان را به واکنش واداشت , راهپیمایی‌های گسترده در سراسر جهان اسلام و اروپا و امریکا و دیگر کشور‌های جهان به همراه موج رسانه ای پیرامون جنایات اسراییل علیه مردم مظلوم فلسطین در شبکه‌های اجتماعی باعث شد اسراییل این بار فشار روانی فراوانی را ضد خود بر انگیزد تا در نهایت ناچار شود اتش بس را بدون طرح هیچ قید و شرطی بپذیرد , اکنون این نخست وزیر اسراییل ، بنیامین نتانیاهو است که مفتضحانه توسط اعضای حزب خود ، لیکود ، به دلیل عدم مقابله با بحران مورد انتقاد قرار گرفته است .

گیدئون ساعر ، از اعضای حزب لیکود و وزیر پیشین اموزش و پرورش رژیم غاصب اسراییل در توییتر خود نوشت : نتانیاهو با داشتن بهترین نیروی اطلاعاتی و هوایی در جهان ، تنها موفق شد اتش بس بی قید و شرط را به شکل نامناسب از حماس تقاضا کند ؛ و این توقف یکطرفه درگیری‌ها با حماس ، ضربه ای جدی به بازدارندگی اسراییل نسبت به حماس خواهد زد , توقف فعالیت‌ها و حملات نظامی اسراییل بدون اعمال هیچ دستاوردی در محدودسازی تسلیحات حماس ، و بدون بازگشت سربازان و غیرنظامیانی که در غزه نگهداری می‌شوند ، یک شکست سیاسی خواهد بود , هری فاوست ، خبرنگار اورشلیم aje، در مصاحبه با الجزیره گفت در اسراییل ، به رغم ادعای وزیر جنگ این رژیم مبنی بر عقب افتادن حملات حماس و موفقیت در بمباران غزه و اتش بس ، همچنان شک و تردید وجود دارد .

اکیوا الدار ، دیگر تحلیلگر سیاسی اسراییلی نیز در گفتگو با شبکه الجزیره گفته است : من فکر می‌کنم استراتژی اسراییل که تقسیم بین جوامع فلسطینی در غزه ، کرانه باختری و قدس شرقی بود ، برای نخستین بار بعد از سال‌های طولانی ، شکست خورده است , وی همچنین بیان کرد : بعد از اینکه به ترمیم زخم‌های اسراییل و اعراب در اسراییل اعتقاد داشتیم ، دوباره این زخم‌ها باز شدند و اکنون بین اکثریت اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها ، اتش بسی برقرار نیست , الدار همچنین معتقد است احتمالا نتانیاهو شرکای خود را از جناح راست رادیکال که از اتش بس بسیار ناراضی هستند ، از دست می‌دهد .

تجربه « شیخ جراح » در ایستادگی در برابر زورگویی رژیم و شهرک نشینان مزدور و ازمون همکاری غزه با قدس و کرانه باختری ، راهکار اینده فلسطینی‌ها را نشان داد ؛ و اکنون مردم مظلوم ، اما مقتدر فلسطین ، خوب می‌دانند فعلا این « مقاومت و دیپلماسی سخت » است که امنیت ان‌ها را تامین و از اماکن مقدس ان‌ها و مردم محافظت و در نهایت رویای ازاد‌سازی قدس شریف را به واقعیت تبدیل خواهد کرد , وقتی تجربه تلخ مذاکرات اسلو جلوی چشمان هر فلسطینی قرار دارد ، وقتی طی یک جنگ نابرابر 12 روزه - که زندگی کودکان غزه را به جهنم تبدیل کرد - از « مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل میلی » هیچ بیانیه واحدی صادر نشد ، وقتی در سراسر جهان فریاد خشم مردم در خیابان‌های لندن ، امریکا ، افریقا و ,.

, شنیده شد ، اما در برخی خیابان‌های عربی مثل بحرین ، امارات و عربستان هیچ صدایی شنیده نشد ؛ این فلسطینی‌های تحت اشغال هستند که می‌دانندنباید به « مذاکره و جریانات سازش داخلی » و « جلسات سازمان ملل » و « اجلاس سازمان همکاری اسلامی » امیدی ببندند ؛ بنابراین طبق پیام رهبر حکیم انقلاب به ملت فلسطین ، این امادگی جوانان فلسطینی و قدرت نمایی مجموعه‌های ارزشمند جهادی ، و اعداد قوه به صورت مستمر است که تنها فلسطین را روز به روز قدرتمند تر و دشمن غاصب را روز به روز ناتوان تر و زبون تر خواهد کرد , * نابودی قطعی اردوگاه تروریستی اسراییل همان طور که رهبر انقلاب در سخنرانی روز قدس امسال فرمودند : « حرکت نزولی و رو به زوال دشمن صهیونیستی اغاز شده و وقفه نخواهد داشت و هم افزایی مسلمین بر محور قدس شریف ، کابوس دشمن صهیونیست و حامیان امریکایی و اروپایی ان است »؛ بنابراین طبق این وعده صادق ، نابودی ایده فلسطین مسیحی - یهودی و دولت صهیونیسم ، تنها با احساس مسولیت و تکلیف دینی یکسره دنیای اسلام در برابر قضیه فلسطین است که قابل انجام است .

رهبر انقلاب بعد از پیروزی مقاومت در جنگ 12 روزه « سیف القدس »، در پیام شان به ملت فلسطین فرمودند : « عقل سیاسی و تجربه‌های حکمرانی این تکلیف دینی را تایید می‌کند که دولت‌های مسلمان باید در پشتیبانی از ملت فلسطین صادقانه وارد میدان شوند ، چه در تقویت نظامی ، چه در پشتیبانی مالی که امروز بیش از گذشته مورد نیاز است ، و چه در بازسازی زیرساخت‌ها و ویرانی‌ها در غزه », ایشان همچنین تاکید کردند : « مطالبه و پیگیری ملت‌ها ، پشتوانه این خواسته دینی و سیاسی است , ملت‌های مسلمان ، باید انجام این وظیفه را از دولت‌های خود مطالبه کنند و خود ملت‌ها نیز در حد توان موظف به پشتیبانی مالی و سیاسی‌اند ».

در این میان نامه‌های متعدد جریانات مقاومت فلسطین به رهبر انقلاب ، از جمله نامه اسماعیل هنیه ، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ، نامه زیاد النخاله ، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و نامه قدردانی گروه‌های متعدد مقاومت در فلسطین ، همه بیانگر ان است که چگونه ابتکار امام خمینی (ره) در اعلام روز جهانی قدس و مواضع پایدار رهبر انقلاب و ملت سربلند ایران به عنوان محور مقاومت در منطقه در حمایت از مردم و گروه‌های مقاومت فلسطینی ، در پایداری مقاومت فلسطینی موثر بوده است , حال اگر این حمایت از جانب دیگر کشور‌های اسلامی و ملت‌های مسلمان افزایش یابد ، وحدت و اراده جمعی 14 میلیون فلسطینی در درون سرزمین و بیرون ان ، همچون سلاحی قدرتمند ، کاخ طاغوت 7 دهه ای اسراییل و استکبار جهانی را در این منطقه ویران می‌کند ؛ همان تجربه ای که ملت ایران 40 سال پیش با دستانی خالی ان را در میدان به جهانیان نشان داد ؛ بنابراین طبق بیانات حکیمانه رهبر انقلاب ، با توجه به حوادث گوناگون سیاسی و اجتماعی در اروپا و امریکا - که ضعف‌ها و اختلالات عمیق ساختاری و مدیریتی و اخلاقی غربی‌ها را در برابر جهانیان عریان کرده - و نیز رشد توانمندی‌های نظامی و غیرنظامی ائتلاف نیرو‌ها و کشور‌های مقاومت در حساس‌ترین مناطق اسلامی از جمله لبنان ، سوریه ، عراق ، یمن و بحرین ، همگی موازنه قوا را به نفع دنیای اسلام تغییر داده است و سیر نزولی و افولی اردوگاه غرب را حتمی کرده است , در نتیجه ، برای تکامل تدریجی این رویای صادق ، باید هم افزایی کشور‌های مسلمان ، حول قضیه فلسطین - به معنی غزه ، قدس ، کرانه باختری و سرزمین‌های 1948 و حتی اردوگاه‌ها - و سرنوشت قدس شریف باشد .

تجهیز جریان‌های درون فتح و سازمان ازادی بخش فلسطین در کرانه باختری که از روند سازش سرخورده شده‌اند ، باعث هم افزایی قدرت مقاومت در فلسطین می‌شود ؛ تا در نهایت مجاهدان فلسطینی بتوانند مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را به قدری ادامه دهند که اسراییل و قدرت‌های حامی ان ناچار شوند مطالبه برگزاری همه پرسی ملی در سرزمین فلسطین ، میان ساکنان اصلی از هر قوم و دین و از جمله اوارگان فلسطینی بیرون از مرز‌ها را - که توسط جمهوری اسلامی در اسناد سازمان ملل به ثبت رسیده است - قبول کنند ؛ و تنها این نظام سیاسی است که می‌تواند اوارگان را به داخل برگرداند و سرنوشت بیگانگان سکنی گزیده را تعیین کند , ******************** روزنامه خراسان ** مالیات بالاخره سراغ دلالان امد / مهدی حسن زاده روز گذشته در بحبوحه اخبار انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات هیئت رییسه مجلس ، نمایندگان گام نخست برای تحقق یکی از مهم‌ترین وعده‌های اقتصادی خود را برداشتند و به کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه رای مثبت دادند , طرحی که در صورت تصویب نهایی گام مهمی برای تحقق عدالت مالیاتی ، مقابله با سوداگری در اقتصاد ایران و جبران کسری بودجه است .

عایدی سرمایه به طور مشخص به تفاوت قیمت خرید و فروش دارایی هایی نظیر ارز و طلا ، مسکن و خودرو گفته می‌شود , در اقتصاد ایران که همواره با تورم بالا مواجه بوده است ، بسیاری از افراد به ویژه در شرایطی که جرقه‌های افزایش قیمت زده می‌شود ، سراغ خرید دارایی هایی می‌روند که بیشتر از تورم افزایش می‌یابد و به این ترتیب برندگان اصلی تورم‌های بالا صاحبان سرمایه هایی هستند که پول خود را قبل از کم ارزش شدن به ملک ، خودرو و ارز و طلایی تبدیل می‌کنند که یک سال بعد گران تر و گاهی 2 تا 3 برابر می‌شود , واضح است که این درامد ، یک منبع مالی رانتی و سوداگرانه است .

شگفت این که حقوق بگیران و فعالان بخش تولید ، مجبورند بدون فرجه زمانی و تخفیف ، حتی در شرایط سخت اقتصادی و تورم‌های بالا و رکود سنگین ناشی از کرونا و تحریم ، مالیات خود را بپردازند ، حق بیمه خود را به حساب تامین اجتماعی واریز کنند و اقساط وام‌های بانکی خود را بازپرداخت کنند ، اما در این میان صاحبان سرمایه ، با تبدیل درامد خود به ملک و خودرو طی همین 2 سال اخیر سودی تا 3 برابر را به جیب زده‌اند و بدون پرداخت یک ریال مالیات ، روزگار را سپری می‌کنند , این « مفت بری » دلالان و تحت فشار بودن حقوق بگیران و تولیدکنندگان ، ریشه در سیاست‌های تورم زا و وابستگی بودجه دولت به نفت و استقراض از بانک مرکزی دارد , متولیان اقتصاد کشور سال هاست تا قبل از تحریم‌ها به پول مفت نفت عادت داشته‌اند و به همین دلیل در زمینه مالیات صرفا به سراغ بخش‌های شفاف یعنی بخش‌های مولد و حقوق بگیر رفته و نیازی به مالیات گرفتن از فراریان مالیاتی و بخش‌های دلالی و غیرشفاف نداشته‌اند .

تحریم‌ها تلنگر جدی به دولت وارد کرد که با توجه به کاهش درامد نفت و کسری بودجه اگر به سمت شناسایی فراریان و معافیان مالیاتی نرود ، مجبور به استقراض از بانک مرکزی ، رشد بالای نقدینگی و تورم شدید خواهد شد , اتفاقی که اکنون محقق شده است و بالاترین رشد نقدینگی در 47 سال اخیر در سال 99 رقم خورد و رکورد طولانی مدت تورم کشور نیز شکسته شد , به همین دلیل مالیات بر عایدی سرمایه هم به دلیل کارکرد ضد سفته بازی و هم به دلیل نقش مهم‌اش در کاهش اتکا به درامد نفتی ، کلیدی است ، اما باید بدانیم که مالیات بر عایدی سرمایه به تنهایی کافی نیست .

مطمئنا مالیات بر عایدی سرمایه موجب فرار صاحبان سرمایه از تور مالیاتی می‌شوداز طریق این که دارایی خود را به نام دیگران بزنند یا دیگر روش‌ها ، برای جلوگیری از این اتفاق ، مالیات بر مجموع درامد نیز ضروری است , این پایه مالیاتی ، چون موجب شفاف‌سازی همه منابع درامدی اشخاص می‌شود و بر پایه اشراف به اطلاعات مالی اشخاص ، طراحی شده است ، می‌تواند امکان فرار از مالیات بر عایدی سرمایه را نیز سلب کند , در هر صورت حرکت به سمت اصلاح جدی نظام مالیاتی ضروری است و مجلس نیز عزم خود را در این زمینه نشان داده است .

فرصت مغتنمی است که در فضای تبلیغات اقتصادی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ، این مسئله تبدیل به گفتمان واحدی از سوی همه نامزد‌ها شود تا عزمی ملی برای یکی از مهم‌ترین اصلاحات بنیادین اقتصاد ایران شکل گیرد , ******************** روزنامه ایران ** شروط یک انتخابات پرشور / رضا امراللهی 28 خردادماه 1400، سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار می‌شود , پس از پایان یافتن روند بررسی صلاحیت‌ها در روز‌های اخیر ، شورای نگهبان لیست اسامی نامزد‌های این دور از انتخابات را اعلام کرد که البته به دلایلی با خالی ماندن جای برخی از طیف‌های سیاسی در این دور از انتخابات همراه بوده است .

اما رقابت‌های انتخاباتی برای کشور ما موضوعی فراتر از سلیقه‌های سیاسی است , امنیت کشور در گرو این است که عمق و ژرفای مشارکت مردم در انتخابات حداکثری باشد , این مساله روی امنیت کشور ، بی اثر کردن خواست دشمن و به طور کلی اعتبار کشور نقش اساسی دارد .

از این رو باید تلاش شود تا در انتخابات امسال مردم پای صندوق رای حاضر شوند و میزان مشارکت حداکثری باشد , چرا که اعتبار کشور ما به صندوق رای مرتبط است و اگر تعداد ارا کم باشد ، ممکن است که بسیاری از معادلات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی کشور تغییر کند , امنیت کشور در گرو این است که عمق و ژرفای مشارکت مردم در انتخابات حداکثری باشد .

این مساله روی امنیت کشور ، بی اثر کردن خواست دشمن و به طور کلی اعتبار کشور نقش اساسی دارد , از این رو باید تلاش شود تا در انتخابات امسال مردم پای صندوق رای حاضر شوند و میزان مشارکت حداکثری باشد , چرا که اعتبار کشور ما به صندوق رای مرتبط است و اگر تعداد ارا کم باشد ، ممکن است که بسیاری از معادلات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی کشور تغییر کند .

اما چطور می‌توان با همین لیست تایید شده شورای نگهبان مشارکت حداکثری را در انتخابات 1400 رقم زد ؟ پاسخ این سوال در سطح مطالبه‌گری مردم و بیدار کردن یک حس مهم در جامعه نهفته است , باید مردم به این دیدگاه برسند که مشارکت ان‌ها در تعیین سرنوشت کشور موثر است و هدف ان‌ها انتخاب یک فرد پاکدست ، دنیادیده و تحصیلکرده باشد , جامعه ما باید مطالبه گر این صفات بویژه درخصوص پاکدستی باشد و بداند که اگر مشارکت نکند ، از این جهت کشور به قهقرا خواهد رفت .

در میان نامزد‌های تایید صلاحیت شده نیز این ویژگی در برخی از ان‌ها دیده می‌شود , باید مردم را تشویق به شناسایی فرد پاکدست و انتخاب ان کرد , حتی لازم است که بزرگان کشور و افراد مورد اعتماد جامعه از مردم بخواهند که با انتخاب شایسته خود پاکدستی را تقویت کنند .

اگر این حس نیاز در جامعه بیدار شود ، ان زمان می‌توان انتظار داشت که مشارکت مردمی تقویت ، فرد شایسته انتخاب و امنیت و جایگاه کشور حفظ شود , از این رو راه سختی را تا 28 خرداد در پیش داریم , ******************** روزنامه شرق ** ما و نگاه به داخل / سید مصطفی هاشمی طبا معمای حمله هرچندوقت یک بار اسراییل به غزه ظاهرا قابل حل یا بیان نیست .

جمعیتی دو میلیونی در باریکه ای که از چهار طرف محاصره شده و بدون اجازه اسراییل نه کسی می‌تواند به ان وارد شود و نه از ان خارج و همه تاسیسات و امکانات ان در حال فرسودگی است , در رنج و عذاب ان همین بس که دائما مورد تهاجم نظامی هوایی و توپخانه ای اسراییل قرار گرفته و به تصریح نتانیاهو تاسیسات اب ، برق ، بانک‌ها و بیمارستان‌ها و مناطق مسکونی مورد حمله و ویرانی قرار می‌گیرد , چگونه این دو میلیون مردم از جمله زنان و کودکان در میان رنج و اندوه زندگی می‌کنند ؟ نقش حماس در این میان چگونه است ؟ در این مورد سوالات جدی وجود دارد .

جمهوری اسلامی ایران به حق به مردم مظلوم فلسطین کمک می‌کند و البته جا دارد در کمک و بازسازی به غزه در کنار دیگر کشور‌های مسلمان سهمی از ان داشته باشد و این خارج از محدوده تنگ نظری‌ها و صرفا ایدئولوژیک دیدن مسائل و اندیشه‌های فرقه ای است و می‌توان به ان به عنوان یک نگاه انسانی و اسمانی اطلاق کرد , طبیعی است دیدن رنج مردمان و ویرانی‌های ناشی از خشونت در هر کجا و برای هر مردمی که باشد ، اندوه افرین و دردناک است و همه مردمان باید از کمک به رنج دیدگان دریغ روا ندارند , می‌خواهیم در این راستا نگاهی گسترده تر به مسائل بیندازیم .

مقام معظم رهبری بار‌ها درباره مقابله با تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی گفته‌اند که باید نگاهمان به داخل باشد , این بیان که باید به عنوان یک دستورالعمل گرانبها تلقی شود ، می‌اموزد که اتکا به نیرو‌های خارجی برای مقابله با تحریم‌ها و رشد و توسعه کشور قابل اطمینان نیست و هرچند حسب دستورالعمل‌ها و ارزش‌های دینی و ملی روابط با دیگران پسندیده است ، اما چاره کار اتکا به نیرو‌های داخلی است , می‌خواهیم بگوییم نگاه به داخل صرفا درباره مقابله با تحریم‌ها کفایت نمی‌کند ، بلکه این نگاه باید در همه جوانب گسترش یابد .

درک ویرانی غزه و کمک به ترمیم زخم‌های مردم ان امری مستحسن است ، اما نگاه به داخل در خصوص جلوگیری از ویرانی و ترمیم ان‌ها باید ازجمله موارد اطاعت از رهبری درخصوص نگاه به داخل باشد , البته به یمن مدیریت مسئولانه در کشور پس از پایان جنگ عراق علیه ایران اقداماتی در خصوص سازندگی کشور صورت گرفته است , بنا‌های مختلف ، مترو ، کارخانجات مختلف ازقبیل پتروشیمی ، پالایشگاه و .

,, احداث شده و ظاهر بسیاری از شهر‌ها اراسته شده است ، اما همه این‌ها در سرزمینی اتفاق افتاده که زیستگاه ان رو به ویرانی است و جز تنی چند از دلسوزان محیط زیست در مسئولان کشور ذوق و شوقی برای جلوگیری از ویرانی زیستگاه نشان نمی‌دهند .

همین چند روز پیش بود که افرادی مانند دکتر کردوانی و دکتر کلانتری هشدار‌های تکان دهنده در مورد اب و اینده کشور را علنی کردند , یعنی ما به دست خود به ویرانی دست یازیده‌ایم و مسئولان کشور با اندیشه‌های پوپولیستی به مقابله با ان برنخاسته‌اند , در حقیقت ما به دست خود سرزمینی را ویرانه کرده و می‌کنیم و به هیچ وجه نگاه به داخل را در این مورد نداشته‌ایم و واقعا بیم ان می‌رود که در اینده نزدیک بسیاری از مزارع کشاورزی و باغ هایمان نابود شود .

اگر مرگ بر امریکا گفته و می‌گوییم این « مرگ بر امریکا » باید با « زنده باد ایران » ( نه در شعار بلکه در زنده ماندن ایران ) واقعیت عینی به خود گیرد ، وگرنه مرگ بر امریکا که نابودی سرزمینی مان به دست خودمان را به دنبال داشته باشد چه ارزشی دارد ؟ ممکن است برخی سیاسیون از این حرف عصبانی و ازرده شوند , بگذار چنین باشد ، اما شاید به تصمیمات درست برسند , نگاه کنید به همین مسئله اب و برق در شرایط خشک سالی .

در سالی که رهبر انقلاب ان را سال برطرف کردن موانع تولیدی می‌نامد ، با کمبود برق اولین کار وزارت نیرو ، قطع برق کارخانجات تولیدی است و البته به صورت نمایشی قطع برق برخی ادارات که چندان اثری ندارد , جناب اقای اردکانیان وزیر محترم نیرو که در شایستگی ایشان هیچ تردیدی وجود ندارد ، در مصاحبه مفصلی به جای انکه سیاست‌های محکم برای گذر از تنگنای اب و برق و نظام پیشنهادی برای خروج از بحران مربوطه را شرح دهد و ان را به عمل اورد از سیاست یکی به نعل و یکی به میخ استفاده کرده‌اند , خودشان می‌دانند که یک تابستان گرم و طولانی در پیش است و از هم اکنون مردم باید به صورت جدی سیاست صرفه جویی و حداقل ممکن مصرف را پیشه کنند و بسیار جدی با مسئله روبه رو شوند .

به قول معروف اگر به استقبال مرگ سرخ نرویم مرگ سیاه ما را دربر می‌گیرد ؛ همان طور که دولت دوازدهم به جای طراحی سیستم مقابله با تحریم سعی در عادی نشان دادن جامعه کرد و امروز به مسائل لاینحلی دچار شده است , غافل بودن از عمل به رهنمود مقام معظم رهبری در خصوص نگاه به داخل - البته در همه مسائل - موجب تاثیر فشار‌های خارج به داخل خواهد شد و صدالبته باید ان را هم رصد کرد ، اما لازم است در همه زمینه‌ها نگاه به داخل و اصلاح در داخل عملی شود و این جز با کمک همه مردم و ارائه رهنمود‌های مدیریتی از سوی حکمرانی ممکن نخواهد بود , یقینا دولت سیزدهم که رییس ان هر که می‌خواهد باشد و از هر جناحی پیروز شود ، به دلیل تراکم مسائل و مشکلات علی رغم همه وعده هایی که در مبارزه انتخاباتی خواهند داد ، کاری نمی‌توانند انجام دهند ؛ زیرا تنها یکپارچگی حکمرانی و مسئولیت پذیری همگانی در حکمرانی و نوشتن نسخه ای که به کار‌اید و مردم یا از ان اطاعت کنند یا ملزم به اطاعت باشند ، ضروری است .

همه باید بدانیم همان گونه که دفاع از مرز‌ها واجب است و شهدای ما با خونشان ان را حفظ کرده‌اند ، دفاع از امکانات خداداد و سرزمین مان که از ان همه ملت بهره می‌برند ، از اوجب واجبات است و تسامحی که در این زمینه در طول سال‌های گذشته روا شده ، نابخشودنی است , به فصل انتخابات ؛ هم اینک داوطلبان ریاست جمهوری چه پاسخی دارند ؟ کلام شفاف کجا بیان می‌شود ؟ *****************************************.
شهر کوفه مکه مدینه ایران غزه فلسطین کرانه باختری قدس شرقی محله شیخ جراح اسراییل قدس لندن امریکا افریقا بحرین امارات عربستان محور قدس شریف اروپا لبنان سوریه عراق یمن سرزمین فلسطین پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ارمان انگلیسی فرانسوی استقلال مردم ایران ملت فلسطین صهیونیستی صهیونیست ایران جمهوری اسلامی ملت ایران دولت تروریست و جنایتکار امریکا شورای محترم نگهبان روزنامه وطن اسراییل مردم فلسطین فلسطین رژیم صهیونیستی فلسطینی غزه رژیم جابر اروپا امریکا حزب لیکود حماس الجزیره شبکه الجزیره اعراب اسراییلی اسلو شورای امنیت سازمان ملل میلی سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی اردوگاه تروریستی اسراییل امریکایی اروپایی یهودی دولت صهیونیسم کاخ طاغوت بحرین سازمان ازادی بخش فلسطین اوارگان بانک مرکزی مجلس شورای نگهبان جمهوری اسلامی ایران عراق وزارت نیرو دولت دوازدهم دولت سیزدهم امام علی ع پیامبر رهبر انقلاب سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی فاطمه صابری بنیامین نتانیاهو گیدئون ساعر نتانیاهو هری فاوست اکیوا الدار الدار شیخ جراح رهبر حکیم انقلاب صادق سیف القدس اسماعیل هنیه امام خمینی ره مهدی حسن زاده رضا امراللهی سید مصطفی هاشمی طبا معمای مقام معظم رهبری رهبری دکتر کردوانی دکتر کلانتری جناب اقای اردکانیان نخست وزیر اسراییل وزیر پیشین اموزش و پرورش رژیم غاصب اسراییل خبرنگار اورشلیم aje تحلیلگر سیاسی اسراییلی رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین ریاست جمهوری و انتخابات هیئت رییسه مجلس وزیر محترم نیرو ریاست جمهوری انقلاب انقلاب اسلامی انقلاب ملت ایران روز قدس روز جهانی قدس انتخابات ریاست جمهوری