تغییر تاکتیک امریکا در زمین افغانستان

۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۱۸:۲۹:۲۸


به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از قم ، مرتضی نجفی قدسی از فعالان و خادمان قرانی کشور با ارسال یادداشتی در حمایت از ملت مظلوم افغانستان چنین نوشته است : بسم الله الرحمن الرحیم قال رسول الله (ص) : « من اصبح لا یهتم بامور المسلمین فلیس منهم و من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یحبه فلیس بمسلم » ( اصول کافی ، ج 2، ص 164) رسول خدا (ص) فرمودند : کسی که صبح کند و اهمیتی به کار‌های مسلمانان ندهد ، او از انان نیست و کسی که صدای کسی را بشنود که فریاد کمک خواهی از مسلمانان را سر داده و پاسخش را ندهد مسلمان نیست , سیاست کلی جمهوری اسلامی در حمایت از مظلومان یکی از سیاست‌های مبنایی و اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اسلامی ، حمایت و دفاع از مظلوم در برابر ظالم بوده است و این هم بر گرفته از اخرین وصایای امیرالمومنین امام علی (ع) به حسنین (ع) است که فرمودند : « کونوا لظالم خصما و للمظلوم عونا »؛ یعنی همیشه دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید , بر اساس همین سیاست کلی ، جمهوری اسلامی همواره از ملت‌های مظلوم و تحت ستم استکبار جهانی همانند فلسطین ، لبنان ، سوریه ، عراق ، یمن ، افغانستان و حتی بوسنی و هرزگوین در اروپا حمایت و پشتیبانی کرده است که البته این حمایت‌ها با توجه به اقتضائات زمان خودشان به اشکال مختلف بوده است .

مثلا در مورد ملت فلسطین تا مدت‌ها که امکان کمک‌رسانی به ان‌ها نبود صرفا حمایت معنوی بود یا در قبال کشتار مظلومانه مسلمانان در سارایو در بوسنی و هرزگوین ما جز کمک معنوی کار دیگری در ان مقطع نمی‌توانستیم انجام دهیم ، اما همین نگرش موجب شد تا عموم ملت‌های جهان ، جمهوری اسلامی را مدافع مظلومان و دشمن ظالمان و ستمگران بشناسند , موضع رهبری و ریاست جمهوری در قبال حوادث اخیر افغانستان یکی از این ملت‌های مظلوم و تحت ستم مردم افغانستان هستند که رهبری معظم انقلاب اسلامی در اخرین موضع‌گیری خود در قبال تحولات این کشور فرمودند : « ما طرفدار ملت افغانستان هستیم ، چرا که دولت‌ها همچون گذشته می‌ایند و می‌روند ، اما ملت افغانستان است که باقی می‌ماند ، جمهوری اسلامی در همه احوال طرفدار ملت مظلوم و مسلمان افغانستان است و روابط ما با دولت‌ها به روابط و رفتار ان‌ها با ایران بستگی دارد ، این مشکلات و سختی‌ها کار امریکایی هاست که 20 سال کشور افغانستان را اشغال و انواع ظلم را به مردم ان تحمیل کردند », رییس جمهوری اسلامی ایران جناب حجت‌الاسلام رییسی نیز اعلام موضع کردند از نظر ما دولتی و حکومتی در افغانستان مورد قبول است که بر امده از رای مردم باشد و تاکید کردند که در دولت اینده افغانستان باید همه اقوام مشارکت داشته باشند تا نمایانگر ملت افغانستان باشند .

بعد از اشغال بیست ساله افغانستان توسط امریکا که به منظور ساقط کردن حکومت پنج ساله طالبان بر بخش هایی از افغانستان صورت گرفت ، ناگهان طالبان بدون هیچ جنگ و رویارویی با کسی به غیر از دره پنجشیر ، تمام استان‌های افغانستان را اشغال کرد و معلوم بود که طالبان توافقات پشت پرد ه ای با امریکا داشته و دولت اشرف غنی هم که غلام حلقه به گوش امریکا بود به تمام استانداری‌ها و نیرو‌های نظامی و ارتش افغانستان دستور داد بدون تقابل با طالبان ، شهر‌ها را یکی پس از دیگری تحویل ان‌ها دهند ، این یعنی خروج امریکا از افغانستان بعد از بیست سال نمی‌تواند فرار باشد بلکه تغییر تاکتیک است و مسئولیت‌های مهم‌تری که خود از عهده ان‌ها بر نمی‌اید ، بر دوش طالبان گذارده است , همگان می‌دانند که منشا طالبان از پاکستان و با پول‌های سعودی‌ها بوده است , سرویس‌های امنیتی پاکستان کاملا بر طالبان احاطه دارند و همیشه در نبرد‌ها کمک ان‌ها هستند و در سرکوب اخیر مبارزان دره پنجشیر ارتش پاکستان با هواپیما‌ها و پهبادهایش بسیاری از مقر‌های یاران احمد مسعود در ارتفاعات پنجشیر را بمباران کردند ، گرچه تکذیب کردند ، ولی هواپیمای ساقط شده پاکستانی در پنجشیر بهترین گواه این جمله است .

اگر امریکا می‌خواست طالبان را از بین ببرد حتی نیازی به حمله نظامی نداشت و کافی بود به پاکستان بگوید دیگر بس است و طالبان نباشد و پاکستان هم بلافاصله به طالبان می‌گفت فعلا به مدارس خود در پاکستان برگردید ! امریکا بعد از بیست سال اشغال افغانستان در حالی این کشور را به طالبان سپرد که صد‌ها میلیارد دلار تسلیحات سنگین برای ان‌ها جهت استفاده در جنگ‌های اینده باقی گذاشت ! اعتماد به طالبان صحیح نیست ، ان‌ها در مدت حاکمیت خود در افغانستان هزاران نفر را قتل عام کرده‌اند و هزاران دختر را به عنوان جهاد نکاح ربوده‌اند و به ازادی‌های اجتماعی زنان هیچ عقیده ای ندارند و دوران حاکمیت ان‌ها برای ملت افغانستان همواره با ترس و دلهره همراه بوده است ، گرچه میلیون‌ها افغانی از خوف انان به کشور‌های دیگر از جمله ایران مهاجرت کردند تا حداقل جان خود را نجات دهند , لزوم رفع محاصره دره پنجشیر و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان امروزه ملت افغانستان دچار گرفتاری بزرگی شده است و محاصره دره پنجشیر نشان داد که طالبان به اصول دموکراسی پایبند نیست و بنایش حذف مخالفانش هست والا قاطبه علماء و بزرگان افغانستان انان را از حمله به پنجشیر برحذر داشتند و راه مذاکره را پیشنهاد کردند ، ولی ان‌ها با زور قصد تحکیم حاکمیت خود را بر همه پهنه افغانستان دارند و اگر هم موفق شوند اعتراضات داخلی را سرکوب کنند و همه مخالفین را از سر راه بردارند ، چه نقشه ه ایی برای همسایگان شمالی و غربی خود دارند ، اعاذنا الله ! مطمئنا باید در این شرایط سنجیده عمل کرد تا مبادا در پازل امریکا عمل کنیم لذا باید از طالبان خواسته شود از محاصره صد‌ها هزار افغانی تاجیک در دره‌های پنجشیر دست بکشد و مقدمات دولتی فراگیر با حضور همه اقوام و مذاهب تشکیل شود و نه این دولتی که معرفی کرده‌اند همه از ملایان پشتون هستند و یکی دو نفر هم که از تاجیک و ازبک هستند در حقیقت از خود طالبان هستند و به شیعیان هم که هیچ سهمی نداده‌اند با اینکه در دولت اشرف غنی چند وزیر شیعه هم داشتیم , طالبان اگر نماینده واقعی قوم پشتون هستند ، بخشی از ملت افغانستان در کنار دیگر اقوام مانند تاجیک‌ها ، ازبک‌ها و هزاره‌ها هستند و هیچ قومی نباید نگاه انحصار طلبانه داشته باشد تا بلکه با تشکیل حکومتی فراگیر وحدت ملی در این کشور برقرار شود و اتش جنگ داخلی خاموش شود و طالبان اگر ادعای ضد امریکایی دارد باید در عمل چنین رفتار کند تا اعتماد همه مردم افغانستان جلب شود .

اما حداقل حمایت ملت ایران از ملت افغانستان باید معنوی باشد مانند حمایتی که در سال 1371 از ملت مظلوم بوسنی و هرزگوین در اروپا داشتیم گرچه مشترکات ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها نسبت به مسلمانان بوسنی و هرزگوین بسیار بیشتر است و علاوه بر مسلمانی همسایه بودن و همزبان بودن هم اضافه می‌شود گر چه عمیق تر بنگری پاره ای از تن ایران قدیم محسوب می‌شوند , بسیار مناسب می‌دانم که ، چون مقایسه بوسنی و هرزگوین را با افغانستان کردم توجه شما را به بخشی از بیانات رهبر حکیم و دور اندیشمان در ان مقطع اشاره ای بکنم , بیانات رهبر معظم انقلاب در حمایت از مسلمانان بوسنی و هرزگوین حضرت ایت الله خامنه‌ای در تاریخ 24/6/71 در ستایش از حمایت ملت ایران از مسلمانان مظلوم بوسنی و هرزگوین در اروپا چنین فرمودند : « ان روز که شما برای مردم بوسنی هرزگوین ان راهپیمایی عظیم را در خیابان‌های تهران و دیگر شهر‌های کشور راه انداختید ، خیال می‌کنید کسانی که جلادان بوسنی و هرزگوین محسوب می‌شوند و پشت سر ان جلادان ایستاده‌اند ان اجتماع عظیم را ندیده‌اند ؟ ! متاثر نشدند از اینکه ملت ایران چگونه با عزمی راسخ در یک مسئله بین‌المللی ایستاده است و بر اساس مصداق « من اصبح و لم یهتم بامور المسلمین » اهتمام به امور مسلمانان دارد ، ان هم با همه وجود و در هر جایی که این مسلم باشد ولو در اروپا ! مردم ما چه می‌دانند مردم بوسنی هرزگوین ، مردم سارایو چه کسانی چگونه مردمی و با چه احساساتی هستند ؟ ! ما تا بحال چه ارتباطی با هم داشتیم بجز اسلام ، احساس اسلامی و احساس اینکه ملت مسلمانی زیر ستم قرار گرفته است ؟ ! این احساس مردم را به حرکت وا می‌دارد ، مردم ما را به اهتمام به امور ان‌ها وا می‌دارد .

اگر لازم است به خیابان‌ها بیایند با گروه‌های میلیونی به خیابان‌ها می‌ریزند اگر لازم است کمک کنند و پول بدهند ، به حساب‌های مربوطه پول می‌ریزند و کمک می‌کنند ، اگر چیز دیگری هم در راه حمایت از برادران مسلمان لازم باشد باز هم ملت ما سینه را سپر می‌کند و اماده می‌ایستد ، این یک نمونه از ملتی است که به وحدت اسلامی به برادری اسلامی و به خویشاوندی اسلامی نیاز دارد », بیانات رهبری معظم بسیار روشن و شفاف است ، حالا ملاحظه بفرمایید که ما در قبال اشغال مجدد افغانستان و در بند کشیدن ملت افغانستان چه واکنشی داشتیم حتی دریغ از یک راهپیمایی ! سازمان تبلیغات اسلامی و یا شورای هماهنگی تبلیغات در این مواقع کجا هستند ؟ ! چرا ناگهان سکوت می‌کنند ، کسی نمی‌گوید از مدافعان پنجشیر حمایت نظامی بکنید ، اما حمایت معنوی هم نمی‌توانید بکنید ؟ ! متاسفانه به همین حمایت هایی هم که به صورت خودجوش و مردمی در فضای مجازی به حمایت از مردم مظلوم افغانستان و محاصره شدگان گرسنه پنجشیر و پناهندگان اواره مرز‌ها می‌شود ، خرده می‌گیرید و ان‌ها را مسخره می‌کنید ! شهید حاج قاسم سلیمانی در حمایت از مظلومین مرز نمی‌شناخت و گزینشی عمل نمی‌کرد و برای او مظلوم شیعه و سنی ، افغانی و عرب و عجم و ملت فلسطین ، لبنان ، سوریه ، عراق ، یمن ، بحرین و افغانستان هیچ فرقی نمی‌کرد و لذا سردار دل‌های همه مسلمانان و محرومین و مستضعفان شد ، حتی مسلمانان مظلوم کشمیر در هند در خانه‌های محقر خود تصویر او را به تبرک گذاشته اند ! ما باید این ابرویی را که شهید سلیمانی برای جمهوری اسلامی در نزد ملت‌های منطقه و جهان ایجاد کرد ، حفظ کنیم , انتهای پیام / ش عضویت در کانال تلگرام خبربان منبع : باشگاه خبرنگاران کلیدواژه : کشور افغانستان طالبان افغانستان بوسنی و هرزگوین جمهوری اسلامی ملت افغانستان دره پنجشیر درخواست حذف خبر : « خبربان » یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.

yjc,ir دریافت کرده است ، لذا منبع این خبر ، وبسایت « باشگاه خبرنگاران » بوده و سایت « خبربان » مسئولیتی در قبال محتوای ان ندارد , چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید ، کد 33089849 را به همراه موضوع به شماره 100010022100 پیامک فرمایید .

لطفا در صورتی که در مورد این خبر ، نظر یا سئوالی دارید ، با منبع خبر ( اینجا ) ارتباط برقرار نمایید , با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت « خبربان » مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی ، صوتی و تصویر است ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر ، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است , قیمت سیمان به نرخ پیش از قطع برق بازگشت / امضاهای طلایی در بازار فولاد تا ابان ماه باطل می‌شود قاضی زرگر درگذشت جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار چرا کرونا حمله قلبی در بین جوانان را افزایش داده است ؟ بازیگر سریال پایتخت بر اثر کرونا درگذشت خبر بعدی : درس‌های دنیای پس از 11 سپتامبر همشهری - خاویر سولانا - مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا : 20 سال قبل ، حملات تروریستی 11 سپتامبر ، جهان را به لرزه دراورد .

همه جهان در واکنش به این حادثه ، در کنار امریکا قرار گرفتند اما این حملات نشان داد که شکست ناپذیری غرب ، توهمی بیش نیست , با گذشت 20 سال از این واقعه می‌توان درک بهتری از شرایط دنیای پس از ان داشت , یک بازیگر غیردولتی دست به اقدامی زد که دستور کار جهان را طی سال‌های بعدی تعیین می‌کرد .

به هژمونی غرب خدشه ای وارد نشد اما شکی نبود که دیگر ان جهان تک قطبی به رهبری امریکا به پایان خط رسیده است , « جنگ علیه تروریسم » به کلی سیاست خارجی امریکا را دگرگون کرد , در فضای بعد از حملات 11 سپتامبر ، عجیب نبود که برنامه امریکا برای حمله به افغانستان ، با حمایت گسترده در سطح جهان روبه رو شد .

نمی شد حمله برج‌های دوقلو را بی پاسخ گذاشت و طالبان حکومتی بود که به گروه القاعده پناه داده بود , طالبان محیطی ایجاد کرد که القاعده بتواند حمله به امریکا را برنامه ریزی ، سازماندهی و اجرا کند , با این همه ، جنگ افغانستان چیزی بیش از یک شکست تاریخی نبوده است .

هزینه بالای این جنگ و اورده ای که ان برای جهان و غرب داشته سوالات بسیار جدی پیش روی ما می‌گذارد , اساسا این جنگ برای چه به راه افتاد ؟ در طول 20 سال جنگ ، دست کم 48 هزار نفر از مردم افغانستان ، 66 هزار نفر از نظامیان این کشور و 3 هزار و 500 سرباز از کشورهای عضو ناتو جان خود را از دست دادند , امریکا با هزینه هنگفت 2 تریلیون دلاری تلاش کرد تا در افغانستان دولت‌سازی و نهادسازی کند .

واشنگتن همه این هزینه‌ها را داد تا ناگهان نظاره گر نابودی انها طی چند هفته باشد , استقرار دوباره حکومت طالبان در کابل نشان می‌دهد که « جنگ علیه تروریسم » یک تصمیم به کلی اشتباه بوده است , مردم افغانستان ، به خصوص زنان و دختران ، یک بار دیگر به حال خود رها شده‌اند تا با شرایط بی رحم کشورشان روبه رو شوند .

غرب باید از این تجربه اسفناک درس بگیرد , درس نخست این است که ملت‌سازی از بالا ، به کلی مردود است , در چارچوب این مدل ، حضور نظامی در یک کشور و تزریق منابع به ان در نهایت باعث ایجاد امنیت ، توسعه و سازوکارهای دمکراتیک خواهد شد .

اما از انجا که ملت‌سازی بدون حمایت مردمی امکان‌پذیر نیست ، چنین الگویی را نمی‌توان در کشوری پیاده کرد که حاکمانش مقبولیت عام و مشروعیت ندارند , این موضوع ، حلقه گمشده در معادلات افغانستان بود , غرب با حمایت از جنگ سالارانی همچون عبدالرشید دوستم ، که دستشان به خون مردم الوده بود ، تلاش‌های خود را برای ملت‌سازی عقیم گذاشت .

بسیاری از مردم افغانستان به دلیل همین رفتارها از غرب فاصله گرفتند , در یک نگاه کلی تر ، این ایده که می‌توان نهادهای موجود در یک کشور را از بین برد و انها را با نهادهای جدید جایگزین کرد ، دیگر مردود است , کشورها گام به گام در طول زمان ساخته می‌شوند ، نه با یک نسخه خارجی .

درس دوم از جنگ 20 ساله افغانستان این است که ملت‌سازی بدون داشتن یک استراتژی منطقه ای ممکن نیست , نمی‌توان برای ملت‌سازی در یک کشور تلاش کرد و دیگر بازیگران منطقه ای را نادیده گرفت ؛ به خصوص در جهان چندقطبی امروز , غرب بی توجه به تغییرات ایجادشده در توازن قوا در جهان امروز ، تصمیم گرفت در مورد افغانستان همه مسیر را به تنهایی طی کند و همین باعث شکستش شد .

محیط پیرامونی افغانستان ، ظرفیت هایی داشت که همه از دست رفت , چین در اغاز جنگ افغانستان به لحاظ اقتصادی در جایگاهی نبود که بخواهد دخالت کند اما به مرور زمان ، وقتی به عنوان یک قدرت بزرگ در سطح جهان مطرح شد ، می‌توانست وارد ماجرا شود , همکاری امریکا و چین می‌توانست در نهایت به نفع افغانستان و مردم این کشور به خصوص در زمینه توسعه شود .

همچنین ، تقویت نقش روسیه در افغانستان می‌توانست کمک بزرگی به پروژه غرب در این کشور باشد , بی توجهی به جایگاه روسیه در منطقه شمال افغانستان باعث شد تا نقش پاکستان پررنگ و پررنگ تر شود , حتی اگر به عربستان نقش بیشتری داده می‌شد ، ریاض می‌توانست از نفوذ خود بر پاکستان برای ایفای نقش سازنده تر در مورد افغانستان استفاده کند .

در اخر ، مشکلات افغانستان مربوط به اروپاست , اروپا باید بتواند براساس منافع خود ، توانایی هایش را توسعه دهد , تغییر در سیاست خارجی امریکا و توجه بیش از پیش این کشور به منافع ملی خود ، باید به اروپا یاداوری کند که به فکر اینده‌اش باشد .

اروپا باید فکری به حال وابستگی‌اش به امریکا کند , نحوه عقب‌نشینی امریکا از افغانستان ، گویای همه چیز است , کشورهای اروپایی بدون هواپیماهای امریکا هرگز نمی‌توانستند نیروهای خود را از افغانستان بیرون بکشند .

البته این پایان ماجرا نیست , سیل جدید پناهجویان را هم در نهایت باید اروپا مدیریت کند ، نه امریکا , حتی به دلیل بحران پناهجویان هم که شده ، اروپا باید نقشی مستقل در ماجرای افغانستان بازی می‌کرد .

جهان طی 2 دهه گذشته تغییرات بسیاری به خود دیده اما مسئله تروریسم بین‌المللی هنوز حل نشده است , بعد از حملات 11 سپتامبر ، همه ما در کنار امریکا ایستادیم و به نوعی همه ما امریکایی بودیم ؛ اما فراموش کردیم که همزمان افغان هم باشیم , کد خبر 626118.
قم اروپا سارایو بوسنی هرزگوین کشور افغانستان افغانستان دره پنجشیر ارتفاعات پنجشیر پنجشیر پاکستان امریکا طالبان ایران دره های پنجشیر تهران هند کشور افغانستان طالبان افغانستان بوسنی کشور ایران کابل شمال افغانستان امریکا باشگاه خبرنگاران جوان ملت مظلوم افغانستان جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران فلسطین لبنان سوریه عراق یمن افغانستان بوسنی هرزگوین ملت فلسطین مردم افغانستان ملت افغانستان ایران امریکایی طالبان دولت اشرف غنی ارتش افغانستان پاکستان سعودی ارتش پاکستان پاکستانی افغانی پشتون ازبک ملت ایران ایرانی افغانستانی مردم بوسنی مردم بوسنی هرزگوین سازمان تبلیغات اسلامی شورای هماهنگی تبلیغات پنجشیر عرب بحرین کشمیر باشگاه خبرنگاران کلیدواژه گروه القاعده القاعده ناتو واشنگتن حکومت طالبان چین روسیه عربستان ریاض اروپا اروپایی افغان مرتضی نجفی قدسی رسول الله ص رسول خدا ص امیرالمومنین امام علی ع حسنین ع رهبری رهبری معظم انقلاب اسلامی جناب حجت الاسلام رییسی غلام حلقه احمد مسعود تاجیک رهبر حکیم رهبر معظم انقلاب حضرت ایت الله خامنه ای هرزگوین رهبری معظم شهید حاج قاسم سلیمانی شهید سلیمانی قاضی زرگر خاویر سولانا عبدالرشید ریاست جمهوری رییس جمهوری اسلامی ایران هرزگوین جمهوری اسلامی ملت افغانستان دره پنجشیر مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا انقلاب اسلامی جنگ سالارانی