نشریه اخبار و تحلیل‌های چهارشنبه ، 5 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۵ ۱۷:۲۵:۱۲


پایگاه بصیرت نشریه اخبار و تحلیل‌ها word نشریه اخبار و تحلیل‌ها pdf ▼ حرف روز انتخابات و نگهبان قانون شورای نگهبان با توجه به صلاحیت و وظیفه سنگین و حساس صیانتی که بر عهده دارد ، هیچ گاه نمی‌تواند همگان را راضی کند , بیشترین حساسیت‌ها ، گله مندی‌ها و اعتراض‌ها به شورای نگهبان از سوی گروه‌های سیاسی ، به صلاحیت و اعمال قانون این شورا در « نظارت بر انتخابات » برمی‌گردد , شورای نگهبان جایگاهی بسیار مهم در قانون اساسی داشته و به دلیل همین جایگاه ، در منظومه فکری امامین انقلاب اسلامی ، اعضای این شورا به عنوان « حافظان شریعت و جمهوریت نظام » شناخته شده و در یک کلام ، شورای نگهبان به مثابه صافی و فیلتر نظام اسلامی ایفای نقش می‌نماید تا عناصر و افراد نامناسب به پست‌های مدیریتی راهبردی نظام مانند ریاست جمهوری وارد نشوند .

بسیار روشن است که افراد ، گروه‌ها و جریان هایی که به این جایگاه‌ها چشم دوخته‌اند ، وقتی به دلیل نداشتن شرایط و صلاحیت‌ها ، با این فیلتر و صافی مواجه می‌شوند ، خود و هوادارانشان علیه شورای نگهبان سروصدا به پا کرده و این نهاد نگهبان قانون اساسی را موردتهاجم قرار می‌دهند , به همین دلیل حضرت امام (ره) در وصیت نامه سیاسی الهی خود خطاب به این شورا می‌نویسند : « و از شورای نگهبان می‌خواهم و توصیه می‌کنم ، چه در نسل حاضر و چه در نسل‌های اینده که باکمال دقت و قدرت وظایف اسلامی و ملی خود را ایفا و تحت تاثیر هیچ قدرتی واقع نشوند », اصل احراز صلاحیت‌ها ، شرایط و شایستگی‌ها برای تصدی پست‌های مهم سیاسی در تمامی نظام‌های سیاسی مبتنی بر رای مردم ، یک اصل عقلایی و پذیرفته شده در دنیا هست .

در هر نظام سیاسی ، با یک نهاد ، سازمان و سازوکاری مشخص ، این کار انجام می‌شود و افراد واجد شرایط و صلاحیت در معرض رای و انتخاب مردم قرار می‌گیرند ؛ « دادگاه قانون اساسی » در ترکیه ، « محکمه النقد » در مصر ، « شورای قانون اساسی » و « دیوان عالی عدالت » در فرانسه ، همانند شورای نگهبان قانون اساسی در ایران ، نقش نظارتی در انتخابات دارند ؛ بنابراین نباید این انتظار و توقع را داشت که افرادی بدون احراز صلاحیت و شایستگی‌های قانونی ، وارد عرصه رقابت‌ها شوند , در حکمرانی منطبق بر قانون ، همگان باید نظر مرجع ذیصلاح را پذیرا باشند , اعضای شورای نگهبان نمی‌توانند با مسامحه کاری و اغماض و مصلحت اندیشی ، افراد را برای تصدی پست مهم ریاست جمهوری تایید کنند .

رهبر حکیم انقلاب اسلامی در این خصوص می‌فرمایند : « نظارت شورای نگهبان بسیار مهم است , کسانی که بناست برای کشور و ملت تصمیم بگیرند و سرنوشت کشور به دست این‌ها داده می‌شود ، باید از صلاحیت لازم برخوردار باشند ، نمی‌شود هرکسی را مسلط بر سرنوشت مردم کرد ,» ( نویسنده : یدالله جوانی ) ▼ گزارش روز ایا شورای نگهبان جناحی عمل کرده است ؟! پس از احراز صلاحیت 7 نفر از نامزدهای ریاست جمهوری ، شاهد انتشار برخی از مطالب در مورد نامزدهای تایید نشده بودیم که به گونه ای شورای نگهبان را متهم به طرفداری از یک فرد یا جریان خاص کرده بودند .

گزاره‌های خبری : سابقه شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات یا احراز صلاحیت‌ها نشان می‌دهد که این شورا هیچ گاه از عدالت عدول نکرده است ؛ با نگاهی به انتخابات گذشته و تایید صلاحیت افرادی که با شورای نگهبان زاویه و اختلاف سلیقه دارند ، اثبات این سخن راحت تر است : 1- مرحوم هاشمی رفسنجانی در پنج دوره انتخابات خبرگان رهبری ، دو دوره ریاست جمهوری و چهار دوره انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده است , وی در مجلس اول و دوم ، رییس مجلس بود و در سال 84 هم تایید صلاحیت شد ، اما نتوانست اعتماد مردم تهران را جلب کند و فقط در دوره ریاست جمهوری سال 92 از سوی شورای نگهبان احراز صلاحیت نشد , 2- سید محمد خاتمی در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شد .

3- حسن روحانی در سه انتخابات خبرگان رهبری ، دو دوره ریاست جمهوری و پنج دوره انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده است , 4- مهدی کروبی در سه دوره انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده است , وی در مجلس سوم و مجلس ششم ، رییس مجلس بود .

در انتخابات مجلس هفتم و دو انتخابات ریاست جمهوری سال‌های 1384 و 1388 هم علی رغم اینکه تایید صلاحیت شد ، اما رای لازم را کسب نکرد , 5- محمود احمدی‌نژاد در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده است , وی در سال 1396 و 1400 تایید صلاحیت نشد .

6- علی اردشیر لاریجانی در سه دوره انتخابات مجلس توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده و در سه دوره مجلس شورای اسلامی دوره هشتم ، نهم و دهم ، ریاست مجلس را بر عهده داشت , وی در سال 1384 نامزد ریاست جمهوری بود که از بین 7 کاندیدا ، در رتبه ششم قرار گرفت , نکات پایانی : اولا ، اگر شورای نگهبان بر مبنای علاقه جناحی ، تایید صلاحیت می‌کند ، افراد فوق نباید از فیلتر این شورا عبور می‌کردند .

ثانیا : در مقابل گروهی که شورای نگهبان را متهم به جناح بازی می‌کند ، گروه دیگری نیز وجود دارد که معتقد است شورای نگهبان در دوره‌های گذشته نباید برخی از افراد فاقد صلاحیت را که در طول 8 سال ریاست جمهوری ، کشور را معطل کردند ، تایید می‌کرد , ثالثا ، درمجموع می‌توان گفت که در فرایند بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان ، گرایش سیاسی افراد دخالتی ندارد ، بلکه ضوابط و قوانین مدنظر است , ( نویسنده : فرهاد مهدوی ) ▼ اخبار ویژه قالیباف دوباره رییس شد انتخابات هیئت رییسه مجلس برای سال دوم در دستور کار جلسه علنی امروز قرار داشت .

با رای نمایندگان محمدباقر قالیباف با 230 رای رییس مجلس یازدهم شد , رقیب انتخاباتی وی در این دوره ، فریدون عباسی بود که 18 رای نمایندگان را کسب کرد , قالیباف در سال گذشته نیز با همین تعداد ارا بر صندلی ریاست قوه مقننه تکیه زد .

همچنین علی نیکزاد با 206 رای به عنوان نائب رییس اول و عبدالرضا مصری با 205 رای به عنوان نائب رییس دوم انتخاب شدند , ◄ انتخابات ریاست جمهوری سوریه اغاز شد / شبکه الاخباریه سوریه تصاویری از حضور گسترده شهروندان سوری از نخستین لحظات اغاز انتخابات در محله القصور در استان دیرالزور منتشر کرد , در این دور از انتخابات ، رقابت بین عبدالله عبدالله ، بشار اسد و محمود مرعی است .

در روزهای گذشته مرحله انتخابات فراسرزمینی برگزار شده است که با استقبال قابل توجه سوری‌ها همراه بوده است , ▼ اخبار ره پیک : در بررسی صلاحیت‌ها ، گرایش سیاسی مطرح نیست قائم مقام دبیر شورای نگهبان اظهار داشت : « معیار تصمیم‌گیری در بررسی صلاحیت‌ها همانند سایر تصمیماتی که در شورای نگهبان گرفته می‌شود ، اکثریت و رای اکثریت مطلق است , ما در تعیین ان 40 نفری که شرایط اولیه را دارا بوده‌اند ، نقش و دخالتی نداشتیم .

در مرحله بعد هم یعنی فرایند بررسی صلاحیت چیزی به نام گرایش سیاسی نداریم ، بلکه ضوابط و قوانین مدنظر قرار می‌گیرد , ممکن است در مواردی ، کسی که با این شرایط تطبیق می‌شود و احراز می‌شود ، از سبد یک طیف و یا طیف دیگر باشد , اگر کسی 7 رای در صحن شورای نگهبان بیاورد ، تایید صلاحیت می‌شود و اگر 6 رای بیاورد ، صلاحیتش احراز نمی‌شود ».

مسابقه گرانی کالاها یک ماه مانده به انتخابات ! در حالی کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده که در اقدامی عجیب ، مسابقه گرانی در بازارهای مختلف ازجمله بازار کالاهای اساسی با چراغ سبز دولت راه افتاده است , معمولا دولت‌ها در چند ماه پایانی شان ، سعی می‌کنند با فضاسازی و مدیریت بازارهای اقتصادی ، از افزایش قیمت‌ها و نوسانات جدی در بازارها جلوگیری کنند تا جایی که بین مردم جا افتاده بود که ماه‌های پایانی هر دولت همه چیز ارزان می‌شود ! اما با مجوزهای رسمی دولت که اتفاقا مسئول مستقیم تنظیم بازار است ، تاکنون خودرو بیش از 14 درصد ، سیمان 20 درصد ، روغن 35 درصد و مرغ 22 درصد گران شده است , این موضوع موجب شده تا برخی بگویند که احتمال دست هایی در پشت پرده هستند که از گرانی‌های بیشتر در ایام انتخابات و دلسرد کردن مردم سود می‌برند .

شاید جریان نفوذ در تصمیم‌گیری ها برای ارائه مجوز افزایش قیمت‌ها دخیل است که حتی در روزهای پایانی دولت و ایام انتخاباتی نیز دولت مجوز افزایش بیشتر قیمت‌ها را صادر می‌کند , شورای نگهبان نخواست انتخابات را مهندسی کند ! چهره‌های نامداری در بین داوطلبان ریاست جمهوری حضور داشتند که عدم احراز صلاحیت ان‌ها برای بخشی از افکار عمومی قابل هضم نیست , گویی پذیرفته‌ایم که برخی افراد و اسامی از مصونیت برخوردارند و باید انان را از پیش تاییدشده دانست ! از ردصلاحیت جهانگیری و پزشکیان و این‌ها که بگذریم ، ایا ردصلاحیت فردی چون علی لاریجانی به عنوان چهره ای که منتسب به نظام شناخته می‌شود و کم تر کسی تصور ردصلاحیتش را داشت ، نشانه ازادگی شورای نگهبان نیست ؟ ایا نباید به این عملکرد افتخار کرد ؟ اگر شورای نگهبان با در نظر گرفتن مصلحت‌های گوناگون ازجمله ایجاد شور انتخاباتی و در نظر گرفتن وجهه برخی افراد و گروه‌های سیاسی نسبت به احراز صلاحیت ان‌ها اقدام کند ، دست به اقدامی زده که معمولا نسبت به ان مورد اتهام قرار می‌گیرد ؛ یعنی مهندسی انتخابات ! کشورهایی که در ایران رمز ارز استخراج می‌کنند بر اساس اعلام انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ، برق ایران پس از ونزوئلا ارزان‌ترین برق جهان است و حالا با سقوط ارزش ریال ، نرخ برق ایران نازل تر نیز شده است .

همین موضوع نام ایران و ونزوئلا را به عنوان دو بهشت استخراج رمزارز مطرح کرده است , جیره بندی برق شهروندان ایرانی این روزها حاشیه ساز شده است و البته انگشت اتهام به سمت مزارع استخراج رمزارز در ایران نشانه رفته است , مزارعی که گفته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین ان‌ها در اختیار چینی هاست .

باوجوداین ، مجیدرضا حریری ، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید که نه فقط چینی‌ها که لهستانی‌ها ، هندی‌ها و ترکیه ای‌ها هم در ایران مزارع رمزارز احداث کرده‌اند و البته نرخ برق ان‌ها با بهای برق صادراتی محاسبه می‌شود , صنعتی که نباید به بیگانه سپرده شود ! سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با تاکید بر تکذیب ورود مجدد شرکت‌های غیرایرانی از سوی وزارت صمت ، از جزییات تشکیل شورای سیاست‌گذاری صنعت لوازم خانگی ، خبر داد , وی با تاکید بر رشد حدود 78 درصدی صنایع لوازم خانگی در دوران تحریم و توجه وزارت صمت و فعالان این حوزه به این موضوع ، توضیح داد : « به دلیل اهمیت و توجه وزارت صمت ، تشکل‌ها و نهادهای تصمیم‌گیری بر حفظ و حراست از دستاوردهای دو سال اخیر در حوزه لوازم خانگی ، بنا بر این شد تا با افزایش همکاری و انسجام بیشتر ، اقدامات جدی با دید بلندمدت در حوزه لوازم خانگی صورت گیرد ».

اخبار کوتاه ◄ قرعه کشی برنامه انتخاباتی کاندیداها امروز برگزار می‌شود / قرعه‌کشی برنامه‌های تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حضور نمایندگان نامزدها امروز ساعت 22 برگزار می‌شود , در این مراسم جداول پخش برنامه تبلیغاتی نامزدها مشخص خواهد شد , صداوسیما اعلام کرده است که سه مناظره سه ساعته برای نامزدها در نظر گرفته است .

◄ کدخدایی : اسامی قطعی است ؛ پرونده‌ها به دقت بررسی شد / سخنگوی شورای نگهبان گفت : « اسامی اعلامی شورای نگهبان قطعی است , قانون گذار مرحله ای برای رسیدگی به اعتراض و شکایت لحاظ نکرده است و اسامی اعلامی شورای نگهبان قطعی است , پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت موردبررسی قرار گرفت ؛ تفاوت بررسی این دوره همین مصوبه جدید بود .

ما برای ریاست جمهوری ناچاریم که اصل 115 مانند ایرانی الاصل بودن را موردتوجه قرار دهیم ؛ اما 4 اصل رجل سیاسی - مذهبی و مدیر و مدبر بودن موردتوجه جدی قرار گرفت », ◄ قانونی حمایتی برای جذب نخبگان خارج از کشور / در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون 9 ماده ای راهکارها و نحوه حمایت از نخبگان و اموری که می‌تواند به نوعی از نخبگان کشور پاسداری کرده و به بازگشت نخبگان ایرانی در سطح جهان به کشور و نیز جذب نخبگان غیر ایرانی از کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان کمک کند ، به تصویب رسید , ◄ ربیعی : مشکل بورس این بود که مردم در اوج وارد شدند / سخنگوی دولت گفت : « متاسفانه عده ای از هم وطنان صرفا در مقطع اوج‌گیری بورس وارد شدند و امروز مسئله ما حمایت از این افراد است .

افرادی که دراز مدت در بورس بودند هیچ گاه متضرر نشدند , باید سیاست‌های جبرانی در مورد خسارت دیدگان دارا دوم اتخاذ شود , ما در کنار خسارت دیدگان بورس هستیم ، مشکل این عده در کوتاه مدت است ».

سوال از سخنگوی محترم این است که اگر ورود مردم به بورس در اوج ، کار اشتباهی بود ، پس چرا دولت کرارا و با اب وتاب فراوان مردم را تشویق به حضور و سرمایه‌گذاری در ان می‌کرد ؟! ◄ افزایش 121 درصدی پروازهای عبوری از اسمان ایران / بر اساس امار رسمی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ، طی فروردین امسال 25271 نشست وبرخاست پرواز مسافری در فرودگاه‌های داخلی انجام شده و پروازهای عبوری 121 درصد رشد داشته است , ◄ غارت درامدهای نفتی عراق / رییس جمهور عراق گفت : « از زمان حمله نظامی امریکا تاکنون 150 میلیارد دلار از درامدهای نفتی عراق دزدیده شده و به خارج از کشور انتقال یافته است », ◄ واکسیناسیون عمومی کرونا از این ماه اغاز می‌شود / رییس ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد : «4 تا 5 میلیون دوز واکسن برکت تا 1.

5 ماه اینده تولید می‌شود , تصور می‌کنیم در خردادماه بتوان واکسیناسیون عمومی با تولیدات ستاد اجرایی فرمان امام انجام شود ,.
ترکیه مصر فرانسه ایران تهران استان دیرالزور ونزوئلا عراق پایگاه بصیرت نشریه اخبار شورای نگهبان شورای قانون اساسی دیوان عالی عدالت شورای نگهبان قانون اساسی مجلس مجلس ششم مجلس شورای اسلامی سوری انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران ونزوئلا ایرانی چینی لهستانی هندی ترکیه وزارت صمت شورای سیاست گذاری صنعت لوازم خانگی صداوسیما الاصل شورای عالی انقلاب فرهنگی بورس شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی امریکا عراق کرونا ستاد اجرایی فرمان امام حضرت امام ره رهبر حکیم انقلاب اسلامی یدالله جوانی هاشمی رفسنجانی سید محمد خاتمی حسن روحانی مهدی کروبی محمود احمدی نژاد علی اردشیر لاریجانی فرهاد مهدوی قالیباف محمدباقر قالیباف فریدون عباسی علی نیکزاد عبدالرضا مصری عبدالله عبدالله بشار اسد محمود مرعی نامداری جهانگیری پزشکیان علی لاریجانی مزارعی باوجوداین مجیدرضا حریری کدخدایی ربیعی ریاست جمهوری رییس مجلس ریاست مجلس ریاست قوه مقننه نائب رییس اول قائم مقام دبیر شورای نگهبان رییس اتاق بازرگانی ایران و چین سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی سخنگوی شورای نگهبان سخنگوی دولت رییس جمهور عراق رییس ستاد اجرایی فرمان امام خبر انقلاب اسلامی انتخابات خبرگان رهبری انتخابات ریاست جمهوری سال های 1384 و 1388 انتخابات هیئت رییسه مجلس انتخابات ریاست جمهوری سوریه انتخابات ریاست جمهوری