اخبار ویژه چهارشنبه 5 خردادماه

۱۴۰۰/۰۳/۰۵ ۱۱:۰۸:۴۳


پایگاه بصیرت روزنامه کیهان ** نیوزویک : متحدان ایران راه ضربه به اسراییل را اموخته اند یک مجله امریکایی در تحلیل شکست اسراییل در جنگ 12 روزه اخیر با مقاومت فلسطین نوشت : متحدان ایران در فلسطین ، راه نفوذ به سپر موشکی گنبد اهنین را یاد گرفته‌اند , مجله نیوزویک می‌نویسد : در حالی که چهارمین درگیری بزرگ اسراییل در غزه ادامه داشت ، نشانه‌های ناارامی در دیگر نقاط در نزدیکی اسراییل نیز اغاز شد , سامانه پیشرفته دفاعی گنبد اهنین اخیرا ، موشک‌های شلیک شده از جنوب لبنان را رهگیری کرد .

روز جمعه هم موشک‌ها از سوریه به اسراییل رسیدند , پیامد‌های این اتفاقات روشن بود : نیرو‌های مستقر در اطراف اسراییل یاداوری کردند که ممکن است هر لحظه ان‌ها نیز تصمیم به حمله بگیرند , در قدس اشغالی و کرانه باختری نیز فلسطینی‌ها در همبستگی با مبارزان غزه حملاتی انجام دادند که یک تحول نگران کننده دیگر برای اسراییل محاصره شده در میان دشمنان بود .

اگرچه لبنان در دو جنگ از سه جنگ اصلی ائتلاف‌های عربی علیه اسراییل از 1948 شرکت کرده ، اما عمدتا حزب الله و نه ارتش لبنان مسئولیت جنگ را برعهده داشته است , سخنگوی حزب الله اخیرا به نیوزویک گفته که این گروه از نزدیک حوادث در غزه را دنبال می‌کند ، در حال حاضر تصور بر این است که حماس و جهاد اسلامی ، خود توانایی جنگیدن دارند : « ما از ان‌ها حمایت می‌کنیم ، اما فکر نمی‌کنم که به ما نیاز داشته باشند , مبارزان مقاومت در فلسطین نیرو ، موشک و توانایی کافی دارند .

» حزب الله شلیک موشک از لبنان به سمت فلسطین را رد و گمانه زنی کرده موشک‌ها از اردوگاه پناهجویان فلسطینی رشیدیه در لبنان شلیک شده باشند , منشا موشک‌های شلیک شده از سوریه هنوز مشخص نیست ، اما حماس از این اقدام همبستگی اشکار استقبال کرده است , سخنگوی این جنبش به نیوزویک گفت : « ما از هر گونه مقاومت در برابر اشغال اسراییل در هر زمان و از هر کجا ، استقبال می‌کنیم .

» در سوریه ، گروه‌های مختلف شبه نظامی از عراق ، افغانستان و پاکستان با پشتیبانی ایران در برابر گروه‌های شورشی در سوریه فعالیت می‌کنند , سخنگوی جنبش عراقی حزب الله النجبا که همسو با ایران است نیز گفت : « امروز ، این نوار ، این شهر کوچک ( غزه ) می‌تواند با گروه‌های موجود صهیونیستی روبرو شود و سرزمین اشغالی فلسطین را هدف بگیرد , اگر دیگر جبهه‌ها باز شوند ، چه ؟ اگر در میانه این درگیری‌ها جبهه سوریه و جولان باز شود ، چه ؟ اگر جبهه حزب الله و لبنان باز شود ، چه ؟ یا اگر جبهه مصر باز شود ؟».

اگر برجام و توافق پاریس نبود صادرات برق داشتیم ، نه خاموشی فعالان فضای مجازی می‌گویند : اگر فعالیت‌های هسته ای در مقیاس صنعتی تعطیل نشده بود ، الان صادرات برق داشتیم و نه خاموشی ! اعلام جداول قطعی برق در مناطق مختلف کشور موجب اعتراض کاربران شبکه‌های اجتماعی شد , کابران معتقدند این کمبود برق ناشی از عدم تن دادن به تولیدات جدید برقی و به خصوص برق هسته ای است , ان‌ها اذعان دارند اگر دولت در سال‌های گذشته برق هسته ای را جدی تر پی می‌گرفت امروز نه تنها قطعی برق نداشتیم که حتی صادرات بیشتری نیز داشتیم .

کاربران تاکید داشتند امروز کشور بیش از هر زمان دیگر خلا کمبود برق را حس می‌کند و در این میان صنعت برق هسته ای باید با قدرت پیگیری شود , در ادامه روزنامه جوان گزیده ای از این واکنش‌ها را منتشر کرد ! * از قطعی برق کلافه شدید ؟ بیش از 10/5 درصد از برق جهان توسط انرژی هسته ای تولید می‌شود , در امریکا 20 درصد و در فرانسه 80 درصد .

در ایران ما 2 درصد , چرا ؟ چون چند سال پیش گروهی خواستند با قربانی کردن این علم تحریم‌ها را رفع کنند , رفع کردند ؟ بی سوادی هم امد پرسید مگه انرژی هسته ای به چه دردی می‌خوره ؟ * اقتصاد هسته ای با برجام تعطیل شد .

نیاز کشور به تولید برق هسته ای حرف سیاسی یه گروه خاص نیست بلکه نیاز اقتصادی کشور است , برق هسته ای هشت برابر ارزان تر از برق فسیلی است ، اما برای قرار دادن برق هسته ای در سبد انرژی یک کشور ، ساختن تنها یک یا دو نیروگاه هسته ای اقتصادی و منطقی نیست , * نیاز مبرم کشور به برق هسته ای شاید امروز بیشتر از هر زمان دیگری حس می‌شود .

* اگر هسته ای رو تعطیل نمی‌کردن الان صادرات برق داشتیم الان خاموشی برق داریم , * سال‌ها وقت کشور تلف شد برای برجامی که نه تنها تحریم‌ها رو لغو نکرد بلکه ما رو از انواع پیشرفت‌ها بازداشت و حالا با کمبود برق هم مواجهیم , اسمشم میذارن عقلانیت .

#اصلاح_مصرف #برق_ هسته _ ای * هیچ می‌دونستید رهبری 11 سال قبل پیش بینی کرده بودن اگر ایران در یک فرایند 20 ساله وارد تولید برق هسته ای نشه مجبور به خاموشی و گدایی برق میشه ؟! و حالا دولتی که شش سال قبل در این روند اخلال ایجاد کرد ، دچار خاموشی شده و در استانه گدایی برق هم قرار داره , #روحانی #برجام * عدم توسعه نیروگاهی و جلوگیری از تولید برق هسته ای مساوی با خاموشی سراسری , رفاه مردم را گروگان مذاکره با غربی‌ها نکنیم .

* دقت کرده‌اید ؟ غربی‌ها از یک طرف با توافق پاریس به ما می‌گویند پالایشگاه و نیروگاه نسازید و از طرف دیگر ، با توافق برجام ، دنبال ان هستند که به مدت 10-15 سال نتوانیم از فناوری هسته ای در مقیاس صنعتی بهره مند شویم و نتوانیم انرژی هسته ای تولید کنیم , مراد ان‌ها از این « حصارکشی و خودتحریمی » چیست ؟ می‌گویند منافع طبیعی و انسانی متنوع داشته باشید ، اما به عصر حجر برگردید و با محرومیت از منابع انرژی ، در تاریکی غار‌ها زندگی کنید ! اگر هم چیزی احتیاج داشتید از ما التماس کنید ، ما خواستیم به قیمت خون تان حساب می‌کنیم ، اگر هم نخواستیم ، نمی‌فروشیم ! ( مثلا همان کاری که درباره بنزین و سوخت 20 درصد و دارو و غذا کردند ), * اگر برنامه هسته ای به خاطر برجام ، متوقف نشده بود و در مقیاس صنعتی پیشرفت کرده بودیم ، حالا صادرکننده برق بودیم نه اینکه جدول‌های خاموشی و قطعی برق را بالا و پایین کنیم .

ایران در غزه و قدس از اسراییل انتقام گرفت / ضرب شست ایران به اسراییل در غزه و قدس روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت : جمهوری اسلامی سالهاست که درگیر یک جنگ در سایه زمینی دریایی و هوایی با اسراییل است , بدیهی است که این دور اخیر حمله حماس به اسراییل ، موجی از شادمانی را در میان مقامات ایرانی ایجاد کرد , تمام رسانه‌های جمهوری اسلامی و مفسران سیاسی ان‌ها با غرور و افتخار بیان کردند که جمهوری اسلامی است که دارد سلاح و اموزش نظامی به جنگجویان فلسطینی می‌رساند تا اسراییلی را داغان کند .

جمهوری اسلامی ، دهه‌های متوالی است که پشتیبان راسخ و محکم حماس است , جمهوری اسلامی انواع کمک‌های مالی تسلیحاتی و تکنولوژی ساخت سلاح و مهمات را به حماس رسانده تا این گروه مسلح در ساخت زرادخانه راکت‌های پیشرفته ای که بتواند تا قلب اسراییل را نشانه برود خودکفا بشود , البته در مورد نبرد اخیر اسراییل - حماس ، دستگاه‌های اطلاعاتی اسراییل ارزیابی شان این است که حماس خودش مستقلا تصمیم به جنگ گرفته است .

اسراییل چند فقره خرابکاری علیه تاسیسات هسته ای ایران انجام داده است , مقامات ایران گفتند این اقدامات را بی پاسخ نخواهند گذاشت و اسراییل را تنبیه خواهند کرد , بخت با مقامات ایران یار شد .

هزاران موشکی که رژیم به دست مقامات جنگ طلب غزه رسانده بودند ، به سمت شهر‌های اسراییل پرتاب شد , انتقامی که ایرانی‌ها از ان صحبت می‌کردند در غزه صورت عینی به خود گرفت , قیس قریشی تحلیلگر سیاسی که به وزارت خارجه ایران مشاوره می‌دهد در توییتر نوشت : « جنگ غزه ، اسراییل را از خواب غفلت بیدار کرد و به او فهماند که جنگ با ایران ، یعنی شخم زده شدن اسراییل ».

مییر جاودانفر تحلیلگر سیاسی در تل اویو می‌گوید : « مقامات ایران معتقدند توانمندی‌های نظامی که حماس ان را در جنگ تازه غزه به نمایش گذاشت ، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ برد موشک‌ها اسراییل را به فکر فرو می‌برد و به او اجازه ندهد که باز هم به غزه حمله کند , ایران حملات موشکی به اسراییل را استقرار مجدد نیروی بازدارندگی می‌نامد و ان را یک ضرب شصت به اسراییل می‌داند تا به او بفهماند که در امان نخواهد بود , « لیور حایات » سخنگوی وزارت خارجه اسراییل گفته که هیچ سند اطلاعاتی بدست نیامده است که ثابت کند ایران در بحران اخیر دست داشته است .

جمهوری اسلامی هیچوقت جزییات راه‌ها و نحوه ارسال سلاح به پیکارگران فلسطینی را اعلام نمی‌کند , افراد مطلع می‌گویند این تهران است که برای حماس و جهاد اسلامی سلاح می‌فرستد , جهاد اسلامی یک گروه دیگر مسلح فلسطینی در نوار غزه است .

ایران تکنولوژی و طراحی و اموزش ساخت زرادخانه راکت‌های پیشرفته ای که بردشان مناسب با هدف قرار دادن شهر‌های اسراییلی باشد را در اختیار گروه‌های حاضر در نوار غزه قرار داده است « فابین هینتز » کارشناس متخصص در مسائل نظامی ایران در این باره شرح می‌دهد : « راکت هایی که به سمت شهر‌های اسراییل شلیک شد را پیشتر ، ایران قطعات کلیدی‌اش را به غزه فرستاده و نحوه کاربردشان را هم به فلسطینی‌ها اموزش داده است , امروز فلسطینیان خودشان مواد اولیه لازم برای ساخت این تسلیحات را در داخل تولید می‌کنند و به مهارت لازم برای این مهم رسیده‌اند , این جنگجویان از متخصصان ایرانی یاد گرفته‌اند که چطور از لوله‌های اب برای ساخت این تجهیزات و تسلیحات استفاده کنند و چطور گلوله‌های عمل نکرده را برای ساخت و تکمیل توپخانه شان به خدمت بگیرند » منتها مسئله این است که نوار غزه تحت محاصره زمینی - هوایی - دریایی است و کار ارسال سلاح و مهمات و راکت‌های ساخت ایران به این سرزمین بسیار کار سختی است .

نقطه عطف این کار ، قیام بهار عربی سال 2011 بود , بعد از ظهور ان قیام در جهان عرب ، در یک فاصله زمانی کوتاه این فرصت بدست ایران افتاد تا از طریق تونل‌های زیرزمینی که غزه را به مصر وصل می‌کرد برای گروه‌های فلسطینی سلاح سنگین و اجزاء و قطعات لازم برای ساخت موشک بفرستد , تندرو‌ها و محافظه کاران در ایران خشونت و درگیری در اسراییل را هم که میان شهروندان یهود و عرب اسراییل درگرفت ، جشن گرفتند و ان را به حساب انتقام از اقدامات تروریستی اسراییل می‌گذاشتند .

مهدی نجاتی 43 ساله و مدیر یک پروژه صنعتی در تهران در اطاقی در کلاب هاوس می‌گوید : با هر موشکی که به اسراییل شلیک می‌شود ، بخشی از انتقام اقدامات تروریستی اسراییل مثل ترور فخری زاده را می‌گیریم , مییر جاودانفر در این باره شرح می‌دهد : مقامات ایرانی خوشحالند که دارد جای پای ایران در بالای سر اسراییل محکم تر می‌شود , اما اسراییل مثل گذشته همچون یک سد محکم ایستاده و اجازه نفوذ رژیم به داخل غزه را نخواهد داد .

همین پشتیبانی ایدئولوژیک و نظامی جمهوری اسلامی از جنگجویان غزه است که در کنار سایر عوامل ریشه ای تا به امروز اجازه نداده صلح پایدار در منطقه برقرار بشود , او می‌افزاید مقابله با جمهوری اسلامی ، فقط یکی از چالش‌های اسراییل در غزه است , چالش عظیم تر در بیت المقدس است که اسراییل می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های هوشمندانه‌تری ان را حل و فصلش کند .

دولت روحانی رکورددار کاهش تولید برق هم شد 100 روز پایانی دولت در حالی با چالش قطع برق هزمان شده که اگر چرخ سانتریفیوژ‌ها از حرکت نمی‌افتاد و همچنان می‌چرخید ، می‌شد بخش مهمی از این چالش را پیشگیری و علاج کرد , روزنامه فرهیختگان در این زمینه در گزارشی نوشت : حدود 98 درصد از منابع تولید برق ایران از مواردی غیر از انرژی‌های تجدیدپذیر و اتمی تامین می‌شود , عدم تنوع منابع تامین برق کشور موجب شده ، شاهد قطعی برق حتی در زمستان شویم ، موضوعی که حالا با تکمیل زنجیره بحران مدیریتی دولت روحانی ، مشکلات عدیده ای را این روز‌ها بر کشور تحمیل کرده است .

نکته قابل تامل این است که در سطح جهان کشور‌های صاحب فناوری هسته ای و همچنین کشور هایی که بخشی از فناوری هسته ای را وارد کرده‌اند ، برق هسته ای سهم بسیار قابل توجهی در سبد تامین برق کشور‌ها دارد , بر این اساس در حالی در ایران سهم برق هسته ای در سبد برق کشور حدود 1/2 درصد است که این میزان در فرانسه نزدیک به 71 درصد ، در اوکراین و اسلواکی هر کدام نزدیک به 54 درصد ، در مجارستان حدود 49 درصد ، در بلژیک نزدیک به 48 درصد و در مجموع بین 31 کشور ، ایران رتبه 30 را با کمترین سهم برق هسته ای از کل تولید برق دارد , این روزنامه می‌افزاید : چند اظهارنظر از رییس جمهور را می‌خوانیم ، کارنامه این دولت را هم در حوزه برق مرور می‌کنیم .

اقای روحانی 13 شهریورماه 1399، در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو گفت : در بخش اب و برق تلاش وسیعی به کار گرفته شده که ما از لحاظ استفاده از اب و برق بتوانیم ایران را با کشور‌های دیگر حتی کشور‌های پیشرفته مقایسه کنیم , مردم در شهر‌ها صد درصد و در روستا‌ها نزدیک 99 درصد از برق استفاده می‌کنند , 23 شهریور 1399 اقای روحانی در سخرانی مجازی به مناسبت اغاز سال تحصیلی 1399-1400 دانشگاه‌ها گفت : « علت اعتماد مردم این است که می‌بینند برق شان در شرایط تحریم و در تابستان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال ، 20 هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید می‌کند .

برای اینکه می‌دانند اب شان در شرایط سخت کرونایی قطع نمی‌شود , 13 اذر 1399، رییس جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های وزارت نیرو اظهار کرد : « یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم این بود که قطع برق نداشتیم یا قطع برق بسیار کم بوده است , به استناد گزارش روزنامه اطلاعات مورخ 19 اردیبهشت ماه سال 57 ظرفیت اسمی تولید برق نیروگاه‌های کشور چیزی حدود 2 هزار و 500 مگاوات براورد شده است .

بنابر اخرین اظهارات مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ، ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور باید تا پایان سال 99 به حدود 85 هزار مگاوات می‌رسید , این یعنی طی حدود 40 سال گذشته ظرفیت نیروگاه‌های تولید برق کشور حدودا 34 برابر شده است , اما با دقت نظر در امار‌های موجود و در نظر گرفتن سهم دولت‌های مختلف به خوبی مشخص می‌شود که دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ریاست روحانی ، کمترین میزان توسعه را در زمینه تولید برق و توسعه نیروگاه‌ها داشته‌اند .

رکورد بیشترین ظرفیت اسمی نصب شده نیروگاه‌های کشور در طول یک سال در سال 1389 با اضافه شدن 4935 مگاوات به شبکه برق اختصاص دارد و کمترین ظرفیت هم مربوط به سال 94 با اضافه شدن 943 مگاوات است , در طول عمر دولت یازدهم و دوازدهم ، ظرفیت اسمی اضافه شده نیروگاه‌های کشور به ترتیب 7487 مگاوات و 8572 مگاوات بوده است ، در حالی که در طول دولت دهم ظرفیت اسمی اضافه شده نیروگاه‌های کشور 15 هزار و 997 مگاوات براورد می‌شود که فقط این دولت به تنهایی به اندازه دو دولت یازدهم و دوازدهم به ظرفیت تولید برق کشور اضافه کرده است , طبق امار ترازنامه انرژی وزارت نیرو دولت روحانی در بین سه دولت قبلی رکورددار کاهش نرخ رشد تولید برق است ، به طوری که به رغم افزایش شدید مصرف برق ، نرخ رشد نیروگاه‌ها از 45 درصد به 17 درصد رسیده است .

******************** روزنامه وطن امروز ** ازادسازی خرمشهر نقطه عطفی در دفاع مقدس به لحاظ نظامی و دفاعی بود محمدباقر قالیباف در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی ، در نطق پیش از دستور خود ، با تبریک سالروز ازادسازی خرمشهر به همه ملت ایران ، افزود : بدون شک ازادسازی خرمشهر نقطه عطفی از بعد معنوی ، سیاسی ، نظامی و دفاعی در دوران دفاع مقدس بود , حضرت امام (ره) نیز از همین جهت فرمودند که « خرمشهر را خدا ازاد کرد », این اوج اعتقاد به سنت و نصرت الهی برای رزمندگان مخلص بود که نحوه رفتار دنیا را در اوج قدرت رزمندگان در بعد سیاسی و نظامی تغییر داد .

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه ، یاد شهدا ، امام شهدا ، رزمندگان ، ایثارگران و جانبازان دوران دفاع مقدس را گرامی داشت , قالیباف همچنین با گرامیداشت چهارم خرداد ، روز مقاومت و پایداری مردم دزفول ، گفت : دزفول در دوران دفاع مقدس بیش از 3 هزار بار با موشک ، توپخانه و حملات هوایی مورد تجاوز دشمن واقع شد ، لذا این روز را به مردم عزیز دزفول تبریک گفته و امیدواریم این مردمان موفق و موید باشند , *** سرلشکر سلامی : مرز‌ها را در برابر نفوذ اشرار مصونیت بخشید ه ایم فرمانده کل سپاه با گرامیداشت سالروز ازادسازی خرمشهر ، درباره پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت المقدس و همچنین پیروزی‌های اخیر مردم مظلوم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی گفت : در کنار تلاش‌ها و مجاهدت‌های فوق العاده سنگینی که نیروی زمینی سپاه در برقراری امنیت در منطقه جنوب شرق کشور انجام می‌دهد و مرز‌ها را در برابر نفوذ اشرار مصونیت می‌بخشد ، همچنین امنیتی را فراهم می‌کند که با ان امنیت ، ابادانی ، پیشرفت و رفاه مردم شکل گیرد .

به گزارش تسنیم ، سرلشکر سلامی افزود : نیروی زمینی سپاه از کمک به اقشار نیازمند این منطقه غافل نیست و یکی از سیاست‌های مهم و اصولی سپاه پاسداران در مناطقی که ماموریت‌های امنیتی دارد این است که به موازات برقراری امنیت ، خدمات‌رسانی و رفع دغدغه معیشت مردم را در کانون توجهات خود قرار دهد , فرمانده کل سپاه در ادامه تصریح کرد : رفع محرومیت از مناطقی که کم برخوردارند و همچنین ارائه کمک‌های معیشتی به مردمی که چه بر اثر کرونا یا غیرکرونا اسیب دیده‌اند و همچنین ایجاد سهولت برای ازدواج جوانان ، راهی را باز می‌کند که مردم بتوانند راحت تر زندگی کنند و این مسیر توقف ناپذیری است که به شکل یک فرهنگ عمومی و بویژه در سپاه به یک حرکت ثابت تبدیل شده است و اختصاص به یک منطقه ندارد , وی اضافه کرد : نیروی زمینی ما در شمال غرب و در شمال شرق کشور نیز این خدمات را ارائه می‌دهد و مردم ما شایسته ارائه بهترین خدمات در ابعاد امنیتی ، اشتغال‌زایی ، رفع بیکاری و سهولت برای اغاز زندگی هستند .

*** نتانیاهو : به تقابل با برنامه هسته ای ایران ادامه می‌دهیم نخست وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر بر تقابل این رژیم با هسته ای شدن ایران تاکید کرد , به نوشته روزنامه جروزالم پست ، نتانیاهو پیش از سفر « انتونی بلینکن » وزیر خارجه ایالات متحده به فلسطین اشغالی ، تهدید کرد به اقدامات خودسرانه علیه برنامه هسته ای ایران ادامه می‌دهند , نتانیاهو شامگاه دوشنبه طی مراسمی برای اعطای جایزه به ماموران سازمان جاسوسی اسراییل ( موساد )، گفت : « ماموریت اصلی برای هر کدام از شما این است که مانع تجهیز ایران به سلاح اتمی شوید .

این بالاترین ماموریت است », به گزارش فارس ، وی با تقدیر از حمایت‌های امریکا از امنیت رژیم کودک کش صهیونیست ، اظهار داشت : « لازم است با توافق یا بدون توافق ، تصمیمات شجاعانه و مستقلی بگیریم و هر کاری بتوانیم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی انجام می‌دهیم ، زیرا این مساله وجودی ما است », *** رابرت مالی : هنوز کار زیادی برای احیای برجام باقی است نماینده ویژه امریکا در امور ایران در پیامی توییتری درباره دور جدید و پنجم گفتگو‌ها در وین برای احیای توافق هسته ای برجام اظهارنظر کرد .

« رابرت مالی » نماینده ویژه امریکا در امور ایران ، ضمن سازنده خواندن دور قبلی گفتگو‌ها در وین برای احیای توافق هسته ای ایران تاکید کرد هنوز کار زیادی برای احیای کامل این توافق باقی مانده است , این مقام امریکایی در پیامی توییتری نوشت : « دور قبلی مذاکرات ( در وین ) سازنده بود و شاهد پیشرفت معنادار بودیم ، اما هنوز کار زیادی باید انجام شود », نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران افزود : « برای دور پنجم ( گفت و گوها ) در راه وین هستیم و امیدواریم بتوانیم برای بازگشت متقابل به پایبندی ( به توافق برجام ) بیشتر جلو برویم ».

*** ظریف با الهام علی اف دیدار کرد وزیر امور خارجه که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات جمهوری اذربایجان دوشنبه شب وارد باکو شد ، سه شنبه با « الهام علی اف » رییس جمهور اذربایجان دیدار و گفتگو کرد , در این دیدار طرفین ضمن ابراز خرسندی از روند رو به گسترش و سطح مناسب روابط 2 کشور در سال‌های اخیر ، بر توسعه و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات 2 کشور تاکید کردند , اخرین تحولات روابط دوجانبه ، پروژه‌های مشترک اقتصادی ، مشارکت ایران در مین روبی و بازسازی مناطق ازاد شده ، اخرین تحولات اجرای بیانیه اتش بس بین ارمنستان و اذربایجان و تنش‌های مرزی اخیر بین 2 کشور ، کریدور‌های ارتباطی ، ارتباطات ریلی بین ایران ، اذربایجان و ارمنستان ، اجرایی شدن ابتکار همکاری‌های منطقه ای شش جانبه و سایر مسائل مورد علاقه 2 طرف از محور‌های گفتگو و رایزنی محمدجواد ظریف با رییس جمهور اذربایجان در این دیدار بود .

رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه این سفر راهی ایروان می‌شود تا با مقامات ارمنستان هم دیدار و گفتگو کند , ******************** روزنامه خراسان ** گرانی به دستمال کاغذی رسید تسنیم - پس از افزایش قیمت سیمان ، لوازم خانگی ، انواع نوشیدنی ، برنج ، نان و شکر ، هم اینک تغییرات قیمتی به محصولات سلولزی هم رسیده به طوری که یک شرکت تولیدی محصولات سلولزی قیمت دستمال کاغذی‌های خود را 25 درصد افزایش داده است , بر این اساس ، دستمال کاغذی 8 تایی ( تولید این شرکت ) از 112 هزار تومان به 137 هزار تومان رسید .

فعالان بازار معتقدند روال افزایش قیمت واحد‌های تولیدی به این صورت است که یک واحد افزایش قیمت را اغاز می‌کند و به مرور دیگر واحد‌های تولیدی نیز تغییرات قیمتی را اعمال می‌کنند , تازه‌ترین خبر‌ها از بازار خودرو فارس - بررسی قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد ، دیروز نسبت به دو روز گذشته برخی خودرو‌ها به طور متوسط دو میلیون تومان افزایش قیمت داشته‌اند , این در حالی است که بازار همچنان کساد است و البته گزارش دو روز قبل ایرنا ، حاکی از ان است که بازار نسبت به افزایش قیمت کارخانه ای خودرو‌ها واکنش خاصی نشان نداده است .

با این اوصاف ، دیروز قیمت هر دستگاه سایپا 111 و سایپا 131 با افزایش 3 میلیون تومانی به ترتیب به 131 و 115 میلیون تومان ، پژو 206 تیپ 2 مدل 1400 با افزایش قیمت 4 میلیون تومانی به 203 میلیون تومان ، تیبا 2 با رینگ فولادی با افزایش یک میلیون تومانی به 129 میلیون تومان و سایپا 132 با رشد قیمت یک میلیون تومانی به 118 میلیون تومان رسید , از سوی دیگر پژو 405 با قیمت 189 میلیون ، پژو 206 تیپ 5 با قیمت 255 میلیون تومان ، سمند lx 177 میلیون تومان ، پژو پارس 218 میلیون تومان ، پژو 206 صندوق دار مدل وی 8 معادل 259 میلیون تومان ، تیبا 125 میلیون تومان و ساینا 143 میلیون تومان در بازار عرضه شدند , جهش 9 درصدی بیت کوین با توییت ایلان ماسک مهر - قیمت ارز‌های مجازی پس از این که ایلان ماسک اعلام کرد با ماینر‌های این ارز‌ها درباره مصرف انرژی صحبت کرده است ، جهش کرد و بیت کوین دوباره به 40 هزار دلار نزدیک شد .

ایلان ماسک در توییتر خود نوشت : « گفتگو‌های فعالی با ماینر‌های بیت کوین درباره پایداری و بقای ارز‌های دیجیتال داشته است , ان‌ها متعهد شدند میزان فعلی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و میزان برنامه ریزی شده استفاده از ان‌ها در اینده را منتشر کنند , این اتفاقی امید بخش است ».

به دنبال این توییت قیمت بیت کوین که در دو روز گذشته تا 32 هزار دلار پایین امده بود 9 درصد جهش کرد و تا ساعت 14:10 ( دیروز ) به وقت تهران به 38،022,99 دلار رسید , قیمت بیت کوین در واکنش اولیه به این توییت تا 39،824.

81 دلار هم بالا رفته بود , ثبات قیمت گوشت قرمز در بازار ایسنا - مشاهدات میدانی حاکی از ان است که قیمت گوشت قرمز نسبت به فروردین کاهش و نسبت به هفته‌های اخیر نوسانی نداشته است , بر این اساس ( و در تهران ) حدود قیمت هر کیلو شقه گوسفندی 125 تا 128 هزار تومان ، ران گوسفندی 148 تا 153 هزار تومان ، سردست گوسفندی 121 تا 128 هزار تومان ، ماهیچه گوسفندی 160 تا 169 هزار تومان ، راسته گوسفندی 127 هزار تومان ، راسته گوساله 145 تا 151 هزار تومان ، ران گوساله 130 هزار تومان ، سردست گوساله 125 هزار تومان و ماهیچه گوساله حدود 129 هزار تومان است .

جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار تهران ایرنا - رییس هیئت مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران با بیان این که قیمت تلویزیون و دیگر لوازم صوتی و تصویری افزایش نداشته است ، از فراوانی لوازم خانگی قاچاق شرکت‌های کره ای ( ساخت کشور مصر ) در بازار‌های پایتخت خبر داد , تغییر رنکینگ ثروتمندان به نفع یک فرانسوی فارس - مجله فوربس اعلام کرد که ثروت برنارد ارنو ، مالک گروه کالا‌های لوکس lvmh، از ماه مارس تاکنون به رغم شیوع ویروس کرونا دو برابر شده و به 186,3 میلیارد دلار رسیده است .

با این حجم دارایی ارنو هم اکنون ثروتمندترین فرد جهان است و توانسته است جف بزوس ، بنیان گذار شرکت امازون و ایلان ماسک بنیان گذار شرکت تسلا را که هر دو امریکایی هستند پشت سر بگذارد , ارنو مالک برند‌های لویس ویتون ، موئس ، هنسی ، فندی ، کریستین ویور و گیونچی است , ************** روزنامه ایران ** مجلس برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد خبر اول اینکه ، حسین حسین زاده رییس کمیته نفت و انرژی مجلس تاکید کرد : هیچ برنامه ، طرح و دستور کاری برای افزایش نرخ بنزین و سایر فراورده‌های نفتی در مجلس و کمیسیون انرژی وجود ندارد .

به گزارش جماران رییس کمیته نفت و انرژی مجلس شورای اسلامی گفت : بدون شک هرگونه تصمیم و طرحی در زمینه بنزین که تاثیر مستقیم بر اقتصاد ، معیشت و زندگی روزمره مردم و سفره ان‌ها دارد باید با نظارت دقیق و رویکردی کارشناسانه و با نگاه عالمانه و دقیق باشد , عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه موضوع گرانی بنزین راه حلی نیست که مجلس با ان موافقت کند ، افزود : کمیسیون انرژی و کمیته مربوطه اجازه نخواهد داد در چنین شرایط سخت اقتصادی باری دیگر بر مشکلات مردم افزوده شود و حداقل اینکه تا 6 ماه اینده هیچ برنامه ای مبنی بر افزایش قیمت بنزین در دستور کار مجلس و دولت قرار ندارد , نامه رهبر انصارالله یمن به دختر امام دست اخر اینکه ، عبدالملک حوثی رهبر انصارالله یمن در پاسخ به نامه دکتر زهرا مصطفوی رییس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین تاکید کرد : یمن امروز با ایستادگی از ارمان فلسطین و محور مقاومت دفاع می‌کند و با این حماسه افرینی از امت اسلامی طرفداری می‌کند .

به گزارش جماران در متن این نامه امده است : ضمن تشکر از اهتمام به ارمان فلسطین و مقاومت اعلام می‌کنم که مساله فلسطین و قدس مساله جمعی ماست و تجاوز و جنگ بر ضد یمن در درجه اول یک جنگ امریکایی است که در جهت برنامه صهیونیسم طراحی شده است , رهبر انصارالله یمن تاکید کرده است : امام خمینی (ره) مرد بزرگ و الهی بود که به اسلام و مسلمین خدمت کرد و اثار و برکات کار‌های ایشان همچنان رشد یابنده است , ******************** روزنامه شرق ** اسحاق جهانگیری : به خدا پناه می‌برم ایسنا : اسحاق جهانگیری در بیانیه ای اعلام کرد که به خدا پناه می‌برم و عدم احراز صلاحیت بسیاری از شایستگان را تهدیدی جدی برای مشارکت همگانی و رقابت عادلانه گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح گرایان می‌دانم .

متن بیانیه اسحاق جهانگیری به شرح زیر است : هم وطنان عزیز ، با اعلام اسامی نامزد‌های نهایی انتخابات ریاست جمهوری ازسوی شورای نگهبان ، « عدم احراز صلاحیت » این جانب نیز مشخص شد , به طور طبیعی مسئولیت این تصمیم و مبانی و معیار‌های حقوقی و قانونی و نیز اثار سیاسی و اجتماعی مترتب بر ان متوجه شورا است ؛ اما بار بزرگ مسئولیت در پیشگاه خداوند و تعهد در برابر شما هم وطنان عزیز را از دوش من برداشت , من به قصد گشایش در زندگی مردم ، توسعه ایران و اغاز مرحله نوینی از اصلاحات وارد عرصه انتخابات شدم .

به رغم میل و مصلحت شخصی ، با توکل به خداوند بزرگ از قبول مسئولیت شانه خالی نکردم و ابرو و تجربه‌ام را که متعلق به مردم است ، تقدیم ملت کردم , من به درخواست شخصیت‌های دلسوز اصلاح‌طلب ، تشخیص « جبهه اصلاحات ایران » و اصرار بسیاری از جوانان و فعالان سیاسی و مدنی که دغدغه امروز و فردای ایران را دارند ، با اگاهی از تنگنا‌ها و شرایط دشوار پیش رو برای دور کردن خطر مشارکت پایین و دفاع از صندوق رای و حق مردم در پیشبرد دموکراسی و عدالت همه جانبه قدم در این راه نهادم , رای و حقی که پایه جمهوریت نظام است و امام بزرگوار و رهبر معظم انقلاب همواره بر ان تاکید داشته‌اند .

به خدا پناه می‌برم و عدم احراز صلاحیت بسیاری از شایستگان را تهدیدی جدی برای مشارکت همگانی و رقابت عادلانه گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح گرایان می‌دانم و امیدوارم که جمهوریت نظام ، مشارکت موثر مردم در تعیین سرنوشت خود ، منافع ملی و اینده ایران فدای مصالح انی سیاسی نشود , اکنون تکلیف از من ساقط است و پایان فعالیت‌های انتخاباتی خود را اعلام می‌کنم و از اقشار مختلف مردم و نخبگان و فعالان سیاسی و اشنا به مسائل کشور به ویژه از همفکران و جوانان و شخصیت‌های دلسوز و احزاب و تشکل‌های سیاسی و صنفی که در این روز‌ها برای کاستن از رنج مردم و کمک به ترسیم اینده ای بهتر و امید بخش برای ایران در همه جای کشور مشتاقانه و دلسوزانه به میدان امدند و به این جانب اعتماد و ابراز لطف داشته‌اند ، کمال تشکر و قدردانی را دارم و عموم شهروندان را به مشارکت در انتخابات دعوت می‌کنم , علی ربیعی : مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست شرق : علی ربیعی درباره توییت محمد مهاجری در موضوع نامه حسن روحانی به مقام معظم رهبری پیرامون رد صلاحیت‌های کاندیدا‌ها توسط شورای نگهبان اظهار کرد : معمولا اقای رییس جمهور ، در موارد مهم نامه‌نگاری می‌کنند ؛ من می‌پرسم و دقیق اطلاع‌رسانی می‌کنم .

علی ربیعی در نشست خبری این هفته خود با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت : این روز‌ها بحث‌های انتخابات ریاست جمهوری مطرح است , دولت نه فقط به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک درک از وضعیت ایران و نیازمندی‌های فردای ایرانیان در جهان پر اشوب امروز ، معتقد است مشارکت حداکثری در این دوره بیش از هر زمان دیگری ، کارکرد‌های متعدد برای ایران و ایرانیان خواهد داشت , او ادامه داد : مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست و اولین زیان کننده در نتیجه مشارکت حداقلی ، مردم هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود .

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره تمدید یک ماهه توافق بین ایران و اژانس و اینکه دلایل این فرصت یک ماهه چیست ، گفت : بعد از بررسی‌ها و ارزیابی از روند مذاکرات ، شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام نتیجه گرفت که مذاکرات مسیر رو به پیشرفتی را طی می‌کند و به منظور نشان دادن حسن نیت و جدیت طرف ایرانی ، با تمدید یک ماهه توافق میان ایران و اژانس بین‌المللی انرژی هسته ای موافقت کرد , او اظهار کرد : این اقدام سازنده ما پیام روشنی مبنی بر مصمم بودن جمهوری اسلامی ایران در به نتیجه رساندن هرچه سریع تر مذاکرات به دیگر طرف‌های 1+4 و همین طور امریکا و اژانس است , از نظر ما تنها پاسخ مناسب و شایسته به این حسن نیت ، تسریع مذاکرات و خاتمه دادن فوری به تحریم‌های یک جانبه و بازگشت همه طرف‌ها به برجام و عمل به تعهدات مطابق قطع نامه 2231 شورای امنیت ملل متحد است .

سخنگوی دولت یاداور شد که این فرصت محدود است و دولت ایران طبق رهنمود‌های مقام معظم رهبری بنا ندارد که فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل کند , قالیباف تنها گزینه ریاست مجلس تسنیم : رییس فعلی مجلس تنها گزینه فراکسیون برای ریاست قوه مقننه برای اجلاسیه سال دوم پارلمان شد , جلسه فراکسیون جبهه نیرو‌های انقلاب برای تهیه لیست این فراکسیون برای انتخابات هیئت رییسه اجلاسیه سال دوم مجلس یازدهم در محل صحن علنی پارلمان اغاز شده است .

در این جلسه محمد باقر قالیباف ، رییس فعلی مجلس ، به عنوان تنها گزینه این فراکسیون برای پست ریاست مجلس انتخاب شد , *****************************************.
فلسطین اسراییل غزه جنوب لبنان سوریه قدس اشغالی کرانه باختری فلسطینی لبنان عراق اشغالی فلسطین امریکا فرانسه ایران پاریس قدس حماس تل اویو تهران مصر کلاب هاوس المقدس اوکراین اسلواکی مجارستان بلژیک خرمشهر دزفول فلسطین اشغالی وین باکو مین روبی ایروان بازار تهران ایرنا کشور مصر پایگاه بصیرت روزنامه کیهان نیوزویک ایران اسراییل فلسطین غزه لبنان حزب الله ارتش لبنان نیوزویک حماس جهاد اسلامی افغانستان پاکستان صهیونیستی جبهه سوریه جبهه مصر پاریس جمهوری اسلامی ایرانی فلسطینی اسراییلی اسراییل حماس وزارت خارجه ایران فلسطینیان یهود عرب اسراییل تروریستی اسراییل دولت روحانی وزارت نیرو دولت یازدهم و دوازدهم روزنامه اطلاعات دولت دهم وزارت نیرو دولت روحانی مجلس شورای اسلامی رژیم اشغالگر صهیونیستی نیروی زمینی سپاه تسنیم سپاه پاسداران سپاه سازمان جاسوسی اسراییل فارس امریکا رژیم کودک کش صهیونیست امریکایی جمهوری اذربایجان ارمنستان اذربایجان بازار خودرو فارس ایرنا ایسنا فرانسوی فارس مجله فوربس شرکت امازون شرکت تسلا مجلس کمیسیون انرژی جماران ملت فلسطین یمن قدس شورای نگهبان ایرانیان شورای عالی امنیت ملی اژانس بین المللی انرژی هسته ای جمهوری اسلامی ایران دولت ایران فراکسیون مجلس یازدهم رهبری روحانی قیس قریشی مییر جاودانفر لیور حایات فابین هینتز مهدی نجاتی فخری زاده اقای روحانی محمدباقر قالیباف حضرت امام ره قالیباف سرلشکر سلامی نتانیاهو انتونی بلینکن موساد رابرت مالی ظریف الهام علی اف محمدجواد ظریف ایلان ماسک برنارد ارنو ارنو جف بزوس لویس ویتون موئس هنسی فندی کریستین ویور گیونچی حسین حسین زاده عبدالملک حوثی دکتر زهرا مصطفوی امام خمینی ره اسحاق جهانگیری رهبر معظم انقلاب علی ربیعی محمد مهاجری حسن روحانی مقام معظم رهبری ربیعی حسن نیت محمد باقر قالیباف سخنگوی حزب الله سخنگوی جنبش عراقی حزب الله النجبا سخنگوی وزارت خارجه اسراییل رییس جمهور مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ریاست روحانی رییس مجلس شورای اسلامی فرمانده کل سپاه نخست وزیر رژیم صهیونیستی وزیر خارجه ایالات متحده نماینده ویژه امریکا در امور ایران نماینده ویژه دولت جو بایدن در امور ایران وزیر امور خارجه رییس جمهور اذربایجان رییس دستگاه دیپلماسی رییس هیئت مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران رییس کمیته نفت و انرژی مجلس رییس کمیته نفت و انرژی مجلس شورای اسلامی عضو کمیسیون انرژی مجلس رهبر انصارالله یمن دبیرکل جمعیت دفاع ریاست جمهوری سخنگوی دولت ریاست مجلس تسنیم رییس فعلی مجلس ریاست قوه مقننه ریاست مجلس دفاع مقدس روز مقاومت و پایداری مردم دزفول گرامیداشت سالروز ازادسازی خرمشهر عملیات بیت المقدس انتخابات ریاست جمهوری اجلاسیه سال دوم پارلمان جلسه فراکسیون جبهه نیرو های انقلاب